Het gezonde gezin* W. N. NIEUWENHUIS Door het oog van de naald. DE GLASACTIE. Courantenbezorger Voetbal. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Loodgieter - Elecfriciën schoorsteenbrand. ROB DE AVONTURIER Pistributienieuws. Plaatselijk nieuws. Wenscht I DRU „Een gezond gezin legt den grondslag voor een gezond volk"! (Prinses Julïana.)- Een onzer vriendinnen had kort ge leden examen gedaan. „En is het nogal meegevallen':"' vroegen wij toen wij haar hadden gefeliciteerd. „O ja, het ging best, ik vond alleen, dat er nogal eigenaardige vragen werden gesteld. Zoo werd mij bij voorbeeld plotseling gevraagd: Geeft u eens een definitie van een gezin. Het antwoord was natuurlijk heel gemakkelijk: Een gezin bestaat als regel uit man, vrouw en kinderen en deze vormen in gezinsverband 'n kleine maatschappij. „Was de examinator daar mee te vreden?" luidde onze vraag. „Ja, ik geloof het wel, maar toen ik thuis nog eens alles rustig over dacht, kwam ik tot de conclusie, dat ik van mijn antwoord veel meer had kunnen maken. Wh zijn eigenlijk in een gezin opge nomen, zonder daar ooit bij na te denken. Je beschouwt het als iets, dat van zelf spreekt. En toch, als je er eens wat dieper over nadenkt, is een gezin toch iets moois; er gaat van een goed gezin zoo'n kracht uit. Toen ik thuis kwam, heb ik op mijn beurt lang over dit onderwerp ge dacht. Inderdaad, het gezin heeft 'n grooten invloed op de maatschap pij in haar geheel. Van het gezin uit wordt gewerkt aan den geeste lijken en moreelen opbouw van een volk. Onze Prinses, die zelf een ge lukkig gezin heeft, zei de Maandag in haar radio-rede terecht, dat een gezond gezin den grondslag legt voor een gezond volk. Het is dan ook van groot belang, dat de grond slag voor het gezin op een gezonde basis berust. Dit kan den jongelie den, die samen een gezin willen stichten, niet genoeg op het hart worden gedrukt. Men dient voor het huwelijk wel' terdege na te gaan of er naast we- derzijdsch begrip ook zooveel ver trouwen en liefde aanwezig zijn, dat de jonge man zoowel als de jonge vrouw in staat zijn, het huwelijk voor het leven te aan vaarden. Het huwelijk is nu een maal geen aaneenschakeling van wittebroodsweken. Voor den een zullen de moeilijkhe den wat eerder en waf meer komen dan voor den ander, maar.ze komen voor een ieder! En dan komt hef er opaan, hoe de verhouding fusschen man en vrouw is, of zij elkander in moeilijke tijden tot steun kunnen zijn en of zij door die moeilijkheden niet van elkaar zul len vervreemden. Bij huwlijken, die oppervlakkig zijn aangegaan, zullen moeilijkheden tot een scheiding kunnen leiden- Een slechte verhouding fusschen de echf- genooten is voor het gezinsleven fu nest. De kinderen zullen altijd op z'n minst met een onaangenaam ge voel aan hun ouderlijk tehuis den ken. Het gezinsleven drukt zijn stempel echter niet alleen op het kind. doch ook op een volwassen mensch. Vraagt u eens een onderwijzer op school. Hij zal u in de meeste geval len kunnen zeggen, uit waf voor ge zin de kinderen komen. Vraagt u eens den verbitterden cy nicus, in negen van de tien geval len zal hij ook uit een mislukt gezin komen. Hieruit blijkt ook al weer, van hoe groot belang het is, dat ge zonde, gelukkige gezinnen worden gevormd. In het gezin behoort hef kind te worden opgevoed tot een zelfstandig mensch, die zijn plaats in de maatschappij naar behooren kan innemen. De oorlog heeft ook het gezinsle ven een geduchten knauw gegeven. Gelukkige gezinnen werden uiteen geslagen, door maatregelen van den bezetter of ook wel doordat de po litieke splijtzwam z'n werk deed. Ook nu nog zien wij de funeste ge volgen van de oorlogsmentaliteit om ons heen. De jongelui van heden denken dik wijls veel te gemakkelijk over het huwelijk. Het ïs de plicht der oude ren, hun steeds weer het woord van onze Prinses voor oogen te stellen, dat in een gezond gezin, de grond slag ligt voor een gezond volk! Ook in tsoest gaat de hernieuwde glasinzameling beginnen! De op ini tiatief van den Heer Ferguson in gestelde actie heeft in broeden kring weerklank gevonden, terwijl ook het gemeentebestuur zijn volledigien steun en medewerking heeft toege zegd. Dezer dagen zal huis aan huis een formulier worden bezorgd, waarop U kunt invullen voeveel glas U ter beschikking kunt stellen van de ge troffen gebieden. Van gemeentewege zal worden ge zorgd voor het ophalen van hef glas. Werkt allen mede om ook deze actie voor Uw getroffen landgenoo- ten te doen slagen. Bedenkt, het lot had ook u kunnen treffen. gevraagd. In het bezit van rijwiel. Aanvang bezorging 4.30 uur nam. Hoog loon. Aanb. Drukkerij Smit, Van Weedestraat 35. L.V.V—S.E.C. Reeds na drie minuten nam S.E.C. de leiding, doordat midvoor J. Kos ter ongehinderd de verkeerd opge stelde L.V.V.-achterspeliers kon pas- seeren. (1—0-) L.V.V- kwam daarna onstuimig op zetten en uit een der aanvallen wist de L.V.V- midvoor de partij op gelijken voet te brengen. (1—1). L.V-V. behield hierna hef beste van het spel, hetgeen tot gevolg had, dat de L-V.V.-midvoor nogmaals kon scoren. (21). Niet ontmoedigd speelde S.E.C. ver der. De aanvallen van S.E.C. volg den nu elkaar op, maar hef duur de toch nog ongeveer een half uur voor linksbinnen Reijerse den ge lijkmaker in het L.V.V.-net depo neerde. (2—2). In de tweede helft maakte de L.V. V.-verdediging de fout, te veel op te dringen, waarvan de snelle S.E.C.- voorhoede een dankbaar gebruik maakte. Uit een der overrompelin gen werd het 4e SE-C-doelpunt ge boren. Wel zette L.V-V. alle zeilen bij om den achterstand in te loepen, maar de S.E.C.-verdediging, die er steeds beter in kwam, gaf geen krimp. Het opstuwende spel, waarin L.V»V. bleef volharden, kostte haar boven dien nog twee doelpunten, zoodat het einde kwam met een weiverdien- de 62 overwinning voor S.E.C. OPLICHTING. Een zekere K. had een lederen vest en wat sigaretten verkocht aan een hem onbekend persoon. Toen deze de goederen kwam afhalen, bleek hij geen geld bij zich te heb ben, maar, zoo deelde hij mede, het bedrag, groot f 35.kon worden gehaald aan een perceel aan den Smitsweg. Aan dit adres wist men echter niets van de transactie af. Daar zich reeds eerder dergelijke gevallen van oplichting hebben voor gedaan, is een waarschuwing aan het publiek wel op z'n plaats. BILJARTEN. Centraal behoudt de leiding. De Gouden Ploeg 1 verslaat Ver gulde Wagen 1. De uitslagen van de vorige week ge speelde competitiewedstrijden voor het district Eemland van den Ned. Biljart Bond waren als volgt: Klasse A. cadre. Centraal 1Verg. Wagen 1 42- Verg. Wagen 1Gouden Ploeg 1 24 Klasse B. libre. Ons Genoegen 1Centraal 2 42 Soesfdijk 1—K.O-T. 1 4—2 Ons Genoegen 1Leusderkw. 1 24 Klasse C., afd- A- Leusderkwart. 2Centraal 3 24 Zonneheuvel 1Tavenu 1 42 Gouden Ploeg 2Theomien 1 42 Klasse C., afd. B. Theomien 2Zonneheuvel 2 24 Soestdijk 2Verg. Wagen 5 52 Vergulde Wagen 6Tavenu 2 42 Klasse C., afd» C. D.O-S. 1—O.D.L. 2 0-6 K.O-T. 2Ons Genoegen 3 niet bek. Klasse C., afd- D. Gouden Ploeg 3Oosterpark 1 42 O.D-L. 1Eemlust 1 42 Klasse D., afd. A- D.O-S. 2Soestdijk 3 06 Centraal 5D.O-S. 3 42 Zonneheuvel 3Verg. Wagen 7 2—4 Klasse D., afd. B. Zonneheuvel 4Soestdijk 4 33 D.O-S. 4Tavenu 5 42 Centraal 6—Vergulde Wagen 8 4—2 Klasse D-, afd. C. K.O-T. 4Oosterpark 3 06 Oosterpark 4—Eemlust 3 4—2 Animo 4O-D-L- 3 06 Klasse D-, afd. D. Oosterpark 2K.O.T. 3 42 Ons Genoegen 4Animo 3 6—0 Voor het tijdvak tot en met 9 Nov. zijn de navolgende bonnen aangewe zen: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. 45-1 brood 800 gram brood. 45-2 brood 400 gram brood. 45-1 boter 125 gram boter. 45-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 45-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 45-1 melk 4 liter melk. 45-1 v'leesch 100 gram vleesch. 45-2 vleesch 400 gram vleesch. 45-1 algemeen 200 gram kaas- 45-2 algemeen 100 gram bloem. 45-4B reserve 1600 gram brood. 45-4C reserve 800 gram brood. 45-5B reserve, 45-5C reserve 3 li ter melk. 45-6B reserve 100 gram kaas. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no. 1-). 46-1 brood 800 gram brood. 46-1 boter 250 gram boter. 46-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 46-1 melk 12 liter melk. 46-1 vleesch- 46.2 vleesch 100 gr. vleesch. 46-1 algemeen 100 gram kaas. 46-1D reserve 800 gram brood. 46-1E reserve 250 gram rijst. 46-2D reserve 100 gram bloem. 46-2E reserve 300 gram bloem. Tabakskaarten enz. T 55 2 rants. tabaksartikelen. V 56 200 gr. chocolade en of suikerwerken. X 55 2 rants. fabaksartikelen. X 56 100 gram chocolade enof suikerwerken. Voor de week van 3 tot en met 9 November zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodaf men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 Bij den heer Wesfemeijer aan de Birktstraaf brak een schoorsteen brand uit, hetgeen een gevolg was van het gebruik van vetkolen. Daar de brandweer echter spoedig ter plaatse was, kon erger worden voorkomen. i iili Het was een dreigbrief van den priester, die heel in bet geheim zijn volgelingen om zich verzameld had. De vorstin werd verzocht de blanken onmiddellijk uit het paleis te ver wijderen. Geen vreemdeling zou in de stad worden geduld. De priester eischte, dat de blanken aan hem zou den worden uitgeleverd, waarna ze, als hooge gunst niet gedood zouden worden maar als slaven in de mijnen tewerk gesteld. De priester scheen geen man van halve maatregelen te zijn. De blan ken wilden gaan lachen om het on beschaamde optreden van den ouden man, maar de koningin scheen zeer onder den indruk en ook de rijks- grooten, met wie ze tot nu toe op zeer vriendschappelijken voet ston den, namen plotseling, als bevreesd, koel en vormelijk afscheid. Er dreig de onraad. Als de wilde krijgers een maal door den priester waren op gezweept, zou niets hen weerhouden de blanken gevangen te nemen. Eenige uren later werden allen ver zocht buiten te komen, waar de vorstin wachtte. „Kom vrienden", zeide zij, „we gaan ter jacht en zullen dien onbeschaamden oude to nen, dat we niet bevreesd zijn." Maar eenmaal buiten in de velden, terwijl de jagers met pijl en boog de jachtbuit binnen haalden, vertelde de koningin, dat al haar plannen den bodem waren ingeslagen. De priester had de bevolking bevreesd gemaakt, dat er veel blanken zou den komen als ze niet zorgden, dat alle vreemdelingen machteloos ge maakt werden. Hij was zooëven in het paleis geweest en had met bur geroorlog gedreigd. Ik had den ouden schoolkameraad in jaren niet gezien, maar eerst toen ik hem ontmoette realiseerde ik mij, dat ik hem dood had gewaand- Na ons eerste verbaasde: „Nee maar ben je het toch?" had ik hem mee getroond naar huis, waar wij in on ze gezellige huiskamer honderduif praatten, wederzijdsche kennissen bespraken en het verleden ophaal den. „Ik dacht, dat je door de Duitschers was „geliquideerd", zei ik luchtig. „Je was indertijd toch op transport gesteld?" „Ja, dat komt uit", antwoordde hij, ze hadden me met vele anderen gepikt. Ik werd op transport ge steld ik werd van het eene kamp naar het andere gestuurd. In het eene kamp was het wat minder slecht dan in het andere, maar ik ben sterk ik kon de vaak schof terige behandeling verdragen ik scheen geestelijk boven al die ge niepigheden te staan ik kon er tegen. Dan hier, dan daar tel kens wéér op transport, tot einde lijk de bevrijding kwam. Je praat liever niet over die din gen je denkt er liever niet aan wat zal ik je nu nog verte/Hen over de gruwelijke sadistische me thoden, die op ons werden toege past? 't Is als een nachtmerrie ge- I weest, waarin je zelf niet meer kunt gelooven. 't Is voorbij en pieker er niet meer over. Je leefde en hoe van dag tot dag met een been in het graf, en je werd er te langen leste onverschillig onder." Hij sprak zich rustig uit en ik had het gevoel, dat hij zich er niet van bewust was, dat hij toehoorders had. Mijn vrouw en ik wachtten rustig af: Plotseling scheen de gast zich onze aanwezigheid te herinneren. „Ja, dat was eigenlijk wel frappant", vervolgde hij iets luider. „Een keer heeft m'n leven aan een zijden draad gehangen, zonder dat j ik het zelf goed wist. Later veel later heb ik dat begrepen." 't Zat zoo: op zekeren dag kregen wij order, dat wij allemaal moes ten aantreden. Ik zie ons nog staaïi op de binnenplaats van het groote kasteel, dat ons tot gevangenis dien de. Er moest een moordenaar wor den uitgepikt, zoo werd gefluisterd, toen wij ons naar de appèlplaats haastten. Daar stonden we in ge streepte gev an gen i skieeren rijen kaalgeschoren ellendigen, die allen op elkaar geleken. Daarvoor de machthebbers goed doorvoed in stevige, goedzittende uniformen. de kampcommandant heel onderda nig voor een stel officieren, dat langzaam langs onze gelederen ging. Stus voor stuk werden wij door den hoogsten in rang opgenomen en scherp aangekeken, je voelde het als een naderend onheil die groo te kerel met z'n helgrijze wijeede oogen, die steeds nader kwamen. Ik voelde mij te moede als een vogel, die door de oogen van een slang werd gehypnotiseerd, totdat .,Hiï is het!" snauwde de hooge. Ik was het. Was ik de gezochte moordenaar? Reeds trok de officier de revolver en ik ik had maar één gedachte: nu wordt ik op staanden voet neergeknald. Maar reeds was de commandant van het kamp naar voren giekomen. De vent, die zich kort tevoren een on derdanige ellendeling betoonde, SDrong voor mij in de hres. Een kor te heftige discussie ontstond, die ik niet zoo gauw kon volgen, maar waaruit ik toch begreep, dat de hoo ge zich moest vergissen. „Wir werden mal sehen", zei deze ten slotte, waarna ik het beveil kreeg uit te treden en de inspectie werd voortgezet. Als ik toen had geweten wat ik nu weet, had ik zeker niet zoo rus tig mijn verder lot afgewacht- Ik werd naar binnen gesnauwd ik werd ondervraagd door den officier, die mij telkens weer met z'n slan- genoogen onderzoekend aankeek Tot hij mij eindelijk liet gaan „Maar wat was dat nu?" vroeg mijn vrouw, toen mijn vriend z'n verhaal niet voortzette. „Die officier had toestemming al le kamRen af te reizen om den man te vinden, die te Apeldoorn zijn broer had neergeschoten. Het moest een illegale werker zijn en ik- - - ik schijn de dubbelganger van dien man te zijn geweest." HET SUIKERRANTSOEN. In November zullen de suikearbon- nen weer in de eerste week van dé veertiendaagsche periode worden aangewezen, zoodat de huidige maat regel waarbij aanwijzing van deze bonnen in de tweede week van een periode plaats heeft, geen rantsoen verlaging inhoudt. De huidige situatie is. een gevolg van de verstrekking van het extra kilogram suiker, die in den loop van September heeft plaats gehad en waardoor aan de bevoorrading van de detaillisten hooge eischen gesteld zijn. Thans worden de handelsvoor raden weer geleidelijk aangevuld. VERHOOGING MELKPRITS. In overeenstemming met hef voor nemen van de Regeering over te gaan tot een verhooging van den melk prijs voer den consument, zijn met in gang van Zondag 27 October a.s» al le maximum consumenten-prijzen van melk en melkproducten over het ge- heele land met 1 oent per liter ver hoogd. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR SUIKERBONNEN. Het C.D-K. deelt mede, dat de gel digheidsduur van de suikerbonnen 629 suiker, 129 suiker, 130 Alge- gemeen en 131 Algemeen verlengd ïs tot en met 2 November. VACANTIE-SPREIDING. Op Donderdag 31 Oef-, 's avonds 8 uur, zal in „De Boschvijver" een bijeenkomst worden gehouden van medewerkers aan de vacantïe-spnei-, ding. Dengenen, welke niet tijdig een op roep ontvangen, wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. OVERTREDINGEN MAXIMUM SNELHEID. Dat de politie een intensieve contro le houdt op de naleving van de maximum snelheid blijkt wel uit het groot aantal bonnetjes, dat aan overtreders werd uitgereikt. Werderom werden in twee dagen niet minder dan 46 autobestuurders bekeurd. Men zij gewaarschuwd, want de con trole blijft onverminderd doorgaan en het woord pardon kent onze po litie niet meer. RIJWIELDIEFSTAL. Ten nadeele van L werd een rijwiel ontvreemd, dat hij achter zijn wo ning aan den Dorresteinweg op slot had staan. VENTEN ZONDER VERGUNNING Wegens het venten zonder vergun ning werd procesverbaal opgemaakt tegen G. uit Bunschoten. TOONEELVEREEN. „COMEDIA". Door de Buurtvereeniging „Beetz- Iaan" werd aan haar leden en belang stellenden Zaterdagavond in de zaal van Eemland een tooneelavond aan geboden. De tooneelvereeniging „Comedia", die reeds bekendheid heeft verwor ven door haar vorige prestaties, kwam voor het voetlicht met „Wei- kom binnen", een vroolijk spel in drie bedrijven door Chr. Hoogewerf- In zijn openingswoord deelde de voorzitter van de Buurtvereeniging mede, dat, door een samenloop van omstandigheden, de hoofdrol vertol ker, de heer G. H- v- d. Broek, ter TE HUUR in besch. kl. gezin te Soest-Zuid, gemeub. zif- en slaapkam-, gebr. van keuken enz. voor besch. dame. Huurprijs f 30. per mnd- J* Pilot, Ma kelaar, Torenstraat 11. PLANT NU UW KLEINFRUIT. Frambozen (Preusen) f 7.50 p. 100 st., zware vruchtdragende bessen- str., aardbeien v. voor jaarslevering. H- Roos. Kweekerij, Smitsweg 20 TE KOOP 2 z.g.a.n. salon-fauteuils. H. Frank Jr., Nieuwew. 91, Soest. HEERENRIJWIEL merk Fongers met ban den en versnellingsnaaf te koop. Br. no. 1Ï9Q bu reau van dit blad. TE KOOP kinderstoel, kinderbil jart en jongenfiefs. Kolonieweg 15. WONINGRUIL Aangeb. in Den Haag, Sneek, Haarlem of Zwol le, moderne middenst. woning in ruil voor dito woning in Soest of Baarn. Aanb. bij G. Kemkers, v. Wassenaar laan 6, Baarn. WONINGRUIL. Aangeb. vrijst. villa te Soestdijk, bev. 6 kamers, kelder, keuken en zol der in ruil tegen een soortgel. huis in Soest- Zuid of Soestduinen. Br. no. 1189 bur. v. d. bl. MEISJE gevraagd voor den och tend. Mevr- Moens, Pr. Bernhardlaan 33. Uw overtollige MEUBELEN, KLEEDEN ENZ. koopen wij gaarne. Van Straelenlaan 18. Te koop groene vul kachel en 9 hennen m. een haan. Koster, Nieu- weweg 42a. INWONING gevraagd doe 1 zoontje liefst in gezii deren aanwe: kamers al o neub. m. geb: etc. Br. no. van dit blad. TE KOOP nieuwe Engel ren toerfiets lop banden wintermantel, wollen stof ir bont, m. 42-4' Z.Z. 53. TER OVERK grijze wintera f29.lap v. bl. wollen sto; dubb. breedte zijde voor jat overgordijnen f 40.—, 2 ta f 19.en f25- loopers f 35. 2 vloerkleeden f 85.— haarde Old-Finish scl m. aangebouw kastje f185- vestibulemat, (eiken) f125.— feitje (eiken) ken schrijfma f29.—, 2 eikei ledikanten (ni per stuk. Van laan 18. AANGEBODEI 4 wielige boe in goeden sta; Friebel. Kamp terberg. GOEDE TEHl gezocht voor f jong poesje. I D ierenbeschern Kerkpad Z.Z. HET PAF TROUW, UTR. KA Wendt U dan tc bladen, dat geve: Van Weed elfder ure moest vervangen worden door J. Wijnhof, de rigisseur van „Comedia". Hij riep hiervoor de clementie van het publiek in. On danks deze verwisseling hebben wij genoten van goed spel. Bijzondere vermelding verdient wel Mej. F- Kooi, die een uitstekende vertolking gat van Leni. Ook de heer v. d. Grint gaf mooi spel te zien- Het doel van de Buurtvereeniging „Beetzlaan", om haar leden een pret tige avond te verschaffen, werd ten volle bereikt. Na afloop van de uitvoering werd nog een dansje gemaakt. „The Hart Boys" kweten zich hierbij uitstekend van hun taak. PROCESVERBAAL. Tegen een viertal personen werd pro cesverbaal opgemaakt wegens hef rijden zonder licht. NIEUWE POSTTARIEVEN. Briefporto wordt 10 cent. De prijzèn voor het briefverkeer zul len met ingang van a.s- Vrijdag, 1 November drastisch verhoogd wor den. De voornaamste wijzigingen in de porti zijn de volgende. BINNENLAND. Brieven interlocaal tot en met 20 gram 10 cent; locaal 6 cent, briefkaarten interlocaal 7i/o cent, locaal 5 cent; drukwerk tot en met 50 gram 2 cent. BUITENLAND. Brieven tot en met 20 gram 20 ct., briefkaarten 12i cent, drukwerk 4 oent. INDIë. Tarief ongewijzigd. Lucht- pc pe Ai en BI on ko Be Sté Zo m< zal de da gel He po: vo< bn fra nei MI SP Elk lint «T op laai Mr. ger* Ocl mei ver bre de De led< en gesl

Soester Courant | 1946 | | pagina 2