De Verzetsfilm. Vbói SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 22e Jaargang - No. 89 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kvv. Dinsdag 12 Nov. 1946. De verzetsfilmen trekken volle za len. En het is te begrijpen. Op het witte doek wordt het ge schokte innerlijke leven van ons volk .nog eens doorleefd. Het is gestaltevorming, vormgeving van de verholenste aandoening van weerzien, haat en walging tegen bru te geweldpleging, godlooze m.ensch- onteering, gemeene rechtsverkrach ting in den hoogsten graad. De mensch is opgestaan tegien de demonie van soldatenlaarzen, zwart verraad, sluwe spionnage en moord- overval. De mensch heeft gewor steld in felle uren voor het hoog ste wat hem sinds de schepping nog restte: zijn vrijheid. Honger naar vrijheid, ze is nijpen der en knagender dan honger naar brood; tenminste bij de groote har ten, de machtige zielen, de bran dende geesten. Ieder heeft in den verzetstijd kun nen weten, wat voor ziel hij had. Wij weten wel, de groote zielen hebben geen verzetsfilm noodig. Wat we in die jaren van modder en duisternis hebben doorstaan, staat te diep in hun innerlijk gehou wen. Na zooveel hondsche werke- lijheid heeft het in tooneel gezet te spel op het witte doek hem niets meer te zeggen. Ten hoogste blijft er een wrang bezinksel kleven in hun ziel bij de gedachte, dat zoo veel hazenharten nu, nu ieder ri sico verdwenen is, zich laven aan de sensatie van het groote verzet, zich een roes drinken aan de groo te emotie van verzetsverbeelding. Wat heeft het applaus in de sche merduistere zaal, wanneer op het geduldige scherm een verrader in germanenuniform wordt neerge knald, te maken met de ijzeren grim migheid, waarmee een K-P-er wei gert te spreken over de slachtoffers van zjjn in nood afgevuurd wapen? Wat heeft het griezelig meelij in een bioscoop van doen met de starre ontzetting, waarmee de verzetsman zijn beste kameraden moest achter- ten in den greep der S.D.? Mag de vraag dan niet eens één oogenblik gesteld, of een volk er geesterlijk beter van wordt, wanneer het zich onophoudelijk be dwelmt aan de absynth van de ver- zetssensatie? Of zou het misschien ook een teeken van moreel verval kunnen zijn? Een verval van het in nerlijk, dat immers te slap was om groote krachten op te roepen in de iaren toen het noodig was. Maar de rolprent zorgt wel voor de groote sensatie, waarom ook niet? De Roode Aarde, De Regenboog, Pastor Hall, Buchenwald 1941. En zoo maar door. De angstroes beconcurreert in deze filmen den al wat aftands geworden vooroorlogsche sexueelien roes- Een onnoozele hals is hef, die meent, dat daardoor het karakter van een volk wordt gestaald! Per saldo blijft het dierlijke in den mensch toch on gebroken. Haat en wrokgevoelens krijgen hun beste kans. En uit haat is nog nooit een betere en edeler sa menleving opgebouwd. In dat op zicht demonstreert de verzetsfilm haar opvoedkundige machteloosheid wel grondig. Blijf ons er mee van het lijf, dat de opvoedkundige waarde van de verzetsfilm gelegen is in haar pro paganda voor de vrijheidsgedachfe. Een vrijheid, die op zulke kunstma tig opgevijzelde hartstochten berust, kan nooit tot beheerschte kracht in het volksleven worden. Op z'n hoogst kan zij uitgroeien tot een hysteri sche razernij, een nihilHstische woe de voor een gewaand vrijheidsideaal, maar de demonie zelf blijft toch on gebroken. Een duivel wijst men ter voordeur uit, terwijl men door de achterdeur zeven demonen toegang verlee/nt in de donkere bioscoop-zaal. Zoolang aan demonen vrij spel wordt gela ten, komt de vrijheid nooit! Officieele mededeelintjen. Het Hoofd van het gemeenteibe- stuur van Soest; gelet op artikel 36 lid 4 van de Woningwet; brengt ter openbare kennis, dat de raad der gemeente in zijn vergadering van heden heeft besloten te bepalen, dat een herziening van de voor de ze gemeente geldende uitbreidings plannen wordt voorbereid. Soest, 6 Nov. 1946. De Directeur van Gemeentewerkén maakt bekend, dat met het ophalen van huisvuil in de omgeving Korte Brink weg, Kerkpad N.Z. en Van Weedestraat op Maandag en Don derdag om 7.30 uur wordt begonnen. AANRIJDING. Op de Middelwijkstraat botste een melkaufo, rijdende in de richting Amersfoort tegen een luxe auto, die na gepasseerd te zijn, plotseling moest stoppen voor een wagen, die aldaar geparkeerd stond. Er was alleen materieeve schade. Voetbal. OLYMPIA '25—S-E.C. 4-1. In een van Olympia-zijde ruw ge speelde wedstrijd, waartegen scheids rechter G« Vermeulen onvoldoende optrad, is SE-C. er in geslaagd met beheerscht en technisch beter spel met 14 te winnen. De eerste aanvallen waren voor Olympia en de S.E.C.-verdediging werd direct op den proef gesteld. Midvoor Wets van Olympia stond steeds goed opgesteld, maar kreeg geen kans de S-E-C.-achterhoede te passeeren. Langzamerhand wist S-E.C. het spe] meer te verplaatsen. Toen bleek, dat de razend snelle S-E-C-aanval len veel gevaarlijker waren dan die van de Hilversummers. Er waren zoowat 10 minuten ge speeld, toen bij een S-E.C..aanval 'n voorzet van links bij den rechtsbui ten Klompenhouwer belandde, deze plaatste de bal tactisch voor de voe ten van de vrijstaande Post, die de bal feilloos ilangs den Olympia.doel- man in het net plaatste. (01)- Eenigszins teleurgesteld speelde Olympia verder en ook van dit mo ment af ontaardde het spel in een „frap-maar-raak-sysfeem", waaraan eenige Olympia-spelers zich bezon digden. Herhaaldelijk werd het spel door den arbiter onderbroken voor het nemen van vrije frappen Wegens RECHT EN AVERECHT. Ik had me vorige week Woensdag vast voorgenomen om 's middags het raadhuis binnen te stappen en op de publieke tribune een plaats te zoe ken om onze Raad de belangen on zer gemeente te horen behartigen. Maar zoals meestal het geval is, kwam er weer iets tussen. Een nicht van me uit Eemnes was er zich plot seling van bewust geworden, dat ik een ouwe taaie was en nog altijd leefde en zodoende stond ze Woens dag ineens voor mijn neus. Ze trof het, dat ik thuis was. Ik werk name lijk op Woensdag dikwijls bij een mevrouw op het Vosseveld; maar die had de vorige dag bericht van verhindering gestuurd. Ik moest maar een weekje overslaan, zo liet ze weten, want ze was he;elemaal van streek en lag fce bed, daar een ze kere Kraak of Baak bij haar was ge weest om woonruimte te vorderen. Zodoende zat ik dan Woensdagmid- cag met mijn nicht opgescheept, in- plaats van als toeschouwster de Soester raad bij te wonen. Intussen heb ik gehoord, niet veel te hebben gemist. De dames en he ren schijnen zo mak als lammetjes te zijn geweest, met uitzondering van Jaap, die nou eenmaal graag een duit in 't zakje doet en steeds opnieuw met vreugde hef woord vraagt en dan nog wel eens naast de spijker slaat» De vergadering is volgens de krant van Vrijdag overgegaan in geheime zitting en déar zou ik, om de waar heid te zeggen, graag het rechte van weten. Wat heeft de Vroedschap voor belangrijks te' bespreken en waarom mag de burgerij dat niet horen? Voor iemand als ik, die graag het naadje van de kous wil weten, is hef een hard gelag om daar onkundig van te moeten blijvefn» Later heb ik er nog een paar raads leden over gepolst, maar die willen geen woord loslaten en deden net, of ze tijdens de geheime zitting had den zitten te slapen in hun zetel. Maar ze hebben me dan toch in ie der geval één ding vertield en dat was, dat onze raadsleden nieuwe plaatsen aan de tafel hebben gekre gen. Vroeger zat rechts links en links rechts, maar nu hebben ze 't omge draaid en dat vond ik een vooruit gang, want nu is er tenminste ook wat 't zitten betreft, kleur bekend. Links zit nu .ïnks en rechts zit rechts; Maar met de dame van de vrijheid die ook links schijnt te zitten, lijkt het me toch een moeilijk geval, want ik weet niet precies, of de vrijheid wel zo erg links is. Maar nu we dan in onze gemeenteraad 'n nieu we rechtsbuiten en een nieuwe links binnen hebben, zullen we eens af wachten, wat er gaat gebeuren. Dat het altijd koek en ei zal blijven, be twijfel ik. Soest is nu eenmaal een gemeente met haken en ogien. Bij de volgende raadsvergadering hoop ik op het schellinkje te zitten om hef spel goed te zien. Hup rechts! Hup links! Zelfs al zouden er negen oude nich ten op theevisite komen om een middag te kunnen leuteren, dan zou ik ze kalm bij de trekpot laten zit ten en zélf naar het gemeentehuis stappen. JUFFROUW FLAPUIT. ongeoorloofd spel; de S-E-G-spelers reageerden echter niet op de ze speelwijze en speelden rus tig en beheerscht verder, met het gevolg, dat eenige minuten later de linksbuiten Verwoerd een scherpe voorzet van rechts ineens wist in te kogelen. (02). Fel speelden de Hilversummers ver der, systeem eerst de man en dan de bal, waartegen de scheidsrechter beslist onvoldoende optrad. Wel ontstonden nu en dan voor hef S-E-C-doel eenige hachelijke situa ties, maar door het onbesuisde spel van sommige Olympianen liepen de ze aanvallen steeds op niets uit. Nog voor de eerste speelhelft ver streken was, slaagde S-E.C. er in, haar voorsprong te vergrooten, toen doelman Van Nudden een hard schot uit het Olympia.doel stompte, juist voor het hoofd van den rechts binnen Post, een knikbeweging en de bal vloog onhoudbaar in de touwen (03)« Met dezen stand kwam de rust. De tweede helft kenmerkte zich door een steeds aanvallend Olym pia, maar de aanvallen liepen steeds op de versterkte S«EC..verdediging te pletter. Nu en dan trok de S.E.C.-voorhoede er tusschen uit .maar meestal strand den deze aanvallen op buitenspel. Er waren nog vijf minuten fe spe len en men verzoende zich al reeds nnet een 30 uitslag voor S.E.C., toen na een aanval van den linker vleugel van Olympia de bal bij mid voor Wets kwam, die met een fraai schot den S-E.C.-doelman wist te passeeren en daarmede de eer voor zijn club wist te redden. (13). Van den. aftrap af volgde een snel le S-E C.-aanval, rechtsbuiten Klom penhouwer gaf een afgemeten voor zet en rechtsbinnen Post plaatste den bal tactisch met een boogballe- tje over den doelman in het Olym pia-doel (14). Even later klonk het eindsignaal en de S.E.C.-over- wïnning was een feit. SrE.C. 2 bleef het goede pad bewan delen en maakte van haar zevenden wedstrijd een zevende achtereénvol- gende overwinning. VELOX 3, bij deS-E.C.-reserves op tezock, meest rr.et 4—1 de meerder heid van haar gastheeren erkennen na met de rust reeds met 10 ach ter te hebben gestaan. Door deze overwinning staat S-E.C. 2 fraai aan 't hoofd van de Res* 3e Klasse H. S-E.C. 3 deed hef ook niet slecht door tegen het sterke F-AK. 2 met 3—3 gelijk te spelen. Plaatselijk nieuws. ZUIVER? Daar de onbekende persoon, die lij delijk een motorrijwiel had gestald bü een bewoner van de Birktstraat, niet meer kwam opdagen, waar schuwde de bewoner de politie. Uit het onderzoek bleek, dat de motor uit Aalsmeer afkomstig was- Van den eigenaar weef men nog niets* INBRAAK. Eenige ïeugdige knapen zagen kans door een raampje in den winkel van Van L- aan de Beukenlaan te komstn. Zij namen een bedrag van f 3.25 mee en kochten hiervoor tabak en ap pels. Zij konden door de politie war den achterhaald. PROCESVERBAAL. Wegens het overschrijden van de maximum snelheid werden 16 per sonen verbaliseerd DIEFSTAL. Ten nadeele van Dr. Vos werd uit zijn auto een tasch met medische instrumenten ontvreemd»

Soester Courant | 1946 | | pagina 1