Oorlogsfaltalisme en Vredesgedachten. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - Na. 95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SureaQVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Wii zijn nog te veel op oorlog inge steld. Aan de uitspraak: wie den vrede wil, bereide den oorlog voor, wordt maar al te letterlijk de hand gehou den en hoewel zoo nu en dan over ontwapening wordt geconfereerd, ve le troepen zijn afgedankt, neemt de massa dit alles niet ernstig. Er schijnt een soort fatalisme over de menschheid te zijn gekom.en. De volgende oorlog zal komen, al dus wordt geredeneerd. „Voor den volgenden oorlog heeft men niet veel strijders noodig, hij zal een strijd zijn tusschen wereld deejen en de atoombommen zullen er wel voor zorgen, dat hij niet zoo lang zal duren/' Dit noodlottige fatalisme is er medp oorzaak van, dat er weinig aandacht wordt geschonken aan de onderzoe kingen. die geregeld worden gehou den om de atoom-energie voor vre desdoeleinden handelbaar te ma ken. Wij allen weten welke groofie en grootsche vernietigingsproeven bij Bikini werden gehouden, doch dat onder auspiciën van de Amerikaan- sche regeering door particuliere maatschappijen, laboratoria en uni versiteiten hard wordt gewerkt om het mogelijk te maken, uit deze atoom-energie efectrische kracht op te wekken is minder bekend! Men ïs zelfs reeds begonnen met het voorbereidende werk in ver band met het ontwerpen en den bouw van een eerste expenmientee- le fabriek voor kern-energie, welke te Oak Ridge Tennesse, wordt ge bouwd. Een groot aantal proefnemingen moet worden verricht alvorens het definitieve ontwerp van de fabriek kan worden opgesteld. Deze proef nemingen zullen waarschijnlijk tot in het volgende iaar worden voortge zet en 'mogelijk zal de aanschaffing van uitrusting zooveel tijd in beslag nemen, dat de fabriek niet voor 1948 zal kunnen draaien. Maar toch, er wordt aan gewerkt! Ook de Russen trachten zelfstandig tot het atoom-geheim door te drin gen. In Georgië wordt een geweldi ge fabriek voor ontwikkeling der atoom-energie gebouwd, een fa briek welke in omvang zeker niet onder doet voor die te Oak Ridge- Bü het ontwerpen en den bouw van de Amerikaansche fabriek zal er in het bijzonder op worden gelet, dat een hoofdbron van energie op lan gen termijn en van grootere betrouw baarheid wordt verkregen. Deze ver- eïschten zijn bijzonder belangrijk vanwege de radio-activiteit, welke bü 'n opslag van atoom-energie op treedt. welke, wanneer eenmaal ont wikkeld, moeilijk en gevaarlijk is om te stoppen en in stand te houden. Bij de uiteenzetting van de fechni* sche problemen, welke men ont moet bij de opwekking van electri- sche kracht uit atoom-energie zij er op gewezen, dat hierbij niet volledig nieuwe methoden behoeven te wor den gevolgd, zooals destijds bij de stoommachine. Het is eenvoudig een nieuwe brandstof, welke slechts kan worden gebruikt binnen het kader van de hedendaagsche krachtopwek kingssystemen. Ofschoon er een zeier kleine mogelijkheid ïs, dat in de toe komst iets van de beschikbare ener gie in een atoom direct kan worden losgemaakt door een ander middel dan een verwarmingsmachine, is een dergelijke uitvinding thans nog niet bekend. Het werk is daarom gecon centreerd op het van toepassing ma ken van de huidige techniek en uit rusting van krachtontwikkeling voor deze nieuwe soort brandstof. Zijn de moeilijkheden dus groot, on- overkoombaar zijn zij niet! Indien de geleerden er in slagtin, de atoomenergie voor vredesdoeleinden aan te wenden dan zal daarmede de fatale oorlogspsychose, die mede door de atoombom is ontstaan, naar den achtergrond worden gedrongen. De ontwikkeling der atoom-energie hebben wij tot dusver in onze ge dachten steeds met oorlog en oor logsdreiging in verband gebracht. Reeds heeft de bekende professor Eïnstein echter ten deze een waar schuwend geluid doen hooren. Hij drong er op aan, een fonds te vor men, om algeheele bekendheid te geven aan de consequenties der be wapening door middel van atoom energie. Zullen wij door een en ander tóch nog op den goeden weg komen, op den weg van vooruitgang èn van vrede? Sport. S.E.C. 2-QUICK 2 5-1. S.E.C. 2 is er in geslaagd haar tien de competitie-wedstrijd in een 51 overwinning om te zetten. Daar het eerste .elftal niet speelde, was er Zondagmiddag aardig wat publieke belangstelling om de SEC- reserve's te zien spelen. Eerlijk gezegd is ons het spel niet meegevallen. Elf hard werkende spe lers maar van eenig systeem en el kander begrijpen was geen sprake. Ook het plaatsen van den bal, het geen toch zoo'n voornaam onderdeel van 't spel is, was van sommige spe lers niet best. Quick 2 heeft aardig weerstand ge boden, maar eenige blunders in de achterhoede werden door S.E.C. re soluut afgestraft en zoo was hef reeds spoedig 2-0 voor S.E.C. De rust kwam met 3-0. Na de gebruikelijke thee kwam Quick aardig opzetten en reeds spoe dig wisten de roodbaadies met 'n fraai, maar ons inziens houdbaar schot tegen te scoren. 31. S.E.C. werd daarna weer sterker en het was de linksbuiten E. Jan sen, die met een pracht schot het mooiste doelpunt van den wedstrijd maakte (41). Bij een scrimmage voor het Quick-doel rolde de bal door een misverstand van de Quick - acnterhoede langzaam in het doel en het was 51. De Amersfoorters bleven zich krampachtig verdedigen en slaagde er ïn, niettegenstaande de heftige S.E.C.-aanvallen, den 51 achter stand te handhaven. De stand van de Reserve 3e Klasse, bijgewerkt tot en met 24 November, is als volgt. S.E.C. 2 9 8 1 0 17 35-12 Hercules 2 10 6 1 3 13 29-23 Zeist 2 10 5 3 2 13 28-21 Velox 2 8 5 0 3 10 34-19 B.F.C. 2 8 4 2 2 10 28-18 Holland 2 8 5 0 3 10 33-25 Amf. Bovs 2 10 4 2 4 10 30-31 Quick 2 8 2 4 2 8 22-22 'f Gooi 4 9 3 2 4 8 18-22 Hilversum 4 9 3 1 5 7 22-25 Laren 2 9 1 0 8 2 13-40 E.M.M. 2 10 0 0 10 0 8-44 VVOG 1— BDC 1 6-0. Voor een naar schatting 700 a 800 toeschouwers heeft BDC in een uit wedstrijd tegen VVOG fe Harder wijk een zeer geflatteerde 6—0 ne derlaag geleden. Na 20 min. spelen wist B.D.C- de score dubbel blank te houden, tot dat VVOG met een onhoudbaar doelpunt de leiding wist te nemen. Een kwartier voor rust juichte de BDC-aanhang bij het maken van den gelijkmaker. De VVOG doelman grabbelde den bal van achter de doellijn weg, hetgeen helaas door den scheidsrechter niet werd gezien. Ondanks deze ontmoediging speelde BDC verbeten verder, maar de ver diende gelijkmaker bleef uit. Zelfs kon niet worden verhinderd, dat VVOG 3 minuten voor de rust den stand op 20 bracht. Met dezen stand ging de rust in. Na de hervatting had BDC het eer ste kwatier het beste van het spel, maar zonder succes, totdat 20 min. voor 't einde VVOG, door 'n fout in de BDC-achterhoede, den stand op 3—0 bracht. Nog gaf BDC den moed niet op, maar toen VVOG er 40 van maak te, verslapte het spel dermate, dat VVOG in den resteerenden tijd er nog 2 doelpunten aan toe wist te voegen. B.D.C. leed hierdoor den 60 nederlaag van het leidende VVOG. De junioren brachten het er beter af en wisten beiden te winnen. De uitslagen waren: BDC a—RKBVV a 3—1 BDC b—LVV b 2-1 BILJARTEN. GOUDEN PLOEG AAN DEN KOP Gouden Ploeg 1Centraal 1 50. Vergulde Wagen Vergulde Wa gen 2 42. Zonneheuvel 2Tavenu 2 60- Verg. Wagen 5Centraal 4 42. Soestdijk 2Teomien 2 60. K.O.T. 1 Centraal 2 4—2. Ons Genoegen 2Verg. Wagen 3 24. Ons Genoegen 1Leusdier kwartier 1 6-0. K.O.T. 2—Animo 1 2—4. Animo .1 kampioen. Ons Genoegen 3 O.D.L. 2 6—0. Centraal 3—Zonne- heuvel 1 60. Gouden Ploeg 2 Verg. Wagen 4 24. Leusderkwar- tier 2Tavenu 1 60. Animo 3 Oosferpark 2 42. Tavenu 3Soest dijk 3 2-4. D.O.S, 2-D.O.S, 3 6-0 Zonneheuvel 3Centraal 5 24. V. Wagen 4D.O.S. 4 42. Tavenu 4- Centraal 6 33. In Cadre leidt Gouden Ploeg 1. In klasse B ons Genoegen 1. In klasse C, afd. A Verg. Wagen 3. In klasse C, afd. B Verg. Wagen 6. In klasse C, afd. C Animo 1 kampioen. In klasse D, afd. A leidt Soestdijk 3. In klasse D, afd. B Soestdijk 4. In klasse D, afd. C Oosterpark 4. In klasse D, afd. D K.O.T. 3. Programma van deze week: Maandag 2 December Verg. Wagen 5Zonneheuvel 2. Centraal 4Tave nu 2. Teomien 2Verg. Wagen 6. Dinsdag 3 December Centraal 2— Ons Genoegen 1. Woensdag 4 December K.O.T. Soestdijk 1. Vrijdag 6 December Soestdijk 3— Zonneheuvel 3. Tavenu 5D.O.S- 3. D.O.S. 2—Verg. Wagen 7. Gouden Ploeg 1Verg. Wagen 1. Zaterdag 7 December Tavenu 5 Zonneheuvel 4. D.O.S- 4Centraal 6. Soestdijk 4Tavenu 4. Burgerlijke stand. UITVOERING FRIESCH GEZELSCHAP. De Fryske Krite „Freonskip en Ienfald" vierde haar 20-jarig bestaan in de zaal van Eemland- De nieuwe voorzitter, de he,er JH. de Jong, verwelkomde all;en, in 't bijzonder de afdeelingen Amers foort en Hilversum en verder de nieuwe leden. De heer T. Zwarts ver wierf als oprichter en voor de ve le werkzaamheden voor de vereeni- ging verricht, het eerelidmaafschap, hetgeen met applaus begroef werd. Tevens bracht de voorzitter dank aan de afdeeling Amersfoort voor Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 3 Dec. 1946. Ofticieeie mededeelingen. Burg. en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij Gede puteerde Staten dezer provincie is ingekomen een verzoekschrift van M. P. L. Bergers te Soest om hotel vergunning voor de aan den zijkant gelegen benedenlocalifeit, groot 35 M2. van het perceel Bosstraat 80. Binnen 2 weken ina de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder te gen het verleerden van deze vergun ning schriftelijke bezwaren bij Bur gemeester ,en Wethouders inbrengen. de prachtige bloemen, welke aange boden waren. De heer Loopstra (Hilversum) sprak nog een kort woord namens den Bond van „Fsyske Selskippen om Utene''. Op keurige wijze werd daarna door eigen krachten het blijspel „Beits" opgevoerd. Ieder speelde zijn rol voortreffelijk en de voorzitter kon dan ook namens allen zijn dank overbrengen voor het gebod ene. Ofschoon hij niemand tekort wilde doen, noemde hij toch nog even hef schitterende spel .van Bieits (Mevr. Harper) en boer Fennema (denbeer* Jongsma). Voorzifter Dijkstra van Amersfoort feliciteerde namens zijn Krite, doch ook als oud-lid en speler. In de pauze had de keur-coltectie Friesche boeken veel aftriek. Met een gezellig bal werd om 2 uur het feest besloten. WAARNEMEND BURGEMEESTER JHR. C. DEDEL NEEMT AFSCHEID. Zaterdagmorgen nam de waarne mend Burgemeester dezer gemeen te, Jhr. C. Dedel, afscheid van het geheele gemeente-personele!na on geveer 5V2 maand het Burgemeester schap alhier te hebben waargenomen. Nadat alle ambtenaren en de politie in de Burgemeesterskamer stonden aangetreden, nam allereerst de se cretaris, de heer J. G. A. Batenburg, het woord en dankte den w.n. bur gemeester voor alles wat hij voor de ambtenaren had gedaan en bood hem als aandenken een boekwerk in 4 deelen aan. Daarna verkreeg de heer W. H. Bak ker, hoofd-ïnspecteur van Politie 'f woord. Vrijdagavond heeft Burgemeester Dedel afscheid van den gemeente raad genomen. SLAGERS-PERIKELEN. Van de zijde der slagers verzoekt men ons od het volgende fe wijzen: De aankondiging van het Centraal Distributiekantoor, dat een aantal artikelen ïn de slagerswinkels zon der bon verkrijgbaar zijn, heeft bij een deel van hef publiek de meening gewekt, dat deze artikelen nu ook volop aanwezig zouden zijn. De werkelijkheid is echter, dat deze artikelen door de slagers in kleine hoeveelheden ontvangen worden en door hen tot worst verwerkt wor den. welke zonder bon verkrijgbaar is. Varkenspooten mogen niet zonder bon worden verkocht, runderpoofen en 'n gedeelte van de beenen moeten voor technische doeleinden worden ingeleverd en kalfspooten kunnen ook niet beschikbaar worden gesteld, daar de tijd voor nuchtere kalveren voorbij is. Voor 1200 klanten ont vangt de slager slechts 5 k.g. lever, l1-2 k.g. nier. vrijwel geen zwezerik, 3 k.g. hart en 2 k.g. uier. De tijd, dat de klanten ook in de slagerijen weer op hun wenken be diend kunnen worden, is nog toe komstmuziek. Maar den slager treff geen schuld.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1