thxalo ck De Grieksche affaire. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 9? UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Dinsdag 10 Dec. 1946. Het is voor kleine landen een twij felachtige eer in de belangstelling van groote mogendheden te staan. Wanneer die belangstelling zoo groot wordt, dat een machtige mogend heid haar geld en goed er naar toe stuurt om het land „op de been" te houden, wordt die belangstelling verdacht. Neemt dat kleine land 'o positie in, die in de directe interes- sensfeer ligt van de groote, dan kunnen we gerust zeggen, dat de verhouding er een is van een mid- deieeuwsche hoerigheid. Er zijn veel van die staaltjes, ook in Europa en Griekenland is er een van. Griekenland staat in de belangstel ling van de groote mogendheden. Amerika zond een smaldeel naar de Middellandsche Zee om manoeuvres te houden. Engeland stuurde geld en soldaten. Rusland, neen, Rusland stuurde niets, maar aan de Griek sche Noordgrens wordt gevochten en Tsaldaris zegt, dat de opstandelin gen, die daar tegen de regeerings- troepen vechten, worden gesteund door foego-SIavië. Toen de Duitsehers Griekenland ver lieten, werden ze op den voet ge volgd door de ondergrondsche strijd krachten van dat land en door de Engelschen. De Zuidelijke helft van de Balkan was blijkbaar aan Groot- Brittannië gelaten, de rest van het schiereiland zou door de Russeq worden bevriid. De Engelschen kwamen, zagen en bleven. De ondergrondsche was er» zag ook en bleef eveneens, in de bergen van Macedonië en ze vech ten van de bevrijding af vaker en harder dan in den oorlog. WaaromV Waarschijnlijk zou in Griekenland de bevrijding zonder buïtenlandsche inmenging de oorlog na een kortep burgeroorlog zijn geliquideerd en t land 'n regeering hebben gekregen- verwant aan die van Bulgarije en Toego-Slavië. In Engeland kan men zulk een regeering terecht of ten onrechte, nu eenmaal niet" anders zien dan als een vooruitgeschoven post van Rusland. Daarom kwam die regeering er niet- De uiterste rechterzijde, die zich in den oorlog maar o zoo lauw tegen de Duitschers verzette, deelt er de lakens uit; de in de oogen van de Engelscke conservatieven hoog in aanzien staande George II zit weer eens op den troon en de menschen- die het niet eens zijn met het mo narchistische bewind, zitten ook, óf in de gevangenissen, óf in de ber gen van Macedonië. We weten het dus. Griekenland moet in de „Westelijke sfeer" blijven en dus een „Westelijke" regeering houden. Maar in Griekenland is die regeering allesbehalve westeiïik. Want wiï verstaan hier onder een regeering, een stelsel waarbij deze is onderworpen aan de critiek en de controle van het parlement, ge kozen door het volk. De monarchisten van Tsaldaris heb ben echter onder approbatie van de Engelschen dezelfde methodes toe gepast als Rusland in zijn vazalsta- ten deed: een regeering doen kie zen, die nem welgevallig is, om via die regeering den invloed te oefe nen, dien men wenscht. We zeiden het al, ze is niet ,A\ es- telijk" deze methode en onder de partijgenooten van Bevln heeft ze ernstige critiek ontmoet. De regeering van Engeland „zit" met den koers, dien ze in Grieken land heeft helpen bevorderen; het Grieksche volk „zit" eveneens met de haar opgedrongen regeering. Overigens heeft ze de handen vol. De partisanen van weleer hebben hun oude handwerk in Macedonië weer opgevat en practisch hebben ze daar in het Noorden de zaak bui ten de steden in de hand. Tsaldaris wilde wel wat water in den wijn doen en een paar van zijn ministers opofferen voor function- narissen van liberale allure, maar deze pasten. Ze zien straks de bom barsten en laden daarom liever geen verantwoordelijkheid op hun schou ders. De zaak spitst zich toe. De Limburgsche mijnen benade ren hun vooroorlogsche produc tie. En achter beide partijen staan twee VT figurerTop het tweede plan, de eene JNCCNaflClS UiOFlC die „vrije" vaart wil door de Dar- danellen en Aegeïsche Zee naar de Middellandsche Zee, de andere, die Ruslands penetratie in de „Mare Nostrum", niet van Mussolïni» maar van de Angelsaksen willen weren. Neen, het is geen pretje bij een groot land de belangstelling op te wekkenl Te zit in hun schuitje voor je er zelf erg in hebt en van hun deining wordt de kleine man nat. HET AANZOEK. 't Is zonde, dat ik het zeg, maar verleden week heb ik een avontuur beleefd, dat me naar ik hoop niet voor de tweede keer zal overkomen. Ik was 's avonds ondanks de bui en naar het défilé ter ere van onzen nieuwen burgemeester gaan kijken. Ik ben wel niet aangesloten bij de een of andere vereniging, maar toch ben ik achter de stoet aange sukkeld, omdat ik mijn goeie hart wilde tonen en meneer de burge meester laten zien, dat ik hem hartelijk welkom heette. Maar als ik nou zeg, dat ik niet bij 'n vereni ging behoor, dan lieg Ik een kleinig heidje, want om de waarheid te zeggen ben ik donateur van de Po- litievereenïging geworden en zodoen de heb ik vorige week ook nog 't feest van de dienders meegemaakt in Eemland en van mijn zuurver diende geld heb ik loten gekocht •op die feestavond, maar het was weer het oude liedje, ik had alle maal nieten en een ander ging schui ven met de boterletter, waar ik zo schrikbarend op had zitten vlassen. Maar nou dwaal ik af en lelijk ook, want ik zou het immers over mijn avontuur hebben. Na het défilé werd ik ge-enterd door een meneer opi gevorderde leeftijd en die zegt tegen me: Juf frouw Flapuit, ik wil jou eens iets vragen. Ik zeg: - Man, als 't in 't redelijke is, vraag dan maar. Hij zegt: - Ik zal er geen doekjes om winden en ineens zeggen, wat ik op mijn hart heb. Ik wil je een huwe lijksaanzoek doen!... Nou, ik kan eerlijk zeggen, dat het me groen en geel werd voor de ogen. Als jonge meid heb ik vroe ger wel eens verkering gehad en met een nette knul heel in 't nette kuïerties gemaakt op vanouds de Nieuwe Steeg, maar als je op mijn leeftijd komt en langzamerhand be gint te begrijpen, wat er in de we reld te koop is en je wordt dan ineens zonder omhaal voor zo'n si tuatie geplaatst, dan begint het te draaien in je hoofd. Ik zeg: - Maar beste man, waar denk ie aan? Zou ie mïi nog 't gemeentehuis binnen willen drukken om elkaar de rech ter hdnd te geven? - Ja, zegt hij» dat zou ik willen, juffrouw Flap uit, want ik ben een weduwnaar en alleen* is zo alleen. En jij woont im mers in een eigen huisje met eigen meubeltjes en samen zouden we best iets van 't leven kunnen maken. Ik zeg: - Maar als weduwnaar heb ie dan toch zeker zelf ook wél een woning en eigen meubeltjes? - Nee, zegt hij, dat is 't 'm juist. Ik ben oorlogsslachtoffer en heel mijn hebben en houden kwijt ge raakt- En een man op mijn jaren wil weer graag in een eigen huisje zitten. Nogmaals, het is zonde dat ik het zeg, maar toen ik dat van hem hoorde, ging mijn hartie open en dicht van medelijden voor den man. Ik zeg: - Ik ben een oud zeeschip en daarom denk ik niet meer aan trouwen, meneer. Maar ik heb wel medelijden met jouw toestand. Hïï zegt: - Als je trouwt, zal 't je best meevallen. We zullen samen een goed leven hebben in jouw huis je op de Brinkweg en dan hoef jij niet meer de mevrouwen na te lo pen als werkster zijnde, want ik heb ook nog een tikkeitïe pensioen. - Man, zeg ik. ik beklaag je, dat je alles kwijt bent. De moffen heb ben in ons landje lelijk huis ge houden en ik vind het erg, dat jij ook alles kwijt bent en dus oorlogs slachtoffer. Maar ik snap niet, dat je iets in me ziet, want we zijn toch wildvreemden voor elkaar. - 't Is zogezegd de liefde, zei hij toen; en hij knipperde met zijn ogen als een bok tegen 't zonlicht Maar toen drong het tot mij door, dat hii graag zou willen trouwen met mijn huisie en mijn meubeltjes en dat hij mij dan wel op de koop toe wilde nemen. Toen heb ik hem gauw gezegd, dat ik niet meer aap een huwelijk dacht en of hij maar zo goed wilde zijn om door te lo pen. Maar de hele nacht heb ik wakker gelegen uit medelijden met den man. Omdat hij alles kwijt was. En de andere dag heb ik toch eens geïn formeerd naar hem, want hij had tfne nog in het oor gefluisterd, dat hij uit Amersfoort kwam. En wat denk je nou, de andere dag hoor ik, dat hij een P.D.-er was, hetgeen Politieke Delinquent betekent. Hij scheen pas losgekomen uit *ie prik- keldraadtuin. Stel je toch voor, dat fe er in zou tippelen, dan zou ie met zo'n N.S.B.- er naar het gemeentehuis gaan. Ik moet er niet meer aan denken, an ders wordt ik-onpasselijk. Ik wil maar zeggen, dat een mens tegenwoordig dubbel waakzaam moet wezen, zelfs bij een huwelijks aanzoek, want o, waar kom je te recht als ie trouwt met een kerel, die in de oorlog Houzee riep en Heil Hitier en de moffen vriendelijk gezind was. Mens, laat ik er lie ver niet aan denken, want je zou krankzinnig worden van schaamte. JUFFROUW FLAPUIT. Ta, daar wordt goed werk geleverd In ons Zuïd'iijk Nederland. Dank zij deze stoere werkers Ziin wij heel gauw uit den brand. Als u straks uw kolenkit vult, Of de haard wordt opgepord, Denk dan 'n oogenblik met eerbied Hoe daar nu gearbeid wordt. De productie is vooroorlogs, Groothof kan tevreden zijn. Nederland is dank verschuldigd Aan de kerels uit de mijn. Want d'Amerïkaansche staking Was ons landje tot een strop; Maar de Nederlandsche werker Gooide er nog 'n schepje op. En al zal men wat jaloerseh zijn Op de extra pijp tabak; Ik heb liever niets te rooken Bij een vollen kolenbak, Dan een pakje sigaretten Bij een uitgedoofden haard! Dank zij hun, hecht ik weer waarde Aan m'n goede kolenkaart. Wat je doet, is weer een staaltje Van je moed en energie. Jullie zorgen voor de kachels En voor Neêrlands industrie. Als men jullie soms wil prijzen, Zeg je met je zwart gezicht: ,,'t Is tocb heusch niet veel bijzonders Ik deed toch alleen m'n plicht!" Tuist de kerels, die hun plicht doen Daar kan Neerland trots op zijn. Daarom dit poëtisch standbeeld Voor de jongens van de mijn. Plaatselijk nieuws. SINT NICOLAAS IN DE VAN DER HUCHTSCHOOL. Donderdagmorgen waren de kleuters met het personeel en de ouders bij een in afwachting van de komst van den bisschop en zijn knecht. Precies op tijd namen deze hun plaats in en nu wisselden liedjes, gesprekken van brave of minder brave kinderen met Sint en trac- taties elkaar af. Piet bleek behalwe gebrekkig Hollandsch, ook vlot Spaansch te kunnen spreken. Het mooiste was een zangspel, dat door de leuke costuumpjes werke lijk innig ontroerde. 's Middags bleek de kindervriend de vermoeienissen al weer te boven te zijn en volgde met belangstelling de prestaties van de Lagere School jeugd. Met groote toewijding werd er gezongen, gedanst en tooneel ge speeld en gegeten. Ook de Van der Huchts-Mulo-schooI heeft met zang en een goed ge speeld tooneelstuk St. Nicolaas ge vierd. SOESTER SCHAAKCLUB. De zeer sterke hoofdklasse speler, de heer Mr. G. S. Fontein, zal voor leden der Soester Schaakclub en ge- noodigden een serie schaaklessen ge ven op de clubavonden, beginnende Dinsdag 10 Dec., van 8 tot 9 uur. Daar deze lessen zoowel voor sterke als zwakke spelers zeer leerzaam zijn, raden wij de schakers aan, hier van te profiteeren. RAAD VAN OUD-ILLEGALE WERKERS. Naar wii vernemen zal a.s. Woens dag, des avonds 11.15 uur, in Ci- tv een extra nachtvoorstellïng wor den gegeven van de film „De Slag om Arnhem", speciaal voor leden van den Raad van Oud-Illegale Wer kers met hun huisgenooten en ge- noodigden.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1