UI, W. N. N1EUWENHUIS Sport. Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën Officieele mededeelingen. ROB DE AVONTURIER De man die zichzelf overwon. Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. VOETBAL. SOESTERBERG—BDC 1—0. BDG heeft in haar uitwedstrijd te gen Soesterberg wiederom verloren» wat zeer zeker weer niet noodig was geweest. De voorhoede gaf weel een duidelijke demonstratie van on macht. Als om even 2 uur wordt afgetrapt, speelt BDC met wind in den rug. Al spoedig gaat BDC ten aanval en blijft geruimen tijd in de meerder heid, maar door slecht afwerken gaan vele kansen verloren. Bij een der aanvallen bewerkt een Soester- bergspeler den bal met de hand in het strafschopgebied, hetgeen aan den scheidsrechter ontgaat. Hoe BDC ook werkt, doelpunten blij ven door het hopenlooze getreu zel achterwege. Als ieder denkt, dat dc rust met blanco stand zal ingaan, weet Soes terberg, bij één der weinige uitvallen, enkele minuten voor de rust met een tam schot de leiding te nemen. De rust ging dus in met 10 voor Soesterberg. Na de thee gingen beide partijen ge lijk op, maar geen van beiden wist meer te doelpunten, zoodat het einde kwam met 10 voor Soester berg. Een betere verhouding was zonder twijfel een gelijk spel of' een kléine overwinning voor BDC geweest. De jongeren brachten het er beter af, vooral de adspiranten. Die slaag den er in, om „Meervogels" in een uitwedstrijd een nederlaag toe te brengen. Bravo jongens. De uitslagen waren: BDC A—Zw. Vooruit C 62 BDC B—DEC B 0-4 Meervogels adsp.BDC adsp. 01 BILJARTEN. GOUDEN PLOEG I VERLIEST VAN VERGULDE WAGEN I. Volledige uitslagen. Vergulde Wagen 5Zonneheuvel 2 60. Centraal 4 Tavenu 2 60. Teomien 2Vergulde Wagen 6 24. Centraal 2Ons Ge noegen 1 42. K.O.T. 1Soestdijk 1 15. Soestdijk 3Zonneheuvel 3 6-0. Tavenu 5-DOS 3 4-2. DOS 2 Verg. Wagen 7 2—4. Gouden Ploeg 1Verg. Wagen 1 2—4. Soestdijk 4 Tavenu 4 42. Door de overwinning van Vergulde Wagen 1 op Gouden Ploeg 1 is in de Klasse A Cadre de spanning ge weldig toegenomen. De stand is thans: Gouden Ploeg 30 17 0 13 34 Vergulde Wagen 1 30 16 1 12 33 Centraal 1 30 14 1 15 29 Verg. Wagen 11 30 11 2 17 24 Programma. Dinsdag 10 D ec., Centraal 2Leus- derkwartier 1; K.O.T. 1—Ons Ge noegen 1. Woensdag 11 Dec., Soestdijk 1— Verg. Wagen 3; Animo 4—Ooster park 3. Donderdag 12 Dec., Cendraal 3 Leusderkwartier 2; Tavenu 2Zon neheuvel 1; Teomien 1(Jouden Ploeg 2. Vrijdag 13 December, Centraal 1 Verg. Wagen 2; Verg. Wagen 1— Gouden Ploeg 1; Soestdijk 3-DOS 2; DOS 3Centraal 5; Centraal 6 Tavenu 5. Verg. Wagen 7Zonne heuvel 3. - Zaterdag 14 Dec., Zonneheuvel 4 Verg. Wagen 8; DOS 4Tavenu 4. SOESTERBERG VERWELKOMT DEN BURGEMEESTER. Vrijdagmiddag arriveerden de nieuwe burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck en zijn. echtgenoo- te, voorafgegaan door een ©erewacht te paard en gevolgd door het dage- lijksch bestuur der gemeente te Soesterberg. Bij Huis ten Halve werd hem een muziek en zanghulde _gebracht door de muziekvereeniging St. Jozef en de kinderen van alle scholen. Van de gelegenheid tot kennismaking werd druk gebruik gemaakt. Namens de burgerij sprak de heer J. Luïjf, die een overzicht gaf van het cultu- reele en maatschappelijke leven. De burgemeester dankte voor de hartelijke ontvangst, welke zijn ver wachtingen had overtroffen. Voorts memoreerde hij, dat Soesterberg be kendheid geniet om zijn vliegveld en natuurschoon, dat veel geleden heeft. Ook 't woningvraagstuk vraagt om een oplossing. Er bestaat intus- schen een ^aanwijzing, dat Soester berg een goede toekomst tegemoet gaat. Des avonds werd de burgemeester met muziek naar Huis ten Halve ge bracht. Alle vereenigingsbesfuren stonden hier opgesteld alsmede de jeugdbeweging in al haar schakeerin gen. De vrijwillige brandweer werd door den burgemeester geïnspec teerd. In de zaal had het défilé en nadere kennismaking plaats. Muzika le medewerking verleende het jeugd orkest onder leiding van den heer Roorda. De heer Nooder sprak namens So.es- terberg's Bloei 'n geestig welkomst woord, waarin hij deed uitkomen, dat Soesterberg zich vroeger sterk achteruitgezet voelde, zoodat zelfs aansluiting bij Zeist verzocht werd. Hierin is thans veel ten goede ver anderd. In zijn dankwoord zeide de burge meester, dat hij een indruk had van het bloeiende vereenigingsleven. LOOP NAAR DEN DUIVEI, Deze revue liep Zondagavond voor een volle Eemlandzaal. Een enkele aankondiging in ons blad, dat Henriëtte Davïds met haar gezelschap in Soest zou komen» was voldoende om dit succes te be reiken. En een succes is het geworden. Van acht tot half twaalf was het applaus niet van de lucht. Hoewel de andere leden van het gezelschap allen sterren waren op hun terrein, was het natuurlijk „Heintje" die domineerde en waar naar de groote belangstelling uit ging. Daar zïi bovendien, met korte tusschenpoozen voor zang, accorde on en scherts, nagenoeg den gehee- len avond -vóór het voetlicht kwam» wist zii de vele aanwezigen ten vol le te bevredigen. Gedur€nde den gieheelen avond was zij onverbeterlijk en na de Hoki- Poki dans" en „Het Wonderkussen' groeide het applaus aan tot 'n la wine. Ook haar medewerkers waren kun stenaars, die uit het beste hout ble ken gesneden- Bert van Dongen, de bekende radio zanger oogstte veel succes met be schaafde liedjes, hetgeen ook het geval was met de jon ge zangeres, Jeanna Melcher-Til- mes. Glashelder vertolkte zij haar Hollandsche en Fransche liedjes. Henk Haije en Rob Milton waren eenig in hun schetsen en Wirn Bosch was nïet-alleen een accordeon-virtu oos, maar tevens een groot kunste naar op zijn instrument. Een avond van beschaafde en hoog staande kleinkunst. BEVESTIGING DS. VAN KRLIGTEN. In den ochtenddienst van Zondag 12 Januari, welke te 10 uur in, de Em- mekerk wordt gehouden, zal Ds. Van Krugten in zijn ambt worden bevestigd door Ds. H. C. Briët te Utrecht. In een dienst» welke 's middags te 3 uur in de Oude Kerk zal worden gehouden, hoopt hij zijn intrede te doen. ACTIE JEUGD VAN DE STRAAT.. Sedert eenigen tijd is in deze ge meente in voorbereiding een actie „Jeugd van de straat". Een comité» waarin, naast vertegenwoordigers der jeugdorganisaties ook vertegen woordigers van de federatïie van buürtvereenigingen' zitting hebben.- heeft zich nu ten doel gesteld, reeds tijdens de a.s- Kerstvacantie e;en Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 actie te organiseeren. Voorts zullen uitvoerige plannen worden uitgewerkt voor een uitge breid programma in de zomermaan den 1947. De hiervoor noodzakelij ke medewerking van de gemeente is verzekerd, terwijl ook de Stichting Opbouw Utrecht deelname heeft toegezegd. Om de actie in de Kerstvacantie te doen slagen is het mede gewienscht» dat beschikt kan worden over eenige gezelschapsspelen, zooals sjoelbak ken, kegelspellen e.d. Personen, die bereid zijn deze spe len voor dit nuttige doel af te staan, kunnen hiervan mededeeling dóen aan de af deeling sociale zaken ter gemeente-secretarie. Kijkt allen uw zolderruimte eens na, of u nog niet gezelschapspelen ter beschikking hebt. CLANDESTIEN VLEESCH VERKOCHT. Voer de Economische Politierechter stonden Maandag j.1. terecht A.B-» oud 29 jaar en H. J. K., 34 jaar oud- Hun* was ten laste gelegd, dat zij tezamen in vereeniging ca. 70 K.G. rundvleesch hadden vervoerd voor doorverkoop. Verdachte B. verklaarde zulks te hebcen gedaan voor zijn zieke vrouw, ofschoon hij moest toegeven, dat 35 K.G. wel wat veel was. K., die bekend staat als clandestien vleeschhandelaar, gaf toe, hetvliöesch voor den verkoop te hebben ge kocht. De Officier van Justitie achtte het feit ernstig en eischte tegen B. 4 weken gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van het in be slag genomen vleesch; tegen K. eïschtte hij twee maanden, eveneens met aftrek en verbeurdverklaring. Het vonnis luidde conform den etsch. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van A. J. J. van Marle, Veldm- Montgomervweg 82 te Soesterberg. om in perceel Veldm. Montgomerv weg 82, kad. bekend in sectie E, no. 1261, een autoherstelplaats te mo gen oprichten, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd op 6 Dec. 1946. In antwoord op een opgewonden kreet van Rob daalde de professor neer in de put. „Dit is werkelijk een wonderbaarlijke ontdekking" riep hij uit, toen hij alles aanschouw de. Rob hield de lantaarn voor zich uit en stapte behoedzaam over de mooie voorwerpen, die óp den vloer lagen, heen, naar een schitterend model van een oud Egyptisch schip» voorzien van een bemanning van slaven. „We zullen dit stellig meenemen," zei hij, terwijl hij samen met den professor het model naar den yoet van de schacht droeg, waar een van van de inlanders gereed stond, het aan te pakken en te beuren iin de hooger liggende kamer. Met vele andere voorwerpen gebeurde het zelfde. De schatten moesten behandeld worden en een heele tijd, voor ze alles wegge dragen hadden. „Ik hoop, dat we ze naar Cairo kunnen brengen," zei Rob. „Maar 't is een heel eind weg en als de Bedouinen er de lucht van krijgen, zullen ze stellig probee- voorzichtig .ren, ons te berooven." het duurde De kalender wees 30 Januari 1882 toen in hun huis in Hyde Park het enige kind van James en Sara Roo sevelt werd geboren. Franklin De- lano bleek spoedig een oergezonde en levenslustige spruit* Als jongen zwierf hij bij voorkeur met pijl en boog in de bossen rond en op zijn elfde jaar maakte hij zijn moe der aan het schrikken, door om een geweer te vragen. Franklin kréég zijn vuurwapen, maar op twee voorwaar den, dat hij niet zou jagen in de broedtijd en dat hij van iedere vo gelsoort hoogstens twee exemplaren zou schieten. In twee jaar bracht de jeugdige schutter een collectie van 300 vogels bijeen een prestatie, waarop menig ervaren Nimrod trots zou zijn. Het omzetten en prepare ren van zijn jachtbuit had hij snel onder de knie en de ganse verza meling is nog steeds verspreid over de vele vertrekken in Hyde Park. Als belooning kreeg Franklin van zijn grootvader het levenslange lid maatschap cadeau van het Museum voor Natuurhistorie in New York en de uitreiking van het certificaat was het grootste moment uit zijn jongensjaren. Al heel vroeg leerde Franklin zwem men en spoedig daarna ook zeilen» Op zijn 14de jaar kreeg hij een 7 meter lange boot» Hij leerde navi gatie en maakte steeds grotere tochten langs de kust van de At lantische Oceaan. Een paar jaar la ter kruiste hij in zijn nieuwe jacht, de 13 meter lange „Halve Maan" regelmatig tusschen New York en Halifax op en neer een afstand van ongeveer 1000 kilometer. Toen Franklin op de H.B.S. kwam, leerde hij makkelijk en zo bleef er meer dan genoeg tijd over voor sport. Enthousiast gaf hij zich aan voetballen, honkballen, roeien en hindernisrennen in het vrije veld. Hij blonk uit in tennissen' en was in hoogspringen kampioen van zijn school. Na de H.B.S. volgde hij de beroemde Harvard universiteit, waar hij in een hele serie sportteams zat en bet stu dentenblad redigeerde. Als advo caat en als aankomend politicus maakte hij carrière. Hij trouwde en vormde een gezin. Men ziet, een le ven in snelle opgang, een man, brui send van emotie en activiteit, men geling van nog jeugdige overmoed'5 en reeds mannelijke zelfbewustheid, blakend van levenslust en levens drift* g En dan midden in zijn succesvolle beslommeringen valt de slag. Roo- sevelt is 39 jaar oud. In Augustus 1921 is hij aan boord van het jacht van een vriend, als zij in slecht weer verzeild raken. Roosevelt, die de Amerikaanse kustwateren kent als zijn broekzak, gaat naar de brug en staat uren achtereen in mist en re gen achter het stuurrad, voordat hij de boot veilig een haven binnen loodst» Als hij de volgende dag een bosbrand helpt blussen, voelt hij zich rillerig, maar na een stevige wandeling knapt hij weer op en neemt een bad in open, ijskoud wa ter. De dag daarna wordt hij zwaar verkouden wakker met een vreemd gevoel in zijn benen- Weer een dag later kan hij niet uit bed komen: zijn beenspieren zijn verlamd. 1 wee specialisten constateren kinderver lamming. Dat scheen het einde van alle suc ces en carrière. Verslagen en mis troostig bespraken vrienden en ver wanten de situatie. De enige, die niet terneergeslagen was, was Roo sevelt zelf* Van den beginne af was het zijn grootste zorg zijn ziekte te te negeren en door anderen te la ten negeren. Vrolijk wuifde hij elk soort van medelijden weg en de vrienden en zakenrelaties, die hem kwamen opzoeken, gingen opgewek ter van zijn ziekbed weg, dan zij gekomen waren. Geen van hen heeft ooit een klacht gehoord. Me vrouw Roosevelt vroeg raad aan de behandelende geneesheren è,n ook die zeiden: „Behander hem nooit als een invalide." In de eerstvolgende winter en lente leerde Roosevelt op krukken lopen» Zijn oude vitaliteit en energie keel den voor de volle honderd procent terug, maar niet de macht over zijn beenspieren. Op dit punt was de vooruitgang in de drie eerste jaren practisch nihil* Aan de anderen kant echter kwamen onverwachte vordie- len aan het licht* Bijvoorbeeld:.,Roo- sevelt was van nature een rusteloos werker; telkens sprong hij van zijn arbeid op en beende de kamer door of het huis rond* Nu was hij gedwongen op één plaats te blijven zitten, alle energie nood zakelijkerwijs geconcentreerd op het werk vóór zich* Hij had een pracht excuus om alles af te slaan, waar hij geen zin in had .en tegelijker tijd kon hij niet toegeven aan die zeer menschelijke impuls om een moeilijk probleem uit den weg te gaan. Iedereen kwam hem opzoeken, geen tijd of inspanning werd meer verspild, met van de ene conferen tie naar d'e andere te jagen. In 1924, drie jaar na het intreden van de verlamming, vertelde een van Roosevelt's vrienden, de New Yorkse bankier en philanfroop Pea- body, hem van een jongeman, die ook door Vinderverlamming was getroffen en van wien de dokters hadden verklaard dat hij nooit meer zou lopen. Een paar zomers had hij in het plaatsje Warm Springs in de staat Georgia gezwommen in een meer, dat door hete bronnen werd gevoed» Hij kreeg een zwemgordel om en werd dan in het water neer gelaten. Hij merkte, dat hij in het water zijn benen kon gebruiken1, en leerde langzaam aan zwemmen. Na de derde zomer kon de jongeman, die volgens de dokters nooit meer een voet zou verzetten, weer lopen, zij het ook leunend op een stok. Een paar weken later, ge begrijpt het reeds, was ook Roosevelt in Warm Springs. Hij bleef er 6 weken en ging in die tijd harder vooruit dan de drie afgeloopen jaren samen- Het volgende voorjaar was hij er niet meer alleen: het gerucht van het genezende warme water had zich verépreid en tien andere slachtof fers van kinderverlamming kwamen eveneens hun geluk beproeven. Roo sevelt pakte de zaak energiek aan: hij kocht de bronnen, hef enige hotel, alle villa's en 1200 acres land en richtte de Warme Bronne Stich ting op» Dokforen, chirurgen, ver pleegsters, masseurs en specialisten- werden aangesteld, de modernste medische uitrustingen gerequireerd. Jarenlang is het een geheim geweest, dat Roosevelt tweederde van zijn persoonlijk bezit aan deze zegenrij ke onderneming had geschonken. De stimulans die Roosevelt op zijn medepatiënten uitoefende, was enorm. Hij kende de voornamen van iedereen in Warm Springs. Na een gesprek had men het gevoel, hef leven weer beter aan te kunnetn- Over zijn eigen kwaal sprak hij nooit» Ik hoor reeds uw bedenking, lezer, een bedenking, die ook bij mij is opgekomen. Wij zijn geneigd te zeggen: „Zeker, Franklin Roosevelt hééft zich met een bewonderens waardige veerkracht over zijn ge brek heengezet, maar had hij er ook niet alle middelen toe? Hij was rijk, hij kon de duurste specialisten bekostigen, hij kon naar de plaat sen gaan, waar genezing te vinden wa's, en er blijven zolang hij wilde en zolang het wenschelijk was." Die bedenking is logisch en volko men juist» Zolang niet iedere zie ke. ongeacht de inhoud van zijn portemonnaie het beste van het bes te krijgt tot bevordering van zijn herstel, zolang mankeert er nog iefs aan de sociale rechtvaardigheid. Maar.tegenover die bedenking kan men met evenveel recht een an dere overweging stellen en dat is deze: „Roosevelt was rijk, de be hoefte van 't dagelijks brood dwong hem niet na zijn ziekte weer aan de slag te gaan* Hij had de politiek en de advocatuur er aan kunnen ge ven en rustig en comfortabel kunnen gaan rentenieren* Niets wat hem dat belette, het lag zelfs voor de hand"* Maar Roosevelt voelde, dat zijn land hem noodig had en daarom werkte hij door, zolang het voof hem dag was* Als president van de Vereenigde Staten bereikte hij niet alleen de hoogste functie in eigen land, maar als stuwende kracht, als drijfveer in de weneldsfrijd tegen het mensonterende nazidom, verwierf hij de dankbaarheid niet alleen van zijn landgenoten, maar ook die van de ganse beschaafde wereld. Niet zijn verlamde benen, maar zijn lachende oogen zullen in de herinnering voort leven. GEBOREN: Hcndrïka Maria, doch ter van Th. van Dijk en M. Ver woerd, Schrikslaan 62. Douglas Ge- orge Gordon Maria, dochter V3n A. D. Alexander en J. M. Mineur, Pe- likaanw. 4. Gerritje Johanna, doch ter van R. Westerveld en H. S. C. Verwoerd, K. Brinkw. 33. Jan, zoon van P. Smits en J. Groenhuizen: Stadhouderslaan 130. Gijsbertha Theodora, dochter van J. v. d. Bo- venkamp en T- M. van Kleef, Rem- brandtlaan 16. Reina Gïjsberfa Loui- se, dochter van W. van Beek en A. E. Brand, Braamweg 85. Cornelia Alberdina, dochter van J. van Ma nen en C. A. Van 't Net, Nieuw- straat 19b. Paula Leontine, dochter van S. J. P. Dereksen en D. J. van Droffelaar, Amersfoortschestraat 111. Joseph Antonius, zoon van Th. B. Sukkel en M. A. Sukkel, v. Weede straat 13a. Catharina Antonia, doch ter van J. A. Vonk en G. G- Stou- tenburg, Eikenhorstweg 8. ONDERTROUWD: P. J. Bolle, 37 jr. kantoorbediende, Amersf.str. 19 en W. Groofers, 27 jr. Gramsbergen. M. van Hornsveld, 25 jr., melkslij- ter, Koninginnel aan 154 en A. Oos- terga, 22 jr. Baarn. H. Pelt, 28 jr-, meubelmaker, Baarn en B. J. Veld- huvzen. 27 jr.. Hartweg 22. P. D- Nooij, 35 jr., boekhouder en L. Hoek, 23 jr. Beetzlaan 68. P. v- d. Weerd, 52 jr., chauffeur en A. Spaink, 53 jr., Generaal Winkelman straat 45. GEHUWD: H. Meijer, 26 jr. machi nist en H. M. L. v- d. Weide, 26 jr.. Veldm. Montgomervweg 5. B. J. ten Haaf, 25 ir. schilder en W. A. v. 't Klooster, 22 jr. Kerk pad Z.Z. 39- OVERLEDEN: Maria M. Bohardt, 84 jr.. ongeh.. Burg. Grothestraat 35- Hendrik van Es, 79 jr.,ongehuwd, Veenzoom"*2a. Elisabeth E. Walther, 74 jr., weduwe van T. P. Meijer, Prins Hendriklaan la. Maria G. F. Nijssen, 73 jr.. geh. met G. Sukkel, Burg. Grothestraat '63. Suzanna G. Roelofs, 20 dagen, Burg. Grothe straat 14. FEESTAVOND S.P.S.V. Vrijdagavond bood de Soester Poli tie Sport Vereeniging in Eemland haar leden en introducé's een feest avond aan. In zijn openingswoord riep de heer Voerman altèn een hartelijk wel kom toe. Een avond zooals deze heeft vele goede zijden. Een ervan is het contact, dat met de burgerij tot stand wordt gebracht en gehou den. De politie vervult een dienénde taak, dit wordt nog teveel over het hoofd gezien. Begrip hiervoor is noodzakelijk. Spr. deelde medie, dat „De Eem- zangers", die verleden jaar zoo'n groot succes oogstten, ter ziele zijn gegaan. Gebrek aan leden was de oorzaSk. Het broertje is gestorven, maar een zusje is geboren. Een datnes gym nastiekvereniging, de naam „Vlot eq

Soester Courant | 1946 | | pagina 2