De man die zichzelf overwon. Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. De kalender wees 30 Januari 1882 toen in hun huis in Hyde Park het enige kind van James en Sara Roo- sevelt werd geboren. Franklin De- lano bleek spoedig een oergezonde en levenslustige spruit* Als jongen zwierf hij bij voorkeur met pijl en boog in de bossen rond en op zijn elfde jaar maakte hij zijn moe der aan het schrikken, door om een geweer te vragen. Franklin kréég zijn vuurwapen, maar op twee voorwaar den, dat hij niet zou jagen in de broedtijd en dat hij van iedere vo gelsoort hoogstens twee exemplaren zou schieten. In twee jaar bracht de jeugdige schutter een collectie van 300 vogels bijeen een prestatie, waarop menig ervaren Nimrod trots zou zijn. Het opzetten en prepare ren van zijn iachtbuit had hij snel onder de knie en de ganse verza meling is nog steeds verspreid over de vele vertrekken in Hyde Park. Als belooning kreeg Franklin van zijn grootvader het levenslange lid maatschap cadeau van het Museum voor Natuurhistorie in New York en de uitreiking van het certificaat was het grootste moment uit zijn jongensjaren. Al heel vroeg leerde Franklin zwem men en spoedig daarna ook zeilen» Op zijn 14de jaar kreeg hij een 7 meter lange boot* Hij leerde navi gatie en maakte steeds grotere tochten langs de kust van de At lantische Oceaan. Een paar jaar la ter kruiste hij in zijn nieuwe jacht, de 13 meter lange „Halve Maan" regelmatig tusschen New York en Halifax op en neer een afstand van ongeveer 1000 kilometer. Toen Franklin op de H.B.S- kwam, leerde hij makkelijk en zo bleef eir meer dan genoeg tijd over voor sport. Enthousiast gaf hij zich aan voetballen, honkballen, roeien en hindernisrennen in het vrije veld. Hij blonk uit in tennissen' en was in hoogspringen kampioen van zijn school. Na de H.B.S. volgde hii de beroemde Harvard universiteit, waar hij in een hele serie sportteams zat en het stu dentenblad redigeerde. Als advo caat en als aankomend politicus maakte hij carrière. Hij trouwde en vormde een gezin. Men ziet, een le ven in snelle opgang, een man, brui send van emotie en activiteit, men geling van nog jeugdige overmoed'' en reeds mannelijke zelfbewustheid, blakend van levenslust en levens drift* fl En dan midden in zijn succesvolle' beslommeringen valt de slag. Roo- sevelt is 39 jaar oud. In Augustus 1921 is hij aan boord van het jacht van een vriend, als zij in slecht weer verzeild raken. Roosevelt, die de Amerikaanse kustwateren kent als zijn broekzak, gaat naar de brug en staat uren achtereen in mist en re gen achter het stuurrad, voordat hij de boot veilig een haven binnen loodst* Als hij de volgende dag een bosbrand helpt blussen, voelt hij zich rillerig, maar na een stevige wandeling knapt hij weer op en neemt een bad in open, ijskoud wa ter. De dag daarna wordt- hij zwaar verkouden wakker met een vreemd gevoel in zijn benen* Weer een dag later kan hij niet uit bed komen: zijn beenspieren zijn verlamd. Twee specialisten constateren kinderver lamming. Dat scheen het einde van alle suc ces en carrière. Verslagen en mis troostig bespraken vrienden en ver wanten de situatie. De enige, die niet terneergeslagen was, was Roo sevelt zelf* Van den beginne af was het zijn grootste zorg zijn ziekte te te negeren en door anderen te la ten negeren. Vrolijk wuifde hij elk soort van medelijden weg en de vrienden en zakenrelaties, die hem kwamen opzoeken, gingen opgewek ter van zijn ziekbed weg, dan zij gekomen waren. Geen van hen heeft ooit een klacht gehoord. Me vrouw Roosevelt vroeg raad aan de behandelende geneesheren è,n ook die zeiden: „Behander hem nooit als een invalide.*' In de eerstvolgende winter en lenite leerde Roosevelt op krukken lopen- Zijn oude vitaliteit en energie keel den voor de volle honderd procent terug, maar niet de macht over zijn beenspieren. Op dit punt was de vooruitgang in de drie eerste jaren practisch nihil* Aan de anderen kant echter kwamen onverwachte vordie- len aan het licht* Bijvoorbeeld ^Roo sevelt was van nature een rusteloos werker; telkens sprong hij van zijn arbeid op en beende de kamer door of het huis rond* Nu was hij gedwongen op één plaats te blijven zitten, alle energie nood zakelijkerwijs geconcentreerd op het werk vóór zich* Hij had een pracht excuus om alles af te slaan, waar hij geen zin in had .en tegelijker tijd kon hij niet toegeven aan die zeer menschelijke impuls om een moeilijk probleem uit den wieg te gaan. Iedereen kwam hem opzoeken, geen tijd of inspanning werd meer verspild met van de ene conferen- rtc naar de andere te jagen. In 1924, drie jaar na het intreden van de verlamming, vertelde ejen van Roosevelt's vrienden, de New Yorkse bankier en phïlantroop Pea- body, hem van een jongeman, die ook door kinderverlamming was getroffen en van wien de dokters hadden verklaard dat hij nooit meer zou lopen. Een paar zomers had hij in het plaatsje Warm Springs in de staat Georgia gezwommen in een meer, dat door hete bronnen werd gevoed* Hij kreeg een zwemgordel om en werd dan in het water neer gelaten. Hij merkte, dat hij in hef water zijn benen kon gebruiken» en leerde langzaam aan zwemmen. Na de derde zomer kon de jongeman, die volgens de dokters nooit meer een voet zou verzetten, weer lopen, zij het ook leunend op een stok. Een paar weken later, ge begrijpt het reeds, was ook Roosevelt in Warm Springs. Hij bleef er 6 weken en ging in die tijd harder vooruit dan de drie afgeloopen jaren samen- Het volgende voorjaar was hij er niet meer alleen: het gerucht van het genezende warme water had zich verépreid en tien andere slachtof fers van kinderverlamming kwamen eveneens hun geluk beproeven. Roo sevelt pakte de zaak energiek aan: hij kocht de bronnen, het enige hotel, alle villa's en 1200 acres land en richtte de Warme Bronne Stich ting op* Dokforen, chirurgen, ver pleegsters, masseurs en specialisten- werden aangesteld, de modernste medische uitrustingen gerequireerd. Jarenlang is het een geheim geweest, dat Roosevelt tweederde van zijn persoonlijk bezit aan deze zegenrij ke onderneming had geschonken. De stimulans die Roosevelt op zijn medepatiënten uitoefende, was enorm. Hij kende de voornamen van iedereen in Warm Springs. Na een gesprek had men het gevoel, hef leven weer beter aan fe kunnjetn. Over zijn eigen kwaal sprak hij nooit* Ik hoor reeds uw bedenking, lezer, een bedenking, die ook bij mij is opgekomen. Wij zijn geneigd fe zeggen: „Zeker, Frankiin Roosevelt hééft zich met een bewonderens waardige veerkracht over zijn ge brek heengezef, maar had hij er ook niet alle middelen toe? Hij was rijk, hij kon de duurste specialisten bekostigen, hij kon naar de plaat sen gaan, waar genezing te vinden was, en er blijven zolang hij wilde en zolang het wenschelijk was." Die bedenking is logisch en volko men juist* Zolang niet iedere zie ke. ongeacht de inhoud van zijn portemonnaie het beste van het bes te krijgt tot bevordering van zijn herstel, zolang mankeert er nog iefs aan de sociale rechtvaardigheid. Maar.tegenover die bedenking kan men met evenveel recht een an dere overweging stellen en dat is deze: „Roosevelt was rijk, de be hoefte van 't dagelijks brood dwong hem niet na zijn ziekte weer aan de slag te gaan. Hij had de politiek en de advocatuur er aan kunnen ge ven en rustig en comfortabel kunnen gaan rentenieren* Niiets wat hem dat belette, het lag zelfs voor de hand"* Maar Roosevelt voelde, dat zijn land hem noodig had en daarom werkte hij door, zolang het voof hem dag was* Als president van de Vereenigde Staten bietfeikte hij niet alleen de hoogste functie in eigen land, maar als stuwende kracht, als drijfveer in de weneldsfrijd tegen hef mensonterende nazidom, verwierf hij de dankbaarheid niet alleen van zijn landgenoten, maar ook die van de ganse beschaafde wereld. Niet zijn verlamde benen, maar zijn lachende oogen zullen in de herinnering voort leven. GEBOREN: Hendrika Maria, doch ter van Th. van Dijk en M. Ver voerd, Schrikslaan 62. Douglas Ge- orge Gordon Maria, dochter van A. D. Alexander en J. M. Mineur, Pe- likaanw. 4. Gerritje Johanna, doch ter van R. Westerveld en H. S. C. Verwoerd, K. Brinkw. 33. Jan,- zoon van P. Smits en J. Groenhuizen; Stadhouderslaan 130. Gijsberfha Theodora, dochter van J. v. d. Bo- venkamp en J. M. van Kleef, Rem- brandtlaar 16. Reina Gijsberta Loui- se, dochter van W. van Beek en A. E. Brand, Braamweg 85. Cornelia Alberdina, dochter van J. van Ma nen en C. A. Van 't Net, Nieuw- sfraat 19b. Paula Leontine, dochter van S. J. P. Dereksen en D. J. van Droffelaar, Amersfoortschestraat 111. Toseph Antonius, zoon van Th. B. Sukkel en M. A. Sukkel, v. Weede- straat 13a. Cathar ina Antonia, doch ter van j. A. Vonk en G. G. Stou- tenburg, Eikenhorstweg 8. ONDERTROUWD: P. J. Bolle, 37 jr. kantoorbediende, Amersf.str. 19 en W. Grooters, 27 jr. Gramsbergen. M. van Hornsveld, 25 jr., melkslij- ter, Koninginnelaan 154 en A. Oos- terga, 22 jr. Baarn. H. Pelt, 28 jr-, meubelmaker, Baarn en B. Veld- huvzen. 27 jr.. Hartweg 22. P. D- Nooij, 35 jr., boekhouder en L. Hoek, 23 jr. Beetzlaan 68. P. v- d. Weerd, 52 jr., chauffeur en A. Spaïnk, 53 jr., Generaal Winkelman- straat 45. GEHUWD: H. Meijer, 26 jr. machi nist en H. M. L. v. d. Weide, 26 jr.. Veldm. Montgomervweg 5. B. J-ten Haaf, 25 ir. schilder en W. A. v. 't Klooster, 22 jr. Kerk pad Z.Z. 39- OVERLEDEN: Maria M. Bohardt, 84 jr.. ongeh.. Burg. Grothestraat 35- Hendrik van Es, 79 jr., ongehuwd, Veenzoom 2a. Elisabeth E. Walther, 74 jr., weduwe van T. P. Meijer, Prins Hendriklaan la. Maria G. F. Nijssen, 73 jr.. geh. met G. Sukkel, Burg. Grothestraat '63. Suzanna G. Roelofs, 20 dagen, Burg. Grothe straat 14. FEESTAVOND S.P.S.V. Vrijdagavond bood de Soester Poli tie Sport Vereeniging in Eemland haar leden en introducé's een feest avond aan. In zijn openingswoord riep de heer Voerman allSn een hartelijk wel kom toe. Een avond zooals deze heeft vele goede zijden. Een ervan is het contact, dat met de burgerij tot stand wordt gebracht en gehou den. De politie vervult een dienelnde taak, dit wordt nog teveel over fiet hoofd gezien. Begrip hiervoor is noodzakelijk. Spr. deelde mede, dat „De Eem- zangers", die verleden jaar zoo'n groot succes oogstten, ter ziele zijn gegaan. Gebrek aan leden was de oorzaak. Het broertje is gestorven, maar een zusie is geboren. Een dafares gym nastiekvereniging, de naam „Vlot e<rr Vlug" dragende, is opgericht. Spr. wenschte haar een lang leven toe. Hierna werd met de afwerking van hef programma een aanvang ge maakt. Door verschillende omstan digheden moest het programma een kleine wijziging ondergaan. Eenige tooneelstukjes kwamen te vervallen, maar men had Rob van der Bas, de bekende Gooische flierefluiter en de accordeonnist, de heer Jagtenberg. bereid gevonden om 't programma aan te vullen. Dat hiermede een goede keus was) gedaan, bleek reeds tijdens het eer ste optreden van deze artisten. Afwisselend kwamen ook de eigen krachten voor het voetlicht, met schetsjes en zang. Dat het gebodene in goede aarde viel, bleek uit het applaus, dat tel kens opklonk. De S.P.S.V. kan terugzien op een avond, die ten volle is geslaagd. Het tooneel was stemmig versierd met de Nederlandsche driekleur. In het midden prijkte de nieuwe vlag van de S.P.S.V., aangeboden door „VIdt en Vlug". AANRIJDING. Een aanrijding tusschen twee auto's had plaats op de Burgem. Grothe^ straat. Naclat een uit de richting Amers foort komende auto op genoemde straat had stil gestaan, sloeg deze links af de Anna Paulownalaan in. De bestuurder van een ander uit de zelfde richting komend wagentje, gaf hierop niet voldoende acht, waar door deze tegen den eersten wagenl botste. De laatst aankomende wa gen liep hierdoor schade op. FIETSEN OP TROTTOIRS IS VERBODEN. Een drietal wielrijders werd be keurd terzake het rilden op trottoirs. LEZING DS. T. UBBELS VAN BATAVIA. Wü vernemen, dat op Donderdag 19 December a.s. bovengenoemde pre dikant voor het Chr. Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning in de Emmakerk te Soestdijk zal spreken over „Indische ervaringen en be schouwingen". Er zal niet gesproken worden over de huidige politieke k\yesties, doch het beixeft hier een causerie over sprekers' ervaringen' gedurende de lange jaren van Ja- pansche overheefsching, terwijl een beschouwing zal worden gegeven over de taak, welke Christenen in Indië hebben. MOTORCLUB „SOEST". Zaterdagavond hield de Motorclub „Soest", ter ^gelegenheid van haar 1-jarig bestaan, een feestavond in de zaal van Eemland. De voorzitter, de heer Olvslagers. opende den avond en riep alle aan wezigen, waaronder genoodigden van de motorclubs uit de omgeving een hartelijk welkom toe. Na de prestaties der club in hef afgeloopen jaar te hebben geschil derd, waarbij ook de successen van de Soester renners werden gere leveerd, bracht hij hulde aan den clubkampioen, den heer H. van Kooij, welke' de meeste overwinningen op zijn naam wist te brengen. Daarna volgde het optreden van 't cabaret-gezelschap „Eprabes" uit Amsterdam o.l.v. Henk Postma. Dat het werk van dit eerste klas gezelschap in den smaak viel, bleek wel uit het daverend applaus, dat na ieder nummer losbrak. Speciale vermelding verdient boven dien de éénacter „Cowbov en Lief de", waarin de artisten wel heel bij zonder van hun kunnen blijk gaven. In de pauze werd een verloting ge houden, waarvoor prachtigeprijzen waren bijeen gebracht. Onder leiding van Ries Visser ep zijn band, eveneens uit Amsterdam, besloot men den avond met een gezellig bal. Dat de heeren van de Motorclub „Soest" ook nog tot iets anders in staat zijn dan motorrijden en lauwe ren oogsten, bleek wel op dezen avond.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3