Tanende machten. IN DEN HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang- No. 100 UITGAVE: DRUKKERIJ SM1I - SOUS 1 DIJK Bureau: Van VVeedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Vrijdag 20 Dec. 1946. Wii zijn maar al te zeer geneigd de oorlog overal de schuld van te ge ven. Het zii toegegeven: de groote worsteling der beschaafde wereld, om te ontkomen aan den geweldigen greep van hef nazibeest, heeft in Eu ropa wel de oude vriiheid terugge bracht, doch zii heeft tevens de spo ren van moreelen en van maferiee- len achteruitgang' nagelaten. Aar. macht en prestige heeft Europa in geboet; het tijdperk van 'n Euro- peesche wereldheerschappij van de 16e tot de 19e eeuw, is na de laat ste oorlogen van 1914 en 193^ defi nitief afgesloten. Die oorlogen hebben het proces van uitschakeling der Europeesche macht slechts verhaast. Tientallen jaren voor dien, in den tijd van 1776 tot 1825, had het grootste gedeelte der Nieuwe Wereld de Britsche, Spaan- sche en Portugeesche heerschappn reeds afgeworpen. Aan den anderen kant echter werd in den tijd van 1830 tot 1914 haast geheel Afrika onder de Europeesche koloniale machten verdeeld en iets dergelijks geldt voor het gieweldï- dige Aziatische werelddeel. Waar er in Azië nog enkele landen, zooals: Turkiie, Perzië, Afganistan. Siam en vooral China nog konden voortbe staan, bleef hun toch niet meer dan schijn-zelfstandigheid. In werkelijk heid stonden zii onder de collectieve voogdijschap van de „Grooten" uit hef Avondland. Wii kennen onze eigen moeilijkhe den met Indonesië te goed om daar verder over uit te weiden. Reeds thans staat onomstootelijk vast, dat de oude koloniale machtsverhouding er nimmer zal terugkeeren. Doch niet alleen ons kleine land heeft „last", ook Engeland ziet zich sinds 1919 in Indië, Egypte en Palestina voor groote moeilijk heden geplaatst en wij kunnen con- stateeren, dat de positie der Britten in genoemde landen ten zeerste is schokt en zii naar andere methoden zoeken om hun invloed in die ge bieden te handhaven. Waf Frankrijk betreft kunnen we zonder meer zeggen, dat het Svrië en de Libanon reeds heeft verloren en dat het zich in Indo-China en zelfs in zijn Afrikaansche provincie Algerië tegen een krachtig streven naar onafhankelijkheid moet schrap zetten. Hef verval van de koloniale impe ria, zooals die op het oogenblik gaan de is, zal van langdurigen aard blij ken te ziin. Het tijdperk van de Europeesche koloniale heerschappii heeft Vele positieve voordeden voor de kolo niën opgeleverd, voordeden» die de zelfstandig geworden koloniën nooit weer zouden willen prijsgeven. De Indische bevolkingsgroepen zijn juist door de Britsche opperheerschapph" tot een natie vereenigd. Bovlendien streven de verstandige leiders der koloniale volken niet da delijk naar 'n volledige souvereinï- teit. Dit zou immers ook het verlies van de militaire bescherming van 't moederland beteekenen. Hef koloniale vraagstuk heeft vele kanten, waarvan de financieele kant voor vele Europeanen helaas het belangrijkste is. De oude koloniale politiek heeft afgedaan. Zij zal op een nieuwe leest moeten worden geschoeid. Rusland heeft deze nieuwe verhou ding reeds in practïik gebracht, door de republieken der UDSSR in theo rie zelfs een minister van Buiten - landsche Zaken en Oorlog te Ia- ten benoemen. In practijk worden alle republieken echter van uit Moskou bestuurd. Is het nu echter juist, voor dit stre ven naar onafhankelijkheid der ko loniale volken zonder meer de laat ste wereldoorlogen verantwoordelijk te stellen? In ieder geval kwam de verscheuring van Europa, zooals zii zich van 1914 tot 1945 voltrok, den wil naar on afhankelijkheid van de koloniën ten goede, doch de oorzaak van dit stre ven was zii niet. In werkelijkheid werd er slechts een proces door verhaast, dat zich reeds langzaam maar zeker ontwikkelde. Bovendien kan men zich afvragen, of de emancipatie der koloniën wer kelijk zoo'n groot verlies voor Euro pa befeekent. Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat die werk nemers, die gedurende de week van 16 tot en met 21 December 1946 wegens vorst niet kunnen werken en over dat tijdvak in de overbruggings regeling zullen worden opgenomen, hun inkomstenbriefje niet op Maan dag 23 December a.s. bij de Afd. So ciale Zaken moeten inleveren, doch reeds op Zaterdag 21 December a.s. Getracht zal dan worden de uitbe taling nog vóór Kerstmis, vermoede lijk op 24 December te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bii- lagen van H. Wijnands, Postweg 44 te Soesterberg, om vergunniitg tot het oprichten van een timmerwerk plaats met machinale houtbewierkfng en het daarin plaatsen van één elee- tromotor van 0.75 p.k., dienende voor aandrijving van een slijpmachi ne en een electromotor van 5 p.k., dienende voor aandriiving van een zaagmachine in het perceel Post weg 44, te Soesterberg, kadastraal bekend in sectie E. no. 1670. Op 31 December a.s. zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehou den. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat het gemeentelijk bureau voor huisvesting, in het perceel Steenhoffstraat 5» gedurende het tijdvak van 23 December 1946 tot en met 2 Januari 1947 zal gesloten zijn. Plaatselijk nieuws. SCHAATSENRIJDER VERDRONKEN. Gisterenmiddag is tijdens hef schaat senrijden op de Eem, nabii de los plaats „De Kleine Melm", verdron ken zekere Galensloot uit Amers foort. Het slachtoffer is naar Hoog land overgebracht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 22 Dec. is geopend apotheek „Soest'', Soesterbergschestraat 8. IJSSPORT TE SOEST. Door de vorst, welke Zaterdag j.1. plotseling inviel, konden ook in on ze gemeente reeds Zondagochtend de schaatsenrijders hun hart ophalen. De heer Fliek, pachter van de ten nisbanen in het Van Lennep's Sport park, was er vlug biï om de banen onder te spuiten, hetgeen daarna iederen avond plaats heeft, waardoor steeds over een goede baan wordt beschikt. Ook 's avonds is de baan geopend. KESTFEEST VEREEN. „SOESTDIJK". Op den laatsten dag voor Kerstmis organiseert de Buurtvereeniging „Soestdijk" voor de kinderen der leden 'n Kerstfeest in het gebouw St. Ludgardis. Voor bijzonderheden verwijzen wii naar een in dit nummer voorkomen de advertentie. ONGEWENSCHT BEZOEK. Mevr. V. aan de Mïddelwijkstraat, die een dezer avonden reeds vroeg naar bed was gegaan, werd te onge veer 9 uur plotseling wakker. Even later zag zij, dat op den over loop het licht werd aangestoken, waarna de kamerdeur werd geopiend en een dame op den drempel ver scheen. Heel vriendelijk informeerde de be zoekster of zii thuis was bij de fa milie v. d. Veen en toen zij hierop een ontkennend antwoord ontving, deelde zii even vriendelijk mede, dat zii dit dan even zou mededee- len aan 'n heer, die beneden in de hall stond te wachten, waarna zij vertrok. Toen Mevr. V. zich even later naar beneden biegaf, waren dame en heer verdwenen, maar bleek tevens, dat een ruit van haar woning was inge drukt, waarna een der ramen was geopend en in die voorkamer de Iaden der kasten waren overhoop gehaald. Onbegrijpelijk werd niets vermist. ERNSTIGE BRAND. Woensdagavond, even voor 12 uur, brak, waarschijnlijk door vonken uit een brandende kacheL brand uit in de timmerwerkplaats van den heer Frank aan de Koninginnelaan 48, alhier. De oostenwind wakkerde het vuur hevig aan, waardoor de werk plaats spoedig geheel in brand stond en de vlammen oversloegen naar 'n in de nabijheid staande loods. Werkplaats en loods met inhoud, waaronder ook de machines, gingen geheel verloren. Daar ook het houtwerk aan de ach terzijde der woning had vlam ge vat ontstond in de woning nog al ernstige waterschade, terwijl ook 'f meubilair, dat door de omwonenden naar buiten werd gebracht, nogal schade opliep. De brandweer, die spoedig ter plaat se was en het vuur met twee stra len bestreed, kon eerst te onge veer 3 uur inrukken. DENK AAN DE BONNEN. Men denke er aan, dat de ranf- soenbonnen voor voedings- esn ge notmiddelen, voorzien van de let ter D. en hef artikelnummer na mor gen, Zaterdag 21 Dec., niet meer geldig zijn. Verkooping. De uitslag van de Dinsdag j.1. door notaris A. O. Dammers gehouden verkooping is als volgt: Het huis met 2 schuren, bouw- en weiland en bosch aan den KI. En- gendaalweg 36, werd verkocht voor f 10.100.aan L. Stuivenberg te Soest. Het woon- en winkelhuis aan den Nieuweweg 60, werd verkocht voor f2400 (max. pr. f4000) aan M. Smit. Het woonhuis aan het Veanpad 2 werd verkocht voor f1500.— aan W. Kraaij te Soest. WINKELDIEFSTAL. De kruidenier P. deed bij de politie de mededeel ing, dat uit zijn zaak levensmiddelen waren ontvreemd. Tijdens het direct ingestelde onder zoek bleek de politie een goedje neus te hebben. De goederen kon den bii Mei. De H. in beslag geno men worden. Hii stond een eindje voor mii in de rij. Had weer het hoogste woord. Was weer aan het opsnijden over wat hij allemaal had gedaan in den bezettingstijd. Iemand, die hem niet zoo goed kent als ik, moet wel het ideje hebben, dat de moffen met 'n boogje om zijn huis heen liepen, uit angst voor zoo'n geweldenaar. 'k Hoorde hem beweren: „Ik zaf naast de ammunitie, klaar met een lont in m'n handen. Levend zouden ze mii niet krijgen, dan liever met de heeïe zaak de lucht in.'' Hij kan het vertellen pp een ma nier, waar je de koude rillingen van over ie rug voelt loopen. Je ziét de moffen loeren; je ziét hem zitten, klaar met z'n lontje. De klei ne Van Speyk. Hij had weer een aandachtig ge hoor. Tot hii mij plots ontdekte. Ik weet n.ï. wét voor soort held hij was. Zoo een, die alles durven en zullen doen, zoolang er niets te doen valt. Als ik in z'n buurt ben is het net of z'n praatklieren droog loopen, werkt z'n fantasie niet zoo grappig. Dan stokt z'n bluf, want meer is het niet en denkt hij aan wat anders 't Was in Februari 1945. Een kennis van mij, zoo goed als zonder voedsel, zag onze held in donker sjouwen. Hij kon niet meer en voor z'n deur moest-ie stoppen. M'n kennis hielp hem de zak bin nen zetten, 't Was een mud boonen, Hii vroeg, zooals alleen menschen in 1945 konden vragen, om één maaltie voor 4 personen. Betalen wilde hij graag. En weet u wat de man zei, die nu zoo graag de held uithangt, de lèfvent met z'n' lont? Dat ieder voor zich moest zorgen en God voor ons allen. H. OEKMAN. VROUWEN ELECTR. VEREEN. Woensdagmiddag hield bovenge noemde vereeniging in de kleine zaal van Religie en Kunst een Kerst middag. In een der hoeken van de zaal was een fraai versierde kerst boom opgesteld, hetgeen de Kerst stemming op deze goed bezochte bijeenkomst verhoogde. Daar de presidente, Mevr. Schreu- der, deze bijeenkomst niet kon bij wonen, sprak Mevr. Van Ooijen hef openingswoord. In een op 't Kerstfeest toepasselijke rede, heette spr. alle dames harte lijk welkom en dankte de dames Versprille en Dammers voor hunne belangelooze medewerking. Na het gezamenlijk zingen van „Stille Nacht'' droeg Mevr. Cara Versprille, op de piano begeleid door haar dochter, een viertal lie deren voor, welke zejer goed wer den vertolkt. Mevr. Dammers las daarna het kerstverhaal „De vier wijzen uit het Oosten" voor, het welk onder ademlooze stilte werd aangehoord. Na de pauze werden nog eienige ge dichten voorgedragen, waarna tot slot gezamenlijk het „Eere zij God" werd gezongen. Met een dankwoord aan allen sloof Mevr. Van Ooijen deze plechtige Kerstmiddag. BOEMELSTUDENTEN. Deze groote klucht draait vanaf he denavond in Citv. Het zijn de twee groote komieken Sfan Laurel cn Oliver Hardv» die in deze studentenfilm de hoofdrollen vervullen. De film is een aaneenschakeling van dolle momenten, waardoor de lach niet van de lucht is. Een film, die iedereen zal willen zien.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1