ihzaL 'dk Het Kerstgebeuren vereeuwigd. Ihdi IN DEN HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang- No. 101 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Dinsdag 24 Dec. 1946. Het feest der zonnewende werd door de eerste predikers van het Chris tendom, zoo'n 1900 jaar geieden; overgenomen: Het licht der wereld had door de geboorte van Christus gestalte gekregen. In den loop der eeuwen zijn vele kunstenaars door de goddelijke ge boorte in den stal van Bethliehexn geïnspireerd, schilders zoowel als dichters, als componisten. Eigenaardig is, dat men van vele oude bekende kerstliederen dén componist niet kent Een uitzonde ring voor dezen regel vormt het 128 laar oude Stille nacht, heilige nacht. Een paar dagen vóór het Kerstfeest van 1818, geraakte het orgel te Oberndorf, dat destijds door Franz Xaver Gruber werd bespeeld, de fect. De organist die ook w|el eiens componeerde, was van meening, dat daar iets tegenover woest worden gesteld. Op een gedicht, dat zijn vriend, Jozef Mohr had vervaardigd» componeerde hij een eenvoudig wijs je en toen het kerkorgel de Eerste Kerstdag noodgedwongen moest zwij gen, voerde Gruber met Mohr voor het eerst h,et nieuwe Kerstlied uit. Organist-componist Gruber bespeel de daarbij de guitaar, terwijl de dichter zijn „Stille nacht, heilige nacht'' zong. De aanwezigen' werden er zoo door gegrepen, dat ziï het lied dadelijk spontaan meezongen. Dat moet een bijzondere gebeurtenis zijn geweest, waar nog lang over werd gesproken. Want toen in hef voorjaar van 1819 de orgelbouwer Manracher uit Fügen te Oberndorf kwam, hoorde hiï van het mooie kerstlied, dat Franz Xaver Gruber had gecomponeerd en met zijn vriend Mohr had voorgedragen. De orgelbouwer vroetf en kreeg van Gruber een afschrift, dat hiï meenam naar Tirol. Ook daar werd men door het lied zeer getroffen. Het ging van den een naar den ander, de gansche wereld door. Want vast staat, dat overal waar het Kerstfeest wordt gevierd, het lied .Stille nacht, heili ge nacht" wordt gezongen. Van den componist Franz Xaver Gruber weten wij nog, dat hij 25 No vember 1787 te Unterweizfcerg werd geboren en dat hij 7 Juni 1863 te Hallein overleed. Gruber was organist en koordirigent en hoewel hij waarschijnlijk wel meer liederen zal hebben gecompo neerd, is hiï verder als componist van weinig beteekienis. Slechts één groot werk heeft Gruber de wereld geschonken, maar zelf is hiï er niet beroemd door geworden. Andere, wel beroemde dichters heb ben hun krachten eveneens aan hef kerstlied gegeven. Wie kent niet van den Prins onzer dichters, van Joost van den Von del het: „O Kerstnacht schoonjer dan de daegen" uit de rei van Klae- rissen of de schoone rei van de Edel- lingen uit de eerstdaags weer te spe len „Gïjsbrecht van Aemster'? Doch ook moderne dichters heb ben ons eenvoudige kerstliederen geschonken en liederen, die juist door hun eenvoud diepen indruk maken. Noemen wiï slechts enkele namen: Jan H. de Groot, Willem de Merodc, Anton van Duinkerken. En laten wij besluiten met het ontroe rende slot van het „Kerstliedje voor 1935"» van P. Minderaa: „Ach kindie, dat uit den hemel zijt, Om wie ons bitter verlangen schreit» Dat stralend in onze armoe leit, Geef ons od Kerstmis allemaal samen Een beetje hemel van binnen. Amen. Ofiicieele mededeelingen. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat het gemeentelijk bureau voor huisvesting, in het perceel Steenhoffstraat 5, gedurende het tijdvak van 23 December 1946 tot en met 2 Januart 1947 zal gesloten zijn. Ingezonden stukken. KEGELEN IN SOEST. In Soest ontbreekt nog een kegel baan. Vele takken van sport, z.a- voetbal, biljarten, motorsport» scha ken, dammen, bridge enz. zijn er wel vertegenwoordigd en goed ook. In onze omgeving, bijvoorbeeld Hil versum, Bussum. Baarn, Laren, Bilt- hoven en Amersfoort liggen banen» die druk bespeeld worden. Zelfs be staat er een Gooi- en Bemlandschem Kegelbond, waarbij vele Gooïsche Kegelclubs zijn aangesloten. Het kegelspel is wiel een van de oudste sporten, die in Nederland door duizenden beoefend wordt. Men ziet er weinig van, omdat het binnen de muren beoefend wordt en geen openluchtspel i& Era toch is het voor lichaam en geest een ge zonde oefening voor hen, die na hun dagelijkschen arbeid een avond je of middagje per week in gezel- ligen vriendenkring willen door brengen. Bii het kegelen komen alle spieren van het lichaam in actie. Zelf heb ik 45 jaar een avond per week gekegeld en zou nog gaarne een balletje will|en gooien als er hier gelegenheid toe was. Om een beknopt overzicht te geven van het kegelspel in Nederlanddie- ne het volgende. Bij den Nederlandschien Kegelbond zijn aangesloten 26 stedelijke en provinciale bonden, uitmakende ruim 400 dames en heeren clubs. Een kegelbaan kost geld, doch de IJS. Hoewel ik' last Heb van rimmef.'ek- scheuten in mijn knieën en daar mee het spreekwoord weer wordt bewaarheid, dat de ouderdom met gebreken komt, tóch ben ik een Hollandschle vrouw en het spreekt dus vanzelf, dat ik ook' met de schaatsen overweg kan. In mijn zo gezegde bakvisjaren kon ik rijden als de beste en als ik op mijn zwier bollen een baantile reed, dan^ stond iedereen er vol bewondering naar te kijken en er was geen man op de ijzers, of hij soebatte me, of ik met hem wilde rijden. Ja, die tijd Ver geet ik nooit, het was eigenlijk ge zegd mijn gouden tijd, want toen werd ik door iedereen geprezen vanwege mijn zwieren en draaien en ik kon achtjes zetten als de beste Deense of Noorse schoonrijdsfer. Sonja Henie bestond to,era nog niet» maar ik beloof u, dat ik in die da gen niet voor haar zou hebben on dergedaan. Afijn, nou het zo lekker winterde, gingen mijn voeten weier jeuken vanwege de winters en mijn hart ging jeuken om nog eetns een keer een baantje te rijden). Ik heb mijn zwierbollen uit het vet gehaald en nieuw schaafsenbamd op de kop kunnen tikken en toetn was ik ge reed om me aan die wintersport over te geven, mijn rimmetiekscheu- ten ten spijt. Het had lekker gevroren en hef ijs was stevig en vertrouwd en in Fries land begonnen ze al te delibereren over de elf-stedentocht en ik dacht: Nou is mijn tijd aangebroken- Ik ging op een drafje naar het huis van het Vreemdelingenverkeer om te informeren, hoe het met die ijs baan gesteld was en of het net als vorige winters was geregeld. De iuffrouw stond me heel vriendelijk te woord, ik wou dat al mijn soortgenoten zo vriendelijk waren - maar ze moest mijn verwachtingen beschamen om de eenvoudige reden» dat Soest-Vooruit geen ijsbaan meer heeft. Juffrouw,' leg me dat eens haar fijn uit, verzocht ik. - Juffrouw Flap uit, zegt ze, ik zou dat graag doen, maar hef is een lang verhaal en dan zou ik ie van schaat senrijden afhouden en dat wil ik niet, want ik gun ieder diertje zijn pleziertje. Ga maar naar het ten nispark en geniet van de winter! Ik stond verstomd; moest ik naar het tennispark? - Juffrouw, zeg ik, heb ik een ten- nisfiguur? Ziet u mij aan voor een bailenstuiter? - Neen, zegt ze, maar u wilt toch gaan rijden? Het tennispark is eien mooie ijsbaan geworden dn 's avonds is er licht, al is het niet velel. Ik begreep (er niets mieter van, maar ik ben dan toch maar naar de Schrikslaan gestapt en daar heb ik werkelijk nog geredien ook; em zon der op mezelf te roeraifen, mag ik zeggen, dat ik nog best op de ijzers vooruit kon en dat ik geen slecht figuur sloeg tussen het grut en de volwassjenen. Maar ondertussen las ik in de krant van Vrijdag het verhaal over de ijs baan van wijlen Pieter de löco-bur- gemeesfer en toen rezen me de haren ten berge- En ik zag nog een advertentie ook. Van een ijs baan, die Algemeen Belang heef. Ik vraag me af, of men niet méér in het eigen belang dan in het alge meen belang beidoft en daarnaar ook' handelt. Is er geen prijsbeheer- sing, die op de ijsbaanprijzen let? Als er geen is, dan wordt het tijd, dat die er komt en ingrijpt ook!. Dat is tenminste mijn mening. Maar al blijft er tot aan de maand Me! sterk ijs, ik' ga niet aan de Eemwieg rijden, als dat maar zoo doorgaat. Dan zwier ik maar liever op een tennisbaan. Maar juist voel ik' weer rimmjeftiek- sféken opkomen in mijn knieën en van rijden zal dus niet vee# meer komen. In ieder geval heb ik op de ijzers gestaan en ik zeg: Leve het ijs). als er genoeg koien te koop zijn voor de kachel. JUFFROUW FLAPUIT. WEES VAN GOEDE WILLE! Aanstonds is het Kerstfeest- Voor de geloovigen onder ons een feest van vréugde en dankbaarheid. Voor de ongeloovige, tóch vaak nog een Kerstboom. En als dan 's avonds de kaarsjes aangaan, valt er ondanks de ,,on- loovigbeid" toch een moment stüta en wordt er met de kinderera „Stilte Nacht, Heilige Nacht" gezongen, al komen de woorden niet zoo vlot. Kerstfeest is voor alles een feest van overpeinzing. Het Féést voor allen, die van goede wille zijn- O ja» op Kerstavond nemen wie ons vaak zoo heilig voor dit of dat anders te doen. Maar komt er veel van terecht? Zijn we van goede willle? Waarom zijn we het toch zoo vaak niet? Als we ons nu eens op dit Kerst feest voornemen bijvoorbeeld niet meer kwaad te spréken over ande ren, niet altijd beginnen het beroerd ste te denken van menscben, die we eigenlijk niet eens goed kennen. Niet mee doen aan gemeene roddel praatjes, waarmee wie zoovaak, mis schien dan ook onbewust, zooveel moois en vaak met moeite opge bouwde reputaties vertrappen en door het slijk halen. Het is zoo'n klein kunstje om iemand in 'n slecht licht te zetten, maar hjet is tevens ook zoo in en in laf. En we weten, dat hlet laf is, want heeft u een kwaadspteker(sifer) wel eens van zichzelf hooren beamen» dat ze aan vuilspuiterij doen? Direct dan gaan de kaarsjes aan. Dan nemen we oins voor, het ko mende jaar van goede willle te zijn. Als U het ernstig wil, lukt het ook. En zulten we dan weddién, dat U zichzelf veel prettiger voelt hetvoT- gend jaar Kerst? H. OEKMAN. revenuen zijn niet fe versmaden. Als er een kegelbaan is, vormléni zich successievelijk clubjes, die baanhuur betalen. Indien er eéra inrichting komt mef 2 a 3 banen, bestaat de mogelijk heid, dat er een nationale wedstrijd kan gehouden worden- onder auspi ciën van den Utrechtschen Kegel bond, waarbiï de Soester Kegel clubs kunnen aansluiten. Voor een verkeers inrichtimg in Soest, met zijn 22 duizend inwoners» die een stuk grond naast .haar parad braak heeft liggen, lijkt het mij geen gewaagde onderneming. U, heer redacteur, dank voor dé ver leende plaatsruimte Sl Distributienieuws. VERLEGING GELDIGHEIDSDUUR KOFFIE- EN THEEBONNEN. De C.D.K. deelt mede, dat de bon nen 51-8 Algemeén voor 125 gram koffie en 51-9 Algemeen voor 100 gr. thee tot en miét 28 December geldig blijven. Plaatselijk nieuws. OPHAALDIENST VUILNIS. Hoewel men niet anders zal heb ben verwacht, wijzen wij er toch even op, dat op beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag geen vuilnis zal wordien opgehaald. VERKEERSONGEVAL. J. v. B. te Baarn, die met zijn auto achteruit reed van een lerf aan de Burgean. Grothestraat, reed daarbij de op deze straat geparkeerde luxe auto van K. T. te Hilversum in de flank, waardoor de ruit van het rechter voorportier bet begaf. Gevolg was een prooes|v|erbaaI.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1