FRANKRIJK CONTRA VIET-NAM. Dc Oranjetocht SOESTER COURANT Abonnementsprijs i 1.50 p. hw. 23c Jaargang - No. 4 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Burean: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 1261.56 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 14 Jan. 1947. Wii Nederlanders weten maar al te goed, dat het liquideren van kolo niale verhoudingen een hachelijk bearïif is. Doch wij zijn niet de enigen die zulks ervaren. Ook Engeland heeft zijn moeilijkhe den in Voor-Indië, Frankrijk inAch- ter-Indië. In dat gehele gebied, vóór 1910 be schouwd als kolonie, veranderden de toestanden. Die veranderingen lopen in alle drie gebieden eigenlijk zo'n beetje parallel. Haar oorsprong is te vinden in dezelfde moeilijkheden en ook haar loop gaat gepaard met dezelfde moeilijkheden. We moe ten allemaal naar onze bekwaam heid maar trachten een oplossing te vinden, waarmede beide oartii'en zijn gebaat, zodat al die veranderin gen uitmonden in een nieuwe ver houding, waarin elke partii od haar plaats niet alleen bouwt aan liaar eigen, maar óók aan onze gezamen lijke toekomst. Wanneer dit niet ge beurt, zullen beide partïien waar lijk niet veel toekomst meer hebben. Wac nu Viet-Nam betreft, ook hier is de oorsprong van de moeiliikne- den in de eerste plaats gelegen in het zich onafhankelijk maken van het Westen in de tweede plaats in het opruimen van allerlei toestan den die bii ons nog alleen bekend ziin uit de Middeleeuwen. Fransem Indo-China is geen eilan denrijk zoals Indonesië. Toch zijn de onderlinge verscheidenheden er niet minder groot en het feit, dat de naaste buurman, China, bi' hef conflict" m Acnter-indie ten zeer ste is betrokken, maak de zaak er minder zuiver. Toen van 1870 tot 1883 Frankrijk zich met dit land bezig hield, moest het een behoorlijke strijd voeren tegen de Chinezen, voordat die er genoe gen mee namen, dat Frankrijk er zich nestelde. En we hebben nog de zer dagen kunnen ervaren, aan wiens zijde de sympathie der Chi nezen staat. Het land -zelf bestaat uit Tonkin in het Noorden; langs de kust naar 't zuiden toe ligt Annam; in het uiter ste zuiden Cochin-China en de Zuid-West hoek wordt ingenomen door Kambodsja. Het Westen, dat aan Siam grqpsf, wordt gevormd door de Laos- of Sjan-staten, van oudsher twistappel tussen Siam en Frankrijk. Vermeiden we voorts nog. dat Frankrijk, of liever Frans ka pitaal, er veel rubber verbouwt, dan hebben we ons wel enigszins geori ënteerd in dit nieuwe strijdperk. Toen Japan capituleerde, werd na een zeer langdurige conferentie, in het eerste kwartaal van 1946 een overeenkomst gesloten tussen Frank- rijk en de landen Annam en Tonkin1, waarbii de landen zich verenigden tot een nieuwe republiek Vief-Nam, die met de andere landen van In do-China een federatie zou vormen, die op zijn beurt met Frankrijk de Fransche Unie zou vormen. Cochin-China viel niet onder de federatie het zou per referendum uitmaken, of het al of niet tot de re publiek Viet-Nam zou toetreden. Zoo ver kwam het echter niet, want vóór dien riep Cochin-China zich zelf uit als autonome republiek. Peetvaders van die republiek wa ren: de inheemsche grootgrondbe zitters, de Franse rubberbelangen en Franse hoofdambtenaren. En omdat Cochin-China het rijkste en het vruchtbaarste deel van het schier eiland is, was dat een teleurstelling voor de republiek Viet-Nam en bo vendien een ergernis, omdat hef Franse element in die voorlopige ge boren republiek zoo sterk was. Aan die ene ergernis paarde zich echter anderen. De Franse douane voerde hun vergunningsstelsel in voor wat wèl en wat niet in Viet- Nam ingevoerd mocht worden. Een zo juist zelfstandig verklaard land kan zich dat kwalijk laten welge vallen. De derde ergernis was, dat Franse pafrouilleschepen langs de kust ook de hand hielden aan dat Franse besluit en de vierde, die de maat deed overlopen was, dat bii Franse stafofficieren het plan bleek te bestaan om verdedigingswerken van Viet-Nam te vernietigen. De opstand begon! Frankrijk stuurt troepenversterkingen en we geloven niet, dat wanneer het op een mili taire beslissing aankomt, de Vief- Namezen veel zullen hebben in te brengen. Maar dat de minister van Koloniën, Maulet, zich persoonlijk naar Indo-China heeft begeven, wïjs£ er niet op, dat de beslissing een militaire zal zijn, al heeft hij ook gezegd, dat de vijandelijkheden moeten ophouden vóórdat er kan worden onderhandeld. Dat is te wensen, want een mili taire beslissing, die werkelijk be slissend is, is er een van de dood en beide partijen wensen eein be slissing voor het leven. naar Soest en Baarn. Uit de mededelingen, welke door de radio zijn gedaan, is het reeds be kend, dat, ter gelegenheid van de te verwachten b1ii,de gebeii»-+f<nie paleize Soestdijk, door het „Óran- jc-comité Baarn-Soest'' 'n grofe z.g. Oranjetocht naar Soest en Baarn wordt georganiseerd voor automobi listen, motorrijders, fieters, wande laars enz. Het doel van deze tochf, welke zal worden gehouden op de Nationale Feestdag, welke ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis zal worden af gekondigd, is de deelnemers in de gelegenheid te stellen in Soest of Baarn de felicïtatieregisfers te te kenen, welke registers aan het Prin selijk Paar zullen worden aangebo den. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer Soest-Vooruit'' heeft zich in samenwerking met de Baarnse Oranïevereeniging en de V.V.V. ,,Baarn's Bloei", met de organisatie van deze tocht belast. Met het oog op de vele werkzaam heden, die verbonden zijn aan de organisatie van de Oranjetocht ('t staat nu reeds vast, dat er zeer veel deelnemers zullen zijn) is er boven dien 'n secretariaat opgericht, dat alle aangelegenheden, de tocht be treffende, zal afhandelen. Dit se cretariaat wordt waargenomen door de heer F. L. Tigimers, Kerkstraat 20, Baarn. Het is begrijpelijk, dat ook de Baarn se en Soester ingezetenen in de ge legenheid zullen worden gesteld de felicitatieregisters te tekenen. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden en rechten als voor de deelnemers van elders. Om het de Soester inwoners ge makkelijk te maken heeft „Soest- Vooruif' besloten met ingang van Maandag 20 Januari a.s. deelnemers kaarten a fl.— per deelnemer ver krijgbaar te stellen aan de navol gende adressen: le. Verkeershuis van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer „Soiest- Vooruif', Van Weedestraat 4, Soestdijk. 2e Fotohandel L. Mook, Soester- bergschestraat 24, Soest-Zuid. 3e. Secretariaat der V.V.V. Soes- ferberg's Bloei", Rademakerstr. 27, Soesterberg. De inschrijving sluit op Vrijdag 24 Tanuari a.s. Aan hef organiseren van deze tocht en de vervaardiging van het blijvend aandenken zijn vanzelf sprekend grote kosten verbonden, die uit de ingekomen inschrijvings gelden moeten worden bestreden- Mocht onverhoopt de tocht niet kun nen doorgaan, dan worden de deel nemersbedragen, na aftrek van de gemaakte kosten gerestitueerd. Personen, die van buiten Baarn ko men, krijgen, na storting van fl. per postwissel, hun deelnemerskaart toegestuurd. DEELNEMEN AAN DE TOCHT. Hoewel het voor ons, Soesfers, slechts een kleine tocht zal zijn naar een der gebouwen, waar de felicita tieregisters ter tekening zulllen lig gen, moeten we toch in grote getale deelnemen. Wij, die in de onmiddellijke nabij heid van het Prinselijk Gezin wonen, moeten op de komende Oranjefeest- dag toch zeker getuigen van onze verbondenheid met dit Gezin erï onze grote vreugde uiten over de bijzondere Zegen, die op dit Eer ste Gezin van den lande rust. Het plan van de tocht geniet de hoge goedkeuring van Prinses Julia- na en Prins Bern hard. De bedoeling van het Comité is, dat iedere deel nemer zijn auto, motor of fiets met een vlaggetje versiert. Dit zal aan de tocht niet alleen een Oranje- en Na tionaal cachet geven, maar haar ook tot een fleurige gebeurtenis maken. Ook de wandelaars worden met een "laggetie verwacht en ook de plaats genoten. De minimum afmetingen dezer vlag- getïes moeten zijn 15x25 c.M. Deze vlaggetjes zullen met de deel nemerskaart worden afgestempeld bh* het tekenen der felicitatieregis ters. Verder ontvangt iedere deel nemer een speciaal aandenken. DE ORGANISATIE VAN DE TOCHT. Het is te begrijpen, dat de Oranje tocht voor Baarn en Soest een be langrijke gebeurtenis belooft te wor den. Hoewel slechts de helft van de deelnemers naar onze gemiejente zal komen (de andere helft tekent te Baarnzal de Nationale Feestdag toch een ongekende drukte te zien geven. Dat op een grote deelname gerekend kan worden, staat vast. Grote organisaties als A.N.W.B.» K.N.A.C- én de K.N.M.V. juichen de plannen toe en sporen in hun organen de leden aan tot deelname aan de tocht. Teneinde het tekenen der felicitatie registers zo snel mogelijk te doen verlopen, zijn de deelnemerskaarten van verschillende kleur. De kleur der kaart bepaalt in welk gebouw men tekenen moet. Er zullen na tuurlijk verschillende gebouwen no dig zijn om de tekenaars te ont vangen en begrijpelijk moeten deze gebouwen zoveel ^ogelijk in de kom van het dorp zijn gelegen. Een probleem op zich zelf vormt 't parkeren van de duizenden auto's en motoren, die verwacht worden, maar we zijn overtuigt, dat hoofdinspec teur Bakker en zijn mannen dit var kentje wel zullen weten te wassen. Dat ook het afstempelen van deel nemerskaarten en vlaggetjes en het bïjnouden der felicitatieregisters aan veel handen werk zullen gevien, is zeker. Als Soesters moeten wii hef initiatief voor de Oranjetocht ten zeerste toe juichen. Op de eerste plaats stelt het velen in de gelegenheid om door middel van een daad blijk te geven van hun gehechtheid aan hef Prinselijk Paar. Daarnaast echter is ook voor Soest de tocht van groot belang omdat ons dorp en zijn mooie omgeving op de komende O- ranjefeestdag het doel van een na tionaal toerisme zal zijn, dat aan Soest op de dag zelf, maar ook later, belangrijke voordelen kan op leveren. Meer dan ooit zijn we dan ook ver plicht om aan ons dorp tijdens de Nationale feestdag een feestelijk aan zien te geven. Tevens kan worden gemeld, dat ook nog plannen worden uitgewerkt voor plaatselijke feestelijkheden, waarvan enkele onderdelen waar schijnlijk in samenwerking met Baarn worden uitgevoerd. Hierover hopen wii binnenkort meer te kunnen melden. Plaatselijk nieuws. SOESTER SCHAAKCLUB. De Soester Schaakclub organiseert dit jaar ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan haar 10e Internatio- le schaaktournooi op Hemelvaarts dag, waartoe worden uitgenodigd de 10 beste Nederlandse schakers, te spelen tegen 10 buitenlandse mees ters. Dr. Euwe, in ons land ziinde, zegde reeds zijn medewerking toe. Het tournooi zal worden gehouden onder goedkeuring van de Neder landse Schaakbond in het Badho tel te Baarn en belooft een groots gebeuren te worden in het Neder landse schaakleven. Verder wijzen wij er nog op, dat de tweede lezing van Mr. H. S. Fon tein gehouden worut hedenavond re 8 uur, in St. Ludgardis, Soestdijk. Deze lezing is voor ieder gratis toe gankelijk. PLAATSELIJK COMITÉ HANDHAVING RIJKSEENHEID Naar aanleiding van de radio-rede van oud-minister Gerbrandy op 9 dezer heeft zich alhier een voorlo pig comité gevormd, bestaande uit: Mevr. Sv G. Landweer-De Visser» Regentesselaan 10; Mevr. C. M. E. Wisboom-Verstegen, Wald. Pyr- montlaan 35; Dr. Th. Veldhuïjzen v. Zanten, Soesterbergschesfr. 1(5; H. v. Harten, Van Weedestraat 11; T- van Oldenborg, B. Grothestraat 67; Ir. F. Begemann, Bartolottilaan 5; G. v. d. Pol, Wald. Pyrmontlaan 44, welk comité gaarne vóór de 20sfe adhae- siefcetuigingen inwacht. De bedoeling is daarna een verga dering te beleggen met alle adhae- siebetuigers, ten einde daarin een definitief comité op te richten, waar na een of meer sprekers zullen wor den uifgenoodigd hier ter plaatse de uiterst belangrijke „Indise kwes tie'' toe te lichten. Generaal Winkel man heeft bereids toegezegd het ere-voorzifterschap van hef voorlo pig en het definitief comité te aan vaarden. BEKEURD. Procesverbaal werd opgemaakt te gen W.P.K. alhier, wegens het met een rijwiel berijden van de rijweg der Soesterbergschestraaf. terwijl nog twee wielrijders op de bon gingen wegens hef niet voeren van voor- en achterlicht. DIEFSTAL BRANDSTOFFEN. In de avonduren hield een tot nu toe onbekend persoon zich bii de opslagplaatsen van de brandstoffen- handelaar v.d.Deijssel, welke gelegen zijn bij station Soest, onledig met het vullen van een zak. Toen een spoorwegambtenaar nader de nam hij de vlucht en ontkwam in de duisternis.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1