Eenheid in Europa? Nog eens de glasactie. IN DEN HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 5 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal 'per week. Vrijdag 17 Jan. 1947. Nu de vredesverdragen met de hel pers van Hitier in kannen en krui ken zijn en het vredesverdrag' met Duitsland in Maart aan de orde komt, de eerste beletselen voor een normale ontwikkeling van ons oude werelddeel dus zijn weggenomen, kan 't geen kwaad eens ma te gaan- hoe dat Europa, waar wii met ons al len inwonein, waar we met elkaar aan de kost moeten zien te komen, waar we met elkaar, als het een beetje kan, in vrede willen leven» hoe dat Europa zich na de capitu latie heeft gehouden. Lijkt het er op, dat het de les heeft geleerd: dat verbrokkeling en ge spletenheid leidt tot onmacht? Beseft het, dat zijn Buitenlandse hulpbron nen, zoal niet zijn opgedroogd eer der integendeel maar dat het niet van die hulpbronnen zal kun nen profiteren in de toekomst, zon der er 'n materiëele tegenprestatie tegenover te stellen? Heeft het be grepen, dat alleen eensgezinde en ge stadige samenwerking het na jaren een welstand kan verschaffen, die weer gelijkt op die van 1940? Voelt het zijn afhankelijke positie tussen die twee grootmachten, naar wie het met spanning luistert, of de toom tussen die twee een nuance koeler of hartelijker is? En dringt het tot ons oude werelddeel door, dat die twee groten hem aan weerszij den trachten te infiltreren, of zoe ken de staten onderling paar aan eensluiting en een zelfstandigheid in groter verband Wanneer we de oostelijke staten van Europa buiten beschouwing laten en bezien als louter dépendances vain Rusland, wanneer we afzien van Duitsland, die momenteel tussen de Europese staten een gat vormt» waaruit zich voorlopig geen positie ve Europese krachten zullen- ont wikkelen, dan valt ons op» dat vam een nauwer samengaan aileem spra ke is tussen Nederland, België en Luxemburg. Frankrijk beschouwt zich nog als een grote mogendheid en schijnt daar soms zelf van te schrikken. Over Spanje kunnen we zwijgen en Italië is een verwarde chaos. Zwitserland is een vriende lijke oase in de woestijn van af braakproducten van de oorlog en de Scandinavische landein probeeren. met Zweden vooraan, ieder voor zich op de beste manier, uit de gevolgen van de oorlog te komen. Een ideale situatie voor Amerika om te proberen de los naast elkaar voortlevende naties stuk voor stuk de dictatuur van de dollar op te dringen. Een welkome gelegenheid voor Rusland om te proberen er zijn politieke invloed te laten door sijpelen. Hoe staat het met die twee? Laten we voorop stellen, dat nagenoeg geem land ter wereld het op 't ogenblik zonder de dollarcredieten van Un- cle Sam kan stellen. Dat dit voor de betrokken landen consequenties medebrengt, is duidelijk. Ze behoe ven niet tot uiting te komen in een dicteren van politieke voorwaar den al neeft Tsjecho-Slowakïje moe ten ervaren, dat het er naast zit» als het van plan is iets te doen, wat Uncle Sam niet zint. Veelal is deze invloed er achter de schermen. Uit de aard der zaak is hét door dringen van de "politieke invloed van Rusland via de op haar gerich te landelijke politieke partijen, dui delijker, al is de uitwerking gerin ger. De Social. Eenheidspartii in Duitsland, ijverig bevorderd door Rusland, en bedoeld om als „zuig- kanaal" in het overige gedeelte van Duitsland te worden gebruikt, heeft niet beantwoord aan de verwachtin gen. De invloed in Scandinavië is zwak, evenals in ons land. Gaan we naar het Zuiden, dan zien we de invloed groeien en via Bel gië komen we dan in Frankrijk, waaT de communistische partij de groot ste des lands is. Noord-Italië met zijn overwegend communistische be volking in de industriecentra van de Po-vlakte, vormt als zodanig een brug tussen het Russische massief in het Oosten met zijn sterkste vooruitgeschoven post in hef hart van Europa. Het is geen moedgevend beeld van het Europese vasteland, dat nog slechts een goede dertig iaar geleden het centrum der wereld was» financieel, economisch en cultureel. Maar het geeft de Nederlander moed, dat zijn land tenminste te midden der onderlinge verscheurd heid naar nauwere bindingen zoekt met zijn buren. Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene ken nis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bij lagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarscheweg 80, 's Gravenha- ge. om vergunning tot hef verplaat sen van de bestaande electrische benzinepomp en het uitbreiden der installatie door bijplaatsing van 'm benzinereservoïr met een inhoud van 6000 L. op het perceel Amers- foortsestraaf no. 4 te Soesiferberg. De heer G. H. Ferguson, voorzit ter van het plaatselijk comité .Rui ten Troef", Hartmanlaan 4, Soest, schrijft ons het navolgende: Mag ik nog eens Uw hulp inroe pen om onderstaand schrijven van het Centraal Comité voor Neder land Ruiten Troef" onder de aan dacht van het Soesfer publiek te brengen en het tevens op fe wek ken tot een voortgezette actie en wel in de vorm van een geldinzame ling? Stortingen, hoe klein ook, zijn wel kom; liefst op mijn postgirorekening (no. 245377). Verantwoording volgt in de „Soester Courant". Zooals u allen wel via pers en ra dio bekend zal zijn, is de door Pa ter de Greeve ingeluide en door ons gezamenlijk gevoerde gJasac- tie een overweldigend succes ge worden. Regelmatig komen nog be richten binnen va,n glas- en geld inzamelingen. Tot dusverre werd door Uw ge- gezamenlijke arbeid reeds meer dan 150000 M2 glas ingezameld, naar de diverse getroffen gebieden ver voerd en aldaar ingezet. Rekenen wii de ingezamelde hoe veelheid glas, de daaraan bestede arbeid, 'alsmede de transport kosten in contanten om, dan blijkt» dat door deze gemeenschappelijke actie voor meer dan een millloen gulden is bijeengebracht. Het behoeft geen betoog, dat dit een schitterend resultaat is, het welk de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Wij mogen U hiervoor mede na mens Pater de Greeve onze welgemeende, hartelijke dank betuï- betuigen. Git allen hebt hierdoor de zo graag naar voren gebrachte klacht, dat 't Nederlandse Volk onderling ver deeld is, gelogenstraft en duidelijk doen uitkomen, dat hef Nederlandse Volk onderling één weet te zijn en inderdaad één is. Gii hebt hierdoor een daad van naastenliefde gesteld van de eerste orde, de Nederlanders als po sitief Christelijke bevolking waar dig. Nu de glasactie zo'n schitterend re sultaat heeft opgeleverd en „Ruiten Troef" een alleszins goede naam heeft gekregen, ligt het in onze be doeling zulks is ook de wens van Pater de Greeve de „Ruiten Troef"-actïe voort te zetten. Zoals U allen zult begrijpen, is daarvoor geld nodig. Tot dusverre zijn uit de bijeenge brachte gelden twee wagons bedden gezonden naar de provincies Limburg en Zeeland, alsmede 5000 luiers naar Noord-Brabant. De noden van de getroffen gebie den zijn nog legio op allerlei ge bied, zowel voor kleding, schoeisel, huisraad enz. Om de nodige middelen bïieen te brengen zouden wii het zeer op prijs stellen, dat door de diverse plaat selijke comité's hun onmisbare me dewerking zou worden verleend. Ter bereiking van dit doel zouden diverse acties kunnen worden ge voerd. Als eerste actie hadden wii gedacht aan het geven van uitvoeringen, fan- cv-fairs, enz., tijdens de winter avonden, waarvan de opbrengst ten bate van het Ruiten Troef"-comité zou kunnen komen. Wii zouden het zeer op prijs stel len, indien door U hieraan Uw volle medewerking zou worden ver leend, opdat wii de oorlogsslachtof fers de zo hoog nodige hulp kunnen verlenen. Natuurlijk doen wij weer allen mee. Ingezonden stukken» BOMEN LANGS DE HOOFDWEG. Gaarne wilde ik wijzen op hef ab surde idee van den heer H. Oeikman, om alle bomen langs de hoofdweg om te hakken. Heeft genoemde heer wel enig idee van het karakter van een weg, of enig schoonheidsgevoel? Waarschijnlijk is Z.E. een fanatiek automobilist. Zo zijn plan bij onze gemeenteraad bijval zou vinden, dan geleken on ze gemeente-wegen w,eldra op die van Arnhem en oiristreken. Ik wil de heer Oekman aanraden eems een kijkje in Zeeland te gaan nemetv daar kan men 120 K.M. halen, zon der beangst fe zijn, om in de boch ten tegen een boom te botsem. En zouden wii ons kostbaar restje na tuurschoon moeten opofferen, om 't enige automobilisten, die door Soest razen, gemakkelijk te maken? Ik geef toe, er zijn in Soest gevaarlijke punten, maar daar is wel een de gelijker oplossing voor, b.v. door het plaatsen van borden en daar komt 't misschien wel 't meest op aan, door de verantwoordelijkheid der wegverbruikers. E. LOëST, Soest. Plaatselijk nieuws» POGING. TOT DOODSLAG. H.v.d.B. en G.J.E., beiden uit Soest, betrapten in het gemeenfebos nabü de Vlasakkers 'n drietal woonwagen bewoners op het stelen van denaue- bomen. Op een vraag van eerstgenoemde» die gemeentewerkman is, of zij daar toe gerechtigd waren, ging één dei- hakkers de beide personen fe lijf met zijn bijl en toen zij zich ver weerden, kwamen de beide andere woonwagenbewoners hun makker te hulp. Als verdacht van poging tof dood- O nee, dat zal U niet gebeuren. U bent zo stom niet. Maar toch, de man die ik zag sjou wen Zaterdagavond, had ik óók niet graag voor stom uitgescholden, om dat hii het er vast niet mee e>ens zou zijn geweest! Bii de controle aan het station ver oorzaakte hij een opstopping, om dat hii maar twee handen had en er minstens drie had moeten hebben om z'n pakken vast fe houden en z'n z'n kaartje te zoeken. De ellende bii het instappen in de bus, beschrijf ik U niet. De catasfrophe beleefde de man bit het uitstappen. Toen hij zich aan de achterkant uit de bus liet glijden» ontglipte hem een tas en etalieerde hij, buiten zijn zin, een doos Vim» een gebarste zak suiker, een pak koffie, een doosje schoensmeer en nog wat meer kennelijk kruideniers zakjes. Bii het neerzetten van een andere tas vergat hij, dat er ook een fles bleekwater in zat en toen was de chaos compleet. Ik liep een eindje met hem op, ge lukkig niet ver, want hii stonk een uur in de wind naar chloor. Toen hoorde ïk het wonderbaarlijke ver haal. Zolang hij nu al in Soest woont» doet hii Zaterdags met z'n vrouw boodschappen in HilversumZ'n vrouw was nu ziek, zo dat hii al leen moest. En in de bezettingstijd? Nee, toen ging het natuurlijk niet, maar zoo gauw het weer mogelijk was, zijn we weer in Hilversum gaan kopen. Toen ik hem voorzichtig zei, dit niet redelijk te vinden tegenover de Soester winkeliers, was z'n enig commentaar, dat hii het leuk vindt daar te kopen Ik vraag me af waar zo iemand, die zo getikt is voor een bus Vim naar Hilversum te gaan, dan wel z'n verdere inkopen doet. In Soest is alles of haast all'es fe krijgen, maar in veel gevallen ge ven de Soesters in andere plaatsen, voor dezelfde artikelen, blijkbaar graag meer geld uit. Daar zou ik U staaltjes van kunnen vertellen. Waar blijven de winkelverenigingen met hun actie: „KOOPT IN SOEST''? H. OEKMAN. slag werd het drietal in arrest ge steld. Het waren J.P., J.B.S-. en J.M- SOESTER BESTUURDERSBOND. Op de jaarvergadering van de Soes ter Bestuurdersbond, welke door vrijwel alle bestuurders der aange sloten vakbondsafdelingen was be zocht, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goed gekeurd. In verband met het vertrek van ve le leden van het voorlopig bestuur moest een nieuw bestuur worden ge kozen. Met algemene stemmen werden de heren S. F. Besselse tof voorzitter» H. Swart tot secretaris-penningmees ter en P. Grift, H. van Asself en J. H. den Daas tot leden gekozen. Van de heren D. van Egten, D. Ver- weij en C. Ouwens werd afscheid genomen. Het adres van de S.B.B. is nog steeds Braamweg 102. SANDERS VAN DE RIVIER. Deze belangriike film loopt vanaf he denavond in City. In deze film, waarin het zeer goede gegeven zich afspeelt in de Congo, worden de hoofdrollen vertolkt door 11 sterren, terwijl duizenden inboor lingen de film tof iets machtigs ma ken. Een film om niet te vergeten.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1