Een nieuw Amerika? SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kvv. 23c Jaargang - No. 7 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal ,per week. Vrijdag 24 Jan. 1947. Toen de laatste medewerker van nu wijlen president Roosevelt verleden ïaar met een kort briefje aan Tru- man het Witte Huis verliet, hebben de meesten onzer wel gedacht, dat de Roosevelt-politiek voor goed zou zijn begraven. Met de Roosevelt-politiek bedoelen we niet de buitenlandse politiek, die door Amerika wordt gevoerd, maar de binnenlandse: de inmenging var, de overheid in de bedriifsverhoudin- gen, de New-Deal. Roosevelt behoorde tot de Demo craten. De Democraten en de Repu blikeinen zijn de twee grote par tijen in Amerika en voor een niet- Amerikaan is het niet steeds duide lijk. wat nu eigenlijk het verschil is tussen die twee. Maar toen Roosevelt in de derti ger jaren de herstel-actie begon; leek het er op, dat dat on derscheid duidelijker zou worden. Maar met het heengaan van Roo sevelt brokkelde de aanhang van de New-Deal af lang niet iedere par tijgenoot van Roosevelt was trou wens diens politiek toegedaan en toen Wallace ambteloos burger was geworden, vertoonde Amerika weer het traditionele beeld ieder voor zich en God voor ons allen. Daar schijnt verandering in te zul len komen. Lange tijd was de gangbare mening in Amerika: „Het land is groot ge noeg wie er zijn brood niet kan verdienen, heeff dat aan zich zelf te wijten!'' Maar dat was een begrip, dat nog stamde uit de tijd toen de eindeloze prairiën in hef Wilde- Westen nog een onbeperkt aantal immigranten konden herbergen toen de steeds toenemende bevol king een eeuwig rekbare afneming scheen te verzekeren van de produc ten van de binnenlandse industrie. De Verenigde Staten zijn echter „vol'' geworden. En hier rijzen nu dezelfde problemen, waar wij in ons oude West-Europa met reeds lang „volle" staten, mee te kampen had den en hebben: om de inwoners een verzekerd bestaan te schenken in veiligheid en vrijheid. Walïace de heengegane heeft die problemen onder de oogen ge zien en een nieuwe politieke partii opgericht, die progressief wil zijn. In zijn Weekblad „New Republic" heeft hii zijn beginselen uiteengezet en wii ontlenen er het volgende aan: „Ons uitgangspunt is niet de val se traditie van de dollar-democratie, maar die van het leven, de vrijheid en het streven naar geluk. Allen die geloven in een verenigde wereld zien in dat uitgangspunt vrede, vrijheid en werk voor allen. Om werk voor allen te houden, moet er worden gevochten tegen de mo gelijkheid van een economische cri sis. die, wanneer ziï komt, twee der de der oud-strijders met bankroet zal slaan, de landbouwers zullen worden geruïneerd, de arbeiders zullen met werkeloosheid kennis maken en de 20-millioen-families met minder dan 40 dollar per week in komen, de millioenen, die hun spaar gelden op hebben moeten maken, zullen tegen zulk een crisis geen weerstand hebben. De regiering is verantwoordelijk voor het volledig gebruiken van het productie-appa raat onder menswaardige arbeids voorwaarden. De vrede betekent, dat er een eind moet komen aan de jacht op vlieg tuigbases, uranium en steunpunten in Duitsland, den Balkan en Grie kenland maar dat de vredes-in- dustrie moet worden ontwikkeld en de oorlogsindustrie onder controle behoort. Wat de vrijheid betreft de mens heeft brood nodig om te leven, maar wanneer dat brood hem is verze kerd, dient hij in vrijheid kennis te kunnen nemen van de feiten en over die feiten zijn mening zeggicn" Wallace houdt dus vast aan de bur gerlijke vrijheden zoals wij die ken nen een gebonden ecoinoniie, die niet is gericht op winstbejag maar op de behoefte der mensheid. Socia listisch dus? Neen, maar in de Ame rikaanse verhoudingen wel een ele ment, dat naar die maatstaven ge meten, ongeveer eenzelfde positie zal innemen als Labour in Engeland. Wat echter nog lang niet wil zeggen, dat het straks^ een regeringsmeer derheid zal halen. Maar dat zulk een beweging in Amerika kan ontstaan en bestuursleden van de grootste Amerikaanse vakvereniging er zit ting in hebben, wijst er op, dat er in het land van de dollar iets aan het veranderen is dat het gewe ten daar óók gaat meepraten! U.L.Oo of M.U.L.0. De heer S. Fokkens, hoofd der Chr. U.L.O. School alhier, verzoekt ons plaatsing van hef navolgende, waar aan wii gaarne voldoen. Herhaaldelijk wordt mij de vraag gesteld: „Wat is nu eigenlijk het verschil tussen een Uloschool en een Mul o school?" Men redeneert dan als volgt: Ulo betekent uitgebreid lager onderwijs en Mulo meer uitgebreid lager on derwijs. Dus de Mulo is beter dan de Ulo en een Mulodïploma heeft meer waarde dan een Ulodipl'oma.- En nu heeft Soest alleen maar Ulo scholen, dus geeft Soest minder waardiger onderwijs dan andere plaatsen, waar men Muloscholen heeft. Alleen op de klank afgaande zou men hun, die zo redeneren, gelijk geven. Maar ze hebben ongelijk. De wet spreekt alleen van Uitgebreid Lager Onderwijs en niet meier van Meer Uitgebreid Lager Ondierwijs. zodat er wettelijk geen Muloscholen meer bestaan. Vanwaar dan die naamsverwarring? Vroeger had men na de lagere school nog twee soorten lager on derwijs: 't Ulo en 't Mulo. Bij 't Ulo werd les gegeven in 2 der vakken Frans, Duits, Engels, Wis kunde en Handelskennis. Bii 't Mu lo in minstens drie. gewoonlijk meer. Beide soorten scholen waren moest in 't zelfde gebouw gevestigd, als de gewone lagere school, waarvan ze de voortzetting waren. Lager en Ulo of Mulo hadden dan ook 't zelfde hoofd. Nu heeft een wetswij ziging de oude Uloschool afge schaft en de Mulonaam, zodat de wet alleen Uloscholen erkent. Bovendien zijn er veel nieuwe Ulo scholen opgericht, waar alleen leer lingen worden opgenomen, die de zes klassen der lagere school heb ben doorlopen. De oude Muloscholen, die de naam Mulo vaak met vergulde letters in hun gevels gegraveerd hadden, schïï- nen van die versiering moeilijk af stand te kunnen doen. Zij menen misschien, mede door de spraakver waring, die er onder 't publiek heerst, dat in de ogen der ou ders hunner leerlingen de naams verandering in Ulo een degradatie zou zijn. Maar de nuchtere waar heid is deze, dat Ulo-leerlingen en Mulo-leerlingen allen precies 't zelfde examen doen, op precies de zelfde wijze worden geëxamineerd en, als ze slagen, precies 't zelfde diploma krijgen. Lieb Vaterland magsf ruhig sein. Burgerlijke stand. IN DEN HOEK. GEBOREN: Gijsbertha, dochter van G. W. van Essen en H. Weigraven, Wiekslooterweg O.Z. 103. Cornelia, dochter van W. van Dam en M. C. Oostenbruggen, Generaal Winkel manstraat 100. Petrus Gijsbertus Jo- seph, zoon van F. G. H. Hartman en A. W. J. Esveld, Oude Utrecht- seweg 46. Remmelt Wouter Jan, zoon van J. van Heerde en G. Meïj- rink, Baarn. Jacob Arie Teunis Ste ven, zoon van T. J. van Leiienhorsf en C. Bakker, Wieksloterweg W.Z. 5- Elisabefh Wilhelmina, dochter van D. van Uiting en A. M. Staal, F. C. Kuijperstraat 12. Marinus Cor- nelis, zoon van Th. G. van de Berg en J. B. Wijnhoff, Birktstraat 29. Frederikus Willem, zoon van H. W. Sukel en Th. A. Heeremans, Kerk- pad Z.Z. 35. Elsiena Liezette, doch ter van M. Slingerland en G. E. L. Boven, Da Costalaan 9. ONDERTROUWD: T- Oostwoud, 33 jr., fabrikant, Verlengde Schoolweg 59 en K. Schefels, 33 jr., Den Haag. J. A. Verweij, 36 jr., bewaarder int. kamp, Ferdinand Huijcklaan 4b en C. van Schaijk, 25 jr., Aarle-RixteJ. T. M. v. d. Broek, 28 jr., vulcaniseer- der, Smïtsweg 13 en H. C. M. v. d. Brink, 23 jr., Schoolstraat 33. J. L. M. Bosboom, 27 jr., kassier bankin stelling, Koninginnelaan 89 en I. J. de Bree, 24 jr., Hellingweg 4. C. T. Krijtenburg. 26 jr., groentehande laar, Huis ter Heide en M. C. Bii 't Vuur, Generaal Winkelmanstraaf 85. G. van Beek, 29 jr., kwartier meester marine, Doorn en W. H. van den Brink, 19 jr., Koninginne laan 139. GEHUWD: M. Bos, 31 jr., kantoor bediende en J. C. van Breukelien, 30 jr.. Dorresteinweg 5a. W. A. van Hees, 27 jr., kapper en C. M. M. Rademaker, 23 jr., Oranjelaan 1. H. P. Majoor, 24 jr., machinebankwer ker, tijdelijk Semarang en J. H. Verschoor,-22 jr., Koninginnelaan 85. OVERLEDEN: Jannetje C. Ortel, 59 jr.. ongehuwd, Sophialaan 17. Johan- na M. van Driel, 61 jr., gehuwd met H. van Duijverdijk, Hartmanlaan 90. Johannes G. C. Muller, 90 jr., we duwnaar van A. W. Jongeneel, Van Lenneplaan 8a. Cornelis J. v. Brie- nen, 64 jr., gehuwd met G. J. van de Kuit, Nieuweweg 79. Gijsbert Hilhorst, 79 jr., weduwnaar van M. Sukel, Molenstraat 157. Plaatselijk meuws. ZWARTE TARWE. W. S. en R. v d. H. vervoerden met hun auto, toen zii door de po litie werden aangehouden, niet min der dan 6 H L. tarwe, welke zij clan destien hadden gekocht. Beide per sonen werden ingesloten en de tarwe in beslag genomen. JAARVERGADERING VER. VOOR BIJENTEELT. J.l. Woensdag hield de afdeling Soest van de Vereniging tot bevor dering der bijenteelt in café „Zonne- heuvel" haar druk bezochte jaarver gadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek nog eens weer, dat het bijenhouden in Soest met animo wordt beoefend en mede door de deskundige voorlichting van de bij- enceeltleraar, de heer Van Elmpt, op een hoog peil staaf. Plannen werden beraamd om geza menlijk naar de N.O. Polder te rei zen, teneinde daar van de klaver dracht te profiteren. Het verslag van de penningmeester bewees, dat de finanfieele toestand gezond is en en verwacht wordt, dat de aanmer kelijke stijging der kosten door de contributieverhoging gedekt zal wor- Met al die zwachtelboel, die een gebroken arm nu eenmaal mee brengt, als een lugubere seinpaal bo ven haar hoofd geheven, was 't de dame eindelijk gelukt in het bin nenste van de bus door te dringen. Het was een eivolle bus, zoals ge woonlijk, met voor 75% schoolgaan de jeugd. Die jeugd was dóódmoe van het op school zitten, dus deed geen van allen, wat 'n kléin: beetje opgevoede jeugd uit zichzelf be hoort te doen. Als ik had gedaan wat het jonge- mens me toedacht, die ik verzocht op te staan voor de dame met de gebroken arm, die een gebroken pols bleek te zijn, had ik dit stukje niet meer kunnen schrijven. Ik heb er de eeuwige haat van dit manneke mee aan m'n hals gehaald. Er is over plaatsen afstaan door jeugd in trein en bus reeds veel geschreven. Ik stel me ook niet voor» dat dit stukje veel zal helpen. Maar misschien is er een onderwijzeir(es), die dit leest en zich voorneemt er desnoods maar 1 minuutje in de week aan te wijden. Dit helpt waar schijnlijk méér als een vermanend woord thuis, want dit blijkt, gezien de resultaten, niet veel uit te ha len. Dan loop ik ook de kans niet meer, me door onze lieve ïeugd fje horen toevoegen: „val dóód vent". H. OEKMAN. den. Door de oorlog is het aantal bijen volken in ons land belangrijk ver minderd en in het belang van de fruitteelt wenst men van de zijde der regering, dat er krachtig naar verbetering gestreefd wordt. Aan de Soester imkers zal het zekler niet liggen. Onder leiding van het nieuwe, pro- vinciale hoofdbestuurslid zal zeker, door samenwerking der verschillen de afdelingen, de bestuiving van hef fruit, waarvan de teelt in de pro vincie Utrecht een voorname plaats inneemt, verzekerd zijn. Het bestuur der afdeling werd her kozen en het verdere deel van de avond werd gevuld met enige de monstraties, waarbij vele vragen ge steld en beantwoord werden. Voor- al voor de nieuwe leden was het een bijeenkomst, waarvan ze veel heb ben opgestoken en een aanmoediging om ook de komende lezingen bij te wonen. ONZE P.R.A. De P.R.A. in onze gemeente, die reeds in perceel Van Wiecdestraat 3 was gevestigd, blijft in dit perceel» dus in het nieuwe politiebureau. Het telefoonnummer is niet meer 2884. De P.R.A. is thans te bereiken onder de nummers 2641 en 2642. HET GEHEIM VAN STAMBOEL. Met ingang van hedenavond draait in Citv de grote detectivefilm met deze naam. Het nabije Oosten, de heksienketel van politieke intriges, het toneel van steeds weer oplaaiende strijd tus sen West en Oost is het territoir, waar deze belangrijke film zich af speelt. Een film met uitstekende kwaliteiten, spannend en avontuur lijk. ZWART VLEESCH. In samenwerking met ambtenaren van de C.C.D. en de politie te Baarn werd ten huize van G. J. K. alhier 20 pond vers vlees in beslag geno men. K. was te Baarn aangehouden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 26 Jan. is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedesfraat 46.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1