DeOranjetocht 23e Jaargang - No. il UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Vrijdag 7 Febr. 1947. KLEUREN DER KAARTEN. OHIeleele mededelingen. £en Oranjeboom. Distributienieuws. Plaafselifk nieuws. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.60 p. hw. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. DE DEELNAME. Nu de maand Januari voorbij is en de meeste opgaven tot deelname aan de Oranjetocht bij het Comité dus binnen zijin, zullen velen benieuwd zijn, hoeveel deelnemers op de Na tionale Feestdag, of de dag daarna, de filicitatieregisters zullen koipen tekenen. Zeer begrijpelijk is het juiste aantal deelnemers nog niet op te gevein daar nog dagelijks aanmeldingen binnen komen. Wel kan worden gezegd, dat de getallen, welke in verschillende bla den zijn gepubliceerd, geweldig overdreven zijn. Er is m.1. geen sprake van 30.000 tot 40.000 deel nemers. Verwacht mag worden, dat, bijgoe de weersomstandigheden, hjef aan tal deelnemers zal schommelen tus sen de 10 en 15 duizend. Wel zou dit aantal aanmerkelijk hoger zijn geweest, als men tle voren had kunnen vaststellen, of de tocht op de Nationale Feestdag of de dag daarna zou worden gehouden. Ook het feit, dat we midden in de win ter zitten, is van grote invloed. GROOT MEDELEVEN. Uit de vele inschrijvingen blijkt ech ter, dat in vele plaatsen van ons land grote belangstelling voor de tocht bestaat. Zo schreef een jongen van 14 jaar uit Rotterdam, dat hij graag ie voet naar hier wilde komen. De Oran je Vereniging uit Hedel, 500 perso nen groot, wilde in haar geheel naar hier komen. Toen men inzag, dat dit onmogelijk was, verzocht het be stuur om toezending van felicifatie- regisfers, die te Hedel getekend zou den worden op de dag van de geboorte en nog diezelfde dag door bestuursleden bij het comité zjouden worden afgegeven. Het co mité heeft tof zijn spijt het verzoek niet kunnen inwilligen- Vele briefschrijvers juichten 'f ini tiatief voor de Oranjetocht toe, we zagen zelfs een brief vani een deel nemer, die een gedicht had bijge sloten op ,,onze kroonprins'*. De verste brief is afkomstig uit Biak (N.O.I.), waarin een paar mi litairen schrijven gaarne te willen komen om aan de Nationale mani festatie deel te nemen en als ze de kans hadden zelfs met een Skymas- ter wilden overkomen. WIE ER KOMEN. Het is trouwens opmerkelijk, dat de meest afgelegen plaatsen op de Nationale Feestdag vertegenwoordi gers te Baarn of Soest zullen heb ben. Van het eiland Urk worden 10 deelnemers verwacht; uit Nieuwe Tonge hebben 30 personen inge schreven; 10 volle autobussen ko men uit Eindhoven; uit de Hoekse Waard komen 180 personen, ja zelfs uit Baarle-Hertog (België) hebben zich deelnemers voor de Oranje- tocht gemeld. Dat er ook wandelaars zijn, die in de winter niet voor een flinke trip terugschrikken, bewijst een wandel club uit Nijmegen, die met 75 leden heeft ingeschreven. Opmerkelijk is ook een flink aantal ruiters, dat deelneemt aan de tocht. Dat we de grote steden, zoals Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem enz. niet genoemd hebben is begrijpelijk, want dat uit deze plaatsen veel aanvragen om deelnemerskaarten zijn binnengeko men, ligt voor de hand. Het aantal motorrijders, dat via de K.N.M.V. heeft ingeschreven be draagt ongeveer 1400. Al deze mo torbestuurders zullen fe Soest te- kenen. In dit verband merken we op, dat de deelnemers, die te Soest komen tekenen, een blauwe kaart hebben ontvangen en Zij die te Baarn te kenen 'n witte. DRIE TEKENLOKALEN. In onze gemeente zullen de felicita- tieregisters ter tekening worden ge legd in de R.K. School aan de Ma- riastraat, de Chr. U.L.O. aan de Prins Bernhardlaan en de Van der Huchtschool aan de Molenstraat. In de laatste school zullen ook de Soes- ter ingezetenen hun handtekening moeten plaatsen. VERKEERSREGELING EN PARKEERPLAATSEN. Door onze politie is een uitgeifeide verkeersregeling vastgesteld. Deze houdt in, dat het doorgaand verkeer, als gewoon, gebruik maakt van de hoofdweg. De Korte Brinkweg, Korte Melm- weg, Raadhuisstraat, Korte Kerk straat, Dalweg, Molenstraat en Kor te Middelwijkstraat, zullen vanaf de hoofdweg echter niet mogen worden ingereden. Dit is ook het geval met de Praamgracht vanaf de Stadhou derslaan en Vredehofstraat in de richting Utrecht. Verder zijn in één richting gesloten verklaard, de Eikenlaan maar station Zoesf->Zuid vanaf de Soesterbergsestraaf, de Nieuweweg, Beukenlaan enz., tot de betonweg vanaf Ossemdamweg, Park laan en Molenstraat, de Koninginne laan vanaf de zijstraten, de Waldeck Pyrmontlaan vanaf de Beetzlaam er, het laatste gedeelte van de Juliana- laan vanaf de W. Pyrmontlaan, Soesier Engweg, Molenstraat enz. Alle afgesloten wegen zullen met de bekende ronde borden (rood met witte dwarssfreep) worden aangege ven. Voor hen, die per autobus, auto en motor naar hier komen voor teke ning der felicitatieregisters is de navolgende regeling getroffen. Auto's uit de richting Amersfoortt rijden de G. Pelsweg, Verlengde kolonieweg, Kolonieweg en Molen weg, om daarna te parkeren op Mo lenstraat, Soesfer Engweg, Verl. Taï- malaan en Waldeck Pyrmontlaan. Autobussen uit de richting Amers* foort volgen de hoofdweg tot ach ter de Oude Herv. kerk en gaan door de Eemstraat naar de Lange Brinkweg, alwaar geparkeerd wordt. Auto's en autobussen uit de richting Utrecht komen aan het einde dar Koninginnelaaln onze gemeente bin nen. De auto's parkeren op Nieu weweg, Beukenlaan, Laanstraat en Beckeringhsfraat en de autobussen op de Koninginnelaan. De motorrijders uit Utrecht rijden door tot hotel „Trïer'' en volgen dan de hoofdweg tot de Talmalaan, waar na geparkeerd wordt op Frans Halsiaan, Pieter de Hooghlaan en Paulus Potterlaan. Ook de morrïj- ders uit de richting Amersfoort vol gen de hoofdweg tot de Talmalaan. Voor een goed functioneren van het verkeer zijn door de politiei- technische dienst in de polifiebu- reaux in onze en omliggende ge meenten eigen zend- en ontvangin- stallaties aangebracht, terwijl politie posten zullen worden ingericht iln het gebouw „Trein 8.28'' (tel. 2165) en de openbare school aan deBeetz- laan (tel. 2215). Voor de wielrijders zal een stalling worden ingericht op hef terrein ach ter de school met de Bijbel aan de Prins Bernhardlaan. Het publiek wordt er verder op ge wezen, dat men zich bij het paleis uitsluitend mag ophouden op de voetpaden langs den rijweg. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter algemle- ne kennis, dat bij Sneeuwval of bij gladheid de hoofdgebruiker of hoofdbewoner, en bij gebreke van deze, de eigenaar van een binnjelni de bebouwde kom gelegien gebouw of perceel een ierf daaronder be grepen ingevolge het bepaalde in artikel 18c van de verordening op de openbare wegen, verplicht is: le. onverwijld de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbaar voetpad, gelegen voor dan wel langs het door hem bewoonde of bij hem in gebruik zijnde of aan hem toebe horende gebouw of perceel, alsme de dat weggedeelte op voldoen de wijze met zand, as, turfmolm, zaagsel, of andere daarvoor bruik bare stoffen te bestrooien. 2e. Te zorgen, dat de sneeuw van een openbare weg wordt verwijderd, dan wel wordt gebracht op de ui terste rand van het openbaar voet pad, zodanig, dat voor het voetgan gers-verkeer voldoende ruimte over blijft en dat tevens voldoende ope ningen voor het afvloeien van dooi water aanwezig zijn en tramrails, tram- en autobushalten, alsmede brand- en rioolputten vrij blijven. Overtreding van het bepaalde in bovengenoemd artikel wordt ge straft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoogste f200.—. UITREIKING VAN LEVENSMIDDELENKAARTEN Ei\"ÏAüAK- OF VERSNAPERINGENKAARTEN. De uitreiking te SOESTERBERG zal geschieden in hef hulp-distributie kantoor aan de Rademakerstraat van 10 uur voormiddag tot 3 uur namid dag en wel voor hen, wier geslachts naam begint met de letters: A t.m. C op Maandag 10 Februari. D t.m. I op Dinsdag 11 Februari. J. f.m. M op Woensdag 12 Februari. N Lm. S op Donderdag 13 Febr. T f.m. Z op Vrijdag 14 Februari. Stamkaarten en bonkaarten 701 moe ten worden medegebracht. De uit reiking geschiedt tegen inlname van de inwisselingsbon, welke op de kaarten 701 voorkomt. Losse inwisselingsbonlnen worden niet aangenomen. Zelfverzorgers ontvangen 'n oproep. NOG IETS TE WACHTEN. Op verzoek der P.R.A. alhier wer den naar hier overgebracht D. C. en P. S., die reeds in het huis var» bewaring fe Amsterdam waren in gesloten. Beide personen waren in de bezettingstijd werkzaam bij de S.D. Door hen werden toen in onze gemeente meerderje joden gearres teerd. Ook werd in arrest gesteld J. L., voorheen wonende fe Soiest, thans gedetineerd, welke in de bezettings tijd werkzaam was voor de beruchte arbeids-controledienst van hef kamp Ommen. Hij zal ook worden gecon fronteerd met verschillende per sonen in hef zuiden van het land, alwaar hij veel werkzaam was. BAND NEDERLAND-INDIë. De afd. Soest van de Band Neder- land-Indië komt a.s. Dinsdag bijeen ter bespreking van een belangrijke actie voor onze jongens. Naast de leden van de Band heb ben ook belangstellenden toegang- Men zie de advertentie in dit blad., De te verwachten blijde gebeurte nis wordt op verschillende wijze» gevierd. Wordt hier een oranjetocht georga- neseerd, elders plant mien eert» boom. Zo ook in Oosfkapelle maar dan. vanuit Soest. In het kader van de boomplantao- tie wordt door een vertegenwoor diging van het comité uit Soest aa» Oostkapelle de eerste boom aange boden in de vorm van een Oranje boom. Als het weer even meewerkt, zal op de nationale feestdag, als onder deel* van de feestviering ter plaatse, de planting geschieden. Het comité herinnert er aan, dat als doel' van de boomplanfactie is uit gekozen het plein bij de school ie» de begraafplaats te Oosfkapelle, wiel- ke zich nu in een troosteloze kat* toestand bevinden. Wie, zoals wij, de triest verlaten be graafplaats met o.a. een massagraf van 140 bii het bombardement op de Westkapelse zeedijk omgekomenen, heeft aanschouwd, beseft, dat be planting wel het minste is, walt wij deze, ook voor ons gevallenen, ver schuldigd zijn. Eventuele bijdragen, kunnen bij Ne derlands Volksherstel, Sfeenhoffsfr. 5 of op rekening van de Nederland se Middenstandsbank Soest, f.v. K. de Haan wordt gestort. AANRIJDING. Doordat op het Nïeuwerhoekplei» een met takken beladen vrachtauto plotseling achteruit reed, werd v. W., wonende op de Koninginnelaan, zo danig aangereden, dat hij tussen de achterwielen terecht kwam. Door waarschuwingen van hef publiek ko« erger worden voorkomen. Procesverbaal' werd opgemaakt. FEESTAVOND S.E.C. De voetbalvereniging S.E.C. gaf Maandag haar jaarlijkse feestavond voor de leden met hun dames Ha enige genodigden, in de zaal van ho tel „Eemland'', welke tot de laatstto plaats bezet was. De voorzitter ra» S.E.C. heette allen welkom en me moreerde enige bijzonderheden va* het afgelopen jaar. Aan het oudlid, thans erelid der vereniging, de heer C. v. d. Tak, die een reeks van ja ren eerst de kleuren van „Soest'' en daarna die van S.E.C. heeft ver dedigd, bood hii een prachtig schil derstuk aan, voorstellende de Oude Soester Toren. Daarna ging men over tot hef vro lijke gedeelte, waarvoor zorgde het cabaret-ensemble „De Lachsprinters", hetwelk de avond vulde met leeu goed verzorgd programma. Vooral „Jan Stavast'' bracht de lachspieren in werking. Ook de overige leden van het gezelschap hebben er niet weinig toe bijgedragen, dat S.E.C. een gezellig familiefeest kon vieren. Dinsdagavond werd eenzelfde avond gegeven voor donateurs. DE ZENDING IN DE GREEP VAN HET WERELDGEBEUREN. Onder de vele belangrijke proble men onzer na-oorlogse tijd, tneemt zeker ook dat der zending een voor name plaats in. Wie hierover meer wenst te wjetfen, komt Donderdag 13 Februari in de Oude Kerk aan de Torenstraat om te luisteren naar Zendeling De Neiaf, een man uit de praktijk dus, die zal spreken over „De Zending in da greep van het wereldgebeuren." Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de betreffende adver tentie in dit blad.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1