itae&r SOEZA OM DE SOEDAN. ThA ck IN DE HOEK. 23e Jaargang - No. 12 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dinsdag 11 Febr. 1947. Offlcieele mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. Burean: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Kortgeleden lazen wij een aardig verhaaltje, een fantasie over een in woner van Amsterdam uit de 17e eeuw, die dezer dagen in zijn oude stad nog eens een kijkje kwam ne men. De man vond er veel veran derd en hij was tenslotte blij, dat hij zijn stad-van-nu weer de rug kon toekeren. We moesten aan dit verhaal den ken, toen we het nieuws over de Soedan hoorden. Tussen Engeland en Egypte is ver schil gerezen over het bestuur van de Soedan. Egypte meent, daf dit gebied bij hem hoort en Engeland zegt, dat de Soedanezen zelf maar moeten uitzoeken, welke bestuurs vormen ze wensen. Nog maar een halve eeuw geleden werd er ook over de Soedan onder handeld. De oorspronkelijke bewo ners van Afrika hadden toen ech ter weinig in te brengen ie|oi het tournooï werd gespeeld door En geland, Frankrijk en Italië. Volgens de in dien tijd geldende spelregels „over hen, maar zónder hen''. We kunnen ons voorstellen, dat 'n diplomaat uit die tijden, die op het ogenblik een kijkje kwam nemen iji de keuken van de hedendaagse staatslieden, net als die Amsterdam mer, blij zou zijn als hij weer rustig in het familiegraf van zijn geslacht was teruggekeerd. „Soedanezen zelf laten zeggen hoe ze willen worden bestuurd en daar bij nog onderhandelen met Egypte. Impossibel!'* Onmogelijk was zoiets de vorige eeuw zeker geweest, maar hef on mogelijke van toen is thans het ééne mogelijke geworden. De Soedan is eigenlijk een verleng stuk van Egypte, aardrijkskundig ge sproken. In deze tijd van vliegma chines, vliegende raketten enz. ook strategisch. De verbouw van het voornaamste export-artikel van beide landen, de katoen, hangt af van het wafer van dezelfde rivier, de Nijl. Maar om dat de Soedan aan de bovenloop van de rivier ligt, krijgt Egypte het levenbrengende Nijlwater pas uit de tweede hand. Met stuwdammen wordt hef wafer langs de irrigatievelden geleid en alleen op die velden is akkerbouw mogelijk. Wanneer Egypte geen zeggenschap houdt in de Soedan kan de laatste meer stuwdammen aanleggen, mieer katoen verbouwen en Egypte meer concurrentie aandoen. En de stuw dammen kunnen jn de bovenloop goedkoper worden aangelegd dan in de benedenloop van de Nijl. Mede om de Arabieren te vriend te houden trekt Engeland zich (te rug uit Egypte, van de oevers van het Suezkanaal, maar het blijft toch wel graag in de buurt. Zijn militaire bases in de Soedan zullen Dow- ningstreef niet zoveel hoofdbrekens kosten als in Egypte. Egypte is overbevolkt en zou graag wat landgenoten willen spuien naar zijn „bovenland'', mits dat land dan ook onder Egyptisch bestuur staat. Maar een dusdanig vergroot en ver sterkt Egypte.de Engelsen voe len er weinig voor en zeggen daar om: „De Soedanezen moeten het zelf maar weten''. Maar menen doen ze dat natuurlijk niet. Ze verwach ten, dat wanneer het ionge, econo misch, politiek en intellectueel ach terlijk land zelf die beslissing zal nemen, het er toch op neier komt, dat zij, de Engelsen het doen. Tot op dit ogenblik heerst er in de Soedan een condominium, d.w.z. dat het gezamenlijk bestuurd wordt: door Engeland en Egypte. Een eeuw terug ongeveer wierd het door Egypte veroverd, maar in de tachtiger jaren van de 19e eeuw werden ze er weer uit verjaagd door een godsdienstige secte van de Soedanezen. Kïtchener won het in 1898 voor de Engelsen terug en omdat Egypte meevocht, mocht hef in naam wat mee te zeggen hebben. Maar daarmee stellen de Egyptena- ren zich nu niet weer tevreden. Ze willen de vinger echt in de pap houden. En de Soedanezen zelf? We gelo ven niet, dat de gehele zaak hen nu nog veel interesseert. Vast staat echter wel, dat Afrika een zelfstan diger, economischer ontwikkeling te gemoet gaat en daf brengt ook een zelfstandiger politiek leven mee, ook voor Soedan op den duur. Misschien beleven we het nog, dat Engeland een ambassadeur heeft bii de regering van Soedan en wc zou den dan het gezicht van de oude, eind 19e eeuwsediplomaat wel eens willen zien! Maarzijn er onder de mensen van vandaag niet velien, die bij voorkeur vertoeven in de grafkelders van het verleden? Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen tier open bare kennis, dat de rekening van in komsten en uitgaven der gemeente alsmede die van het gasbedrijf en het wegenfonds over het dienstjaar 1944 vanaf heden tot en met 22 Fe bruari 1947, van 9 uur tot 12V2 uur, ter secretarie der gemeente voor efen ieder ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden ge steld. MAXIMUM SNELHEID. Wederom werden 4 automobilisten bekeurd wegens overtreding van de maximum snelheid. Bovendien wer den H. A. M. G. te Zwolle en C. 'J. O. te Amsterdam bekeurd, resp. wegens het rijden met 'n auto zon der rijvergunning en nummerbord. EEN GULDEN VOOR MIJN NAAM Ik heb mijn vlag al gereed gelegd om die te kunnen uitsteken, zodra ik de saluutschoten van de batteri' in Baarn zal horen. En als de toe stand van de weg zo blijft als die nu is, doe ik ook mee aan de ster- tocht en wel per slee. Want waarom zouden alleen mensen met fonkelen de auto's kunnen deelnemen aan dat grofe evenement? Maar ik vind om de waarheid te zeggen, de beta ling van een gulden om een hand tekening in een register te kunnien zetten, wel wat hoog. Want voor de mindereman is een gulden ip een tijd als heden een kapitaal van belang en als ie voor die gulldein dan niets anders mag doen dan je naam in een boek schrijven dan zeg ik, daf de feestcommissie wel een tikkeltje socialer had mogen denken, want de arme, doodeenvoudige mensen, zoals ik er ook een ben, heeft mi'n- tens evenveel liefde voor ons Ko ninklijk Huis als de meneer, die in een fijne luxe wagen naar onze ge meente komt gereden om zijn hand tekening tegen1 betaling van een gulden kwijt te kunnen raken, Ik wil geen roet in het eten gooien en het is mijn aard niet om te cri» tiseren, maar voor mij blijft het toch een ongerijmdheid, dat je een gulden moet offeren om ie liefde voor het Vorstenhuis te kunnen la ten blijken. Ik heb die gulden ier wel voor over, maar ik heb deze week op verschillende dingen al be zuinigd, om die gulden uit te kun nen sparen voor de blijde gebeurte nis. Want ik wil in ieder geval van de partij zijn en als er nog sneeuw ligt op die roemrijke dag, dan ga ik vast per slee, zoals ik al gezegd heb. Ik hoop maar, dat er dit méér zullen doen, want anders loop ik wel wat erg in de gaten en roept de hele gemeente: Juffrouw Flapuit is rijp voor Den Dolder! Ik moet er direct aan toevoegen, dat ik me aan de praatjes van de mensen weinig stoor, want die praatjes raken meest al kant noch wal. Ik heb al' eens ronduit geschreven, dat mijn huisje aan de Lange Brinkweg staaf, maar er zijn altijd nog mensen, die bij hoog en bii laag beweren, dat ik in de Molenstraat woon, in het eerste deel. Ik laat ze maar praten, dat is nog altijd het beste en dan heb ben de mensen nog pleziier ook. Plezier had ik ook zelf deze wieek om hetgeen een familielid van mii overkwam. Hij kreeg een kaart van de Directe Belastingen met de prief- tige mededeling, dat hij teveel had betaald en ten kantore daf teveel betaalde kon terugontvangen. Hii nam een uur verlet en dat kostte hem zeventig centen en toen hij bii het loket van de belastingen kwam, betaalde de ambtenaar hem uit de somma van zeggen en schrijven twee centen! Want die had mijn familielid teveel betaald! Mijn familielid heeft toen 'n scheld woord gebruikt en daf heb ik hem heel kwalijk genomen, want ik zeg maar, dat ambtenaren correct moe ten zijn en niemand zal kunnen ont kennen, dat die belastingambtenaar niet correct is geweest. Maar om alle verkeerde gedachten de kop in te drukken, moet ik zeggen, dat mijn familielid niet in Soest woont, maar in Nijverdal. Evenwel noem ik die aangelegenheid het toppunt van correctheid, ook al kostte het mijn familielid zeventig min twee is achtenzestig centen. En ondertussen zit ik met mijn vlag gereed en heb ik mijn oirien gespitst om de geschufsbatterij te kunnen horen, zodra die dol' van blijdschap zal beginnen te blaffen. En dan maar tellen: negenenveertig, vijftig, eenenvijftig.Zullen we dan nog verder kunnen gaan met tellen? JUFFROUW FLAPUIT. Waar ik het heb gelezen weet ik niet meer. Misschien was het in dit blad, misschien wel in een an dere krant. Er was iemand, die iets had te mop peren over het zandstrooien op de wegen bij gladheid. Dat ging niet vlug genoeg naar z'n zin. Bij de moffen stonden; ze meteen klaar om met kwistige hand zand en pekel te strooien, maar nu scheen dat niet zo'n haast meer te heb ben. Dat was niet eerlijk tegenover de mensen van' Gemeente-Werken- Misschien woon ik op een gunstig punt, maar ik moet U zeggen ont zag te hebben voor de mensen op de strooiwagen, die 's avonds, des nachts en des Zondags kans hebben te worden opgepord om te strooien. En dan komen- óók. En niet, zoals de .inzender'' suggereerde, als mos terd na de maaltijd. We mopperen nu eenmaal vlug ®n veel, maar laten we proberen objec tief te blijven. Soest is nu eenmaal groter als ai- leen ons eigen straatje en perslot gaat de hoofdweg vóór. Dat is na tuurlijk jammer, voor wie niet aan de hoofdweg woont, maar toch wel begrijpelijk. Voor zover mij bekend, kreeg toch iedere laan of straat mat enig verkeer een beurt.e® vlug. Maar daarom heb ik toch wel wat te mopperen op Gemeente-Werken, maar daarover een volgende keer. H. OEKMAN. BEGIN VAN BRAND. Een dame, die kamers bewoont van een perceel aan het Kerkpad Z.Z., waarvoor een badkamer tot keuken was ingericht, had de minder goede gewoonte haar huisvuil te depone ren onder een houten aanrecht. Ook de aslade werd op deze plaats ge ledigd, met het gevolg, dat, terwijl de dame niet aanwezig was, eetn begin van brand ontstond, welke nog vroegtijdig door de huisgenoten kon worden geblust. Een procesver baal was het gevolg. ELFSTEDENTOCHT 1947. Drie plaatsgenoten, n.1. de herlen E. Kareisen, Th. Bakker en G. Wasse naar namen Zaterdag j.1. deel aan de Elfstedentocht. Te Sloten, na 45 K.M. rijden, moest Wassenaar wegens maagkramp op geven. Bakker gaf de strijd tegen de ele menten te Franeker op na een af stand van 132 K.M. te hebben af gelegd. Kareisen hield prachtig vol en zou de tocht ook hebben volbracht, als de wedstrijdleiding te 8 uur 's avonds het verder rijden niief had verboden. Kareisen bevond zich toen teBart- lemien, 35 K.M. van de finish. Hij had 131/} uur gereden en een af stand van 175 K.M. afgelegd. NIWIN-COMITé. Ook te Soesterberg is een Niwin-co- mité opgericht. Het eere-comité bestaat uit de na volgende personen: Mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester; pastoor W. G. Welsing, Ds. W. H. Poot, oud minister H. van Boeijen, C. R. Dek- ker, garnizoens-commandanf, H. G. Winkelman, oud Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht; Mr. Dr. P. J. G. Tetrode, Mr. W. van Son en Ir. C. Sevenhuijsen. In het comité hebben zitting geno men J. A. Luijff, voorzitter; D. Lub, secretaris; J. Baars, penningmeester; Mevr. v. d. Steur, mej. E. Rupp, Dr. A. Splinter, H. Tammer en G. v. d. Weerd.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1