Oranjetocht Soest-Baarn 1947* „TANTE JUTTA PROGRAMMA vf De bomen langs onze hoofdweg» Voor de Soester Nederlandse Militairen in Indië. Sport. HUIS TE KOOP GEVRAAGD DONDERDAG 13 FEBRUARI a.s., AANRIJDING. Een aanrijding onfstoind op de Birlctstraat, nabii garage Tensen, toen J. F., die, met zijn besfelwagen- tje reed in de richting Amersfoort, de Van Lenneplaan wilde inrijden. De bestuurder van een achter hem rijdende vrachtauto, welke een tweede vrachtauto voorttrok, merk te de richtingverandering fe laat en moest daardoor vri' plotseling rem men, hetgeen tot gevolg had, daf de tweede vracntauto tegen ae voor ste botste. De achterste auto liep hierdoor aan de voorzijwde belangrijke schade op. MISLUKTE GARAGEBOUW. Op 15 Ocfober ,il. trok de 25-jarige chauffeur A. W. K. samen met de 19 iarige los arbeider W. G. K. met een vrachtauto naar het vliegveld te Soesterberg, om daar wat oud-ijzer machtig te worden, teneinde een kleine garage te bouwen voor zijn auto. De buit bestond uit wat ijzeren staven, balken en platen, afkomstig van in de oorlog verwoeste hangars. Hoewel op zichzelf dit materiaal van weinig waarde is en. het Rijk het kosteloos doet opruimen, is het eigenmachtig zich toeëigenen daar van verboden. Zodoende kwamen de beide perso nen, die bij het verlaten van het vliegveld betrapt werden, Vriidag i.i. voor de Utr. Politierechter, die hen beiden tot een maand voorw. gev.- straf veroordeelde met een proeftijd van een jaar. PLOTSELINGE DOOD. De 71-jarige J. Wesferveld, wonende aan de Beefzlaan, werd gisterenmor gen nabii het postkanfoor onwel. Nadat hiï zich naar het politiebu reau had begeven met het verzoek een taxi voor hem te laten komen, bleef hiï daar plotseling dood. CLANDESTIENE SLACHTING. Terzake clandestiene slachting en verkoop van vlees werden in arrest gesteld .P N. v. D., J. v. D., P. P-, G. V. en H. A., allen te: Soest. In de woning van de laatste per soon werden tijdens een onderzoek aangetroffen enig slachtafval, enige schapenhuiden, 2 varkens, tof het houden waarvan hïi niet gerechtigd was, alsmede een partij hazen, wel ke in gesloten jachttijd waren gé- vangen. Varkens en hazen werden in bietslag jen omen en terzake overtreding der jachtwet een extra procesverbaal op gemaakt. \UTO GEVONDEN. Ooor de Rijkspolitie werd op de Birktstraat een onbeheerd staande militaire auto aangetroffen en naar ie dienst van gemeentewerken over- 'ebraihf. ïiiiiiutm llLiliiïïlHIÏÏÏM: ien schieten. Rob hem achterna. Hij af een schreeuw van triomf, toe» i? de dief een stenen trap op zag ennen en door een deur verdwijnen. Inwoners der Gemeente Soest, die nog geen deelnemerskaarten bezitten, kunnen deze op de dag van de tocht alsnog verkrijgen aam de drie tekenlokalen, te weten: lokaal 1, Van der Huchfschool, Mo lenstraat. lokaal 3, Mariaschool, Beetzl. hoek Mariastraat. lokaal 5, Chr. U.L.O., Prins Bern- hardlaan. Om lang wachten fe voorkomen, wordt men aangeraden naar de Ma riaschool te gaan. Van onze plaatsgenoot, de heer J. Kraaijenbrink, ontvingen wij onder staande ter plaatsing in ons blad. Gaarne ruimen wij hiervoor plaats in. De heer Kraaijenbrink is technisch ambtenaar in algemene dienst bij 'f Staatsbosbeheer en daar deze dienst ook alle beplantingen langs de rijks wegen in ons land ontwerpt ein uit voert en verbeteringen aanbrengt, achten wij de door hem gegeven toe lichting voor de inwoners van be lang. Naar aanleiding van de vele stuk ken, die over dit onderwerp gedu rende de laatste weken in deze cou rant zijn verschenen, lijkt het mij voor vele lezers wel interessant ten aanzien der navolgende punten enige nadere uitleg te geven. In de eerste plaats zijn de zo ge liefde of wel verafschuwde bomen langs onze hoofdweg geen eigendom der Gemeente Soest, zodat deze in stantie, indien er sprake mocht zijn van enige tekortkoming, hier zeker niet voor verantwoordelijk is. Voor zover de bomen, op c.a. 2 M. hoogte, van een zwarte streep aan de voorzijde zijn voorzien, behoren zij aan de Rijkswaterstaat, de over heidsinstantie, die ook de weg in beheer heeft. Wanneer er geen zwar te streep op is aangebracht, zijn zii veelal het eigendom van de eigenaar der aanliggende grond, die ze hiier vroeger, krachtens het z.g. „voor- pootrecht'' heeft geplant- Reeds jaren is dit recht vervallen, zodat de aangrezende eigenaars nu geen bomen meer op Rijksgrond mogen planten. Wanneer zij er echter reeds staan, blijven zij hun eigendom totdat zij er om een of andere reden eens toe over zullen gaan ze te ve31e(ni. Eerst wanneer dit het geval is, ver liezen zij hun aanspraken en wordt de Rijkswaterstaat weer baas in ei gen huis en kan men de grond be stemmen waartoe hij het meeste ge schikt wordt geacht. Onnodig te zeggen, dat het bestaan wan dit oude plantrecht heit zijne er toe heeft bijgedragen, dat de toe stand van het ogenblik is ontstaan. Indien alle bomen altijd het eigien- dom van Rijkswaterstaat waren ge weest, dan was men wellicht eerder tot een algehele verandering overge gaan. Onteigening der bomen is n>et ommogelijk, doch stuit veelal op gro te bezwaren. Nadelen zijn ongetwijfeld verbonden aan de tegenwoordige toestand, in welk verband ik de dichte stand der bomen op sommige plaatsen wil noemen. Onderlinge afstanden van 5 of 6 M. zijn voor oude bomen in dorpskernen beslist ongewenst. Door dunning alleen al zal ^e, verbeterd kunnen worden. Algehele veiling zou in ons dorp, met zijln lintbebouwing en sommige minder fraaie winkelhuizen, wel eens onaan gename verrassingen kunnen opleve ren. Dit laatste is tevens niet on denkbaar indien de, door de voor standers zoo verlangde, wegveibre- ding in het gehele dorp haar be slag heeft gekregen. Men stelle zich b.v. de Van Weedestraat en Toren- straat maar eens voor, wanneer zich hier een weg als de Vredehof straat langs de bebouwing heen heeft gewrongen. -■ Voor velen zal het altijd wel een onbeantwoorde vraag blijven1, waar om dit sterk ingrijpen in het dorps karakter nodig mocht zijn geweest, als het doortrekken van Rijksweg no. 1 en la, via Eembrugge, tot voorbij Nijkerk, eenmaal een vol dongen feit is geworden. Een' blik op de kaart van het Rïjkswegenplan 1938 leert ons, dat wanneer ook de verbinding EembruggeHoevela ken tot stand is gekomen, ons dorp in een stille hoek komt te liggen en dat onze mooie breede weg alleien maar voor locaal verkeer zal worden gebruikt. Dit laatste is echter toekomstmuziek, meer van belang is het, dat momen teel iedereen, tot zelfs Rijkswater staat toe, er van doordrongen is, dat de toestand verre van volmaakt is en dat ook hier de wil aanwezig schijnt, het bomenprobleem in Soest nu eens afdoende op te lossen. Dit laatste valt ook al op te merken uit het feit, dat gedurende hét laat ste seizoen in enkele gevallen bo men zijn geveld, omdat bewoners van aangrenzende woningen, die overlast van deze bomen meenden te ondervinden, hiertoe oen verzoek indienden. Dat aan deze wensen gehoor wierd gegeven komt voort uit de wil' van Rijkswaterstaat om door oordeelkun dige dunning de bomenrijen in zo goed mogelijke harmonie te bren gen met de bebouwing en bet, ito het algemeen zo typische karakter van ons dorp. Dat hiernaa'st zoveel mogelijk met de belangen van verkeer en voet gangers rekening wordt gehouden spreekt vanzelf, doch het algeheel' offeren van het dorpsschoon aan de verkeersbelangen van het ogenblik ligt niet in de bedoeling der desbe treffende instanties. Verwanten of huisgenoten van Soes ter Nederlandse militairen, die mo menteel onder de wapienen in Ne- derlands-Indië zijn, worden verzocht de namen en adressen dezer militai ren onverwijld in blokletters op te geven aan 't verkeershuis der V.V.V. „Soest-Vooruit"', van Weedestraat 4, Soestdijk, daar voor deze militairen een verrassing in petto is. Ook organisaties, welke de belangen dezer militairen behartigen, kunnen deze opgave doen, desvieriangd na vooraf inlichtingen hieromtrent aan het Verkeershuis te hebben ingewon nen. HET COMlTé-SOEST ORANJETOCHT 1947 Te koop 2 jonge hond jes, f5.— per stuk. Wed. Dorresteijn, Korte Brink- weg 10. Ter overname grijze heerenwinterjas v.o. kwali teit en paar herenschaatsen, met schoen, m. 41. Parkl. 14. Te koop aangeboden donkerrood vloerkleed, herenpak (m. 48), zwarte velours damesmantel (v.o. en z.g.a n.), zwarte dames mantel. zwarte zijden zo mermantel. Alles in goede staat. Kerkpad N.Z, 37a. Te koop laarsmahaard, zwart mantelpak, v.o., dames winterjas en regen jas (alles m. 44 46) en bruin herencostuum (m. 48), nieuw. Beetzlaan 73. Meisje gevraagd voor de morgenuren, Aanbieding Steenboffstraat 31. met gelegenheid tot inwo ning door koper, Brieven No. 5411 Visser's Boekh., Kerkstraat 20a. TE KOOP gevraagd divan of in ruil voor costuumstof of jas. Br. No. 111 Bur. S C. ANT. GASGEYSER te koop, in zeer goede staat. Stadhouderslaan 140 AANGEBODEN 1 meisjes wintermantel 14 jaar, 1 dames wintermantel m.42-44. 2paarkinderschoe- nen m 33 en m. 36 nieuw, 1 paar herenschoenen maat 42. Van Straelenlaan 25; Te koop nieuwe zw. 1, WINTERJAS, v.o. kw., voor gezet per soon. Soesterbergsestr. 131 TE KOOP een kachel en een reiswleg. Beaufortl. 14. Soestduinen. Te huur gevraagd 2 onge- meub. KAMERS met keuken en bergruimte of gebruik daarvan. Br. No, 109 Bur. S C. RUILEN nieuwe stofzuiger tegen Philips Radiotoestel. Schook, Klaarwaterw. 15 TE KOOP 4 bakkersiassen, f 20.— en 20 punten. Klaarwa- terweg 64. Thuis 's av. na 5 uur. Voor de opvoering van het blijspel t* daor het toneelgezelschap van de Buurt vereniging ,,HEESop 's avonds 8 uur precies, in Bos en Duin, zijn voor niet-leden nog circa 80 entree- kaarten verkrijgbaar a fl.— plus belas ting en wel aan de zaal tussen 7 en 7.30 uur. BAL NA. RTT TADTFN CENTRAAL" EN VERGULDE WAGEN EINDIGEN GELIJK. In vrijwel alle afdelingen van de biliartcompetifie van district „Eem- land'' blijft de spanning tot het ei|n- de toe bestaan. Viel in de cadre-af- afdeling de beslissing in de laatste wedstrijd, ook in afdeling C is fel om de leiding gestreden. Er moet zelfs in deze afdeling een beslis singswedstrijd gespeeld worden. Animo (Baarn), dat steeds de Teiditng had in de 2e ronde om het Districfs- kampioenschap Klasse C, werd in de laatste wedstrijd door Centraal met 60 geklopt. Tevens won Ver gulde Wagen met dezelfde cijfers van Oosferpark, zodat beide teams gelijk geëindigd zijn. De beslissingswedstrijd zal Donder dag 13 Februari a.s. in „Astoria'', Oranjestraat 2, Baarn, worden ge speeld. Hieronder de spelers met het aan tal te maken caramboles. A. v. d. Stam (Centraal) 115 tegen Van Empelen (Verg. Wageto) 110. J. v Breukelen, (Centraal) 110 te gen Roover (Verg. Wagen) 90. R. v. d. Linden (Centraal) 110 tegen Van Doorn (Verg. Wagen) 80. Voor de D klasse loopt deze ronde ook ten einde. Soestdijk 1 won de laatste ontmoeting met 42 van haar concurrent K.O.T., waardoor zij thans alleen de kopplaats heeft bereikt met 20 punten tegen K.O.T. 18 punten. De laatste wedstrijd vindt Woens dagavond plaats in café Gravemaker, Vredehofstraaf, Soestdijk. Persoonlijk Kampioenschap. 5e Klasse libre. 1. C. Visser (Zonneheuvel) 22 41.93 2. A. Spijker (D.O.S.) 22 41.64 3. H. Pohlman (Centraal) 2241.31 4. J. Aldering (G. Ploeg) 2121.69 5. R. Graansma (Verg. W.l 2121.27 6. A. Bokma (D.O.S.) 2001.37 7. A. Visser (Zonneheuvel) 2001.22 8. D. Kater (Centraal) 2 00 0.87 3e ronde Dinsdagavond 11 Februari in Hotel „De Gouden Ploeg''. Het programma voor Donderdag avond voor deze klasse wordt, in verband met de belangrijke beslis singswedstrijd, verschoven naar Vrij dagavond 14 Februari in café „Zom- neheuveT', Soest. van de feestelijkheden te Soest ter gelegenheid van de geboorte van) ©en Oranjetelg ten Paleize Soestdijk, te houden op de Nationale Feestdag. 1. Klokkeluiden. 2. Inontvangstnemimg van de oor konde der geboorte-bekendmaking uit handen vatoi de burgemeester van Soest voor het gemeentehuis te Soest door een heraut met begelei ders en trompetterste paard. Plechtige afkondiging dezer bekend making aan de Soester burgerij op diverse plaatsen in de gemeente. Aanbieding van de oorkonden van Soest en Baarn ten Paleize Soestdijk. 3. Mars van de Oranje Garde met muzikale rondgang van) de Harmo nie P.V.O. Opstelling pleintje Ei kenlaan. 4. 10 uur (of 19.30 uur) dankdienst in de Oude N. H. Kerk' te Soest. Ds. E. Groeneveld en Ds. D. van Krugten. 5. Concert van de Harmonie P.V.O. in het rosarium te 15 uur. 6. 19 uur. Muzikale rondgang door P.V.O. Opstelling Stationsweg voor station Soest. Serenade voor het gemeentehuis aan de burgemeester. Plechtig besluit op hef Nieuwerhoek- plein. Verzoeke lampions e.d. me de te brengen. 7. Herdenkingssametnikomsf te 19.30 uur van de Chr. Nationale Oran je-Vereniging „Beatrix'' in de Wil- helminakerk, Soesterbergsestraat. Spreker Ds. J. Fokkema, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Genetraal. Medewerking van het Mannenkoor „A polio''. Behalve bovenstaand programma zullen alle kinderen der lagere en kleuterscholen op de schollen ge- tracteerd worden en aldaar de ge beurtenis onder leiding van het on derwijzend personeel op blijde wij ze vieren. Hef feestcomité biedt daarenboven de kinderen der lagere scholen op de dag na de Oranjetocht een gra tis kindervoorstelling aam in de grote zaal van Hotel „Eemland'' fe Soestdijk. De hoofden der scholen zullen de kinderen omtrent het vo renstaande tijdig inlichten. In geval de Nationale Feestdag de gehele dag is, vallen de punten 1, 2, 3 en 4 des ochtends. De andere punten des namiddags. In geval voor de feestdag alleen de middag beschikbaar is, vallen ook de punten 1, 2 en 3 des namiddags, zo spoedig mogelijk. HET COMITé. Plaatselijk nieuws. DIERENBESCHERMING. Uit het verslag over Januari. In het woonwagenkamp heersten weder treurige toestanden. Een paard was in elkaar gezakt. Het bleek totaal op en versleten te zijn en moest worden afgemaakt. Het droeg spo ren van zware mishandeling tenge volge van herhaalde afranselingen, waarvan alsnog werk zal worden gemaakt. Enige andere paarden stonden zon der voedsel en alle paarden zaten onder de luizen. Door de Ned. Vier. tot Bescherming van Dieren werden maatregelen genomen ter verbete ring. In een tuin in Soest-Zuid bleek 'n kattenval te zijn geplaatst. Geeft daarom acht op uw tuin, vooral de genen, wier tuiinen aan onbebouwd land grenzen. Tegen een voerman, die reed met een paard met oogkleppen, werd procesverbaal' opgemaakt. De inspecteur verleende weder zijn bemiddeling in tal van gevallen van gewonde, vermiste en zwervende honden. CHR. GEREF. KERK. Belanghebbenden wijzen wij er op, dat de avonddienst in de Chr. Ge- ref. Kerk op a.s. Donderdag geen doorgang zal vinden. Wel zal een dienst worden gehouden op heden avond, 7.30 uur, waarin zal voorgaan Ds. Van Wilsum uit Korhorn.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3