Hef Zwarte Werelddeel. IN DE HOEK. 23c Jaargang - No. 17 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Vrijdag 28 Fcbr. 1947. Officie ele mededelingen. Distribiitienieuws. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. fcw. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal ^.per week. Temidden van de werelddelen, die nog hevig deinen door de beroe ring, die de twede wereldoorlog te weegbracht, ligt rustig en schijnbaar onberoerd het werelddeel waarvan we op school bii de aardriikskundeles het minste hoefden te leren. De ge schiedenis vertelde ons alleen iets van de Boerenoorlog en de Alge rijnse zeerovers. De lectuur deed ons later weifelen of Stanley mijn heer Livingstone vond ergeins i|n de wildernis of omgekeerd. Ook de recente geschiedenis heeft het donkere werelddeel lang niet in die mate beroerd als de rest van de wereld. Abessinië en Noord-Afrika, de randen van hef grote Afrika zijn geschroeid door de wereldbrand; Zuid-Afrika nam actief deel, maar de fronten waren ver. Het centrum van dit continent bleef, economisch onberoerd. Voor het overgrote deel is Afrika koloniaal gebied. Engeland, België, Frankrijk en Portugal hebben er hun part van, maar van een „ontwakend Afrika'', zoals men spreekt van een ontwakend Azië'* of „ontwakend Indië'' kan men nauwelijks spreken. De niet-blanke bevolking in Zuid- Afrika geeft tekenen van verlangen naar meer rechten, meer niet. Als we Egypte uitzonderen, schijnen as piraties naar nationale zelfstandig heid, economische onafhankelijkheid, en politieke vrijheid de Afrikanen niet te hebben aangeraakt. De aardrijkskundige gesteldheid heeft daartoe bijgedragen. De na tuurlijke waterwegen die in Europa en Amerika tot in het hapt van het land bevaarbaar zijn, worden in Afrika, betrekkelijk dicht aan de kust reeds afgegrendeld door wa tervallen. Deze belemmerden ejen intensieve koloniale exploitatie waar door weer de technische en cultu rele ontwikkeling van de inboorling achter bleef. Een productie-systeem, dat alleen maar domme spierarbeid vraagt, prikkelt de doorsnee mens nu eenmaal niet tot pogingen om zich te ontwikkelen. Hoger gekwali ficeerde arbeid voor vaklieden en technici zijn er niet in die mate no dig om deze te recrutemen uit de in heemse bevolking. Waarom zou men die inboorlingen dan onderwijs ge ven. als dit toch geen rendement af werpt? Er gaat echter iets veranderen. En- gelands armoede en de vrees voor de atoombom spelen daarbïi een rol. De oorlog heeft niet alleen Enge- land's spaarpot leeggemaakt, maar het land heeft moeten lenen en leeft op het ogenblik nog van de leningen vajn zijn schuldeiser: Ame rika. Geen wonder, dat Engeland alles op alles zet om daaronder uit te komen. Engeland exporteert waf net kan; gebieden, die hem geld kosten liquideert hef: Palestina en India. In de gebieden waar Engeland al die militaire onkosten niet heeft Afrika dus wordt intensiever gewerkt. Zn worden in 'cultuur ge bracht. De vrees voor de atoombom dwingt tot versprei dinrf van de sleufelfndus- trïeën en Zuid-Afrika krijgt daar zijn deel van. De Uni-Lever wordt voorhands de exploitatie van het agrarische ge deelte in Centraal- en Oost-Afrika toevertrouwd. D.w.z. alleen de tech nische uitvoering, het gehele plan komt onder een. soort publiekrech telijk lichaam en is verantwoorde lijk aan de Engelse regering. De op zet is een 12 millioen H.A. te ont ginnen er aardnoten te planten voor de productie van plantaardige oliën en vetten en op die manier Engeland deviezen te bespanen voor de aan koop van die producten elders. Vijf entwintig en een half millioen pond kapitaal wordt er in gestoken. De plantages worden met de modernste middelen toegerust. Maar dit alles wil niet zeggen, dat een oude koloniale verhouding door een nieuwe wordt vervangen. De hui' dige regering stelt zich een verloop voor, waarbii de ondernemingen op de duur zullen worden overgedragen aan de inheemsen, iets in dezelfde geest dus als bii ons met de droog' gemaakte Zuiderzeepolders ge-" schiedt. Aan dit alles zitten consequenties en wel deze: dat wanneer eerlang de ondernemingen zullen overgaan aan de Afrikanen, deze een cultu reel peil moeten hebben bereikt, dat hun in staat stelt, zulk een onderne ming te beheren. Dat houdt ook in dat diezelfde be volking dan politiek onafhankelijk en economisch zelfstandig moet zijn. Wat in Centraal- en Oost-Afrika ge beurt zal niet nalaten zijn invloed te oefenen op de gebieden, die nu nog onder de andere Europesei lan den staan: Een ding staat echter vast! Als dit plan slaagt, zal de relatie Engeland- Afrika veel inniger, veel hechter zijin dan die tussen moederland en ko loniaal gebied. En dat is de grootste winst, die er in zit! Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zii die over het jaar 1946 nog vorderingen op de gemeente hebben bun teke ningen teai spoedigstedoch in elk geval ^óór 10 Maart a.s. ter ge meentesecretarie (afdeling financiën! moeten indienen. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN 705, TEXTIELKAARTEN EN AANVRAAGFORMULIEREN VOOR EEN BRANDSTOFFEN- KAART T 707. Op onderstaande dagen zullen bo vengenoemde kaarten en formulieren tegen inname van de ïnwisselingsbon. welke op de lopende bonkaart 703 voorkomt worden uitgereikt. Stamkaarten en bonkaarten 703 moe ten worden medegebracht. Losse Jn- wisselïngsbonnen worden niet aan genomen. De uitreiking te Soest zal plaats vin den in het gemeentehuis (hoofdin gang) en wel voor hen, wier ge slachtsnaam begint met de letters: A t.m. Be op Maandag 3 Maart. Bi t.m. Bre op Dinsdag 4 Maart. Bri t.m. Bii op Woensdag 5 Maart. C t.m. G op Donderdag 6 Maart en Vrijdag 7 Maart. H t.m. Hi op Maandag 10 Maart. Ho t.m. I op Dinsdag 11 Maart. J t.m. KI op Woensdag 12 Maart. Kn t.m. M op Donderdag 13 Maart. en Vrijdag 14 Maart. N t.m. Q op Maandag 17 Maart. R t.m. Sa op Dinsdag 18 Maart. S,ch t.m. St op Woensdag 19 Maart. Su t.m. V op Donderdag 20 Maart en Vrijdag 21 Maart. W t.m. Z op Maandag 24 Maart. Geopend van 9-12.30 uur en van 2-4 uur. ZELFVERIZORGERS SOEST. A t.m. D op Dinsdag 25 Maart en Woensdag 26 Maart. E t.m. J op Donderdag 27 Maart en Vrijdag 28 Maart. K t.m. M op Maandag 31 Maart en Dinsdag 1 April. N t.m. S op Woensdag 2 April. T t.m. Z op Donderdag 3 April. Geopend van 9-12.30 uur en van 2-3 uur. SOESTERBERG. De uitreiking ge'- schïedt tijdens de gewone kantoor uren in het hulpkantoor aan de Ra- demakerstraat en wel voor hen. wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. C in het tijdvak van 3 t.m. 7 Maart. D t.m. I in het. tijdvak van 10 t.m. 14 Maart. J t.m. M in het tijdvak van 17 t.m. 21 Maart. N t.m. R in het tijdvak van 24 t.m. 28 Maart. S. t.m. U ie het tijdvak van 31 Maart t.m. 3 April. V t.m. Z in het tijdvak van 8 t.m'. 11 April. ZELFVERZ. SOESTERBERG ont vangen een oproep. GEREPATRIEERDEN. Deze uitrei king wordt nader gepubliceerd. GELDIGE EN» ONGELDIGE TEXTIELPUNTEN. Het C.D.K. deelt mede. dat met in gang van 1 Maart a.s. de speciale textielpunten met grijze ondergrond waarop in blauwe letters de woorden „textiel een punt'' of in rode lieffers „textiel tien punten'' voorkomen, niief meer geldig zijn. Van 1 Maart a.s. af zijn uitsluitend nog geldig de volgende soorten texfielpuntfjein: 1. Van de textiel-lederkaart VA 510: bonnen 1 tot en met 25. 2. Van de textiekaart VA tot en met VE 605: bonnen 101 tot em met 140 (waarde 1 punten bonnen b c d e f (waarde'5 punten). 3. Van de babv-fextielkaarf VF 605: bonnen 101 tof en met 200. 4. De speciale punten met opdruk „B 82"' en „ecu punt" op ccn grijs-oranje ondergrond. 5. De speciale punten met opdruk ,,B 82'* en „tien punten'' op een grijs-groenen ondergrond. PLAQUETTE A. F. SCHREUDER. In tegenstelling tof het in ons vorig nummer opgenomen bericht wijzen wii er op, dat de in het nieuwe po litiebureau aan te brengen plaquette van de fcud-polifiechef A. F. Sohreu- der wordt geplaatst namens vrien den en kennissen, oud-burgemees ters onzer gemeente, ambtsgenoten buiten de gemeente en bef gehfele politiecorps van Soest. CITY-THEATER. Deze week draaien in Citv 2 belang rijke films. Tot en met Maandag avond draait „Macao'' met Erich von Sfroheim in de hoofdrol. Deze avontuurlijke film speelt tijdens de Chinees-Japanse oorlog. Van Dinsdag tot en met Donder dag loopt „Dédé van Montmarfre''. Bovendien zullen gedurende de he le week de eerste opnamen van Prin ses Marijke worden vertoond. VARKENSHOUDERS OPGEPAST. De politie houdt, in samenwerking met de C.C.D., in de laatste dagen een klopjacht op varkens, welke zonder toestemming worden gehou den. Als gevolg hiervan werden P. R. H., P. C. v. d. B. en P A, H, in arrest gesteld. CLANDESTIENE SLACHTING. Terzake clandestiene slachting van een varken werd De G. in arrest ge steld. Het beesfïe, dat juist aan de leer hing, verhuisde naar de vrij- bank. L., die de krulstaart had ge slacht, ging hiervoor op de bon. PLOTSELINGE DOOD. G. v. D. alhier, die tijdelijk verbleef in de kapsalon van K. aan de Beetz- laan, is daar plotseling overleden. Hoe vaak ik mijn kolenboer heb op gebeld in de laatste weken, weef ik niet, maar ik zal het aan m'W telefoonrekening kunnen merken. Het is een humorloos mens, die kolennian. Met allerlei slimmigheidjes heb ik geprobeerd hem uit z'n tentje te lokken, omdat ik maar steeds hef idee had, dat hij, al was hef maar een enkel mudje, nog wel iin eeln verloren hoekje had liggen. Maar 't heeft me niets geholpen. Aan de andere kant ben ik er blii om, want ik weet nu, dat ik een goeie kolen boer heb. En zo zitten we dan. We zijn hef er nog niet over eens of het eerst de boekenkast of de commode zal zijn, maar iets zal er moeten worden geofferd. Of misschien wel een on nodig dakspantje. We zouden natuurlijk ook een paar vaam hout kunnen kopen, maar ik heb het idee nog goedkoper uit te zijn met m'n huis te slopen. Een „Soester'' vaam, en dit is bi» som mige handelaren maar een fractie van een echt vaam, doet 25 gulden. Voor die heren is het weer een gou den tijd, die doet denken aaln stren ge oorlogswinters en geen priisbe- heersing heeft daar nog iets aan kunnen doen. Toen eind Januari een boin voor 3 mud werd aangewezen, hebben we opgelucht gezegd, gelukkig. Nu is het eind Februari en staaf er van avond in de krant, dat iedereen ein de April z'n drie mud in huis zal hebben. Ik vind het zelfs geen schra le troost. Eind April! Dat er bij die pl.m. 450.000 mud, die er dagelijks uit de mijnen naar i, boven worden gebracht nog maar steeds niet die drie mudjes voor mii bij zijn. H. OEKMAN. VLEESVERKOOP. Morgen (Zaterdag) van 9 tot 9.30 u. heeft aan hef slachthuis vleesver koop plaats voor de nummers 3051 tot en met 3200. OUD TWENTS GEBRUIK OP SOESTDIJK. Hedenmiddag 3 uur kon men op paleis Soestdijk een oud Twents ge bruik aanschouwen. Onder auspiciën van de Twentse vereniging tof in standhouding der folklore bood de groep „Hengeler spoilers en daan- sers'' aan het Prinselijk Gezin een krentenweggen van meer dan 100 pond aan. De traditie werd daarbij nauwkeurig in acht genomen. Het gezelschap vertrok in Twentse kle derdracht op boerenwagens van Soest naar het paleis. De burgemees ter van Hengelo, Mr. J. A. E. van der Dussen was bij de aanbieding aanwezig. SOESTERBERG. HUIS TEN HALVE IN ANDERE HANDEN. Naar wii vernemen is het van ouds bekende hotel-restaurant „Huis tem1 Halve'' in andere handen overge gaan. De nieuwe eigenares is de R.K. Militaire vereniging, die met ingang van 15 Maart a.s. daarin een nieuw militair tehuis zal vestigen. Het pand zal ongeveer in dezelfde vorm blijven bestaan, terwijl de gro te zaal voor uitvoeringen bestemd blijft. Niettemin verdwijnt met hef café „Huis ten Halve'' een oord van ontspanning, daterende uit de Na- ooleontische tijd. Het is te hopen, dat de historische naam „Huis ten Halve'' behouden mag bliiven, de naam, die herinnert aan het feit, dat eertijds de post wagen op zijn route Amsterdam-Arn hem v.v. halfweg van paarden moest verwisselen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1