Land vol malligheden IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 23c Jaargang - No. 18 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleioon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal ^per week. Dinsdag 4 Maart 1947. Nederland is een land vol mallig- heden'*, zei een wijs man lang ge leden. ,,Als ie maar een klein beet- ie gevoel voor humoor hebt, dan houd ie eiken dag weer je buik vast van het lachen!'" Het is maar hoe ie de zaken bekijkt. Wat de een geweldig grappig en lachwekkend vindt, noemt een an der en die is in zo'n geval vaak de belanghebbende diep treurig en om te huilen. Maar dat wij meer malen, malle -dwaze dingen kunnen boekstaven, geen mens zal dit ont kennen. Om te lachen, of om te huilen. Een lach en een traan. Laten we maar met de traan beginnen. Wij, doodgewone burgers, dachten tot voor kort, dat het buitengewoon best ging met onze walvisvaarder, de Willem Barentz. De heer Kolkman, speciale verslag gever aan boord van onze Neder landse traanfabriek, schreef en seinde er smeuïge verhaaltjes over en wij lazen van hem zelfs dat het wel leek, of de walvissen aan de lopende band werden bin nengehaald. Ze hadden haast han den te kort daar in het Zuidpool gebied. „Waar of niet, volle neef?'" In een wip zou de fabriek tot de nok gevuld met kostbaar vet naar Nederland terugkeren en wij zagen ons sobere vetrantsoen in de nabije toekomst reeds verdrievoudigd. Verder kwamen wij persoonlijk niet. De beursmensen wel. Die be zien de zaken altijd nog een tik keltje anders. De aandelen Ned. Mij. v. d. Wal visvaart vlogen omhoog begin Ja nuari genoteerd op 103, eind Janu ari 11472. En dan komt als een donderslag bij heldere hemel plot seling het bericht, dat de resultaten teleurstellend zijn geweest en dat onze Willem minder heeft gevangen dan is begroot. Sja, daar gadt ons extra pakje mar garine en de aandelen gaan ook om laag. Lacht u er om, omdat u geen aan deeltje Walvisvaart heeft? Lacht u er ook om, dat het departement 't bericht „walvissen aan de lopende band'" tot ergenis van velen, eön of ficieel tintje heeft gegeven? Eigenlijk was die gang van zaken wel te begrijpen, daar de bijzondere ver slaggever ook departementsambte naar was. Cok de Walvisvaartmaatschappij lacht. Zii is er beter van geworden. Zij kon haar niet geplaatste aandelen nu met gemak kwijt. Zii zal er ook om lachen, als dit muisje straks nog een staart krijgt. Zelfs wanneer dit een grote walvis staart mocht zijn. Olticieele mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hïerbiï ter algemene kennis, dat Hare Majesteit de Ko ningin hen verzocht heeft haar dank over te brengen aan de burgerij, van wier hartelijk medeleven Hare Ma jesteit ook dezer dagen bit' de ge boorte van haar vierde kleindochter wederom getuige is geweest. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat door hun College is bepaald, dat hun besluit van 10 December 1946 Afd. 1 nr. 2876, waarbii is besloten om: le. het gedeelte van de Generaal Winkelmanstraat, lopende van de Van Maarenstraat fot de Rade ma kerstraat gesloten te verklaren voor alle motorrijtuigen, zulks in beide richtingen 2e. het in sub le genoemde ge deelte van de Generaal Winkelman straat gesloten te verklaren voor het berijden met bespannen wagens, zulks in één richting en wel iin die van de Van Maarenstraat naar de Ra d emakerstraat op 2 Maart 1947 in werking zal tre den. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's Gravenhage, om in perceel no. 4, kadastraal be kend in sectie E 1989, gelegein aain de Amersioortsestraat te Soester - berg. een benzinepompinstallafie te mogen verplaatsen en uitbreidein, door hen op 25 Februari is verdaagd. Sport. JEUGDVOETBAL IN SOEST. De belangstelling voor de voetbal is na de bevrijding bij de jeugd sterk toegenomen. De toeloop van nieuwe jeugdleden bii de plaatselijke clubs is dan ook zeer groot. Het ge brek aan materiaal, zoals schoenen» sportkleding en ballen werkt ech ter remmend, terwijl ook 't gebrek aan behoorlijke sportvelden in onze. gemeente oorzaak is, dat de beide Soester verenigingen slechts met 'n beperkt aantal jeugdelffallen aan de competitie van de K.N.V.B., afde ling Utrecht, kunnen deelnemen. Hier ter plaatse zouden enige sport en speelterreinen nief onwielkom zijn. Zowel B.D.C. als S.E.C. komen nu slechts elk met drie elftallen uit in de jeugdcompetitie van de afdeling Utrecht. Zoals uit onderstaande compefitie- standen blijkt, zijn de verrichtingen van de Soester elftallen niet zo ge weldig. Alleen S.E.C. a in de af deling G van de Juniores B vormt een uitzondering en bezet met nog niet één verloren wedstrijd, de 2e plaats. De competitie-standen zien er als volgt uit. Juniores A, afdeling E. A.W. A S.D.O. A B.D.C. A B.F.C. A R.K. B.V.V. A Zw. Vooruit C B.V.C. A Laren A 9 7 1 1 15 8 6 1 1 13 8 3 0 5 6 8 3 0 5 6 8 3 0 5 6 4 2 11" 6 3 12 dering w.n.o. S.D.O. A- -B.V.C- A, Juniores B. al deling G. B.F.C. B 8 7 0 1 14 S.E.C. A 6 5 1 0 11 K.V.V.A. A 8 3 1 4 7 Bilthoven A 6 2 1 3 5 L.V.V. B 6 2 0 4 4 B.D.C. B 6 1 1 4 3 L.V.V. C 1 1 0 0 2 R.K. B.V.V. B 7 1 0 6 2 Adspiranten A. afdeling Ai. Quick a 10 9 0 1 18 H.V.C. a 10 8 1 1 17 S.E.C. a 10 4 0 6 8 Sparfa (N) a 8 3 1 4 7 Amf. Bovs a 9 3 1 5 7 T.O.V. a 9 3 1 5 7 A.P.W.C. a 9 3 0 6 6 C.J.V.V. a 9 2 0 7 4 Adspiranfen B. afdeling A. Soesterberg a 8 6 1 1 13 H.V.C. b 8 5 1 2 11 K.V.V.A. a 7 5 2 0 10 Baarn c 7 3 0 4 6 H.V.C. c 8 3 0 5 6 S.E.C. b 8 2 0 6 4 Amf. Boys b 8 1 0 7 2 K.V.V.A. a twee winstpunten in min dering w.n.o. K.V.V.A. i-H.V-C, a, Afdeling C. Meerv. '32 a E.M.M. '15 3 Actief a B.D.C. a L.V.V. c 7 0 0 7 0 1 1 0 0 0 BILJARTEN.. N.B.B. AFD. EEMLAND. A. SPIJKER KAMPIOEN 5e KLASSE LIBRE. Donderdagavond werden in café „Zonneheuver' de laatste weidstrii- den voor het persoonlijk kampioen schap in de 5e Klasse Lïbre gespeeld. De heer A. Spijker, lid van de ver eniging „Zomineheuvel'', wist. door al zijn partijen te winnen, beslag te leggen op de titel, terwijl hij door verbetering van zijn gemiddelde promoveert naar de 4e Klasse. Direct na het beëindigen vain de laat ste partij, reikte de heer Schouten, Consul van de Nederl. Biljart-Bond te Amersfoort, mef enige toepasse lijke woorden de zilveren kampioens- medaille uit aan de overwinnaar; de: overige finalisten ontvingen 'n her inneringsmedaille. De eindstand van deze kampïoens- competitie is als volgt: A. Spijker 7 7 0 0 14 1.52 H. Pohlman 7 5 0 2 10 1.38 C. Visser 7 4 0 3 8 1.45 H. Graansma 7 4 0 3 8 1.32 T. Alderding 7 3 0 4 6 1.35 A. Visser 7 3 0 4 6 1.20 A. Bokma 7 1 0 6 2 1.31 D. Kater 7 1 0 6 2 1.05 Plaatselijk nieuws. BAND NEDERLAND-INDIë. Wederom was de Band Nederland- Indië in vergadering bijeen. Door het grote succes der inzameling droeg het geheel' een gezellig karakter. Bo vendien vertelde korporaal CosferT kersvers uit Indïë, op prettige wijze, hoe het leven voor onze jongens iln Indië is. Hedenavond te 6.30 uur, is dit bovendien te aanschouwen iin Citv op de film. De Band heeft in Soest reeds zijn plaats veroverd en het bestuur weef, dat ook de jongens over zee 't stre ven waarderen. 5 Mei, de dag der bevrijding, zal een daadwerkelijke handdruk zijn voor onze Soester jongens over zee. De Band werkt voort. Werkt gïi ook mee, door u aan te sluiten bij de Band? OPVOERING ..ONDER EEN DAK'". Aangemoedigd dooi" hef grofe succes, dat de toneelclub van de Buurtver eniging „West'' einige wekelnj gelede|n heeft gehad met de opvoering van hef toneelstuk in drie bedrijven „On der één dak'' van Jan Fabricius, werd Zaterdagavond in de zaal van „Bosch en Duin'', welke helemaal uitverkocht was, hef stuk nogmaals opgevoerd. Het succes was ook ditmaal bijzon der groot. Ingezonden stukken. ER WAS FEEST IN SOEST. Duizenden bewogen zich door onze gemeente. Ook duizenden vreemde lingen. De drukte, de vlaggen iein de versieringen mogen aan onze ge meente een feestelijk aanziejn heb ben'gegeven en alltes wat zich in de "richting van Soestdijk begaf moge dan wellicht een feestelijk gevoel in het hart hebben gehad, van een1 op laaiende vreugde was weinig te merken. Dat veranderde echter plotseling toen onze muziekvereniging P.V.O. op straat verscheen. Als bii tover- INDISCHGAST. Nee, een liefhebber van kou ben ik ook niet. En heel in1 stilte heb ik de heren in de Bilt er in de afgelo pen dagen op aangezien. Dat was natuurlijk onredelijk. Maar onredelijker was de Indisch- gast, die in volle ernst en hartgron dig gemeend zei: „Nederland? Eeta rot land! Hadden ze er maar een atoombom opgegooid'". Deze gerepatrieerde kreeg prompt op z'n boterham, dat dit wel zeer ondankbaar was tegenover een land, dat ook hem en zijn familie liefde rijk had opgenomen. Dat vond die meneer uit Indië he lemaal geen prettig antwoord en zijn repliek bestond uit zwijgen, waardoor zijn tegenspeler moed vat te en hem er op wees, dat de Ind. gerepafrieerden sociaal erg bevoor recht worden behandeld, vergeleken met andere groepen. Ik kreeg het idee, dat onze Indisch- gast z'n tong wel had willen1 afbij ten. omdat hïi zo stom was geweest; zoiets te zeggen. Waar kou iemand al niet toe kan brengen. Kijk, zoals ik zei, ook ik ben geen liefhebber van kou. Voor mijn por tie hadden we tiêntallen graden Zui delijker op dit halfrond gelegen. Maar we moeten niet onredelijk wor den en er desnoods atoombommen bijhalen, omdat ons argument te ver sterken, als we dan met alle geweld iets beroerds over Nederland willen zeggen. Want dat, ondanks we we ten hoe er in Indië werd geleden, neem ik toch niet, al ben ik nog zo'n tegenstander van Linggadjati. H. ÓÈKMAN. slag waren er toen dansende ön hos sende mensen. Overal lachende ge zichten. Oudjes stonden aan de kant te glunderen. Moeders stake® hun kinderen omhoog. Uit auto's e® bussen zag men lachende gezichte® door de raampjes komen. Fototoe stellen klikten en er was werkelijk feest. En ik bewonderde de jongens van P.V.O.die ondanks de felle koude, met onbedekte handen hun instrumenten bespeelden'. En toen vroe£ ik mïï af, wat ons dorp wel moest beginnen, indien het niet zo'n muziekvereniging bezat. Het zou bil feestelijke gelegenheden 'n hopfeloos saaie boel zijn. En ik vroeg mij ook af, waarom onze inwoners het be zit van zo'n vereniging niet beter weten te waarderen. Weet gij, Soesters, dat het corps alleen kan bestaan indien het door U finantieel gesteund wordt? WeeC gij, dat een muziekvereniging heel waf geld kost? Onderhoud der in strumenten, waarvan de reparatie kosten zeer hoog zijn, om van nieu we maar niet te spreken. Onder houd van lokaal, meubilair, vuur, licht, auteursrechten, kosten van een dirigent enz. En weet gij wel, dat onze inwoner» gezamenlijk niet meer bijdragen dam zeggen en schrijve nog niet voluit één cent per inwoner, per jaar? Dat kan toch zeker anders! Er zijn nog honderden Soesters, die wel een bedrag van b.v. eeni gulden per jaar voor onze harmonie kun nen en willen geven. Dan kunnen wij ook meer van die fijne zomer avond-concerten krijgen in het ro sarium of wellicht op andere plaat sen in onze gemeente. Laten velen zich nu opgeven als donateur van P.V.O. Een briefkaar tje aan het secretariaat van P.V.O.» (Korenweg 3) is voldoende. Dat velen het grote belang van toefl bezit van zo'n muziekcorps moge» begrijpen in de wens van INSIDER.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1