De Soester Raad bijeen. ROB DE AVONTURIER Plaatselijk nieuws. Als velen weten. Vrijdagmiddag kwam de raad onzer gemeente bijeen onder leiding van1 de burgemeester. De heer Dullaart was mef kennisge ving afwezig. Na de gebruikelijke opening memo reert de voorzitter de heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin door de geboorte van Prinses Ma rijke. Het was feest voor het gehe le land, aldus spr., maar voor ons Soesters wel in het bijzonder. Namens de gemeente werden geluk wensen gezonden aan H. M. de Ko ningin en het Prinselijk Paar terwijl' aan H.K.H. Prinses Tuliana bloemen werden gezonden. De agenda komt hierna in behande ling. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 27 Januari 1947. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mededeliin- gen. a. Verzoek van J. Hoepman, onder wijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, om ont slag als zodanig, wegens benoeming aan een lagere school' te Hilversum. Ontslag verleend. b. Verzoek van W. Kuchlein, vakon derwijzer voor de lichamelijke oefe ning, om ontslag als zodanig, wegens benoeming te Amsterdam. Eveneens ontslag verleend. c. Kennisgeving van de Minister van Binnenlandse Zaken van de geboor te van een prinses. d. Dankbetuiging van Hunne Konink lijke Hoogheden Prinses Juliana en Rrins Bernhard vo®r de aangeboden gelukwensen, alsmede dankbetui ging van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana voor de fraaie mand azalea's en tulpen, aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Christina. 2e Rapport van de gemeente-genees heer Dr. Stroband, betreffende ver strekking van melk op de scholen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het verbod tot het heb ben van een ondergrondse benzine bewaarplaats van meer dan 6000 Li ter, aan „Shell Nederland N.V.'', te 's-Gravenhage. Conform besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende de distribu tie van woonruimte. De heer BURGWAL informeert of de gemeente hierdoor ook moei- heden kan ondervinden. Spr. meent, dat meerdere gemeenten in dergelij ke aangelegenheden in hef ongelijk zijn gesteld. De VOORZITTER zegt, dat men daarvoor niet behoeft fe vrezen. De ze verordening regelt niet hef vor deren van woningen. Mevr. LANDWEER informeert of 't niet mogelijk is een regeling fe tref fen ter vergoeding van de schade, welke door onderhuurders wordt aangebracht. De VOORZITTER meent, dat dit een zaak is voor de huiseigenaar. Bovendien worden ook deze zaken geregeld in het Burgerlijk Wetboek. De heer A. P. HILHORST meent, dat de gemeente door haar bemoei ingen in dergelijke gevallen foch niet geheel vrii uit gaat en wel de gelijk aansprakelijkheid draagt. De VOORZITTER wijst er nogmaals op, dat verordening niet de vorde ring maar de toewijzing van de woonruimten regelt. Mocht iemand zich benadeeld gevoelen, dan be staat altijd de weg tof een proce dure. De heer OOMS vraagt of het niet goed zou zijn, dat de gemeente 'n modelcontract opmaakt, wat door verhuurders zou kunnen worden ge bezigd. Het voorstel wordt hierna goedge keurd. 5. Behandeling van het voorstel' van een tweetal leden van de Raad tof wijziging van de „Verordening rege lende de genees- en verloskundige armenverzorging''. Dit punt houdt verband met een voorstel van Mevrouw Bungener en de heer Burgwal, om de bepaling, dat aan een gemeente-gen,eesheer of vroedvrouw op grond van revoluti- onnaire gezindheid eervol ontslag kan worden verleend, te laten ver vallen en te vervangen door een be paling, dat een geneesheer of vroed vrouw niet kan worden benoemd, indien deze lid ïs geweest van de N.S.B. of een aanverwante organisa tie. B. en W. kunnen zich hiermede niet verenigen en stelliön voor het voor stel van genoemde leden niet te aanvaarden. Mevr. BUNGENER zegt, dat ziï en de heer Burgwal hun voorstel hand haven. Inverfcand met de memilng van B. en W., dat van revolufïoninaire gezindheid kan worden gesproken, indien iemand gezind is om langs onwettige weg de bestaande rechts orde te wijzigen, merkt spr. op, daf zo iets zou kunnen worden pezegd van mannen als Gerfcrandy e.a., die bezig zijn een langs wettige wegen gekozen regering omver fe werpen. De mogelijkheid hiertoe kan men toch niet verwachten van een ge neesheer of vroedvrouw. De heer KRUIJFF deelt mede. daf de fractie van de Parfij van de Ar beid het voorstel van beide leden steunt. De communisten 'hebben tof heden geen revolutionnaire neigin gen getoond. Op dezelfde gronden ondersteunt ook de heer NÖODER het voorstel Bungener-Burgwal. Als het voorstel van genoemde le den hierna in stemming komt, wordt hef verworpen met JLÏ-7 stemmen. (Rechts tegen links.) 6. Voorstel tot instelling van een onderwijscommissie. De heer BUGRWAL betreurt hef, dat geen communistisch lid op de voordracht werd geplaatst. Spr. zou Mevr. Bungener gaarne in de commissie opgenomen zien. In de commissie worden gekozen de dames Landweer en Polef en de heren Hom, Nooder en Ooms. 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.vtef 1920 ten aanzien van de aanvrage van hef bestuur der Ver. „Een school met de Bijbel*' te Soest tot stichting van een zesde lokaal in hef schoolgebouw aan de Driehoeksweg. Conform besloten. 8. Voorstellen met betrekking tot enige verzoeken om een vergoeding ex art. 13 L.O.wet 1920. Goedgekeurd. 9. Vaststelling van hef voor 1947 be schikbaar te sfellen bedrag per leer ling ter bestrijding van de exploi tatiekosten der openbare lagere scholen. Zonder bespreking vastgesteld. 10. Voorstel tof toekenning van een bijdrage in de kosten van de han delsdagschool te Amersfoort. Goedgekeurd. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van keurlo nen voor vee en vlees. Na een toelichting door Wefh. #VAN DE AREND, dat B. en W. het met het oog op de uitkomsten van de keuringsdienst nodig achten tof ver hoging der keurlonen over fe gaan, merkt de heer NOODER op, dat deze dienst nodig is voor de volks gezondheid. Het is zeer wel moge lijk, dat die dienst zich niet kan bedruipen, maar de nu voorgestelde verhogingen moeten door de slagers worden betaald en kunnen niet op de consumenten worden verhaald. Spr. acht dit immoreel. Wanneer hef tekort op de dienst door de gemeen te wordt gedragen, draagt elke in woner zijn deel bij. De heer A. P. HILHORST steunt de gedachte van de heer Nooder. Thans ïs geen begroting voor de ze dienst fe maken, daar in de laat ste jaren slechts weinig slachtingen hebben plaats gehad. Dit aantal wordt thans steeds groter, zodat meer inkomsten kunnen worden verwacht. Nijkerk heeft 'n keurloon van fO.50 en Barneveld f2.80, waar in het slachtloon is begrepen. Spr. stelt voor deze aangelegenheid uit fe stellen tot later. Ook de heer HOM wenst uitstel. Hef tekort van f4000.— door B. en W. genoemd, trekt spr. in twijfel Weth. VAN DE AREND dringt aan op een sluitende begroting. De lo nen zijn omhoog gegaan; een verho ging der keurlonen, welke nog de zelfde zijn als in 1936, is daarom noodzakelijk. De nu voorgestelde heffingen zijn getoetst aan de hef fingen te Amersfoort, Hilversum en andere omliggende plaatsen. De VOORZITTER wijst er op, dat deze verhoging mede een gevolg is van de waardedaling van hef geld. De uitgaven stijgen, terwijl de in komsten dalen. Verder wijst spr. er op, dat het zeer wel mogelijk is, dat de inkomsten door meer slach tingen zullen stijgen, maar zij zul len dan gelijktijdig weer zakken door een mindere invoer. De heer HILHORST dringt nog maals aan op uitstel. We moeten voorkomen, dat het vee, geslacht voor een prijs van f2.80, wordt inge voerd. Bovendien zijn meer inkom sten te wachten door groei van het inwonertal. Weth. VAN DE AREND wijst er op, dat bedoelde groei onvermijdelijk uitbreiding van personeel zal mede brengen. De dienst is reeds thans mef werk overladen. Weth. VAN ZADELHOFF meent, dat het college van B. en W. te veel heeft gezien naar een sluitende be groting. Elke slager met een gemid delde omzet, zal, door de voorge stelde verhogingen, zijn onkosten verhoogd zien mef pl.m. f170..het geen voor de toekomst teveel zou kunnen zijn. Spr. zou zich er mede kunnen ver enigen. dat B. en W. het voorstel te rug nemen om hef geheel nog eens te bezien, waarbij dan ook de keur lonen van Nijkerk en Baajneveld in hef oog zouden kunnen worden ge houden. Weth. VAN DE AREND kan zich hiermede verenigen, onder voorwaar de, dat hef voorstel wederom zo spoedig mogelijk in behandeling komt. Spr. wil zich dan ook met de slagers verstaan. De heer HILHORST: Denkt u dan ook aan de grote groep huisslachters! Hef voorstel wordt hierna door B. en W. teruggenomen. 12. Vaststelling van de gemeente en bedrijfsrekeningen over 1944. B. en W. stellen voor bedoelde re keningen goed fe keuren onder voor behoud van de uitgaven in de bezet tingstijd. Aldus besloten. 13. Vaststelling van de rentepercen tages wegens aan het gasbedrijf ver strekte gelden. Conform besloten. J iJVUSS Nu schrokken de Bedouineni. die tijdens de middaghitte had den zitten rusten, wakker. Abu Has- seln wekte hun woede op door te zeggen: „Wil je die hond van een blanke er met je kameel van door laten gaan? Hem achterna, zeg ik tel'' De Bedouinen hadden geen verdere aansporing nodig. Ze zetten Rob achterna en maakten daarbiï zo'n lawaai, dat de menigte in de bazar het hoorde. Het volgende ogenblik was de straat vol woedende inlan ders, die Rob de weg trachtten te versperren. Deze zette zijn kameel tot de grootste spoed aan en het gelukte hem, door de levende ver sperring heen te dringen, maar niet zonder verscheidene hevige slagfem met de lange kameelstokken, waar- mee de Arabieren gewapend war,en ontvangen fe hebben. Razend door de vele slagen, die hij ontvangen had, holde de kameel door de nauwe straten en de woe stijn in. Hij was in goede conditie en eerst nadat Rob de stad goed en wel achter zich had, hoorde hii kre ten. Omkijkend zag hij een menigte mensen, allen gezeten op kamelen, de poorten van de stad uitrijden'. 14. Voorstel tot wijziging van de kinderbijslagverordening. De heer BURGWAL zou bedoelde bijslag gaarne uitgebreid zien voor gebrekkige kinderen beneden de vastgestelde leeftijd. De VOORZITTER meent, dat der gelijke gevallen beter steeds afzon derlijk kunnen worden bezie|n. Weth. VAN ZADELHOFF acht de regeling niet juist. De normale lo nen, moeten zodanig zijln, dat zij voldoende zijn voor man, vrouw en 2 kinderen. Het voorstel wordt hiema goedge keurd. 15. Voorstel tot huur van grond aan het Nieuwerhoekplein ten behoe ve van de plaatsing van een wacht huisje voor busreizigers. Conform besloten. 16. Voorstel tot verlenging van de huur van het perceel Amersfoort- sestraat 12 ten behoeve van de po litiedienst te Soesterberg. Conform besloten. 17. Behandeling van het verzoek van Wed. M. de Bree tof aankoop van erf- pachfsrecht van een perceel aan de Bosstraat. Conform besloten. 18. Voorstellen inzake gemeente-ei gendommen t.w.: a. tot verhuur van de gemeentewo ningen: Nieuwstraat 8 aan H. Wijn hof; Plasweg 40 aan A. A. C. van Hensbergen; Plasweg 32 aan A. Kos ter; Buntweg 1 aan S. Simonsz. b. Tot verpachting van weiland aan de Soesterbergsesfraat aan W. G. v. Oostrum. c. Tot verpachting van*bouwland aan de Verl. Talmalaan aan J. B. Lanser en P. Majoor. d. tot verhuur van grond aan de Middenlaan aan K. Hoffland. De heer OOMS zegt zich met het voorstel te kunnen verenigen, wan neer de huurders zich tijdens de bezetting juist hebben gedragen, waarop de VOORZITTER mede deelt, dat hierover geen klachten zijn binnen gekomen. De agenda is hiermede afgehandeld, doch de VOORZITTER wenst nog een voorstel van B. en W. te be handelen, jn.1. de verkoop van de kleine luchfbeschermïngsspuif, welke niet meer benodigd is. De taxatie is f1200.—. De heer KRUIFF informeert of de ze spuit niet kan worden, aangewend voor kampeerterreinen, hetgeen volgens de VOORZITTER niet nodig is. Ook Weth. VAN ZADELHOFF is deze mening toegedaan, omdat ook in Soesterberg nog eenzelfde spuit ter beschikking is. De raad gaat hierna over in besloten zitting. OPPRICHTING ARBEIDERSA V ONDSCHOOL. Het ligt in de bedoeling van de moderne arbeidersbeweging te Soest om in dit jaar over te gaan toit de oprichting van een arbeidersavond school. HELP DE VOGELS. VOGELSTERFTE ENORM. Het Hoofdbestuur van de Neder landse vereniging tot Bescherming van Vogels doet een ernstig beroep op alle Nederlanders de nood onder de vogels, tengevolge van de lange en strenge winter, zoveel mogelijk te lenigen door het strooien van voer» niet slechts in tuinen, doch ook in polders en op de plassen. De vogels, die hier overwinteren, zijn wel tegen de kou bestand zolang ze genoeg te eten kumnien vinden. Nu de rivieren en de plassen bedekt zijn. is de sterfte in de vogelwereld ongewoon groot geworden. Men vindt anders slechts zelden dode vogels. Dieren, die hun einde voelen naderen, verbergen zich. Wil- liam Long heeft er een van zijln mooiste verhalen over geschreven. Kraaien, meeuwen en buizerd ont dekken de dode vogels eerdier dan wij. Vooral de watervogels hebben het hard te verduren. Onze roerdom pen, die toch al vrii zeldzaam wor den. als gevolg van ontginningen en inpolderingen, zullen zich (nauwelijks kunnen herstellen. Allerlei kleinere vogels: mussen, spreeuwen, vinken, roodborstjes, me rels, kuifleeuweriken komen op hef voedsel af, dat vogelvrienden strooi en. Voedert de vogels! Ge doet er juist nu prachtig werk mee en het is een bron van genot voor u en de uwen! Brood, kaaskorstjes, aardappelen, zaad. 'n brokje vet als hef kan, rot te appels, waf ge maar missen kunt» het houdt hen in leven. AANRITDING. Op d^ overweg nabij station Soest- dijk had een aanrijding plaats door onoplettendheid van de bestuurder van een luxe auto, die aldaar een vrachtauto wilde passeren. Bedoelde bestuurder zag blijkbaar te laat. dat van de voor hem riiden- de vrachtauto, welke direct na het passeren van de overweg de aan de linker zijde van de weg gelegen Spoorstraat wilde inslaan, de rich tingaanwijzer was uitgestoken. Het gevolg was een botsing» waar door de voorzijde van de luxe auto danig werd beschadigd en daar de luxe auto bekneld raakte tussen de vrachtauto en de enige nog functio nerende afsluitboom, liep ook deze boom eenige schade op. OP DE BON. Drie personen, die betrapt werden op het stelen van dennenbomen gin gen hiervoor op de bon. SCHOORSTEENBRAND. Op de Koningininelaan ontstond een schoorsteenbrand, welke door de brandweer geblust werd. OOK E. KARELSEN WEER WINNAAR. Tiidens de Zondag j.1. vanuit Assen- delft gehouden 12 dorpen-tocht, waaraan 112 personen deelnamen, kwam onze plaatsgenoot E. Karei sen als 9e aan. Doordat 10 prijzen waren uitgeloofd, werd hij een der winnaars. SOESTERBERG. MOTORCLUB „SOESTERBERG''. In café ,,'t Centrum" organiseerde bovengenoemde club, met mede werking van de K.N.M.V., een pro- paganda-avond. Door de heer Elgersma werden eni ge prachtige sportfilms vertoond, ter wijl de heren Stoel en Leenheer» respect, voorzifter en afdelings voorzitter van de K.N.M-V-, een op boeiende wijze voorgedragen histo risch overzicht gaven van de mo torsport en de onfwikl^ling van de K.N.M.V. De vele belangstellenden hebben een leerzame en genoeglijke avond gehad. BEëDIGING RESERVE OFFICIEREN. Op het exercifieferreïn van de Du- mouün kazerne had Vrijdagmiddag de plechtige beëdiging plaats van 26 reserve officieren, dienst doende bii de dienst van de kwarfiermeesfer- generaal te Soesterberg. De verzamelde troepen van het le en 4e bataljon uitrusfingstroepen stonden onder commando vam Ma joor Dekker. In zijn toespraak vooraf wees deze op de ernst van de eedsaflegging. Vervolgens werd de eed of belofte afgenomen door de Lt. Kolonel J. H. de Bruijn, commandant van het regiment uitrustingstroepen. Onder de aanwezigen merkten wii op, Lt. Kolonel Kromhout, directeur algemene uitrusting. Ondanks de hevige sneeuwval maak ten de troepen een uitstekende in druk. Na afloop der beëdiging volgde nog een toespraak van Majoor Dek ker, waarin deze o.m. wees op de verantwoordelijke taak der jonge of ficieren. Daarna had 'n défilé der verzamelde troepen plaats, voorafgegaan door de stafmuziek van de dienst van de kwartiermeester-generaal. Er was fe onze kantore heel wat over te doen. Gerbrands, die dol graag een opvouwbare rubber boot wilde kopen, had in de krant een pracht van een advertentie ge vonden. Die dingen waren er nog niet en nu stond er een in voor zo'n goeie honderd pop. „Da's gewoon te geef, Winter, ik heb er dadelijk op geschreven''. Ta, dat wist Winter, hij had die ad vertentie zelf geplaatst, enkel en al leen om Gerbrands er eens tussen te nemen. Winter wist vooruit al, hoe het verder zou gaan. Gerbrands zou hem opgetogen de brief laten lezen, waarin hij zou worden uitge nodigd, de boot fe komen bezichti gen. Winter vertelde links ein rechts, hoe hii de boot-maniak te pakken had en de belangstelling voor het aanstaande boten-koopje van Ger brands was algemeen. Doch ziet. Winter had méér brie ven op zijn gefingeerde boofaanbie- ding gekregen en één van die brie ven baarde hem enige zorg. Ben firma, die zich blijkens haar brief hoofd bezig hield met im- en export, maakte er in een heftig gesteld schrijven bezwaar tegen, dat hii een rubberboot, een artikel, daf zij al leen importeerde, voor zulk een be lachelijk lage prijs wilde verkopen. Men zou hem, als steller der ad vertentie, wel weten fe vinden en al les in het werk stellen om die verkoop te verhinderen. Die brief maakte de mop voor Win ter lang zo moppig niet meer. Hii kon echter niet terug. Het halve kantoor was uitgenodigd om er ge tuige van fe zijn, als Gerbrands mef een rode roos in het knoopsgat, het herkenningsteken, het bekcinde café binnenstappen om z'n boot te koo- pen. Winter was die middag het middel punt van een grote schare belang stellende collega's die iedere nïeuw- binncnkomende met belangstelling opnamen. Met daverend gejuich zou Gerbrands worden ontvangen. Alleen Winter voelde zich door de impor- feursbrief niet helemaal op z n ge mak en toen er dan ook een vreem de meneer op hem foesfapfe. ver schoot hij van kleur. „Meneer, ik weet, dat u een rub berboot wenst te verkopen'*» begon de vreemdeling, terwijl hij tot groten schrik van Winter een brief van de importfirma toonde. „Wii nemen daar geen genoegen mee, meneer, De boot zal niet worden verkocht, dat zal mijn firma tof elke prijs verhinderen.'' Winter, die met de vreemde waf terzijde was gaan staan, deed zijn best. de vertegenwoordiger aan hef verstand te brengen, dat het maar een mop was. doch de andere scheen daar niets van te geloveen. De man begon hoe langer hoe harder te schreeuwen en tal van collega's die de verklaringen van Winter be vestigden, deden nu hun best, de vertegenwoordiger te overtuigen. Maar die man was niet tot andere gedachten te brengen. Zijn firma zou daar rechtszaken van maken. die boot bleef het eigendom van zijn firma, dat was diefstal. De politie zou dat wel uitmaken. De vrolijke café-stemming was allang onder het nulpunt gedaald en algemeen waretn de collega's van oordeel, dat Winter lelijk zuur was. Die arme Winter wist niet meer waf hij moest zeggen. Met grote angstogen stond hij de ra zende vertegenwoordiger aan fe kij ken. totdat „Hou nu maar op, Bob'*, hoorde men plotseling zeggen. Verrast keken allen in de richting van de spreker. Daar stond Ger brands, de man, die de boot zou moeten kopen. Gerbrafids, met leen grote rode roos in het knoopsgat. „Je hebt je rol prachtig gespeield, Bob'', vervolgde hij. „Als je mii in de boot wilt nemen, beste Winter, moet je vroeger op staan. In elk geval moet ie de mop niet rondbazuinen vóór zii volkomen

Soester Courant | 1947 | | pagina 2