Nederlandse malligheden* De zendtijd beperkt* SOESTER COURANT Abonnementsprijs f 1.56 p. kvv. 23e Jaargang - No. 20 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 11 Maart 1047. „En met zulke mensen moet je de oorlog winnen'', zeiden wij vroeger wel eens spottend, als er iets ver keerd ging. Als wii nu inNeder land eens rondkijken, dam zeggen wii met een diepe zucht: „En met zulke mensen moeten we de vre de winnen 1'' Wii hebben de laatste jaren wel ontdekt, dat het winnen van de vre de nog heel wat zwaarder is dan met alle eerbied en respect voor degenen, die hun leven voor de goede zaak veil hadden het win nen van de oorlog. Burgemeester P. J* Oud van Rotter dam, die toch zeker iemand is, die daarover kan meepraten, deed in een vergadering der Vereniging van Nederlandse Gemeenten een heel klein boekje open. De wederopbouw van ons land is te veel gecentrali seerd. Zeer zeker zullen degenen in de geteisterde gebieden, die mief Schade Enquete Commissies, Com missies Noodvoorziening, Planbu- reaux, Wederopbouwbureaux e.d. te maken kregen, dit onderschrijven. En hoe groot en verheugend het succes ook 4s, dat pater Henri de Greeve met zijn „Ruiten-Troef'-ac- tie had, is het tóch een schande, dat anderhalf jaar na de oorlog zulk een actie nog moest worden ingezet. Nederlandse malligheden! Och, er zijn zoveel dingen, waar 'n gewoon mens niet bii kan. In de tijd vóór de oorlog kon een leek, die in zijn courant een rechtszaak over een of ander misdrijf las, vooruit zeggen, wat de eis van het O.M. zou zijn, waartoe de verdachte zou worden veroordeeld. Er was lijn in onze rechtspraak. Wie echter tegenwoor dig de verslagen van tribunalen of bijzondere gerechtshoven volgt, kan er geen touw aan vastknopen. Waar voor de een vijf of tien jaar gevan genisstraf krijgt, gaat de ander, die elders voor een eveneens Nederlands tribunaal terecht staat, vrij uit, Nog altijd worden grote collaborateurs in afwachting van een nadere be slissing in vrijheid gesteld of heb ben nimmer „last'' gehad. Bijzondere rechtspleging, het is bij zonder en blijft bijzonder, maar het vertrouwen in Nederlands recht en Nederlandse gerechtigheid is hope loos zoek. En dan spreekt men nog over de heropvoeding van de Nederlandse politieke delinquenten. Zelfs degelnen die alleen maar aan de buitenkant dit bedrijf hebben gadegeslagien. staan geenszins verbaasd over de ruiterlijke erkenning van de mimis- ter, dat deze heropvoeding is mis lukt. In een woord hopeloos. Politieke delinquenten, bijeenge bracht in kampen, waar ze werden her-opgevoed door bewakers, die de goeden niet te na gesproken van de Duitsers het snauwen, razen, en tieren perfect hebben geleerd en overgenomen. Die heren hebben hef Nederlandse volk zeker geen dienst bewezen. Zij zijn er indirect de oor zaak van, dat zich onder hen een solidariteitsgevoel ontwikkelde, dat 't goed-Nederlander-zïjn, ook bij de genen, wier ogen voor de gruwelen van het Nazi-dom opengingen, geens zins bevorderde. Heropvoeding van door de Nazi geest besmetten. Het zou wat. Te Huizen was een jAgdkamp, ..Altne- re'' geheten. In dit kamp werden jeugdige politieke delinquenten, jongens, die op 16 of 17 jarige leef tijd in Duitse krijgsdienst waren ge komen die apen werden door de vijand meerderjarig verklaard weer in het gareel gebracht. Goed en degelijk - zonder prikkeldraad - zonder bewakers. Die waren trou wens niet nodig. Mooi t werk heeft de commandant gedaan, maar hii moest weg. En hetzelfde lot onderging de com mandant van het jeugdkamp Vught, een kamp voor nu nog piepjonge SS-ers e.d. Weg met de man, diie meent, dat hij met menselijke mid delen iets kan bereiken. Er is een instelling voor bijzondere jeugdzorg. Hoe die kan toestaan, dat die jeugdkampen in één groot kamp worden ondergebracht, is één der Nederlandse raadselen. Doch er zijn meer dingen, die in het bevrijde Nederland vreemd aan doen. Otlicieele mededelingen. Burgemeester en Wethouders van boest; gelet op artikel 75 en vlg. der Lager Onderwijswet 1920; bren gen ter algemene kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 28 Februari 1947 is be sloten de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aan zien van het verzoek van het be stuur der vereniging „Een school met de Bijbel te Soest'' om medewerking tot de stichting van een zesde lo kaal in het schoolgebouw aan de Driehoeks weg. Burgemeester en Wethouders van boest brengen ter openbare kennis, dat op 28 Februari 1947 bii hen is ingekomen een verzoekschrift van J. Mensink, van beroep koopman, wo nende te Soesterberg, om verlof A in de navolgende Iocaliteiten: koffie kamer, eetzaal, serre en achterzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 18 en gelegen aan de Radema- kerstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteke ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij B. en W. inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van Shell Nederland N.V., Was- senaarseweg 80 te 's-Gravenhage, om in perceel Amersfoortsestraat no. 4 kadastraal bekend in sectie tl no. 1989, een benzinepompinstallatie te mogen verplaatsen en uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewih ligd op 3 Maart 1947. Ingezonden stukken. VAN DIERENBESCHERMING GESPROKEN! Door de radio verzoeken ons he ren Jagers de hongerende vogels te beschermen. Brood of ander voer strooien. Voor de watervogels een bijt hakken. En dan te weten» daf sommigen de jacht een vermaak voor gevoelloze egoïsten noemen! Maar nu zien we toch anders. Ere wien ere toekomt! A. DE VRIES. Sport. BILJARTEN. De persoonlijke districts-kampiodh- schappen 4e Klasse libre, zijn deze week begonnen in café Diepen', Leusderweg, Amersfoort en voortge zet in hotel „De Gouden Ploeg" te Soest. Er werd met hoge gemiddelden ge speeld, vooral Poort van Leusder- kwartier speelde sterk, wij zouden deze speler liever in de derde Klas se aan het werk gezien hebben, om dat in deze klasse hem niets in de weg ligt en hii recht op 't kampioen schap afstevent. De stand is thans: E. Poort, (Leusderkw.) 3 3 6 2.75 J. Jas (Verg. Wagen) 3 2 4 2.14 E. Bouman (Leusderkw.) 3 2 4 2.00 J. Bakker (Gouden PI.) 3 2 4 1.89 H. Wijnands (D.O.S.) 3 12 1.95 H. Koppel (Verg. Wagen) 3 12 1.91 W. Dijkman (Centraal! 3 12 1.85 P. Mehring (Leusderkw.) 3 0 0 1.91 Dinsdag en Donderdagavond worden de wedstrijden voortgezet. De voorwedstrijden 3e Klasse zijn ook deze week begonnlen en wor den volgende week voortgezet en beëindigd. Plaatselijk nieuws. HOUTDIEFSTAL. Op 5 januari j.1'. trokken de 24-ja- rige timmerman H. v. G. en de 22- jarige stratenmaker H. K. bii gebrek aan brandstof er op uit om ergens wat hout op te duikelen. In een uit de oorlog overgebleven Duitse bun ker in deze omgeving vonden zij hef nodige van hun gading en zonder veel bedenkingen sloegen1 zij aan het slöpen van het daarin aanwe- ,zige hout. Deze bunkers zijn echter staatseigendom, in beheer van' die gemeente en dies liepen zij 'n pro ces-verbaal op wegens houtdiefstal. Vrijdag j.1. hadden beide delinquen ten zich deswege voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden, die hen tot f6.boete veroordeel de, subs. drie dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te be komen aan het politiebureau. Handpompje, sleutel aan touwtje, rood kinder wantje, huissleutel, schaats, bril met hoornen montuur, rijksdaalder, huissleutel (Frans mo del), paar grijze kinderwanten, bril met stalen montuur, grijs met zwart kinder wantie, zak zemelen, Cana dese deken met bivakmuts, knippa troon van vest, beitel» linnen tas, militaire baret, zakmes, paar scha penwollen handschoenen m. kruis steek. Aan komen lopen: hond, herders hond, hond (teef) zwart met blruin. FLESSEN-ACTIE ANDRÉ DE THAYEGRÓEP. In verband met het feit, dat de op brengst van de rijwielstalling op de Nationale Feestdag erg is tegjen ge vallen, organiseert de Verkenners- groep „André de Thaye'' te Soestdijk thans een flessen-acjtie. De gelden, welke hieruit voortvloei en, zijn bestemd voor reis- en ver blijfkosten van enkele verkenners, die in aanmerking komen om uitge zonden te worden naar de in Augus tus van dit jaar in Frankrijk te hou den Wereld-Jamboree. Deze ftessen-actie is op touw gezet, daar de kosten te hoog zijn om door deze jongens zelf gedragen te wor den, n.1. f150.per persoon. Dit grote evenement in hielt jongens leven kunt u voor de jongens be reikbaar maken, door uw oude fles sen, groot en klein, jampotten, zuur- flessen, medicijnflessen enz. dezier dagen aan de jongens af te staan. AANRIJDING. In de nacht van Vrijdag op Zater dag had op de Birktstraat een ern stige aanrijding plaats. Een truck met oplegger had banden- pech, waarom deze rechjts van de weg geparkeerd stond in de rich ting Amersfoort. De bestuurder van een eveneens in de richting Amersfoort rijdende vrachtauto merkte de oplegger, wel- Radio, wat is dat nou? Komt dat óók al door de kou, Dat je nu blijft zwijgen? Ik heb in de krant gezien, Men kan pas om kwart voor tien Iets te horen krijgen. Nu geen ochtendgymnastiek; Zelfs geen prettige muziek Klinkt meer in mijin oren- Zwijg niet langer radio, Weerbericht ik mis ie zo, Laat je gauw weer horen! Als ik jou had afgezet, Kon 'k me in m'n warme becj Lekker toe gaan dekken. 'k Heb me nooit in iou vergist, Daar 'k altijd zeker wist, Dat jij me weer zou wekken. Maar nu geef je geen gehoor En ik slaap nu rustig door, Ook al is dat lekker. Eén keer kwam ik reeds te laaf. Je begrijpt, dat dit niet gaat, Want jii was m'n wekker. 'k Weet, je hebt geen kolen meer; Maar kom toch maar spoedig weer En verbreek het zwijgen. 'k Zit er zelf niet warm meer bij, Maar als 't moet kun jij van mij Wel twee briketten krijgen. ke aan de achterzijde van een rood licht was voorzien, eerst op, op een afstand van pl'.m. 15 M. Gelijktijdig passeerde, komende uit de richting Amersfoort, nog een vrachtauto met aanhangwagen. In normaal geval, zou eerstbedoelde vrachtauto tegen de oplegger hebben gebotst, maar de bestuurder ver koos hetzelfde te doen tegen de passerende vrachtauto, omdat hij nog tijdig zag, dat onder de opleg ger enige mensen werkzaam waretn- De botsing kwam zodanig aan, daf de achterwielen van de aanhangwa gen geheel werden ontzet» waardoor verder rijden niet mogelijk was. Ook de voorzijde van de andere vracht auto liep ernstige schade op. ONGEVALLEN TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. Op de Steen hof f straat reed d;e melfc- slljter W. Th. K. met z'n driewielig© bakfiets. Hij werd als gevolg van de gladheid van het wegdek aangereden door een vrachtauto met aanhang wagen, bestuurd door J. K. uit Am sterdam. Het gevolg was» dat de bakfiets ernstig werd vernield, doch cje schade werd nog groter, door dat 50 liter melk en een 50-tal eietien verloren gingen. Op de Middelwijkstraat werd de wielrijder D. R.» wonende alhier» door een passerende auto, bestuurd door S. B. uit Heerde, aangereden. R. had de tegenwoordigheid van geest, om zijn rijwiel te laten liggiein waar het lag en zichzelf zo vlug mo gelijk kruipende in veiligheid te stellen. Zifn rijwiel werd geheel overreden er er was niet veel meer van over dan een beetje verwrongen metaal. R. bleef ongedeerd. SOESTERBERG. MEDEDELING BRANDWEER. Ten gevolge van de aanhoudend© vorst, wordt de brandweer in de uitoefening van haar taak zeer be lemmerd, door gebrek aan bluswater op verschillende punten van 't dorp. De commandant van de brandweer wijst de bevolking er op, de uiterste voorzichtigheid met vuur te betrach ten. De bewoners van percelen, waar aan een bramdkraan is gelegen, wor den verzocht de brandkraan sneeuw en ijsvrij te houden.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1