W. N. NIEÜWENHUIS Nijmegen worstelt met en tegen wederopbouw. Geldige bonnen. Loodgieter - Elecfriciën ROB DE AVONTURIER Vergadering Handhaving Rijkseenbeid. De Chr. School (Hees) Donderdag 13 Maart. richting Groningen? Expeditie H. Kroder Schiet de gemeente Nijmegen te kort in haar taak of is het te wijten aan de Haagse wederop bouw-heren, dat in een van de meest getroffen steden van ons tond nog practisch niets ge beurd is? Nijmegen kende het voorrecht, een halfjaar eerder bevrijd te zijn, dan Nederland boven de grote rivieren. Dat voorrecht kan niet worden on derschat, want de inwoners van de stad aan de Waal hebben als gevolg daarvan geen hongersnood gekend, zoals vooral de mensen in de Hol landse provincies. Zij waren ook vrij van de razzia's en het terroris me, waarmee de Duitse1 overheer sers in hun laatste dagen nog pro beerden zich te handhaven. De Nij- megenaren leerden daarentegen eer der dan de meesten, die geneugten kennen van de Engelse sigaretten, corned-beaf, meat and vegetables. Woog dit alles op tegen de ver schrikkingen, die de stad moest doorstaan? Ziedaar een vraag, die heel moeilijk valt te beantwoorden. De prijs voor de vroege bevrijding vormde het verlies van de winkelstad, van bij na het gehele stuk Nijmegen aan de kant van de rivier. De prijs be stond bovendien uit, met de sterf gevallen als gevolg van de verwon dingen megerekend, ongeveer 2000 doden, uit circa 5500 zwaar ge wonden, waarvan de meesten voor hun verdere leven verminkt zijn, uit tussen de 10 en 15000 licht ge wonden. Beseft de Nederlander, die de hon gerwinter al beschouwt als een feit uit het verleden, waarover vaak ge noeg grapjes worden gemaakt, eigen lijk wel goed, wat zulke verlies cijfers betekenen op een bevolking van goed 100.000 mensen? Zodra eenmaal kunstledematen be ter verkrijgbaar zullen zijn, zal Nij megen de stad zijn, waar in Neder land de meeste oorlogsinvaliden rondlopen tussen de ruïnes, de ka le vlakte en noodwinkels. Een op merkelijk feit, dat ook door Engelse militairen werd geconstateerd tij dens de zeven maanden, toon Nij megen in de frontlinie lag en elke dag Duitse granaten en bommen in de stad exploideerden, toen de stad steeds meer hef groiüe verzamel punt van een geheel leger werd, dat 8 Februari 1945 met geweld van wa penen de Noordelijke vesting van de Siegfriedlinie ging veroveren, was, dat het moreel van de bevolking op hoog peil stond. De Britten, die nu eens hier, dan daar weer in het bevrijde Zuïdien van ons land werden ingekwartierd, stelden vast, dat juist in Nijmegen de stemming onder de Nederlanders het beste was. En dit ondanks da gelijkse bombardementen en geva ren, die de mensen in Eindhovien en andere Brabantse steden al be gonnen te vergeten. NIJMEGEN HET SLACHTOFFER VAN AMBTENAREN? Is na de oorlog, na de Duitse in eenstorting, in Nijmegen de anti-cli max gekomen of hebben de inwo ners gegronde reden om te moppe ren? Want er wordt gemopperd, in hef bijzonder over de wederopbouw. Of beter: over het feit, dat er van wederopbouw zo bitter weinig valf te bespeuren. Aan wie nu die schuld daarvan? Hier stoten wij op een merkwaardig verschijnsel. Hef Ne- meegse gemeentebestuur verklaart, telkens weer, alles in hjet werk te stellen om op te schieten. Maar heft basisplan voor de herbouw van de stad ligt al sinds half 1946 in Den Haag en er is nog niets van gehoord. De Nijmeegse vroede vaderen kla gen over de traagheid van Den Haag, over hef telkens veranderen van voorschriften en plannen, over het uitblijven van materialen, over ge hannes met arbeidskrachten, die wel zullen komen, maar nooit opdagein. Hebben de Nijmeegse gemeente bestuurders gelijk? 't Feit, dat tal van Nederlandse burgemeesters, die juist Nijmegen als vergader plaats hadden uitgekozen, ee>n ge luid hebben laten horen, dat in gro te lijnen volkomen overeenstemde met de klachten uit de stad aan de Waal, doet vermoeden, dat het ge mopper toch een rede moet hebben. De moeilijkheid is echter, dat de Wederopbouwinstanfies in Den Haag hardnekkig volhouden, dat de Nij meegse bestuurders niet voor hun taak berekend Zijn, dat B. en W. moeten steunen op ambtenaren, die goed genoeg waren voor hun voor oorlogse taak, maar die geen kijk hebben op de vele problemen van deze tijd. Terwijl Nijmegen Dien Haag van traagheid beschuldigt, kaatst Den Haag hetzelfde verwijt terug. De Burgerij kan natuurlijk slechts gissen. Zij weet alleen, dat er iets niet klopt ven zij is licht ge neigd, om 't oude spreekwoord toe te passen: Waar twee vechten, heb ben er twee schuld. Men komt er niet, wanneer mön elkaar zo blijft bombarderen met klachten. Nijmegen zou in 1946 niet alleen noodwoningen en noodwinkels krijgen, die inderdaad werden ge bouwd, al kostte dat meer tijd, dan in de bedoeling lag. Maar Nijmegen zou bovendien 100 arbeiderswonin gen van permanent karakter krijgen. Aan het begin van 1947 waren deze huizen weliswaar sinds enkele maan den aanbesteed, maar met de bouw was nog niet begonnen. Men heeft beschadigde panden hersteld, maar er staan nog heel wat reparaties te wachten. De eigenaars schrikken er voor terug om het op eigen kos ten te laten doen, terwijl ze hef ook dikwijls niet kunnen betalen. De schaderegeling is immers nog altijd iets, dat in de lucht hangt. Men heeft in de laatste maanden van 1946 heel waf glasschade kunnen her stellen, maar dat was in hoofdzaak te danken aan de „Ruifen-Troef-ac- tie. 2260 Huizen werden door oor logsgeweld verwoest, 13.000 liepen zware schade op. De woningnood im de stad is ont stellend en nog altijd wonen Énige honderden mensen in voormalige schuilkelders onder grote gebouwen. EEN NOODWONING IS, EEN IJSKELDER GELIJK. Verheugd waren de gezinnen, die in zomer en najaar van 1946 de be schikking kregen over een noodwo ning. Nu ja, zoiets bestaat uit een kamer, die tevens keuken is, een hokje en twee slaapkamertjes, die niet de grootste moeite een twee persoons bed kunnen bevatten. Men moet waarlijk niet veel meubelen hebben, want dan kam men zich in een noodwoning keren noch wenden. Echter, de Nijmegenaren, die deze huisjes met luifeldaken moeten be wonen, verlóren bijlna alles door bombardement, brandstichting door de Duitse soldaten en de Hiflier-ju- gend, door granaatinsl'ag. Ze hebben geleerd, dat een miens kan levdn zonder alles, dat voor de oorlog noodzakelijk leek. De ongekende felle winter heeft be wezen, dat de noodwoningen, hoe wel die solide gebouwd zijn, 'n groot bezwaar hebben. De vloeren zijn van beton. Hout werd practisch niet gebruikt, dan voor deuren. Het blijkt onmogelijk fe zijn, deze noodwoningen te verwar men, tenminste nu de kolen zo schaars zijn. Heel wat mensen in noodwoningen-hebben moeten onder vinden, dat het verblijf op een vloer van beton, wanneer de kachel niet meer kan branden, bijlna dub bel zo erg is, als het wonen i,n hui zen met houten vloeren. Het is, of men in een ijskelder komt, wanneer men tijdens vorst een noodwoning betreedt. Ziekten, vooral onder de kinderen, zijn aan de orde van de dag. Er heerst wrevel in Nijmegen, zo goed als in de andere getroffen ge bieden van Gelderland, Brabajnf, Limburg en Zeeland. De mensen hebben er ongekende ontberingen moeten doorstaan en zolang er ge- Voor het tijdvak toit en met 22 Mrt. zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 2. 63-7 algemeen 500^ gram suiker, boterhamstrooisel ~ènz. of 1000 gram iam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. 63-8 algemeen 50 gram cacao. 63-9 algemeen 250 gram citroenen (vóórinlevering). Bonkaarten KD, KE 703 Strook no. 2. 64-4, 64-5 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram iam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. 64-6 algemeen 50 gram cacao. 64-7 algemeen 250 gram citroenen (vóórinlevering). Bonkaarten MA, MD 703 Strook no. 2. 63-4 suiker 250 gram suiker of bo- terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC. 703 63-1 tabak 3 rants. fabaksart. 63-2 63-3 tabak 2 rants. fabaksart. 63-1 versnaperingen 200 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 63-3 versnaperingen 100 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen tafcaksarukelen be schikbaar. De volgende bonaanwijzing voor sui ker. versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaatsvin den. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 vochten werd, deden ze dat met een wonderlijke blijmoedigheid, omdat ze wisten, offers te moeten briejngein om het hele vaderland vrij te krijgen. Nu is het vaderland vrij» nu denkt men aan de honger periode terug als aan een nachtmerrie, maar Nijme gen zit nog met de stukken. Hoe lang moet het herstel duren, wanneer de autoriteiten van Rijk len Gemeente elkaar in de haren zitten. 2lch omkerend, begon hij aan de vermoeiende reis door de brandende woestijn naar de Nijl, waar z'n boot voor anker lag. Maar toen de nacht viel, was hij zo uitgeput, dat hij zich waggelend naar een tempelruïne be gaf. Dorstig, vermoeid en hongerig ging Rob zitten op het koele steenwerk van de tempel, toen hij tot zijn ont steltenis het geluid van een dier hoorde, dat op roof uit was. Daar, om de hoek van de tempel kroop een leeuw, wiens gele ogen vast op ^aarachter be-i »op Rob toe, z'n woedende ogen on- V afgebroken op hem gericht. Wanho- ?nh- jbhieldz'n ademUpig zocht Rob om zich heen naar oen' «"gewapend een wapen of een schuilplaats, maar en uitgeput als hij was, tegen zulke vond niets. Hij was aan de genade lood van deze verschrikkingen der woes- Met een laag gegrom sloop de leeuw tijn overgeleverd. Donderdagavond hield 't plaatselijk comité van „Handhaving Rijkseen heid" een openbare Vjergadermg ian de zaal van Eemland. De zaal was tot in de hoeken bezet» toen Generaal Winkelman de ver gadering opende. Spr. was verheugd, dat, niettegenstaande de sljechfe we gen, zovelen waren gekomiem en hoopt, dat ook velen zich als lid zullen opgeven. Hiertoe zal in de pauze gelegenheid bestaan en het comité stelt zich voor, dan spoedig de eerste ledenvergadering te hou den. Wanneer we de handen tn één slaan, aldus spr., zal het mogelijk zijn aan de regering de wil van het volk te tonen. PROF. GERBRANDY SPREEKT. Prof. Gerbrandy, het woord verkrij gende, zegt te willen spreken over een politieke tijdbom, welkte de Ja panners in Itndië hebben gelegd. Hieraan hebben met graagte mede gewerkt Soekarno en Hatta, welke personen na de verkregeji vrijheid voldoende bekendheid hebbein gekre gen. Toch is het nodig hun handelingen te belichten, omdat we daaruit le ren, dat de zogenaamde republiek een Japans maaksel is. Hoewel vanaf de inval in Indië de Japanners de zaken aldaar naar hun inzicht regelden, waaraan bei de personen een w;erkzaam aandeel hadden, weet Japan zich aan ver anderde omstandigheden aan te passen. Toen in September 1944 de oorlogs kansen al niet meer zo zeker sche nen, werd aan Indië in de toekomst zelfstandigheid beloofd. Later vond men het nodig een com missie in het l'even te roepen, die de vrijheid zou voorbereiden, terwijl weer later Soekarno en Hatta naar Tokio werden ontboden, waar zij als president en vice-presidient der toe komstige republiek worden aange wezen. Zii mogen zelf de republiek uitroie- pen, waarna op 19 Augustus 1945 Japan de republiek zal erkenniein. Voor dit alles betuigt Soekarno op 11 Augustus zijn dank aan de Ja panse keizer. De datum van 19 Augustus is echter luist enige dagen te laat, omdat Ja pan op 15 Augustus capituleerde. Voor Soekarno en Hatta was dit geen beletsel om de republiek uit te roepen en zichzelf aan het hoofd te plaatsen. Na de capitulatie laten de Japanners niet na hun invlóed uit te oefenjein- Japanse generaals zeggen» dat zii zullen leven en sterven met Indo nesië, terwijl Hatta zegt, daf waf door Japan is opgesteld, aanvaard wordt voor de vorming der repu bliek. Door dit alles wordt bewezen, daf de z.g. republiek Indonesia een Ja pans maaksel is en dat men ook van Indië een satelietsfaaf wilde makelni. waarvan men 'later nog veel nuf zou kunnen hebben. Gelijk met de verminderdie oorlogs kansen, veranderden1 ook de vlaggen* Zeer liang zag men alleen de Japan se vlag, daarna de Japanse en de rood-witte vlag van de republiek en daarna alleen het rood-wit. Ook na de capitulatie werd de jeugd nog door de Japanners geleid in meerdere verenigingen!, ito' de geósf als de Hitier-jugend. Dit was no dig om de haat tegen de blanken en de sympathie voor de Japanners aan te kweken. Japan heeft bovendien Java en Su- matra voor zijn oorlogswagen ge spannen, waardoor miHioenem men sen de dood vonden en hieraan heeft Soekarno zijn medewerking verleend. Een betere zaakwaarnemer kon Japan zich niet wensen. Het wil spr. voorkomen, dat een bom als hier bedoeld, welke door de Japanners werd gelegd, zo spoe dig mogeliik moet worden gedemon- Wat doet echter onze regering? Zij zegt, Iaat dat ding maar werken, daar komt wel iets goeds uit. Zij zal echter moeten begrijpen, daf er in Indië nog andere krachten leven dan Soekarno en dat er grote bevolkingsgroepen zijn, roepende om Nederland en Koningin Wilhelmina, die dat ding zo nodig zelf zullen demonteren. Spr. wijst er verder op, dat van de 5 milliard kapitaal in Indie, 2.8 mil- liard Nederlands kapitaal is. Een derde gedeelte der bevolking leeft daarvan. In dat Indië brachten wij de vrij heid» daar ligt ons bestuur, ons be lastingwezen enz. Ons bestuur oogstte de roem van de gehele wereld voor het daar ge voerde beleid. Daar staan ook onze zending en missie. Wat zal daarvan overblijven? Ga eens zien, daar waar de repu bliek regeert. De toestanden zijn er hartverscheurend. Opstand tegen de republikeinse regering. Uitgebrande kampongs. Groot levensgevaar. Wreedheden als in Bergen-Belsen. Nog vele duizenden Nederlanders geïnterneerd enz. enz. Ook de economische toekomst van Nederland staat op hef spel. De ontzaggelijk grote bedragen, welke wij in de laatste tijd voor Indie uit geven, zijn weggesmeten. Daarbij moet men bedenken, dat de twee grootste machten, Amerika en de Sovjet, de zaak niet Tang meer zullen aanzien en in werkelijkheid is dit proces reeds in werking. Maar, zo zult gij vragen, zijn zij, die ons regeringsbeleid dragen en steunen dan blind? Och, er zijn profeten, die alles aan dc vernieuwing opofferen. Mensen, die niet geschikt zijn, sfuurt men naar Indië. Wij zijn doende ons ge zag in hef buitenland fe verliezen. De millioenen Indiërs wensen geen republiek. Hef is maar een dun bo- venlaagje der bevolking, die die vorming daarvan nastreeft. Het rijk der Nederlanden, zo gaat spr. verder, is niet door één gene ratie gemaakt. Veel generaties en veel richtingen hebben daaraan ge werkt. Wij mogen de orde daar niet laten verstoren en wensen niet de weg te gaan van Rusland, Italië en Duitsland. 't Is daarom, dat wij onze ministers en alle getrouwen in Nederland en Indië toeroepen: Ruim die tijdbom op; ge bewijst daarmede de gehele wereld een daad van onschatbare waarde. MR. VONK AAN HET WOORD. Mr. Vonk, die hierna hef woord ver krijgt, zegt, dat het in Indie gaaf om hef Japans nafïonaal-socialisme, of het communisme. Voor het laat ste is spr. het meest beducht. Kort geleden nog zeide Koejemans in de Kamer, wanneer de overeen komst niet vlug wordt getekend, zal er wel iets anders gebeuren dan een staking. Waarom, zo vraagt spr., zo veel' belangstelling van die zijde? Spr., die een langjarige Indische er varing heeft, kan hierop wel' een antwoord geven. Twee politieke stromingen staan er tegenover elkaar en wij mogen dank baar zijn, dat er twee zijn. De regering is op de verkeerde weg en het is niet uitgestoten, dat wij ko men te staan voor een Sovjef-ne- publiek „Indonesia". Het Indische vraagstuk is niet fe begrijpen, wanneer men het revoTu- tionnaire verenigingsleven In Indië niet kent. Hoewel de inheemse beweging reeds dateert van 1908, braken in Novem ber 1926 op Java en in Januari 1927 op Sumatra opstanden uit, van com munistisch maaksel. Het was een uitleven in bloed en de leiders van toen zijn nu de leiders van de re publiek Indonesia. De regering was te lankmoedig ge weest en daardoor kreeg men moed. Terreur openbaarde zich, eerst stil, daarna openlijk. Wie geen lid wilde worden, moest verdwijnen. Zonder bewijs van contributiebetaling kon men zich niet meer op straat bege ven. De beweging werd hierdoor een verboden beweging, waarom de re gering ingreep. Soekarno richtte toen een studieclub op, dat al heel vlug weer een com munistische vereniging bleek fe zijn, als gevolg waarvan Soekarno tijdelijk onschadelijk werd gemaakt Een tweede vereniging werd ge sticht door Hatta en nog een der de door Sjarifoedin. Allen kwamen voort uit de communisten. Uit dit alles blijkt wel, hoe ernstig dit vraagstuk is. Spr. wil geen alarm slaan, maar in de Duitse gedragin gen hebben wij ook niet geloofd. Hoe ernstig het Sovjef-gevaar wordt, mag zeker worden afgeleid uit hief feit, dat Amerika zich enige maan den geleden in de U.N.O. van de Soviet heeft afgewend en thans geestelijk bereid is een nieuwe oor log met de Sovjet aan te gaan. hetgeen ook het geval is met Roe menië, Bulgarije, Hongarije en an dere landen, om onder het iuk vain de Sovjet uit te komen. Dat het Indisch nationalisme com munistisch is, kon men ook zien op Schiphol, toen de Indische afgevaar digden met de vuist omhoog begroef werden. Het zijn de dictators van het proletariaat. Hoever de strijd tegen de Sovjet reeds gaat, kan men zien in het feit, dat de bescherming der Middel landse Zee door Amerika van de Engelsen is overgenomen ejn Turkije eveneens kan rekenen op steun van Amerika. Aan onze regering is hef bekend, dat Amerika ook het oog gericht houdt op ons Indië en niet zal dul den, dat daar een communistische politiek zal zegevieren. - Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat een overeenkomst niet de leiders van nu niet mogelijk is. Te huur zit- en slaap kamermet gebruik van keu ken. voor echtpaar zonder kinderen. Koninginnel. 71. NETTE MEISJES gevraagd. Gunstige voor waarden Reiskosten wor den vergoed. Stoomwasserij „Het Vertrouwen". Wete ringstraat 60, Baarn. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. Aanmelden van 6—7 uur. Vredebofstraat 22. WONINGRUIL. Utrecht-Soest. Em. predikant te Utrecht, in bezit van huis met 10 kamers (bijv. geschikt voor pension), wil ruilen met kleiner huis in Soest, aan trekkelijk gelegen. Opgaven aan Mevrouw Van Krug- ten-Briët, Pastorie. Kerk straat 2. Soests begint weer Hoofd der School, W. FREDERIKS. Wie heeft nog goederen mee te geven Voor 30 Maart 1947. Braamwcg 4 - Tel. 2196 VOOR AUTORIJLES A. van Nie. Hartmanlaan 43A, Soest. Tel. 2186. SNELMETHODE,

Soester Courant | 1947 | | pagina 2