T Vergadering Handhaving Rijkseenheid. De Chr. School (Hees) Donderdagl3 Maart. richting Groningen? Expeditie H. Kroder Donderdagavond hield 't plaatselijk comité van „Handhaving Rijkseen- heid*' een openbare vergadering in de zaal van Eemland. De zaal was tof in de boeken bezet» toen Generaal Winkelman de ver gadering opende. Spr. was verheugd, dat, niettegenstaande de sljechfe we gen, zovelen waren gekomen en hoopt, dat ook velen zich als lid zullen opgeven. Hiertoe zal in de pauze gelegenheid bestaan en het comité stelt zich voor, dan spoedig de eerste ledenvergadering te hou den. Wanneer we de handen in één slaan, aldus spr., zal het mogelijk zijn aan de regering de wil van het volk te tonen. PROF. GERBRANDY SPREEKT. Prof. Gerbrandy, het woord verkrij gende, zegt te willen spreken over een politieke tijdbom, welke de Ja panners in Indië hebben gelegd. Hieraan hebben met graagte roede- 703 gewerkt Soekarno en Hatta» welke personen na de verkregen vrijheid voldoende bekendheid hebben gekre gen. Toch is het nodig hun handelingen te belichten, omdat we daaruit le ren, dat de zogenaamde republiek een Japans maaksel is. Hoewel vanaf de inval in Indië de Japanners de zaken aldaar naar hun inzicht regelden, waaraan bei de personen een werkzaam aandeel hadden, weet Japan zich aan ver anderde omstandigheden aan te passen. r Toen in September 1944 de oorlogs kansen al niet meer zo zeker sche nen, werd aan Indië in de toekomst zelfstandigheid beloofd. Later vond men het nodig eeji com missie in het leven te roepen, die de vriiheid zou voorbereiden, terwijl weer later Soekarno en Hatta naar Tokio werden ontboden, waar zij als president en vice-presïdjent der toe komstige republiek worden aange wezen. Ziï mogen zelf de republiek uitroe pen, waarna op 19 Augustus 1945 Japan de republiek zal erkennen. Voor dit alles betuigt Soekarno op 11 Augustus, zijn dank aan de Ja panse keizer. De datum van 19 Augustus is echter juist enige dagen te laat, omdat Ja pan op 15 Augustus capituleerde. Voor Soekarno en Hatta was dit geen beletsel om de republiek uit te roepen en zichzelf aan het hoofd te plaatsen. Na de capitulatie laten de Japanners niet na hun invloed uit te oefernetn. Japanse generaals zeggen, dat ziï zullen leven en sterven met Indo nesië, terwijl Hatta zegt, daf wat door Japan is opgesteld, aanvaard wordt voor de vorming der repu bliek. Door dit alles wordt bewezen, daf de z.g. republiek Indonesia een Ja pans maaksel is en dat men ook van Indië een satelietsfaaf wilde makietni» waarvan men later nog veel nut zou kunnen] hebben. Gelijk met de verminderde oorlogs kansen, veranderden ook de vlaggen- Zeer lang zag men alleen de Japan se vlag, daarna de Japanse en de rood-witte vlag van de republiek en daarna alleen het rood-wït. Ook na de capitulatie werd de ïeugd nog door de Japanners geleid in meerdere verenigingen^ in de gdest als de Hitier-jugend. Dit was no dig om de haat tegen de blanken en de sympathie voor de Japanners aan te kweken. Japan heeft bovendien Java en Su- matra voor zijn oorlogswagen ge spannen, waardoor mïllioenen men sen de dood vonden en hieraan heeft Soekarno zijn medewerking verleend. Een betere zaakwaarnemer kon Japan zich niet wensen. Het wil' spr. voorkomen, daf een bom ah hier bedoeld, welke door de Japanners werd gelegd, zo spoe dig mogelijk moet worden gedemon- Waf doet echter onze regering? Zij zegt, Iaat dat ding maar werken, daar komt wel iets goeds uit. Zij zal echter moeten begrijpen, daf er in Indië nog andere krachten leven dan Soekarno eni daf er grote bevolkingsgroepen zijln, roepende om Nederland en Koningin Wilhelmina, die dat ding zo nodig zelf zullen demonteren. Spr. wijst er verder op, dat van de 5 milliard kapitaal in Indië, 2.8 mil- liard Nederlands kapitaal is. Een derde gedeelte der bevolking leeft daarvan. In dat Indië brachten wij de vrij heid, daar ligt ons bestuur, ons be lastingwezen enz. Ons bestuur oogstte de roem van de gehele wereld voor hef daar ge voerde beleid. Daar staan ook onze zending en missie. Wat zal daarvan overblijven? Ga eens zien, daar waar de repu bliek regeert. De toestanden zijn er hartverscheurend. Opstand tegen de republikeinse regering. Uitgebrande kampongs. Groot levensgevaar. Wreedheden als in Bergen-Belsen. Nog vele duizenden Nederlanders geïnterneerd enz. ieinz. Ook de economische toekomst van Nederland staaf op hef spel. De ontzaggelijk grote bedragen, welke wij in de laatste tijd voor Indië uit geven, zijn weggesmeten. Daarbij moet men bedenken, dat de twee grootste machten, Amerika en de Sovjet, de zaak niet lang meer zullen aanzien en in werkelijkheid is dit proces reeds in werking. Maar, zo zult gij vragen, zijn zij, die ons regeringsbeleid dragen en steunen dan blind? Och, er zijn profeten, die alles aan de vernieuwing opofferen. Mensen, die niet geschikt zijn, stuurt men naar Indië. Wii zijn] doende ons ge zag in het buitenland te verliezen. De millioenen Indiërs wensen geen republiek. Het is maar een dun bo- venlaagje der bevolking, die dje vorming daarvan nastreeft. Het rijk der Nederlanden, zo gaat spr. verder, is niet door één gene ratie gemaakt. Veel generaties en veel richtingen hebben daaraan ge werkt. Wij mogen de orde daar niet Ia ten versforen en wensen niet de weg te gaan van Rusland, Italië en Duitsland. 't Is daarom, dat wij onze ministers en alle getrouwen in Nederland en Indië toeroepen: Ruim die tijdbom op; ge bewijst daarmede de gehele wereld een daad van onschatbare waarde. MR. VONK AAN HET WOORD. Mr. Vonk, die hierna het woord ver krijgt, zegt, dat het in Indië gaaf om het Japans nationaal-socialisme, of het communisme. Voor het laat ste is spr. het meest beducht. Kort geleden nog zeide Koeiemans in de Kamer, wanneer de overeen komst niet vlug wordt getekend, zal er weï iets anders gebeuren dan een staking. Waarom, zo vraagt spr., zo veel' belangstelling van die zijde? Spr., die een langjarige Indische er varing heeft, kan hierop wel' een antwoord geven. Twee politieke stromingen staan ex tegenover elkaar en wij mogen dank baar zijn, dat er twee zijn. De regering is op de verkeerde weg en het is niet uitgestoten, dat wij ko men te staan voor een Sovjet-re publiek „Indonesia''. Het Indische vraagstuk is niet te begrijpen, wanneer men het revolu- tionnaire verenigingsleven In Indië niet kent. Hoewel de inheemse bewieging reaeds dateert van 1908, braken in Novem ber 1926 op Java en in Januari 1927 op Sumatra opstanden uit, van com munistisch maaksel. Het was een uitleven in bloed en de leiders van toen zijn nu de leiders van de re publiek Indonesia. De regering was te lankmoedig ge weest en daardoor kreeg men moed. Terreur openbaarde zich, eerst stil, daarna openlijk. Wie geen lid wilde worden, moest verdwijnen. Zoinder bewijs van contributiebetaling kon men zich niet meer op straat bege ven. De beweging werd hierdoor eett verboden beweging, waarom de re gering ingreep. Soekarno richtte toen een studieclub op, dat al' heel vlug weer een com munistische vereniging bleek te zijn, als gevolg waarvan Soekarno tijdelijk onschadelijk werd gemaakt Een tweede vereniging werd giey sticht door Hatta en nog een der de door Sjarifoedin. Allen kwamen voort uit de communisten. Uit dit alles blijkt wel, hoe ernstig dit vraagstuk is. Spr. wil geen alarm slaan, maar in de Duitse gedragin gen hebben wij ook niet geloofd. Hoe ernstig het Sovjet-gevaar wordt, mag zeker worden afgeleid uit hef feit, dat Amerika zich enige maan den geleden in de U.N.O. van de Sovjet heeft afgewend ien thans geestelijk bereid is een nieuwe oor log met de Sovjet aan te gaan. hetgeen ook het geval is met Roe menië, Bulgarije, Hongarije en an dere landen, om onder het juk van de Soviet uit te komen. Dat het Indisch nationalisme com munistisch ïs, kon men ook zien op Schiphol, toen de Indische afgevaar digden met de vuist omhoog begroef werden. Het zijn de dictators van het proletariaat. Hoever de strijd tegen de Sovjef reeds gaat, kan men zien in het feit, dat de bescherming der Middel landse Zee door Amerika van de Engelsen is overgenomen en Turkije eveneens kan rekenen op steun van Amerika. Aan onze regering ïs hef bekend, dat Amerika ook hef oog gericht houdt op ons Indië en niet zal dul den, dat daar een communistische politiek zal zegevieren. Uit dit alles blijkt overduidelijk, daf een overeenkomst met de leiders van nu niet mogelijk is. Te huur zit- en slaap kamermet gebruik van keu ken, voor echtpaar zonder kinderen. Koninginnel. 71. NETTE MEISJES gevraagd. Gunstige voor waarden Reiskosten wor den vergoed. Stoomwasserij „Het Vertrouwen". Wete ringstraat 60, Baarn. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. Aanmelden van 67 uur. Vredebofstraat 22. WONINGRUIL. Utrecht-Soest. Em. predikant te Utrecht, in bezit van huis met 10 kamers (bijv. geschikt voor pension), wil ruilen met kleiner huis in Soest, aan trekkelijk gelegen. Opgaven aan Mevrouw Van Krug- ten-Biiët, Pastorie. Kerk straat 2. Soest) begint weer Hoofd der School, W. FREDERIKS. Wie heeft nog goederen mee te geven Voor 30 Maart 1947. - Tel. 2196 VOOR AUTORIJLES A. van Nie. Hartmanlaan 43A, Soest, Tel. 2186. SNELMETHODEj De gangmakers zijn communisten en daarom mag niemand zich achter de regeringspojitiek stellen. Door het meest linkse deel in de partij is de P.v.d.A. verplicht haar rol te blijven spelen en de concur rentie tegen de communisten Tje blij ven voeren. Met betrekking tot de overeenkomst van Linggadjafti zegt spr., daf zo wel onze als de Ind. regering zeggen dat er maar 1 Linggadiatti is, maar hef wonderlijke is wel, dat geen der beide partijen wil tekenen. Spr. wijst er verder op, dat wij in Indië een enorme goodwill hadden. Men achtte ons hoog, omdat wij man nen waren van ons woord. Die goodwill verspelen wij thans geheel door ons gesol en ons twijfelen.. Toch gelooft spr., dat de zaak nog niet geheel1 verloren ïs. Wanneer wij ons aaneen sluiten en een grote machjt vormen, zal de regering moe ten wijken voor de volkswil. Met Linggadjafti valt of staat onze grote Nederlandse zaak en onze plaats in hef grote wereldgebeuren. Hierna werd een kleine pauze ge houden, waarin de aanwezigen ge legenheid hadden schriftelijk vragen te stellen, waarvan door een tien tal' personen gebruik werd gemaakt. Uit het applaus, dat aan hef einde van de avond volgde, bleek wel, daf hef gesprokene de instemming had van de aanwezigen. Het slotwoord werd gesproken door Generaal1 Winkelman, die de aanwe zigen aanspoorde zich aan te slui ten bij de actie „Handhaving Rijks- eenheïd'', opdat aan de regerings- polifiek een half zal kunnen worden toegeroepen. DE EERSTE KEER.... De dagbladen hebben reeds het bericht gebracht over de wereld reis, die de heer B. van Leer van 12 Maart tot 4 Mei in een voor hem speciaal' verbouwd K.L.M.-toestel zal maken. Dit vliegtuig, de „Twenthe'' wordt omgebouwd door de firma Mutters te 's Gravenhage. Toen omstreeks 1922 deze firma haar allereerste opdracht verkreeg voor het ontwerpen van 'n inferieur voor het eerste Fokker-itote-sitel' dejr K.L.M., wijdde zij zich met hart en ziel aan deze taak. De grote dag brak aan, waarop het werk voltooid was en de heer Mutters m/ef de heer Plesman de eerste vlucht zou maken. Vol trots zaten zij samen in het (voor die tijd) luxueus ingerichte toestel. Na enkele minuten vliegen scheurde er echter iergens een pa neeltje los. Even later begaf een raamlijst het. Toen het toestel weer boven Schip hol cirkelde, zaten de henen Ples man en Mutters elkaar in een vol komen kale ruimte aan te staren. Alles was losgetrild. EEN AMERIKAANS INKOMEN. De beroemde liedjeszanger Sinafra, 29 jaar oud, uit Italiaanse ouders te New York geboren, was vier jaar geleden, ondanks zijn buitengewoon aangenaam klinkende bariton nog volkomen onbekend. Voor zijn eerste optreden, voor oen klein omroepstation, kreeg hij als honrarium een team kaart je. Nu ia hij zo beroemd, dat van elke gramo- foonplaat met een zijner schlagers, gemiddeld twee millioen stuks wor den verkocht. Columbia produceert nu per maand één plaat van hem. Gedurende de daarop volgende 12 maanden kopen de detaillisten on geveer Tien millioen stuks per op name. Sinafra heeft ook nog enige bijver diensten. Hij speelt in een1 of twee films per jaar en ontvangt daarvoor 150.000 dollars. Hij zingt drie lied jes per week voor een radio-pro gramma: opbrengst 500.000 dollars. Voor zijn optreden op het toneel van de allergrootste bioscopen heeff hij een weekgarantie van 20.000 dol lar. Sinafra zingt alleen eigen liediies, die door zijn eigen uitgeverij woeden gelanceerd.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3