Vrees voorde Vrede. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 23e Jaargang - No. 21 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 14 Maart 1947. Maandag is in Moskou de confe rentie begonnen, w'\t de vrede met T>uitsland penklaar moet maken. Er zijn daar vertegenwoordigers uit lan den met zeer verschillende inhoud, imet zeer verschillende beginselen en met zeer verschillende belangen. Op de achtergrond zien we de kleineren, de verhoudingsgewijs zwaarst getroffenen. Ten slotte is er inog het lijdend voorwerp, Duitsland zelf. Al is het niet zelf in Moskou vertegenwoordigd, toch is het er. Wanneer Frankrijk spreekt over de vrede, staan achter hem de schim men van Bismarck, Wilhelm en Hit- Ier. In één mensenleeftijd heeft dat land ontzaggelijk veel van Duitsland te lijden gehad. Wanneer we een Fransman vragen: „vreest gij hef ter neergeslagen Teutonendom dan zal hij antwoorden: „neen, wanneer hef machteloos blijft! ja, wanneer het mogelijkheden wordt gegeven zich weer te herstellen.' De vrees en Duitsland zijn het cen trale probleem van Frankrijks Euro pese politiek. Het is begrijpelijk. Wanneer Rusland spreekt over Duitsland, denkt het aan de uitge strektheden van zijn gebied, die zijn verwoest, vernield, verbrand en uit gemoord. Maar de vrees voor Duits land is er niet aanwezig. Wél een an dere, n.1. deze: dat de Germanen met hun „Germanje'' op een of an dere manier worden gebruikt als middel bij een actie tegen hem. Daarom moeten Duitslands oost grenzen naar het westen. Begrijpe lijk, 't meeste van wat de Duitsers In het Oosten kwijtraken, was oor spronkelijk toch slechts kolonisatie gebied en de oorspronkelijke bewo ner, de ,,Polack'', werd als burger van de tweede of derde rang be schouwd. Rusland doet al concessies in de Stille Zuidzee om straks in het Westen zijn zin te krijgen. Ook hier de Vrees met zijn gezel: hef wan trouwen. En wel in hoofdzaak tegen zijn bondgenoot. Wanneer de Amerikaan spreekt over Duitsland, dan denkt hii aan Rus land. Rusland en wat daarmede sa menhangt, wordt op het ogenblik bij „Uncle Sam'' harder verfoeid, dan ooit de Nazi's. Want de expansie drang van Amerika moge anders zijn dan de Russische, ze is er evenzeer en wel in sterkere mate. Het verschil is alleen, dat waar Rusland werkt met Socialistische Eenheidspartij, Amerika werkt met dollars. En daar dollars in de meeste landen greti ger worden geaccepteerd aan rode principes, heeft Amerika het vier der geschopt dan Moskou. Maar waar het zich bii dat schoppen een zere teen stootte, toonde het zich erg geïrriteerd. Niet zo zeer j/egens Duitsland als het daar een onder grondse SS-organisafie had op te ruimen, maar wel jegens Moskou, als in diens satellief-sTafen de dol lar geen vrii emplooi kon vinden. Voor Amerika is op de Moskouse conferentie Duitsland ook slechts iets, dat in wezen pas op de tweede plaats komt, al wordt er natuurlijk wel het meeste over gepraat. Vrees wordt hier vergezeld door de heb zucht, die bang" is, niet alles te krij gen. En Engeland met de kleine West- Europese staten? Geen van allen hebben ze voor zich territoriale aspi raties ten opzichte van Duitsland, wanneer we tenminste van de onbe tekenende grenscorrecties afzien. Geld om te beleggen in hef buiten land is er niet. En zeker is er geen geld te beleggen in een land, dat niet in afzienbare tijd tot tegenpresta ties boven de op te leggen schade vergoedingen in staat zal zijn. De kleine landen vooral missen Duits land als klant. Louter economisch gezien zouden zij het land een ze kere welvaart toewensen om het toe te voegen aan de afzetgebieden voor hun productie. En in de eerste plaats willen zij natuurlijke waarborgen voor hun staatkundige en economi sche veiligheid. Maar ze zien in, dat die meer afhangen van internationa le samenwerking, waarbij automa tisch zelfs een Duitsland van de kracht van Hitier, slechts een twee de viool zou moeten spelen, dan van een zich blind staren op hef fantoom van een herrijzend Nazi dom. Resumerende kunnen wij zeggen, dat Duitsland op de conferentie, waar over zijn lot wordt beslist» slechts op hef tweede plan komt in de rii der wereldproblemen en dat het geen kans krijgt de tegenstel lingen tussen de bondgenoten uit te buiten. Dat stelt gerust. Maar het stelt niet gerust, dat in Moskou zullen voorzitten de tegen stellingen: de vrees, het wantrouwen en de hebzucht. Distributienleuws. DISTRIBUTIE VAN VAN SCHOENEN. Met ingang van onderstaande datum komen personen, wier tweede dis- tributiestamkaarfnummer eindigt op een der cijfers 1,8,4 of 0 en die, in verband met het feit, dat ze bij de eerste cljferaanwljzingen niet in aanmerking zijn gekomen voor een schoenenbon en nog in het bezit zijn van een inlegvel', waaraan zich de bon 614 bevindt, in aanmerking voor een schoenenbon naar keuze. Soest. In het perceel Kerkpad Z.Z. 55, kas I, van 912.30 uur, voor hen, wier geslachtsnaam begint mef de letters- A t.m. C op Dinsdag 18 Maart. D t.m. F op Woensdag 19 Maart. G op Donderdag 20 Maart H tm. J op Vrijdag 21 Maart. K op Maandag 24 Maart L tm. M op Dinsdag 25 Maart N t.m. R op Woensdag 26 Maart. S op Donderdag 27 Maart. T tm. V op Vrijdag 28 Maart W tm. Z op Maandag 31 Maart. SOESTERBERG. In het hulpdistri- bufiekanfoor aan de Rademakerstr. tijdens de gewone kantooruren: A tm. Z in het tijdvak van 18 Maart tot en met 31 Maart 1947. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distri- bufiestamkaarf, terwijl behalve de bon 614 ook de bon 612 van het bijbehorend inlegvel zal worden in genomen. Gelijktijdig met bovenstaande uit reiking zal aan kinderen, die zijn geboren in de maand Februari van een der jaren 1932 tot en miet 1946 alsmede aan kinderen, geboren in de maand Mei van het jaar 1946 en die 'n inlegvel GC, GD, of GE 605 bezitten, een schoenenbon worden uitgereikt. Hiervoor zal bon 604 van het inlegvel worden ingenomen. Voor deze kinderen worden bonnen uitgereikt overeenkomende met hun leeftijd. Sport. BILJARTEN. DISTRICT „EEMLAND''. PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP 4e KLASSE. Dinsdagavond i.1. werden de wed strijden om4 het persoonlijk kam pioenschap 4e Klasse voortgezet. E. Poort van Leusderk war tier, die tot nu toe ongeslagen aan de kop ging, kreeg van J. de Bakker (Gou den Ploeg) de eerste nederlaag te incasseren. De kapsen voor het kam pioenschap zijn weder geheel open, daar Poort, de Bakker en Jas met gelijke punten aan het hoofd gaan. Aan spanning zal het hedenavond in hotel „De Gouden Ploeg'', alwaar de laatste partijen worden gespeeld, niet ontbreken. De uitslagen van de gespeelde wed strijden waren: W. Dijkman 88 34 1.62 11 J. Jas 90 34 1'.66 8 E. Poort 90 40 2.25 13 H. Koppel 86 40 2.15 18 W. Dijkman 90 38 2.36 12 E. Bouwman 67 38 1.76 8 E. Poort 86 31 2.77 18 J. de Bakker 90 31 2.90 11 H. Wijnands 60 46 1.30 6 E. Bouwman 90 46 1.95 10 P. Mehrïngs 69 44 1.56 7 J. de Bakker 90 44 2.04 10 H. Wijnands 71 48 1.47 7 J. Jas 90 48 1.87 16 P. Mehrings 83 44 1.88 18 H. Koppel 90 44 2.04 11 Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad onzer gemeenfie is in open bare vergadering bijeengeroepen te gen Dinsdag 18 Maart 1947, te 14-50 uur, ter behandeling van de navol gende agenda: I. Ingekomen stukken en medede lingen. a. Schrijven van de gemeeptegeplees- heer te Soest dd. 17 Februari 1947, inzake mclkverstrekking op de scho len. 2. Voorstel inzake planfsoenaamleg bij het station Soesfduinen. 3. Voorstel' met betrekking tot een verzoek om vergoeding ex art. 13 L.O.wet 1920. 4. Voorstel tot verlening van een crediet voor de bouw van 14 arbei derswoningen. 5. Voorstellen tot: a. verkoop van grond aan de Luite nant Koppenlaan aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Qemeente te Soes- terberg en aan J. B. Tammer. b. verhuur van het perceel Van Wee destraat 33 aan P. V. van Hove. 6. Voorstel inzake ^nogelijke uitbrei ding van de tenpisbanep aan de Schrikslaan. TWEE BONNEN. J. M. B. alhier, die een vuurbuks in zijn bezit had, kreeg hiervoor eieln procesverbaal. Dit had tot gevolg, dat B. zijn buur man, van E., te lijf ging, waarvoor hij een tweede bonnetje kreeg we gens mishandeling. ERNSTIGE AANRIJDING. Een nogal ernstige aanrijding had plaats op de. Van Weedestraat, al waar een uit de richting Amersfoort komende vrachtauto plotseling moest stoppen. Hierdoor moest 'n achter de vracht wagen rijdende luxe auto, afkomstig uit Zwitserland, eveneens stoppep. De luxe wagen slipte echter, waar door deze onder de vrachtauto schoot en belangrijke schade aan de voorzijde opliep. Door de nogal hevige schok schoot een der inzittenden met één knie onder het dasbord der auto, waar door hij zijn knieschijf brak. Deze persoon werd per ziekenauto naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. BENOEMD. De heer A. Fortuijn Harreman al- hier is met ingang van' 1 April a.s. benoemd tot directeur der V.V.V. te Apeldoorn. HET REGENDE, 't Was haast niet te geloven, 'k Moest er even in gaan staan- m'n handen uitgespreid. Hat was waar en het voelde buiten waarachtig al aan, of het lente was. Ineens was ik het beklemmende ge voel vergeten, waarmeje ik gister avond in m'n lége, gapende kolen- kist keek. Den Lente was er nu toch? Dat beetie kou, dat we nu nog zou den krijgen, of een frisse dag, zou den we wel met een houtje verdrij ven. M'n tuin heeft nu wel geen om heining meer, omdat we de pajeia sloopten, en in de kelder is het rek wel' geofferd en verdwenen er meer van die kleinigheden in dat vraat zuchtige zwarte monster, maar dat is nu voorbij en van de zomer bou wen we de zaak wel op.Als er hout is. Dan komt De Bilt vertellen, dat de aanval van het „warme front''wéér is afgeslagen en verder, dat zie met geen mogelijkheid kunnen zeggen, wanneer het nu wèl lente wordt, 'f Is om te huilen. En dan nog een kolenboer, die geen andere troost heeft dan de toezeg ging, dat ik in ieder geval vóór eind April' m'n twee mudjes in huis zal hébben. Ik voel me als in het najaar van 1944, toen we óók dachten, dat de bevrijding kwam. Alleen mochten we toein ongestraft bomen organiseren, BELANGENGEMEENSCHAP SOESTDUINEN. Men schrijft ons: Als gevolg van de geïsoleerde lig ging van Soesfduinen is bij enkele inwoners het idee oinifstaa|n fe trach ten tot een belangengemeienschap te komen. Hiertoe hebben zii een bijéénkomst gehouden in het stationskoffiehuis, waarbij alle inwoners van Soesfdui nen waren uitgenodigd. De belangstelling van de circa 25 aanwezigen was groot. Als punten van samenwerking, die nog uitgewerkt moeten worden, wer den genoemd: a. Het nemen van dezelfde werklie den, zoals loodgieter, schoorsteen veger, omdat men gemakkelijker ie mand naar Soestduinem krijgt voor 5 of 6 karweitjes, dan voor 1 en men dan bovendien de onkosten van het gaan en komen, verdeeld over meer dere gezinnen. b. een goede regeling voor hef af halen van distributiebescheiden. c. Controle op prijzen en kwaliteit. d. Onderlinge hulpverlening, zoals hulp bii ziekte, boodschappen doen, oppassen in de avonduren. Er stelden zich 5 dames beschik baar als wijkhoofd, omdat de mees te bemoeiingen op huishoudelijk ge bied zullen liggen. Maar ook de he ren bleken genegien dezie actie mlet raad en daad te steunen. Zo hoopt men te bereiken, dat Soesfduinen niet blijft het oord „waar iedereen op zichzelf blijft waar alles zo duur is en waar je nooit iemand naar toe kupt krij gen.'' Reeds vijftig gezinnen toopdep zich ingenomen met deze pla,npfep. VOOR HET POLITIEBUREAU. Ter verfraaiing van het nieuwe po litiebureau werd door Mej. Eggink, wonende aan de Heuvel weg alhier, een grote foto in lijst aangeboden. De foto is een weergave van eew geschilderd portret van H. M. de Koningin ten tijde van de kroning.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1