r Hérrie om „Martin Behrman' IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementspri|s 11.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 22 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraal 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 18 Maart 1947. Om een stoute beeldspraak te ge bruiken: „De Martin Behrman'' heeft nogal wat stof doen opwaaien. In Amerika, ook in Engeland en na tuurlijk, in ons eigen land. Wat was er met die Behrman aan de hand? De „Behrman'' had goederen aan boord, waarvan de Nederlands-Indi sche regering, we kunnen gerust aannemen, niet op losse gronden, veronderstelde, dat de herkomst niet zuiver was. Door militairen heeft ze toen politiemaatregelen laten uit voeren en de directeur van de re derij, aan wie het schip toebehoor de, vloog niet alleen van Amerika naar Indië, maar van woede ook haast uit zijn vel. De lading bestond uit ondejqniemers- producten, producten die nu nog in grote hoeveelheden liggen opgesta peld en eigendom zijn van de on dernemingen, vanwaar ze komen. De eigenaars van die ondernemingen zijn afwezig. Hun belangen worden waargenomen door het Nederlands- Indische Beheersinstituut. Maar dit Beheersinstituut treedt niet alleen op als vertrouwensman van de aanwezige eigenaren, zelfs niet in de eerste plaats. Tropische producten zijn schaars, denken we maar eens aan de rubber voor on ze fietsbanden en vetten voor onze margarine. De beschikbare quantums worden niet klakkeloos op de we reldmarkt gesmeten, maar zijn als het ware „op de bon''. Zo wordt ons zwaar gesjochten landje b.v. niet uitgesloten van de voorziening van rubber, hoewel we bïi 'n vrije prijs vorming van ons armoedje een fancy-prijs zouden moeten neertel len. Maar tussen de behartiging van het privé-belang van de eigenaar en het algemeen belang heeft het Beheers instituut nog een belajng te behar tigen, n.1., dat van het land, dat de producten voortbracht. De Duitsers hadden indertijd, het was- vóór de oorlóg, de gewoonte met de regeringen der Balkanlanden handelsverdragen af te sluiten, waarbij het voor hen nuttige produc ten betaalde met, platweg gezegd, rommel, die zii ergens anders niet konden spuien. Graan werd betaald met zakkammen en box-camera'tjes, artikelen, om welke de Bulgaarse boer nu niet bepaald zat te sprin gen. Het was de tactiek van de sterkere tegenover de zwakkere. Ook Amerika zit vol met inferieure goederen, die in oorlogstijd vlot van de hand gingen, maar nu al niet meer door het binnenland worden begeerd. Het Beheersinstituut heeft er voor te zorgen, dat het hoogwaar dige producten voortbrengende lép d in ruÜ daarvoor geen prullaria ont vangt, maar dingen, waaraan het behoefte heeft, machines b.v. Drie dingen dus, die rekening hou den met zowel de privé-belangen van de betrokkenen als met het al gemeen belang. Maar wat kan de reder het belang van Indonesië sche len? Als er dollars zijn te verdie nen, is het misdadig, het na te la ten, luidt de moraal van de Ameri kaanse zakenwereld en de boze re der heeft laten weten, dat hiï zal proberen de dollarlenïng aan Ne derland te doen mislukken. We moe ten afwachten, of hem dat zalluk- ken, maar zijn houding tekent de Amerikaan ten voeten uit. Zo zouden wïï ook de eis van 10 millioen schadevergoeding willen zien. Het is waar, dat wit de zaak misschien tactischer hadden kunnen aanpakken en dat met minder ge rucht éénzelfde of meer resultaat zou zijn bereikt. Maar dat neemt niet weg, dat het ongelijk aan de kant van de Amerikane(n is. Eji de goede zijde van deze historie is, dat we nog eens hebben kuniniein besóf- fen, dat de zwakke naties alleen door samenwerking onder de heer schappij van de sterken vandaan kunnen komen, of er onder vandaan kunnen blijven. Ten slotte nog een opmerking, die slechts zijdelings met de Behrman heeft uit te staan. Onze indruk is, dat het incident zich afspeelde in een sfeer van geprik keldheid, een sfeer, die hangt om alles, wat met Indonesië heeft te maken, zowel aan de ene als aan de andere zijde. Zou het geen tijd worden nu eens een begin te maken m,et de nieuwe op- en uitbouw van i^et voorfbren- gingsapparaat in Indonesië? Werkende vergeet men gauwer, dat men lijdt aan lange tenen en samen werkende staat men sterker tegen over lieden, die er met de room van de met zoveel moeite gewonnen melk trachten vandoor te gaan. Officiële mededelingen. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hiï verhinderd is om op morgen, Woensdag, 19 Maart, zijn gewone we kelijkse spreekuur te houden. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de hierna vermelde personen, die in het bezit zijn van een door hun college verleende vergunning voor vervoer van personen met huur auto's, slechts personen tegen ver goeding mogen vervoeren, en dat het aan anderen verboden is personen tegen vergoeding te vervoeren. Voor Soest: G. v. d. Broek, Becke- ringhstraat 32a. A. B. Fugers en Zo nen, Kerkstraat 2. H. Gorissen, Kerk straat 1. G. Klomp, Koningininelaan 4. J. de Roode, Lindenlaaw 1. Wed. H. A. Staal, F. C. Kuijperstraat 12. Joh. Tak, Eikenlaan 5. W. Verwoerd, Koningininelaan 35. C. van Wilgen burg, Birktstraat 9. Voor Soesterberg: A. J. J. van Mar- le, Rademakerstraat 15. H. Pul, Postweg 52. G. Spaan, Amersfoort- sestraat 2. Oo de naleving van een en ander zal van politiewege nauwlettend worden toegezien. Sport. BILJARTEN. DISTRICT „EEMLAND''. Vorige week werden de wedstriiden om het persoonlijk kampioenschap 4e Klasse voortgezet. Poort, De Bak ker en Jas hadden elk met acht punten de leiding. Door edn beter gemiddelde bezette Poort de aprste plaats. Na de wedstrijden in „De Gouden Ploeg'' is er in de stand niet veel verandering gekomen, daar zo wel Poort als De Bakker hun partij wisten te winnen. Jas verlóor van Poort en kan als uitgeschakeld be schouwd worden. Poort's kansen zijn nu aanmerkelijk gestegen, omdat zijn gemiddelde zo hoog is, dat, bij een gelijk aantal matchpunten, hem het kampioen schap niet kan ontgaan. De uitslagen van de gespeelde par tijen waren: Poort - 90 50 1.80 13 Jas 63 50 1.26 5 De Bakker 90 36 2.50 23 Bouwman 84 36 2.33 8 Dijkman 90 46 1.95 11 Koppel 74 46 1.60 11 Mehrings 90 59 1.52 9 Wijnands 90 59 1.52 6 De stand is thans als volgt: Poort 6 10 536 219 2.44 De Bakker 6 10 512 239 2.14 Jas 6 8 485 265 1.83 Bouwman 6 6 466 232 2. Dijkman - 6 6 493 259 1.90 Koppel 6 4 484 252 1.91 Wijnands 6 3 430 260 1.64 Mehrings 6 1 455 258 1.76 Hedenavond, Dinsdag, worden de laatste partijen te Amersfoort, in ca fé Diepen aan de Leusderweg, ge speeld. Direct na het beëindigen der wedstrijden zal de consul van de Ned. Biljart-Bond de prijzen uitrei ken. Plaatselijk nieuws. OPLICHTING VAN DISTRIBUTIEBONNEN. De 19-jarige dienstbode M. v. A., die geregeld met bonnen knoeide ten nadele van de winkelier H. v. d. W. alhier, had zich Vrijdag i.1. voor de Utr. Politierechter fe verantwoor den wegens dit wanbedrijf. Uit 't verhoor bleek, dat 't meisje door op listige wijze te knoeien i:n heit krui deniersboekje, zich een aantal snoep en cigarettenbonjnen wist toe fe eigenen, welke zij gebruikte om op haar wekelijkse dansavondjes haar vriendinnen en vrienden op kos ten van de winkelier te tracteren. Alvorens aan het meisje haar gerech te straf op te leggen besloot de Poli tierechter de zaak te verwijzen naar de rechtercommissaris voor een na der persoonsonderzoek van ver dachte. GEMEENTERAADS VERGADERING. In de raadsvergadering, welke he denmiddag werd gehouden, wer den, naast de door ons reeds ge noemde agendapunten nog behan deld een ontslagaanvrage van de heer P. Beekman, als lid van de raad en de navolgende punten: 7. Voorstel tot verpachting van de woning Bosstraat 157 met bijbeho rende gronden aan A. J. W. Steen man. 8. Voorstel tot het bouwen van een wachthuisje aan de autobushalte „Nieuwerhoekplein''. 9. Eventueel onderzoek van^de ge loofsbrieven van het nieuw benoem de raadslid ter voorziening in de vacature P. Beekman. 10. Behandeling van belastingrecla mes. BELEDIGING. Op 3 Juni j.1. kreeg de 37-jarige stalhouder C. B. alhier ruzie met de vrouw van een zijner koetsiers, ze kere A. C. de H., die hiï enige min der vloeiende kwalificaties naar hef hoofd slingerde. Deswege had B. zich Vrijdag j.1. voor de Utr. Po litierechter te verantwoorden, waar om ook hij een aanklacht bij de jus titie had ingediend. Dat waste na tuurlijk zijn eigen schuld niet schoon, maar beïnvloedde wel de strafmaat. Zes gulden boete, subs. drie dagen hechtenis luidde het vonnis. PROPAGANDA-AVOND VOLKSONDERWIJS. Donderdagavond gaf het bestuur van Volksonderwijs haar jaarlijkse feest en propaganda-avond voor leden en belangstellenden in de zaal van1 Kern land. De voorzitter riep allen een harte lijk welkom toe, in het bijzonder aan de burgemeester als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Ondanks de slechte weersomstandig heden was er een grote opkomst en spr. uitte hierover zijn voldoe ning. Dit getuigt, aldus spr., dat er 'T WAS IN DE SNEEUWTIJD. Het wandelpad was teruggebracht tot een heel smal éénmans- weggetje van samengetrapte sneeuw. Me)t moeite kwam de dame vooruit. Hef moet wei iets heel noodzakelijks ge weest zijn, dat ze zich op sfraat be gaf, want dames van héér leeftijd moeten met dit weer leigenlijk thuis zitten. Maar wie weet, misschien had ze wel geen kolen meer en ging ze bij een kennis een paar uur warmffl opdoen. Van tegenovergestelde richting na derde de Hope des Vaderlands, twee Soester „heren'' van plLm. 20, jaaf. Deze gentelemen bestondfefn het zóó schofterig door te lopen, dat de da me van het paadje af in de sneeuw moest stappen, haar evenwicht ver lóor en viel. Het kwam zelfs bij de vlerken niet op de dame te helpen. Daar hadden ze fe veel pret voor over hun heldendaad. Even verder hadden zij weer een ontmoeting. Ditmaal met een nogal stevig uitziende chauffeur. U raadt! het natuurlijk al. Inderdaad, ze namen geen risico. Meters voor de ontmoeting, liepen ze al k)nie-hoog door de sneeuw. De slungels! H. OEKMAN. nog een zeer grote belangstelling bestaat voor ons Volksonderwijs. Het is nodig, dat wij ons handhaven, zo zeide hij verder, want zeer zie ker wordt het openbaar onderwijs bedreigd. In 1945 bedroeg hef gehele aantal leerlingen aan de openbare scholen in Nederland 27,9 procent. Dit is te weinig. Er moet hard gewerkt worden aan de opbouw en uifbre- ding. Hef gaat erom, dat ieder lid principieel ons streven steunt. De lakse geest moet worden vaarwel ge zegd. 't Is nu: vóór of tegen. Vervolgens noemde spr. de voor waarden waarop mén lid kan wor den van Volksonderwijs. Komend najaar zal er opnieuw een grote propaganda-avond gehouden worden, waaraan ook het eigeln to neelgezelschap zal medewerken» evenals deze avond. Het is goed om nu ook eens te laten zien» wat ler in eigen boezem leeft. „Befje regeert'', zo was de titel van het mooie toneelstuk, dat hierna werd opgevoerd. Hoewel de toneel club voor het eerst op de planken kwam, leverde zij al zeer goede prestaties. Er waren scenes, die door het beroepstoneel niet beter konden worden gespeeld. Alle hul de aan de regisseur. In de entre-acten zorgde het duo Uiterwijk-de Boer voor een vrolijke muzikale noot. DE STORM. De storm, welke gisterennacht over ons land heeft gewoed, heeft ook in onze gemeente nogal schade aan- gericht. Naast vele dakpannen, die ten of fer vielen, moesten meerdere zinken ken daken het ontgelden. Van en kele grote panden, die geheel met zink waren bedekt, scheurde het zink als papier weg. Van enkele andere panden sloegen, nadat de pannen waren afgewaaid, delen van de houten dakbedekking weg, terwijl van meerdere bomen zware takken werden afgescheurd. Op de Julianalaan kwam een zinken dakbedekking terecht op de draden der radio-centrale, waardoor nogal storing ontstond. REVOLVER GEVONDEN. Op de openbare weg werd een re volver gevonden. De eigenaar ka(n dit exemplaar bij de politie terug bekomen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1