PASEN. De openbare school aan de Beetzlaan jubileert. Sport. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 27 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 4 April 1947. Omkranst met een wondere glans straalt ons telken jare het hoogfeest van Pasen tegen. Komende uit de donkere lijdenstijd, waarin wij in het bijzonder bepaald worden bij de beklemmende wor steling tussen het goede en het kwa de, tussen recht en onrecht, tussen Christus en Satan, zingt deze dag ons in blijde iubelklanken tege|n „De Heer is waarljjk opgestaan'', het recht zegen praalt?"' Wanneer wij ons in een stil ogen blik ter neder zetten, dan kunnen wij soms benauwd worden door de donkerte rondom ons. Onze jongens in Indië en hun strijd. De uitzicht loze conferenties over de wereld vrede. Dit alles stormt onstuimig op ons af en daarboven hangt de drei gende atoombom. Zo gaan wij in deze wereld voort durend in de donkerte en ons gaan is een lijdensweg wanneer wij ron dom ons zien. Maar nu is het de wondere waar heid en daarvan is ons deze Paas dag een teken, dat dit alles over straald wordt door de overwinning van het Licht. In het Licht van de Paasmorgen zien wij het Licht. Nu in deze som bere duisternis. In dit Licht krijgt al ons werken, ons doen en ons streven naar het goede perspectief en weten wij de weg te vinden. De goede weg. Wij jubelen op deze dag: „Dit is de dag, die de Heer gemaakt heeft". Er. wij zijn blij, „want dit Licht straalt in eeuwigheid''. Officiële mededelingen. KIEZERSLIJST. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de op 22 Februari j.1. vastgestelde kiezerslijst, zoals deze thuis luidt, van 1 April 1947 tot 1 April van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijzi ging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter in zage ne dergel eg d. HINDERWET. Burgem. en Weth. van Soest bren gen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaar- seweg 80, 's-Gravenr,age, om vergun ning tot het oprichten van eeai elec- trisch gedreven benzinepomp ter vervanging van de bestaande instal latie op het perceel Beukenlaan no. 28a, kadastraal bekend sectie G. nr. 3807. Op 15 April a.s. zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag, des voormiddags te 11 uur, ter secretarie zitting worden gehouden. AANLEGGEN EN HOUDEN VAN LOTERIJEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat als gevolg van de steeds meer toenemende verzoeken om vergun ning tot het houden van een loterij het college besloten heeft deze lo terijen zoveel mogelijk te beperken en 't verlenen der wettelijk voorge schreven vergunningen te weigeren indien de door de Loterijwet voorge schreven beperkende voorwaarden niet ten volle kunnen worden nage komen. Tot het aanleggen en houden van een loterij uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een atnder algemeen belang en waarin de prij zen of premiën niet in.geld of gelds waardige papieren bestaan, kan door B. en W. toestemming verleend wor den, indien de premiën of prijzen ge zamenlijk geen grotere waarde heb ben dan één honderd gulden- Van deze bepaling zal in den ver volge niet meer worden afgeweken» temeer daar bij verlotingen de mid denstand door het geven van winkel waar als prijs in het algemeen te veel wordt belast. Op het houden van verlotingen zon der vergunning van hun college zal strenge controle worden uitgeoefend. Dinsdag (1 April) was het 25 jaar geleden, dat de openbare school aan de Beetzlaan werd gesticht. Te half elf 's morgens had de feestelijke herdenking plaats in een der loka len van het schoolgebouw, dat voor deze gfelegenheid prachtig was ver sierd. Onder de vele aanwezigen merkten wij op onze Burgemeester, d|e ge meentesecretaris, wethouder De Haan, de heer Van Noesel, de ge meentearts, dr. Stroband, de heer Voerman, de inspecteur en de oud inspecteur van het o.l.o., de inspec teur van het gymnastiek-onderwijs en verder de hoofden van de openbare re scholen aan de Middelwijkstraaf en Soesterberg. De heer Groenemieijer, de voorzitter van het feestcomité, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Nadat koffie met gebak was geser veerd, sprak allereerst de burge meester. 25 Ja&r geleden, aldus spr., had hier ook 'n feestelijke bijeenkomst plaats, maar toen gold het de oprichting van de school. Evenals nu leefden we bij de oprichting ook in een na oorlogse periode. Waren toen de moeilijkheden al groot, thans zijn ze veel groter. De belangstelling voor het o.l.o. is nu veel beter geworden. 25 Jaren bestaat thans deze school, het waren 25 iaren van strijd en of fers. Er is veel bereikt, maar ook de komende iaren zullen veel van ons vragen. Spr. eindigde zijn rede met de wens, dat de komende periode even vrucht dragend zal mogen zijn. De heer Lindeman, inspecteur van het o.l.o. wees er op, dat de oprich ting van een school op zichzelf een vrij eenvoudige zaak is. De moeilijk heden komen pas later. De heren Van Wely en De Boer hebben, met de hulp van het personeel, hard ge werkt en zij hebben de school ge maakt tot wat zij nu is. Zeer uitvoerig sprak hierna de heer Van Wely, oud hoofd der school. Op geestige wijze memoreerde hij de verschillende gebeurtenissen in de voorbije iaren. Toen in 1921 de l.o. wet tot stand kwam, werd door het gemeentebestuur besloten een openbare school aan de Beetzlaan op te richten. De Gedeputeerde Staten waren er zeer tegen, maar men zag toch in, dat aan het raadsbesluit goedkeuring moest worden gehecht. In 1922 werd begonnen met 2 on derwijzers en 2 onderwijzeressen, die de leiding hadden over pl.m. 100 leerlingen. Na enkele jaren reeds moest uitbreiding volgen en een lo kaal worden bijgebouwd. Spoedig bleek ook 'n ULO-school nodig. Deze kwam in een gedeelte van de school in de Kerkebuurt. In de mobilisatie was het minder pret tig werken. In drie dagen werd er door grote mensen meer aan het ge bouw vernield dan in 17 jaren door kinderen. Ook in de daarop volgen de bezettingsjaren was het zeer moeilijk. Spr. hoopte, dat het personeel, met de heer De Boer aan hiet hoofd, hun taak op dezelfde wijze zullen blij ven voortzetten. Wethouder De Haan zegt zijn school jaren in deze school doorgebracht te hebben en het doet hem ie|en groot genoegen hier aanwezig te kunnen zijn. Van de heer Van Wely had hij geleerd bijkomstigheden van hoofd zaken te onderscheiden, hetgeen hem in later jaren zeer te pas in geko men. Hij wenste de school het beste toe in* het komende tijdvak. De heer Batenburg zeide o.m., dat hij het heerlijk vond om mee te mo gen werken aan de opboiuw van het onderwijs. Het werk in de afgelo pen jaren is zeer vruchtbaar ge weest. Door hard werken zijn schit terende resultaten bereikt. Waarderende woorden werden hier na nog gesproken door de heer Van Ieperen, hoofd van de school in de Kerkebuurt, de heer Bakker, school hoofd te Soesterberg, de heer Was sing, voorzitter van Volksonderwijs en door de heer Mulder, voorzitter van de oudercommissie. De heer De Boer, hoofd der jubi lerende school, bracht als laatste spreker, woorden van da,nk aan het gemeentebestuur voor haar mede werking en aan het personeel van de school. Nadat spr. een overzicht over de laatste 6 jaar had gegeven, zegde hij toe ook in de toekomst zijn beste krachten voor de school te zullen geven. 's Avonds werd er in de zaal van Eemland een feestavond gegeven voor de ouders der leerlingen en vele genodigden. De zaal was tot in de hoeken ge vuld toen het hoofd der school, de heer De Boer, het openingswoord sprak. In het bijzonder heette spr. de Burgemeester welkom, die ook nu weer aan de uitnodiging had gevolg «gegeven. De zeer grote opkomst van nu, aldus spr., getuigt, dat de be langstelling voor het openbaar on derwijs nog groot is. Hierna kregen de „artisten" het woord. Leerlingen van de vier hoog ste klassen hadden verschillende kleine en grote toneelwerkjes voor deze gelegenheid ingestudeerd, waar mede veel succes werd geoogst. Met trots kunnen de leiders hier op terugzien. 'n Goed strijkje vulde de entre-ac- tes, die mede nodig waren voor dé corverwisseling. Woensdagavond kwamen de oud leerlingen der school in de zaal van Eemland bijeen. De heer Sonders, lid van het feest comité opende de avond met een hartelijk woord van welkom» waarna hij het woord gaf aan de heer Van Wely, oud-hoofd der school. Spr. zeide, dat er een drang in hem leefde om zijn oud-leerlingen nog ftens te ontmoeten en toe te spre ken. Het liefst zou hij met elke leer ling afzonderlijk willen praten, maar dat is onmogelijk. Spr. wierp een terugblik op de vervlogen jaren. Verschillende her inneringen werden opgehaald en er werd nog eens hartelijk gelachen. Er was lief en leed maar er werd een band gelegd tussen onderwijzer en leerling, een band, die steeds zal blijven bestaan. Hierna volgde de opvoering van „Betje regeert'' door de toneelclub van Volksonderwijs. Dat men genoot getuigde het tel kens oplaaiende applaus. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Met het oog op het Paasfeest en de op 2e Paasdag plaats vindende in terland-wedstrijd Nederland-België iia het stadion te Amsterdam, zijn voor Zondag en Maandag a.s. door de K.N.V.B. en de afd. Utrecht geen competitie-wedstrijden vastgesteld. Als gevolg van Pasen ver. schijnt ons volgend nummer op WOENSDAG a.s. Plaatselijk nieuws. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tot 9.30 uur, heeft aan het slachthuis aan de Lange Brink weg, verkoop van vlees plaats voor de nummers 3651 tot en met 3850. HANDEL IN MILITAIRE GOEDEREN. C. V. alhier had zich Maandag j.I. voor de Utrechtsche Politierechter te verantwoorden wegens het kopen van een aantal accu's, welke door militairen uit een kazerne te Soes terberg waren gestolen. Hoewel ver dachte wist, dat deze goederen op oneerlijke manier verkregen waren, had hij niet geaarzeld ze van enige militairen te kopen en zich aldus aan schuldheling schuldig gemaakt. V. was niet ter rechtszitting versche nen, zodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. De officier van Justitie vond het een ernstig geval ein eis te 4 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De rechter vond het ge val, om dit met een voorwaardelijke straf af te doen te ernstig e|n veroor deelde V tot 3 maanden onvoorw. gevangenisstraf. DIESTAL VAN ZAND. De 30-jarige J. C. H. alhier, die er prijs op sfelt zijn koeien netjes op stal te hebben staan, ging op 7 Mei van het vorige jaar een hoeveelheid van dit materiaal opgraven op grond van de gemeente Soest. Dat mag na tuurlijk niet en deswege werd hij geverbaliseerd. Maandag j.I. veroor deelde de Utr. Politierechter hem wegens diefstal van zand ten nade le van de gemeente Soest tof f 10.— boete, subs. 5 dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te be komen bij de politie. Grijze herenhoed, rozenkrans, wol len kinderwant, sleutel, rechter handschoen, vulpen, kinderschoenfje, lederen boodschappentas, rechter gla cé handschoen, tas met brood, tas met projectielantaarn, Engels leer boekje, groene vulpen, wollen want; bril, rozenkrans, bankbiljet van f10.—grijze winterjas, armbandje, bouvier met halsband, linker dames overschoen, foxterrier, babymuts, paar grijze dames handschoenen met kap, rode kinderwant, kinderschoen- tje, brillenkoker, blauw-zwart hond je, vulpen in leder etui. IN ARREST. De politie bracht, met enige amb tenaren van de C.C.D., een bezoek aan een zekere S. alhier. Men nam een varken in beslag, waarvoor geen vergunning was gegeven. Uit het ver dere onderzoek bleek, dat het baest- ie van A. was gekocht. Deze kreë£ deswege ook bezoek van de poli tie en al spoedig kwam aan het licht, dat hij clandestien handelde en slachtte. In beslagname van een en ander volgde, terwijl hij naar het politiebureau verhuisde, alwaar S, reeds was ondergebracht.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1