Moeilijke tijden. HET V.G.L.O. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 y. kw. 23e Jaargang No. 29 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 11 April 1947. Reeds enige tijd doen geruchten en mededelingen omtrent onze precai re devïezenpositie de ronde. Zij zijn geenszins van waarheid ontbloot en leggen de vinger op een der zwakste plekken: de invoer gaat de uitvoer 5n zoo'n belangrijke mate overtref fen. dat hierdoor binnen afzienbare tijd de ons toegestane credietan in het buitenland zullen zijn uitgeput. Een en ander wordt duidelijk, wan neer we de cijfers betreffende onze import en export gedurende het laatste halfjaar bekijken. Invoer: Uitvoer: Sept. '46 f 199.300.000 f 91.600.000 Oct '46 211.200.000 109.700.000 Nov. '46 238.600.000 125.900.000 Dec. '46 223.300.000 127.800.000 Jan. '47 201.400.000 108.000.000 Febr. '47 312.700.000 97.000.000 i f 1.386.500.000 f 660.000.000 Uitgaande van deze cijfers bjijkt, dat de maand Februari een importcijfer heeft, dat alle vorige overtreft; dat we over 1947 IV2 milliard „gul den aan buitenlandse credietem no dig zullen hebben; dat de invoer voor nog geen 50 door de uitvoer wordt gedekt, terwijl dit voor de oorlog voor driekwart het geval was. Hoewel de credieten voor een groot gedeelte zijn verleend, dekken zij toch niet de gehele credietbehoefte en zal de regering wel genoodzaakt zijn, importbeperkingen op te leg- gen. Deze importbeperkingen zullen zich uit de aard der zaak bepalen tot die artikelen, welke een zekere luxe be tekenen, alsmede verschillende voe dingsmiddelen. De beperking van de grondstoffenimport zou leiden tot een productievermindering en des wege schadelijk zoor onze export. Hoe komen wij aan de middelen om onze import op peil te houden? Allereerst verhoogde productie, waardoor bij een gelijkblijvend bin nenlands gebruik onze betalingsba lans, door grotere export, gunstig wordt beïnvloed. Dit betekentmeer arbeid. Meer arbeid betekent echter niet alleen grotere arbeidsprestaties, doch ook meer mensen, irn als we hieraan denken, dan kan het niet anders, of onze gedachten gaan naar de ve le duizenden jonge krachten, die het leger thans opeist en die, ten koste van grote offers voor de schatkist, aan de arbeidsmarkt wor den onttrokken en tevens naar de grote schare van zwarthandelaren, die altijd nog parasiterend op hun medelandgenoten, werkeloos rond loopt Een tweede mogelijkheid biedt het te gelde maken van een deel van ons dollar bezit. Wat voor bezwaren kunnen ertegen bestaan, dat bezitters van buiten landse tegoeden, hetzij in aandelen, dan wel in obligaties deze te gelde maken en de opbrengst hiervan in vesteren in onze eigen industrie? De vrijgekomen deviezen kunnen dienen tot aanschaffing van grond stoffen en machines, terwijl de te genwaarde in guldens nodig zal zijn om de grotere kapitaalsbehoefte der Nederlandse industrie, die bij een grotere arbeidsproductiviteit zeker zal ontstaan, op te vangen. Dat de industrie en haar ontwikke ling ook de regering na aan het hart ligt, kan men beluisteren in de Memorie var. Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van het Departe ment van Economische Zaken voor 1947, waarin Minister Huysmans onderschrijft, dat een krachtige ont plooiing van het particulier o-nder- nemersïnitiatief in sterke mate kan bijdragen tot het welvaartsherstel van ons volk in al zijn geledingen. Zonder deze ondernemingszin zal het niet mogelijk zijn om binnen 'n redelijk korte termijn onze diepge- schokte nationale economie dusda nig op gang te brengen, dat zo snel mogelijk voor de steeds toenemende Nederlandse bevolking een be hoorlijk verzorgingsniveau wordt be reikt. Wij zullen er doorheen moetien met vereende krachten. De een door grotere arbeidsprestaties, de ander door afstaan van dollartegoed, dat, de bona-fide beleggers niet te na gesproken, dikwijls met speculatie ve doeleinden is opgekocht. Officiële mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage is gelegd een verzoek met bij lagen van P. C. van Dien, Vosse- laan 5 te Zeist, om vergunning tot het oprichten van een lak-spuitin- richting, waarin wordt gebezigd een electromotor van 3 P.K., in het per ceel Postweg 43 te Soesterberg, ka dastraal bekend gemeente Soest, Sectie E no. 2148. Op 22 April 1947 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehou den. In 1943 werden er in Soest 3 scho len voor het Voortgezet Gewoon La ger Onderwijs geopend, toen allen ondergebracht in het R.K. Jeugd- gebouw aan de Steenhoffstraat. Ze ontstonden in de bezettingstijd en dus waren het Duitse instellin gen, ten minste, zo zei „men''. Dit is echter niet het geval geweest. Het V.G.L.O. bestond al vóór de oor log uitbrak en elders in ons land waren voor 1940 al scholen gesticht voor de leerlingen der 7e en 8e klas. Maar onbekend maakt onbemind en zo is het met de vglo-scholen ook gesteld. De ouders willen en kunnen het nut ervan nog steeds niet inzien, zij kunnen nog niet wennen aan de 15 j. leerplichtwet. Velen vinden het „onzin'', dat hun kinderen zo lang de school moeten bezoeken. Die grote jongens en meisjes kunnen toch beter wat gaan verdienen. Daar valt veel over te praten, maar als de leerplichtwet het voorschrijft, heb ben we ons daaraan te houden en moet ons maatschappelijk leven daar mede ernstig rekening houden. Wat is en wat wil nu dat V.G.L.O.? Het is het onderwijs, dat gegeven wordt aan de kinderen, die de la gere school tot en met de 6e klas doorlopen hebben en niet geschikt zijn om het Ulo of het Middelbaar Onderwijs met succes te volgen. Ook de leerlingen, die naar de ambacht school willen, behoren nog minstens één jaar het v.g.l.o. te volgen. Een v.g.l.o.school is geen school voor achterlijken, maar een school, waar onderwijs gegeven wordt, dat recht streeks voorbereidt voor het maat schappelijke leven. Bij het v.g.l.o. worden jongens en meisjes gebracht tot zelfstandigheid. Men tracht daar de kinderen op te voeden tot zelf standige personen met een harmo nisch ontwikkeld karakter. In de v.g.l.o.school is parate kennis no. 1. Het onderwijs wordt daar geheel an ders gegeven als in de g.l.school. Het v.g.l.o. legt het accent op de vorming van de leerling tot zelfstandige per soonlijkheden. Het is juist de leef tijd van 13 tot 16 jaar, die voor de kinderen in hun puberteitsperiode zo ontzettend veel moeilijkheden in houdt en deskundig geleid moet wor den. De leerlingen weten niet wat ze wil len worden, ze zijn alle initiatief kwijt, staan onverschillig tegenover het leven en hebben dus véél steun nodig. Deze biedt de v.g.l.o.-school. De v.g.l.o. wil de leerlingen in het culturele leven brengen door hun iets bij te brengen op gebied van kunst, zang, muziek en litteratuur. De v.g.l.o. wil de leerlingen leren hoe ze hun vrije tijd moeten e<n kunnen besteden. Niet de bioscoop en dansvloer moe ten hoofdzaak worden, maar onze jongens qn meisjes zijn straks de ouders der toekomst, die in hun jeugd reeds moeten wennen aan liefhebberijbeoefening en gezinssfeer. De uithuizigheid moet bestreden worden. En daarom, geachte lezer, zult u het straks heel gewoon vin den, wanneer u bii een v.g.l.o.school een schooltuin, een kippenhok, een duiventil of aquarium ziet staan. En bij enig nadenken zult u ook begrij pen, waarom het zo nuttig is de leerlingen veel handenarbeid, spel en sport te laten beoefenen. En dat voor de meisjes vooral het vak handwer ken en huishoudkunde zo belangrijk is. Het v.g.l.o. wil helpen om iedere leerling een stukje geluk in de we reld te doen verwerven. Nog wordt het niet of te weinig ge waardeerd, soms gesaboteerd, maar de toekomst zal leren, dat het v.gl.o. voorziet in een grote levensbehoefte van ons land en ons volk, maar dan behoeft het de warme steun van de ouders en opvoeders en de overheid. Dan moet er materiaal komen voor keuken en werkplaats en een gezon de samenwerking tussen de scholen voor g.l.o., u.l.o.- en nijverheidson derwijs. Als we zover komen, dan wordt de v.g.l.o. een belangrijk opvoedingsin stituut, waar de leerlingen met veel ambitie naar toe zullen gaan, omdat ze daar vinden het onderwijs, dat bij hun leeftijd past. Het kan, dus het moet! Ingezonden stukken. Geachte redactie. Naar aanleiding van het verslag over het 25-jarig jubileum van de O.L. School aan de Beefzlaan, zou ik gaarne enkele regels van Uw kost bare ruimte in beslag willen nemen. Ik heb in Uw verslag n.1. slechts een enkel woord van waardering aan het adres van het personeel der school gevonden, voor wat betreft het instuderen van de uitgevoerde stukjes. Vooral met betrekking tot de uitgevoerde operette meen ik, dat het goed is er op te wijzen, hoe veel moeite en zorg hieraan werd besteed. Iedereen, die enig idee heeft wat hef wil zeggen met het beschikbare stemmenmateriaal dat te bereiken, wat bereikt werd en dan nog wel met één enkele zaal-repeti tie, zal het met mij eens zijn, dat een woord van grote waardering en bewondering aan de dames en he ren» en wel in de eerste plaats aan het adres van de heer Uiterwïjk, hier bijzonder op zijn plaats is. Ook verschillende ouders, die deze avond en daarvóór in touw geweest zijn, alle lof voor hun onmisbare hulp. Ik hoop tenslotte, dat de Heer Ui- terwijk het niet bij deze éne proef zal laten! Met dank voor de verleende plaats ruimte, J. G. H. VEENSTRA. Het gaat waarachtig al weer wat lijken, al hebben we in 1944 ook niet gedacht, dat het 1947 zou wor- worden voor we het weer zouden horen. Ik bedoel een kruidenier die vraagt: „of u niets vergeten heeft''. Een flauwe mop is dan te zeggen, ach ja, geef me nog maar een paar pond suiker of wat koekjes, want dat bedoelt hij niet. Maar het feit, dat hij het weer zegt, is het al wat waard. We waren al helemaal vergieten, dat het vroeger zo ging. Voorlopig schuilt achter z'n „heeft u niets ver geten'', alleen nog het verlangen u een blikje asperges van f5.75 te ver kopen of een of andere mysterieu- se gehaktsoort in „olie'' of iets der gelijks, wat nodig „er uit" moet. Maar dat mag allemaal niet hinde ren, we zijn weer op de goede weg. Zelfs de meest onmogelijke winke lier, die nog niet zo heel lang ge leden een houding aannam, waar door je ternauwernood iets durfde vragen, gaat weer mens worden. De klant mag dan nog niet voor honderd procent Koning zij)n, zoals het vroeger heette, van Koninklij ke bloede kan hij zich weer gaan gevoelen. Zoals het ook eigenlijk hoort. H. OEKMAN. Plaatselijk nieuws. FEESTVERGADERING KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. Woensdagavond hield de afd. Soest van de Koninklijke Ned. Bond vaa* Oud-Onderofficieren -een feestverga- dering ter viering van de geboorte van H.K.H. Priness Marijke, in „O- ranjehof' aan de Prins Bernhard- laan. De voorzitter, de heer Rouwendaal, opende de vergadering en déeldie mede, dat deze herdenking door brandstoffengebrek eerst hièden kon plaats vinden. Na de behandeling van enige agen dapunten, memoreerde die voorzitter de blijde geboorte van Prinses Ma rijke en verzocht de aanwezige da mes en heren staande het le cou plet van het Wilhelmus te zingen. De avond werd verder zeer genoeg lijk doorgebracht met pianomuziek zang en spel. EVANGELISATIE SAMENKOMST. In de evangelisatie-samenkomst, uit gaande van de Ned. Herv. Kerk, welke Woensdagavond wordt gehou den in de zaal v. d. Broek aap de Nieuwstraat, zal o.m. de opvoering plaats hebben van „In het Rijk der Overwinning". De leiding vap dit spel is in handen van Zr. Moenh. Het evangelisatiekoor zal zingen. AANRIJDING. Op de Middelwijkstraat had een aanrijding plaats tussen een in de richting Soest rijdende vrachtauto, welke de Korte Middelwijkstraat wilde inrijden en een ip dezelfde richting rijdende luxe auto, die de vrachtauto wilde passeren en waar van de bestuurder niet opmerkte, dat van de vrachtauto de richting aanwijzer was uitgestoken. De luxe auto liep hierbij ernstige schade aan de voorzijde op. CIRCUS VAN KINSBERGEN. In het begin der volgende week arri veert te Soest het Circus Van Kins- bergen, dat zijn tenten zal opslaap op een terrein aan de Middelwijk straat. Men zie de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1