Het verdrag met Engeland. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.59 p. hw. 23c Jaargang - No. 31 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 18 April 1947. Delegaties van Engeland en Neder land hebben te 's Gravenhage eind Januari van dit jaar een begin ge maakt met handelsbesprekingen. De ze zijn te Londen voorgezet en heb ben ertoe geleid, dat 'n exportpro gramma is opgemaakt, waarbij Ne derland voor 21 mill. pond sterk naar Engeland zal uitvoeren en Engeland voor een bedrag van 28 millioen pond naar ons land zal invoeren. Hoewel dit, ten opzichte van onze export naar Engeland, die in 1946 8 millioen pond beliep, een fraai resultaat kan worden genoemd, be tekent het toch een ongunstige be ïnvloeding van onze belastimgsba- lans met 8 millioen pond. De directeur-generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen verklaarde, dat de prijzen der uit te voeren artikelen niet boven de kostprijs vallen, aangezien de prij zen moesten worden verlaagd, om ze in overeenstemming te brengen met het Engelse prijspeil. Bovengenoemde handelsovereen komst toont echter, een niet te ontkennen streven onzer overheids instanties, om ons land aan de zo nodige deviezen te helpen tof aan koop der grondstoffen, nodig voor onze wederopbouw, export en levens behoeften. Een streven, tevens ge richt op een zekere vorm van Eu ropese eenheid, die 'toch uiteinde lijk tot stand zal moeten komen, willen alle geleden leed en moeite tot herstel, die overal wordt aange wend, niet vergeefs zijn geweest. Het is een voorbeeld van een econo mische politiek, die niet door dik en dun het eigenbelang verdedigt, doch de mogelijkheid biedt van een herstel der welvaart. Wanneer we dan lezen, dat Zweden, een land, dat niet in oorlog is geweest, met valutamoeilijkheden heeft te kam pen, drastische importrestricties gaat afkondigen en den export van hout, houtpulp en meerdere artikelen gaat vergroten, dan betekent dit, eens te meer een vingerwijzing tot een eco nomische aaneensluiting van Euro pa, teneinde niet afhankelijk te blij ven van Amerika. Bij de tegenwoordige vooruitgang der techniek en het verkeer zinken de grenzen tussen de landen, als rem voor de handel, in het niet. De eco nomische behoeften der volkeren vormen slechts een maatstaf. De regering zal, ter uitvoering van de handelsovereenkomst met Enge land, waarschijnlijk met exportsub sidies moeten werken, doch daar tegenover onze export van industrië le- en agrarische producten, de in voer staat van goederen als; textiel, garens, ijzer en staal waren, zouden deze subsidies volkomen zijn ver antwoord. Immers al deze grondstof fen scheppen de mogelijkheid van een vergroting onzer productie en dientengevolge van onze export. De ze vergroting van onze productie vraagt echter een opvoering van de arbeidsproductiviteit van een ieder, van hoog tot laag, van arm tot rijk, niemand uitgezonderd. Hiervoor is allereerst nodig vertrouwen in de regering en haar diverse instanties, door de brede massa van ons volk en voorlichting door die instanties over de besteding van de deviezen. Geen import van dure auto's, siera den, juwelen en andere luxe voor werpen, geen ondeskundige inkopen, doch slechts een verantwoorde aan wending van onze buitenlandse va luta's zal er toe bijdragen, deze ver hoogde arbeidsproductiviteit te sti muleren. Officiële mededelingen. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage is gelegd: le. Een verzoek met bijlagen van H. Majoor, Beukenlaan 21, Soest, om vergunning tot hef oprichten van een brandhoutzagerij, waarin ge plaatst zal worden een electromotor met een vermogen van 10 P.K. ter aandrijving van een cirkelzaag, in 't perceel Beukenlaan 21, kadastraal bekend in Sectie H no. 5949. 2e. Een verzoek met bijlagen van A. H. Smid, Eigendomweg 38, Soest, om vergunning tot net oprichten van een vuicaniseerinrichtïng en het daarin plaatsen en in gebruik nemen van een stoomketel (werkspanning 7 atm.), in het perceel Eigendom weg no. 38, kadastraal bekend Sec tie G no. 3954. 3e. Een verzoek met bijlagen van A. J. Alders, Van Weedestraat 12 te Soest, om vergunning tot het oprich ten van een drukkerij, waarin zijn geplaatst 3 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3V2 P.K. in het perceel Van Weedestraat no. 12, kadastraal bekend in Sectie A nr. 1698. Op 29 April 1947 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dezie ver zoeken in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags half elf ter secretarie zitting worden gehou den. Distributienieuws. DISTRIBUTIE VAN VAN SCHOENEN. Met ingang vam onderstaande datum komen personen, wier tweede dis- tributiestamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 en die, inj verband met het feit, dat ze bij de eerste cijferaanwïjzingen niet in aanmerking zijn gekomen voor een schoenenbon en nog in het bezit zijn van een inlegvel', waaraan zich de bon 614 bevindt, in aanmerking voor een schoenenbon naar keuze. Soest. In het perceel Kerk pad Z.Z. 55, kas I, van 912.30 uur, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. C op Maandag 21 April D t.m. F op Dinsdag 22 April. G op Woensdag 23 April. H t.m. J op Donderdag 24 April K op Vrijdag 25 April. L t.m. M op Maandag 28 April. N t.m. R op Dinsdag 29 April. S op Woensdag 30 April. T t.m. V op Donderdag 1 Mei. W t.m. Z op Vrijdag 2 Mei. SOESTERBERG. In het hulpdisfri- butiekantoor aan de Rademakerstr. tijdens de gewone kantooruren: A t.m. Z in het tijdvak van 21 April tot en met 2 Mei 1947, met uitzonde ring van Dinsdag en Donderdag. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distri butiestamkaart, terwijl behalve de bon 614 ook de bon 612 van het bijbehorend inlegvel zal worden in genomen. Gelijktijdig met bovenstaande uit reiking zal aan kinderen, die zijln geboren in de maand April van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen, geboren in de maand Juni van het jaar 1946 en die 'n inlegvel GC, GD, of GE 605 bezitten, een schoenen bon worden uitgereikt. Hiervoor zal bon 604 van het inlegvel' worden ingenomen. Voor deze kinderen worden bonnen uitgereikt overeenkomende met hun leeftijd. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad onzer gemeente is ün open bare vergadering bijeengeroepen te gen hedenavond (Vrijdag 18 April) te 8 uur, ter behandeling van de volgende agenda. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 28 Februari 1947. 2. Beëdiging van het toegelaten lid R. Tolman. 3. Voorstel tot benoeming van een lid van de Financiële Comissie en van de Commissie Strafverordenin gen. B. en W. stellen voor de heer R. Tolman te benoemen. 4. Voorstellen inzake gemeente-ei- gendomen t.w.: a. tot kosteloze ingebruikgeving van grond aan de Hellingweg aan be woners van „Goed Wonen''. b. Tot kosteloze ingebruikgeving van grond aan de Birktstraat aan G. A. Hagen. 5. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed. UITREIKING BONKAARTEN. Belanghebbenden wordt er op ge wezen, dat voor de ontvangst der nieuwe bonkaarten moet worden overgelegd de tweede distributie stamkaart met inlegvel en de bon kaart 705 met inwïsselingsbon (niet bonkaart 703). Voor de nieuwe brandstoffenkaart moet worden medegebracht formu lier M.D. 323-15 en het restant der oude kaart T 606, waaraan bon 72 BV zich nog bevindt. WINTERLEZINGEN R.K. JEUGDACTIE. In de reeks lezingen, die deze win ter gehouden zijn voor de R.K. Vrouwelijke Jeugd hield de heer Stokhof de Jong (raamschilder) een referent over beeldende ku'nstecn. Ida Jongsma, (muzieklerares) sloof Maandag 14 April de serie met een causerie over „Welke invloed heeft muziek op ons.'' Zij wees in 't bijzonder op de slech te invloed der Jazz-muziek. Beide lezingen werddn met pracfi- sche toelichting gegeven. DE WEG NAAR DE HEL. Deze week draait in City het span nende filmwerk „De weg naar de Hel". Deze Belgische film, waarin een zeer goed gegeven is verwerkt, dat zich afspeelt om twee verloofden, geeft een prachtig beeld van het ondergrondse verzet, hetgeen hef begin is van „De weg naar de Hel", naar Buchenwald. Maar zelfs daar eindigt het werk der verzetsmannen niet. Zij werken door, niettegen staande de ergste verschrikkingen, totdat het kamp door 4e overgeble venen zelf wordt bevrijd. „De weg naar de Hel" is een prach tig werk. FEESTVERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan hield de Ned. Chr. Vrouwen bond, afd. Soest, Maandagavond in het Sf. Ludgardisgebouw aan de' Vredehof straat een f eestvergadering. Na het welkomstwoord door de voorzitster, Mevr. Landweer-De Vis ser, zong het zangkoortje enige lie deren, waarna Mej. Quellè e«n Mevr. Wisboom-Verstegen declameerden. De jaarverslagen van de secretares se en penningmeesteresse werden voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Mevr. Muiderman zong enkele lie deren, o.a. de aria van Handel en 't Zonnelied van Cath. van Remes, welke op gevoelvolle wijze werden „Man", zei m'n vriend mij", je bent gek". Als iemand dat zegt, dan sta je even te kijken en omdat je (pooit kan weten of hij misschien nog gelijk heeft ook, slik je een lelijk woord in en luistert naar verdere explicatie, 'k Had net gelezen, dat er wieer koffiesurrogaat zou komen, omdat er geen deviezen meer waren voor echte leut. Mijn vriend, die altijd „goed ge ïnformeerd" is, vertelde mie, dat het uitgesloten was; dat het niet be stond; er was koffie genoeg dn dat „ze", waarmee hij dan een of an dere regeringsinstantie bedoelde, er eenvoudig geen lef voor zouden heb ben ons weer een brouwsel van tul pen enz. voor te zetten. Een paar dagen later kwam inder daad de officiële tegenspraak. Er was wel niet zo ruim koffie als men graag wilde, maar surrogaat, nee hoor, alleen een beetje zuinig doen. Maar nu blijken ze zich toch ver gist te hebben en komt er wiel sur- rogarat. Voorlopig alleen in de café's. Nu vertrouw ik het niet meer. De moffen waren halndiger in dat soort zaken, die vertelden ohs b.v. dat eieren misschien wel lekker, maar voor onze gezondheid niet zo best waren. Even later zagen we geen ei meer. Kijk, als onze voorlichtingsdienst het nu ook eens over deze boeg had gegooid. Als men ons er op had ge wezen hoe slecht koffie eigenlijk lijk voor ons gestel is, dat het onze zenuwen ruïneert en dat mdn1 daar om besloten had voorlopig weer over te gaan tot koffiesurrogaat, kijk, daar was het publiek natuurlijk ook niet lekker mee geweest, maar hef had ergens op geleken. Nu was het net knopen aftellen, géén koffie, wél koffie enz., tot we sluiten op geen koffie. En dan te weten, dat boven Malaog en op andere berghellingen op Ja va en Sumatra, de Robusta en Ara- bica hangt te rotten aan de bomen. Ondanks (of misschien juist dóór) het getekende Linggadjatti. H. OEKMAN. gezongen. Op humoristische wijze droeg daarna Mej. Quelle „Hollands Glorie" voor en Mevr. Wisboom- Verstegen „De Marinier" en „Dat lied is uit." Nadat Ds. Van der Waal de ver eniging geluk gewenst had met hef jubileum en de medewerkende da mes in de bloemetjes waren gezet, sloot de presidente deze goed ge slaagde feestavond. De muzikale leiding was ïn han den van de heer Nogareeden uit Rotterdam. „DE VREK" VAN MOLIèRE. Het door de gezamenlijke Sioester R.K. Jeugdverenigingen in studie genomen stuk: „De Vrek", zal bin nenkort worden opgevoerd. Het is wellicht het beroemste blijspel dooit Molière geschreven. Voor zover ons bekend, is deze opvoering de eer ste in Soest en omgeving sinds men senheugenis. Daar „De Vrek" in klassieke stijl zal worden gespeeld, moesten hoge eisen gesteld worden aan costuums* décors en meubilair; dit bracht zul ke grote moeilijkheden mee, dat de datum van opvoering enkele weken moest worden verschoven. Thans is men met de voorbereiding zó ver gekomen, dat 't mogelijk was de da tum vast te stellen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1