Onze naaste buurman. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 23e Jaargang - No. 36 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Woensdag 7 Mei 1947. Op school leerden we, dat een lij dend voorwerp in de vierde naamval stond, We dachten toen, dat zo'n vierde naamval niet veel te bete kenen had. Gingen er niet drie aan vooraf? De eerste, de tweedie en de derde? Dat voorwerp, dat leed, stelden we ons ook nogal letterlijk voor. Daar gebeurde iets mee en in combinatie met dat „lijdend"' dachten we dan, dat het niet veel goeds was, wat er mee gebeurde. Toen we een artikel over de Mos- kouse conferentie zatien fe lezen, drong zich de vergelijking aan ons op. Dat Duitsland lijdt, zij het alleen in materiële zin, is duidelijk. Dat er iets mee gaat gebeuren, is ook duidelijk. En met die naamval klopt het ook: Duitslands belangen komen het laatst aan de orde. Nu is het verklaarbaar, dat de Duitse balangen de rest van de we reld en vooral zijn naaste buren, niet zo heel na aan het hart liggen. Maar aan de andere kant moeten we niet vergeten, dat een buurman, die er beroerd aan toe is, altijd een gevaar blijft vormen, ook als hij van groot weer klein man is geworden. Hoe staat het er voor met die kleine man? In het Oosten is het een flink stuk grond kwijt geraakt, vruchtbaar land, dat eens een belangrijke bij drage vormde in de voedselvoorzie ning van het industriële gedeelte. Silezië, één van de smidsen van Duitsland is, naar het zich laat aan zien, eveneens voor goed van de ...Heimat'' afgesneden. Practisch is 't Saargebied door Frankrijk geannu leerd, het Saargebied, dat evenals Silezië een industrie-centrum, een winplaats van delfstoffen was. Van zijn drie grote nijverheidsgebieden heeft Duitsland dus alleen het Roergebied over. Maar al heeft het dus grote en be langrijke gebieden verloren, de men sen, die er woonden, heeft het nog. Tsiecho-Slowakije en Polen hebben de Duitsers, die ze aantroffen, vol ledig geëxpedieerd naar hun volks genoten, met het gevolg, dat de be volkingsdichtheid van 146 mensen per vierkante kilometer stjeeg tof 200. Alleen Frankrijk heeft de oorspron kelijke bewoners gelaten, waar ze zich bevonden en de drang der Duitsers naar het Saargebied onder de „verfluchte Franzosen'' is dan ook nog heviger dan bij de Saar- landers tijdens de volksstemming, om toch maar onder Hilter te ko men. Hoe leven die mensen in dat res tant van Duitsland? Hun aantal werd in twee jaren tijd met een derde vermeerderd, 't Percentage woon ruimte, dat is overgebleven na de bombardementen, staat ons niet ter beschikking, maar het is miniem. De holen, waarin deze mensen hui zen, zijn ideale gelegenheden voor ongure elementen om onder te dui ken, om ondergrondse acties optouw te zetten, om te conspireren. En het aantal verplaatste personen uit de andere streken is groot. Hier zijn dan ook broeinesten van plan nen-makende nazi's, die hier en daar tot een begin van uitvoering kwa men. Het zijn niet afieen organische, iftaar naast geestelijke ook sociale infectiehaarden. Denken wij alleen maar eens aan de 10 millioen vrou wen, die „over" zijn. Feitelijk is het alleen het Roerge bied. dat er voor zorgen moet, dat ■de Duitse industrie de inwoners weer aan eten kan helpen. Eten kan alleen in voldoende mate worden ingevoerd, als de industrie genoeg naar het buitenland levert. Maar die industrie is afhankelijk van de kolen van het Roergebied. Welnu, de productie bedraagt zo om en nabij de helft van voor de oor log. Van die helft gaan af, de leve ranties wegens schadevergoeding aan Nederland en België, daar gaat af de leveranties voor „huishoudelijk ge bruik", licht, gas, verwarming. En naast die naakte, materiële ar moede staat een vaak even naakte geestelijke armoedje. Zonder de laatste zou nooit een Hitier zijn op gestaan, zou de republiek Weimar niet hebben gefaald, zou de Duit ser niet steeds"het verlangen hieb- ben gekoesterd naar „de sterke man", van Bïsmarck af tot en met Hitier. Inderdaad, in de meest volstrekte zin van het woord: een lijdend voor werp, dat Duitsland. Maar veel mo gelijkheden tot iets anders heeft het ook niet in zich. Dat andere er in te brengen, is toch een taak, die moet worden opgenomen, omdat wij anders blijven wonen naast een stin kend krot. Maar in de nu beëindig de Moskouse conferentie werd niet in de eerste plaats geliejt op staat kundige woningtoestanden in Eu ropa. Officiële mededelingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders de* gemeente Soest, brjengen fer open bare kennis, dat op 29 April 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. C. Schut, van beroep pen sionhouder, wonende te Soest, om een verlof A in de beneden voorlo- caliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 37 en gellegen aan de Burg.» Grothestraat aldaar. Binnen twee wekien na d)e dagteke ning dezer bekendmaking kan ieder tegen hef verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij B. en W. inbrengen. Sport. QUICKSEC 1—1. In een wedstrijd, waarvan voor oei- de partijen niets meer op 't spel stond, hebben SEC en Quick broe derlijk de punten gedeeld. Hoewel Quick in de eerste spjeell- helft het voordeel van de vrij ster ke wind had, wogen de partijen aar dig tegen elkaar op. Het was links buiten Maassen, die, na een kwar tier spelen, handig langs de rechts back van Quick dribbelde en daar na een hard schot loste, dat in de linker bovenhoek van hef doel be landde. (01). Quick kwam daarna iets in de meer derheid, maar daar voor het aan geven en plaatsen slecht rlekfening met de wind werd gehouden, liepien de aanvallen der thuisclub regelma tig op niets uit. Toch gelukte het na een halfuur de linksbinnen Vrijhof met een fraai schot de SEC-doelman te passeren en daarmede de partijen op gelijke voet te brengen. (11). Met deze stand werd ook van doel verwisseld. Gesteund door de wind was SEC daarna wel iets meer in de aanval, maar daar een goede schutter ont brak, bleef succes uit. Wel scoorde de invaller-midvoor Mink voor SEC een doelpunt, maar dit werd terecht wegens buitenspel geannulejerd. Daar ook Quick niet in staat bleek de score te verhogen, kwam ten slotte het einde van deze in vriend schappelijke verhouding gespeeldle ontmoeting met de gelijke stand 1-1. Voor de SIEC-reserve's was het Zon dag een belangrijke dag, daar de medecandidaat voor de eerste plaats in de reserve 3e klasse, 2Jeist 2, op bezoek was. Het heeft dan ook in deze wedstrijd niet aan spanning ontbroken. Twee hard werkende ploegen hebben de volle tweemaal drie kwartier, hef tig om de overwinning gestreden. De SEC-ploeg was regelmatig iets meer in de aanval. De SEC midvoor kreeg in de eerste speelhtelft enige opge legde kansen om de score voor zijn club te openen, maar door onbe suisdheid werden deze kansen gte- mist. Daar ook de Zeïstenaren hef doel niet konden vindejni, kwam de rust met blanke stand. De tweede helft was nog maar enige minuten oud, toen door een elkaar niet begrijpen, in de S,EC-achferhoe- de, de linksbinnen vajn! Zeist de ge legenheid kreeg van dichtbij in te schieten (01). Vanaf dit ogenblik' nam SEC het spel geheel in handen. De ene aanval na de andere volgdle op het Zeisf-doel, waarin de doel- verdediger wonderen Verrichtte. Een door de SEC-rechtsbinnen ge scoord doelpunt werd om onver klaarbare reden door de scheids rechter geannuleerd. Verscheidene hoekschoppen op het Zeister doel hadden evenmin resultaat. Wat de SEC-ers ook probeerden, het mocht niet baten. Toen ten slotjfe de ar biter het einde aankondigde, had Zeist 2 nog steeds de 0—1 voor sprong en daarmede de wedstrijd ge wonnen. De overige uitslagen zijn: SEC 4—APWC 3 3-3 Scherpenzeel-BDC uitgesteld. BILJARTEN. CADRE KLASSE A. A. VERKERK ONGESLAGEN KAMPIOEN. Zondag werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap ca- dre klasse A van het district Eem- land in „Centraal" te Soesfdijk be ëindigd. De heer A. Verkerk, lid van de biljartvereniging „Centraal" wist, door al zijn partijen te winnen, be slag op de titel fe leggen. Het resultaat der laatst gespeel'ctfö de partijen was: R. Stalenhoef 10.22. A. v. Vliet 4.40. C. Stalenhoef 5.92. A. de Groot 3.52. A. v. Vliet 5.62. P. Stalenhoef 5.15- J. Waasdorp 5.23. A. de Groot 4.44. A. Verkerk 7.25. P. Stalenhoef 6.32. C. Stalenhoef 6.42. H. Bregman 6.42. J. Waasdorp 8.33. P. Stalenhoef 6.40. A. Verkerk 7.62. R. Stalenhoef 4.89. De eindstand ziet er nu als volgt uit: 1. A. Verkerk 8.33. 2. R. Stalenhoef 6.37. 3. C. Stalenhoef 6.32. 4- A- van Vliet 6.08. 5. H. Bregman 5.43. 6. P. Stalenhoef 5.70. 7. J. Waasdorp 5.28. 8. A. de Groot 3.84. Daar de heer Schouten, consul van de Ned. Biljartbond niet aanwezig kon zijn, reikte de heer A. Spijker, namens de bond met een gefestige speech de kampïoensmedailfe aan dje winnaar uit. De 8 finalisten oln|fvi|n- gen ieder nog een herinjnjeriingsme- daille. Ten slotte dankte de hejer R. v. d. Linden, voorzitter Van de bil jartvereniging „Centraal", de eige naar van „Centraal" voor het be schikbaar stellen van het geurige materiaal en verder allen, die tot het welslagen van dit fournooi heb ben medegewerkt. LAWNTENNIS. L.T.C. „SOEST"'. Zondag namen de competitiewed strijden van de Kon. Ned. Lawten- nis Bond een aanvang. Jammer, daf het slechte weer als spelbreker op trad, waardoor verschillende wed strijden niet konden worden1 uitge speeld. De L.T.C. „Soest" komt ook dit jaar weer met 3 teams uit. De resultaten van Zondag waren: Groen Wit 1 (A'dam)Soest 1 0-4 (gestaakt). Soest 2De Nieuwe Meer 7 (A'dam) 8-0. Soest 3Ti- vonio 2 (H'sum) 1-6 (gestaakt). Plaatselijk nieuws. RANTSOENERING BLIJFT. Ter voorkoming van onaangenaam heden wordt er de aandacht op ge vestigd, daf de onlangs in de pers verschenen mededeling, betreffende het opheffen van de tijdelijke kor ting van 20 procent op hef stroom verbruik niet betekent, dat thans de hele stroomrantsoenering van de baan zou zijn. Deze mededeling heeft enkel be oogd te zeggen, dat weer wordt in gevoerd de normale stroomrantsoe nering zoals deze bestond vóór de extra beperking van November j.1. in verband met de kolenschaarsfe. FILMAVOND. In het kader van een tournee van de filmdienst „Arfi" van het N.V'.V. belegt de Soesfer Bstuurdersbond morgenavond, te 8 uur, een film avond in de zaal van Eemfand. Als hoofdfilm wordt gedraaid een Alexander Korda-product, getiteld „De heer van Maythorpe". Als bijwerk komt de film „N.V.V.- journaal". Verder „Hoe de vracht vaarders van Europa de weg weer vrij maakten"' en „Het Bevrijdings lied" van de beroemde dirigent Tos- canini. 's Middags te 2.30 uur heeft een filmmiddag plaats voor de kinderen met als hoofdfilm „Sjors van de Rebellenclub". BRAND. Er ontstond brand in de schuur vami Van B. aan het Oude Grachtje, ver moedelijk doordat B. had gerookt bij zijn bijenkorven en volnkqn in het stroo waren gekomen. De schuur brandde bijna geheel uit, terwijl ejen en ander nief verzekerd was. GEPENSIONNEERDEN. Door omstandigheden kon de extra uitkering niet aan allen, dje hun' pen sioen op de postkantoren ontvangen, plaats vinden. Naar men ons thans mededeelt, zal de uitkering nu geschieden tegelijk met het pensioen ov;er het 2e kwar taal op het postkantoor, waar ge woonlijk het pensioen ontvangen wordt. Voor hen, die uitkering in Maart niet hebben ontvangen, zijn aldaar twee kaarten aanwezig. Voor hen, die hun uitkering per gi ro ontvangen, wordt de uitkering op hun postrekening overgeschreven. 40-JARIG JUBILEUM. 1 Mei herdacht de heer J. de Rooij het feit, daf hij 40 jaar werkzaam was bij de broodbakkersfirma Van Brummelen aan de Kerkstraat. Dat de jubilaris zich gedurende die tijd vele vrienden heeft verworven, bleek wel uit de grote belangstelling op de receptie, welke gtehouden werd in de daartoe feestelijk yersjerde bakkerij. Onder de aanwezigen merkten wij op de Burgemeester van Soest, een deputatie van de Buurtver. „De Kerkebuurf" en veile andteren, waar onder enkele inwoners vam D,en Dol- der. CLANDESTIENE SLACHTING. J. v. B. alhier vervoerde in zijn; fiets tas vlees, soepbotjes en 'n slagers mes. Hij kon de herkomst er van niet verklaren en deswege verhuisde hij naar het politiebureau. Als ver dacht van clandestien slachten wer den verder nog gearresteerd A. B. en G. K.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1