W. N. NIEUWENHUIS wr voiotm mms Dodenherdenking. HERO MAAK NU SëN GQëD BëG/M HUISMAN Loodgieter Electriciën Soest viert de bevrijding. ROB DE AVONTURIER De Soester broodbo Deze zijn Voor M F. I HET WEER WORDT GOED. Het weer was inmiddels aanmerke lijk verbeterd en daarmede herleef de de hoop, dat de middag nog veel' zou goed maken. Aangenaam was 't dan ook een uurtje later te verne men, dat ook de motofwedstrijden nog doorgang zouden hebben e,n te 5 uur zouden worden gehouden. Nu kwamen ook de vlaggen naar buiten. Eerst tientallen, maar spoe dig waren het er honderden. IN HET OPENLUCHTTHEATER. Te half drie had in het Openlucht theater, dat geheel was bezet, de opvoering plaats van „Het Vrouwtje van Stavoren*'. Het spel was uitne mend en het daverend applaus, dat aan het einde van het spel losbrak, was welverdiend. Na een korte pauze lieten de dames- groepen van de Chr. Gymnasfiek- ver. „Fraternitas** en de So ester Turnclub*' iets van hun werk zien in enige vrije oefeningen, die zeer goed werden uitgevoerd en niet wei nig in de smaak vielen van 't talrijke publiek. Zeer goed merkbaar was het, dat de gymnastiek na de be vrijding goede vooruitgang heeft ge maakt. OOK VOETBALLEN. Gelijktijdig werd op een terrein aan de Parklaan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen bet pas opgerichte ïeugd-elftal yan de Buurtver. „De Nieuweweg'' en een telftal uit Am sterdam. Hoewel het aanvankelijk l[eek, dat de „Nieuweweg*' in „Amsterdam" zijn meerdere moiest erkennen, liep het geheel anders uit. Door hard werken wist ons jonge elftal zich te handhaven en zelfs te winpetn, waar door het de door de Ver. „Nieuwe weg*' uitgeloofde medaille wist te be machtigen. De eindstand was 42. DE PAARDENSPORT. Nog op een andere plaats was er ge lijktijdig feest. Op een terrein aan de Kpninginnelaan waren de „Pa- leisruiters'' bijeen, alwaar goede paardensport werd gedemonstreerd en een ringrijderij plaats had met sjezen en op het losse paard. Ook hier waren naar schatting een 1000 toeschouwers bijeen, welke door Radio Brokke regelmatig op de hoogte werden gehouden van de diverse verrichtingen, terwijl de goe de stemming er in bleef door de muziek. De prijzen werden als volgt behaald: Springen: 1. R. v. d. Bremer. 2. B. Voorthuizen, 3. H. v. d. Zou wen. Taligo. 1. H. Bemer, 2. R. v. d. Bre mer, 3. T. Logtensteijn. 4. H. v. d- Zouwen. Rennen: 1. C. Kok, 2. H. v .d. Zou- wen, 3. C. Hilhorst. Ringrijden losse paarden: 1. W. Wijntjes. 2. H. v. d. Zouwen, 3. R. v. d. Bremer. 4. A. v. d. Hengel- Ringrijden met sjezen: 1. G. van Dijk, 2. R. van Duinkerken. 3. C. Ribberink. DE NJOTORWEDSTRIJDEN. Natuurlijk vormden de behendig heidswedstrijden voor motoren, die te 3 uur op Braamhage werd gehouden, weer de hoofdschotel van het pro gramma. De belangstelling was ook nu weer geweldig groot. De regeling bleek bovendien bij de Motorclub „Soest*' in goede handen en mede hierdoor was het voor de rijders niet gemakkelijk zonder strafpunten uit de strijd te komen. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 Laai Uw haard vakkundig verzorg?» door TOONKAMER EN SHEOEWJ SCHOOLSTRAAT BAARN TEL. 2804 De prijzen werden als volgt toege kend: 125 c.c. klasse: 1 B. Wilmars, Soest» 2. Stor, Baarn. 3. A. Vastenhouw, Bunschoten. 350 c.c. klasse: 1. H. Butselaar, Soest. 2. A. van Kooij, Soest. 3. R. van Altena, Soest. 500 c.c. klasse: 1. E. Visser, Soest. 2. D. Wassenaar, Soest. 3. A. Jor- na, Soest. De wedstrijd tussen de vier cracks H. van Kooij, J. Timmer, H. Grift en H. Butselaar, waarvoor hef ge meentebestuur een bronnen me daille beschikbaar had gesteld, werd gewonnen door Jan Timmer. In het clublokaal „Zonneheuvel*' aan de Torenstraat rijkte de burgemees ter, tevens ere-voorzitter der club, des avonds met een toepasselijk^ en gemoedelijke speech de prijzen aan de winnaars uit. VOLKSSPELEN. Te 7 uur begonnen op het pleintje Nieuweweg hoek Parklaan diverse volksspelen en zeer begrijpelijk be stond ook hiervoor grote belangstel ling. De prijzen werden als volgt'behaald: Touwtrekken. Ie prijs: Groenestein- Van Herwaarden. 2e prijs: Van Leeu wen-Versteeg. Man kruit vrouw. Ie pr.: Mej. Ver- steeg-Werkhoven. 2je prijs: Mej. Kerkdijk-Werkhoven. Koekhappen. Ie pr.: Mevr. Korten. 2e prijs Mevr. Van Nimwegen. Stoelendans: de heer en mtevr. Ver steeg. CONCERTEN. Gelijktijdig werd in het rosarium door de muziekvereniging „P.V.O." en op het pleintje aan de Soester- bergsesfraat door de Chr. Muziek vereniging „Hosanna*' uit Amers foort een concert gegeven. Zoals voor alle onderdelen van hef feest bestond ook voor deze con certen veel belangstelling, vooral van de zijde der jongelui, hetgeen onge twijfeld zijn oorzaak vond in hef feit, dat beide verenigingen mfet mu ziek en slaande trom naar het vuur werk zouden trekken. HET VUURWERK. Hossend en zingend trok metn naar de betonweg bij het paleis, waar reeds duizenden aanwezig waren en reeds lang voor de aanvang een nief te tellen menigte toeschouwfe,rs bij een waren. Hoewel velen een stillje hoop koes terden, dat ook ditmaal hef Prinse lijk Paar aanwezig zou zijn, was hef voor velen toch een grote verrassing, toen, onder de tonen vajn1 hief Wil helmus, twee auto's arriveerden, waarin o.m. het Prinselijk Paar en de drie oudste Prinsesjes waren ge zeten. Het was een groot en groots vuur werk, dat ons door de Fa. De Kat te Leiden werd getoond, iets, waar van door de niet te tellen aanwezi gen met volle teugen werd gbnoten. Ook de Prinsesjes genoten er niet weinig van en niet hef mimöt del klei ne Margriet, die een en al belang stelling en levendigheid was. In het prachtige slotstuk werd ons Prinses Marijke getoond ob de arm van H.K.H. Prinses Juliana en juist hierdoor werden wij er aan herin nerd, dat dit vuurwerk niet was be doeld voor deze dag, maar als een uiting van onze hulde aan onze jari ge Prinses. Soest vierde nief alleen het be vrijdingsfeest, het was ook een oran jefeest van groot formaat. Geheel tegen de verwachtingen in is de bevrijdingsdag nog een goede dag geworden. Een grote tegenvaller was het, toen bij het ontwaken het weer zich van zijn slechtste zijde liet zien. De regen viel zonder onderbreken en de lucht stond zodanig, dat niet veel goeds kon worden verwacht. Wel deden te 8 uur de klokken hun plicht, maar de vlaggen werden niet gehesen. Reeds vroeg werd er door het feest comité getelefoneerd en geconfe reerd met het uiteindelijk b^sluiif, dat de feestelijkheden, welke op de morgen zouden plaats hebben, wer den afgelast. De rede, welke de burgemeester bij het Koningin Emma Monument zou uitspreken, kon daardoor geen door gang vinden, evenals de zang der kinderen en de koor- en volkszang. Ook konden de schoolkinderen in1 het openluchttheater niet genieten van „De avonturen van Pietje Smeer poets'', terwijl de hekken van Braam hage, waar de motorwedstrijden zou den worden gehouden, gesloten bile ven. DE FILMVOORSTELLING. Door dit alles werd echter de film voorstelling, welke in City-theater, ten bate van de Stichting 1940-45, werd gegeven, een groot succes. Hoewel velen voor deze voorstelling moesten worden teleurgesteld, be droegen de enfree's nijert minder dan f467.en het aangename in deze aangelegenheid is wel, dat dit bedrag *n zijn geheel aan de stichting kon worden afgedragen, daar het theater gratis werd afgestaan, voor de re clame niets werd berekend en ook het personeel geen Vergoeding wens te voor zijn werk. Als we hierbij be denken, dat de collecte, welkfe Za terdagavond, bij de dodenherden king, bij de ingang der begraafplaats werd gehouden, ook nog een bedrag van ongeveer f150.opbracht, dan mogen we aannemen, dat de Stich ting 1940-45. over ons tevreden is. Na de 'verfoning van hef journaal sprak de heer Van Kroningsbrug- gen, promotor van de stichting 1940- 45 te Amsterdam, over het leed in de concentratiekampen ien de zorg, welke de nagelaten betrekkingen be hoeven. Niet minder dan f 9.000.000 per jaar is hiervoor nodig en hiervan moet f3.000.000.door 't Neder landse volk worden bijeengebracht. Zijn goed gekozen woorden zullen er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat velen zich op de hun verstrekte kaart als contribuant opgaven. Zonder een minuut te verliezen, klom Rob op een boom, bond een van de einden van zijn touw vast aan de stam, maakte aan het andere eind een lus en zwaaide hef over z'n hoofd, zoals een cowboy zijn lasso. „Goed gedaan!*' riep Ouwe Dann, toen hij de lus neties om de boom stronk zag glijden en dichthalen. La chend sprong Rob op de grond en terwijl hij z'n geweer oyer de schou der sloeg pakte hij het (touw beet en sloeg z'n benen er omheen. Behoed zaam kroop hij .langs het touw, fèr- wjjl Ouwe Daan en Prof. Prewe hem ademloos gadesloegen, wetend, dat hij ieder ogenblik in de bruisende wateren ver beneden kon gestort worden. Ze dorsten er niet aan te denken, wat er gebeuren zou, als de onbe vreesde jonge avonturier ook maar de geringste misstap zou maken, of wanneer het touw zou breken onder zijn gewicht. Maar Rob kende geen vrees. „Ik ben er bijna", hijgde hij, toen hij de rand van de oever bene den hem zag. Te Soesferberg, in de dichte bebos sing, is een plek, die haar bijzondere wrede historie heeft. Nabij de z.g. kogelvanger werden daar tijdens de bezetting 33 Vaderlanders gefusil leerd en in de onmiddellijke nabij heid in een massagraf begraven. Op deze plaats heeft de Raad van Oud- Illegale Werkers van Soest het vo rige jaar een kruis 'geplaatst. Zater dagmiddag werd aan dit kruis, dat inmiddels is voorzien van een plaat je met inscriptie, vanwege de R.O. I.W. een krans gehecht. In tegen woordigheid van de Burgemeester, van Majoor Siedenburg, hoofd der afdeling identificatie en opsporing van oorlogsslachtoffers, van vele na bestaanden van de aldaar gefusilleer- den uit alle delen van ons land en van vele anderen, werd na de krans- leggïng door de Voorzitter van de Raad van Oud-Illegale Werkers, de heer J. W. Ooms, een doden-appèl gehouden, hetgeen door de aanwe zigen vol ontroering werd aange hoord. Verschillende nabestaanden legden daarna bloemen aan de voet van het kruis. De heer Ooms gaf aan de verwanten der gefusillejerden de verzekering, dat de R.O.I.W. te Soest deze bijzondere plaats nief zal vergeten, vóór welke toezegging Majoor Siedenburg namens de na bestaanden hartelijk en bewogen dankte. Het was een onvergetelijke hart roerende plechtigheid, temeer in drukwekkend, omdat het gebeurde op de plaats, waar de tot de kogel veroordeelden eenmaal voor net vuurpelefon stonden. Des avonds te 8 uur had, eveneens uitgaande van de Raad van Oud-Il legale Werkers te Soest, op (fe al gemene begraafplaats de herdenking plaats van allen, die tijdens de oor log en bezetting vielen voor de vrij heid van pns volk. In 3 groepen vertrekkende van 'f rosarium, de Soesferbergsjestraat en de Beukenlaan, trokken de deelne mers aan deze herdenking, w.o. ook weer onze burgemeester en zijn echt genote, in een stille wandeling naar de begraafplaats, alwaar zich allen schaarden om het grote kruis, dat daar was geplant en waaraan door de R.O.I.W. een prachtige krans was bevestigd. Meerdere verenigingen en vele per sonen hadden fraaie bloemstukj,es en bloemen medegebracht, welkte bij aankomst rond het kruis werden ge legd. Onder het luiden der klokken werd daarna de stilte in acht genomen. We waren met onze gedachten bij hen die vielen. We zagen 10000 jon gens van ons leger, die in de oorlog vielen; we zagen hef nog groter aan tal landgenoten, dit gegrepen uit de duizenden, die de strijd onder gronds voortzetten, vielen door de vuurpeletons of stierven in de con centratiekampen; we zagen de n\eer dan 100.000 joden, die voor het me rendeel hun einde vondein iin de gaskamers, we zagen ze allemaal, meer dan een kwart millioen. We hebben hen bedankt voor alles wat zij voor onze vrijheid deden. Burgerlijke stand. GEBOREN. Cornelia Gerda. dochter van W. Hakze en M. J. Huigen. Stadhouderslaan 35. Leonardus Cor- nelis Gerardus, zoon van C. H. Houdijk en W. M. Th. Erwich. Birktstraat 7a. Maria Antoinette, d. van P. A. van Leeuwen en C. A;. A. Pellekoorne, Beckeringhstraat 27. Willem, zoon van H. van Oest en M. v. d. Veen, Soesterbergsestraat 111. Bemjert Cornelis, zoon van E. J. Zeijpveld en A. Suijk, Da Costa- laan 8. Hendrik, zoon van A. Blok en E. Beitler, Rademakerstraat 9a. Maria Christina. dochter van L. C. Kok en M. J. v. d. Hengel. Korte Brinkweg 3a. Antonius Gijsbertus Petrus, zoon van P. J. Scmeekes en A. W. Dijkman, Nieuweweg 36a. Hen- drika Adriana, dochter van Th. van Putten en W. J. Blom, Korte Brink- weg 21. Gerarda Johanna Pefronella Maria, dochter van P. N. v. d- Deijs- sel en M. M. J. F. Sloothaak', Hei deweg 18. Johanna Hendrika, doch ter van A. E.. v. d. Heuvel en M. Bree. Krommeweg 14. ONDERTROUWD. J. van Breuke- len, 27 jr., bouwkundige, Nijmegen en P. C. Zee, 27 jr., Zwaluwenweg 11. N. A. van Kleef, 32 jr., timmer man-aannemer, Valburg en M. E. v. Kleef, 30 jr., v. Weedestraat 9a. W. G. Tolboom, 20 jr., fabrieksarbeider, Smitsweg 34 en B. M. Fokker, 26 jr., Ericaweg 12. GEHUWD. C. H. van Buuren, 21 jr.. expediteur en R. E. Berendsen, 20 jr„ Verl. Taknalaan 35. G. A. de Beer, 26 jr., stuurman koopvaardij en M. C. A. Pieper, 24 jr., Koningïnnelaan 16. J. M. v. d. Broek, 28 jr., vulcaniseer- der en H. C. M. v. d. Brink, 23 jr., Schoolstraat 20a. M. P. Verheij, 38 jr., administrateur en L. C. A. Brugman, 34 jr., Den Haag, Bosschestraat 9. OVERLEDEN. Samuel Schoenmaker, 72 jr., gehuwd met C. A. van Heij- ningen, Koninginlnelaan 151. Marti- tina I. Unkel, 70 jr., wed. van H. J. Zoeteman, Laanstraat 62. Plaatselijk nieuws. PROCESVERBAAL. Wegens het rijden zonder licht wer den bekeurd L. H. v. 't E. en G. v. B. M. A. bereed de Torenstraat in de verboden richting en moest ook een bonnetje in ontvangst ne men. DIEFSTAL. D. K. deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij tijdens een kerk dienst in de Julianakerk had ge plaatst. AANGEHOUDEN. D. J. K. en G. J. W. werden aange houden als verdacht van clandestie ne slachting. Zij werden ter beschik king gesteld van de politie te Zeist. EMMABLOEM. De in Soest gehouden Emmabloem- collecte heeft f 971.26 opgebracht. Aan collectanten en gevers wordt hartelijk dank gezegd voor hun hulp, waardoor dit prachtige resultaat werd verkregen. WEGGELOPEN. In de nacht werden twee minder jarige meisjes aangehouden, die weg gelopen bleken te zijn uit het ou derlijk huis in Amsterdam. Zij wer den naar Amsterdam op transport gesteld. CLANDESTIENE SLACHTING. Tijdens een onderzoek van de po litie bij J. H. aan de Burg. Grothe- straat werd in diens schuur een koe aangetroffen, waarvoor geen ver gunning aanwezig was, alsmede sla gersmateriaal. Het bleek, dat er meerdere malen clandestien was ge slacht. H. werd in arrest gesteld, terwijl de koe naar het abattoir werd vervoerd. Wegens het kopen van clandestien vlees werden vjerder nog een vijftal personen aangehou den. SOESTERBERG. PRACHTIG SUCCES. Op uitnodiging van de Union Beige des Chefs de Chant heeft het kbrk- koor der H. Hartparochie te Breda, waarvan dirigent is onze oud-plaats genoot, de heer Leo Hanss^n, deel genomen aan het „IHe Tournoi de Musique Polyphonique Vocale*' in het Koninklijk Conservatorium te Brussel. Genoemd koor mocht er in slagen beslag te leggen op de le prijs in de afd. Gemengde Koren, m.I.: „La Plus Grande Disfinction avec les félicitations du Jury*', terwijl boven dien nog werd toegewezen de Grand Prix d'Honneur „Peter Benoit". Van de 19 deelnemende koijen be haalde Leo Hansen bovendien de 2e prijs voor directie. Heden overleed, in het St. Anthoniusziekenhuis te Utrecht, onze lieve Moeder. Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw Margaretha Alida Johanna Koning, in de ouderdom van 60 jaar. Larchmond NewYork, M. POLAK-Amesz. F. POLAK. DONALD. Soest, 3 Mei 1947. Julianalaan 52. De overledene is op gebaard op de begraaf plaats Rusthof te A'foort. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 8 Mei, te 12 uur, op „Rusthof". Op Zondag 18 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders, Cbristaan Theodorus van Dalen en Gozina Vis de dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in de echt werden verbonden. Hun dankbare kinderen en verloofde. Soest, Eigendomweg 32: Gelegenheid tot feliciteren Maandag 19 Mei, van 7 tot 9.30 uur. Dankbetuiging. De familie B0SB00M-KUIJER, danken hiermede vrienden en kennissen hartelijk voor de vele blijken van belang stelling. bij hun 25-jarig huwelijksfeestondervonden. Soest, 6 Mei 1947. Burg. Grothestraat 55. Voor gebruikte dames-, herenen kinderkleding naar Roemah Moerah. v. Wee destraat 26-28 Tel. 2581. NET MEISJE £evr. v. halve of hele 6. C. Tebbens, Torenstr. 21. TE HUUR GEVRAAGD twee kamers, ongemeub. of ged. gestoff. m. keu ken of gebruik daarvan te Soestdijk of omgeving door echtpaar zonder kinderen, man gepens. ambtenaar; liefst mid denstand. Br. no. 243 bu- reau van dit blad. NETTE MEISJES gevraagd voor alle afde lingen. Loon naar gelamg leeftijd, prestatie en func tie. f15.— tot f25.— p. w. Reiskosten vergoed. Stoomwasserij „Het Ver trouwen*', Weteringstraat 60, Baarn. ACCORDEON (knop- of piano) te koop gevraagd. Br. met prijs no. 259 bur. S.C, TE KOOP br. pumps, m. 39, zw. herenschoenen, m. 41, meisjesmantel en rokje. Emmalaan 2. TE KOOP compl. slaapkamer, 3- deurskast, met spiraal 30, f375.-, pr. serremeu belen, enige vloerkleden, a.n., vanaf 'f69.Van Straelenlaan 18. NET MEISJE gevr. v. 9-5 uur. Aanm. na 7 uur. Mevr. Hoebee, Stadhouderslaan 56. TE HUUR GEV door 2 dames zit- en slaapk., beneden), keuke berging, in omg. Br. met voll. in 275 bur. SuC. WONINGRUIL. Amsterdam-Soes geb. belétage (be toom), grote su kl. kamer, keuk huur f 40.p.n zonnig huis te 8 Aanb. Ericaweg BESCH. DAME, m.1.. algem. ont zich ged. de moi (vdtgez. 's Zatei als gezelscha hulp in de huisl min. werkz. Br. bur. Soester Cr TE KOOP bankstel, best. uit 2 clubfauteuils, rc en dressoir. Pelika TE KOOP 7 herencostuum. grij costuum. (z, punt< damesschoenen (i 1 pr. kinderensch) 32). Regentesselac Gevraagd 2 lag' HERENFIETSEN met of zonder t Br. m. prijsopg. bur. Soester Cri Op klein handel 'te Baarn wordt g een BEDIENDE, mnl. of vr. Bek met Engelse coi dentie strekt tof veling. Br. no. i Soester Courant. Te koop prima EIKEN DRESSO Prijs fllO.Bra AANGEBODEN cïrkelzaagmachim zontale boormach comb. m. schuurs draaibank. Alles werk. Br. no. 2 Soester Courant. MEISJE gevr. v. d. morg zelfst. kunn. wer werkster v. 3 i p. week. Mevr. M Millecam, Soestei straat 20. maken door deze aan de bezorgers distributiedienst g DONDERDAt openen wij on; Door vakbek\ een moderne si HET BESTE BROOD- EN In onze etalagt Koekjes. Gebal zonder inlever! speci. taarti Gaarne vroegti Beleef Brood Koningïnnelaan

Soester Courant | 1947 | | pagina 2