Vrachten door de lucht. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 39 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 16 Mei 1947. De lucht is vol daverend geronk; de Westerlingen in stad en dorp turen -jn spanning omhoog, doch de vlieg tuigen zijn niet of nauwelijks te zien. „Daar gaat weer wat over!'' Inderdaad: onzichtbaar voor die om hoog turende mensen worden vele zweefvliegtuigen over hongerend, naar bevrijding snakkend Nederland voortgetrokken. In zware golven dreunen telkens weer nieuwe series aan. Zij zullen boven het Gelderse worden losgelaten. De slag om Arn hem is begonnen. De Nederlandse pers is uitgenodigd voor een bijeenkomst met Dr. A. Plesman, de directeur der K.L.M. Met grote autobussen zijn we naar Wassenaar gebracht, naar het inter naat, waar de employé's hun com merciële opleiding ontvangen. Als mitrailleurkogels worden de vragen op de leider der Nederland-, se luchtvaart afgevuurd, verstandi ge vragen, vragen, die van inzicht ge tuigen, maar ook vragen, die de stel ler geen eer aan doen, doch die nochtans vlot worden beantwoord. We weten niet meer, wie PJesman tot z'n belangwekkende causerie over het luchtvrachtverkeer bracht, doch na de vraag: „heeft het luchtvracht- verkeer toekomst?'' was die direc teur zeèr zeker op z'n best. „Ja, het luchtvrachtverkeer, het ver voer per zweefvliegtuig. Déar moet mee worden geëxpirimenteerd, daar zit toekomstmuziek in; dat is je ware. Deze toestellen hebben in de oor log hun sporen verdiend. In de da gen van de slag om Arnhem hebben de zweefvrachtvliegtuigen onschatba re diensten bewezen. Verschillfend'ü toestellen werden toen achter el kaar getrokken door slechts één vliegtuig! Maar niet alleen in Ne- deland, in alle landen, waar werd gevochten, werden deze vogels ge bruikt; voor het transport van ge wonden, voor het snel aanvoeren van troepen en de meest uiteen lo pende wapenen, kortom, deze zweef vliegtuigen zijn in de oorlog een ge ducht wapen gebleken*'. Reeds in 1931 heeft de heer Pliesman ernstig overwogen, het gebruik van zweefvliegtuigen op te voeren, het zou daardoor mogelijk zijn, goedko pe rondvluchten te organiseren en met vrijwel dezelfde kosten zou 'n veel groter aantal mensen van „sight seeing vanuit de lucht*' kunnen pro fiteren. De prijs van die rondvluch ten zou dan veel lager kunnen wor den gesteld. Door gebrek aan mede werking moesten deze op papier ge brachte plannen op papier blijven staan. De proefnemingen kostten immers geld en wie de Hollander aan zijn portemonnaie komt, die komt aan zijn leven. In de oorlog bleek een snel ver voer van troepen en materiaal nood zakelijk. Wéér kwam het zweefvlieg tuig ter sprake en toen bleek er wél geld te zijn om deze proefne mingen te doen. Het vrachtzweef- vlïegtuig bewees zijn goede diensten, doch na de oorlog raakte het weer in het vergeetboek ie. Zijn ontwik keling staat nog steeds in de kin derschoenen. Alvorens dit oorlogs product voor vrachtvervoer in vre destijd kan worden ingeschakeld, zal er nog heel wat moeten berekend en geëxperimenteerd. Het is te bef- grijpen, dat deze experimenten al leen kunnen worden bekostigd door landen met een buitengewone kapi taalkracht en door mensen met on dernemingsgeest. Zo zullen er voor het zweefvliegtuig speciale banen moeten worden aangelegd. Zou Ame rika er mee beginnen? i Zoals het luchtvrachtverkeer thans wordt onderhouden, zonder zweef vliegtuigen, is het veel te duur. De kostprijs van de producten gaat hier door belangrijk omhoog. Alleen hoogwaardige goederen komen hier voor in aanmerking, evenals spoed- partijen, zoals snijbloemen, machine onderdelen, fruit enz. Het luchtvrachtverkeer van thans is dan ook van weinig betekenis. Alle vracht, die over de gehele we reld per vliegtuig wordt verzonden, zou niet eens een vrachtschip van ge middelde tonnage voor de helft vul len. Bovendien zijn er slechts zeer weinig vrachtvliegtuigen en die zijn natuurlijk inAmerika. Officiële mededelingen. INSCHRIJVING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN SOEST. Ouders, die voor hun kinderen rpet ingang van 1 September a.s. onder wijs wensen aan een der hierotnider genoemde openbare scholen te Soest, kunnen daarvan opgave doem aain het desbetreffende hoofd der school. Daartoe bestaat gelegenheid op: Maandag 19 en Donderdag 22 Mei a.s., telkens van 16-17 uur en van 19 tot 20 uur en wel voor de Openbare lagere school Kerkebuurt, (hoofd A. A. van Ieperen). Openbare lagere school Beefelaan (hoofd A. den Boer) en Openbare Ulo school, (hoofd J. v. d. Wal) aan hef school gebouw en voor de Openbare school voor v.g.l.o. (hoofd J. H. Wassing) aan de woning van het hoofd, Julia- nalaan 57 te Soest. Men wordt verzocht bij de in schrijving het trouwboekje ter inza ge te verstrekken. Om tot de scholen voor gewoon la ger onderwijs te worden toegelaten, moeten de kinderen voor 1 Öctober a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Sport. LAWNTENNIS, L.T.C. „SOEST". Soest 1Groenendaal V 53 Leusderpark 2Soest 2 17 Sportief 2Soest 3 26 De afgelopen Zondag is voor de L.T.C. „Soest" een zeer gunstige geweest. Alle drie teams boekten dd volle winst. Soest 1 behaalde een zwaar bevochten overwinning. Na de enkel spelen was de stand 31 voor Soest. Géén dames single ging verloren. Opmerkelijk was het, dat de beide heren, welke in cfe etnkel spelen een zeer ruime overwinning behaalden in het dubbelspel' heton- spit moesten delven (32). Van de resterende mixed-doubles wisten beide ploegen er één te winnen, zo dat het einde met 53 voor Soest kwam. Biï het tweede team ging slechts één heren single verloren, terwijl de an dere partijen in vrij vlot tempo in winst werden omgezet. Ook het derde team smaakte dit keer het zoet der overwinning. Een keurige prestatie, daar voor de meeste leden van deze piojeg het de eerste keer was, dat zij aan de com petitie deelnamen. Het programma voor Zondag 18 Mei ziet er als volgt uit: 3e kl. Gooiland 5Soest 1. 4e kl. Soest 2Gooi 7. 4e kl. HoogerheideSoest 3. VOTBAL-PROGRAMMA. Het competitieprogramma vermeldt voor Zondag 18 Mei de volgende- wedstrijden SECKampong te Soest. Laren 2SEC 2 te Laren. SEC 3Victoria 2 te Soest (12 uur). BDC 2Amf. Boys 4. De competities van KNVB en de AFD. UTRECHT naderen het einde en in sommige afdelingen bestaat een geweldige spanning, zowel voor de bezetting van de eerste als de laatste plaats, terwijl in andere af delingen de beslissingen daaromtrent reeds zijn gevallen. SEC speelt a.s. Zondag haar laatste competitie-wedstrijd en wel tegen Kampong. De wedstrijden tegen deze Utrechtsche ploeg zijn altijd span nend en uiterst sportief verlopen en wij verwachten dan ook Zondag middag een spannend partijtje voet bal in het Burg. Dekethpark. Het tweede lelftal van SEC heeft al tijd nog een kleine kans, zodat wij op een overwinning tegen Laren 2 rekenen. Volgens die positie op de ranglijst moet SEC 2 deze ontmoe ting op haar slofjes kunnen wïnJnen, maar wij raden de SEC-ers aan de tegenpartij niet te onderschatten. Zowel SEC 3 als BDC 2 kunnen de winstpunten op hun tegenstanders veroveren. 's GRAVELAND—S.E.C. 7-3. S.E.C., dat Donderdag (Hemelvaarts dag) met een deerlijk gehavend elf tal bij 's Graveland jop bezoek was. heeft een stevige 73 nederlaag te incasseren gekregen. O.i. heeft S.E.C. door haar optreden Donderdag op grove wijze haar sportieve plicht te genover de clubs, die ook in degra- datiegevaar verkeren, verzaakt. Niet alleen het elftal, dat in 't veld ver scheen, maar ook de afschrijvers, enkele goedwlillenden niet te na ge sproken. Over de wedstrijd zullen wij maar niet veel schrijven, want enkele SEC-spelers gooiden er maar met de pet naar. Met de rust Leidde 's Graveland reeds met 40; in de tweede helft deden de heren iets meer hun best en hoiewel S.E.C. door Maassen (21 en Klompenhou wer (1) drie doelpunten wist te sco ren, 's Graveland maakte er ook nog drie, zodat het uiteindelijk een smadelijke 73 nederlaag wierd. SEC 2 deed hef beter en won thuis met 51 van Hercules 2. Voor de rust waren de S.E.C.-reservie's al ver in de meerderheid, maar kon dit niet in doelpunten uitdrukken, daar de prachtigste kansen niet wer den benut. De rust kwam met gelij ke stand 11. In de tweede helf* hadden de Herculanen niè(s meer in te brengen en nadat E. Jansen de hattrick had verricht, werd hef uiteindelijk door Rommers en v. Riet 5-1. Plaatselijk nieuws. DE GROTE MOTOR- TERREINWEDSTRIJDEN. Morgen (Zaterdagmiddag) vinden op de prachtig gelegen terreinen in cfe nabijheid van de bekende Blokhut de grote motor-terrein wed strijden plaats, georganiseerd door de Motor club „Soest''. Een prachtig circuit is voor de wed strijdrijders uitgezet, zo mooi, dat het bestuur van de K.N.M.V. beslo ten heeft zo mogelijk ook die Neder landse kampioenschappen op dit circuit te laten verrijden. Verschei dene bekende Nederlandse rejnners verschijnen Zaterdagmiddag aan de start en hoewel de inschrijving voor deze wedstrijden nog niet ge sloten zijn, hebben reeds een 70-faI rijders ingeschreven. Prachtige prijzen, w.o. een radio toestel, zijn voor deze wedstrijden uitgeloofd, terwijl ook het gemieen- te-bestuur, V.V.V. ,»Soesf-vooruit", Sanatorium „Zonnegloren*' en T.B.- C.-bestrijding fraaie prijzen ter- beschikking stelden. Een groot gedeelte van het batig saldo is bestemd voor de T.B.C.- bestrijding, zodat zij, die de wed strijden a.s. Zaterdag bezoeken, niet alleen getuige zullen zijn van spam- nende motorraces, maar tevens door hun aanwezigheid een schitte rend doel steunen. De hoofdingang is bij hef station Soestduinen, terwijl wielrijders ook via het pompstation van de Wa terleiding Soest-Zuid en vanaf ho tel „Hiensch" te Den Doldler hef wedstrijdterrein kunnen bereiken. Parkeerplaatsen voor auto's, mo torrijwielen en fietsen zijn aainwe- zig. OPHEFFING P.R.A. Op 1 Juni wordt de afd politieke recherche in onze gemeenifie opglef* heven. Na die datum zullen de za ken behandeld worden door d)e P.R.A. te Utrecht (Maliebaan), tof welk adres men zich na 1 Juni a.s. moet wenden. OPENBAAR ZWEMMEN. Procesverbaal werd opgemaakt we gens het in het openbaar zwiemmen op plaatsen, welke hiervoor niief Zijn aangewezen. Men denke hieraan, want de po litie houdt 'n extra oogje in 't zeil. VERKEERSZONDAARS. Bekeurd werden drie wielrijders wegens het rijden zonder licht en 1 automobilist wegens het niet voe ren van een achterlicht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 18 Mei is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. VIOOLRECITAL JO BLOK. Het instituut van de huisconcerten, dat zich gedurende de oorlogsjaren in een zo grote bloei mocht vjerheu- gen, begint langzamerhand weer te verdwijnen, wat, gezien hiet grote aantal openbare uitvoeringen, voor de hand ligt, maar anderzijds toch wel lammer is. Persoonlijk vind ik het huisconcert de ideale entourage voor kamermuziek en ik kon dit Dinsdagavond weer eens vaststellen op een concert, dat onze plaatsge noot Jo Blok, in samenwerking met Gerrit van den Burg uit Amersfoort, gaf in zijn atelier aan het Kerkpad Het programma bevatte de volgen de werken: Handel: Sonate A-dur Mozart: Concert A-dur en na de pauze de sonate van César Franck. Door bijzondere omstandigheden kon ik alleen de beide Mafste wer ken horen, zodat mijn bespreking alleen op Mozart en Franck betrek king heeft. Jo Blok is in de laatste jaren (ik hoorde hem na de bevrijding reeds eenmaal) zeer gegroeid. Zijtn toon vorm ing is fraaier en zijn spel heeft veel meer soeplesse giekreigen. Zo hoorde ik een Mozart, die vooral in de beide laatste delen zeer be koorde en een Franck, die alle warmte en gloed krqeg, die het stuk vraagt en die men hoogstens in hef 2e deel nog iets forser zou wensen. Gerrit van den Burg heeft het voor deel van zijn muzikaliteit tegenover het nadeel van het feit, dat hij in de eerste plaats organist is'. Hier door werd de piano in de sonate van Franck waf erg zwaar, iets waf bij de niet ar te pianistisch geschre ven partij gemakkelijk kan gebeu ren. Blok bedankte met de charmant gespeelde Nocturne van Lili Bou- langer. J. G. H. VEENSTRA.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1