IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 42 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 27 Mei 1947. Officiële mededelingen. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT WEGENS BROEDERDIENST. Voor de lichtingen 1944, 1947 en 1948 gelden de volgende bepalingten. 1. De vrijstelling wordt verleend aai, de ingeschrevenen, die tien minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese weermacht. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die', ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of ten gevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke düenst 5s geweest, of in het genot van mili tair pensioen is gesteld, of gedu rende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst worden onder broeders ver staan wettige broeders en weftigè halfbroeders. 4. Het recht op vrijstelling moet behoudens het bepaalde onder punt 5 bestaan vóór de datum, waarop de belanghebbende inge schrevene de eerste oefe|ning aan vangt. 5. Voor de ingeschrevene van de lichting 1947, die reeds in werkelij ke dienst is gekomen vóór de dag tekening van deze beschikking, moet het recht op vrijstelling bestaan vóór 1 Juni 1947. 6. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd, die dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld, bij een burgeerlijke tak van Staatsdienst. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling wegens broeder- dienst in aanmerking weinst te ko men, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester vna de gemeen te, voor welke hij voor de dienst plicht is ingeschreven. De aanvraag moet geschieden bin nen 14 dagen na het ontstaan der omstandigheden. Indien twee of meer broedters be stemd zijn om ongeveer in dezelfcfle tijd in dienst te treden en tweie an dere broeders reeds dijen en of gq- diend hebben, kunnen belangheb benden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om door vrij stelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder ge val aan één of meer hunner te voor komen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. INENTING TEGEN DIPHTHERiE EN ROODVONK. De Burgemeester van Soest brengt het navolgende ter openbare kennis: In de loop van de oorlogstijd is in ons land een ernstige epidemie van diphtherie begonnen, die nog niet gedoofd is. In de geneeskundige we reld wordt algemeen aanvaard, dat inenting in de strijd tegein de diph therie het krachtigste wapen is. Wanneer iemand volledig ingeënt is, daalt binnen enige maanden de vat baarheid voor diphtherie sterk, ter wijl de ziekte bij geënten slechts ui terst sporadisch de dood ten gevol ge heeft. ïn het bijzonder wordt gewezien op het grote belang van inenting van kinderen beneden twee iaar, Bekend is, dat de ziekte vooral veel voor komt bij kinderen beneden de schoolplichtige leeftijd, terwijl ook bij personen van 14 tot 25 jaar het sterftecijfer tijdens de epidemie der laatste jaren relatief hoog was. Thans zal in deze gemeente aan 'n ieder gelegenheid gegeven worden tot kosteloze inenting tegen diphthe rie en roodvonk. Om resultaat te hebben moet de inenting driemaal, met tussenpozen van enkele weken, worden verricht. Daartoe bestaat gelegenheid: Te SOESTERBERG ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, Amers- foortsestraat 3 en wel op de Woens dagen 4 en 25 Juni en 9 Juli van 14-14.30 uur. Te SOEST in een leslokaal van de o-l. school in de Kerkebuurt op de Woensdagen 4 en 25 Juni en 9 Juli 1947, van 14-15 uur. In een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat op de Woensda gen 11 Juni en 2 en 16 Juli 1947, van 14-15 uur. Voor het inenten wordt een volko men onschuldige stof gebruikt. Men neme er goede nota van dat zij, die reeds eerder 'n vollédigle inenting (d.i. 3 inspuitingen) tegen diphterie en roodvonk hebben on dergaan, mits niet langer dan 5 ja ren geleden, kunnen volstaan met 1 inspuiting, die dan voldoende is voor pï.m. 2 jaren. In het belang der volksgezondheid is het gewenst, dat een ieder onvat baar wordt gemaakt voor deze beide besmettelijke ziekten. Sport. VOETBALLEN. De uitslagen van de gespeelde com petitiewedstrijden waren: Quick 2—S.E.C. 2 1—3 S.E.C. 3Laren 3 22 De S.E.C.-reserve's wonnen Zondag te Amersfoort van Quick 2, maar deze overwinning heeft lange tijd aan een zijden draadje gehangen. De S.E.C.-voorhoede was er hopeloos uit en er werd soms meer gepraat dan gevoetbald. Er zal tenminste a.s. Zondag te Bussum uit een ander vaatje getapt moeten worden, om als eerste in deze afdeling te eindi gen. Bij Quick 2S.E.C. 2 ging de strijd vrijwel gelijk op, met de Quick-aan vallen het gevaarlijkst. De snelle bui tenspelers der roodbaatjes stichten nog al eens verwarring in deS.E.C.- achterhoede en na een half uur spe len namen zij dan ook uit een hoek schop met een fraaie kopbal de lei ding. Nog voor de rust zag Van Veen kans van dichtbij de partijen op ge lijke voet te brengen (11.). In de tweede helft hetzelfdje spel- beeld zonder dat een der partijen kans zag een doelpunt te scoren. Een kwartier voor het einde kreeg S.E.C. wegens hands een strafschop toegewezen en hoewel 2 k'eer geno men, werd beide keren grandioos gemist. Even later weer een straf schop wegens ongeoorloofd aanval len en nu schoot Evert fraai in de handen van de doelman. Maar Jan sen herstelde zijn fout schitterend door enige minuten later een voor zet van links op keurige wijze in te koppen (1-2 Quick 2 speelde daarna een verloren wedstrijd en trachtte door ver op te dringen een gelijk spel uit het vuur te slepen. Maar deze tacktiek strafte de midvoor netjes af door over de doelman heen de bal handig in 't verlaten doel te plaatsen (1—3). Met deze stand kwam het einde. DUIVENSPORT. Zondag 25 Mei (le Pinksterdag) hiel den de Soester Postduivenverenigin gen een wedvlucht vanaf Quievrain (België), afstand 225 K.M. De dui ven werden om 8 uur gelost. De behaalde resultaten van de ver eniging „De Vriendschap'' waren: Aankomst le duif 10 uur 46 min. 42 sec-, laatste duif 10 uur 55 min. 5 sec. 95 duiven in concours. De gedetailleerde uitstagen waren als volgt: G. Teeken 1-3. W. Nieuwenhuis 2-4. E. Daatsetaar 5-16. H. van Sïtter 6. F. Heeremans 7. H. Spikman 8-13- 18-20-24. H. Pohlman 9-19 21. C. Dijkman 10. W. Roest 12. Mej. C. Paauwe 11. J. Pot 14-22-23. Mej. G. Zimmerman 15. J. Rijnders 17. De uitslagen van „De Zwaluw" wa ren: 99 duiven in concours; aan komst le duif te 10 uur 45 min. 13 sec. De gedetailleerde uitstagen wa ren: Sj. Rijksen 1-4-12.19-23-24. W. Veerman 2. G. Haks 3. R. Stalenhoef 5-21. H. Gorïssen 6-7-15 25. J. Ka merbeek 8-14-17-20. H. Onwezen 9. N. Baltus 10-11. J. Stalenhoef 13. H. Kriek 18. G. Gijtenbeek 22. Plaatselijk nieuws. „EXCELSIOR'' JUBILEERT. 23 November 1934 werd in de klei ne zaal van Religie en Kunst eeln vergadering met zanglustigen gehou den en kwam men tot de oprichting van een gemengde zangvereniging, die de naam ontving va;n: Wij Wil len Zingen. (W.W.Z.). De heer Bar telsman werd directeur, de heef Wassing voorzitter en de heer Lit- tooij vice-voorzitter. 6 December d.a.v. werd de eerste repetitie gehouden in de zaal van Eemtand. Het koor breidde zich snel uit, want er was een grote be hoefte aan een algem. gentengde zangvereniging. De repetities hadden een gezellig verloop en 3 Mei 1935 werd het le concert gegeven in de zaal van Religie en Kunst. 10 Juini '35 werd deelgenomen aan hef con cours te Ede, 2de prijs. Dan wordt ook een kinderkoor opgericht en 28- Februari 1936 wordt het 2e concert gegeven met medewërking van het kinderkoor. (Bloemencanfate). 21 Mei '36 behaalt W.W.Z. te Garde ren een eerste prijs m<et 1 erei-prijs. In 1937 werd te Woudenberg nog maals een le prijs behaald. En zo werkte W.W.Z. ijverig door, luisterde van tijd tot lijd een pf an dere kerkdienst op, deed mée aan de uitvoering van de Oranjecanfafe op 6 September 1938 in 't Open luchttheater en wordt dan in De cember '38 herdoopt in Koorvereni ging „Excelsior''. Nu worden grotere koorwerken in gestudeerd. 5 April 1939 uitvoering van „Die sieben Worte'' van Jos. Haydn. 2 November 1939 „Die Jah- reszeiten''. 25 Juli 1940 nogmaals „Die Jahreszeiten. 14 April 1941 „Die ^Schöpfung''. 18 Jan. 1942 „Weih- nachts Oratorium''. 30 Juni 1943 „Der Messias''. Daarna in 1944, 1945 en 1946 traditioneel het „Weihnachts Oratorium''. Dit is nog slechts een opsomming van de grote concerten. Hierbij zou nog vermeld mogen wor de herdenking der Gevallenen, de medewerking op Nat. of op Koninkl. hoogtijdagen. Het zal echter duide lijk zijn, dat Excelsior gedurende haar bestaan hard gewerkt heeft voor de verbetering van de vocale kunst in Soest en steeds was het haar directeur Jan Bartelsman, die zijn mensen aanvuurde e,n stuwde „steeds hoger''. En nu staat de jubileum-uitvoering voor de deur. Het koor wil waardig jubileren en we zijn er van over tuigd, dat deze uitvoering van „Die Jahreszeiten'' op Dinsdag 3 Juni ta topprestatie wordt. Het koor is in goede vorm, de solisten behoeven 'geen krans en het orkest is vakwerk. Zal Soest dit kunnen waarderen? Wij menen, dat dit inderdaad het geval zal zijn. „Excelsior'' verdient een volle „Oude Kerk'' op 3 Juni a-s. en we vertrouwen er dan ook ten zeerste op, dat een ieder, die maar even kan, dit jubileum van een Er heerst een bepaald onpleizflerige stemming onder de houders van de consurnenfen-credietbommen. De meesten waren in de veronder stelling w%r zo'n beetje ïn hét za del te worden geholpen door de R!e- gering, met een crediet van een paar honderd gulden inééns- Nu blijkt het echter een „stoftercrediét" te zijn en n ie teems een vlotte stot ter, maar hele kleine scheutjies te- gelijk. De eerste geldigmaking van 5 bon nen a f 5.leek nog waf, maar de twee bonnetjes, die nu geldig zijln gemaakt, heeft heel wat lelijke woor den uitgelokt. Er zijn er zelfs, die bang zijn straks de regering crediet te geven, omdat dan misschien de wekelijkse inhouding op het salaris, Het voorschot overtreft. O zeker, de Regeringsvoorlichtings dienst zal er wel een schijnbaar grondige reden voor kuninem opge ven, b.v. dat momenteel nog miet zoveel te krijgen is in goede kwa liteit en dat het de bedoeling is, dat de mensen de bonmem in hum zak houden tot ze voldoende bij el kaar hebben om iets goeds te kun nen kopen enz. Maar het is toch intussen zó, dat als de credietnemer iets kan krij gen, hij daar geen bonnem voorheeft, zodat het z'n neus toch voorbijgaat. Wachten heeft hij niets aan. Snelle hulp was in vele gevallen dubbele hulp geweest. De klfeine voorschotjes van nu staan gelijk mef ruiken aan de kurk en het werkt hef euvel in de hand, dat de mensenhui hele boekje ver onder de waarde aan sjacheraars en a-sociale elemen ten van de hand doen. H. OEKMAN. hardwerkend koorvereniging wil meemaken. DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagmiddag, omstreeks half drie*, had op de Birktstraat ter hoogte van Birkhoven 'n dodelijk ongeval plaats. De 74-jarige heer Govaars, die per motor achter een autobus van de fa. Tensen in de richting Amersfoort reed, botste tegen de achter zijde van de autobus, toen deze bij Birkhoven stopte- Het slachtoffer sloeg met zijn hoofd tegen de car rosserie en was op stag dood. De heer Govaars was hoofdofficier bij het Leger des Heils en alhier woonachtig. UITSLAG VEILING. De uitstag van de door Notaris A. 0. Dammers onder grote belangstel ling gehouden verkoping van onder staande percelen is als volgt: 1. Woonhuis Ringweg 12. f6150. Koper W. G. Kok. 2. Woonhuis Ringweg 14. f 3850. Koper W. G. Kok. 3. Woonhuis Koninginmelaan 93. f 2900.Koper J. Mees. 4. Woonhuis Koninginmelaan 95. f3100.—. Koper D, de Ruiter. 5 Woonhuis W. Pyrmontlaan 61-63- 63a. f7000.Koper E. L. Legemaat- 6. Woonhuis Waldeck Pyrmontk 18. f5000.—. Koper G. den Harfog. 8. Woonhuis Parklaan 21. f4900. Koper A. H. van Brummelen. 9. Villa Soesterbergsestraat 79. f 5200.Na loting onder 45 gega digden verkocht aan A. J. de Boer. 10. Perceel grond Hartmanlaan hoek Van Lenneplaan. f1680.Koper K. Mohrman q.q. 11. Perceel bouwgrond aan de Hart manlaan. f 2100.Koper J. Ruij- zendaal. 12. Perceeltje grond tussen Van Lenneplaan en1 Hartmamlaan. f 38. Koper L. H. Fugers.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1