De raad van Soest vergadert. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.60 p. kw 23e Jaargang - No. 43 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestre.at 35 - Teletoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 30 Mei 1947. Woensdagavond vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van de burgemeester. De heer Schaafsma kwam later ter vergadering. Na opening met gebed kwam de agenda in behandeling- 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 3 Sep tember 1946. 28 Februari 1947, 18 Maart 1947, 2 April 1947 en 18 April 1947. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mede delingen. a. Dankbetuiging van H.K.H. Prin ses Juliana voor de ter gelegenheid van Hare verjaardag aangeboden gelukwensen. Voor kennisgeving aangekomen. 3. Opmaken van een voordracht ter benoeming van een lid van de Daad van Commissarissen der N.V. Centrale Slachtplaats, wegens pe riodieke aftreding van de heer H. J. Hom. De voordracht wordt als volgt sa mengesteld: 1- J. H. Hom. 2. T Dor- resfeijn- 3. G. Burgwal. De heer A. P. HÏLHORST infor meert of bezetting van deze plaats wél nodig is, daar de slachtplaats op geen enkele wijze aan de gemeen te is gebonden. DE VOORZITTER zegt, dat de overeenkomst zulks voorschrijft en verband houdt met de volksgezond heid. 4. Benoeming van een onderwij zer aan de openbare school voor U.L.O. Benoemd de heer Chr. de Vries te Woudenberg. Mevr. LANDWEER acht dergelijke benoemingen door de raad een for maliteit. De raad kent de sollicitan ten en capaciteiten niet. De VOORZITTER en Weth- DE HAAN wijzen er op, dat daarvoor de adviezen zijn van de inspecteur en het hoofd der school. 5. Voorstel met betrekking tot de regeling van de bebouwde kom ex. art. 43 der Woningwet. B. en W. vragen hiervoor een cre- diet van f 10.000. Conform besloten. 6. Voorstel inzake afbraak van 't voormalig gymnastieklokaal te Soes- terberg. Besloten wordt de afbraak op fe dragen aan H. Wijnand s fe Soes- terberg. De gemeente zal f 285.ont vangen. De heer NOODER informeert of door het huren van een lokaal het gymnastiek-onderwijs te Soesterberg weer niet mogelijk kan worden ge maakt. De VOORZITTER zegt gaarne aan wijzingen in die richting te zullein ontvangen. De heer CLEMENS dankt B. en W. voor de vlugge oplossing van deze zaak en stelt voor #de vrijkomende grond te verkopen aan de heer Majoor, wiens perceel aan dit per ceel grenst Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat B. en W. deze zaak grondig moeten bezien, vooral omdat het hier be treft de entree der gemeitinfe. 7. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling woor belo ning van vakonderwijzers. Conform besloten. 8. Voorstel tof toekenning vam voorschotten op de vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1947 aan besturen der bijzondere lagere scholen. Conform besloten. 9. Voorstel inzake de bouw van 7 woningen. De VOORZITTER deelt mede, dat naast deze 7 woningen de bouw va(n nog 14 woningen mogelijk is. B. en W. stellen voor de 7 wonin gen te bouwen aan de Leeuwerik- weg en de 14 woningen aam de Kofe- koeksweg en Laanstraat, daarvoor bij 't Rijk voorschotten aa nfe vragen van resp. f 85.678.en f 168.766. en de bouw dezer woningqn ook op te dragen aan de Fa. v. d. Hoef Stam alhier voor resp. f67.060.en f 130.120.—. Weth. VAN ZADELHOFF deelt hierbij mede, dat de plannen voor de 14 reeds in aanbouw zijnde en de hierboven bedoelde 7 woningtein waren opgezet zonder kelders. Spr. heeft zich nog eens verstaan met de inspecteur der Volkshuisvesting en kan thans mededelem, dat in al le te bouwen woningen kelders zul len worden opgenomen- Teviems deelt spr. mede, dat thans reteds de bouw van 50 woningen mogelijk is. De voorstellen worden zonder be spreking goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging der begroting 1946. Conform besloten. De vergadering wordt hierna 5 mi nuten geschorst om de leden der A.R.-fractie gelegenheid te gleven zich over de voorstellen in het vol gende punt te beraden. 11- Voorstel tot verlening van ere - diefen voor herstel en verbetering van het Soester Natuurbad. B. en W. stellen voor een erediet te verlenen van f 35000.voor de meest nodige herstelwerkzaamheden. In de komende jaren kuminien dam noodzakelijke verbeteringen worde(n aangebracht. De heer SCHAAFSMA sprekJendle namens de A-R.-fractie, zegt, dat, hoewel de instelling natuurbad wordt genoemd, hier sprake is van het scheppen van een goede zwemgejle- genheid. Spr. is van oordeel, dat de exploi tatie van deze inrichtingen op de eerste plaats in handen moet wordtin gelegd van particulieren met conces sies en toezicht van de overheid. Waar dit volgens B- en W. niet mogelijk is, deelt spr. mede, dat zijn fractie zich met het voorstel kan kan vereniging, doch met uitsluiting van de openstelling vam het bad op Zondag. De heer HOM meent, dat we met betrekking tot het bad niet fcerug kunnen en moeten voortbouwen. Het leggen van de exploitatie in handjen van particulieren acht spr. gevaarlijk. De R.K. fractie spreekt zich uit voor het voorstel, doch zou de uren voor het zwemmen voor dames op Dins dag wensen te verschuiven van cfe morgen naar 's avonds, vam 6 tot 9 ,uur. De heer NOODER zegt, dat het bad is geboren in tijden vam grote wer keloosheid. Het werd voor rekening der gemeente gebouwd en hierdoor werd de gemeente automatisch ex ploitant. De uitvoering werd gelegd in handen van een Stichting em heeft geen moeilijkheden opgeleverd. Spr. zegt, dat hij zich de gedachte van de heer Schaafsma kan inden ken, maar wijst er op, dat er ook mensen zijn, die, nadat zij zes da gen hebben gewerkt, de Zondag op de door hen gewenste wijzte willen doorbrengen. Mevr. BÜNGENER hoopt, dat de exploitatie weder ten spoedigste ter hand kan worden genomen- De heer A. P. HIJLHORST zegt, dat er meerdere zaken zijn, die eierder voorziening behoeven. Wel zeggen B. en W., dat het bad voor de volks gezondheid nodig is, maar daaron der rekent spr. ook het aanleggen van de wandel- en rijwielpadietnlamgs de hoofdweg. Een f 100.000.zal met deze zaak gemoeid zijn, terwijl elk jaar een groot tekort ontstaat Spr. acht de uitgave niet verant woord. Weth. DE HAAN, de sprekers be antwoordend, zegt, dat de pogingen tot verkoop van het bad op niets zijn uitgelopen, doch niet alleiem daarom acht spr. exploitatie door de gemeente nodig. In verbamd hierme de wijst spr. op de moeilijkheden met het bad fe Doorn. Als men het bad op Zondag wil sluiten, moet men de arbeiders op andere dagen in de gelegenheid stellen daarvan gebruik te maken. Dat aan de wandel- en rijwielpaden langs de hoofdweg niet kan wordem begonnen, ligt niet aam de gemeente. Mevr. LANDWEER zegt veel te voelen voor het voorstel om het bad op Zondag te sluiten, doch meent, dat men hieraan niet kam ontkomen. Ook meent spr., dat men beter kan zwemmen, dan de Zondag op an dere wijze misbruiken. 't Voorstel Schaafsma wordt hierna verworpen met de stemmen van de heren v. d. Arend, Ooms, Schaafsma en Dorrestein tegiem- Hef voorstel, om de plannen vam B. en W. uit te voeren, wordt aange nomen met de stemmen vam de herefn v. d. Arend, Ooms, Schaafsma, Dor- stein en A. P. Hilhorst tegen. 12. Voorstel met betrekking tof de aankoop van grondstrokem tem behoeve van de wegverbreding. Conform besloten. 13. Voorstel tot aanvaarding om niet van grond aan de Vam Weede- srfcraat. Conform besloten. Betreft afstand van grond vam hef perceel vroeger bewoond door J. v. d. Kop, naast hotel „Eemland". 14. Voorstel tot verkoop enz. van gronden en opstallen aam de Schriks- laan en de Hellingweg aan de „Ver eniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen" te Utrecht- Dit punt wordt uitgesteld tot een volgende vergadering, daar nog geen o vereen stem m ïmg werd ver kregen met de ontvanger der regis tratie. 15. Voorstel tot ingebruikgeving ^an een lokaal in het gemeentjejhuis aan de belastingdienst. Na een toelichting door de VOOR ZITTER, dat bedoelde ingebruikge ving slechts geldt tot de verbou wing van het gemeentehuis, wordt hef voorstel aangenomen. In verband met door de heer A. P. Hilhorst in een vorige vergadering gestelde vragen cleelt de VOORZIT TER hierna mede, dat de toen be doelde brigadier tot Oct. 1945 werk zaam was bij de B.S. In overleg met de burgemeester is hij daarna te werk gesteld bij de Mik Commissa ris, waardoor hij een kleine vergoe ding genoot wegens verblijf buifcem zijn standplaats. Toen het werk van de Mïl. Comm. overging naar de off. fiscaal, werd hem het salaris van inspecteur van politie aangeboden', hetgeen door hem werd gteweigetrd- Vanaf 1 Jan. 1947 is hij bij bedoelde dienst werkzaam, buiten bezwaar van de gemeentekas, tegen hef aan zijn werkzaamheden verbonden sala ris, hietgeen iets lager is, dan hij ïn gemeentedienst zou geiniefem- RONDVRAAG. Mevr. BUNGENER dringt aan op een oplossing met de sportveldten em vraagt of nog niet met de bestrating der Koningininelaam kan wordem begonnen. De VOORZITTER zegt, dat de sportvelden de aandacht hebben vam B. en W„ terwijl Weth. VAN ZA- Een dezer dagen zullen wie dan ge teld worden. Op 31 Mei, 's nachts om 12 uur, zal U antwoord hebben te geven op al le vragen, die u zullen worden ge steld. U hoeft er niet voor op te blijven, al kan ik me gevallen indemkem, waarin het dienstig zou zijn het wèl te doen. We zijn, door de Duitse bezetting waarschijnlijk, een beef ie huiverig geworden voor officiële paperassen waarin ze de akelige gewoonfje heb ben je het hemd van je lichaam te vragen en ie te laten fjek!qn>3n voor: „aldus naar waarheid door mij in gevuld". In de bezettingstijd hing ie bij zulke gevallen je geweten even aan de wilgen, maar dat gaat nu (na tuurlijk' niet meer. Ik ben benieuwd naar de vragen lijsten, die we krijgen in te vulltemj, maar weef van te voren al wiel, dat er verschillende dingen mitet in zul len staan, die er prachtig aanvasf hadden kunnen worden gekoppeld. Daar had het bureau voor opinie onderzoek een goede slag mee. kun nen slaan. Ze hadden de opinie van 't helje land kunnem krijgen over zaken, waarvan ze de houding van het pu bliek nu alleen maar kunmem gissen. Vragen als: Heeft u spijt van uw uit gebrachte stem bij de laatste ver kiezingen? Heeft onze regering vain- uit Londen te veel of te weinig be loofd? Gaat u bij een eventuele vol gende oorlog weer illegaal werk doen, of gaat u bunkers bouwen o.i.d.? Wat is uw eerlijke mening over onze rechtspraak? Wat denkt u van Linggadjatti? Weet u waar Indië ligt? Zo weet ik nog wel ettelijke dozijnen vragen meer te stellen, waarop hef antwoord, mij persoonlijk, op het moment meer waard is als de we tenschap of we over een paar jaar de productie van zuigflessen zullen moeten beperken en die vam rolstoe len moeten opvoeren. Ik telde vroeger nooit m'n knikkers. Getelde schapen lopen het hardste weg, pleegden wij fe zeggen. Misschien zou daarom ook nog een actuele vraag zijn: Zoudt u de be nen nemetn uit dit lamd als u de kans kreeg? Zo ja, waarom? H. OEKMAN. DELHOEF zegt, dat spoedig wordt begonnen met de Kojiimginnielaain. Het wachten was op de trottoirban den. De heer CLEMENS verzoekt vlugger uitbetaling van de vergoeding vam reiskosten voor een schoolkind vam een bewoonster te Soésferbecrg. De heer TOLMAN verzoekt er voor fe waken, dat de mooie plekjes niet voor oefeningen wordt gebruikt door motorrijders. Verder vraagt spr. waarom niet de hand wordt gehouden aan de ver ordening tot verbod van berberïs- aanplantingem, zulks met het oog op het graan. Ook wijst spr. er op, dat aan de Bosstraat bomen zijn geplant, welke voor de gromden aldaar ongeschikt zijn. De heer KRUIJFF wijst op het plant soen bij station Soestduinetn, waar van de beplanting staat fe verdro- gen. Mevr. VAN DER SWAN informeert wanneer aanstelling vam de Maatsch. werkster is te verwachten. Ook vraagt spr. aandacht voor een goe de oplossing met de overweg nabij station Soestdijk, terwijl zij tevens wijst op de beplantingen bij de spoorovergang nabij de Ossendam-

Soester Courant | 1947 | | pagina 1