Het grote geschenk. W. N. NIEUWENHUIS Door dc mazen van het IJzeren Gordijn. Burgerlijke Stand. Kinder-pyama's Hoppenbrouwers Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER Sport. Plaatselifk nieuws. Dat is ook een vriend'lijkheidje: Uncle Sam geeft ons maar zo, Zonder blikken, zonder blozen, Bijna een miljard cadeau. Of cadeau, is 't ware woord niet, Uncle Sam scheldt het ons kwijt. Zo gezegd van: „Laat maar zitten, Het is maar een kleinigheid." Maar wanneer ik zelf een koertje Goede zaken heb gedaan, Zeg ik tot m'n vrouw en kipd'refni: „Geef je spaarpot nou eens aan. Vader heeft vandaag iets extra's Met het zakendoen verdiend. Ieder krijgt een kleinigheidje. Zo houd ik iedereen tot vriend. 'k Had gehoopt, dat de minister Ook het zelfde wel zou doen. Al was het maar een aardigheidje: Elk een dubbel rookrantsoen! 't Zou toch heus zo gek niet wezen, Na dit prachtige cadeau. Toen ik thuis kwam lag er echter Weer een aanslag op 't bureau. Ja, ik kan mij best begrijpen, De minister is wel blij. Amerika mag vriend'lijk wezen, Voor mij is er geen kwartje bij. GEBOREN. Peter Jan, zoon van J. P. Leegier en M. Scharphuis, Wald. Pyrmontlaan 7. Henricus Johamnes, zoon van E. A. Rademaker ent M. A. Stootman, Middelwijkstraat 49. Eve- rardus Henricus, zoon van E. H. Kaats en G. Charmant, Lange Brink- weg 3. Gertruida Petronella Wilhel- mina Maria, dochter van H. G. Dijk man en W. Heus, Lange Brïnkwjeg 33c. Gerritje Hendrïka Maria, doch ter van M. Rebiel en J. E. Beijer, Beetzlaan 18. Josephus Hendrikus, zoon van J. P. v. d. Eijndein en P. P. G. Kohnen, Wald. Pyrmoufl. 18. Henriëtte, dochter van J. P. Kuijp(ers en D. H. de Roode, Molenstraat 16. Anthonia, dochter van E. van Gin- kel en C. de Vries, L. Brinkweg 51 Eric Willem, zoon van A. W. Schuu ring en C. G. van Goor, Stadhou derslaan 144. Cornelïa Anfonetta Ma ria, dochter van H. P. W. Burgman en M. H. A. Peieters, Braam weg 43. Jan Jacobus, zoon van J. Kortland en E. de Jager, Talmalaan la. ONDERTROUWD. J. L. Barendsen, 34 jr., makelaar in assur., Stadhou derslaan 138 en M. E. Hübner, 31 jr., Baden-Baden. B. J. Kroeste, han- delscorresp. Baarn en P. Bakker, 23 ir., Vinkenweg 30. K. G. Harterink, 37 jr., stuurman koopvaardij, Amster dam en S. Hammontree, 36 jr., Vos- seveldlaan 30. G. G. Egbers, 32 jr., schoenmaker, Heideweg 41b en A. Wesferbejek, 24 jr., Nieuweweg 46. J. van 't Klooster, 20 jr., opper man, Duinweg 5 ein J. C. Groemfe- woud, 17 jr., Duinweg 5. GEHUWD. G. van Asch, 30 jr., stu- cadoor en A. v. d. Pol, 23 jr., Soes- ter Eng weg 54. K. Roo, 25 jr., los- arbeider en A. Bos, 25 jr., Kletrksfr. 33. A. van Kooij, 29 jr., timmerman en K. v. d. Veen, 22 jr., Wi'eksloter- weg O.Z. 73. T. A. Rook, 23 jr„ bankemployé en A. C. J. Franke, Stadhouderslaan 23a. OVERLEDEN. Wilhelmina C. van Es, 66 jr., wed. van P. M. de Maar. Steenhoffstraat 77a. Johannes S. v. Duren, 80 jr., wednr. van M. L. F. Linskens, Van Weedestraat 2. Bas- tiaan Verheïj, 77 jr., geh. m. M. Tho- masz, Wilhelminalaan 3. 10 12 14 jaar. v. Weedestraat 44 naast de Apotheek HERBILLON knippatronen voorradig. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot, de sergeant-ma- joor-administrateur M. H. R. v. d. Weide, is met ingang van 1 Juni be vorderd tot adjudant. AANRIJDING. Een op de Van Weedestraat in de richting Amsterdam rijdende vracht auto werd ingehaald en gesneden door een andere, in dezelfde rich ting rijdende vrachtauto met aan hangwagen. De aanhangwagen drukte daardoor de eerste auto terzijde, waardoor de achteras werd ontzet. De bestuurder der auto met aan hangwagen reed door, waardoor het nummer niet kon worden opgeno men. GELD ONTVREEMD. Mevr. H., wonende aan de Sparren laan, deed aangifte van diefstal va|n een bedrag aan geld. GELD EN LAKENS ZOEK. Van de politie te Gouda kwam de mededeling, dat aldaar een dame» De J. genaamd, was aangehouden, die aldaar, uit een ziekenhuis, eipnl bedrag aan geld en enige lakens had ontvreemd. Het geld kon reeds in beslag wor den genomen, maar de lakens warqn vermoedelijk naar Soest verhuisd, waarom de hulp van de politie alhier werd ingeroepen. De lakens werden in een woning aan de Braamweg ge vonden. ERNSTIGE AANRIJDING. Doordat een wielrijder B. op de Burg. Grothestraat, nabij het City theater, plotseling de weg overstak, had aldaar een ernstige aanrijding plaats. Een militaire motorrijder, ook B. ge naamd, kon, niet tegenstaande ver uitwijken, niet verhinderen, dat B. aan het achterwiel werd aangereden. Hierdoor verloor de motorrijder de macht over zijn stuur, als gevolg waarvan nog twee wielrijders, n.1. P. en W. A. van D., werden aan gereden. Laatstgenoemde bekwam hierbij een schedelbasisfractuur en moest per ziekenauto naar „De Lichtenberg" worden overgebracht. De motorrijder liep wonden op aan hand en kin, terwijl de beide an- dere personen er nogal goed afkwa men. MISHANDELD. D. gaf een 8-jarige jongen, ook D. genaamd, een klap met een schop. Het kostte hem een procesverbaal. FOUTIEF GASVERBRUIK. Hoewel het geen gaslucht was, had men er op het gasbedrijf toch de lucht van gekregen, dat het met het gasverbruik bij K. aan de Lan ge Brinkweg niet geheel in orde was. Men toog daarom op onderzoek uit en hoewel de woning geslotqn was, kon toch door het keukenraam door twee personen worden geconstateerd, dat de slang van het confoor niet op de juiste plaats was aangesloten, doch door een kastje van het aan recht naar beneden was geleid. K., die bij zijn woning vertoefde, verklaarde niet in de' woning te kunnen komen, daar zijn echtgenote was heengegaan en de sleutel had medegenomen. De politie werd in de zaak gemoeid en de hiervoor benodigde tijd was voor K. voldoende om door een raam naar binnen te gaan en de aansluiting te verbreken. Toen de politie verscheep was van een clandestiene aansluiting dan ook geen sprake; wel vond men een af takking welke vóór de meter was aangebracht. De gasmensen sloten de gastoevoer af en namen de meter me;e. Dit was voor K. aanleiding er de politie mee in kennis te stellen, dat zijn gasmeter was ontvreemd. De zeer verwarde inlichtingen, welke K. gaf, waren aanleiding, 'dat hij werd ingesloten. De volgende morgen wist hij zich alles te herinneren en bekende op ongeoorloofde wijze gas te hebben verbruikt. MAXIMUM SNELHEID. Weer gingen 7 autobestuurders op de bon wegens het overtreden eer maximum snelheid. Voor het tijdvak van 8 tof en met 21 Juni 1947 zijn de navolgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 707 Serie E. E-01 Brood 800 gram brood. E-02 Brood 400 gram brood. E-01 Boter 125 gram boter. E-02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. E-01 Melk 4 liter melk. E-03, E-05 Melk 7 liter melk, E-01 Vlees 100 gram vtees. E-02 Vlees 200 gram vlees. E-03 Vlees 1 Eng. pond: 4: 450 gram meat and vegetables (gel dig tot en met 5 Juli 1947). E-01 Algemeen 200 gram kaas. E-02 Algemeen 2 eieren. E-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet. E-03 Reserve 1600 gram brood. E-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet. E-05 Reserve,— 200 gram kaas. E-06 Reserve 800 gram brood. E-07 Reserve 125 'gram boter. Bonkaarteen KD, KE 707 Serie E. E-ll Brood 800 gram brood. E-ll Boter 250 gram boter. E-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. E-13, E-15 Melk 12 liter melk. E-ll, E-12 Vlees 100 gr. vléej. E-ll Algemeen 100 gram kaas. E-12 Algemeen 2 eieren. E-13 Reserve 800 gram brood. E-16 Reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, NirD, ME, MF, MG 707 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Serie E. E-21 Brood 800 gram brood. E-21 Boter 250 gram boter. E-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. E-21 Melk 5 liter melk. E-21 Vlees 300 gram vlees. E-22 Vlees 100 gram vlees. E-21 Kaas 200 gram kaas. E-21 Eieren 5 eieren. 12 Juni zullen bonnen woorden aan gewezen, voor suiker, versnaperingen waspoeder en tabak. De bon E-03 Vlees voor meat and' vegetables blijft geldig tot en met 5 Juli 1947. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 705 kuninen worden ver nietigd. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 Een ogenblik later stond Rob aan de kant van een diepe geul, waar hij ver beneden zich de rivier zag stromen. „Daar is de rivier gelukkig weer", peinsde Rob, „maar hoe moet ik beneden komen. Ein welk geheim zinnig volk heeft deze tunnel ge maakt." Op z'n knieen leunend, keek Rob in de afgrond. „Kon ik maar bene den komen", peinsde hij, „dan kon ik de loop van het water volgen, en zo proberen m'n vrienden terug te vinden." Maar daar het onmogelijk was, af te dalen, stond hij op en volgde het nauwe, gevaarlijke pad, dat langs de afgrond voerde. „Dit moet een weg zijn, die door de geheim zinnige gravers van de tunnel ge maakt is", bedacht Rob en voor zichtig ging hij voorwaarts. EEN KIJKJE IN HONGARIJE. Zolang er sprake is van qen gordijn, -zijn er mazen, waardoor men kan gluren en dingen kan zien, die niet voor ieders oog bestemd zijn. Zo heeft ook het „IJzeren Gordijn", dat slechts in verbeelding bestaat, maar daarin dan ook een plaats van grote betekenis inneemt, zijn mazen. Ze zijn microscopisch, weliswaar, maar ze zijn er! Het is mojeilijk hier door te gluren en nog moeilijker er door te komen. Een (enkeling is het gelukt en dezie zegt dan, dat het zo moeilijk niet was. Het was een kwestie van het juiste aantal stem pels. Maar dan is er ook geen koud ie aan de lucht. Als het met die stempels in orde is, dan is de dou anebeambte van het Niemandsland en van de Hongaarse greins zeer voorkomend en beleefd en maken zij verder doorgang niet meer lastig. Schrijven in de door de Russen be zette zones is vrij. En toch is dat niet helemaal juist. Schrijf er maar eens iets, dat niet voor de buren is bestemd. Hier geldt: „Het Rode leger achterhaalt u wel". Is het vandaag niet, dan lukt het morgen! Maar men kan natuurlijk vol lof spreken over de snelle opbouw in Hongarije. Hoe deze tot stand is ge komen dat zelfs de geestelijkheid werd gedwongen pontolns te sjouwen en ander, hen enterend werk werd opgedragen daarover mag men en durft men niet schrijven. Dat ver telt men alleten maar in de huiska mer, bij heel Vertrouwde kennissen. De etalages liggén vol heerlijkheden. Kaas, eieren etc., alles is er volop. Maar wie kan dat betalen? Dat zijn er van de resterende acht milt Hongaren slechts 2 millioien. Die overige zes millioen leven van de bedelstaf. Zij verkopen hun hebben en houden. En hoe is het met de boer? Trekt de Boedapester of Estergommer of welke stedeling dan ook, niet naar de boer, zoals de Nederlanders de den in het laatste oorlogsjaar, de z.g. hongertochten. De boer is straat arm, hij is blij, als hij zijn hoeve nog hoeft, ee|n enkel paard en wat ander vee. Hij heqft zijn offer wel gebracht in de ja ren 1940 tot heden en hij offert nog steeds. Maar het is in Hongarijé als overal in de wereldNood leert bidden! Hongarije is zijn hotels, cafés, res taurants, héél veel woonruimte 'en ook zijn vrijheid kwijt. Bijna hon derd jaar heeft Hongarije voor die vrijheid gestreden. Is het wel hon derd jaar? Is de geschiedenis van Hongarije gedurende zijn 1000-jarig bestaan niet één grote strijd ge weest? Maar de moeste kerken zijn in tact gebleven. Zelfs in Boedapest, waar eens de hevigste strijd van Eu ropa heeft gewoed, waar huis voor huis moest worden ingenomen, waar letterlijk geien steen op de ander is gebleven, waar het schone St. Mar- garetha-eiland totaal is vernield. Het is één grote ruïne van moer dan vijf kilometer in de „schone blauwe" Donau. Weg is het mooie graf van St. Mar garefha. Weg zijn de mooie hotels. Weg de parken en tuinen. Weg de kerken en kloosters op dit eiland. Weg de cinema's en de „Opera' Nu zoeken de Hongaren troost in hun overgebleven kerken, die dan ook dagelijks stampvol zitten. In de kerken zit echter ook hun aarts vijand! Hij loert overal en noteert ijverig wat de geestelijken te ver tellen hebben. Dit doen ze openlijk, ja, zo openlijk, dat ze naar de gees telijken gaan en vragen, wat hij heeft gelegd en wat hij er mee be doeld heeft, als ze een passage niet konden opnemen. Hoe is het overigens met de vrij heid gesteld? De vrouwen zijn vo gelvrij verklaard! Tegenwoordig gaaf het nogaL Men hoeft niet meer de deuren open te houden voor ieder, die maar wil binnendringen. Het verdient echter wel aanbeveling des avonds, als het duister wordt, bin nenshuis te blijven ep ieder maar te Laten kloppen, die in 'hef late avonduur aan de deur komt. Toch worden in Boedapest nog dagelijks zeker drie lijken van vrouwen ge vonden. Het is maar goed, dat het IJzeren gordijn geen grotere mazen heeft, maar het is ook goed, dat er mazen in zijn, zodat de wereld zo nu en dan eens, zij het clandestien, er door kan gluren, ook al; is het niet netjes om bij de buren in te kijken. Ogenschijnlijk is Hongarije aan z'n vette jaren toe. De werkelijkheid is anders! Het is een voortzetting van de vele magere jaren. Het is schitte render dan de kroon, géylochfen door Trianon. Het is gelijk aan de „Hel van Dante". VOETBALLEN. Nu de competitie voor het tweeide elftal van S.E.C. betindigd is, geven wij hieronder de eindstand. Uit de ze stand zien wij, dat S.E.C. 2 er* B.F.C. 2 (Bussum) met een gelijk aantal winstpunten zijn geëindigd en een beslissingswedstrijd nodig zal zijn om uit te maken welk elftal in aanmerking komt voor het spe len van promotiewedstrijden1. Eindstand Res. 3e Klasse H. S.E.C. 2 22 16 3 3 33 B.F.C. 2 22 13 7 2 33 Holland 2 22 16 1 5 31 Zeist 2 21 13 4 4 30 Hilversum 4 22 8 6 8 22 't Gooi 4 21 9 3 9 21 Hercules 2 21 9 1 11 19 Velox 3 21 7 3 11 15 Amf. Boys 2 20 6 3 11 15 Quick 2 22 3 8 11 14 Laren 2 22 6 1 15 13 E.M.M. 2 22 3 0 19 6 S.E.C. 2, Holland 2 en Velox 3 elk twee winstpunten in mindering we gens niet opkomen; S.E.C. JUNIOREN KAMPIOEN. Zaterdagavond speelden de S.E.C. - junioren de laatste compefitiewdd- strijd tegen L.V.V. c uit Laren. De S.E.C.-jeugd won deze ontmoe ting maar liefst met 110. Het L.V.V.-elftal was veel te licht ten opzichte van het S.E.C.-elftal, van daar deze zware nederlaag. Door deze overwinning legde de S.E.C.-junioren beslag op de kam pioenstitel van haar afdeling. Na afloop werden zij door de S.E.C. - voorzitter met het behaalde succes geluk gewenst en werd de aanvoer der in de bloemetjes gezet. POSTDUIVENSPORT. De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht vanaf Quie- vrain (Frankrijk), afstand 226 K.M. Met een stevige Z.W. wind werden- de duiven te 8.15 uur gelost. In concours 59 duiven. De prijswinnaars waren: Si- Rijksen 1-3-9-11 14. H. Gorissen 2-4-5. J. Kamerbeek 6-7. N. Baltus 8-12-13. C. van Soest 10 en J. Gaasbeek 15. In de tweede groep warqn 64 duiven in concours. Van deze groep kwam de eerste duif binnen te 10 uur 35 knin. 55 sec. en de laatste te 10 uur 42 min. 33 sec. Hier waren de prijswinnaars: G. Hooijer 1-2. G. Geijtenbeek 3-15. Si- Rijksen 4-7. J. Kamerbeek 5-11. H. Kriek 6-10. E. Herwaarden 8. W. Veerman 9. J. Rausch 12. H. Goris sen 13. C. Karstens 14 en A. Priem 16. Onder dezelfde omstandighedejni hield de Postduivenliefhebbarsver. „De Vriendschap" eveneeins een wedvlucht vanaf Quievrain (Frank rijk). In concours 73 duiven. Aan komst eerste duif te 10 uur 35 min. 28 sec. eni de laatste duif te 10 uur 53 min. 33 sec. De gedetailleerde uitslagen waren: H. Spikman 1-2-8.17 20. Mej. G. Paauwe 3-13. G. Sukel 4-5-18. C. Dijkman 6. W. Nieuwenhuis 7-19. W. Roest 10-12. H. van Sitter 11. Fr. Heeremans 14-15, H. Pohlman 16- 21-22. E. Daatseiaar 23 en J. Mul ders 24. VERSTOORDE VERLOVING. De 20-jarige E. L: alhier wilde zich j.1. Zondag verloven met zijn 17-ja rig meisje B. M. te Baarn. Heel netjes had hij daarvoor toe stemming gevraagd aan papa M., maar die wilde hiervan niets wètemj. Daar L. had beweerd, dat een ein an der toch doorgang zou hebben, wa ren papa en mama M. op hun hoede, maar tot hun schrik was het vo geltje, in casu hun dochter, Zondag reeds te 7 uur gevlogen. Men toog daarom naar Soest en riep de hulp van de politie in. De vader van L. wenste echter de politie niet in zijn woming toe te laten, waarom een bevel werd af gegeven de woning te betredietn. Hoewel grote schalen gebak tot verblijf in de woning ïokteln, was het verloofde paar niet aanwezig. De Soester politiemannen zijln ech ter nogal vasthoudend en dit was oorzaak, dat de stoute dochter in de schuur van een der buren werd ge vonden. Zij ging met pa en ma naar Baarfnl "en de oude L. verhuisde naar hef bureau, alwaar een punkfueel pro cesverbaal werd opgemaakt. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen Neder lands-Indisch recht slaagde te Utrecht de heer F. Masselink alhier. ZONDER PAPIEREN. Wegens het berijden van een auto zonder belastingkaart en rijvergun ning werden bekeurd V. qn H. al hier. EEN KARRETJE OP DE ZANDWEG REED.... Het komt nogal eens voor, dat boe ren uit deze gemeente zand gebrui ken voor het onderhoud van hun veestallen. Onze gemeente bezit ver schillende vindplaatsen voor dit ma teriaal, maar ze zijn lang niiet alle voor iedereen toegankelijk emi wie b.v. zo maar zonder meer de „dui nen" intrekt en een vrachtje laadf, loopt kans op minder prettige er varingen. Dat ondervond dezer dagen1 de 34- jarigè boerenknecht H. W. S., die de Soester duinen introk en daar een kar vol groef en oplaadde. Maar de politie kon die ijver niet waarderen, de man kreeg een pro cesverbaal wegens zandgraven op verboden terrein en moest zich Maandag j.1. voor de Utr. Politie rechter verantwoorden wegens „stro perij met een wagen zand tefnr na dele van de gemeente Soest", zoals de dagvaarding luidde. Het clandestiene karretje zand kwam de man op f 12.boete of zes da gen hechtenis te staan. KIPPEN GESTOLEN. Niet minder dan negen kippen wer den ontvreemd ten nadele van G. aan de Klein Engendaalweg. Door het maken van een gat in de ren wist de dief de dieren te bemach tigen. ZONNEGLOREN. Woensdag 16 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het beképde sa natorium „Zonnegloren" werd ge opend. Ter gelegenheid van dit heu gelijke feit zal die dag een groot feest worden gehouden voor geno digden. Donderdag 17 Juli zal er een reünie van oud-patiënten plaats vinden. SOESTERBERG. 25-JARIG BESTAAN V.A.V. „SOESTERBERG". Woensdagavond werden regionale atletiekwedstrijden gehouden door „Fit", Zeist, fyelke met spanning wer-

Soester Courant | 1947 | | pagina 2