W. N. NIEUWENHUIS CITY-THEATER - Soestdijk te kehalen; Dit kan Soest 1, want Loodgieter Electrieiën ROB DE AVONTURIER Nederlands economische achteruitgang. er wordt begonnen met een 40 voorsprong en de thuis-wedstrijd is onlangs met 80 gewonnen. brengt U vanaf Vrijdag een zeer groot meester werk» v Zie de advertentie in het Vrijdagnummer. Sport. VOETBALLEN. BEZOEK AAN BERLIKUM DOOR GEMEENTEAMBTENAREN VAN SOEST. De Soester gemeenteambtenaren zijin Zaterdagmiddag naar Berlikum in Noord-Brabant geweest om een voetbalwedstrijd tegen hun collega's aldaar te spelen. Berlikum was in verband met de glasactie van Pater De Greeve aan gewezen om door Soest voorzien te worden van glas en dit is ten volle geslaagd, dank zij de grote mede werking van de Soester burgerij. Dit was de aanleiding, om op sport gebied de krachten eens met elkaar te meten, vandaar, dat Zaterdag de reeds boven gememoreerde voetbal wedstrijd plaats vond. 't Zuidelijk temperament was niet alleen voldoende, de techniek en uithoudingsvermogen zegenvierde en Soest won dan ook verdiend met 6-0. Na afloop van de wedstrijd waren de Soester spelers met supporters de gast van de bevolking en het behoeft niet gezegd te worden, dat dê Brabantse gastvrijheid 't samen zijn tot een waar feest maakte. Om 7 uur werd op de terugweg in Den Bosch de kampioenswedstrijd B.V.V.Ajax bijgewoond. Ten slotte werd nog in Soesterberg even aan gelegd, waar de gemeente-secretaris zijn voldoening uitsprak over dt. prettige collegialiteit der ambtenaren en hen opwekte om op de ingesla gen weg voort te gaan. Hierna keerde men voldaan huiswaarts. LAWNTENNIS. GROENENDAAL 5-SOEST 1 5—3. Soest 1 heeft de wedstrijd te Heem stede, die de vorige week Zondag met gelijke stand (33) was afge broken, niet tot een goed einde we ten te brengen. Geheel tegen de verwachting gingen beide nog te spelen mixed-doubles verloren. Groenendaal kwam in deze beide partijen met een veel sfler- kere opstelling dan verleden week tè voorschijn, zodat het pleit al spoedig in het nadeel der Soester club was beslecht. Het kampioenschap, dat al zo na bij leek, komt nu wel aan een zij den draadje te hangen. De situatie is nu zó, dat a.s. Zondag im Amster dam tegen Groenwit 5 alle (4) nog in te halen partijen gewonnen moe ten worden om het kampioenschap DE METEOOR—S.E.C. 1-3. S.E.C. besloot het seizoen 1946-'47 met de returnwedstrijd tegen „De Meteoor" te Amsterdam-Noord, wel ke Zondagavond te 7 uur aanving. Op linksbuiten Maassen na, die voor het provinciaal elftal te Soester berg tegen het Utrechts elftal uit kwam, was S.E.C. volledig. De Meteoor, belust op revanche voor de te Soest geleden 3—2 nederlaag, zette er direct een hoog tempo in, waardoor S.E.C. enigszins in de verdediging werd gedrongen. Ook het gladde kleiveld speelde de S.E.C. spelers nog al eens parten, waardoor de Amsterdammers de Soesters dik wijls te vlug af waren. Bij een der aanvallen van de thuisclub kwam linksachter Van Koojj tan val, waar door de midvoor van De Meteoor de bal vrij kreeg en onhoudbaar voor Hornsveld de sfand op 10 bracht. Wij verwachtten een gedecideerde nederlaag voor S.E.C. maar deze zette de tanden op elkaar en wisten het spel naar De Meteoor speelhelft te verplaatsen en nog voor hef ver strijken van de eerte helft wist de S.E.C. linksbuiten met een hard schot de partijen op gelijke voet te brengen (11). In de tweede speelhelft heeft S.E.C. regelmatig het beste van het spel gehad en hoe enthousiast de Amster dammers ook probeerden de balans ten hunne gunste te doen doorslaan, de S.E.C.-achterhoede was onpas- seerbaar, terwijl de hard werkende middenlinie de S.E.C.-voorhoede al door in staat stelde snelle en gevaar lijke aanvallen op De Mefeoor-vesfe te ondernemen. De snelle S.E.C.- linksbuiten wist kort achter elkaar met fraaie schoten de stand op 13 voor S.E.C. fe brengen en daar „De Meteoor geen kans meer kreeg ddel- man Hornsveld te verontrusten, kwam het einde met een verdien de 13 nederlaag voor de Amster damse 3e Klasser. Een S.E.C.-combinatie, bestaande uit spelers van het 3e en 4e elftal speel de Zondagavond op het S.E.C.-ter rein tegen T.I.W., een elftal uit de Amsterdamse Voetbalbond en won met 80. Vanaf 15 Juni tot en met 15 Augus tus is het voetbalseizoen gesloten, be halve voor het spelen van kampi- oêns- of promotiewedstrijden. Plaatselijk nieuws. TERWIJL DE ZON SCHIJNT. De stichting Zuid-Nederlands To neel voerde Zaterdagavond in hef Openluchttheater voor een helaas niet talrijk publiek het blijspel „Ter wijl de zon schijnt" op, geschreven door Tercnce Raftigan en vertaald dooreMaurifs Parsar. Dit stuk stelt tegenover elkaar een jonge Engelse Lord. Graaf vain Har penden (Frans Kokshoorn), die in het bezit is van twee millioen pond, een flat en enige landgoederen. Zijn verloofde Lady Randall (Cathy Bu- ning), dochter van de hertog van Air en Stirling (Charles Mögle), ont moet op een reis een Frans officier (Koos Simonïs) en nodigt hem uit zijn verlof bij haar verloofde door te brengen. Bij die verloofde lo geert reeds een Amerikaans luite nant (Bernhard Droog) en zo zijn dan de geallieerden in slagorde op gesteld. Met Mabel Crum (Katja Ernst) en de butler is hef drama tisch personeel voltallig. Wij hebben genoten van de flitsende dialogen, verrassende wendingen en de onverwachte ontknoping van dit fijne blijspel. Met de meeste acteurs hadden we reeds kennis gemaakt in vorige op voeringen. Voel hoeft er daarom van hun uïtmundende prestaties en kun nen niet gezegd. De decors waren vervaardigd naar een ontwerp van Vina Leek hout. Om 11 uur ongeveer gingen allen, weliswaar nat, maar zeer voldaan huiswaarts. AUTOBUSDIENST BAARN-LAREN. Door de N.V. Neder!. Buurtspoorweg Maatschappij is een nieuwe autobus- dienst geopend van Baarn over Eem- nes naar Larc-n, waarmede in een grote behoefte wordt voorzien. De bus verfrekt vanaf station Baarn der Nederlandse Spoorwegen, terwijl net eindpunt is gelegen bij hef sta fion der Tramwegen fe Laren. De bussen vertrekken op de navol- gende tijdstippen. Van Baarn 7.20 9.20 11.50 13.50 15 50 17.20 19.20 20.50. Van Laren: 6.32 8.32 11.02 13 07 15 O7 16.32 18.32 20.20. POST-NIEUWS. Morgen, Woensdag 18 Juni, zal op boestdijk wederom een postagent schap annex telegraaf-sfafion worden geopend, n.1. in hot Levensmiddelen- bedrijf F. D. Gerfh, Laanstraat 66, Tel. 2863. LANDDAG JOODSE JEUGD. De Joodse jeugdfederafie organiseert op 29 Juni, in het openluchttheater haar eerste jaarlijkse landdag na de oorlog, waarop ongeveer achthonderd personen worden verwacht. Drs. J. van Amerongen, voorzifter der Nederlandse Zionistenbond en de heer M. Heijmans uit Palestina zullen redevoeringen houden Verder vermeldt het programma declamaties uit de Hebreeuwse lite ratuur, een koorwedstrijd en enige toneelstukjes. Geldige bonnen. Voor het tijdvak van 15 tof en mef 28 Juni zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 707 Serie E. E-03 algemeen 750 gram suiker, E-03 boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz of 750 gram chocolade of suiker werk. E-04 Algemeen 250 gram was- poeder en 250 gram soda. E-05 Algemeen 1 ei. Bonkaarten KD, KE 707 Serie E. E-13, E-14 Algemeen 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. E-15 Algemeen 250 gram was- poeder en 250 gram soda. E-16 Algemeen 1 ei. Bonkaarten MA, MD 707 (bijzondere arbeid,, a.s. moeders) Serie E. E-21 suiker 250 gram suiker, bo- terhamstrooiseï enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 grans chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz.QA, QB, QC 707. E-31 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak (geen sigaren). E-32, E-35 tabak 2 rantsoenen si garetten of kerftabak (geen sigaren). E-33 versnaperingen 200 gram chocolade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamsfrooïsèl enz. of 400 gram jam, stroop enz. E-36 versnaperingen 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamsfrooisei enz. of 200 gr. jam» stroop enz. De bonnen E-04 en E-15 algemeen geven recht op 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. Op de bonnen E-31, E-32 en E-35 tabak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen geen sigaren worden afgeleverd. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 VERBODEN KAMPEERGELEGENHEID. Tijdens 'n nachtelijke controle op de kampeerterreinen kwam aan 't licht, daf K. aan den Blieklaan aan een 22-tal jongelieden gelegenheid had gegeven tot kamperen op zïjin terrein. Hij had hiervoor niet de ver eiste vergunning en werd deswege geverbaliseerd. Ook tegen enige kampeerders werd procesverbaal opgemaakt. Enige minuten gingen voorbij. Toen hoorde Rob geritsel achter zich. Rob keek om en stond (tegenover eetn gebaarde bruine man, gekleed als een Arabier. Andere gewapende man nen kwamen te voorschijn. Op een teken van de hoofdman werd Rob gegrepen, gtebondem e(n geblinddoekt weggeleid. Rob had geen idee, waar hij heen gebracht werd, maar aan het ruisen van de bomen hoorde hij, dat de tocht door het woud voerde. Plot seling werd halt gehouden, een hoorn-toon weerklonk, die dadelijk door een andette werd beantwoord. Toen ging hef woer verder. Ze volgden een kronkelig pad en Rob vroeg zich af hoe lang hef nog zou duren, toen hij plotseling dte stem van een mleisje onderscheidde, dat verbaasde vragen stelde. Ze sprak Arabisch, maar Rob versfond wel iets van haar woorden. Het zou oniuist zijn te beweren dat Nederland voor de oorlog niet alle maatregelen op economisch gebied had genomen die nodig waren ge weest om een langdurige oorlog bui ten onze grenzen door te komen. De regering had er voor gezorgd, dat wij ons 7 jaar lang zouden kun nen bedruipen, terwijl maatregelen waren genomen om een oorlogsde pressie terstond de kop in te druk ken. Onze voorraadschuren waren tot de nok gevuld en we zouden geen ge brek behoeven fe lijden. De Duitse inval in 1940 en de op Duitse leest geschoeide oorlogseco nomie maakten spoedig een einde aan onze economische verdediging. Nederland werd ingeschakeld als uifvoerland. In 1938 bedroeg ons invoersaldo nog ongeveer 14 millioen gulden per maand. In 1941 bedroeg ons maan delijks uitvoersaldo 4.5 millioen, het welk in 1944 tot 23.5 millioen steeg. Dit systeem leidde naar een totale verarming. Er waren nog meer oorzaken voor totale verarming die een land, wel ke regering ook aan het bewind mo ge zijn, in enkele jaren onmogelijk kon te boven komc|n. Onze inkomsten vain over zee hiel den op (onze overzeese handel le verde in 1938 nog 1 milliard gulden op) geen renten werden ontvangen van buitenlandse beleggingen en de opbrengst van de koopvaardijvloot werd tot nul gereduceerd. Daarbij kwam een dolksteek in de rug: de opheffing van de devie- zengrens tuscm Duitsland en Neder land. Gevolg was een ernstige schok voor het gehele Nederlandse bedrijfsleven. De stijging van de geldcirculatie was de klap op de vuurpijl. Zwevende koopkracht en inflatiege vaar klopte aan de deur. In 1943 werden meer dan 50 procent der bedrijven gesloten en het groot ste deel van het personeel naar Duitsland vervoerd. Transportmiddelen werden geroofd en het verkeer stilgelegd. Na September 1944 (Dolle Dinsdag) waren alle remmen weg). Alles wat los of vast was werd g'e- roofd of vernietigd en eejn finale plundering had plaats. Als men al deze feiten aandachtig beschouwd; moet men er over ver wonderd zijn, dat ons land er thans in 1947 economisch weer zo voor staaf, als thans het geval is. Zonder al te zeer op eigen werk te roemen, moeten we toch constateren, dat Nederland een der weinige lara- in Europa is, dat zich zo snel van zijn economische verarming wist te herstellen. Plaatselijk nieuws. VERBODEN tenue. Het viel de op 12 Januari j.1. in Amersfoort surveillerende politie agenten op, dat een jongeman in mariniers uniform zich ietwat on wennig en vreemd gedroeg, zodat bij hen de twijfel rees of men met een echte soldaat, dan wel met een min der gelukkig geslaagde toneelfiguur te doen had. Bij nader onderzoek blbek hun twij fel gegrond. Dc jongeman' ontpopte zich als een 21-jarige landbouwers knecht uit deze gemeente, die nïtets mef de militaire dienst, laat staan mef ons roemruchtig corps mariniers uitstaande had. Bij ondervraging bleek n.1., dat hij bij gebrek aan textielpunten 'n marinierstenue van een militair had overgenomen era daf als feestgewaad gebruikte. Daf mag natuurlijk niet. Procesver baal werd opgemaakt, het mariniers pakje werd hem afgenomen en tot slot van deze kleine tcxtieltragedie had de man zich Vrijdag j.1. voor de Utr. Politierechter te verantwoor den wegens het onrechtmatig dragen van onderscheidingstekenen. De rechter hield rekening met de omstandigheden era veroordeelde de pseudo-marjnier tot f10.boete, subs. vijf dagen hechtenis. WEDEROPRICHTING VERENIGING „FLORALIA". Zoals reeds medegedeeld, werden op initiatief van de Tuithbouwvereniging „Soest" pogingera gedaan bij de schooljeugd weer belangstelling voor de natuur op te wekken door jon ge plantjes uit te reiken, die door de kinderen verzorgd en opgekweekt moeten worden. Er blijkt voldoende belangstelling voor dit streven te bestaan. Bijna 1300 plantjes werden uitgedeeld. Dit werk wordt normaal gedaan door verenigingen bekeind onder de naam „Floralia". Nu was er in Soest wel een derge lijke vereniging, maar door de oor logstijden is deze instelling geheel in het vergeetboek geraakt. Alleen enkele bestuursleden zijn nog be kend. Daarom is onlangs, tijdens eein bij eenkomst van de oude bestuursleden van Floraliaj, de vereniging Soest- Vooruif, de Bloemist-Hoveraiersver- ging en de Tuinbouw vereniging Soest besloten tot de wederoprichting van de vereniging Floralia, waartoe Don derdagavond 26 Juni a.s. te 20 uur, in hotel „De Gouden Ploeg" een bijeenkomst zal worden gehouden. Een ieder, die belang stelt in hef werk van Floralia wordt verzocht op die bijeenkomst aanwezig te zijin. Vertrouwd wordt, dat vooral van de zijde van het personeel vain de scho len veel belangstelling zal bestaan. Zij toch zijn op de le plaats de aan gewezen personera om bij de jeugd de belangstelling voor planten en de natuur aan te moedigera en bij te brengen. Verwacht wordt, dat zij door hun aanwezigheid hun belangstelling voor het werk van de vereniging Floralia zullen foncin en het hunne zullen doen om het reeds begonnen werk van de Tuinbouw vereniging Soest dit jaar tot een goed resultaat te bren- gen. Ook alle planten- qn natuurliefheb bers worden verwacht. Men zie ook de advertentie im dit nummer. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. B. C. Visser fe Hilligersberg heeft voor de beroep van de Ned. Herv. Gemeente alhier, voor bezet ting van de 4e predikantsplaats be dankt. ZOMERFEESTJE VAN DER HUCHTSCHOOL. Een zomerfeestje moet buiten wor den gehouden. Op de speelplaats on der de bomen hadden zich Zater dagmiddag dan ook een grote me nigte ouders era belaragstellenden mef hun kinderen verzameld, die na enig wachten koraden genieten van de prestaties van de jeugd. Er werd toneel gespeeld, gezongen era gedanst t|n alles werd met ap plaus beloond. De dames hadden al le eer van hun werk. Na afloop hier van trok meri im de school en daar kon ieder zijn handigheid, geluk cn weldadigheidszin beproeven bij de verschillende vermakelijkheden, alles ten bate van de Kleuterschool. Tot slot kwam de uitslag van de verloting. De hoofdprijs, een prach tige pop met uitzet, viel op no. 567. Verder vielen prijzen op de num mers 4 35 38 44 51 98 107 167 202 245 295 296 368 382 388 398 405 414 422 446 452 459 473 482 483 500 523 532 607 623 685 690 789 827 872 891 904 936 976. Deze prijzen kunnen aan de school, Molenstraat 52, worden afgehaald. HET DAPPERE KLEERMAKERTJE. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende de kin dervoorstelling op a.s. Zaterdag middag in het Openluchttheater. Voor de kinderen een pracht voor stelling, terwijl zelfs de ouderen er van zullen genieten. „De Sprookjesspelers" zijn op dit gebied in ons gehele land bekend. Een flink bezoek zal voor de stich ting het Openluchttheater ongetwij feld een stimulans zijn dit uitste kende gezelschap deze zomer op nieuw uit te nodigen met een nieuw sprookje. VERGADERING NED. RODE KRUIS. De leden van de afd. Soest-Soesfer- berg van het Nederlandse Rode Kruis maken wij attent op de ad vertentie in dit nummer betreffende de algemene ledenvergadering op Donderdag 19 Juni a.s., 's avonds 8.30 uur in Eemland. EIERENSLAG. In samenwerking met de C.C.D. kon de politie beslag leggen op 200 eieren, die in een auto werden ver voerd en waarvoor geen geleidebil- jef kon worden getoond. GESLAAGD. Voor het Sfichfs-Montessorie Lyce um te Amersfoort slaagden o.a. Mies de Roos en Nolly Mol, beiden leer lingen van de 6e klas der O.L.school in de Kerkebuurf alhier. SACRAMENTS-PROCESSIE. Zondagmiddag had, niettegenstaande het minder gunstige weer, in de tuin van Mariénbuirg weer de jaarlijkse sacraments-processie plaats. Naast de zeer vele bruidjes trokken ook ditmaal weer in de zeer lange stoet mede de leden van alle Kath. Soester Jeugdverenigingen in uni form, alsmede afgevaardigden met hun vaandels van Kath. vakverenigin gen, kerkelijke verenigingen, genoot schappen enz. Aan het Allerheiligste, dat gedragen werd door de ZeerEerw. Heer B. Batenburg, gingen vooraf meerdere H. H. geestelijken uit deze gemeten- te en de omtrek. Als gevolg van het minder gunstige weer werd de feestpredikatie niet bij het rustalfaar in de tuin gehou den, doch na afloop der processie in de kerk door de Zeer Eerw. Heer A. Smit, pastoor fe Drumpt. Het zangkoor, samengesteld uit jon gens- en mainnerakoren d£r Soester parochies, liet zich zowel tijdens de processie als in de kerk, op verdien stelijke wijze horen, hetgeen nief minder het gèyal was met de muziek vereniging „De Nieuwe Harmonie" te Utrecht, welke vereniging niet wei nig luister aan het geheel bijzette. Machtig klonken tijdcras het lof, dat gecelebreerd werd door plebaan Ba tenburg, dc laatste gezangen, welke door het fraaie, zware orgel en de muziek werden ondersteund. Ook nu was de kerk tof in de hoeken gevuld en was de belang stelling bijzonder groot. Te koop gevraagd een in goede staat zijinde TUINPARASOL, coompl met standaard. Brieven mef opgaaf van prijs onder no. 370 bu reau .van dit blad. HERENRIJWIEL te koop, z.g.a.n., met ban den. Rembrandtlaan 4 (2 x bellen). TE KOOP volledige zitkamer, best. uit 4 stoelen, 2 fauteuils, ta fel m tafelkleed, theetafel, zeil, karpet, gordijnen met stok. Rembrandtlaan3.ultsl. 'savonds. TE KOOP v.o. bankstel, best uit 2 clubs, bank en tafel en bl. eiken damesbureau. Fa Steitner. Alb. Hahnweg 1 SCHRIJFBUREAU te koop gevraagd. Den Blieklaan 29. Net meisje juffrouw gevraa de ochtenduren, tesselaan 21. Nette werkst 1 dag of 2 halv per week. Kon laan 63. HERENCOSTUl te koop, donkci nw. A. Sfraven, zoom 10. U KUNT UW laten wassen, f knippen em fo door ERVAREN TRI AMMY VAN Boschlaan 1, Ze 4694.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2