Hoe 't bij de buren gaat. IN DE HOEK. Vacantie bij de Soester Courant. SOESTER COURANT Ahonnemestspriis f 1.50 g>. hw 23e Jaargang - No. 49 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraal 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 rnaal per week. Vrijdag 20 Juni 1947. Het oude Europa is er na de grote ■wereld-oorlog materieel lang niet best aan toe. Maar als Europa zelf een opbouwplan voorstelt, wil Ame rika helpen. Het plan, dat Marshall, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, in een toespraak voor de Harvard universiteit ont vouwde, zegde deze hulp toe, mits Europa een eigen, algemeen econo misch programma ontwikkelt. Het plan werd in de meeste landen gun stig ontvangen. Bevin, de Engelse col lega van Marshall, was er enthousiast over. Hij noemde het Amerikaanse hulpprogram zelfs een brug, waar door Oost en West zouden kunnen worden verbonden. Reeds is Bevin naar Frankrijk gegaan om. daar de hulpverlening nader te bespreken. Heerst er in verscheidene Europese landen grote materiele nood, ook Frankrijk kan deze hulp gebruiken 1 Wel rijden daar na de zes-dagen staking de treinen weer normaal, doch door de staking heeft Frankrijk economisch weer een flinke klap gekregen. De regering heeft loonsver hoging toegestaan, die haar voor de tweede helft van hef jaar 10 mil- liard zal kosten. Reeds wordt over wogen, de spoortarieven te verho gen. Over de Amerikaanse hulp worden thans vele plannen gemaakt ejn. luchtkastelen gebouwd. Ojis land heeft reeds met België en Luxem burg overleg gepleegd en aan Mars hall een gezamenlijke nota gezon den Intussen heeft Truman zijn veto op gelegd aan dc reeds aangenomen wet, om de belastingen te verlagen. De Amerikaanse verantwoordelijkheid is z.ï. te groot om daartoe over te gaan- Deze verlaging zou de Ame rikaanse staat 4 milliard dollar sche len. Doet men dus enerzijds al hef mo gelijke, zich van de zware slagen* die de oorlog de mensheid toebracht te herstellen, anderzijds krijgen wij weer van die echt opwekkende toe- komstberichten, die er op wijzen? dat weer met een nieuwe oorlog wordt rekening gehouden. Ja, ja, wie de vrede wil, wapene zich tof de strijd. Dat laatste doen we trouw: Helgo- land zal worden gebruikt om er bom men op fc proberen de aankondi ging van een nieuw geluidswapem komt uit Amerika: een prachtig wa pen in de zenuwenoorlog, waarmede een hele bevolking zenuwziek kan worden gemaakt een ander geval: de radio-actieve wolk en dan de bac teriologische bom. Het is, of wij de onschuldige aankondigingen voor een mooi vuurwerk lezen. Doch als mem deze korte sobere berichten over nóg beter cm nóg moderner wapens verneemt, stelt men zich de vraag, of wij ons over de misschien al lang verouderde atoombom niet wat al te druk maken. De Amerikaanse eis, dat de atoom energie onder internationaal beheer zal worden gesteld, is door Rusland nog steeds niet aanvaard, doch Gro- myko heeft bij de Verenigde Naties wel eeln: nieuw voorstel ingediend, waarbij een internationale controle commissie zou worden ingesteld. On derzoekingen voor vreemdzame aan wending der atoomenergie zouden vrij blijven. Hef ïs jammer, dat die vreedzame aanwending zo' weinig vorderingen maakt. Toch kan mem er van ver zekerd zijn, dat dit slechts 'n schijn bare stilstand is. Het zal met de atoomenergie wel gaan als met de televisie. Ook daar was lange tijd schijnbare stilstand. Doch dezer da gen werd bericht, dat er binnen eni ge jaren 50.000 televisietoestellen in Amerika in gebruik zullen zijn. De wereld gaat tóch vooruit. Som migen zien ook in de revolutie van Hongarije vooruitgang. Het is maar uit welke gezichtshoek "^en de zaak bekijkt. Na de Hongaarse herrie zond Amerika dit land een nota, waarop nog geen atwoord is ontvan gen. Maar Hongarije heeft verzekerd, dat het zijn materiaal waaruit de samenzwering van Nagy bleek, ter beschikking van de Verenigde Naties zou willen stellen. Nagy zelf zit in Amerika. Hij kan daar rustig hef resultaat afwachten van het onder zoek naar de omstandigheden, waar onder hij als minister-president moest aftreden. Intussen kraakt het in en om de oude heksenketel, zo als de Balkan wel wordt genoemd. Revolutie, stakingen, zelfs weer in Spanje. Och, het ïs eigenlijk geen nieuws meer. Wij nemen veel voor kennisgeving aan, waf wij vroeger als wereld schokkende feiten hebben besproken. Maar de zeelieden-staking in Ame rika? Ja, die zou de hulp aan Euro pa wel eens dik achterop kunnen brengen. Officiële mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de ver zoeken van: le. J. A. Heesterbeek, Hartmanlaan; laan 26, oei een perceel, kadastraal bekend iin sectie D nr. 2023, gele gen aan de Van LijndenJaam, een bakkerij te mogen oprichten: 2e. C. J. Schaddelee, Torenstraat 6, om in perceel Torenstraat 8 een ijs- zaak te mengen oprichten, door hen op 17 Juni zijn verdaagd. Pistrlbutienleuws. BEWAAR DE AANVULLINGS KAARTEN ZORGVULDIG. In hef stedelijk gebied van ons land zijn in April z.g. aanvullïngsbojnkaar- ten uitgereikt, die voor het geval er in de laatste maanden vóór de nieu we oogst zich tijdelijk noodzakelijke verschuivingen zouden voordoen in de voedselvoorziening, dienst zouden moeten doen. Nu het waarschijnlijker wordt, dat zulke moeilijkheden zul len uitblijven, zal men geneigd zijn* de kaarten als waardeloos te be schouwen. Deze opvatting is niet juist. Men beware de kaart zorg vuldig; hef blijft voorshands moge lijk, 'dat ze ie eniger tijd zal wor den gebruikt. Sport. VOETBALLEN. Door het gelijke spel (22) tussen B.F.C. 2 en S.E.C. 2 op Zondag 1 Juni 1.1. eindigde genoemde elftallen elk met 334 winstpunten de competi tie en bezetten daarmede de lfc en 2e plaats in de Reserve 3e klasse van de K.N.V.B., zodat een beslis singswedstrijd noodzakelijk was om uit te maken welk elftal kampioen van genoemde afdeling wordt en tevens in aanmerking komt voor het spelen van promotiewedstrijden. Het bondsbestuur heeft deze be- sïngswedstrijd noodzakelijk is om Zondag 22 Juni a.s., des avonds half zeven ,in hot Sportpark te Hilver sum. NEDELAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. Woensdagavond werden de door K.P.S. (Kon. Paleis Soesfdijk) geor ganiseerde me der Iaagwed strijden voortgezet met de wedstrijd K.P.S.- Apollo (Soest). Het begin was voor K.P.S., dat de ene aanval na de andere op het Apollo-doel ondernam. Vooral de aanvallen van de linkervleugel van K.P.S. waren niet van gevaar ont bloot en de Apollo doelman moest meerdere malen handelend optrdHbn. Het verwachte c^oelpunt kwam ech ter juist aan de andere zijde, toen bij een snelle uitval de Apollo-mid- voor met een fraai schot zijln' club de leiding gaf. Het spel raakte nju meer verdeeld, maar nog voor het verstrijken vain de eerste helft maak te de midvoor van K.P.S. uit een mooie voorzet van links met een goed schot gelijk. (11.) In de tweede helft ging het spel snel van doel tot doel, maar de verdedi gingen van beide partijen wisten steeds onheil te voorkomen. Vijf mi nuten voor tijd beoordeelde de K.P.S.-keeper een ingeschoten bal verkeerd en over zijn handen heen vloog de bal in de touwen, (12). Een laatste krachtsinspanning van K.P.S. leverde een minuut voor tijd een vrije schop op de rand van het strafschopgebied op, waaruit K.P.S. er tepslotte in slaagde de gelijkma ker te scoren. Eindstand 22. POSTDUIVENSPORT. De beide Postduivenverenigingen hielden beiden een wedvlucht vanaf Marbehan (Belgic) afstand 273 K.M. Door de zeer slechte weersgesteld heid op j.1. Zondag werden de dui ven eerst Maandagmorgen om 8 uur met goed weer en Westen) wind ge lost. Van de postduivenvereniging „De Vriendschap" waren 93 duiven in con cours Aankomst eerste duif 11 uur 49 min. 17 sec,, laatste prijswinnen de duif 12 uur 8 min. 43 sec. De gedetailleerde uitslagen warejm: H. Pohlman 1-16-19. C. Dijkman 2. J. Pot 3-4-17. Mej. C. Paauwc 5-11- 14-15. F. Heeremans 6-13. E. Daat- selaar 7. J. Mulders 8-23. H. v. Sit- ter 9. H. Spikman 10-20-24. J. Rijtm ders 12. G. Teeken 18. W. Nieuwen- huis 21-22. Van de postduivenvereniging „De Zwaluw" waren in concours 102 dui ven. Eerst aankomende duif te 11 uur 45 min. 48 sec., laatste prijswin nende duif om 12 uur 2 min. 29 sec. De gedetailleerde uitslagen waren: C. van Soest 1-24. Sj. Rijksen 2-9- 10-15-25.26 27. J. Kamerbeek 3-12-19. N. Baltus 4-6-22. G. Geijteinbeek 5.8- 23, Jac. Stalenhoef 7. H. Gorisse/n/11. J. van Breukcltn 13. R. J. Stalen hoef 14. A. Priem 16. J. Kruseman 17-21. W. Veerman 18-20. De uitslag van de beide verenigingen in combinatie was als volgt: 194 Duiven in concours. Eerst aanko mende duif 11 uur 45 min. 48 sec., laatste prijswinnende duif te 12 uur 7 min. 11 sec. De persoonlijke prijswinnaars waren: C. van Soest 1-36. Si. Rijksen 2-12 14-22-38.39-40-41-46. Jac. Kamerbeek 3-17-28. H. Pohlman 4-45. C. Dijk man 5. J. Pot 6-9-47. N. Baltus 7- 10-32. G. Geijtenbeek 8-13.35. J. Sta lenhoef 11-49. H. Gorissen 15-48. Mej. C. Paauwe 16-33-42-44. F. Heeremans 18-37. E. .Daatselaar 19. R. Stalen hoef 20. J. Mulders 21. J. van Breu- kelen 23, H. van Sitter 24. H. Spik man 25, A. Priem 26. J. Kruseman 27-31. W. Veerman 29-30. J. Rij|n- ders 34 cn J. Rausch 43. Plaatselijk nieuws. VLEESVERKOÓP. Morgein, (Zaterdag), van 9-9.30 uur, zal aan het slachthuis vleesverkoop plaats hebbefn voor de nummers 4251 tot ep met 4350. OLYMPISCHE DAG TE AMSTERDAM. Op de Olympische dag, welke a.s. Zondag in het Stadion te Amster dam wordt gehouden, neemt de Soester Turn club met een 30-tal da- Als ik alles te voren had geweten. Hoe vaak hebben we het niet horen zeggen de laatste tijd en hoe dik wijls hebben we deze woorden zelf niet verzucht? We zouden dit en dat zo gedaan hebben. Als „kasteelheer" Pas alles van te voren had geweten, zou hij het ook bij zijn handeltje in bedorven ta bak hebben gelaten. Maar hij had een kronkel in zijn hoofd en moest persé meer doen en het slof is, dat hij 15 jaar een Rijkswerkinrich ting indraait. Het had erger gekund. „Kijk", zei m'n Indische kennis, en daar had je het weer, „als is alles van te voren had geweten, weet ik' waarachtig niet, wat ik zou hebben gedaan. Ik ben bij alle hoofden en onderhoofden op het Ministerie ge weest. Ik moest en zou naar Indië terug. Het kon me niet schelen waar heen. Nieuw Guinea was ook goed. Na m'n Indische jaren pas ik nieit meer in dit land. Ik wil werken, dat kan ik daér e)n nief van steun, en goede gaven leven, wat ik mu doe. O zeker, ik ben er dankbaar voor, maar ik ben nu weer fit en wil weer aan de slag. Geep plaats afsnoepen van iemand in Holland. In Holland krijgen ze hef aanstonds weer moeilijk genoeg. Ik wil terug, terug naar m'n werk, terug naar Indië, dat m'n tweede vaderland is geworden. En kijk, dat wilde ik nu eigenlijk zeggen. Als ik nu politiek delinquent was geweest, had ik misschien ook op de „Tarakan" gezeten. Op weg naar Nieuw Guïwca. En dat bedoel de ik nou, meneer Oekman, toen ik zei: als ik alles tevoren had geweten zou ik waarachtig niet weten waf ik zou hebben gedaan. Ik heb hef juiste antwoord niet zo gauw kunnen vinden! Stom? H. OEKMAN. mes, onder leiding van de gymna- sfiekleeraar, de heer Kuchlein, dele! aan de grote gymnastiek'demonsta- tie. Enige bondsoefeningen, w.o. Vrede en Vrijheid, zullen worden uitge voerd. GROTE BOSBRAND. Een grote bosbrand aan de Wiek1- sloof werd er gemeld, 't Werd een mee- en tegenvaller. Een stuk bunt van 6 hij 8 meter ging verloren. Zóals wel algemeen bekend, hebben de werkers in de typografie recht op 2 weken vacantie per jaar. Wanneer hef personeel in onze druk kerij deze vacantie aaneengesloten zou genieten, zou de Soester Cou rant gedurende die tijd nief kunnen verschijnen, hetgeen een groot on gemak zou betekenen voor de ge meentenaren en het Soester gemeen schapsleven. Ons personeel heeft er daarom, evenals vorig jaar, in toe gestemd de vacantie bij gedeelten te genije- ten op de eerste dagen van een 4-faI weken in hef laatst van deze maand, de maand Juli cn het begin van Au gustus. Als gevolg hiervan zal de Soester Courant niet verschijnen op de Dins dagen 24 Juni, 8 Juli, 22 Juli en 5 Augustus. A.s. Dinsdag verschijnt ons blad dus niet. Hoewel wij aan 't niet-ver schijnen op de andere dagen nog wel zullen her inneren, verzoeken wij ad verteer djers hiermede rekening te willen houden.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1