Wet op Vakorganisatie in Amerika. Sanatorium „Zonnegloren' bestaat twintig jaar. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post fl.75. 23e JAARGANG - No. 53. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 11 JULI 1947. Zoals wel voorzien kon worden, is de nieu we wetgeving op de vakverenigingen in Amerika de oorzaak geworden van een sta kingsbeweging, waarvan de afloop nog niet te voorzien is. Deze wet, de Taft-Hariey- wet, die door de republikeiuse meerderheid in het Amerikaanse parlement is doorge dreven, moet beschouwd worden als een antwoord op de uitdagende houding, die de arbeidersleider John Lewis gedurende de oorlogsjaren heeft aangenomen. Hij dreef zijn zin door, ongeacht de nationale be langen, en deze dictatoriale wijze van doen heeft tenslotte de arbeiders meer kwaad dan goed gedaan. De republikeinse meer derheid in het Huis van Afgevaardigden en in Senaat was het gevolg van de tegen zin, die twee vormen van dictatuur bij het grote Amerikaanse publiek hadden ver wekt; dat was ten eerste het verzet tegen de dictatuur van de Staat en ten tweede tegen de dictatuur van de vakbondsleiders. Het land was al die stakingen moe, liet de democraten, dat is de partij van Roosevelt en Truman, los- om het deze keer met de republikeinen te proberen. De republikeinen wonnen inderdaad, doch zij wierpen het kind met het badwater weg en zijn nu bezig het land uit te leveren aan een andere dic tatuur, n.1. die van het grootkapitaal. Het eerste verschijnsel daarvan was de ontijdi ge opheffing van alle prijscontrole, waar door de koopkracht van de dollar bijna ge halveerd werd en het tweede een zo dras tische beperking van het verenigingsrecht der arbeiders, dat geen enkel democratisch land in Europa zoiets ook maar zou over wegen. De nieuwe wet grijpt op vier punten in op de rechten der vakbeweging. Ten eerste door beperking van de stakingsvrijheid, ten tweede door beperking van het recht om collectieve arbeidsovereenkomsten hf te sluiten, ten derde door het onder toezicht stellen van bestuur en beheer der boiiden en ten vierde door veranderingen in de leiding en de taak van de Raad van Over leg voor Arbeidszaken. •Dat het stakingsrecht werd beperkt, was niet onlogisch; er was al te veel gestaakt en vaak om futiele redenen, waardoor de publieke belangen werden geschaad. Maar de wet gaat wel heel ver. Zij verklaart als onwettig staking door weigering van „be smet werk", stakingen, die voortvloeien uit de strijd van twee vakbonden over de vraag welke de arbeiders zal vertegenwoordigen, stakingen om verloren tijd betaald te krij gen en stakingen als protest tegen het ont slag van overtollig personeel, waarbij de ondernemers bepalen, wanneer van „over tollig personeel" gesproken zal worden. Bij de beperking van de collectieve arbeids overeenkomsten wordt ten eerste het ver plichte lidmaatschap van de vakbond, de „closed shop", verboden; ten tweede wordt de „union shop" vrijwel onmogelijk ge maakt. Van union shop spreekt men. wan neer iedere nieuwe arbeider verplicht lid van een bond moet worden, terwijl closed shop alleen aanneming van personeel uit de leden van een bond toelaat. Iedere afzon derlijke Staat kan bovendien nog verder gaande bepalingen maken. Collectieve ar beidsovereenkomsten worden geheel en al verboden voor opzichthoudend personeel, voor alle landarbeiders, voor alle personeel van de bonden onder staatstoezicht en voor de leden van de vakbonden, die zich niet aan bepaalde voorschriften houden. Deze voorschriften zijn van die aard, dat op grond van deze bepaling vrijwel iedere CAO onmogelijk wordt gemaakt. De vak bonden worden nl. van het afsluiten van CAO's uitgesloten en onder toezicht gesteld als zij „onwettige" stakingen organiseren, of wanneer zij een vonnis krijgen voor on rechtmatig optreden in arbeidszaken. Dit, laatste is een zo rekbaar begrip, dat iedere vakbondsactie onmogelijk wordt gemaakt, zo spoedig deze in conflict komt met de zienswijze van de ondernemer. Voorts moet iedere bond jaarlijks een financieel over zicht voorleggen aan de Nationale Raad van Overleg en bewijzen ,dat dit overzicht ook aan ieder lid van de bond is toegezon den. Mocht slechts één lid vergeten worden, dan is de bond reeds in overtreding en heeft zij het recht verloren aan collectieve onder handelingen deel te nemen. Onder ede moe ten de bestuurders verklaren, dat zij geen communist zijn, noch aanhangers van com munistische principes, terwijl met zware boeten ieder gebruik van bondsgelden voor politieke doeleinden bedreigd wordt. Dit slaat o.a. op verkiezingen voor het Comité voor Politieke Actie van de vakbonden van John Lewis, maar ook op advertenties, aan plakbiljetten, brochures en ander drukwerk van bonden voor eigen activiteit, als de rechter daarin een politiek tintje zou vin den. Een andere zeer ingrijpende bepaling is, dat alle ondersteuningsfondsen van £le bonden gecontroleerd zullen worden door vakbondsbestuur en werkgever gezamen lijk. Niet minder drastisch is de bepaling, dat de Nationale Raad het recht krijgt om op klacht van een ondernemer te verklaren, dat de contributies buitensporig hoog zijn. Via deze bepaling krijgt de regering, d.w.z. de republikeinse partij, het opperste toe zicht op de financiën van de vakbonden. Tenslotte wordt de Raad van Overleg zo gereorganiseerd, dat de Senaat, die in han den van de republikeinen is, het laatste woord te zeggen krijgt, over de leiding van dit instituut. Het is niet onbegrijpelijk, dat de Amerikaanse arbeiders zich tegen deze wet ten sterkste verzetten. Doch het kan voor de gehele wereld een ramp worden als hierdoor de klassestrijd in de Verenigde Staten weer in volle hevigheid ontbrandt. HINDERWET. Burg. en Weth. van Soest brengen tér algemene kennis, dat ter sécretarie van Soest ter inzage is gelegd éen verzoek met bijlagen van A. G. de Bruin, Beef- hovenlaan 18 te Soest, om vergunning tot het oprichten van een pottenbak kerij, waarin zullen worden geplaatst een electromotor met éen vermog(e(n van 5 P.K. ter aandrijving van 1 mo- delmakersschïjf, 1 kleimolen en 1 luchf- compressor, alsmede 1 electrisché pof ten bakkersoven te stoken mét turf, in 'n schuur van het perceel Beckéringhstraat 12, kadastraal bekend in sectie H nr. 2716. Op 22 Juli 1947 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zit ting worden gehouden. TWEE TUBILEA BIT GEMEENTEWERKEN. Op 1 Juli herdachten de chauffeur H. J. Vos en de kantonnier K. v. Ooijep, de dag, dat zij 25 jaar geleden in dienst bij gemeentewerken kwamen. Ter gelegenheid van dit feit kwam hef gehele personeel van de dienst bij el kander in de garage van de brandweer, die feestelijk was versiérd met vlaggen, groen en bloemen, en wérden dé jubila- J rissen, die vergezeld warén van hun echtgenoten en enigé familieleden, waar onder ook de vader van H. J. Vos, die 13 jaar geleden de gemêentediejnsf met pensioen verliet, toegesproken door de directeur van gemeentewerken, de wet houder van openbare werken,'dé inspec teur van bouw- en woningtoezicht en enige collega's der jubilarissen. De verschillende sprekérs spraken hum waardering uit voor de plichtsbetrach ting der beide jubilarissen gedurende de afgelopen 25 jaren en de wéthouder nam tevens de gelegénheid te baat om diver se werklieden, die mét ingang van 1 Ju li in vasten dienst waren getreden, met hun aanstelling geluk te wensen. Nadat het gehele gezélschap in de tuin naast hef bureau van gemeemfêwerken was gefotografeerd, dankten de jubila rissen de diverse sprekérs, waarbij Vos herinneringen ophaalde uit zijn dienst tijd en een vermakelijk ovèrzicht gaf van het verloop van paardentracfie naar autotractie bij gemeentewérken, waarna me|n nog geruimein tijd genoeglijk bijéén bleef. AANRIJDINGEN. Mevr. S., wonende" aan de Koninginne- laan, werd op de B. Grothestraat aange reden door een auto, bestuurd door L. alhier. Zij brak haar rechter sleutelbéen. Na door Dr. Rupert te zijn behandeld, werd zij naar hef St. Eüsabethziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Op de Steenhoffstraat voor het gemeen tehuis, werd H. alhier, die daar per rij wiel de rijweg overstak, eveneens door een auto aangereden- H. lïép een wond op aan het rechter oog en verstuikfé zijn pols. Verder kwam een militaire auto in bot sing met het muurtje, dat de afscheiding vormt tussen het postkantoor en het rosarium, waardoor nogal beschadiging aan de muur werd toegebracht. De bé- stuurder reed vlug weg ,maar hef auto- nummer kon worden opgenomen. ERNSTIGE VERNIELING. Het boterde reeds lang niét tussen de familie K. en mevr. M„ die op de Bunt- weg gezamenlijk een huis bewonen. Om de maat vol te maken, smeet mevr. M. een emmer vuil water door dé kamer van K., waardoor aan tafel en vloerkleed stoelbedekking en meubilair ènz. scha de werd toegebracht. Mevr. M. wérd in arrest gesteld. HELING VAN MILITAIRE GOEDEREN Toen de ~31-jarige G. de G. onlangs na gedane dagtaak de dump te Soestérberg verliet, werd hij door een controlérend militair gefouilleerd of hij ook iets had meegenomen. „Waarom onderzoek je mij?" vroeg hij „wij burgers kunnen toch niets meepik ken, dat kunnen alleen de militairén"* - „Nu, als je soms een motorfiets wi.lt hebben", vervolgde de mïlifairé contro leur, „dan zal ik wel zorgen, dat je die krijgt." - „Oké", zei de monteur, gekscherénd. Enige weken later-, werd ér in de nacht bij hem aangebeld en eén soldaat met een motorfiets stond voor de deur. Of hij het karretje kopen wilde? De monteur, die de opmerking sléchts schertsenderwijs gemaakt had, doch nu het aanbod van de militair gerealiseérd zag, kon aan de verleiding geen wêer- stand bieden en voor f 350.werd hij eigenaar van het vehikel. De zaak lekte echter uit én Dinsdag j.1. had de man zich voor de Utr. Rechtbank te verantwoorden, waar hij acht maan den gevangenisstraf met aftrek tégen loop der jaren ruim 5000 patiënten bin nen kwamen, waarvan 74.7 procent» na gemiddeld 550 verpleegdagén, weder als gezonde mensen in de maatschappij kon den terugkeren. In 1927 stond de actieve behandeling nog in de kinderschoenen. Dezé kwam voornamelijk neer op rust en goedé voe ding. Nu zijn verschillende chirurgische behandelingen mogelijk géwordén en de ontwikkeling van nieuwe methoden is nog aan de gang. Waar vroeger geen hoop meer was, kan nu door chirur gisch ingrijpen dikwijls een goed resul taat worden bereikt. Door de invoering der „Planigrafie" is het bovendien mogelijk geworden met Röntgenstralen iedere plék van het li chaam te onderzoeken. Wat vroegér ver borgen bleef, is nu voor het geoèfehd oog van Dr. Pont en zijn assistenten een opén boek. Een doorlichtingsapparaat bij ie dere onderzoekkamer, ëen Rönfgenkamer en een operatiezaal makèn elk ingrijpen direct mogelijk. Voor 1927 was over de darmtuberculo- se weinig bekend en hiértegen geap kruid gewassen. Na 1934 is in ons land het röntgenonder zoek van de darm echter geperfectio neerd en is men in staat de ziékte vroegtijdig te herkennen. Darm tuberculo se is, evenals de longtuberculosé, thans een geneeslijké ziekte. Ook luchtpijpaandoeningen staan thans in het centrum van de belangstelling. Ini de toekomst zal blijken, of voor tu berculose van de luchtpijpen eén goede behandeling mogelijk zal zijn. Zo wordt er in „Zonnegloren" naar ge streefd voor de patiënten alles té doen, waf huin lichamelijk herstel zou kunnen bevorderen. Hieraan werkt éen staf van twee honderd personen, onder leiding van de geneesheêr-direcfeur, Dr, J. A. W. Berghauser Pont en de directrice, zuster R. Cley, dag en nacht mede. De vereniging „Zonnegloren" wérd in December 1921 opgericht. Dit zilverén jubileum wordt tegelijk herdacht met het feit, dat 20 jaar geleden, op 13 Juli 1927, het Sanatorium in onze gemeenté, in tegenwoordigheid van Koningin Moe der, kon worden geopend. Voor de oorlog werd telkenjare dé jaar verre de vrienden én oud-patiënten van dag gevierd en kwamen yan heindé en „Zonnegloren" bijeen. Nu, met de viering van het Zilverén jubileum, wordt, voor hef eerst sinds 1939, deze jaarlijkse bijeenkomst in ére hersteld. Duizenden bezoekers wordén verwacht, waaronder talrijke autoriteiten. Op 16 Juli komen vele genodigden, w.o. dé minister van Sociale Zaken, alsmede dé burgemeesters van Amsterdam, Rottér- dam, Den Haag en gemeenfèn in Gooi en Eemland. Op 17 Juli is een reunié van oud-patiënten. Op die dagen zal op 't terrein van „Zon negloren" een uitgebréide bazar worden gehouden, waar van alles te koop zal zijn. De gedachte is om uit de baten éen jubileumfonds te vormen, waaruit een uitbreiding van het werk der vereniging zal kunnen worden gefinancierd. „Zonnegloren", oorspronkelijk gebouwd voor 130 patiënten, is in de loop der ja ren uitgegroeid tot een inrichting mét 350 bedden en nog staat het niet stil. Thans wordt de beneden-afdeling van het sanatorium weer verbouwd en ovér een klein half jaar zullen wéér onge veer 50 patknten meer kunnén worden opgenomen. Dit is zeer belangrijk, om dat momenteel ruim twee hondérd pa tiënten op de wachtlijst .staan genoteerd. De geneesheér-directeur, Dr. J. A. W. Berghauser Pont, heeft ons op eén wan deling het sanatorium getoond. Frisse za len en paviljoens, keurig netjés onder houden, te midden van een schittérende omgeving. Een plekje grond, waar in de Bakkers 1 Steunpilaren van onze samen leving, er moet mij iets van het hart. O nee, wees niet bang- Ik zal géén ge wetensvragen stelden om té weten no© het toch komt, dat 'n luxe broodje „wit" en een gewoon burger wittébrood „don ker wit" ziet. Dat je me, wanneer ik eén wittebrood vraag, een bruinbrood in m'n handen stopt e;n me een wittebrood voor éen bruinbrood verkoopt, neem ik je ook nog niet kwalijk. Per slot kan men kleu renblind zijn. En al is men dat niet, mag ik het je nog niet aanrekenén, want er is tegenwoordig weinig verschil tussen wit én bruinbrood. Dus daar heb ik hef niet over. Er is wat anders. Voor de tweede maal hebben we nu het feest beleefd, dat dé bakkers met va- cantie gingen. De vacantie is jullie van harte en eerlijk gegund. Om hét gehel© jaar door iedere ochtend vanaf eén uur of vier voor een andermans brood te moeten zorgen, lijkt me géén lolletje. Eerlijk gezegd vind ik het eén beetje middeleeuws ook en om aan te tonén hoe goed en welverdiénd ik jullie va cantie vind, stel ik voor het volgende jaar vier weken vacantie te némen. Maar.dan moet de zaak een beétje beter kloppen dan dit jaar. Zeker, het was dit jaar al. beter dan vorig jaar, want toen was hef helemaal armzalig. Maar pok dit jaar was het nog niet je dat. Jullie zijn lelijk over dé tong gegaan bakkers en dat hoeft toch niet? Volgend jaar zal ik hef geval eerst ééns een paar dagen aankijken, maar als het weer zo is als dit jaar, steeds maar „uit verkocht" en terugkomen, dan eet ik liever 14 dagen pap. Wanneer er tenminste havérmout is en melk. H. OEKMAN. zich hoorde eisen. Mr. Van Ravenswaay uit Utrecht pleitte clementie. De Rechtbank zal 22 Juli uit spraak doen. GESLAAGD. Voor hef toelatingsexamen van de R.H.B.S. te Utrecht Bart Uwland, leer ling van de openbare Ulo-school, Ker- kebuurt. Voor het M.U.L.O. -examen diploma A: Pouwlie Maris, Kees Laribij, Alice Quené en Ger Blom. B: Dick Hoek en Gerbr. van V uure, allen leerlingén van de openbare Ulo-school, Kerkebuurf. Voor het candidaats-examen in wis- en natuurkunde P. de Boer en A. Luij- peln. Voor het eind-examen H.B.S. B.: H. den Boer. Voor het toelatingsexamen Lyceum: Dieter Meun en voor het admissié ex amen der H.B.S. te Amersfoort Alb. Veldhuizen, beiden leerlingen der open bare school aan de Beefzlaan. Voor de hoofd-acte voorbereidend onderwijs: Mej. E. H. ten Ca te, leidstér Kleuterschool Soest-Zuid. Voor het examen van de Bloemistén- school te Baarn de heer B. G. van Hees. Voor het examen R.K.H.B.S. B te Hil versum Fr. de Rond, H. de Beer, L. Posthumus, Fr. Sips en voor R.K.H.B.S. A: J. Koe n der s. EEN SCHOOLREISJE. Iedere onderwijzer hééft wel eens een schoolreisje gemaakt met z'n klas. Zo'n dag is een bron van vreugde en genot voor alle kinderen lang vooruit, de dag zelf is een hoogtepunt. Maar een schoolreis van een voilé week is toch wel iets geheel andérs. Feitelijk is het beter te spreken van een school werkkamp. Want dat was het toch min of meer, het verblijf van de hoogsté klas sen van de Van der Huchtschool op helt eiland Vlieland. Een eenvoudig gebouw was hef, waarin we „kampeerden"» in de Dorpsstraat van heit enige dorp. Wat een rijke ervaring hebben kinderen én volwassenen niet opgedaan in dié enie week. De réis door Noord-Holland en over de afsluitdijk, de tocht rrtet dé boot over de Waddenzee. Dé terugreis door Friesland, over Zwolle en langs de Noord-Veluwe: een stuk practische kén- nis van ons mooie land. En dan hef verblijf zelf op het mooiste oinzer Waddeneilanden met zijin rijké vogelwereld, prachtige duinen én bossen, de stikgronden en brede stranden. Hef is niet mogelijk in kort bestek wéer- fc geven, wat in deze wéék allemaal is waargenomen en beleéfd. Wij zijn overtuigd, dat er aan uitbreiding van werkelijke kennis van ons land en van de rijkdom der natuur meer is beréikt van blijvende waarde dan anders in weken van hard werken op school. De bonte avond, die als afscheidsavond werd gegeven, was eén hoogtepunt van echte vreugde en uitbundig plézier.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1