Het spel met Oostenrijk. Burgerlijke Sland. Plaatselijk nieuws. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën Het leven van onze kok in Indië. ROB DE AVONTURIER GEBOREN. Gerrit Jan Herman Johan- nes, zoon van J. H. Blom ein W. J. M. de Vries, AmersfoortsestraatwesJ 71. Mar- garetha Maria Kanger, dochter van A. J. Snel en G. Walet, Heuvelweg 14. Vol- kert Sephanus Gijsberthus, zoon van B. J. ten Haaf en W. A. van 't Kloos ter, Kerkpad Z.Z. 39. Stevina Elisabeth, dochter van S. Duijst en G. Duijst, Hart manlaan 8. Berthus Johamnes, zoon van N. v# d- Veen en B. J. Wiss, Driftfe Alida Johannm dochter van W. v. d. Hoed ein J. M. Egbers, Heuvelwèg 30. Cornelia, dochter van B. Kops en H. Alteina, Amsterdam. Paulus Gerardus, zoom van J. V. Bosch en J. M. Dijk man, Konitnginnelaan 80. Theodora Wïl- helmina, dochter van G. Spijker en A. D. Wigtman, Prins Bernhardlaan 8c. ONDERTROUWD. D. H .van Wijk, 24 ir., spoorbeambte, Amersfoort en A. Prins, 21 "jr., Schoutenkampweg 51. E. Huttinga, 25 ir., magazijnbediende en H. v. d. Brink, 24 ir., Gen. Winkelmanstraat 16. H. Muijlaert, 25 ir., militair, Linden- laan 4d en A. Meurs, 24 jr., Dalweg 2. K. de Haan, 32 jr., controleur zieken fonds, Van Lenneplaam 5c en P. J. Bim- mel, 21 ir., Aagtekerke. GEHUWD. G. J. Haarman, 21 ir., mili tair, tijdelijk Batavia, en J. v. d. Brink, 24 ir., Schoolstraat 25. M. v. Hornsveld, 20 jr., losarbeider en N, Dorresteijn, 23 jr., Molenstraat 124. A. J. v- Dolron, 24 jr., journalist en A. M. L. J. Fortuijn Harreman, 20 ir., Amersfoort, Jos. Is- raelstraat 17. OVERLEDEN. Steven v. d. Kuilen, 58 jr., gehuwd met J. Betlem, Plasweg 52. Theumis Butzelaar, 88 jr., wednr. van H. de Bruin, Burg. Grothestraat 21. Bernard Rikkink, 58 jr., ongehuwd, O. Grachtje 4. Coenraad A. Prenger, 45 ir-> geh. m. C. Stolkman, Gorinchem. Anthonius v. d. Berg, 59 ir. .gehuwd met J. van Dijk. School weg 4. OFFICIéLE OPENING SOESTER NATUURBAD. Zaterdagnamiddag te zeven uur vond de officiële opening plaats van het Soes- ter Natuurbad te Soestduinen. Vele genodigden, w.o. de burgemeester van Soest, S. P. baron Bentinck; de ge meentesecretaris, de heer J. Batenburg; de heer W. Bakker, corpschef Soester Politie; vele gemeente-raadsleden, de doktpren Splinter en Stroband, de Luit. Adj. Jansen als vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant Majoor C. R. Decker, de heer Pesie uit Amersfoort, hadden aan de oproep van het Stich tingsbestuur van het Natuurbad gevolg gegeven, om bij deze plechtigheid tegen woordig te zijn. Wethouder K. de Haan, tevens voorzitter van het stichtingsbe stuur van het bad, gaf een kort over zicht van de plannen, die gemaakt zijn voor het volledig herstel van hef bad, dat door het oorlogsgeweld en de roof zucht van enkele individuen zo zwaar had geleden. Spreker bracht hulde aan de aannemer met zijn personeel, die in zo'n kort tijds bestek het mogelijk hebben gemaakt het bad thans reeds voor het publiek te kunnen openstellen. De burgemeester wees op het grote belang voor de gemeente, dat nu wecier een goede zwemgelegenheid aanwezig was en het grote nut van het natuurbad in de toekomst met het oog op Soest als pension plaats. Tevens sprak hij met waardering over de voortvarendheid van het bestuur der stichting, in 't bijzonder de voorzitter, die alles in het werk had gesteld om de gemaakte plannen te ver wezenlijken. Als verrassing deelde hij mede, dat zo juist het bericht van Gedeputeerden van Utrecht was binnen gekomen, dat odk het tweede aangevraagde crediet voor de wederopbouw van het natuurbad was goedgekeurd, zodat de gemaakte plannen verder kunnen worden afgewerkt. Luit. Adj. Jansen, bracht namens de garnizoenscommandant, Majoor C. R. Decker, het stichtingsbestuur dank voor Van Weedcstr. 23 Tel. 2577 de snelle wijze, waarop hef bad is her steld, waardoor de hier gelegerde mili tairen van deze fraaie zwemgelegenheid gebruik kunnen maken. Nadat de heer Pesie, als bestuurslid van de Ned. Bond van Openluchtbaden en de heer J. Nooder als gemeenteraadslid nog het woord hadden gevoerd, werd de aanwezigen een thee aangeboden. Daarna maakten allen een rondwandeling over het uitgestrekte terrein en werden de verschillende aangebrachte vernielin gen en de reeds verrichte herstellingen in ogenschouw genomen. KIPPEN ONTVREEMD. Ten nadele van W. T. aan het Oude Grachtje werden weer 15 jonge hennen ontvreemd. Vorige week verdwenen van dezelfde persoon en op dezelfde wij ze 10 jonge hennen. DIE TORENSTRAAT TOCH. Wegens het berijden van de Torenstraaf in verboden richting en, overtreding van het z.g. inhaalverbod voor deze straat wQrden meerdere personen bekeurd. Hieronder bevondeft zich A. S. te Bilt- hoven en B. fd. W. BAND NED.-INDIë. Donderdagavond hield de afdeling Soest van de band Nederland-Indb een contactavond voor haar leden in gebouw Eltheto, Driftje. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer N. L. Berlijn, die alle genodigden" en leden een hartelijk wel kom heette. Na het zingen van 't Wilhelmus en 't Soester band-lied trad als spreker op Luitenant G. J. Vermeulen van de voor lichtingsdienst. Spreker gaf op boeiende en vlotte wij ze een beeld van het leven van onze jongens in Indïë. Er was grote belangstelling en enthou siasme voor zijn gloedvolle rede, waf wel getoond werd door het herhaalde lijk applaus, dat, hem ten deel viel. Na zijn rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt en waarop dpor spreker op aangename en leerzame wijze werti geantwoord. De avond werd opgeluisterd met zang, door de heer M. Herwaarden en bege leid door Mej. M. Hornsveld, waf zeer in de smaak viel. In de pauze werd koffie met gebak ge serveerd. Indie antwoordde door middel van een aantal brieven, gezonden als dank voor hetgeen de afd. Soest voor haar jon gens deed, waarvan voorlezing werd ge daan. Nieuwe leden gaven zich op. Allen wa ren dankbaar en voldaan voor hef ge- bodene op deze avond, welke goed ge slaagd mag worden genoemd. GOED AFGELOPEN. Een op de Van Weedestraaf, in de Richting Amsterdam rijdende luxe auto, bestuurd door C. L. van I. te Laren, moest, door plotseling stoppen van een voorrijdende vrachtauto, eveneens plotse ling vaart verminderen. Door de glad heid van de weg slipte de auto en kraak te een dicht langs de rijweg staand ijze ren hek van een percöel, waarvan nog geen grond voor rijwiel- en voetpad werd afgestaan. Het ergste was echter, dat een op weg naar school zijnd meisje, G. S. V. ge naamd, die zich juist ophield tussen hek en auto, onder de auto terecht kwam. Toen de auto met vereende krachten werd opgetild, kroop hef kind eigener beweging onder de auto weg en onbegrijpelijk is het, dat het slechts enige schaafwondjes had opgelopen. Wanneer zullen die laatste gevaarlijke opstakels, waardoor de wandelaars ver plicht worden zich op de rijweg te be wegen, langs dit gedeelte van de hoofd weg eens worden opgeruimd? AANGEHOUDEN. Op verzoek der Amsterdamse kinderpo litie werd alhier in een kamphuis aange houden de 13-jarige F. C. M. te Amster dam, die een rijwiel had medegenomen van een persoon aldaar, waarvoor hij wel eens boodschappen verricht. VERBODEN VERVOER. Wegens het# vervoeren van trekkers in een vrachtauto, waarvoor hij geen toe stemming had, werd procesverbaal op gemaakt tegen J. van E. te Echfeld. IN ARREST. Wegens diefstal en opzettelijke heling van een elecfrische moter van een was machine werden gearresteerd M. W. en G. J. B. De motor werd bij laatstgenoem de teruggevonden. WEG MET BERBERIS. De gemeentenaren worden er op gewé zen, dat 't sinds 8 Februari 1945 bij ge meentelijke verordening verbonden is ber berisstruiken in tuinen aanwezig te heb ben. Deze plant, welke in Soest veelvuldig voorkomt en kenbaar is aan de bruin rode blaadjes en kleine rode besjes, is de verspreider van de puccinia graminis (z.g. zwarte roest), welke in ons land reeds meerdere tarwe- en roggeoogsfén heeft doen mislukken. Wij raden belanghebbenden aan be doelde struiken direct te verwijderen, daar door de politie binnenkort een strenge controle zal worden ingezet. Zij, op wiens gronden dan de berberis nog wordt aangetroffen, kunnen op 'n proces verbaal rekenen. UITGAANSDAG GEMEENTE- PERSONEEL. Naar wij vernemen is door de burge meester onzer gemeente het initiatief ge nomen om met het gezamenlijk ge- meentepersoneel een tocht van één dag te organiseren. GEVONDEN VOORWERPEN. Damesportemonnaie m. knipkaarf, naal denkokertje, geblokte beige sjaal, bril met hoorn montuur in etui, sleutel, por- temonnaie inh. 40 cent, schapenwollen vestje, zilveren armbandje, grijs badpak met handdoek, kinderzitje van rijwiel, 2 levcnsmiddelerikaarten, koker met bril» blauweceintuur, gabardine regenjas, bl. damesccintuur, een jong varkentje, Hol landse herdershond, wollen vest, fantasie schortje, blauwe portemonnaïe, etui met f 1.20, donker blauw broekje, hond met zwarf-witte borst, damesportemonnaie met f 15.en alle soorten bonnen, huis sleutel in leder etui, rood kinderschoen tje, zilveren broche, elastieke kous, klje- dinghaak, vierknops zilveren broche, ro zenkrans in doosje, bril in etui, heren- portemonnaie m. f4.50, lederen actefas, 2 bonkaarten en rood-bruin vulpotlood. GESLAAGD. De volgende leerlingen der Van der Huchtschool zijn toegelaten tot de eer ste klasse van het Baarns Lyceum. Han- neke van Leeuwen, Leida le Nobel, Jaap ten Bosch, Wim Grijm en Roelof Jesse. WAAR IS DE VOETBAL? Vrijdagmorgen deden een geopend faam en nog andere aanwijzingen vermoeden, dat iemand .wederrechtelijk iit de Van der Huchtscnbol, Molenstraat 52, was binnen gedrongen. Een voetbal, die nog zo goed als nieuw was, wordt vermist, hetgeen een ernstig verlies is voor de sport aan de school. Wie kan in deze zaak licht verschaffen? GEEN MISHANDELING. In ons nummer van 4 Juli hebben wij bericht, dat, als gevolg van een buren- twist, procesverbaal was opgemaakt we gens mishandeling tegen M. v. B. aan de Bosstraat. Dit bericht is gedeeltelijk onjuist. Uit het onderzoek is gebleken, dat van mis handeling van de zijde van v. B. geen sprake is, geen procesverbaal is opge maakt en de oorzaak van de twist moet worden gezocht bij de tegenpartij, n.1. Mcj. I. SOESTERBERG. HEROPENING KLEUTERHUIS „HEMALIE\ Donderdagmiddag werd onder veel be langstelling, in tegenwoordigheid van de burgemeester van Soest; de Haagse'wet houder van Sociale Zaken; de heer Streng, leider der kinderbescherming en tal van medici, het kleuterhuis „Hema- lie" van de Haagse vereniging voor Ge zondheidskolonies, gelegen aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg, offi cieel heropend. Dr. J. C. Maier, voorzitter der vereni ging, sprak een openingsrede uit, waar in hij een overzicht gaf van de geschie denis der vereniging, die in 1884 te D,en Haag werd opgericht voor het organise ren van vacantieuitstapjes van behoef tige schoolkinderen. In de loop der ja ren breidde het werk zich allengs in om vang en betekenis uit. Met verschillende verenigingen had een fusie of contact plaats, teiVijl in de geldmiddelen werd voorzien door overheidssubsidies, .collec tes en andere geslaagde acties. Ook werd de grondslag voor winterverpleging ge legd en toen 30 Juli '23 het kleuferhuis te Soesterberg geopend werd, was dit feitelijk een herstellingsoord geworden, met aan 't hoofd een gediplomeerde ver pleegster. Nadat enkele verbouwingen hadden plaats gehad, moest het huis in '39 worden ontruimd, doch na veel we derwaardigheden en oorlogswee kon 't thans als gehéel hersteld weer worden heropend. Vervolgens werd o.m. nog het woord gevoerd door de heer J. Jans, secretaris- penningmeester; de burgemeester van Soest, die er zijn vfeugde over uitsprak, dat de dorre gronden in de geme-ejnjfe Soest een bestaansreden opleverden om er gezondheid op te doen. Daarna volgde een rondgang door het gebouw, dat tijdens de oorlog lenorme schade had opgelopen, doch thans van binnen en van buiten geheel gerestau reerd is en er welverzorgd uitziet. (Indische brief.) „Hé, Jani, kom eens onder dat muskie tennet vandaan", is het eerste geluid, dat de prille ochfeinidstiltè verscheurt. Mopperend komt onze kok, korporaal Jan Auams (bij velen ïin Soesfdijk, maar vooral bij de patiënten van „Zonneglo ren" een goéde beklende) bibberend z n wankele bed uit ('t is nifef altijd even warm in Indië). Half slapend nog strom pelt hij naar de kali, poedelt zich wat af en is klaar om met z'n dagtaak te begilninetn. Z'n eerste taak is hét zetten van een ketel theè, door de jongens betitelt met de naam „gootwater", waarna hij hef ochfendefen verdeelt, als een moedér, die haar kinderen verzorgt. Is dit achter de rug, dan maakt hij eèn begiin met het hrouwèn van ons middag maal. Transpirerend staat hij voor de ketels, moppert, dat dé benzinebranders uitfloepetn en scheldt eens op iemand, die hem voor de voeten loopt. Maar met dat al verficht hij de hém opgelegde taak uitstekend. Om half twee gééft hij een dreun op de gong en de hongerige hor den stormen aan, om hun portie stijfsèl met toebehoren, in ontvangst te nemen. Nu moet u 'niet denken, dat zijn dag- taak% hiermede volbracht is, want ook 's avonds zijn er weer hongerige magen, die gevuld moefèn worden. Ditmaal is het Indische kost en wél de bij de jongens beroèmde en beruchte wassi goreng. Ik geloof wel, dat korporaal Jan Adams blij is, als hef zes uur slaat eni hij 'n ogenblik kan rusfein van z'n veèl om vattende faak van kok bij I-2-R.V.A. Ik vermoed, dat wij, soldaten, blij mo gen zijn, dat onze kok lange tijd op Zonnegloren" in dezelfde functie werk zaam is geweest, daar hij mét de hem tem dienste staande middelen (die niet altijd even voortreffelijk zijn) ons toch steeds weèr voor verrassingen stelt. Leve onze kok Den H. Ze had een lantaarn in de handi en bracht wat voedsel mee. Ze lachten el kaar vriendschappelijk toe en Rob klau terde omlaag. Het meisje had brood en vruchten mee gebracht en Rob, die honger had, at alles met smaak op. Maar hij maakte wat haast, want de mannen konden ieder ogenblik férugko- men. Toen hij klaar was, beduidde het meisjé hem, dat hij in een van de kruiken moest kruipen. Rob begreep wat zij bedoelde en deèd wat zij verlangde. Voorspel tot Oostenrijk's val. Schusch- nigg ontmoet Hitier te Berchtesgaden. Hitier liquideert de „Oostenrijkse kwestie". Df. Kurt von Schuschnigg's macabere herinneringen aan de „Fuh rer" Niemand zal de wraak kunnen stui ten: zelfs ik niet. Wilt gij van Oostenrijk een tweede Spanje maken?" (Hitier tot Schuschnigg). Er zijn nog tal van geheimen, tal van duis tere bladzijden in de jongste geschiedenis, waarvan de wreedste, de luguberste, de on menselijkste en verraderlijkste gedeelten werden geschreven door Hitler-Duitsland. Zo nu en dan wordt er echter een tipje van de sluier, die de historie van de laatste tien jaar nog altijd bedekt, opgelicht en komen wij iets te weten van dat zich achter de schermen van de nationaal-socialistische machtspolitiek heeft afgespeeld. Wat gebeurde er vlak voor de kritieke mo menten, die voorafgingen aan de tweede Wereldoorlog? Wat was de aanleiding tot de „maatregelen", die Hitler nam, telkens weer als hij een „bevriende nabuurstaat" verraderlijk binnenviel? Wat speelde zich daar in de duistere samenzweerdersvertrek- ken der hoge Nazis' af? Hoe trachtte Hit ler zijn boosaardig politiek spel een „wet tig" tintje te geven? Dc stroom van gebeurtenissen, die volgde op de inlijving van Oostenrijk bij het Reich, vormde het voorspel tot de gruwelijkste aller oorlogen. Oostenrijk's kanselier, Dr. Kurt von Schuschnigg, schreef zijn memoi res, die hij na zijn bevrijding in 1944 open baar maakte en waarin hij een goed deel van de sluier, die over een bepaald gedeelte van de geschiedenis hangt, oplicht. Enkele der spannendste bladzijden uit Schuschnigg's herinneringen geven wij hier Ï/eer. n 't begin van het jaar 1938 trachtte de heer Von Papen te weten te komen, hoe wij zouden reageren op een uitnodiging om ons naar Berchtesgaden te begeven en er de Fuhrer te ontmoeten. Ik verklaarde mij in beginsel bereid er op in te gaan, maar ik drong aan om, zoals het 't gebruik is, vooraf op de hoogte gesteld te worden van de onderwerpen der besprekingen. Ik stelde daarenboven prijs op een bilaterale redac tie der mededelingen van de pers en op het striktste voorlopig geheim. Door de heer Von Papen werd mij het vol gende medegedeeld, dat het gevolg was van zijn persoonlijke bemiddeling: het was om een bespreking te wijden aan de wrijvings punten, die nog bleven bestaan na het ak koord van Juli 1936, om dit akkoord gron dig te onderzoeken en te versterken en bij gevolg om de noodzakelijkheid der inte grale handhaving ervan aan te tonen. Dat interesseerde mij in de hoogste mate. Daarom liet ik mij uitdrukkelijk bevesti gen, dat „de proclamatie der handhaving van het akkoord van Juli 1936 zou vast gelegd worden in het slotcommuniqué en dat de publieke opinie in deze zin zou wor den ingelicht. Von Papen voegde er nog aan toe, dat zij in geen geval een nadelige wending zouden kunnen nemen ten opzichte van Oostenrijk, noch de positie der Oostenrijkse regering bemoeilijken. Het slechtste geval zou kun nen zijn, dat er bij de besprekingen geen vorderingen worden geboekt en dat de toe stand onveranderd bleef. Terwijl hij dit verklaarde, beriep de heer von Papen zich uitdrukkelijk op het feit, dat Adolf Hitler hiermee instemde. Dus stelden wij de datum op 12 Februari vast. De 11e Februari vertrok ik, samen met Staatssecretaris Ds. Schmidt en mijn vleu geladjudant, Luitenant-Kolonel Bartl. met de nachtexpresstrein naar Salzburg. Alles was zorgvuldig geregeld met het oog op de geheimhouding. De speciale wagon, die bij het morgenkrieken in de stad der muziekfestival was aangekomen, werd op een bijspoor gerangeerd. Tegen 9.30 u. 's morgens namen wij plaats in de auto, die in de loop van de nacht van Wenen naar Salzburg was gebracht. De auto reed om de stad heen, passeerde voor het vliegveld, sloeg de bondsbaan in, naar de grens toe. Het was een druilerige, vochtige, koude dag. De heer von Papen wachtte ons op aan het Duitse tolhek en de tolbeambten groetten ons vriendelijk met 'opgeheven hand. De Duitse gezant scheen goed geluimd. „De Fuhrer" zei hij, verwachtte ons zoals voorzien, en ik zou wellicht niets in te brengen hebben tegen de aanwezigheid van verscheidene generaals, die toevallig op Berghof waren aangekomen.' Welke generaals? Generaal Keitel, de nieuwe chef van het Oberkommando der Wehrmacht, generaal van Reichenau en generaal Sperrle van het vliegwezen. Neen daartegen had ik natuurlijk mets in te brengen. Na een bocht van de weg stopte de wagen voor het terras van Berghof. Adolf Hitler kwam ons tegemoet, vergezeld door zijn gevolg, waaronder drie generaals. Hij droeg de bruine trui der SA, de arm band met het hakenkruis en een zwarte broek. Het onthaal was vriendelijk, correct, dan, na een voorstel in regel van ons res pectief gevolg, vergezelde Hitler mij naar zijn studeerkamer, op de eerste verdieping van het zeer ruime Berghof. In het midden van dit laag, veeleer enj vertrek, stonden massieve tafelsbij d' klapdeur stonden er zetels. Adolf Hitle verzocht mij te gaan zitten. De meest essentiële, of tenminste de mees kenmerkende delen van het volgende ge sprek, dat grotendeels bestond uit een mo noloog, geef ik weer volgens mijn heritne ring: Ik. Dit wonderschoon gelegen vertrel is vermoedelijk reeds het toneel gewees van meer dan één beslissend onderhoud heer Rijkskanselier. Hitler. Ja, het is hier dat mijn denk beelden rijpen. Maar we zijn niet bijeen gekomen om te spreken over het landschai of over de temperatuur. Ik. Ik zou u in de eerste plaats willer bedanken, heer Rijkskanselier, dat gij mi. de gelegenheid tot dit onderhoud hebt ge boden. Voor alles wil ik u verzekeren, dal wij dit accoord van Juli 1936 zeer ernstig opvatten en dat wij niets wensen te ver waarlozen. om alle moeilijkheden en alk misverstanden die nog bestaan, uit de weg te ruimen. Wij hebben in elk geval alles gedaan om te bewijzen, dat wij besloter zijn. overeenkomstig de geest en de lettei van het accoord, een Duitse poMtiek te voe ren. Hitler. Hoe zo. is het dat wat gij een Duitse politiek noemt, mijnheer Schusch nigg? Gij hebt daarentegen alles gedaan om een Duitse politiek te ontwijken. Aldus zijt gij bij voorbeeld, rustig in de Volken bond gebleven, ofschoon Duitsland zich uit de Volkenbond had teruggetrokken. En dat noemt gij een Duitse politiek? Ik. Niemand heeft van Oostenrijk ge- eist, dat het de Volkenbond zou verlaten. Wij konden evenmin aannemen, dat een dergelijke beslissing vanwege Oostenrijk wenselijk was, want ten tijde van het ac coord van Juli 1936, had het Reich zich al lang teruggetrokken, zonder Oostenrijk ooit te verzoeken dit voorbeeld na te vol gen. Wij meenden daarentegen dat onze aanwezigheid in de Volkenbond nuttig was voor de gemeenschappelijke taak en het feit, dat Italië zich eveneens had terugge trokken. bevestigde deze zienswijze: afge zien nog van het feit, dat Oostenrijk, al was het maar in het belang van zijn open bare financiën, de Volkenbond niet zou kunnen verlaten. Hitler. Het spreekt vanzelf, dat gij u moest terugtrekken. Oostenrijk heeft ove rigens nimmer iets gedaan dat nuttig was voor het Duitse Reich. Geheel zijn geschie denis is een ononderbroken aaneenschake ling van verraad. Dit is sedertdien niet ver anderd. Maar deze historische tegenstelling moet ophouden. En ik ga u iets zeggen, mijnheer Schuschnigg, ik ben absoluut be sloten daaraan een einde te maken. He1 Duitse Reich is een grote mogendheid er het zal niemand toestaan tussenbeide te komen, als het orde brengt aan zijn gren zen. Ik. Ik ken uw opvatting van de Oosten rijkse kwestie en van de Oostenrijkse ge schiedenis, Heer Rijkskanselier, -maar gi; begrijpt dat ik een geheel andere mening ben toegedaan. Voor ons, Oostenrijkers, is geheel onze eigen geschiedenis een integre rend en zeer kostbaar deel geweest van de Duitse geschiedenis, dat men niet kan uit wissen uit het totale beeld van Duitsland en ons nationaal Oostenrijks aandeel is zeer aanzienlijk. Hitler. Het is juist nul, ziedaar wat ik u kan zeggen. Oostenrijk heeft nooit iets anders gedaan dan stokken ih de wielen steken van iedere nationale beweging; dit was de voornaamste bedrijvigheid van de Habsburgers en van de Katholieke Kerk. Ik. Niettemin kan men zich het culturele beeld van Duitsland niet indenken. Heer Rijkskanselier, zonder rekening te houden met de Oostenrijkse factoren. Ik denk on der andere bijvoorbeeld aan Beethoven. Hitler. Deze is in mijn ogen werkelijk steeds een Neder-Duitser geweest. Ik. Hij heeft, als zovele anderen. Oos tenrijk als vaderland gekozen. Het zou ook bij niemand opkomen Metternich bijvoor beeld als een Rijnlander te beschouwen. Hitler. Ik kan niet anders dan u nog maals herhalen, dat het aldus niet kan voortduren. Ik heb een historische zending en ik ^al ze vervullen, omdat ik er toe voor bestemd ben door de Voorzienigheid, ik ben er van overtuigd, ik geloof er rotsvast aan en ik zal er mij niet van laten afleiden. Ik geloof in God en ik heb godsdienstige gevoelens, al is dit niet in die zin, dat ik verbonden ben aan een kerk. Denk aan de weg die ik ben opgegaan. Tegenwoordig zijn er geen partijen meer, geen klassen meer, geen fracties meer bij het Duitse volk. Allen willen hetzelfde. Ik had overi gens een ander plan gesmeed. Ik wilde het Duitse volk verenigen in twee grote ker ken: een Katholieke en een gecentraliseer de Evangelische en met haar mijn levens taak vervullen. De feiten bewezen, dat dit niet te ver wezenlijken was. omdat de Kerken het niet gewild hebben. Daarom zal het nu geschie den zonder de Kerken en desnoods tegen haar. Alwie weigert mee te werken, zal ver pletterd worden. Kijk om u heen in Duits land. mijnheer Schuschnigg. en gij zult maar één wil aantreffen. Mijn taak was bij voorbaat aangewezen. Ik ben de hardste weg opgegaan, die een Duitser ooit werd aangewezen, en in de Duitse geschiedenis heb ik het meest grootse deel tot stand gebracht, dat ooit een Duitser gegeven wérd tot stand te brengen. Niet door het

Soester Courant | 1947 | | pagina 2