BAL NA. Plan en Planning. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. 1 Ingezonden stukken* Distrlbutiedienst Soest. Plaatselijk nieuws. IN DE HOËK. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedeslraat 35 - Telefoon 2566 Giro 126156 Abonn. fl.50 p. kwart. - Per post f 1.73. 25e JAARGANG - No. 55. In de oorlogsjaren was er in de bioscopen 'een merkwaardige film-reportage te zien betreffende een eredoctoraat van de beken de ontdekkingsreiziger Sven Hedm. De be tekenis van deze geleerde globetrotter werd geïllustreerd met flitsen uit zijn reizen. Maar alles werd propagandistisch uit gebuit. Zo zagen we een volksdans uit Ti bet. De propaganda stelde deze in tegen stelling met een negerdans in Amerika. En de moraal lag voor de hand: de smerige .Amerikanen hadden die negerdans toch maar geïmporteerd in het westerse cultuur leven. Wat men daarvan op het witte doek te genieten" kreeg was inderdaad niet veel fraais. De Nazi-mentaliteix preekte de passie Nog geen kwartier later kreeg men' een an dere reportage.Berlin amusiert sich. Wal gelijker cocktail van kunst, sentimentaliteit en bordeelgeest is wel zelden in Nederland opgediend. De passie prekende vos liet even z'n ware gedaante zien: zo goor, zo vunzig, zo gemeen je kon je alleen verbazen over de schaamteloosheid van zoveel valse mo- r aal-reclame. Ik geloof er is door ons lijdende volk in de oorlogsjarenmaar weinig gedanst. KP-ers en koeriersters, onderduikers en hongermarcheerders hadden er geen be hoefte aan. De ontzaglijke tijd scheurde alle frivoliteit wel aan flarden. Dansen? Terwijl de slachtoffers van het verdorven systeem crepeerden bij duizenden Geen behoefte aan schrille dansmuziek zolang de dood nog als razende Bacchant over de bloedvloeren der wereld danst. Na de oorlog, ja toen heeft leeghoofdig Nederland z'n scha Wel ingehaald. Geen schoenen meer aan de voeten tóch dan sen, dansen in een waanzinnige bevrijdings- roes. We waren immers vrij? De klap van de atoombom viel zo ver. Die hoorden we niet. En of we haar nog eens maar al te duidelijk zullen horen niét aan denken, mensen. Dansen! Dansen! De kwart mil- lioen Nederlandse lijken onder de grond horen toch niet meer. Met de doden kan je niet leven. Dansen, dansen over alle gra ven maar heen! De oorlog is uit! Bal na! Zulle/.-wij dan nooit- qpze inne:Ii^ke grof-- heid aflereB? Zullen wij dan nooit eens leren leven naar de grootheid en de diepe ernst van een machtig tijdperk? Er komen stromen brieven uit Inaië. In de smoorhitte gaan de jongens op patroelje. Elk ogenblik kan hun laatste zijn. Anderen worstelen wanhopig tegen drukkende doel loosheid en verveling. Ze weten ook de ge varen er van. En daarom schuwen ze alco hol en daarom zoeken ze het onder elkaar. Ze willen geen omgang met vrouwen. Ze hebben thuis immers een blond meisje, dat op ben wacht. En een moeder, die iedere week haar krabbeltje schrijft en zussen, die een pakketje bij elkaar scharrelen. Ze vragen alleen wat lectuur. En wat post. En een gebed. Och 't is niet zo heel veel. En natuurlijk doen we het. En de NIWIN is in actie. En er worden propaganda- avonden gelegd. Maar is het fijn ge voeld, als zo'n avond moet worden besloten met: bal na? „Anders komen de mensen niet" is het laconieke besluit. Zou men denken? Kent men het Hollandse hart, dat altijd fijn reageert op familie- nood, dan nog zo slecht? Geef de mensen een riem onder het hart. Zeg ze, dat er een diepere saamhorigheid is, die heel het volk nu raakt. Maar spaar onze jongens, als zij het krantenverslag je lezen, dat! Zij houden zich goed. Zij willen niet dansen. Eij mijden in dat verstikkende land alle aanraking met wat zwoel en prikkelend en gevaarlijk kan zijn. Maar in het feestende Holland is er, terwijl de stormstrepen aan de lucht staan: bal na Bal na? En je jongen in Indië denkt er over. Zou zijn meisje. Minister Mansholt heeft op een landbouw- vergadering in Zeeland medegedeeld, dat bij de nieuwe begroting een plan aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd om de rendabiliteit van de landbouw om hoog te brengen en om de controle op de aflevering van goede producten mogelijk te maken. Het plan zal voorzien in een vérgaande me chanisatie. Om toepassing van deze mecha nisatie in de boerenbedrijven mogelijk te maken, zal de ruilverkaveling, herontgin ning enz. bedrijven moeten doen ontstaan, waarop die mechanisatie inderdaad renda bel zal kunnen zijn. Veertigduizend ha. land zal aan de bestaande cultuurgrond worden toegevoegd. In zes jaar hoopt men klaar te wezen. Ziedaar, zeer summier een overzicht yan het plan. Voor nadere beschouwingen zul len we allereerst moeten afwachten, wat er bij de komende begroting aan de Staten- Generaal zal worden voorgesteld en óf en zo ja, hóe het de parlementaire molen uit komt. Nu kunnen we ons allemaal wel een beetje vrolijk maken over plannen. De atmosfeer in Nederland schijnt nu eenmaal niet erg gunstig te zijn voor „plannen". In Rus land b.v. gedijen ze beter. Maar toch moet het ons van het hart, dat die vrolijk heid wel eer. beetje goedkoop is. Iemand die zonder plan te werk gaat onverschil lig waarmee is een domkop! De vrolijk heid richt ziph dan ook niet zozeer tot het pian als zodanig, maar tot de instantie, die het ontwerpt omdat men meent dat het zijntaak niet is of tegen het object van de „planning" omdat men meent, dat juist deze materie niet geschikt is voor een plan. We willen niet op deze verschillende ziens wijzen ingaan. Maar één ding zouden we graag aan de voor-, zowel als aan de tegen standers van een plan en dan speciaal een plan op landbouwgebied, willen zeggen: Plan en planning zijn twee woorden met nagenoeg dezelfde betekenis. Het plan wekt herinneringen aan. Rusland. Planning doet Amerikaanse aan. Bij plan denkt men on willekeurig aan de uitgestrekte kolchosen, aan de divisies tractoren, die over de on afzienbare velden rijden, aan het giganti sche apparaat, dat die vele mensen daar aan het werk houdt elk aan zijn eigen werk een onderdeel van het geheel, dat met zijn topleiding, zijn administratie, zijn statistieken een fabriek is geworden in plaats van een boerderij. Planning heeft een vluggere klank. Plan ning herinnert aan de lopende band, waar met de chronometer in de hand controleurs de tijd opnemen van onderdelen van hand grepen waar de mens een verlengstuk is geworden van de machine waar het dier, evenals de mens levend creatuur in de schepping, ook welhaast met de chrono meter wordt gecontroleerd om het van het productieproces te laten verhuizen naar de inblikkerijen. En de boer? Het land, de aarde, ons aller voedster, is voor hem wei nig meer dan een effect in de brandkast van een industrieel eerder minder, want het laat zich niet zo vlot van de hand zet ten als een stuk papier, wanneer er winst mee te behalen is. Het is allemaal geweldig efficiënt en allemaal tot het uiterste ge calculeerd maar ons dunkt, dat men én bij het plan én bij de planning iets mist, dat in geen -enkel -leerbeek-tier landbouw ingenieurs staat de dienende toewijding tot. zijn werk, het gevoel, daarmee afhan kelijk te zijn van krachten, ^die buiten de scherpste calculatie, de massaalste inzet van de arbeid staan, het gevoel, mét dat werk mede verantwoordelijk te zijn voor het welzijn van zich, de zijnen en zijn mede burgers. Wie wel eens op een wintermorgen in de stal heeft gestaan achter een beslag vee, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd, wie wel eens achter het kouter in de ploegvoor heeft gelopen, zal beseffen, dat het boer- zijn meer is aan met of zonder plan meer of minder geld te verdienen, maar een levensstijl, van werkzaamheid, ^bedacht zaamheid, afhankelijkheid en vertrouwen. Alleen óp zulk een stijl mag een plan een basis vinden, want anders heeft het plan de mens in plaats de mens het plan. En zou de opbouw van ons agrarisch leven zijn fundamenten moeten vinden in het drijf zand der speculatie? Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. A. Heesterbeek, Hartmanlaan 26, te Soest» om in een perceel aan de Va® Lijndenlaan, kadastraal bekend in sec tie D. no. 2023, een banketbakkerij te mogen oprichten, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd op 11 Juli 1947. VACANTIE BIJ DE GEMEENTE- Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de gemeente-secretarie en dè bureaux van takken van dienst op Dinsdag 22 Juli a-s., wegens vacantie voor het ge- meentepersoneel gesloten zullen zij®. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij op op Woensdag 23 Juli a.s. in plaat® van des voormiddags des namiddags van 2-3 uur spreekuur zal houden. WEGVERBETERING. De rij van verkeersongelukken op de Beetzlaan hoek Waldeck Pyrmontlaan is geopend. Motorrijder en auto botsten tegen el kaar op, beide voertuigen zwaar be schadigd. Motorrijder ernstig gewond naar het ziekenhuis. Dit is het eerste ongeluk, dat, na hef sterk toenemende verkeer, daar plaats had. Meerdere ongelukken zullien vol- gen. Immers, het uitzicht is daar slecht. Van de Beetzlaan komende naar de Beuken laan is de weg net een trechter, waar twee auto's, bij het nauwe gedeelte, el kaar ter nauwernood kunnen passeren. Waarom wordt de weg daar niet ver breed, hetgeen gemakkelijk kan. De rooilijn behoeft maar verlegd te wor den. Het land, dat daar is, kan gemak kelijk de hoek Beetzlaan-W. Pyrmont laan missen. Nu is het nog braak liggen de grond. Straks wordt er op gebouwd en dan is' het onteigenen moeilijkier. Nu kunnen er mensenlevens glespaard wor den, wanneer spoedig wordt ingegrepen. C. M. E. d. H. M. DE BERBERIS. Volgens een bericht in de S.C. va® 15 dezer, betreffende die Berberis, wélke blijkbaar onze voedselpositie ernstig in gevaar kan brengen (7), zal deze pla®t, of althans de variëteit, welke rode bles jes draagt, moeten worden uitgeroeid. Men zegt daarin, dat de berberis is fe herkennen aa® de bruinrode blaadjes e® kleine rode besjes» doch welk® variëtei ten worden hier bedoeld? De soorten, welke met dezje blaadjes en (in het najaar) deze besjes prijken, zij® groot in getal. Op grond hiervan zou dus volgens de gemeentelijke verordening zo goed als het gehele berber is-sortiment moeten worden uitgeroeid. Zou men tot een dergelijke maatregel mogen overgaan? J. WOLFF. RIJWIELBANDEN. In het tijdvak van 21 tot en me,t 26 Juli 1947 kunnen rijwielbanden worde® aangevraagd door een ieder, die in 't bezit is van een rijwiel, doch tot heden nog nooit in aanmerking is gekome® voor rijwielbanden, dan wei ®og niet ip het bezit hiervan kon worden ge steld. De aanvraagformulieren kun®e® worde® afgehaald op onderstaande dagen aan het loket Voorlichting'' van het kan toor Kerk pad Z.Z. 55 te Soest van 9-12 uur en van 2-4 uur, 's Zaterdags van 9-12uur, onder overlegging van de Tweede Distributiêstamkaart van betrok kenen. Maandag 21 Juli A t.m. B. Dinsdag 22 Juli GESLOTEN. Woensdag 23 Juli C t.m. H. Donderdag 24 Juli I t.m. Q. Vrijdag 25 Juli R t.m. V. Zaterdag 26 Juli W t.m. Z. Op bovengenoemde dagen worden uit sluitend formulieren afgegeven. De inlevering van deze formulier®® dient, eveneens aan het kantoor Kjerk- pad Z.Z. 55 en onder overlegging va® de Tweede Distributiestamkaart, al® volgif te geschieden. Maandag 28 Juli A t.m. BI. Dinsdag 29 Juli Bo t.m. Bij. Woensdag 30 Juli C t.m. F. Donderdag 31 Juli G tm. H. Vrijdag 1 Augustus I t.m. Kn. Zaterdag 2 Augustus Ko t.m. L. Maandag 4 Augustus M t.m. Sa. Dinsdag 5 Augustus Sch t.m. Sïj. Woensdag 6 Augustus T t.m. V. Donderdag 7 Augustus W t.m. Z- Te SOESTERBERG kunnen formulieren worden afgehaald op de gewone kan tooruren op: Woensdag 23 Juli A t.m. L. Vrijdag 25 Juli M t.m. Z. De inleveringsdag zal op het aanvraag formulier worden vermeld. BIJSLAG VACANTIEWEEK BOUWVAKARBEIDERS. De chef der afdeling Sociale Zaken maakt bekend, dat de door de Minister van Sociale Zaken goedgekeurde bijslag op ingeleverde vacantieborune® over de vacantieweek in de bouwvakken door de organisaties, alwaar de vacantiebonneo zijn ingeleverd, zal worden betaald te gelijk met de betaling der bonne®. AANRIJDING. Op de hoek Waldeck Pyrmontlaan en Beetzlaan had een aanrijding plaats tussen een de Wald. Pyrmontlaan oprij dende auto, bestuurd door A., garage houder alhier en de motorrijder H. H. te Soesterberg, die in tegjengiesteldé richting reed. De motorrijder liep een beenbreuk en een gescheurde lip op,-waarvoor bij naar een ziekenhuis fe Amersfoort wierd overgebracht. De motor werd totaal ver nield, terwijl de auto eveneens belang rijke schade op liep. TER INZAGE. De passagierslijst van het m.s. „Kofa Baroe'' ligt «aan ons bureau voor een ie der gratis ter inzage. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 18 JULI 1947. We rijden, als ik het zeggen mag, de laatste tijd een rare scnaats op voedings- gebied. Eerst verscneen er in sommige winkbls walvisvlees in bljk en, als nieuwste nieuwtje, krijgen we nu sajabonepmejel in net brood verwerkt. Er werd meteé® bijverteld, dat het brood er voedzamer door wordt en dat het een „pracht meeltje'' is. Die aanbeveling hadden ze beter ach terwege kunnen laten. Dat herinjnfert me teveel aan de bezettingstijd. Toen was het brood ook veel te zwaar, de kaas en de 'melk fe vet, dte borrel te sterk èn de sigaar met papieren om blad veel beter, 't Was allemaal voor ons bestwil en veel beter voor onze ge zondheid. Alleen de kippen lieten zich niet van de wijs brengen. Als de „Her ren" van toen hun zin hadden gekre gen, hadden de kippen de eieren moe ten vullen met een bolletje gele okér en dubbel gekeurd leidingwater. Neen, dat praatje over de kwaliteit van het brood, na toevoeging van sojameel» hadden ze er beter af kunnen, late®. Daar trap ik niet meer in. Ik vteet wel hoe het brood wordt, als er bestand delen doorheen worden gedraaid, waar van ze vroeger veekoeken maakten. Over walvisvlees heb ik de laatste tijd zoveel gelezen, dat ik werkelijk wel eéns het idee heb gehad, iets gemist te heb ben door steeds maar koeien, varkens en zo te eten en de walvis ov<er fe slaan. Maar nu heb ik het gegeten. Inderdaad zouden we er in de winter 1944-45 iets voor hebben gedaan om zo'n blikje machtig fe worden. Maar toen waren we niet helemaal toerekenbaar als hjet om iets eetbaars ging. Zoals gezegd, ik at m'n walvis. M'n vrouw had er een jachtschotel van ge maakt, zeker om in de stijl te blijven. Wel, het smaakt. Maar, als er ergens op de wereld volkstammen zijn, die het graag eten, en, zoals men mij vertelde, liever als iets anders, laten we dan zJefa een „ruiltje te makeri" en proberen er een paar koeien voor fe krijgen. H. OEKMAN. CLANDESTIEN GASVERBRUIK. Dezer dagen stond Mej. J. G. S., huis vrouw van W. A. v. A. alhier, wegens clandestien gasverbruik voor de Utr. Politierechter terecht. Op 24 Mei jj. vonden controlerende beambten va® cfe gasfabriek bij haar een losgekoppelde meter en daarachter een gummislang, waardoor het gas naar het comfoor stroomde. Verdachte verklaarde, dat zij een paar dagen visite had en bang was geweest daardoor het rantsoen fe ovjer- schrijden. Zij 'verklaarde zelf de con structie te hebben aangebracht, hetgeen de heren achter de groene tafel echtêr niet geloofden. Zij verdachten er haar man van, maar daar de vrouw alle schuld op zfch nam, kreeg zij ten slotte ook de straf fe incasseren, n.ï. een maand voorwaardelijke gevangenis straf plus een boete van f25.of 10 dagen hechtenis. POLITIE WON TWEEDE PRIJS OP SCHIETWEDSTRIJD. Een vijftal van de Soester Politie Sport vereniging, (S.P.S.V.), heeft deel geno men aan de schietwedstrijden, welkJc waren uitgeschreven door de Zeisfer Politie Sport-Vereniging. Uit de gehele omtrek namen politie-vijffallen deel. De uitslag was als volgt: le prijs: Rijks Politie te De Bilt, 220 punten. 2e prijs: Politie Soest, 212 pun-, ten. 3e prijs: Zeist, 215 punten. 4e prijs: Amersfoort II, 208 punfen, 5e prijs: Hil versum 200 punten. 6e prijs: Amers foort 1, 195 punten. Persoonlijke prijs voor beste resultaat: 1.. Kapitein der Rijkspolitie K. v. d. Cingel# 53 punten. 2. C. va® Wijngaarden, Soest, 51 punten. De Soester politiechef, de hleer W. H. Bakker, behaalde de 2e prijs bij het pi stoolschieten. LAGE VUURSCHE NOG GEVAARLIJK TERREIN. Naar wij vernemen is bij een inspectie tocht, welke de commandant van hef detachement van de M.O.D., dat thans in onze gemeente werkzaam is, dezer da gen door de bossen van de Lage Vuur- sche maakte, gebleken, da? deze bossen, met name die, welke tot de landgoede ren „Pijnenburg", „Drakensteijn en „Groeneveld" behoren, nog steeds niet geheel vrij zijn van landmijnen. Ge noemde commandant berekende, daf zijn detachement ongeveer twintig wie ken werk zou hebben alvorens dezle bossen geheel gezuiverd zouden zijn. Voor wandelaars en wielrijders, die zich in deze bossen begeven, blijft hef dus oppassen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1