Zonnegloren viert 25-jarig bestaan» Merkwaardige toestanden. Onze Weekspiegel. Wenscht U een abonnement op: DRUKKERIJ SMIT In het sanatorium Zonnegloren'', ajntders 20 rustig gelegen tussen bossen, heidie en duinen, kwamen Woensdag, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, zejar vele belangstellenden van heinde en vér re bijeen, om dit jubileum te herdjenken. Onder de belangstellenden merkten wij. op: H.K.H. Prinses Juliana, Dr. v. d. Berg, directeur van de Volksgezondheid, namens de regering; Mr. Ter Pelkwijk, Burgemeester van Utrecht; Mr. W. A. J. Visser,, burgemeester van Den Haag; de heer Molendijk, burgemeester Van Amersfoort; Mr. A. L. des Tombe, bur gemeester van Apeldoorn; Mr. S. P. Ba ron Bentïnck, burgemeester van Soest; Jhr. T. C. C. Tuijl van Serooskerken, burgemeester van Zuilen, Pastoor Lom- merse van Soest-Zuid; verschillende predikanten, doktoren en andere voor aanstaande personen. H.K.H. Prinses Juliana, die precies half twaalf arriveerde, kreeg bij aankomst door het dochtertje van de Geneesheer- directeur, Meta Berghauser Pont, ejen fraaie tuil rose anjers aangeboden. De heer G. Fritzsche» voorzitter, open de de eerste jubileumdag niet gebed en het zingen van psalm 106 en Gezang 202 en het lezen der psalmen 127 en 12i. Spr. richtte zich dan allereerst toit H. K.H. Prinses Juliana, waarbij hij Haar welkom heette op de plaats, waar 20 jaar geleden wijlen Koningin Emma het Sanatorium opende, daarmede getuigen de van Haar grote belangstelling in de T.B.C.-bestrijding. Zo bevestigt en bestendigt Gij, Hoogheid, aldus spr., de traditie, daar te zijn, waar het volk in nood is. Zoals ook bij de opening veel autoritei ten bijeen waren, zo is het ook nu een vreugde zovele van alle instanties ver tegenwoordigd te zien. Spr. heet daar om welkom de aanwezige burgemetes- meesters, predikanten, vrouwen van pre dikanten, vrienden en vriendinnen. Een eresaluut brengt spr. aan hen. die het initiatief namen tot de oprichting van dit sanatorium. Met eerbied en dankbaarheid, aldus spr., gedenken wij Prof. Dr. Slotemaker de Bruijne, Dr. G. J. H. Huis. Dr. Bak huizen van der Pint, Van Holthe tot Echten, Dr. Meijerink, Van Nierop. Jan sen, Dr. v. d. Brugge en Jhr. Roecl,. welke steeds een belangrijke plaats in onze vereniging innemen- Met ere gedenkt spr. ook Jhr. Mr. Ruf- gers van Rozenburg, de heer N. Jansen, afd. financien, de ziel van het werk; J. W. Jansen, administrateur; zuster Van Steijn Kallefeld, adi. directrice, opge volgd door Dr. J. A. W. Berghauser Pont, alsook Mevrouw A. H. De Beau- fort-Hooft Graafland en dankt hen voor alles, wat zij voor het sanatorium deden. Ook dankte spr. de Soester predikanten voor de geestelijke verzorging c9er zieken. De geneesheer-ditiecteur J. A. W. Berg hauser Pont, daarna het woord nemende, sprak ongeveer als volgt: Hoogheid, ge acht bestuur, dames en heren. De strijd tegen cfe T.B.C. is een strijd, die lang zaam veld wint en de sanatoria spelen daarbij een grote rol. De oorzaak der ziekte vindt zijn oor sprong veelal in een slechte behuizing. Het sterftecijfer is thans weer gelijk aan dat van voor de oorlog; tijdens de oor log was dit driemaal zo hoog. Spr. wenste het bestuur geluk met dat gene, wat tot stand gebracht wérd, ge durende deze iaren en bovenal dankt spr. hiervoor God. Veel werk staat nog te wachten, o.a. de stichting van ruime werkplaatsen, uit- breding van het zusterhuis en de bouw van een waardig bedehuis. Daarna werd staande het Volkslied en gezang 101 gezongen, waarna de Prinses een bezoek bracht aan de talrijke stands en een rondgang maakte door het sanatorium. In de ruime pauze, die daarop volgde, werden de duizenden belangstellenden bouillon en belegde broodjes aangebo den. Daarna werd aan verschillende sprekers de gelegenheid geboden hun gelukwen- te uiten. Als eerste sprak Dr. v. d. Berg. voorzitter van Volksgezondheid, als ver tegenwoordiger van de regering. Hierna sprak Ds. de Bruin, Driebergen, namens de synode der N. Herv. Kerk;Ds. Kersbergen namens de centrale vereni ging der T.B.C. bestrijding; Dr. Ger- brandy; Dr. Sikkinga namens de vereni ging van Tuberculoze artsen; de heer Mullaart namens de federatie der Dya- conit-n, Jan van Zufphe® namens Zon nestraal; Dr. Bergstra namens sanatori um „Sonnevanck*' te Harderwijk; Baron Bentïnck, burgemeester van Soest; Mevr. Piemont-Ket, namens de Ned. Herv. predikantsvrouwen; de heer WillemsO namens de Amsterdamse dyaconie, die een couvert met f5000.overhandigde; Mevrouw Lotein uit Nijkerk, welke na mens de Ned. Herv. Vrouwenclub eten schrijftafel met stoel en boekenkast aan bood voor de meubilering van de pre dikantskamer en namens de vereniging te Puften, voor hetzelfde doel, een ron de tafel met twee fauteuils mot Vloer kleed; Ds. Lotein; Ds. de Bel, welkje f1500.-schonk namens de Herv. dya conie te Schiedam; Mevrouw Zonneveld uit Alphen aai* de Rijn met f650. Ds. Groeneveld, namens de Soester Kerkraad en Kerkvoogdij; Ds. Van Gee- u len namens de Utrechtse Dyaconie, wel ke f 100.aanbood; Ds. de Bot van Kralingen (Rotterdam) welke namens de Dyaconie f 600.overhandigde. De heer Schuurman uit Utrecht bood na mens de vereniging van oud-patiënten een enveloppe met f 10.000 aan; Ds. Van Oord uit Viaardingen namens de dyaconie f500.— plus f 18.65 bijeen ge bracht door kinderen van de Zondag school; de heer Badema van Bodegraven de opbrengst van een collecte glehou- den in de kerk, groot f500.—. Ook uit Doefinchem werd nog een gift aange boden en uit Veenendaal een bedrag van f208.—. Daarna dankte de voorzitter allen voor hun gelukwensen en datgene, wat zij Zonnegloren hebben geschonken. De talrijke aanwezigen verlieten daarop de fraai versierde feesttent en verspcréid- den zich over hef terrein, waar de da mes in de stands, waarin van alles te koop was, goede zaken maakten, terwijl menigeen zich voorzag van loten, ten bate van de uitbreiding van Zotnneglo- Donderdag vulden honderden oud-pa tiënten, vrienden en vriendinnen uit al le delen van het land de grote, rijk mfet vlaggen en bloemen versierde tent, om dit gedenkwaardig feest te herdenken. Nadat gezamenlijk gezang 132 was ge zongen, sprak weer de heer Fritzscfae. Hii dankte allen voor de grote liefde voor Zonnegloren, hetgeen zeer wordt gewaardeerd. Mevr. A. H. de Beaufort-Hooft Graaf land, lid van het dagelijks bestuur, be tuigde haar grote dankbaarheid voor hef weer als van ouds bijeen zijn etn voor de grote liefde, die er voor Zonneglo ren bestaat. Straks, aldus spreekster, zult gij u weder over het gehele land verspreiden, maar werkt U in uw eigen kring verder. Alleen door samenwerking kunnen wij van Zonnegloren maken, wat wij er van gedacht hebben. De geneesheer-directeur, Dr. J. A. W. Berghauser Pont sprak over de zegen van dat werk en de adjudant-directri ce, Zuster R. Kley over de blijheid van dat werk. Nadat het zusferkoorfje een loflied had gezongen, dankte" de heer N. Jan sen ,be heer der van de financiën djer vereniging, de oud-patiënten voor de fraaie gift van fJO.OOO en deelde ver der mede, dat tot nu toe giften ten be drage van ruim f22.000 waren binnenge komen, benevens een gift van f 1000. voor een permanent kerkgebouw. Daarna verspreidde de aanwezigen zich over hef prachtige terrein voor een be zoek aan de vele stands van de bazar ten bafe vap de uitbreiding van het sa natorium. Wegens vacantie van het personeel zal de Soester Courant a.s. Dinsdag niet verschijnen. GESLAAGD. Voor hef te Amsterdam gehouden ex amen van de vakschool voor banketbak kers slaagde de heer M. Zondervan. KINDER BLOEMEN-CORSO OP 5 AUGUSTUS. Voor alle leerlingen op de lagere scho len (niet voor ouderen), dus alleen voor de 6-13 jarigen zal op de verjaardag van Prinses Irene, Dinsdag 5 Augustus, een bloemen-corso worden georganiseerd. Deelgenomen kan worden alleen of im groepsverband van ten hoogste 6 kin deren met allerlei soorten wagentjes; karretjes, fietsen, autopeds en djergelïj- ke. Ook groepjes met bogen, linten e.d. zijn mogelijk. Tevoren zal een jurv de verschillende deelnemers keuren en er zullen fraaié prijzen voor de verschillende onderdle- len beschikbaar zijn. Uitdrukkelijk zij medegedeeld, dat grotenen niet bij dit bloemen-corso zullen worden toegelafiejn. Er zal een inschrijfgeld van 10 cein/t worden geheven en een kleilnje route worden vastgesteld, die zal eindigen bij het Paleis Soestdijk, waar ook het kin- der-bloemen-corso uit Baarn, aldaar georganiseerd door de Baarnse Oranje vereniging, zal komen. Een défilé van uitsluitend de deelnemers voor het Prin selijk Gezin zal volgen. Eigenlijk weten wij niet, of het ver klapt mag worden, maar de prijzen zul len waarschijnlijk door het jarige Prin sesje met haar zusjes aan de kinderfcn worden uitgedeeld en deze prijzen zijn dus tevoren reeds bekend. De inschrijving zal zijn va® 28 Juli tot en met 2 Augustus op nader bekend te maken adressen. Volgende week volgen nadere mededelingen. GESLAAGD. Voor het eindexamen A. van hef Baarmis Lyceum slaagden de dames A. Bagger man van Houweningen, B. Baggerman van Houweninge®, M.-L. va® Alphein e® de heer A. E. van Eeden. Bakkers en kruideniers willen gaan staken. Als de voortekenen niet be driegen, gaat het schip van staat op drift. De weg der z.g. geleide econo mie is de middenstand een bron van ergernis en een steeds terugkerende doorin in het oog. Het schijnt wel, dat de Nederlandse bak kers en kruideniers, die in het algemeen be zadigde lieden zijn, hun zelfbeheersing drei gen te verliezen. Zoals men weet, heeft dezer dagen in Enschedé en in Amsterdam een protestvergadering tegen verschillende overheidsmaatregelen plaats gevonden. In deze bijeenkomsten is het warm toege gaan. Men kan van oordeel zijn, dat men wat te ver gaat, als men Prof. Brouwers de „moordenaar" der kruideniersgezinnen noemt, maar in de hitte van de strijd om het bestaan gaan sommigen zich wel eens te buiten aan het gebruik van harde woor den. Bovendien zijn in 't bijzonder de kruide niers verbitterd, omdat Prof. Brouwers enige tijd geleden beloofd heeft, de winst marges der kruideniers niet verder te ver lagen, een belofte, die niet gestand is ge daan. Tal van kruideniers zien geen kans meer. bij de huidige toestand van zaken, de eind jes aan elkaar te knopen. Neemt men nu mede in aanmerking, dat een kruidenier •van de ochtend tot laat in de avond in touw is, wil hij zijn zaak drijven en alle- wettelijke voorschriften, vooral ook op ad ministratief gebied, in acht nemen, dan be hoeft het geen verwondering te wekken, dat hij een winstmarge verlangt, die hem in staat stelt, met de zijnen behoorlijk te kunnen leven. De vaststelling van de grosseirs- en detail- listenprijs voor spijsolie (winstmarge resp. 8 en 18 ct. per fles van 6 rantsoenen) heeft de maat doen overlopen. Van belang is, dat deze winstmarge is bepaald tegen het ad vies van de vakgroep in. Mede daaraan me nen de kruideniers het recht te mogen ont lenen, tegen deze maatregel*te protesteren. Maar wie zijn oor te luisteren legt in de kring der kruideniers, die komt al spoedig tot de ontdekking, dat deze nijvere zaken mensen reeds lange tijd verbitterd zijn over de algehele gang van zaken. Er wordt van de doorsnee kruidenier veel te veel gevergd en het protest inzake de winstmarge is eerder een gevolg dan de voornaamste oorzaak van de algehele ont stemming. De te Enschedé gehouden ver gadering zal gevolgd worden door een mas-1 sale bijeenkomst te Utrecht. Intussen is een permanent comité van actie gevormd, dat zich tot de Minister van Landbouw en Visserij heeft gewend met de mededeling, dat grossiers noch detaillisten de winst marge voor de spijsolie aanvaarden. Hier mede is een conflict geschapen, dat ernstige gevolgen kan hebben. Het ziet er naar uit, dat de kruideniers voet bij stuk zullen hou den, aldus verklaarde ons een insider, en dat deze niet van zins zijn, voor de minister te wijken. De maat is niet alleen vol, zij loopt over. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt in de kringen van de kruideniers zelfs ernstig overwogen, een bedrijfsstaking af te kon digen,' indien de Overheid voortgaat op de huidige weg der geleide economie. Men is er zich weliswaar van bewust, dat een dergelijke staking, waaraan zeker door andere groepen uit het bedrijfsleven zou worden deelgenomen, grote schade met zich zou brengen voor de volkshuishouding, maar men ziet nu eenmaal geen andere uit weg. als de regering het bedrijfsleven op dezelfde wijze aan banden blijft leggen. Meer gematigde elementen zouden het zo ver niet willen laten komen, doch eerder een of meer overheidsmaatregelen willen saboteren. Het behoeft niet gezegd, dat dergelijke conflicten uiterst schadelijk zijn voor de gezagsverhoudingen in Nederland en dat een regering, die leiding wil geven, alles in het werk moet stellen om deze con flicten te voorkomen. Ter nagedachtenis. Op 2 Augustus a.s. zal prins Bernhard als oud-opperbevelhebber der Binnenlandse Strijdkrachten, het laatste sluitstuk van het mausoleum te Ede, het bronzen beeld van de kunstenaar Esser, onthullen. Verbinding met de zee gewenst. Hoe wei de kanalen van Noord-Nederland een voortdu rend obstakel voor de binnenscheepvaart betekenen, ligt er ergens in een donkere kast „het" nieuwe kanalenplan, dat de hoofdwaterwegen van Groningen, Friesland en Drente bevaarbaar wil maken voor sche pen tot 1000 ton. Voor edelsmeden „in spe". De middelbare kunstnijverheidschool in Maastricht gaat aan haar. leerplan een afdeling in edel smeedkunst en kunstsmeden verbinden. Met vuur gespeeld. Tegen het weekblad „De Vlam" zal een strafvervolging worden in gesteld, wegens de titelplaat van 30 Mei j.1., die zowel op zich zelf, als gelet op het hoofdartikel, volgens minister Maarseveen een strafwaardig karakter dragen. Toenemend aantal ongelukken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vonden in de maand Mei van dit jaar circa 3000 verkeersongelukken plaats, waarbij 72 men- sen werden gedood, 519 ernstig gewond en 558 licht gewond. Ook Nederland bedacht. Gedurende de tiende zitting van het intergeallieerde bu reau voor herstelbtalingen werd aan Neder- and een deel der chemische uitrusting en vijf vrachtschepen toegewezen. Foto's onder water. De heer P. N. Wind- meyer te Delft heeft een onder-waterca mera geconstrueerd, waarmee hij aan de Algerijse kust een speciale reportage zal maken van het leven beneden de zeespiegel. Nieuw leven ingeblazen. In de laatste alge mene ledenvergadering van de Nederlandse Brucknervereniging is besloten de vereni ging weer op te richten. Terug naar de Heimat. Dinsdag j.l. werd een begin gemaakt met het wegleiden van ongeveer 8000 Duitsers uit ons land. Tweede deviezenrapport. De minister van Financiën is voornemens een tweede „De viezen-nota" aan de Tweede Kamer voor te leggen, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de bezuinigingen, die naar het oordeel van de regering nodig zijn om het grote tekort in de deviezenpositie t zoveel mogelijk te reduceren. Vlagveitoon. Op 31 Juli komen, voor het eerst sedert de bevrijding, drie Franse oor logsschepen voor een officieel bezoek in de Amsterdamse haven. Gijsbert Gerardus Egbers en Albertha Magaretba Westerbeek hebben de eer U kennis te geven van hun voorge nomen huwelijk, dat zal plaatshebben op30Julia.s des 's morgens om 9 uur. ten gemeentehuize, waar na deKerkelijke inzegening te 9.30 uur. in de Parochie kerk van de H. Familie te Soest Zuid. Soest-Zuid, 13 Juli 1947. Heideweg 41b Nieuweweg 46. Toekomstig adres Juliana- laan 24, Soestdijk. Gelegenheid tot feliciteren op de Huwelijksdag, Park laan 5, Soestdijk. Niet in de gelegenheid zijn de van ieder persoonlijk afscheid te nemen, roep ik langs deze weg al mijn vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. G, F. KOOY. Soesterbergsestr. 14. Soest. A. b. Skymaster Amsterdam Batavia. H. van Amerom en Evelicna R. de Visser geven namens wederzijdse ouders kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Don derdag 24 Juli 1947, om 11 uur, in het Gemeente huis te Soest. Kerkeli|ke bevestiging om 11.30 uur door de wel eerwaarde Heer Ds. E. Groeneveld in de Ned. Herv. Kerk (Emmakerk)te Soestdijk. Gelegenheid tot gelukwen sen na afloop van de dienst in de consistorie. t Soestdijk. Pr. Bernbardlaan 48. Julianalaan 78. Ondergetekende zegt zijn geachte cliënten hartelijk dank voor het vertrouwen en de prettige omgang in de afgelopen jaren genoten, R. van de Grift-. Schoutenkamgweg 8. ONDERTROUWD: K. DE HAAN en P. j. BIMMEL. Huwelijksvoltrekking 23 ]uli 1947. 12 UUR. Ge meentehuis Soest. Soest. v. Lenneplaan 5c, Aagtekerke 72. Feliciteren van 1718 u.. Van Lenneplaan 5c. TE KOOP wit-zijden trouwjapon (m 42) en satijnen schoenen (m. 36). Lindenlaan 3a. RODE BESSEN, kool- en andijvieplanten, Van de Heuvel. Waldeck Pyrmontlaan 67. NET MEISJE b. z. a. per I Aug, v, dag en nacht, liefst in gezin bij kinderen. Br. No. 424 bur. S.C. WONINGRUIL. Gevraagd te Soest of Soest dijk hele woning met tuin in ruil tegen etage met vrije keuken in Utrecht (Wilhel- mlnapark-gedeelte). Telef, aanwezig. Br. 428 bur. S.C. Te koop v.o. KINDERWAGEN in prima staat. Rem brandt- laan 15. KINDERMEISJE gevraagd voor dag of dag en nacht bij Mevr. Gulcher- jonckheer, Kettingweg 37, Baarn. TUINMEUBELEN (nieuw) te koop- Marks. Kerkstraat 25. SOEP- EN BRAAD KIPPEN, braadkuikens bij H. v. Zijfveld, Poelier, Julia nalaan 62. TE KOOP zware dienbak' met schraag en wasbok met wringer. Steenhoffstr. 36 Soestdijk. Tjatihouten COMMODE te koop aangoboden. Tal- malaan 22. STUIT MEST te koop. Nieuweweg 80. SPOED! WONINGRUIL. Wassenaar (centr.) Soest of omgeving. Woning zonnig, rustig op een plein bij kerke®, scho len, tram LeidenDen Haag. Bev. v. en a. tuin- tie» m. aparte uïtg., 4 kamers, badkamer, 2 W.C.'s, zolder met twee kamertjes, plat boven keuk. Gevr. gelijkw. wo ning, ev. groter tot f45 p.m. Br. de Lam aar, p.a. Wald. Pyrmontlaan 2* HET PAROOL, Neutr. Dagbl. f 4.75 p. kw. TROUW, Aigem. Chr. Dagbl. f4.— p, kw. Wendt U dan tot het bijkantoor van deze bladen, dat gevestigd is ten kantore van: Van Weedestraat 35 Tele oon 2566

Soester Courant | 1947 | | pagina 3