Eén volken één wereld. Kinder Bloemencorso UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Jubileum Mannenkoor „Apollo". Wim Wijnman. Sport. voetballen IN DE HOEK. Oiliciële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1 75. 23e JAARGANG - No. 36. Bureau: Van YVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Gfro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 25 JULI 1947. 't Is vijf en twintig iaar geleden, Dat hier in Soest werd opgericht Het Mannenkoor, genaamd Apollo'', i Dat zag het eerste levenslicht. De kleine had bij de geboorte Een vrij behoorlijk stemgeluid; Als 't mondje open ging, dan kwam er I Een flinke dosis klanken uit. De jong geboor'ne ging. aan 't groeien, j De stem geschoold tot hoger rang; j Hij kreeg bij 't klimmen van de jaren Ook veel meer noten op zijn zang. De stok was het probate middel, Hem streng te houden in bedwang; Een goede leiding voor Apollo Was van het allergrootst belang. Apollo is een man geworden, Die in zijn jeugd goed heeft gelieerd; Dank zij de vrees voor 't strenge stokje Waarop hij feilloos reageert. Nu is hij vijf en twintig jaren En staat als fiere, sterke man, Die krachtig is als „Messoforfo'\ Doch ook wat meer ,,piano'' kan. Hij heeft een dosis zelfbeheersing, Maar werd gelukkig nooit verwaand; Hij gaat in 't openbaar optreden, De laatste Dinsdag dezer maand. Om in het Openluchttheater Te zijn echt op zijn maximum, Krijgt hij de hulp van goede vrienden, Koren uit Baarn en Hilversum. Drie mannenkoren geven sametn Een prachtig openluchtconcert; Er wordt gezongen in de bossen, Zoals nog nooit gezongen werd. Tweehonderd mooie mannenstemmen Zullen weerklinken menig uur. Wat zal hun zang daar prachtig klinken, Temidden van die pracht natuur! De vogels, die het bos bewonen En immer zingen 't hoogste lied, Die zullen zich niet laten horen, Zij zingen op die avond niet! Zü luist'ren rondom in de bomen, En iubelen hun zang niet meer, Maar gunnen voor die ene avond Het jubilerend koor.de eer! E. v. E. Toen de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, het voorstel deed. Europa crediet te verlenen, om het uit de moeilijkheden te helpen, rezen er vele vra gen. Een dier vragen is: wat moeten we tegenwoordig onder Europa verstaan? Zo als we het kennen van vóór 1914. van de Oeral tot de Atlantische Oceaan? Of Rus land niet meetellen En welke van de Oost- Europese staten zullen met het Westen meegaan en welke met de Sovjet Het Amerikaanse antwoord luidde: Van Oeral tot Atlantic. Een antwoord, dat ons niet helemaal oprecht voorkwam. Want ze verdroeg zich niet met de communisten jacht, die op het ogenblik in de VS aan de Rusland aanvaardde de uitnodiging. Een aanvaarding, die ons óók niet helemaal op recht voorkwam. Want ze stelde condities, waarvan ze van te voren wist, dat niemand ze zou inwilligen. Parijs mèt Molotof mis lukte. We weten nu, dat Oost- en Zuid- Oost-Europa plus Finland tot Rusland zijn getrokken. Een tweede vraag is: Waarom wil Amerika dit West-Europa helpen? Omdat het in een verdeeld en in armoede weggezakt West- Europa een toekomstige bondgenoot van Rusland ziet. Een insolvente schuldenaar van de kapitalen, die het in de West-Euro- pese affaire heeft gestoken. Het ziet in West-Europa ook een soort buitenlandse Tennessy-valley, een programma van pu blieke werken, dat een door laagconjunc tuur bedreigde Amerikaanse industrie door het dode punt heen kan helpen. Maar bo venal als een „cordon sanitaire", een ge zondheidsgordel, die Russische uitstralin gen naar buiten moet keren. Een gezondheidsgordel? Slechts een deel ervan, want Europa begrenst slechts een deel van het Russische Rijk en ze wordt gesmeed rondom de gehele Unie van Sov jet-republieken. Waar die gordel dun is, kwam de hulp snel in Griekenland en Turkije bij voorbeeld. Waar de gordel erg sleets is geworden, wordt aan de verster king gewerkt. Niet alleen in West-Europa, maar ook in China en Japan. Waar de gordel niet aan directe druk is blootgesteld, in de Indonesische Archipel, is directe hulp niet zo dringend nodig, maar uitgesproken ruzie mogen de delen van het cordon toch niet met elkaar hebben. Een sarcastisch iemand merkte eens op, dat Moskou Amerikaanse leningen aan Engeland verstrekte. Als we óók sarcas tisch willen zijn, zouden we zeggen, dat Moskou Amerika de goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië liet regelen. Maar we zijn niet sarcastisch. Sarcasme past r.iet bij de constatering van het treu rige feit, dat twee volken, die veel aan elkaar hebben te danken, slechts tot elkaar kunnen worden gebracht, door het eigen belang van een derde. Want hoe nauw de verstrengeling ook moge zijn geworden, tussen de belangen van Ame rika en de niet-Russen, de mensheid kan r.iet eerder gerust zijn, voordat het woord van Roosevelt in vervulling is gegaan: Eén volk en één wereld! OP DE VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE. 5 AUGUSTUS. Dit stuk, Soester jongens en meisjes, is eigenlijk alleen voor jullie geschreven, al mogen ouderen het natuurlijk ook lezen. Wij hopen zelfs, dat zij het zullen le zen, om jullie te helpen met wat hierin voorgesteld wordt. jullie weten nog wel, hoe vellen van jullie het vorig jaar mede gedaan hebben aan het kinder-bloemencorso ter gelegenheid van de verjaardag van ons lieve Prinsesje Irene. Maar vonden jul lie dat nu eigenlijk wel een echt bloe mencorso? Ër waren heel veel kindte ren, die het precies begrepen hadden, maar er waren er veel meer, die dachten» dat zij met een tuiltje of bosje bloemen konden defileren voor het jarige Prin sesje en dat was nu juist verkeerd. Wat zo'n bloemencorso dan wél is, wil len wij proberen te vertellen. Alle kin deren, die de Lagere Scholen bezoekén (dus in den leeftijd van 6-13 jaar) mo gen er aan mee doen. Dat is punt één. Zij mogen dit doen, hetzij alleen, hetzij in groepsverband van ten hoogste zes kinderen tesamen, dat Is punt twee. De meisjes, daar beginnen wij mede, die een poppenwagen, een trekkarretjè hebben, versieren dezte wagens en kar retjes met bloemen en linte®, zetten ér een kleiner broertje of zusje in en doen zo mede. De jongens, die eten fiets of autoped rijk zijn, kleden deze voertui gen aan. Misschien zijn er onder jullie, die een bokken- of ponnywagen hebben» die kunnen er natuurlijk iets heel moois van maken. Wij spraken zelfs een ion- gen, die zijn cano fijn wilde opdoffen en versieren en deze voor deze gêle-- genheid op wieletjes wilde medenemén. En als jullie dit nu leest» dan zegt vast een groot gedeelte: „Ik heb geen fiéts, geen autoped, geen poppen- of andere wagen''. Moet dit dan een reden zijn om niet mede te doen? Natuurlijk niet. Wij zeiden het reeds, je moogt het ook in groepsverband doen en dan ga je jezelf versieren met bloemen, heide of linten of wat anders en je vormt een groep met bogen en linten of weer iets anders. Wat dat andere is, zouden wij ïuilie ook graag vertellen, maar het zou niet leuk zijn voor die andere kinderen, die met „dat andere'' voor de dag wil len komen. Waarom de V.V.V. „Soest-vooruit'' er nu zo op aandringt, dat jullie 't allemaal zo mooi mogelijk doen? Kijk, er komt een jury, die tevoren alles bekijkt en de prijzen vaststelt, die zeer mooi be loven te worden. De prijswinnaars krij gen dan prijskaarten om aan hun voer tuig of anderszins te bevestigen. Er komt dan een kleine route naar het Paleis Soestdijk toe en eigenlijk weten wij niet of 't wel verklapt mag worden, maar waarschijnlijk zullen de prijzen, die aan deze prijskaarten verbonden zijn, worden uitgereikt aan jullie door het jarige Prinsesje zelf met haar zusjes Zie, dit is dan toch wel een heel voor name reden om alles zo goed en zo mooi mogelijk te maken. Daar komt nog iets bij. Vorig jaar, toen dit bloemen-corso gehouden werd, konden de prinsesjes er niet zo veel van zien, omdat er veel en veel te grote mensten zich mengde tus sen de kindergroepen. Dit zal dit jaar niet meer gebeuren. Dus jullije komt al léén met je versiering in de Paleistuin. En weten ïuiliewat je hier voor te doen hebt? Je leest maar eens goed de raambiljet ten, die binnen enkele dagen worden opgehangen, dan ga je op één der dagetn van Maandag 28 Juli tot en met Zater dag 2 Augustus naar één der adressen» die hier volgen: Verkeershuis „Solöst- Vooruit", Van Weedestrhat 4, of Foto- handel Louis Mook, Soesterbergsestraaf 24 en jullie meldt je daar aan; je moet daar wel opgeven, hoe je aan dit bloe- men-corso wilt deelnemen, stort dan te gelijkertijd een dubbeltje en je ontvangt daarvoor een kaart, waarop vermeld staat, dat ie deelnemer bent. Dit wordt natuurlijk het mooiste bloe men-corso voor kinderen, dat tot nu toe te Soest en Baarn is geweest, want na tuurlijk zijn de Baarnse schoolkinderen ook ditmaal weer van de partij. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING IN HET PLANKENHUIS. Onze gemeente is nu eenmaal arm aan goede zalen en zeer zeker aan zalen» welke voldoende gelegenheid biedétn voor het exposeren van schilderijen. Waar het kunstschilders-element met een vrij hoog percentage in onze gemeente is vertegenwoordigd, is het te begrijpen» dat de kunstschilders zoeken naar gele genheid om hun werk ook in de plaats hunner inwoning naar voren te brengen. Eén van deze schilders, de heer Wim Wijnman, heeft een schüur, staande op zijn erf, gelegen tegenovter garage Ten- sen, omgetoverd in een smaak volle en artistieke tentoo®sellingszaal. Itn dit zaaltje houdt hij, aangevuld met werk van de bekende Larense beeldhouwer, Anton Radecker, een tentoonstelling van zijn nieuwste werk. Wim Wijnman is een schilder met een wel zeer persoonlijke visie, een even per soonlijk palet en nog persoonlijker schil derwijze. Men kent eigenlijk geen groep, waarbij hij is in te delen, noch een schil der waarmede hij te vergelijken is. Zo als bij vele modernen iaat hij de 3e dimendie volkomen los en behandelt hij zijn schilderijen als het platte vlak, dus zoals de Egyptenaren, de Assyrïeërs en de vroeg-Grieken het deden. Hij laat allerlei begrippen rustig los, maar wei gert de al of niet gewilde nonchalance en negatie in structuur en techniek van vele ionge modernen- Hij abstraheert, sti leert, figureert, kristalliseert, maar vooral, hij mediteert en filosofeert. En hierbij komt soms een sterk gevoel voor humor van de beste soort om de hoek kijken. (Piet). Hij werkt op een even wonderlijke als beheerste wijze. Zijn techniek is zeer solide, tot in het uifjer- ste verzorgd en op een wijze, welke zeer duidelijk de liefde demonstreert, welke deze schilder zijn werk toedraagt. Zijn objecten plaatst hij als het ware in een onbekende bovenaardse sfeer, wélke eigenlijk direct aangevoeld wordt en aanvaardbaar is. Hij mistekent geen lijn, geen kop, geen figuur; alles is solide, concentieus. De schoonheid van zijn lijn is zo natuurlijk, dat zij niet eens als iets bijzonders opvalt. Daarnaast heeft hij een transparante, lichtende klaarheid van kleur, die ons bij sommige schilderijen de illusie geeft alsof men tegen de zon in er doorheen kijkt (De kleine man. Zomer). Bij een ander schil derij treden wij onwillekeurig nader om te zien, hoe de verflaag tot een kunstig emaille is verwerkt (Lente). Tot weer een andere soort schilderijen behoren de mooie composities (Oogstfeest, Huwe lijk). Een speciaal voorbeeld van schil ders-verbeeldingskracht in „Droom", eigenlijk een droom vain Mevr. Wijn man. Aanvankelijk ziet mem op de on derste helft van het schilderij een vreem de wazige witte vlek, zonder speciale beeldvorming. Gaat men enige schreden achteruit, dan ontwart zich daaruit een slapende vrouwenkop met de daarop voorkomende ontspam/ne® gelaatsuitdruk king. Deze zeer immateriële en etheri sche vrouwenkop zweeft in de schil derij en is desondanks scherp te her kennen e® is zelfs goedgelijkepid. Ons gevoel plaatst ons terug in de eeuwig heid. En zo kunnen wij doorgaan. Wijnman is niet alleen een zeer knap schilder, hij is een groot artist met 'n universele, ik zou haast zeggen kosmi sche inslag. Hij is Perzisch, Egyptisch, Chinees en toch is hij zo Hollands, zo echt onvervalst, oer-solide Hollands. Ge lukkig. Het werk van Anton Radecker sluit zich bij dat van Wijnman aan. Als vele mo derne beeldhouwers keert hij principieel terug naar de vorming der vroeg-klassie- ken. Hij heeft voorliefde voor een ge sloten en sterk vereenvoudigde vorm. „Trouw" en „Sluwheid prachtig gesti leerd, en Vrouw met dier" zou ik als voorbeeld hiervan willen noemen. In hun geslotenheid en gave stilering zijn dit zeer mooie beeldhouwwerken. Wij zouden een ieder tem sterkste willen aanraden deze tentoonstelbinmg te bezoe ken. In Soest is het een zeldzame merk waardige gebeurtenis. In ons dorp met zijn prachtige natuurschoon flonkert zij als een kunstig geslepen edelgesteente in een kostbare ring. JEANBART. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. De Woensdagavond ten bate van de NIWIN gespeelde nederlaagwedstrijd K.P.S.Fokker mocht zich in een gro te belangstelling verheugen. In de eerste aanval reeds wist de Fok- ker-midvoor de bal handig over de uit gelopen doelman heen in het verlaten DRINGEND BEROEP. Wil de bestuurder van de auto, die op zo talentvolle wijze het muurtje van ons postkantoor tot een hoopje afbraak reed, zich zo spoe dig mogelijk bekend maken aam om- cfergetekende? Er zijn in ons dorp namelijk nog een paar dergelijke gevalletjes op te knappen, waarvoor wij, althans ik, graag van uw vakmanschap, om op grondige wijze en in minder dan geen tijd een ruïne te fabrieken, ge bruik zouden maken. Zo. En nu maar afwachten en hopetpl» dat de bestuurder van die vrachtwagen een sportman is. Objecten genoeg om z1q kunde bot te vieren. Een luxe wagen deed ook reeds eeü goed gemeende maar zielige poging een begin te maken door eern gedeelte van een hekje te ontwortelen. Nee, hier kunnen we geen dileta®te® gé bruiken. We hebben een man nodig zo als de bestuurder van bovenbedoeld© vrachtwagen, die, zonder persoonlijke ongelukken te maken, in één onstuimi ge ren, ons dorp van alle hekjes en muurtjes bevrijdt, die een Veilig Ver keer" in de weg blijven staan. H. OEKMAN. doel te plaatsen, 01. De K.P.S.-achterhoede drong daarna ver naar voren en was verscheidene keren oorzaak, dat de Fokker-voorhoede in de buitenspel-val lïep. De tweede helft begon met een over wicht der thuisclub en na een kwartier spelen wist K.P.S. gelijk te maken. 11. Langzaam maar zeker kreeg daarna Fok ker het beste van hef spel. De Amster dammers bleken echter over meer uit houdingsvermogen te beschikken en hoe wel K.P.S. fanatiek verdedigde, kon zij niet verhindert®!, dat de gasten ®og drie fraaie doelpunten scoorden en daarmede de stand op 14 brachten. Het einde van deze voor het publiek boeiende wedstrijd kwam met een 41 overwinning voor Fokker. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de door de Raad op 27 Dec. 1946 vastgestel de verordening op de heffing en invor dering van een belasting op toneelver toningen en andere vermakelijkheden Koninklijk is goedgekeurd. Deze veror dening is op 1 Juni 1947 in werking ge treden. Voor belanghebbenden wordt er de aandacht op gevestigd, dat de belasting thans voor alle vermakelijkheden 20 °/o bedraagt en dat slechts gebruik mag worden gemaakt van kaartjes, welke door de gemeente tegen kostende prijs worden verstrekt. Tenslotte wordt nog gewezen op de in houd van artikel 21 der verordening» dat als volgt luidt; Bij aldien enig feit grond oplevert voor het vermoeden, dat belasting ten op rechte niet is geheven of tot een te laag bedrag is geheven, wordt de te wieinig geheven belasting van de belastingschul dige of van zijn erfgename® nagevorderd, zolang niet sedert de aanvang van het belastingjaar drie jaar zijn verstreken. De belasting wordt met het viervoud verhoogd, tenzij de niet-heffing of de heffing tot een te laag bedrag het ge volg is van nalatigheid van de admini stratie der gemeente of tenzij redenen aanwezig zijn om verschoonbaar ver zuim te laten gelden. OPENLUCHTVOORSTELLING. Georganiseerd door de V.V.V. „Soest- Vooruit" vond Zaterdagavond in het Openluchttheater aan de Soesterbergse straaf de tweede voorstelling in het sei zoen plaats. Door het Kunstzinnig To neel werd opgevoerd het blekende stuk van Bernhard Shaw „Chocoladesoldaat". Dit stuk speelt op de Balkan tegen hef einde van de vorige eeuw, op het mo ment, dat de oorlog tussen Bulgarije en Servië voor het laatste land ongunstig is afgelopen. Een satirisch blijspel. Er gaat door het hele stuk een zweem van fijne, vaak scherpe ironie, die de toe schouwer eerder tot een glimlach dan tot uitbundige vrolijkheid stemt. Het sfuk is rijk aan verrassende en komische scë- nes, die het geheel tof een echt blijspel stempelen. Dit goed en op hoog peil staand toneel stuk werd door de medewerkenden op uitstekende wijze vertolkt en de talrij ke aanwezigen, w.o. vele pensiongasten, gaven door hun applaus blijk, hef goede spel fe waarderen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1