W. N. NÏEUWENHUIS m Zal er nu eindelijk gebouwd worden? Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER VOOR ONZE DAMES. Schotland en de Schotten. Sport. voetballen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. De nederlaag wedstrijden, welke K.P.S. ten bate van de NIWIN heeft georgani seerd, werden Zaterdagmiddag voortge zet met de wedstrijd K.P.S. tegen een elftal van het Ministerie van Binnenland se Zaken te Den Haag. In de eerste helft had de thuisclub het beste van het spel en wist dit met 2 fraaie doelpunten tot uitdrukking te brengen. Na de rust, met de felle zon in vde rug, kwamen de Residentiebewoners er steeds beter in, hetgeen verscheidene gevaarlijke aanvallen op het K.P.S.-doei tot gevolg had. De K.P.S. verdediging was echter in buitengewone vorm, zodat de Hagenaars voorlopig geen succes wis ten te boeken. Eindelijk na eein half uur spelen in de tweede hielft had de links buiten der Hagenaars succes, toen een vliegend schot juist onder de lat in de touwen verdween, 21. Enthousiast werd er aan beide zijdein verder gespeeld om een gunstiger uit slag te verkrijgen, maar siecht schieten was oorzaak, dat deze kansen niet wer den benut. Verandering in de stand kwam er dan ook niet meer en toen hef einde van dit geanimeerde partijtje voetbal werd aangekondigd, had K.P.S. een benauwde 21 overwinning behaald. LAWNTENNIS. SOEST 1 PROMOVEERT NAAR DE 2e KLASSE. Door de degradatïe-candidaat, DASH 3 uit Amsterdam met 7-1 te verslaan, pro moveert Soest 1 naar de 2e klasse van de Kon. Ned. Lawnteninis Bond. Door deze overtuigende overwinning - slechts een dames enkelspel gjng verloren - hééft Soest 1 op waardige wijze deze compe titie besloten en verdiend cte promotie naar een hogere klasse veroverd. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Heren enkelspel: A. W. Schuring slaat R. Brand met 6-2, 6-2. G. Soors d'Anco- na slaat H. J. Dorpema met 6-4, 6-0. Dames enkelspel: Me.j S. Moens slaat Mej. T. van Reïjen met 6-4, 6-3. Mej. C. Wilmink verliest van Mej. D. Dijke- ma met 2-6, 3-6. Gemengd dubbel: Mevr. M. Goedkoop en A. W. Schuuring slaan Mej. T. van Reij- en en H. J. Dorpema met 6-3, 6-2. Mej. S. Moens en G. Soors d'Ancona slaan Mej. D. Dijkema en R. Brand met 1-6, 6-4, 6-3. Dames dubbelspel: Mevr. M. Goedkoop en Mej. S. Moens slaan de dames D. Dijkema en T. v. Reijen met 6-0, 6-3. G'. boors d'Ancona slaan' "Brand êh H. J. Dorpema met 6-0, 7-5. Na afloop werd hef eerste team van Soest op waardige wijze toegesproken en gecomplimenteerd met hef" behaalde succes; de dames ontvingen bloemen. Plaatselijk nieuws. DIEFSTAL VAN GROTE ROL TELEFOONKABEL. De politie te Soesterberg heeft de hand weten te leggen op een drietal personen uit Soest, die een grote haspel miet te lefoonkabel van het vliegveld Soester berg hadden gestolen. Zij hebben een volledige bekentenis afgeljegd. De gehéïe rol kabel kon in beslag worden geno men. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagavond, omstreeks 8 uur, had op de Birktstraaf, in hef scherpe bocht oij garage Tensen, een ernstige aanrijding plaats tussen een motorrijder en een vrachtauto. De motorrijder W. de K. uit Amsterdam, kwam uit de richting Amersfoort, terwijl Y2or hem een vrachtauto reed. J. J. v. W., uit Baarn, stak, volgens eigen ver klaring, de linker richtingaanwijzer uit, met de bedoeling de Gallenkamppelsweg in te rijden. De motorrijder verklaar de later echter, dat de bestuurder van de vrachtauto de richtingaanwijzer te laat uitstak. Het gevolg was, dat de mo torrijder met volle vaart tegen het lin ker voorspatbord van de vrachtauto botste, waardoor hij op de straat werd geslingerd en met eem gebroken enkel en verscheidene schaafwonden werd op genomen. De motor werd totaal vernield, terwijl het slachtoffer naar zijn woning te Amsterdam is overgebracht. VLEESVERKOOP. A.s. Donderdag, 's morgens van 9 tot 10 uur, heeft aan het slachthuis ver koop plaats van vlees voor de nummers 4751 tot en met 5100. GESLAAGD. Te Hilversum slaagden nog de volgende leerlingen van de openbare Uloschool voor het diploma A: Ada Monsjou en Jan Lagemaat. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst collecte Ned. Rode Kruis in deze gemeente bedraagt f 1036.60. ONDERZOEK ZWEMWATER SOESTER NATUURBAD. Het resultaat van het onderzoek van het zwemwater van het Soester Natuur bad door het Laboratorium Dr. Meer burg Ligthart te Bussum is als volgt: Temperatuur 23 gr. Doorzicht 140 c.M. Zuurstof direct 7.9 mg/L. Zuurstof na 24 uur 6.2 mg/L, temp. 26.3 gr. Kalium- permagnaatverbruik 29.3 mg/L. Eykman in 1 c.c. water: negatief. Eykman in 0.1 c.c. water: negatief. Eykman in 0-01 c.c. water: negatief. Beoordeling: Vol doet aan de eisen. SPELDJESDAG „HOENDERLOO". Maandag 11 Augustus a.s. hoopt de Stichting „Hoenderloo'' eqn speldjesdag te houden te Soest, Soestdijk, Soiestdui- nen en Soesterberg. Het gemeeinfébqstuur stelde als eis, dat de collectanten de leeftijd van 18 jaar zouden bereikt heb ben. Mogen velen zich opgewekt vóelen» zich voor dit goede werk aan de melden. Zij kunnem dat doen bij Ds. D. van Krugten, Kerkstraat 2, Soest. Hoenderloo heeft financiële hulp drin gend nodig. De Duitsers hebben er veel vernield en de Canadezen hjebben dat voortgezet. Het herstel van alles kost schatten. De inrichting verzorgt momen teel 260 jongens. Wat dat voor jongens zijn? Jongens, wier ouders niet ün staaf waren, hen behoorlijk op te voeden', of die daartoe niet bereid waren. Jongens dus, die dreigen verloren te gaan. Maat schappelijk en geestelijk. Of ze de hulp waard zijn, die Hoender loo biedt? Schrijver van dit artikeltje was ruim 12 jaar hoofd der school van Hoender- loo en Jieeft er zien worden: onderwij- planfer en zelfs één voorzitter ener Christelijke werkliedenvereniging, om van de honderden fatsoenlijke werklie den niet te spreken. Geeft daarom ruim en meldt u aan als collectanf(e). OP DRIE BENEN. Op de Nieuweweg röed een vrachtauto, waarvan, door het loslopen der moeren, een wiel afliep. De wagen werd hierdoor onbestuurbaar en reed tegen die woning van v. d. B. Een lichfkozïjln en twee ruiten moesten het ontgelden. GESLAAGD. Bij de te Utrecht gehouden Ulo-examens slaagden de volgende leerlingen van de R.K. Uloschool alhier: M. v. Bennekom, Nel Rademaker, Ada Roest, Els Wijs muller, Jan Appelhof, Jaap van Breu- kelen, Herman Brandt, Wim Brouwer. Wim Butzelaar, Ad Beijer en Hans He,n- driksen. Slechts één leerling werd afge wezen. UITSLAG VERLOTING. Zaterdag vond de trekking plaats van de loterij, die ten bate van het R.K. Jeugd werk werd georganiseerd. De hoofdprijs, het radiotoestel, viel op lotnummer 2018, strijkijzer 1530, sierkan 2113, asbak 512, leesboeken 1246 en 1616. thermosfles 1859, fles eau de cologne 3, lepel en etui 2924, siervaas 2213," brie- venweger 255, sigarettenetui 2152. VERKEERSZONDAARS. Twee autobestuurders, die de maximum snelheid overtraden en 6 fietsers» die het bij avond zonder licht waagden* gin gen oo de bon. NAAR DE HEIMAT. Twee duitsers, die op illegale wijzie over de grens waren gekomen, werdjén hier aangehouden eni naar de heimat terug gezonden. GROTE SLANG BIJ WONING. Nu de droogte blijft aanhouden komt hef ongedierte soms heel kort bij de woningen, om aldaar mogelijk iets van haar gading te vinden. Dat ondervond Mevr. v. W., wonende aan de Pijnenbur- gerlaan alhier. Voor de deur van haar woning kron kelde een grote slang, die totaal geen schuwheid voor de mensen vertoonde. Nadat hef dier het tijdelijke voor hef eeuwige had verwisseld, bïetek, dat het een lengte had van meer dan 1 M. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 NIWIN STEMPELTOCHT. Gedurende Augustus en September or ganiseert de NIWIN-Streekcómmissie te Zuid-West Utrecht een stempiel- tocht door Zuid-west Utrecht voor rui ters, voetgangers, fietsers, watertojejris- ten, motorrijders, automobilisten enz. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar ge stéld. opgaven aan het Raadhuis te IJselistein, en bij de V.V.V. „Soest-vooruif". In schrijfgeld minstens f 1.50 per persoon. POSTDUIVEN WEDVLUCHT TEN BATE DER T.B.C.-BESTRIJDING. Zoals wij vorige week reeds meldden, had j.1. Zondag de wedvlucht plaats van af Venlo, afstand 110 K.M., georgani seerd door onze twee plaatselijke post- duivenverenigi|nigt.n) waarvan de baten bestemd zijn voor de vereniging van T.B.C.-bestrijding te Soest. De resulta ten van de postduivenvereniging ,,De Zwaluw" waren als volgt: G. Hooijer 1- 13-18-66. A. Priem 2-78. C. van Soest 3-7-9-38-45-47-50-6377. G. Geïjtenbeek 4-43-32. Sj. Rijksen 5-25-59-60-71-73. J. Stalenhoef 6-14-44-62-67. J. Wïjnands 7- 54-79. J. Herwaarden 10-12. P. v. Brie- nen 11-26. A. Rijksen 15-80. H. Gorissen 16-28-29-39-40-52-57-65. H. Onwezen 17 -21. DL Radstok 19-37. A. Logtenstein 20-27. J. Kamerbeek 22-33-34 46-56-76. G. Haks 23-61. J. Rausch 24-35-68. E. Su- fefasop'fMc"''?; JKruseman 31-49 53. J. vjaasoeek jz-jó-^. j. k,JKSCii n. i. v. Breukelen 51-75. G. Visser 65-69. J. v. Brakel 64. Aankomst eerste duif 11 uur 3 min. 47 sec., laatste prijswinnende duif 11 uur 21 min. 24 sec. Er waren ruim 300 duiven in concours. DE VIERDAAGSE. Aan de vierdaagse adstandmars, welke vorige week in een verzengende hitfé plaats had, werd, voor zover ons bekend, door 17 plaatsgenoten deelgenomen, waarvan er vijftien de tocht volbrach ten, n.1. de dames De Bruin, Jurg en de Ruig en de heren J. A. van ArkeL H. oreeschoten, Buhrman, J. Groart, Kas pers, B. Koppen, E. Majoor, T. v. d- Meuien, J. F. A van Noesei, P. Rerooij. ten Kate en Schlebaum. A's bjfzonderheid kan worden vermeld, dat Mei. De Bruin 69 jaar oud is en het volbrengen van de mars door haar dón ^r°fe Pres^af'e geno-emd mag wor- Van het politiecorps volbrachten drie agenten de tocht, „.I. de heerrn H Breescnofen, Kaspers en T. v. d. Meuloa loen zy Zaterdagmiddag te Soest terug- orTcWt'ri|en z!> door het bles tuur van s.f.ö.v. op het bureau van inspecteur Voerman ontvangen, alwaar zij door de wnd. burgemeester, wethouder W. G v Zadelhorf, op waarderende wijze werden toegesproken. Als voorzitter van S.P.S.V. sprak ook inspecteur Voerman de drie leden van S.P.S.V. toe. Ook bracht hij 'hulde aan de heer Houkes als verzor ger en aan Mevr. Kaspers» die geduren de marsdagen voor de inwendige mens had gezorgd, waarvoor zij een fraai bouquet in ontvangst moest nemen. Een bijzondere aardige attentie was in gekomen van collega's, die momenteel in Indiè verblijven, n.1. de herejn Den Ou den en Schalkx. Namens hen werd het driemanschap, behalve gelukwensen ook een fraaie tuil bloemen aangeboden- De dames De Bruin en Jurg en de he ren Groart, Van Noesel en Buhrmanm, leden van de wainidelsportvereeniging „De Eemkanters", arriveerden om kwart voor vijf Zaterdagmiddag aan 't station Soest, alwaar zij door de leden van de club werden verwelkomd en in de bloeme tjes gezet. SOESTERBERG. JUBILEUM R.K. SCHOOL. Donderdag 31 Juli a.s. heeft de viering plaats van het 25-jarig bestaan der R.K. school. De indeling van de dag is als volgt: Na de H. Mis van 8 uur, waarin de schoolkinderen aanwezig moeten zijn, is er voor hen in Huis ten Halve een ge zamenlijk ontbijt. De huldiging vangt aan te 11 uur pre cies. Genodigden en ouders der kinde ren worden verzocht vroegtijdig aanwe zig te zijn. De kinderen worden hierbij niet toegelaten. De feestmiddag voor de kinderen is eveneens toegankelijk voor de ouders, doch niet voor de kleuters. Voor hen is het Vrijdagmiddag (1 Aug.) feest in Huis ten Halve. Ook daar zijn de ou ders welkom. Des avonds te 8 uur worden de ouders en de parochianen in Huis ten Halve verwacht. Op de dan te houden feest avond worden geen! kinderen toegelaten. Het comité verwacht, dat de katholieken van Soesterberg blijk zullen geven van hun medeleven door h^t uitsteken van de vlag. PASSAGIERSLIJSTEN TER INZAGE. De passagierslijsten van de m.s. „Kota Inten", ,.Sumatra en „Johan de Wit" liggen ter inzage op de Hulp-secretarie, Montgomeryweg 82. Vermoedelijk aan komst: Sumatra 31 Juli, J. de Wit 5 Augustus beiden te Amsterdam en Kotq Intcn 7 Augustus te Rotterdam. ZOMERCONCERT. In het kader van de ruilconcerfen wlerd Donderdagavond in de muziektent aan de Kampweg een concert gegeven door de Soester Harmonie „Patïëntia Vincif Omnia", directeur de heer P. F. Kort. rustige olekie, waar de uitvoering plaats had, op enige afstand van de hoofdweg gelegen, leent zich bijzonder goed voor een openluchfoomcerf. Het was jammer, dat de belangstelling niet groter was, caar een welgekozen pro gramma, bestaande uit een achttal zeer gevarieerde nummers, of loffelijke wijze werd uitgevoerd. Vooral de ouverfurte Dans la Bruyère van Govaert tn La Fes- ta oplendora van Kok kwamen bijzonder goed tot hun recht, wat ook gezegd kan worden van de melodieuze schone Mei morgen van Bisselimk. Het was een goede maatregel, dat er voor zitplaatsen was gezorgd. Men heeft op deze mooie zomeravond kunnen genieten van goede concertmu ziek en de aanwezigen,, die blijk gaven van hun grote instemming met het ten gehore gebrachte, zien de Soester Har monie hier gaarne terug. Het is daar om te hopen, dat de proef met de ruif- concerten in.' onze gemeiente slagen moge. Java-Hotefc bif Nieuwer- hoek vraagt NETTE WERKSTER. Persoonlijk aanmelden. TE KOOP radiobuizen en omiderd., versterker, 4.5 watt; aquarium en enkele boe ken. Noorderweg 20. Voor- en achterover werd hij geschud. De kameel was opgestaan en verder ging de tocht dwars de woestijn door. Hef was een ellendige reis en de zon maakte de kruik tot een hete oven. Eindelijk kwam tot zijn grote verlich ting het eind van de dagreis. De kruik werd weer op de grond gezef. Een kamp werd opgeslagen, en toen de maan op kwam, werd alles stil. AlTeen enige schildwachten waren uitgezet. lich«pRb-b Waakf.e- J°™ bet donker was lichtte hy voorzichtig het deksel op en heel voorzichtig stapte hij uit de kruik en op zyn buik voorfkruipond, trachtte EEN NIEUW WINDJAK. hij bij de paarden te komen* die iets verder stonden te grazen. Het windjak is de laatste jaren meer en meer ingeburgerd. Het is dan ook echt een practisch kledingstuk voor on ze jeugd, ïn het bijzonder voor de jon gens. Als ze een lekker warm windjak hebben, behoeven ze bijna nooit die las tige jas de dragen, waar ze zo'n hekel aan hebben. Het vervaardigen van een windjak is niet lastiger dan het maken van een blouse. Als de stof dik is, moeten we er met het knippen echter rekening meé houden, dat het kraagje eenmaal van stof en eenmaal van voering wordt ge knipt. Nemen we de stof dubbel, dan komt de kraag niet mooi plat te zitten. Zijn de zijnaden van rug- en voorpand gestikt, dan worden deze panden van boven ingehaald en aan het stukje ge zet. De mouwen worden eerst dichfgle- stikt. Dan worden ze aan de onder kant gerimpeld en wordt het manchetje er aan gezet. De ruimte aan de kop van de mouw wordt in plooitjes gelegd. Nu zijn de mouwen klaar en worden zij in de blouse gezet. Het kraagje wordt aan de verkeerde kant gestikt, omgedraaid en platgeregen. Bij het opzetten wordt de goede kant van het kraagje tegen de verkeerde kant van het windjak gelegd en gestikt. De voeringkant van het kraagje met een klein stukje op de blouse genaaid. Voor de sluiting kan een ritssluiting ge bruikt worden, doch het windjak kan ook heel goed met drukknopen of knoop en knoopsgat worden gesloten. Hiervoor moet dan echter aan beide helften van het voorpand, middenvoor 2 tot 3 c.m. extra worden aangeknipt. Tof slot wor den de kleine plooitjes in de taille ge stikt en het zoompje afgemaakt. Het vervaardigen van een broek gaaf op de volgende wijze: Vóór de zijnaden van het broekje wor den gesloten, worden de zakken ïngiezef. Daarna worden de zijnaden dichtgestikf. Bij de sluiting wordt aan de rechter- kant een stukje aangezet voor de kno pen. De linkerzijde krijgt een dubbiel tegenbeleg, waarin de knoopsgaten wor den aangebracht. De middenachfernaad wordt tot aan het kruis dichtje- stikt. Nu wordt het broekje verder ge sloten. Aan de achterkant worden in de taille nog een paar figuurnaadjes ge stikt. Voor afwerking zetten we 'n band op het broekje. De pijpen worden op de goede lengte gezoomd. Wanneer we een vouw in de broek persen, leggen we die vier zijnaden op elkaar. Van deze modellen kunnen patronen a fl worden besteld bij het „Patronen- huis" te Amsterdam, Middenweg 200. De patronen zijn verkrijgbaar voor de leeftijd van 6-16 jaar. Na ontvangst van een postwissel, waar op vermeld: No. 4687, leeftijd jaar, wordt het patroon per omgaande toege zonden. Op iedere drie aanbestedingen nog slechts één gunning. Nooit is huizenbouw zo nodig en tegelijk zo moeilijk geweest, als op het ogenblik. Men sen zitten bij duizenden opgepakt in totaal onvoldoende ruimten. Duizende jonge pa ren wachten op een woning om te kunnen trouwen, duizende anderen haken naar de dag waarop een eind zal komen aan het gedwongen samenwonen. De oorlog ligt al weer ruim twee jaar achter ons en de men sen worden ongeduldig; doch bouwen is duur en arbeiders en materialen zijn zeer schaars. Het was dan ook een reden tot grote voldoening, toen in de afgelopen maanden een lawine van aanbestedingen loskwam, want het aanbesteden van bouw werken is immers de eerste stap naar de uitvoering. Doch alleenwanneer op die aanbesteding een gunning volgt, d.w.z. een opdracht aan een der inschrijvers om het werk op zich te nemen. Met deze gunningen gaat het echter allesbehalve vlot, in de grote steden zelfs zo stroef, dat er vrijwel geen bouwplan tot uitvoering komt. Van architectenzijde werd ons medegedeeld, dat de oorzaak daarvan ligt in het feit, dat vrijwel alle inschrijvingen op de aanbe stedingen belangrijk uitkomen boven de normen, die de regering heeft gesteld. De overheid heeft n.1. zoiets als maximumprij zen voor het bouwen vastgesteld, of beter gezegdrichtprijzen, waaraan de aanbe stedingen worden getoetst. Volgens de ar chitecten zijn deze regeringsprijzen te krap berekend en zouden ze ongeveer 20% ho ger moeten zijn. Hun aanbestedingen zijn daardoor alle veel te duur. Het resultaat is dat er niet gegund wordt en dat er dus, ondanks de aanbestedingen, niet gebouwd wordt. Wij hebben hierover ons licht opgestoken bij het Ministerie van Openbare Werken, waar men ons mededeelde, dat het nog te vroeg is om een overzicht te kunnen geven van de resultaten der zeer talrijke aanbe stedingen der vorige maand. De Minster heeft n.1. in Mei besloten dat vóór 1 Juli alsnog bouwplannen konden worden inge diend en aanbesteed, zelfs wanneer zij uit gingen boven het aan iedere gemeente toe gewezen „bouwvolume". Het bouwvolume is het aantal kubieke meters te bouwen woonruimte, dat voor 1947 was uitgege ven. In de loop van Mei bleek echter, dat in tal van gemeenten de plannen niet ver genoeg gevorderd waren om het bouwvo lume van dit jaar te kunnen halen; van daar de vergunning aan gemeenten, die grotere plannen hadden om meer aan te besteden dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Deze aanbestedingen vlogen toen de deur uit en het gevolg was, dat bijv. in één nummer van het weekblad Cobouw niet minder dan 7000 woningen werden aanbe steed. Daarop kwamen massa's inschrijvin gen binnen en deze moeten nu worden be oordeeld, hetgeen uiteraard vrij veel tijd kost. Intussen schijnt het inderdaad wel waar te zijn, dat het merendeel der in schrijvingen vrij ver boven de normen uit gaat. Van de behandelde gevallen kon om streeks een derde dadelijk worden gegund, terwijl voor vele andere objecten nader overleg wordt gepleegd. Is het verschil tusen de laagste inschrijver en de rege ringsnorm niet al te groot, dan wordt ge tracht in gezamenlijk overleg met archi tect en opdrachtgever in het project zoveel bezuinigingen aan te brengen, dat alsnog gegund kan worden. Hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat een te groot aan tal gunningen toch weer niet uitgevoerd zou kunnen worden wegens tekort aan ar beiders, materialen en aan bedrijfskapitaal van de aannemers. Het is dus zeer wel mo gelijk, dat het aantal gunningen niet ver zal afwijken van de werkelijke bouwcapa citeit van ons land. Op onze vraag of het juist is, dat de grote steden er in dit opzicht slechter voor staan dan de kleinere plaatsen, werd in het alge meen bevestigend geantwoord. Blokjes van enkele tientallen woningen zijn nu eenmaal gemakkelijker uit te voeren dan bouwplan nen waarin gehele stadswijken zijn be trokken. Op het platteland zijn bovendien de bouwkosten lager en zo is het begrijpe lijk dat een plattelandsplan sneller tot uit voering komt dan massale woningbouw in de steden. Ook kan men in dit opzicht ver schil constateren tussen de forensenplaat sen en de echte plattelandsgemeenten. In de eerste categorie stelt men hogere eisen aan de woning wat uiterlijk en inrichting betreft, hetgeen de kosten hoger maakt. Hoe soberder echter het ontwerp, des te meer kans op een spoedige uitvoering. Toen wij tenslotte nog vroegen hoe het bouwplan 1947 er voor stond, zide men ons, dat natuurlijk gestreefd wordt naar tot standkoming van zoveel mogelijk wonin gen, doch dat daarbij iedere prijsopdrij vende opeenhoping van werk moet worden vermeden. Men moet het niet zo zien, dat het gehele bouwplan voor het eind van het jaar voltooid zal kunnen zijn, want steeds zal een belangrijk aantal bouwwerken eind December nog in aanbouw zijn, zodat men niet moet rekenen met het aantal opgele verde woningen, doch met het tot stand gekomen „bouwvolume", dat wil zeggen het aantal kubieke meters woninginhoud, dat gebouwd is, al zijn deze huizen nog niet voltooid. Een „Flying Dutchman", de „Edam", bracht mij in precies 2% uur van Schiphol naar het prachtige vliegveld Prestwick aan de Westkust van „Bonnie Scotland". Ge legen op ca. zestig kilometer van Glasgow, was deze luchthaven tijdens de oorlog een der allerbelangrijkste Britse vliegvelden, waar in ruim vier jaar tijds niet minder dan 30.000 vliegmachines uit de Verenigde Staten arriveerden. De outillage van Prest- wickAirport is voortreffelijk, er zijn ge weldige werkplaatsen en montagehallen en een hotel met 400 bedden, alles zeer wijd en ruim aangelegd. Ook thans is er nog een levendig militair luchtverkeer. Boven dien passeren hier regelmatig toestellen van de KLM (AmsterdamPrestwick New York v.v.), van de BOAC (Londen PrestwickNew York v.v.), van de Air France (ParijsPrestwick v.v.), de Trans Canada Airlines (MontrealPrestwick v.v.de Swedish Airlines (StockholmKo penhagenNew York v.v.), de Lilea Aero- postal Venezolana (CaracasNew York PrestwickRome v.v.) en tenslotte is Prestwick het uitgangspunt van diverse luchtlijnen van de Scottish Aviation Ltd.: naar Reykjavik, Belfast, Faroer-eilanden enz. De overgang van het fraaie Ayrshire via

Soester Courant | 1947 | | pagina 2