Bakkers-vacantie. 300000 woningen tekort! Onze WeekspiegeL Kinderpoo's Jantje van Alles Voetbal. de voetbal gaat weer rollen. Nu het gesloten seizoen wéder achter de rug is, gaan de meeste clubs zich sè- rieus voorbereiden op de komênde com- petitie„ die op de tweêde Zondag in Sep tember weder eén aanvang neemt. Ook onze plaatselijke vereniging S.E.C. wü de nog resterende wéken, die voor de aanvang van de competitie beschik baar zijn, benutten voor het spelen, van oefenwedstrijden voor het vêrkrijgeai van een zo sterk mogelijke opstelling. Daartoe heeft het bestuur van S.E.C. op haar terrein nederlaagwedstrijdèn ge- I organiseerd, waaraan een drietal vèrqni- gingen hun medewerking hebbén toege zegd, n.1. A.P.G.S., het sterke Amster damse politie-elftal, spelendê in de 3e klasse van de K.N.V.B., A.F.C. 2, ook al een Amsterdams elftal, spelênde in de Reserve le klasse van dé K.N.V.B. en ten slotte B.V.C. uit Bilthoven, voor de Soesters geen onbekende. Zoals men ziet, waardige tegenstanders, waarvan de S.E.C.-spelers nog wel iets kunnen leren. Verder prijken er nog enkéle wedstrijdielm op het programma, zodat het de S.E.C. - leden niet aan oefening ontbréekt. Hef programma ziet er als volgt uit: Zondag '17 Aug. S.E.C.—A.P.G.S Woensdag 20 Aug. Baarn—S.E.C. (op 't K.P.S.-trrein)» Zondag 24 Aug. S.E.C.A.F.C. 2 Zaterdag 30 Aug. HuizenS.E.C. Zondag 31 Aug. B.D.C.S-E.C. (Opening B.D.C. -terrein). Zondag 7 September S.E.C.B.V.C. Voor a.s. Zondag is dus vastgesteld de wedstrijd S.E.C. tegen A.P.G.S., welke wedstrijd wordt gespeeld op het S.E.C. - terrein in het Burg. Dekefhpark. Aan vang 4 uur. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN K.P.S. Woensdagavond werd op het K.P.S.-ter rein aan de Praamgracht de laatste van de serie nederlaagwêdstrïjden gespeield. K.P.S. bond de strijd aan tegen een élf- tal van Belasting Ambtenaren uit Baarn en zoals het gewoonlijk gaat, trokken ook nu de belastingmannen aan het langste eind. Zij wonnen met 2-4. Enige felle schoten van de Baarn-rêchfs- buiten werden aanvankelijk fraai door de K.P.S.-doelman gestopt, maar toch kwam van deze zijde het eérste doel punt, toen, na een kwartier spelén, dq midvoor van dichtbij inschoot (01). K.P.S. zette daarna met verre trappen haar voorhoede aan het werk. Een hiêr- uit gevolgd ver opdringen werd K.P.S. noodlottig. Het werd 20, waarmede de rust inging. In de tweede helft ging dé wedstrijd vrij- -< we] gelijk op. Uit een scrimmage voor het K.P.S.-doel wist Baarn profijt te trekken en de bal in het K.P.S.-doel te werken. (03). Zienderogen werd de thuisclub nu stér ker en het was ten volle vérdieind, toen de K.P.S.-voorhoede er kort na elkaar in slaagde de Baarnse doelverdèdigeir te passeren (23). Enige minuten voor het einde zag Baarn nog kans de eindstand op 24 te bren gen. Het resultaat van de nederlaagwédstrij- den is, dat het Baarnse Politie-elftal, dat K.P.S. een 17 nederlaag toebracht, win naar werd van dit fournooi, daarmede beslag leggend op de fraaie uitgeloofde beker. Tot besluit van dit fournooi wordt Woensdag 20 Augustus a.s., op het K.P.S- terrein een eré-wedstrijd gespeield tus sen de eerste elftallen van de V.V. Baarn en S.E.C. uit Soest. Direct na het beëindigen vain dezé wed strijd zal Z.K.H. Prins Bernhard per soonlijk de prijzen aan de winnaars uit reiken. Zowel te Baarn als te Soest is gele genheid zich vooruit van een toegangs bewijs te voorzien. Te Soest zijn dê- 1 ze verkrijgbaar bij De Leest, Braamwêg 1 12; P. Steur, Steenhoffstraat 54; G. H. j v. d. Broek, Nieuweweg 4; De Jong. Ko- ningininelaan 6 en Bureau Amersf. Crf., Torenstraat. Plaatselijk nieuws. OUDERDOMSVOORZIENING. In dit nummer komt een belangrijke ad vertentie voor betrefféndie de oudor- domsvoorziening. Aan de inhoud dezer advertentie kan nog worden toegevoegd, dat te Soest de i formulieren kunnen worden afgehaald van 18 tot 23 Aug. aan hef; bureau socia le zaken. Steenhoffstraat terwijl, in vér- band met de grote afstand voor oude re personen, op Maandag 18 Augustus noó een speciale uitreiking zal plaats I hebben in enkele lokalên in verschil! en dq delen der gemeênte. n.1. van 8-10 uur in zaal v. d. Broek, Nïeuwstraat 57; van 11-1 uur in de Chr. School op Hees en van 2-4 uur in rusthuis-..Buitenzorg''» Heideweg 52. SOESTERBERG. VLIEGTUIG WEDSTRi TDEN. De traditionele vliegtuigwedstrijdên, weil- ke jaarlijks georganiseerd worden door de Voetbal -en Athlefiekvéraniging „Soes- terberg'', zullen ditmaal plaats hebben op 17, 24 en 31 Augustus. De bezetting van dit tournooi zal ook ditmaal weer zeer sterk zijn door dèell- name van alle le klassers uit de afd. Utrecht en twee nieuwè eerste klassiers. Ook de houder van de wisselprijs, de V.V. „Vreeswijk*' zal van de partij zijn, alsmede de winnaar vain 1945, de V.V. -De Stichtse*'. Het programma voor de Vliegtuigwed strijden is als volgt: 17 Augustus, 13 uur A. V.V.O.G.—B. K.D.S. 14.30 uur- C. SoesterbergD. H.D.S. 24 Augustus. 13 uur E. VreeswijkF. De Stichtse. 14.30 uur G. P.V.W.—H. Naar- den. 31 Augustus. 13 uur. Demi-finale winnaar AB—winnaar CD. 14.30 uur Demi-finale winnaar EF—winnaar GH. 17.00 uur. Fi nale winnaar ABCDwinnaar EFGH. Bouwvakarbeiders per vliegtuig naar geteisterde gebieden? Aldus werd tijdens een excursie van jour nalisten naar Zeeuws-Vlaanderen en de Be tuwe door mr. Dekker, verbonden aan het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting, meegedeeld. Men hoopt, dat dit als een attractie zal werken, zodat de bouwvakarbeiders geen dagen meer hebben te verliezen met lange treinreizen. Preciese mededelingen konden nog niet worden ge daan. „Want", zei de heer Dekker, „dat hangt alles nog in de lucht." In elk geval is het aan de journalisten, die enkele dagen in verschillende arbeidskampen in de ge teisterde gebieden bezochten, duidelijk ge worden, dat de wederopbouw meer nog dan aan gebrek aan materiaal lijdt aan een te kort aan arbeiders. Het grote tekort. Zijne Excellentie Minister Neher hield in het kamp te Randwijk in de Betuwe een uitvoerige toespraak tot de journalisten en hij beantwoordde een uitgebreide reeks van vragen. Gedurende de oorlogsjaren stond de woningbouw vrijwel stop, het oorlogs geweld beschadigde of vernielde een klein half millioen woningen. Veel daarvan is thans hersteld, maar een achteruitgang van 70.000 woningen is gebleven. En dat terwijl we er per jaar nog 40.000 woningen bij hadden moeten hebben, want de bevolkings aanwas ging immers door. Nu heeft Nederland een woningte kort van 300.000 woningen. Dat be tekent: één op de acht gezinnen woont bij anderen in. Binnen tien jaar, te beginnen met 1951, zul len wij dat tekort overwinnen, als er per jaar 70.000 woningen worden gebouwd. Daarvoor zijn 165.000 geoefende en ge schoolde bouwvakarbeiders nodig. Voor de oorlog beschikten we in ons land over 135.000 bouwvakarbeiders. Hun aantal is niet uitgebreid, zodat we er 30.000 tekort komen Dan staat de Wederopbouw verder nog voor de noodzakelijkheid om de bouwvak arbeiders uit de minder beschadigde stre ken naar de geteisterde gebieden over te brengen. Dit gaat natuurlijk zonder enige dwang, alleen worden deze arbeiders hun reisuren vergoed, zodat ze 54 werkuren per week betaald krijgen, elk weekeinde thuis kunnen zijn en in behoorlijk ingerichte kampen onderdak, verzorging en ontspan ning krijgen. Er zijn op het ogenblik reeds 41 van die kampen, waar 7942 bouwvak arbeiders ondergebracht kunnen worden en 31 kampen met plaatsruimte voor 5406 ar beiders, zijn in aanbouw. Men is dus weldra gereed om ruim 13.000 arbeiders in de ge teisterde gebieden op te nemen. Maar er zijn er nog te weinig beschikbaar, alles bij elkaar zijn er nog maar een 7000 man bezig de geteisterde gebieden op te bouwen. „Het werk bevalt ons!" De kampen zijn behoorlijk ingericht, er is alles gedaan om ze zo te maken, dat de arbeider zich niet voelt „alsof hij zijn benen onder andermans tafel moet steken" ge lijk minister Neher het uitdrukte. Naar ons door verschillende arbeiders werd ver zekerd, wordt er prettig gewerkt, de stem ming is goed en er heerst een goede geest van samenwerking. De voeding is goed en overvloedig, de gehuwden behoeven daar niets voor te betalen, de ongehuwden be talen een gulden per dag. Er wordt veel gedaan voor ontwikkeling en ontspanning: toneelvoorstellingen, film vertoningen, muziekuitvoeringen, enz. Dit alles wordt door het Rijk bekostigd.Alle grote dagbladen zijn in de cantines aan wezig, verscheidene weekbladen, terwijl er verder nog een bibliotheek voor allerlei lec tuur zorgt. Er is ook gelegenheid voor vak scholing, waarvan een ruim gebruik wordt gemaakt. We vernamen van arbeiderszijde, dat het arbeidstempo het vooroorlogse reeds weer benadert. De arbeiders zien voor hun ogen, dat hun arbeid rechtstreeks aan noodlijdende men sen ten goede komt. Dat geeft hun grote voldoening. Zwarte bouw moet stop! In de grote steden vooral wordt nog veel „zwart" gebouwd of er wordt al te grif toestemming gegeven voor bouwwerkzaam heden, die niet of nog niet dringend nood zakelijk zijn. De regering zal nu van de gemeenten medewerking vragen, zodat de vele, millioenen kostende, niet absoluut noodzakelijke bouwwerkzaamheden per sé worden verboden. Er zijn, afgezien van de herstelde licht be schadigde huizen, thans reeds 87.000 nood woningen gebouwd, 5.600 noodboerderijen en eenzelfde aantal noodstallen. Op dit ogenblik zijn er 13125 woningen in aan bouw of gegund. Er zal van nieuwe tech nische mogelijkheden in 't bouwbedrijf pro fijt worden getrokken, voornamelijk om op deze wijze ook met minder goed geschoolde krachten de best mogelijke resultaten ta bereiken. Over twee jaar zullen de zwaar beschadigde huizen alle hersteld zijn en over tien jaar zal het plan tot overwinning van het woningtekort verwezenlijkt moeten zijn. In vergelijking met andere landen wordt er in ons land harder opgeschoten met de wederopbouw. Maar de regering, bij monde van minister Neher, doet een dringend be roep op de bouwvakarbeiders om mee te helpen, opdat de zwaarst getroffenen het eerst geholpen kunnen worden. Er is nu materiaal genoeg om alle verstrekte bouw opdrachten uit te voeren. Het komt nu „op de mennekes" aan! MOEILIJKHEDEN VAN HET BOUWBEDRIJF De bouw van nieuwe woningen zal dus voor gaan! Dat heeft Minister Neher aan de journalisten verteld bij hun rondgang door het zuiden van het land. En zij hebben zich er daarbij van kunnen overtuigen, dat de bouwarbeiders, die daarbij aan het werk worden gesteld ,een goed onderdak vinden in de 70 kampen, die voor hen zijn of wor den gebouwd. Nu is ongetwijweld in de streken in het zuiden van ons land, waar de oorlog het felst heeft gewoed, de be hoefte aan woningen zeer groot. Doch dat neemt niet weg, dat ook in andere provin cies, met name in het noorden, gebouwd moet worden. De bouwpropaganda voor het zuiden en de inrichting van de kampen doen echter het gevaar toenemen, dat geschoolde krachten uit het noorden zullen wegtrek ken, waardoor de wederopbouw en de uit breiding van de woongelegenheid in die pro vincies sterk worden belemmerd. Reeds thans heeft men niet voldoende mensen om de in uitvoering zijnde bouwwerken vol doende snel te kunnen voltooien en met name in Groningen verwacht men daarvan een belangrijke vertraging van het pro gramma. In het noorden is men dus geens zins ingenomen met de propaganda, die voor bouwprojecten in de zuidelijke pro vincies wordt gemaakt. Men zegt: laat men liever in die provincies in snel tempo een zo groot aantal arbeiders in het bouwbe drijf opleiden; dat zou beter zijn, dan de arbeiders uit andere streken weg te trek ken. Bij dit standpunt sluiten wij ons aan. De moeilijkheden in het bouwbedrijf, even als in de industrie en in de landbouw, ver eisen in de eerste plaats het opleiden van nieuwe, geschoolde krachten in groot aan tal. De tegenwoordige rijkswerkplaatsen zijn, hoewel goed, totaal ontoereikend om in de behoefte aan nieuw opgeleide arbei ders te voorzien. Alle aandacht moet daar om worden geconcentreerd op vakopleiding op grote schaal. ZIJN DE RIJKSBEMIDDELAARS STRUISVOGELS? De rijksbemiddelaars zijn geen gemakkelij ke heren. Zij stellen lonen vast en wee de gene, die de euvele moed heeft meer te be talen. Eigenlijk zijn het dus geen rijksbe middelaars, maar rijksdictators. Boeren, die hun arbeiders zien wegtrekken om in transport- of bouwbedrijf meer te verdie nen, krijgen zware boeten als zij aan hun arbeiders, terwille van het binnenbrengen van de oogst, hetzelfde, loon betalen en bo vendien worden zij nog behandeld als men sen, die de maatschappelijke orde ontwrich ten. Er zijn echter ook ondernemers, die het listiger doen. Die geven aan hun arbeiders geen hoger loon en geen „ontoelaatbare gratificatie" aan het eind van het jaar, maar bieden hun personeel een gezellige dag aan. Zij organiseren een rijtoer met autobussen, betalen 'n lekker eetpartijtje, en doen dit alles op een dag, die voor de normale arbeid bestemd was. In de confec- tieindustrie, waar men vecht om personeel, is het reeds in verschillende plaatsen alge meen gebruikelijk geworden en de rijksbe middelaars hebben tegen een dergelijk „verzetje" geen bezwaar. Maar nu komt er een fabrikant, die zijn mensen een eenvou dig rekensommetje voorlegt. Het dagje uit kost zoveel gulden per deelnemer; wat heb ben jullie liever: het geld, dat we anders aan de feestdag besteed zouden hebben, contant in de hand en de dag normaal door werken of hebt ge liever de dag ontspan ning Als het personeel zegt, geef mij maar het geld in handen, dan komen de rijks bemiddelaars weer en zeggen: „Foei, me neer, dat is een verkapte loonsverhoging!" En de uitkering gaat niet door! Is dat struisvogelpolitiek of niet! EUROPA MOET TOT EENHEID KOMEN Het botert nog niet erg met de plannen om Europa tot een economische eenheid te maken. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat de gehele wereld wordt beheerst door angst. Rusland vertrouwt Amerika niet, Amerika vertrouwt Rusland niet, Frankrijk vertrouwt Duitsland niet en Duitsland vertrouwt geen van de overwin naars. Daardoor gebeurt er niets, terwijl een betere verstandhouding en vooral een betere samenwerking toch zo dringend no dig zijn. Het is nu maar de vraag, hoe lang deze toestand kan voortduren. Op het ogen blik leeft Europa gedeeltelijk van Ameri kaanse credieten en hangt vooral het her stel van de industriël uitrusting van derge lijke leningen af. Daardoor schijnt de eco nomische toestand zowel van Amerika als van Europa gunstiger, dan hij in werkelijk heid is. Amerika kan dan de producten uit voeren en op die manier de omzet van zijn fabrieken op peil houden en Europa leeft op een voet, die het eigenlijk niet bekosti gen kan. Dat dit niet kan voortduren, be wijst Engeland, dat zijn grote dollarcredie- ten in een veel te snel tempo uitput, zodat het land thans voor een economische crisis staat en deze zelfde crisis is in ieder ander Europees land te verwachten, dat zijn be drijfsleven gaande houdt met Amerikaanse leningen. Amerika kan niet tot in het on eindige voortgaan te blijven lenen en zo gauw deze stroom van credieten stopt, loopt de zaak in ons werelddeel vast. Daar aan is alleen te ontkomen, als de Europese landen door onderlinge hulp hun econo misch leven op gang houden. Zij zullen vóór elkaar en dank zij elkaar moeten werken of anders ten onder gaan. Hoogstwaar schijnlijk zal deze onverbiddelijke noodzaak grotere resultaten hebben dan een plan van een staat, een staatsman of een volksbe weging. Economisceh krachten voltrekken zich dikwijls buiten het bewustzijn van de mensen om. DE INDUSTRIE DRAAGT HET WEL Zoals men weet, zijn onlangs de kolenprij- zen verhoogd. Maar men heeft het huishou delijk verbruik niet duurder willen maken en daarom zal voor de verwarming van woningen de prijsverhoging weer worden terugbetaald. Kol en verbruikende bedrijven ontkomen echter niet aan de hogere prijs en volgens een berekening van het orgaan van de Hoofdgroep Industrie, wordt daardoor een extra-belasting van niet minder dan 50 mil lioen gulden op deze bedrijven belegd. De ondernemingen mogen deze nieuwe last niet afwentelen op de verbruikers, want het is hun niet toegestaan, de hogere kosten in hun prijzen te berekenen. Het moet dus maar van de winst af! Men schijnt in re geringskringen te denken, dat de winsten opbeperkt kunnen worden verminderd met allerlei nieuwe belastingen. Men kan zich voorstellen, wat dit betekent voor bedrijven als wasserijen en drogerijen, die buitenge woon veel steenkool gebruiken en ook de productiekosten per ton ruw ijzer worden hierdoor verhoogd met 7.50. Deze belas ting is des te meer onbillijk omdat het ene bedrijf zoveel meer kolen gebruikt dan het ander. Het is een volkomen willekeurige belasting, die met geen enkele redelijkheid wordt opgelegd. Een seizoenverschijnsel? Blijkens de week staat van de Nederlandse Bank is de om vang van de bankbiljettenomloop voor het eerst sinds de geldzuivering boven dé 28.000 millioen gulden gestegen. Niet meer en niet minder. De Russische be zettingsautoriteiten hebben toegestaan, dat de aanstaande Najaarsbeurs te Leip- zig door 500 Nederlanders mag worden bezocht. Tractoren inplaats van paardekracht. Mi nister Mansholt deelde mede, dat we op 't ogenblik in ons land 5500 a 6000 trac toren bezitten en dat het de bedoeling is, in de toekomst per 80 h.a. één tractor beschikbaar te stellen. Dat is onze KLM! De toestellen van de KLM, beginnende met de Fokker H NABF en eindigende met de Constella- tion hebben sinds de oprichting van de Maatschappij op 1 October 1919 tot en met het eerste half jaar 1947 gezamenlijk een afstand van 110.000.000 km afgelegd. En onze kiezen? Naar verluidt, zijn er plm. 25% van de in ons land gevestigde 1500 tandartsen in militaire dienst. Alleen voor handelaars. Sigarenfabrikan ten zal het voortaan niet meer mogelijk zijn, sigaren aan particulieren af te geven. De enige manier. Onder leiding van de mijnopruimingsdienst zullen ongeveer 1200 h.a. der Leusderheide bij Amers foort worden afgebrand, teneinde de heide grondig van achtergebleven Duitse munitie te zuiveren. Gasten uit Italië. Een groep Italiaanse oud- partisanen is uit Milaan vertrokken voor een bezoek aan de slagvelden in Neder land. Het Nationale Monument. B. en W. van Amsterdam hebben besloten, het Midden- Damterrein te bestemmen voor een op te richten nationaal monument. Heel Soest uit de watersnood t Wij hebben weer ontvangen U weet voor ALLES... Nieuwstraat 18 Tel. 2638 Soestdijk. Maandag a.s- 18 Augustus begint de tweede periode der Om een vlotte winkelverkoop te bevor deren, wordt U beleefd verzocht bij iedere aankoop van brood bonnen mede te brengen en contant te betalen, ook al bent U gewend aan huis éénmaal per week af te rekenen. BIJ VOORBAAT ONZE DANK! De Soester Bakkers patroons.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3