De Minister sprak» Is Europa's tijd voorbij? Ingezonden stukken. Ofticiéle mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT ftbonn. f 1.50 p. kwart. - Per post fl.75. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 23e JAARGANG - No. 67. BureauVan Weedestraal SS - Teletoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947. Nederland op de goede weg. De moeilijkheden met de Duitse bezet tingszones. Industriële belang stelling uit Amerika. Bevredi gende begroting. Vrijwillige verkopen van Amerikaanse effec ten niet teleurstellend. Optimistische geluiden. Minister Lieftinck heeft een gesprek gehad met de ..Zakenwereld" een ge sprek, waarin deze bewindsman belang rijke dingen naar voren bracht. Uit dit gesprek, waarvan wij hier het belangrijkste laten volgen, mogen wij CQncluderen, dat het Nederlandse volk in z'n geheel op de goede weg is naar een snel economisch herstel, als" de In donesische crisis ons aanzien in het bui tenland tenminste niet te veel schade zal berokkenen. Een tweede deviezennota werd in het vooruitzicht gesteld. Er wordt hard aan gewerkt en zij zal vermoedelijk nog voor de a.s. begroting het licht zien. Onze uitvoer blijft een zorgenkind, aldus de minister, daar men thans immers reke ning moet houden met het grote vraag stuk van de onze uitvoer belemmerende buitenlandse invoerlicenties. Tevens zijn er vele andere teleurstellingen, waarvan onze uitvoer naar Duitsland er één is. Naar zijn oordeel is in de bezettings zones een veel Constructiever beleid no dig. Een zeer groot bezwaar wordt hier tevens gevormd door de omstandigheid, dat, nadat men na moeizame onderhan delingen met de instanties in die zones tot een accoord is gekomen, het her haaldelijk voorkomt, dat hogere instan ties dit accoord weer ongedaan maken, zoals bij voorbeeld bij onze groenten- export. De fout ligt hier vermoedelijk bij een onvoldoende machtiging der onderhan- delingsinstanlfïes en in het betreurens waardige feit, dat men er nog steeds niet in is geslaagd, een opbouwende po litiek voor Duitsland te ontwikkelen. Op een vraag, of mede door de invloed der Wereldbanklening de belangstelling van Amerika voor industriële deelne mingen of vestigingen hier te lande aan het toenemen is, antwoordde de minis ter: Zeker, een grote interesse voor vaste investeringen door Amerikaanse gegadigden op industrieel gebied in Ne derland is duidelijk merkbaar. Reeds in vele gevallen is deze belangstelling in daden omgezet. Toch is er hier een moei lijkheid, die ogenschijnlijk van weinig belang lijkt, doch in werkelijkheid een grote invloed uitoefent. Dat is de kwes tie van de huisvesting van Amerikaans personeel. Plannen zijn reeds hierop af gestuit en dit is ongetwijfeld zeer teleur stellend. De regering overweegt thans of het niet mogelijk is. om voor deze doeleinden, wanneer er dus een zeer groot economisch belang is gemoeid, be paalde faciliteiten aan buitenlanders te verlenen. Ook hier geldt weer: wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Op een vraag omtrent de regeringsuit gaven en de bezuiniging werd verklaard, dat de begrotingsuitgaven voor 1948 een niet onbelangrijke daling tegenover 1947 zulen vertonen. Op de gewone dienst zal een overschot zijn, dat aanzienlijk groter is dan in 1947. „Blijft u, gezien de blijkbare mislukki*g van de goedkoop-geld-politiek in Enge land, onveranderd staan bij een politiek van lage rente in Nederland?" „Ik wil hierop", aldus de minister, „het volgende antwoorden: le. In Engeland is de politiek van lage rente „overtrokken", d.w.z. men is er te ver gegaan. 2e. Een politiek van gema tigde rente is niet te handhaven, indien men de vraag naar kapitaal niet contro leert. 3e. De economische moeilijkheden van Engeland worden door het Engelse Volk als zwaarder beschouwd en zijn waarschijnlijk ook niet onbelangrijk groter dan de onze." Wat betreft de liquidatie van Ameri kaanse effecten, verklaarde de minister, dat in de leningsovereenkomst is gesti puleerd (en hierover is geen misvatting mogelijk), dat, indien de vrijwillige li quidatie niet voldoende dollars mocht opleveren, wij tot gedwongen liquidatie zullen kunnen overgaan. Dit neemt ech ter niet weg, dat ik, zolang als maar enigszins mogelijk is, de weg der vrij willigheid zal blijven bewandelen en ik kan tot mijn voldoening verklaren, dat ik bepaald niet teleurgesteld ben over het verloop der vrijwillige verkopen. Het doel van 100 millioen dollar voor 1947 is reeds aardig benaderd en ik ben niet ongerust, dat dit doel ook werkelijk zal worden bereikt!" Onlangs heeft een Belgische Minister de vraag gesteld of Nederland met zijn 10 mil lioen inwoners, die er straks wellicht 11 of 12 zullen zijn, wel bestaansmiddelen voor al die mensen kan opleveren. Tegelijkertijd heeft de Australische Minister voor Emi gratie in Londen betoogd, dat Engeland en Schotland, met hun gezamenlijke bevolking van 47 millioen, eigenlijk 12 millioen men sen te veel hebben. Naar zijn mening zal het Verenigd Koninkrijk in de naaste toe komst niet meer dan 35 millioen kunnen on derhouden of anders bij de eerstvolgende oorlog uitgehongerd worden. Nu zijn der gelijke beweringen niet anders dan slagen in de lucht, doch zij zijn aanwijzingen van een dalend vertrouwen in de toekomst.van Europa. Het feit is onmiskenbaar, dat ons werelddeel, verdeeld als altijd en verwoest en verarmd als nooit te voren, internatio naal op het ogenblik niet veel in de melk te brokkelen heeft. Wij achten het echter volkomen onjuist op grond daarvan te wan hopen aan Europa's toekomst. In het Amerikaanse weekblad „Time" werd vorige week een vergelijking gemaakt tus sen de padvinders op de Jamboree en de economen, die in Parijs vergaderden over de economische samenwerking in Europa. De padvinders, aldus Time, waren ijverig bezig hun respectievelijke nationale schat ten onderling te ruilen: padvinders-insig nes, messen, hoeden, vulpennen, postzegels, foto's, enz. Wel. zo voegt de Time eraan toe, de economen te Parijs doen eigenlijk niets anders. Doch om te ruilen zijn er twee nodig, die ieder wat te ruilen hebben. De padvinders uit Texas ontdekten al heel gauw, dat zij niet veel hadden aan hun grootste, merkwaardigheid, gehoornde pad den, als andere jongens niet iets konden aanbieden om van zo'n exotisch monster eigenaar te worden. Precies zo is het tussen Amerika en Europa. In 1946 kocht het bui tenland voor 21 milliard dollar Amerikaan se goederen, maar Amerika kocht slechts voor 8 milliard terug. Spoedig zal men in Amerika ervaren, dat het weinig nut heeft goederen te bezitten als de anderen niets hebben om ze tegen te ruilen. Met andere woordenAmerika wordt door de Europese armoede even zwaar getroffen als Europa zelf. Dit bete kent. dat ons werelddeel onmisbaar is voor de wereldhandel. Ongerekend Rusland wo nen hier omstreeks 350 millioen mensen bij een vrij hoge levensstandaard. Als die 350 millioen uit de wereldeconomie worden uit geschakeld, loopt niet alleen Europa, maar heel de wereld vast. Daarom is het Euro pese en vooral het West-Europese vraag stuk een wereldvraagstuk. Men zal over de begrijpelijke haat, die de oorlog achtergela ten heeft, moeten heenstappen, om geza menlijk een nieuwe toekomst op te bouwen. Amerika zal, alleen reeds uit eigenbelang, bereid zijn daarbij voortdurend hulp te ver lenen. Wanneer dit proces zich voltrekt, zal er in Europa arbeidsgelegenheid voldoende zijn voor ieder hardwerkend volk, hoe dicht opeengehoopt zijn bewoners ook zijn. Wat we op het ogenblik ondervinden is nog steeds de nasleep van de oorlog: goederen- schaarste, onvoldoende voeding en te hoge staatsuitgaven. Dit zijn echter slechts tij delijke verschijnselen en men mag op grond daarvan niet hetr vertrouwen in onze toe komst verliezen. Geachte redactie. Beleefd verzoek ik u opname van on derstaande regelen. Dinsdag en Vrijdag zijn voor mij altijd bijzondere dagen. Dan komt de courant en met haar „de man in de hoek''. Zijn artikeltjes hebben steeds mijn bij zondere belangstelling en vooral was dit het geval toen hij schreef over Soest- Vooruit Vreemd keek ik even, dat een der be langrijkste Soester verenigingen in het geding kwam. Toch moest ik even later erkennen, dat mijnheer Oekman hef nog niet zo ver mis had en dit gevoel werd nog versterkt, toen ik het verweer van Soest-Vooruit las in het laatste njimmer. De staat van dienst, welke daarin van de ruim veertig jaren bestaande vereniging werd gegeven, was wel heel sober. Ik wil niet beweren, dat, zoals Oekman zegt, Soest-Vooruit is ingeslapen, maar wel heb ik de overtuiging, dat ze voor deze tijd te veel hooi op haar vork heeft. Als we het program van Soest-Vooruit bezien, dan treffen we daaronder aan: le. bevordering van Vreemdelingenver keer; 2e het organiseren van oranje- ên volksfeesten; 3e behartiging der belan gen onder gemeente en haar inwonêrs; 4e bevordering van de verfraaiing onzer gemeente; 5e. exploitatie van dé ijs baan (nu tijdelijk onderbroken); 6e ex ploitatie van het openluch theater ca wellicht nog andere zaken, waarvan de uitwerking in handen van Soest-Vooruit wordt gelegd. Ben goede behartiging van de hier ge- genoemde punten zijn voor elke gemeen te van het grootste belang en voor Soest, met haar grote uitgestrektheid en ver deling der gemeente in vier zónés, wel zeer erg. Het wil mij voorkomen, dat, toen ruim 40 jaar geleden Soest-Vooruit werd ge sticht en Soest 5000-6000 inwoners tel de, samenvoeging van verschillende dezer onderdelen zeer wel mogelijk was. Sinds dien is Soest echter uitgegroeid tot meèr dan 20.000 inwoners en dit brengt mede, dat aan een goede verzorging van be doelde onderdelen veel meer werk ver bonden is. Op alle bedoelde terreinen ligt thans veel arbeid, dat aan gemeente en gemeentenaren ten goede kan komen, doch welke arbeid onmogelijk door en kele personen kan worden verricht. Daar in ligt de zwakte van Soest-Vooruit. Het is daarom, dat ik vraag of thans de tijd niet gekomen is, dat in Soest- Vooruit zodanige veranderingen tot stand komen, dat aan alle onderdelen een zo goed mogelijke verzorging is ge garandeerd, of dat naast Soest-Vooruit verenigingen komen, welke verschillende werkzaamheden kunnen overnemen. Gaarne geef ik een en ander in overwe ging aan Soest-Vooruit en de gemeentê- naren, opdat spoedig meer actie op veler lei gebied merkbaar zal zijn. Dankend voor de plaatsing. K. HINDERWET. Burgemeester én Wethouders van Soeist brengen ter algeméne kennis, dat tor se cretarie van Soest ter inzagé is gelegd een verzoek mét bijlagen van J. Lub- bers, Middelwïjksfraat 44 te Soest, om vergunning tot het oprichten van een bedrijf, waarin geplaatst zullen worden 2 felsmachines, gedreven door 2 elec- tromotoren van 4 P.K. elk, voor het vullen van bussen met olie, op hèt perceel Middelwijkstraat 40, kadastraal bekend ïm sectie H no. 4450. Op Dinsdag 16 September 1947 zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengén. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur. ter secretarie zitting worden gehouden. LOOP DOOR SOEST. Zaterdagmiddag vond voor de 4e keer de „Loop door Soest'' plaats. Er was veel publieke belangstelling, voor al langs het parcours. 28 Athleten ver schenen aan de start, welke allen het 3950 meter lange parcours uitliepen. De organisatie liet niets te wensen over en na afloop reikte de voorzitter van S.E.C., Dr. P- Donker, de prijzen aap de resp. winnaars uit- De heer J. de Vries uit Utrecht, voorzitter van de K.N.A.U., district Utrecht, sprak na de prijsuitreiking nog een propagandistisch woord voor de athletiekbeoefenïng. De resultaten waren als volgt: 1. J. van Ginkel (T.O.V. Baarn), in 13 min. 45 sec. 2 D. Gillissen (A.A-V. A- mersfoort), in 14 mïn. 3 sec. 3. J. van Akker (L.V.V. Laren) in 14 min. sec- 4. W. van Asch (Amersfoort) in 14 min. 13 sec. 5. H. van Dorresteijh (S.E.C. Soest) in 14 min. 14 sec. 6. H. v. d. Broek (S.E.C.). 7- B. Majoor (Laren). 8. K. C. Grob (L.V.V. De heer J. van Ginkel uit Baarn stelde zich als winnaar van deze loop voor een jaar in het bezit van de wissellbekër. J. van Dorresteïjn, veroverde als eerst- aankomend S.E-C.-lid voor de tweede maal achtereen de daarvoor beschikbaar gestelde beker. De sergeant van de Infanterie, de hèer C. Hageman uit Steenwijk, de eersfaan- komende militair in deze loop, verwierf een extra prijs. GROTE BUITENMIDDAG DER R.K. JEUGD-BE^EGING. Georganiseerd door de R.K. Jeugd-bewe- ging van Soest, Soestdijk, Soest-Zuid ©n Soesterbcrg had Zondagmiddag in het openluchttheater aan de Soesterbergsé- straat alhier, een grote Inter-parochiele Buifenmiddag plaats. Het openluchttheater, plaa's biedende aan ruim 2000 personen, was tot de laats te plaats uitverkocht, zodat velen zich met een staanplaats tevreden moestên stellen. Onder deze aanwezigen mérkten wij o.m. op de verschillende pastoors, ka pelaans eti oud-kapelaans der vier paro chies, de gemeente-secretaris, de heer J. G. A. Batenburg, alsmede wethouder De oude, bruine beuk op hét Nieuwer- hoekplein heeft hét dit jaar niet ver der kunnen brengen dan tot uitbotten. Toen gaf-ie de geest. Wat de doodsoor zaak is geweest weet ik niet. "Misschien, dat het was uit een soort solidariteit mét zijn collega in de tuin van Marien burg, die vorig jaar vertrok''» misschien was het een zenuwaandoening, veroorzaakt door de verkeersdrukte. Mogelijk ook was het gewoon ouderdom. Wie zal hét zeggen? Wat weten wé van bomen? Hij heeft daar lang gestaan ©n als hij ons kon vertellen wat hij in z'n levé® alzo zag, zouden het ongetwijfeld span nende verhal en zijn. O vér postk oetsen misschien of over een uitgèvallen Span jaard, compleet met hellebaard en mus ket of over Napoleoniïsche soldaten» die aan z'n voet hebben gezéten, of, van meeir recente datum, over Moffen met hun ge brul en razzia's.' Door het omhakken van de oude reus is ons mooie Nieuwerhoekplêin niet fraaier geworden. We hebben daar nu iineëQS een leidige plek gekregen, dïè om voorziening vraagt. Wat zoudt u er van denken, als we daar nu eens geen boom meer plaatsten doch een fraai monument voor de gé vallenen. ,.Ja'', hoor ik u al zeggen, ,,©n laten wé onder de gevallenèn dan ook rekent® de jongens, die zich in Indië door sluip moordenaars moesten late® afslachten" zonder daartegen iets té mogen onderne men." De Raad van Oud-Illegale Werkers zal zeker bereid zijn, om door middel van intekenlijsten de nodige gelden in te za melen, want het moet natuurlijk een huldiging zijn van de gehele burgerij. Bij dat monument gaan^we dan ook jaarlijks onze gevallenen herdenken. H. OEKMAN. W. G. van Zadelhoff. Medewerking werd verleend door „Dé Ghesellen van de Spelewey" uit Bus- sum, onder leiding van de bekende re gisseur Anfoon Sweers. De middag werd begonnen met 'n plech tig lof, gecelebreerd door Pastoor Voss, warna een toespraak volgde door de WelEerw. Heer B. Stockmanr, uit CDis sel over: ,,De taak van de jeugd in de tegenwoordige tijd". De korte pauzes werden afgewisseld door samenzang. Het toneelgezelschap ,,De Ghesellen va® de Spelewey" voerden vervolgens op „Elckerlyc" en „St. Franciscus eet Pa steien". Beide stukken, opgevoerd in Middel eeuwse costuumswerden op uifsfekendê wijze vertolkt, zodat de medespelenden een dankbaar applaus ten deel viel. De R.K. Jeugdbeweging kan zich ver heugen in de vriendschap, welke hier tussen de verschillende jeugd-bewêging©n tot stand kwam en kan op een zieerge- sïaagde buitenmiddag terugzien- OPLICHTING MET VLEESBONNEN. •De 32-jarige slager N.L.V. alhier kwam vleesbonnen te kort én om nu toch hef benodigde kwantum (misschien zelfs meer dan dat) aan toewijzingen té ver krijgen, plakte hij op de aanvraagformu lieren een aantal bonnen van één rant soen tussen bonnen van drie rantsoenen, aldus dc indruk willende wekken, dat het geheel louter uit drie rantsoenên be stond. Het bedrog werd ontdekt èn Vrijdag ƒ.1. had V. zich wegens poging tot oplichting voor de Ufr. Politierechter té verant woorden, die hem overèetikomstig de eis van de officier vain justitie tot één maand gevangenisstraf veroordeelde. „DE NIEUWEWEG" EEN DAGJE UIT. Twee grote autobussen stonden op het pleintje aan de Nieuwèweg gereled, om 89 „toeristen", allen leden van de buurt vereniging de „Nieuwèweg" te voeine® naar Apeldoorn, het einddoel van dè reis. Begunstigd door een héérlijk zon netje, werd fe pl.m. 8 uur dé tocht aan gevangen. De stemming kwam er al heel spoedig in, mede doordat er muzièk aan wezig was, waarmede de véle liederen, uit volle borst gezongen, werdén bege leid. Te ongeveer 10.30 uur kwam men in Rhen©n aan, waar een half uurtjè w©rd gepauzeerd en gèlegenhiE'id werd gege ven om de inwendige mens te versterken. Na voortzetting van de reis liet mén zich door „De bedriegertjes'' weer ©ens be driegen, terwijl diversè bezienswaardig heden werden bezichtigd, 's Middags te 5.30 uur schaarde de „buurtjes" zich om de keurig gedekte tafels in hotel „Da Ju- lianatoren'' in Apeldoorn, voor het di ner, waarna nog enige tijd aangenaam werd doorgebracht in de speeltuin. Wel gedaan en ten volle tevreden kwam men weer te 11 uur in Soest aan. „Dé Nieu- weweg" kan op een zeer geslaagdê dag terugzien.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1