Bevin en het goud. Nachtpostverkeer op Schiphol. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK V. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANÏ ftbonn. fl.50 p. kwart. - Per post fl.75. 23e JAARGANG - No. 71. De Engelse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, heeft onlangs uitgeroepen: „Laat Amerika de milliarden aan goud, die het in Fort Knox heeft opgehoopt, weer in circulatie brengen." De Amerikanen hebben daar geen officieel antwoord op gegeven, doch een der Amerikaanse kranten maakte de honende opmerking, dat Bevin beter deed naar steenkolen dan naar goud te graven. Het merkwaardige van dit spottende ant woord is, dat het volkomen juist is, want de Britse moeilijkheden worden meer ver oorzaakt door gebrek aan kolen, dan door gebrek aan goud. Kon Engeland zijn pro ductie vergroten, dan zouden meer goede ren voor de wereldhandel voortgebracht worden en dan zou automatisch het goud uit de onderaardse gewelven van Fort Knox te voorschijn geroepen worden om zijn tra ditionele taak weer op te nemen. Wat is immers de taak van het goud in de moderne maatschappij? Het gaat niet om het gebruik van gouden munten, want het is in het geheel niet practisch grote bedra gen in baar goud te betalen. Doch goud heeft het grote voordeel, dat het een hoge en weinig veranderlijke waarde heeft, die door alle volken der wereld, voor zover zij aan de handel deelnemen, erkend wordt. Goud is steeds inwisselbaar voor plaatse lijke munt en is daardoor het middel bij uitstek om er de waarde van de verschillen de muntsoorten in uit te drukken. Zolang dit vlot ging, verliep de internationale han del gemakkelijk dank zij deze „gouden standaard", die het mogelijk maakte, zon der formaliteiten geld van het ene land om te wisselen in dat van een ander. De prij zen, die voor goederen betaald werden, wer den daardoor in de meest uiteenlopende Schiphol is niet alleen 'n belangrijk knoop punt in het wereldluchtverkeer voor perso nenvervoer, maar tevens voor het nacht postverkeer. Wanneer 's avonds rond negen uur de laatste passagierstoestellen op het vliegveld zijn geland, heerst er eindelijk een ogenblik rust, slechts onderbroken door het geronk van proefdraaiendc motoren. Dan wordt de baanverlichting ontstoken en de lange rijen aan weerszijden der banen in gebouwde electrische lampen maken van Schiphol een sprookjesland. Lang duurt deze rust niet, want om 11 uur arriveert het eerste postvliegtuig en de bedrijvigheid keert weer terug. Alle uit Nederland af komstige briefpost voor het buitenland wordt naar het Centraal Station in Amster dam bijeengebracht. Daar worden de brie ven gesorteerd en gebundeld, waarna een PTT-wagen ze in verzegelde zakken naar Schiphol brengt. Hier liggen reeds grote hoeveelheden post, in de loop van de dag uit vele delen der wereld per vliegtuig aan gevoerd, op verzending te wachten. Uitge zonderd de nachten van Zaterdag op Zon dag en van Zondag op Maandag, zijn er iedere nachc 4 postverbindingen, welke vrij wel geheel West-Europa bestrijken. Het eerste vliegtuig, dat om 11 uur binnen komt, is een machine van de ABA, die uit Lyon, Basel en Brussel post meebrengt en dan via Malmö en Göteborg naar Stock holm vliegt. Een tweede toestel vliegt de zelfde route in omgekeerde richting. De Swissair onderhoudt de verbinding tus sen Basel en Amsterdam. Om vijf over 12 vertrekt het vliegtuig uit Basel, brengt de post naar Amsterdam en neemt retourpost mee terug. Om 5.40 is deze machine weer in Basel, juist op tijd voor aansluiting met de posttreinen, die alle delen van Zwitser land bereiken. De KLM verzorgt de nachtdienst Amster- damLonden v.v. De ochtend-edities van de grote Engelse couranten bevinden zich reeds voor 3 uur 's nachts op Schiphol; vandaar worden zij naar alle delen van ons land vervoerd. De verbinding Amster damKopenhagen v.v., die door de DDL wordt gevlogen, sluit hier op aan, zodat de post uit Engeland vrijwel zonder oponthoud naar Scandinavië kan worden doorgezon den. Behalve enkele honderden kg post ver voeren alle bovengenoemde toestellen ook nog grote hoeveelheden vracht. Zo neemt het KLM-vliegtuig naar Londen behalve een 600 kg post de laatste weken ook nog ongeveer 1600 kg druiven mee. De tijdwinst, die geboekt wordt, wanneer men de post per vliegtuig verzendt, is zeer aanzienlijk. Wanneer iemand in Nederland 's Maandags een brief post, bestemd voor Montevideo, dan gaat deze Dinsdagmorgen mee met het KLM-vliegtuig naar Zuid-Ame rika. Donderdag is deze brief op de plaats van bestemming. Er wordt 's nachts op Schiphol in het licht der schijnwerpers koortsachtig gewerkt. In minder dan geen tijd wordt de post van het ene vliegtuig in het andere overgeladen. Als om 5.14 het laatste postvliegtuig in de rich ting Lyon is vertrokken, dan staat het eerste passagierstoestel, dat voor Indië, al weer gereed om de reis te aanvaarden. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 1249156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 23 SEPTEMBER. landen vergelijkbaar en het gevolg was, dat in de enkele tientallen jaren voor de eerste wereldoorlog, waarin de gouden standaard in het grootste deel van de wereld gold, deze wereld een veel grotere economische eenheid vertoonde, dan sindsdien ooit het geval is geweest, alle fraaie theorieën van internationale samenwerking ten spijt. Het was de grote crisis van 1929, die de economische samenhang van de wereld zo havende, d t in 1931 het Britse Rijk en in 1934 de Verenigde Staten de gouden stan daard los moesten laten, d.w.z. dat de vrije inwisselbaarheid van papiergeld in goud werd afgeschaft. Toen was het niet langer mogelijk, dat het goud zijn rol van inter nationale waardearbiter tussen verschillen desoorten papiergeld vervulde en men heeft toen met grote vindingrijkheid allerlei in gewikkelde systemen verzonnen, waardoor niettemin internationale betalingen verricht konden worden. Daardoor ontstonden clea- ringsinstituten, handelsverdragen, compen satie-transacties en allerlei fictieve koersen. In Duitsland had Schacht dit systeem tot perfectie gebracht, zodat daar tenslotte al lerlei soorten „Marken" bestonden voor ver schillende doeleinden (handel, toerisme, rentebetalingen, enz.), waardoor het land ook zonder de automatische regulering van de wisselwaarde van de munt op goudbasis economisch kon blijven doorwerken. Doch ten koste van hoeveel bureaucratie en met opoffering van hoeveel armslag voor de in ternationale handel! De wereld heeft dan ook sindsdien wel voortbestaan ,doch heeft geen bloei meer gekend. Het is natuurlijk niet juist te menen, dat dit komt door het vasthouden van de goud voorraden. Veeleer is het vasthouden vr.n het goud een gevolg van de internationale economische ontwrichting. Zolang Europa nog in volle productie was en zelfs zolang het na de oorlog nog kon teren op oude rijkdom, overzeese gebieden en op beleg gingen in Amerika, ging het nog net. Doch nu die vermogensbestanddelen stuk voor stuk, hetzij verwoest, hetzij verloren, hetzij verkocht, hetzij in de lomm#rd gezet zijn, is Europa net zo arm als de mensen, die op het eind van de oorlog hun linnenkasten hadden leeggeruild voor voedsel, doch niet gertoeg verdienden om met de nieuwe in komsten tegelijk de lonende uitgaven en de wederaanvulling van hun linnenkast te be talen. Intussen is er nog steeds geen betere geld waarde-maatstaf gevonden dan goud en Be- vins verlangen om het goud weer in circu latie te brengen is dus begrijpelijk genoeg, maar het goud zal eerst in circulatie komen als de voortbrenging van goederen in de landen, die aan de wereldhandel deelnemen, voldoende groot zal zijn om de nationale behoefte te bevredigen. Dan wordt het pa piergeld weer „goud waard" en gaan de poorten van Fort Knox vanzelf open. Het „sesam open U" luidt in dit geval dus: pro duceer! En daarom had het Amerikaanse blad gelijk, dat aan Bevin antwoordde: graaf liever naar kolen, dan naar goud. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. Majoor, Beukenlaan 21, Soest, om in per ceel Beukenlaan 21, kadastraal bekend in sectie H no. 3949 een brandhoutzagerïj te mogen oprichten, door hen voorwaar delijk is ingewilligd op 16 September. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Soest maken kiekend, dat een kiezer bevoegd is om bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij gedurefnde het gedeeltes van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezers lijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid als regel telkens langer dan drie da gen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stem men de echtgenote van hem, voor zover zij met deze in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt tö zijln. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strek kend Verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 Octöber van het vooraf gaande jaar. Formulieren voor de be doeld» verzoekschriften zijn van heden af ter-gemeen te-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. DUIZEND RUITERS DEFILEERDEN VOOR HET PRINSELIJK GEZIN. De Koninklijk» Federatie van Landelijk» Rijverenigingen kwam Vrijdag met meer dan duizend ruiters naar Soestdijk om te defileren voor het Prinselijk Gezin. Nadat een muziekcorps, bestaande uit ongeveer 60 ruiters, afkomstig ui|f Sint Oe denrode en omgéving, des morgens een muzikale tocht had gemaakt door Baarn en Soest, werd de stoeit voor het te houden défilé geformeerd op een terrein nabij de oude Veenhuizer Tol aan de betonweg SoestdijkUtrecht, welk terrein grenst aan 't domein Soestdijk. Precies te 3 uur vertrok de ongekend lange stoet ruiters, voorafgegaan door het muziekcorps te paard, dé paleistui nen binnieln. Op het bordes van het paleis hadden plaatsgenomen H.K.H. Priinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard e|n de drie oudste prinsesjies, (de prinsesjes Beatrix en Ire ne in rijcostuum), alsmede Jhr. van RijckevorseJ, voorzitter van de R.K. Bond van Landelijke Rijverenigingon en Dr. Brands, voorzitter van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Terwijl de muziek, die zich intussen te genover het bordes had opgesteld, zich regelmatig liet horen, defilee/rden de ze|eir veile rijverenigingen met hun vlaggejn en banieren, keurig in 't gelid, llangs het Prinselijk Gezin. Wij zagen verenigingen voorbij trekken uit Leiden, Kinderdijk, Poortugal, Zoe- termeer, Bergambacht, Overschie» Beij,er- land, Haarlemmermeer, Nieuw Vennep, Badhoevedorp, Weesp, Diemen, Boven kerk, Hieilo, Schermer, Beemsfcer, Zaan- slag, Terneuzen, Nijkerk, Ede, Beusichetm, Ophemiert, Apeldoorn, Angerlo, Gelder- malsen, Terschuur, Lekzoom, Nieuw Buï- nen, Drente. Ruinerwold, Utrecht, Abcou de, Mijdrecht, Jutphaas, De Meern, Wou denberg, Loosdrecht, Maarssen, Harde- garijp, Olst, Avereest, Lonneker, Raalte, Almelo, Ommien, Zwollerkerspel, Marke- lo, Hengelo, Venlo, Finsterwolde enz. Na afloop van het défilé werden door afgevaardigden van alle gewesten typisch gewestelijke geschenken aangeboden, z.a. Groninger koek, Gelders fruit, Noord-, Hollandse kool enz. Direct na het défilé begaven de ruiters zich naar het terrein aan de betonweg te genover de oude Veenhuizer Tol, alwaar zij zich in carré opstelden. Onder geweldig enthousiasme van het zeer talrijke publiek arriveerden even la ter Prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene té paard, gevolgd door Prinses Juliana met de kleine Margriet per auto op het terrein. Na een plechtig vv .„.«.ïinuo aC v.v.. v *- 'H". v. twee Prinsesjes de in carré opgesfdl'de ruiters. Hierna werden door de Rijverenigingen ,.De Vrijheid'' uit Terschuur en Sint Cornélius uit Son, verschillende demon straties gegeven, terwijl de heren Mellia- ma uit Finsterwolde op Treesjê en Ho- vius uit Venlo op Schimmerak enige keu rige dressuurnummers ten beste gaven. Een springconcours, uitgevoerd door een twaalftal ruiters besloot deze schitterend geslaagde ruiter-show. Zoals begrijpelijk was de belangstelling zowel tij diens het défilé als de demon straties, bijzonder groot. Een woord van bijzondere waardering voor de Baarnsie en Soester politie, voor de regeling van het verkeer, is hier zekefr op zijn plaats. UITVOERING „DE FIGURANTEN". De -toneelvereniging „De Figurantefn", 'n afdeling van de buurtvereniging ,De Nieuweweg"» opende Zaterdagavond in de zaal van Bemland het tomeellseizoejn met het dramatische toneelspel „Een die niet geteld wordt". De zaal was tot in de nok gevuld, toen de voorzitter, de heer Van Boeijen, deze avond met een welkomstwoord opende, waarna met de opvoering van het spel een aanvang werd gemaakt. Alfred, die zoon uit het eerste huwelijk van de fabrikant Artnold Hiermsen, trekt de wijde wereld in, gelovend daar de volil'e vrijheid en het geluk te vin dein. Geheel ontgocheld en gedesillusioneerd door een elkaar niet begrijpen;, miet het meisjie Annie Bossers, waarmede hij hqeft kennis gemaakt, komt hij in de ouderlijke woning terug. Hij is ziek, zo wel naar lichaam als naar geest. Hoewei Alfred zijn ziekte niet meer te boven Komt, keert in het derde, tevens moei lijkste bedrijf, zich in 't gezin van de fabrikant Arnold Hermsieln toch alles nog ten goede en wel zo, dat men zich, nadat het doek in hef derde bedrijf is gevallen, volkomen bevredigd gevoelt. Het was een hele durf van „De Figuran ten'' een dergelijk moeilijk stuk tón to- nellje te brengen, maar, het moeff gezegd, zij is hierin fcen volle geslaagd; het stuk werd goled en gevoelvol vertolkt. Vooral de hoofdrolljen waren in goede handen. Bijzondere vermelding verdielnien wel Mej. Annie Muis en de heren Worte(l en Visser. Een gezellig bal besloot deze zeer goed geslaagde avond. DE UTRECHTSE SINGELLOOP. De Utrechtse singelloop 1947, de tweeide na de bevrijding, is een grandioos succes geworden. De organisatie was ook dit jaar weder in handen van de K.N.A.U., afd. Utrecht, in sam'enwerking met het In een van mijn vorige „Hoekjes" zei ik terloops, dat er een deuk is gekomen in het moraal van een bepaald soort Nederlanders én wanneer ik het er met kennissie|n over heb, is er niet altijd over eenstemming op dat punt. Er zijn er, die mij zwartgallig vinden en en rechtuit informeren of ik zëlf zo lekkier ben geweest in mijn jeugd. O nee, zeker niet. Maar ondanks dat, houd ik vol, dat de oudere jeugd door de oorlog een eigenaardige kijk op veler lei verhoudingen heeft gekregen en heus niet alleen de jeugd, maar ook een zie ker dpel van de volwassenen. Het begrip, mijn en dijn is bij sommi gen zeer vaag geworden. Dat vind ik, voor wat de jongeren betreft, niet; zo vreemd, als we bedenken, bij wat voor handelingen van hun ouders ze in oor logstijd tegenwoordig waren en er vaak aan hiel'pien. Met wlél'ke boodschappen werden ze door hun ouders niet uitgestuurd en wat voor leugens werden hen niet inge prent voor het geval ze werden aange houden? Soms, niet altijd, was het voor de „goe de zaak" en was liegen geboden, maar waar gaat de jeugd heen, waaraan zoiets als „goed" wordt voorgehouden? Alleen de moreel sterkeren wisten te onder scheiden. Heel vaak ging het echter ook niet om de goede zaak, maar alleen maar om zwarte winsten, waarvan zoon- of doch terlief ook een behoorlijk portie mee deelde. Vaak beschikten kinderein over bedragep van honderden guldens en niet zelden was dit het geval op een leeftijd, waarop wij, in onze jeugd, Zondags 1 cent kre gen voor een toverbal. Geen wonder, dat er iets scheef groeide in die> jonge hersens en dat ze vreemd staan te kijken, als ze nu een week moe ten wierken voor een bedrag, dat ze in oorlogstijd al voor hun ontbijt „ver diend" hadden. Laten we hopen, dat er wegen wordejn gevonden, om het moraal van deze jon geren weer op peil te brengiejn. De ouderen, de profiteurs in oorlogs tijd, de zwarts pieten, vcïi na dc ocrlogs zullen dan links en rechts derailleren» tot ze zó vast gelopen zijn, dajt er geien gang meer in te brengen is. In een maatschappij met normale ver houdingen passen die mensen zich niet makkelijk meer aan. Die willen altijd blijven knoei era en „rommelen'', zoals zij het zelf noemen. Ben ik te zwartgallig? H. OEKMAN. sportweekblad „De Sportwereld". Duizenden toeschouwers omzoomden hef *5 K.M. lange parcours* en vooral bij de start en de finish was de belangstelling enorm. De medewerking van de Utrecht se politie was perfect, waardoor deze loop, waaraan 193 athleten deelnamen, bijzonder is geslaagd. D. Slegt van P-S.V. (Eindhoven) werd winnaar in de tijd van 16 min. 27 sec.; 2. C. df Waart, (A.A.C. Amsterdam) 16 min. 47.6 sec. 3. F. Verhoeks (Voor waarts Leerdam) 16 min. 32.3 sec. 4. B. Fliers, (Marathon Vlissingen) 17 min. 6.6 sec.; 5. J. Koopmans, (H-A.V. Haar lem) 17 min. 7-6 sec. De beide deelnemende Soesteirs H. van Dorresfeijn en H. v. d. Broek, kwamen resp. als 30e en 59e. aan. SPOORBIELS IN BRAND. Tijdens het surveilleren ontdekte de politie tijdens de duisternis, op de spoor lijn tussen Soestduinen en De(n Doider een verdacht lichtje. Bij onderzoek bllejek', dat een spoorbiels van deze lijln in brand was geraakt ien geheel was ver brand. DUIVENSPORT. Dc postduiververeniging ,-De Zwaluw" hield Zondag een wedvlucht vanaf Mons in België, afstand 213 K.m. In concours waren 102 duiven, die te 9 uur werden gelost. De leerste duif kwam om 11 uur 30 min. 34 sec. binnen en had met een snelheid van 1408.03 meter per minuut gevlogen. De laatste prijswinnende duif arriveer de om 11 uur, 36 min., 33 sec. De persoonlijke prijzen werden alsvolgt N. Baltus 1—17—20. J. Kruseman 2. J. Kamerbeek 31314. G. Haks 4. C. v. Soest 5-6-8-9-11 21 -22 -27. C. Karstens 7—25. Sj. Rijksefn 10—15—19— 23—2426. G. Visser 12. H. Gorissen 16. A. Priem 18. PAARDEN DOEN TREIN STOPPEN. Refeds vroeg in de morgen, moest ejert der eerstic treinen op het baanvak Baarn,- Amersf. door de bestuurder worden ge stopt, omdat twee paarden zich op de spoorlijn ophielden. De eigenaar moest hiervoor een procesverbaal incasseren.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1