Van dwaas tot dwazer» Is onze Regering zuinig Olliciëïe mededelingen. Distributienieuws. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. UITGAVE? DRUKKERIJ S1VIIT SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 23e JAARGANG - No. 73. Bureau: Van-AVeedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947. Wie arm is zai nog armer worden. Niemand zal beweren, dat de wereld van vandaag uitmunt door een hoopvolle ,en ge zonde genezing van de oorlogswonden. Bin nenslands mogen we niet ontevreden zijn, maar zodra er internationale kwesties aan de orde komen, is het mis. We voeren uit wat we kunnen, sparen ons zelf in letter lijke zin het voedsel uit de mond, zien er van af onze linnenkast weer aan te vullen en toch worden we armer in plaats van rijker. Natuurlijk is daarvan voor een zeer groot deel de oorzaak te zoeken in de tegenslag in Indië. Terwijl wij aan alle kan ten geld nodig hebben om de productie van landbouw en industrie weer op peil te brengen en volgens een onlangs gemaakte berekening 120.000 arbeidskrachten te kort komen, hebben we in Indië 120.000 man onder de wapenen en geven we iedere dag enkele millioenen uit aan oorlogsvoering. Ons land is door de loop der omstandig heden in een toestand geraakt, die het bijna onmogelijk maakt, de oorlogsgevolgen ran zich af te schudden. Wij zullen er ons in dit artikel niet in verdiepen, wie daarvan de .oorzaak zijn, wij stellen het feit slechts vast, omdat het ons verklaart, waarom wij, ondanks ons harde werk, niet vooruit ko men. Hadden wij die tegenslag in Indië niet gehad, dan zou ons land alle andere landen van West-Europa reeds verre vooruit zijn. Het schijnt echter wel of de verarming een soort drijfzand is, waarin men al werkende dieper verzinkt. Want het is niét alleen Nederland, dat de toekomst donker in moet zien. Engeland, Denemarken, Zweden, Frankrijk en zelfs Zwitserland leven aan de rand van een armoede-crisis, die de crisis van een kleine twintig jaar geleden in kwaadaardigheid nog overtreft. Toen was het een crisis door een teveel aan productie, thans door een tekort. Het verschil is, dat destijds de kosten van levensonderhoud be lachelijk laag waren, terwijl nu alles even duur is en nog steeds duurder wordt. De jongste staat van indexcijfers geeft ten minste al weer een verhoging van de groot- handelsprijzen der grondstoffen te zien. In die tijd kon men de werkloosheid, die het gevolg was van het teveel aan productie, gedeeltelijk opvangen door huizenbouw, openbare werken, e.d. Het was destijds voordelig te bouwen nu is het onbetaal baar. Als enig middel wordt geroepen om credie- ten, credieten en nog eens credieten en bij gebrek daaraan moet ieder land zijn invoer beperken en zijn uitgaven verlagen. Het is om die reden, dat in Engeland 31.000 va- cantiereizen naar Zwitserland zijn afgelast, zodat de Zwitserse volkshuishouding de kwade gevolgen ondervindt van het tekort- aan dollars in Engeland, want de Zwitsers moeten voor een groot deel bestaan van het toeristenverkeer. Denemarken lijdt er ook al onder, getuige de weigering van de Engelse regering om voor de Deense land bouwproducten de productieprijs te betalen. De Denen hadden eerst bij de export naar Engeland een deel van de prijs voor reke ning van de staatskas genomen, maar dat kunnen ze niet langer volhouden. Engeland weigert nu de volle prijs te betalen, maar dan kan Denemarken geen Engelse produc ten terug kopen en wordt dus in beide lan den de armoede alleen maar groter. Zo leidt de armoede tot voortgaande ver schrompeling van de wereldhandel en wordt de toestand van dwaas tot dwazer. Er moet een middel gevonden worden om tot herstel van de internationale handel te komen, an ders wordt ieder land gedwongen binnen eigen grenzen te verdommeren. Het is wel droevig, dat in een tijd, waarin de inter nationale verkee2-smiddelen een nooit ge kende perfectie bereikt hebben en bij de opening van iedere nieuwe luchtlijn wordt betoogd, dat de luchtvaart de volken dich ter bij elkaar brengt, de afstanden teniet doet en bijdraagt tot toenemende weder zijdse waardering, deze zelfde volken el kander minder dan ooit hulp weten te bie den. Welk een hoon! t 64 van het publiek zegtOnze regering is niet zuinig. Geregeld wordt de regering verweten, dat zij verre van zuinig is. Leeft die mening alleen onder' bepaalde groepen critici of heeft het volk dezelfde indruk? Om dit na te gaan stelde het Nederlandse Gallup- instituut om te beginnen een eenvoudige vraag: „Wat is Uw indruk: gaat de Re gering zuinig of niet zuinig om met het door het volk opgebrachte geld?" 64 van het publiek antwoordt: Niet zui nig. 16 Wel zuinig. 20 Geen mening. De verdeling der meningen loopt dwars door alle politieke en andere groeperingen in ons volk heen. Het „Niet Zuinig" wordt uitgesproken door 57 van hen, die vorig jaar op de KVP gestemd hebben, door 67 der PvdA-stemmers, 69 der Anti-Rev., 70 van de PvdVrijh.-stemmers, 76 der Communistisch georiënteerden. Van de mensen met lage inkomens vindt 61 van de middenstanders 69 van de welgestel- den 73 dat de Regering niet zuinig is. Nu zijn dit, zoals de vraag van het Gallup- instituut ook aangeeft, alleen maar indruk ken van het publiek. Niet meer. maar ook niet minder. Want indrukken kunnen heel belangrijk zijn: Bij de Gallup-enquête over het sparen in Juli van dit jaar bleek namelijk, dat velen een „Spaarzaamheids voorbeeld" van de regering als een grote stimulans voor het sparen en zuinig zijn door het publiek zouden beschouwen. Dit goed voorbeeld krijgt de grote meerderheid van het publiek, zoals uit deze enquête blijkt, dus niet. Nu hangt het oordeel over het financiële beleid van de regering natuurlijk nauw samen met wat het pübliek vindt dat de regering behoort te doen, en daarom vroeg het Gallup-instituut ook: „Wat vindt U: bemoeit de Regering zich tegenwoordig net te weinig of met te veel dingen, of doet zij het ongeveer goed? 40-% meent: Bemoeit zich met te veel dingen. "27 Doet het ongeveer goed. 11 Bemoeit zich te weinig. 22 Geen mening. Het interessante is nu dat zij die vinden dat de Regering zich met te weinig dingen bemoeit, toch in meerderheid van mèning zijn, dat zij "niet zuinig is. Van hen zegt n.1. 67 Niet zuinig, 21 Zuinig, 12 Geen mening. De mensen, die vinden dat er door de Re gering met te veel dingen bemoeid wordt, antwoorden: 78 Niet zuinig, 12 Zui nig, 10 Geen oordeel. (Zij die: „Reg. doet het ongeveer goed", antwoorden, menen voor 56 dat de re gering niet zuinig is, 20 van hen meent wel zuinig). Groepen met zeer uiteenlopende meningen over de omvapg der overheidsbemoeiing zijn het dus over de onzuinigheid der Re gering erg eens. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soiest brengen ter openbare kennis, dat op 22 September 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van D. Voortmain, va,n beroep hotel- en pensionhouder, weman- de te Soest, om een hotelvergurün'ing in de Oostelijke beneden-localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 9, gelegen aan de Van Lijndenlaan aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezler bekendmaking kaïn ieder tegen hiet verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwarien bij B. en W- inbrengen. SCHOUW. Burgemleester en Wethouders van Soest brengen ter keninis van belanghebeinden dat op Woensdag, 15 Octobier a.s- zal worden glevoerd de schouw over de in de glemeente gelegen wiegein, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van 't Reglement op 't Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomeinde bepalingen wordt gestraft overeenkom stig dat Reglement. NOG EEN EXTRA RANTSOEN VLEES. .Voor het tij d vak van 26 September tot en met 11 October is voor persone(n ge boren in 1942 en eerder (nog een extra rantsoen van 100 gram vliees beschikbaar gesteld. Bon N-03 vlees is daarom geldig ver klaard voor 100 gram vlees of vleeswa ren. CONTACTAVOND BAND NEDERLAND-INDIë. Donderdag hield de afdeling Soest van de Band Ned. Indië een contactavond voor leden en donateurs im gebouw „El- theto'* aan bet Driftje. Op verzoek van een Soester Jongejn, die in Indic vertoeft, werd door de voorzit ter, de heer Berlijn, allereerst 1 minuut stilte verzocht voor het herdenken van hen, die «in Inidië het leven lieten en nu rusten ver van hun geboorteland, waarna 2 coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Het woord was hierna aan kapt. Vajn Dilst, die reeds geruime tijd in Indië vertoefde. Spr. gaf op boeiende en vlotte wijze het leven van o;nze jongens in Indic weer. Meerdere door de aanwezigen gestelde vragen, werden daarbij door spr. beant woord. Na de pauze kwam de heer Hornsveld voor het voetlicht met een brief op rijm van een jongen in Indic aan zijn moeder in Holland en het antwoord van de moeder aan haar zoon in Indië; welke gedichten op geestige wijze werden voor gedragen en waarmede hij een hartelijk applaus oogstte. Het contact met de Band werd weer gevoeld tijdens het voorlezen der ont vangen brieven, die altijd weer van een groot medeleven getuigen lejn door die Bandleden zeer worden gewaardejeird. Nieuwe leden gaven zich op en zeier vol daan gingen allen huiswaarts. De Band mag op een goed geslaagde avond terug zien. ZWART VLEES. Wegens clandestiene slachting werd al hier in arrest gesteld J. B. te BarneveHd. ONZE LIEVERTJES. Enige van omzie lievertjes hebbein in de woning van Mevr. K. niiet minder dan drie ruiten ingegooid. En nu we toch in bet glas zitten» ver melden we maar gelijktijdig, dat van de druïvenkas van H. aan die Nieuweweg 'n aantal ruiten zijn ontvreemd. De glas- dieven bleken ook liehebbers van drui ven te zijn, want ook daarvan verdween eien en ander. Zoudefn ook hierin onzel lievertjes de hand hebben. GEVAARLIJK SPEELGOED. Door de grote droogte der laatste we ken is het water uit de meeste sloften weggevallen. Daardoor is veel oorlogs tuig, als handgranaten, painitsiervuisten enz. aan die oppervlakte gekomen e|n na tuurlijk is onze jeugd daarmede weer aan het spelen geslagen. Wij waarschuwen nogmaals bij aantref fen bedoelde artikelen nieit aain te raken, daar de minste aanraking erfnstige ge volgen kan hébben. Wel moet direct kennis worden gegevejn aan de politfre. LANDWACHTER VEROORDEELD. Het Bïjiz. Gerechtshof te Utrecht ver oordeel de dc landwachter F. W. M. v. d. Neer uit Heerlen, die op 30 Maart de Soester politieman en illegatetwerker J. C. N. Smit tijdens diens vlucht ilm het been schoot, overeenkomstig de eis tot zeviein jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting uit al le reichten voor het léven. WERKEN VAN J. Rljï.AARSDAM IN „DE HAVERKAMP". Op jeugdig!© leeftijd trok J. Rijlaarsdam reeds de aandacht als zeer begaafd schilder en tekenaar. Het was dan ook geen woinder, dat hem als eervolle toekenning ee|n gra tificatie werd verleend door de „Com missie voor de Koninklijke subsidies aan jeugdige kunstenaars''. Daarna volgden, ma jare/n van ernstige studie, van tijd tot ftijd zijn exposities in Hamdorff te Laren en in belangrijke steden van ons land. Als wij recenties over zijn werk nasla ajti, dan valt het ons op, dat er steeds met grote waardering in de pers over zijin werken gesproken wordt. Hij wordt vergeleken met Toulouse Lau- trec, Ensor, Bauer, Breifner, Steimkjn ejn soms Kathe Kóllwitz. Maar steeds wordt gerept van zijn eigen visie ein de per soonlijkheid die in zijn scheppingen uit komen. „Hij kan raak, met enkele halen en vegen, mense|n en dingeip. typeren, een stand, een houding, een gebaar uit drukken.'' In de tekenwedstrijd, betrekking heb bende op het Lafijntje te Amersfoort» waarbij een 25 tal Nederlandse kunste naars van naam huln werk inzondön,, >yerd de eerste prijs voor pastel en wa terverf aan J. Rijlaarsdam toegekend. Wij achten bet een eer voor Soest, dat een tentoonstelling van zijn werken bin nen onze gemeente plaats heeft en wek ken onze lezers op ook van huin waar dering blijk te geven door een leveindigq belangstelling. Voor bijzonderheden, de tentoonstelling betreffende, zie men de advertentie iin ons volgend nummer. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het Bijz. Gerechtshof te Ufrechft veroor deelde W. van Dorresteijn alhier, die in Juni '44 dienst nam bij die Kriegsma- rine, tot 4 jaar gevangenisstraf met af trek, door te brengen jn een Rijkswerk inrichting, en ontzetting uit de burger rechten voor de duur van het leven-. Ge- eist was 5 jaar mét aftrek. BENOEMD. De beer J. Voerman, inspecteur van po litie alhier, ïs met ingang va|n 1 Decem ber a.s. benoemd tot hoofdinspecteur ejn korpschef der politie te Bloemendaal. Er wordt in ons dorp veel te hard ge reden. Daar zijn we het allemaal wel over icens. En wanneer, zoals in de laat ste weken het verkeer Amersfoort- Utrecht en omgekeerd, door werkzaam heden ergens bij Soêsterbörg, ook nog door ons dorp wordt geleid, is het com pleet een gekkenhuis. Meestal snap je niet, dat het nog be trekkelijk goed afloopt. Tot we Klomp met z'n ambulancle zien langsschieten. Dan weten we, dat het weer zover is. Twee punten zijin er in onze hoofdweg, waar, volgens Bartjes, aan de lopende band ongelukken zouden moeten gebe.u- ren- Dat is aan beicie punten van die gekke kronkel in de Kerkstraat, waar deze zo sierlijk om de Oude Kerk slingert. Komende van Amersfoort moeten de au to's bij de benzinepomp rechts af om de kerk been, terwijl de wielrijders en wandelaars recht door gaan door de To renstraat. Heel simpel, auto's rechts af, fietsers recht door, maar ik geef het je te doen- Met overeind staande nekharen glip ik daar altijd door het snelverkeer. Met een gevoel van „wie doet me wat'' rij ik dan door de Torenstraaf, waarna ik bij De Gouden Ploeg weer allerlej kunsten moet uithalen om weer door hetzelfde snelverkeer heen de) overkant en het fietspad te halen. Ik vind mezelf altijd weer een knappe vent, als ik er weer heelhuids door heen ben. Vandaag of morgen gebeurt daar natuur lijk e(en knots van een ongeluk en dan is Soest wieer in last. En toch, hoe gemakkelijk is ook daar de oplossing te maken. Jaren geleden reeds heeft een ruiling plaats gehad tus sen het Rijk en de Gemeelnte, waardoor het gedeelte Kerkstraat achter de kerk gemeenteweg en de Torenstraat rijkswieg is geworden. Spoedig daarna kwam de landmeter, die de Torenstraat op de goede breedte heieft uitgcpaald, zodat alles op papier reeds lang voor elkaar is. f Jammer toch, dat wie geen' gemeénfte- bestuur kunnen vinden, d\e de verbre ding van de rijksweg nu eens in korte tijd weiet af te maken Al konden wie maar eeln wethouder of directeur van gemeentewerken vinden, die zich gedurende zijn ambtsperiode allélen met de rijksweg wilde bemoeien en alle andere gemeentezaken aan zijn laars lapte, wat zouden we gelukkig zijn. Er zouden dan op de Steemhoffstraat geen kinderen van de R. K. Scholén me(er worden doodgereden, op de Van Weedesfraat geen oud-gemeienfjeambfte;- naar, op de Kerkstraat geen zoontje van eien politieman en/, elnz. Het mooiste gedeelte van de rijksweg, desnoods de gehele rijksweg zoudejn wie naar hem noemen; we zouden dein stand beeld oprichten op de gevaarlijkste hexék, die tot oplossing zou zijn gekomen e® wie wieet wat al niet meer. Om te beginnen stel ik voor, dat alle po litieke partijen voor de volgende ger meenteraadsverkiezing allleejn cajndidaten accepteren, die bereid zijn bomein om ftq hakken, stenen te sjouwen, hekken en muren omver te werpen, tegéls te leg gen iemz. H. OEKMAN. N J W. I-N. -KERST PA KKETTENA C iTE. Door medewerking van de Soester inwo ners was het mogelijk reeds meer dan 200 N.LW.I-N.-kerstpakketten voor onze onze soldaten iln Indië te verzenden. Een prachtig blijk van medeleven met onze jongelns, maar.er zijn in totaal 155.000 pakketten nodig. De N.I.W.LN. zorgt voor alle soldaten of zij familie in Holland bébbein of niet en ook indien deze familie het zeinde(n van een pakket niet kaïn bekostigen. Zij, die nog geen N.I.W.LN. etiket koch ten, kunnen dit alsnog doen bij onder staande adressen: Apotheek Van Zadelhoff, Spestdijk; Apotheek Van Zadelhoff, Soest; Ned. Handel Mij., Van Weedestraat 5; Mevrouw v. d. Swan, Vosseveldlaan 21c; Familie Van Hal, Julianalaan 75; Sociale Zaken, Steenhoffstraat 5. TER INZAGE. Aan ons bureau liggen gratis ter inzage de passagiersluisten der m.s. „Oranje'' „Poelau Laut'', welke schepen vermoe delijk 2 ien 21 Oct. a.s. te Amsterdam zulllen aankomen. BEKEURD. O.m. werden bekeurd B. alhier wegéns verbruik van gas buiten de gasmeter om, 3 bakkers wegens verkoop van brood vóór desjmiorgens 10 uur, 1 persoon ter zake het venten zonder vergunning, 2 automobilisten wegens overtreding va© de maximumsnelheid, 2 wielrijders en 1 motorrijder wegens het rijden zonder licht.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1