r Uit ons eigen land. Plaatselijk nieuws. Bello verdrongen door electriscbe trein. VJ Onze WeekspiegeL GEMEENTERAADS VERGADERING. A.s. Maandag (6 October), 's avonds te 7 uur, komt de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. De agenda voor deze vergadering zul len wij in ons volgend nummer opnemen. EEN MOOI SUCCES VOOR ONZE IMKERS. Op de grote nationale te.ntoojnstellingl voor „Bijen. Bloemen en Honing welke gehouden werd in Assen van 23-27 Sep tember j.1.»1 waren ook onze Soester im kers vertegenwoordigd. De stand van de afdeling Soest, met z'n prachtige collectie gedroogde planten, ingezonden door de heer Thomasze en de uniieke foto's, betreffende het wierk van onze jeugdige imkers, (enig i|n ons land), ingezonden door de heer Van Elmpt, trokken zeer de aandacht, waar voor dan ook de 2e prijs werd toege kend. Verder moeten we vermeiden het he|er- lïjke Honing gebak en de Honing truffels, ingezonden door Mevr. v. d. Swain, waar voor ook een medaille werd toegekend. Vanwege het Dep. van Landbouw wer den enige foto's gemaakt, voor aanvulling van het Rijksarchief. De stand, die een verzorgde e(n over zichtelijke indruk maakte, werd inge richt door de heer Henssen. De tentoonstelling die veel belangstel ling trok en goed georganiseerd was, werd een groot succes voor imkers en bloemisten. In verband hiermede willeb wij de vraag stellen, of het voor „Soest-Vooruit'' niet mogelijk is, om in samerwerking met on ze Soester imkers, bloemisten, fruithan delaren, konijnenfokkers enz. iets der gelijks in Soest te organiseren. De bekroonde foto's en medailles zijn geëtaleerd bij Vissers Boekhandel, Kerk straat 20a. VAN ARKEL INSTITUUT TE SOESTDIJK. De Vereniging tot Opvoeding cm Ver pleging van Idioten en Achterlijke kin deren, bekend door de van haar uit gaande inrichtïinge|n te Ermelo en Noord- wijk, hoopt binnenkort een nieuwe in richting te openen te Soestdijk, heit Van Arkel Instituut. Zij heeft daartoe aangekocht de gebou wen en terreinen te Soestdijk van de Gerharda Sibella Verhoeven Stichting. De gedurende de beze'tting zo gehavieindia gebouwen, waarin straks ruim 80 debie le kinderen hun verzorging, opvoeding en onderwijs zullen ontvangen, worden thans hersteld en voor dit doel Ingericht. INBRAAK. Door verbreking van een ruit in de keu^ ken is een ongenode gast binnen geko men in de kruidenierswinkel van G. aan de Soesterbergsestr. 'n Belangrijke hoeveelheid bonnen, geplakt op vellen, werd buit gemaakt. SOESTERBERG. PASSAGIERSLIJSTEN De passagierslijsten van de m.s. ^Oranje*' en Poel au Lauf' liggen ter inzage op de hulp-secretarie, Montgomeryweg 82. Aankomst te Amsterdam vermoedelijk 2 en 21 October. KERSTPAKKETTEN VOOR -JONGENS OVER ZEE. In de etalage van de heer Tammer, Ra- demakerstraat, kan men op overzichtelij ke wijze zien, wat 'n Niwiin-kerstpakket bevat. Het zijn allemaal nuttige en sma kelijke artikelen, juist datgene, wat een iongen over zee gelukkig kan maken. Kaar men ons mededeelde is hot verloop van deze actie op onze plaats niet on bevredigend. Wie nog geen etiket kocht, dat met naam en adres van de afzender aan het Kerstpakket wordt gehecht, kan dit alsnog doen voor zichzelf of in ge- geenschap voor f 5. EEN ALGEMENE KLEUTERSCHOOL. In café Het Centrum'' werd Woens dagavond een vereniging opgericht, wel ke zich ten doel stelt de stichting van een school voor algemeen kleuteronder wijs. In 't bestuur werden gekozen de dames Hirschfeld, Pastunïnk, Peters, Wilbrennimk ein Willemsen en de heren A Bakker, voorz. en Blind. Besloten werd contact te zoeken mqf het bestuur van de vereniging tot oprichting van een Chr. Kleuterschool. BOTSING TUSSEN TRAM EN VRACHTAUTO. v Donderdagavond omstreeks half elf had op de Amersfoortsestraat, ter hoogte van het woningcomplex ,.Ons Belang''» qen ernstige botsing plaats. Een zeswielige vrachtauto, bestuurd door G. J. van D. uit Eist, komendie uit de richting Huis ter Heide, wilde aan de linkerkant van cle straatweg een weg inrijden naar bet vliegkamp Soesterberg. De bestuurder had echter niet opge merkt, dat terzelfder tijd ook uit de richting Huis ter Heide een tram nader de. Ben hevige botsing was het gevolg, waarbij het voorbalcon van de tram to taal verbrijzeld werd. De trambestuur der, die nog getracht had door krachtig remmen een aamrij'dimg te voorkomen, slaagde daarin niet, waar door de bot sing het remmechaniek defect was ge raakt en de tram eerst 300 meter vqrcfezi tot stilstand kwam. De trambestuurder werd zwaar gewond uit de verbrijzelde cabine opgenomen en direct naar het ziekenhuis ,,De Lich tenberg'' overgebracht. Het ongeval verwekte vanzelfsprekend grote consternatie onder de vele tram passagiers die echter geen van alliqn ver wondingen opliepen. Ook de vrachtauto werd zwaar beschadigd, maar wonder boven wonder kwam de chauffeur er nagenoeg zonder letsel af. Door de botsing was ook een paal van de idlectrische bovenleiding gesneuveld, waardoor het tramverkeer werd gestag neerd. Vrijdagochtend was de bovenlei ding door monteurs van die Ned. Buurt spoorwegen weder hersteld. Naar ons wordt medegedeeld ligt het in het voornemen der Nederl. Spoorwegen het traject Den Dol- derBaarn zeer spoedig te eliecfcrï- ficeren, zodat het verkeer van Baarn naar Utrecht dan geheel met eliectrïsch materiaal kan worden gereden. Hel ligt in het voornemen het Buurtstation te Baarn ifie doein vervallen en de lij|n aam te sluiten op de lijn Amiersfoort-Amsterdam» zodat alle treinen vanaf Utrecht op het z.g. grote station te Baarn zulllen aankomiein. Tevens zou het plan bestaain z.g. forensentreinen te laten lopem va,n- af Utrecht over Baarn naar Amster dam, zodat overstappen in Baarfn op van Amersfoort komiemde trei nen niet fnodig is. Hoewel het in het voornemen ligt het baanvak Dien Dol derBaatln van een dubbelspoor te voorzien, zal medie in verband met de spoed welkie de Spoorwegen met die iel|ec- trificafie betrachten, voorlopig van het bestaande enkelspoor worde|n gebruik gemaakt. Voor wat onze gemeente betreft kan worden medegedeeld, dat het plan bestaat die halte Soest-Zuid te verplaatsen naar de overweg bij' de Ossendamweg, terwijl de sta tions Soest en Soestdijk geen ver andering zullen cmdergaan. Wel zullen de perrons vam deze stations aanmerkelijk worden ver hoogd. Wij willen hopen, dat de Spoorwe gen gei ijk tijdig aandacht zulleini schenken aan de vele onbewaakte overwegen in enze gemeente, waar door reeds vele ernstige ongevallen en verlies aan mensenlevens te be treuren zijn. De vorming van z.g. tuinlneltjes als tussen Korte en Lange Brtokweg zop- al een grote verbetering be tekenen. Licht over Londen? De Bijenkorf heeft 't. De „Nederland" becon curreert Nederland. Een boekje, - dat wat laat openging. Lagere rantsoenen. Het gaat in de politiek vaak minder fris toe. Dat is niet de schuld van de politiek, doch veeleer van degenen, die dez§ politiek bedrijven Het is politiek, als sommige daden, met de mantel der liefde bedekt, de doofpot in gaan men noemt het politiek, als men elkaar de bal toewerpt en als het landsbe lang bij persoonlijke belangetjes ten achter wordt gesteld. Edoch: het is óók politiek, als wordt getracht klaarheid te brengen in een regeringsperiode, waarin veel is mis gegaan en veel is misdaan. En zoveel weten wij nu wel van de Londense regeerperiode af, dat wij niet durven zeggen, dat alle re geerders daar integere en hoogstaande mensen waren. Men weet, dat de heer Van der Goes van Naters een parlementaire en quête over de Londense regeer-periode wenst «te doen houden. In de, dezer dagen verschenen, Memorie van Antwoord zegt de voorsteller, dat de enquête moet om vatten de daden of nalatigheden van 1 Jan. 1940 tot 20 Juni 1945 ongeveer een pe riode, dat geen parlement ter verantwoor ding kon roepen. Wij mogen met belangstelling de openbare behandeling in de Kamers tegemoet zien en het is te hopen, dat de politiek-in-ongun- stige zin zich niet van deze materie mees ter maakt. Prijzen-politiek is óókpolitiek. Dat ook daar foutieve kantjes aan zitten, heb ben wij ervaren bij het gro'te proces, dat tegen de Bijenkorf werd gevoerd en waar bij heel wat aan het licht kwam, waarvan het grote publiek de kopers geen idee had. Och, met alle politiek is het zo, dat men als buitenstaander veelal toch niet ach ter de ware toedracht der feiten komt. Daarvoor is het allemaal te veelpoli tiek! Prijzenpolitiek en „gewone" politiek grijpen ineen bij de plannen, die de maat schappij „Nederland" ten uitvoer legt. De „Nederland" had vóór de vliegerij vrijwel het monopolie van het reizigers-vervoer naar en van Indië. Tot het vervoer door de lucht zulk -een omvang aannam, dat de concur rentie duidelijk te merken was. „Meedoen," zeiden de scheepvaartmaatschappijen, „ook met vliegtuigen werken." De KLM was daar uiteraard niet voor. Die houdt liever het luchtverkeer in één in haar hand. En de regering bleek het hiermede eens. Een wet werd ingediend en inmiddels door de Tweede Kamer aanvaard, waardoor de KLM een monojJolie-positie in het Nederlandse luchtvervoer wordt toege kend. Doch de Mij. „Nederland" neemt daar geen genoegen mee. Zij gaat, van En geland uit en met Engelse toestellen, vlieg- diensten voor passagiers openen en heeft daartoe aandeel genomen in de Britse Luchtvaartonderneming „British Nederland Airservices." Zou er een oplossing worden gevonden? Ofkrijgen wij een concurrentiestrijd als eb voor de oorlog bij taxi- en autobus ondernemers woedde? Misschien beleven wij het nog, dat de heren ons uit concur- rentieoverwegingen voor een paar gulden naar Indië willen brengen! Nu wij het toch over Indië hebben: de langverwachte regeringsverklaring welke minister Beel Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer aflegde, was voor het groot ste deel geschiedenis. De minister sprak over het doel der politiële actie over de bemoeiingen van de Veiligheidsraad, waar Nederland wel de Republiek geen we zenlijk succes bereikte. Voor de toekomst was de minister hoopvol gestemd. Met vertrouwen wacht men de rapporten der beroepsconsuls en van de commissie van drie, waarin naast Australië en België nu ook de V. S. zitting hebben, af. In de verklaring was géén historie, dat de Commissie-Generaal als zodanig zal af treden, maar van advies zal blijven dienen. Nieuw was ook, dat wij in verband met de reorganisatie van ons koninkrijk, welke een beperkte grondwetsherziening nodig maakt, binnen afzienbare tijd ter stembus zullen gaan om een nieuwe Kamer te kie zen. De politieke partijen kunnen zich al voorbereiden. Wij zouden het óók politiek kunnen noemen dat de ministers tegenwoordig belangrijker redevoeringen buiten dan in de volksverte genwoordiging houden. Zo liet minister Lieftinck zijn licht schijnen over het Duitse probleem. Het verkeer tussen Duitsland en de andere Europese landen dient in volle omvang en zo spoedig mogelijk te worden hersteld, meende onze minister van Financiën. Ne derland kan zijn Oostelijke naburen van bepaalde levensmiddelen voorzien, als de autoriteiten der bezette zones de Duitse uitvoer méér vrij lieten. De levensmiddelenvoorziening werd door minister Mansholt in het brandpunt der belangstelling geplaatst, toen hij voor de radio enige beperkingen van onze voed selrantsoenen aankondigde: minder brood, minder kaas, minder melk, het uitvoerpro- gram herzien, zodat er meer in het land kan blijven. Dit alles heeft ook met politiek te maken meer met buitenlandse dan met binnen landse politiek en nóg meer met de bui tenlandse politiek, die voor en in de oorlog werd gevoerd HET LIED VAN HUWELIJK EN HUISVESTING Daar hebben we het nu, o zo! Er is een huwelijksbureau dat adverteert en pro pageert wat lang door ons wordt ont beerd. Het huwelijksbureau toont aan de nood der tijden te verstaan en zegt, terecht, de Band wordt hecht in dien men die met woning vlecht! „Wie door ons trouwt" (zegt het prospec tus, dat uiterst practisch en correct is), „wie door ons huwt, is zéér voldaan wij bieden ook een Woning aan!" Ja ja, de woningnood is groot maar 't huis werpt men thans in Uw schoot indien U slechts, van vrees ontbloot Uw plaats zoekt in de huwelijksboot. Geen Weduwe blijft er nog eenzaam neen, zij is weldra weer gemeenzaam - met iemand, die gegoed en sjiek is en dól op haar en haar portiek ij Bijvoor beeld, Weduwe van Nelle die trouwt (dat durf ik te voorspelle') heel gauw. Zij brengt een woning mee die groot is èn vol goede thee. Het noodlot is soms wreed en nukkig maar dit bureau maakt U gelukkig ook ik vind dit de TIP der tippen en laat de kans mij niet ontglippen. Persoonlijk- zoek ik een blondine met bovenwoning (geen ruïne). Zijzèlf mag desnoods niet zo knal zijn maar 't huis, dat mag niet in verval zijn! Mijn vriend Johan wil een coquette, étage-hebbende brunette en, in het nette, dan ter flatte terwijl mijn neef (Referendaris), niet vraagt van welke kleur het haar is hij wenst een vrouw, een trouwe page annex étage en garage. En wie nog méér op het appèl is? Oom Arnold, die nog vrijgezel is ja, die als vrijgezel verstókt is maar nu toch uit z'n tent gelokt is want „eigen home" is aangenamer dan een gemeubileerde kamer. Hij is een oude Deliplanter en vindt ter aard niets int'ressaiiter dan vrouwen,, met een ihuishoud-leitje een eigen huis en daneen peitje! Met een variant op Vondel's woorden die woorden, die we vaak reeds hoorden durf ik het volgende beweren en luidkeels zelfs te declameren „Waar werd oprech ter trouw ter aarde een hechter band, van groter waarde ter wereld ooit ge zien, m'n vrinden dan als beminden 'n woning vinden! Neen, er is geen op rechter trouw, dan bij een vrouw mét een gebouw. Mét een perceel, er staat niets vaster mits genoteerd in het kadaster. De Liefde, met een Huis incluis brengt thans de slagzin, rein en kuis: „Door het Stad-huis naar 't eigen huis!" AMERIKAANSE FABRIEKEN IN ONS LAND? Tot nu toe zijn slechts twee nieuwe in dustrieën in ons land tot stand gekomen met medewerking van Amerikaans kapitaal, nl. de Vredesteinfabriek en de Fittingen industrie. In het algemeen is de geneigdheid van Amerikaanse geldbezitters om hun ka pitaal te steken in ondernemingen op het Europese vasteland niet groot. In re geringskringen wordt daarom reeds over wogen aan buitenlandse beleggers bepaalde faciliteiten te verlenen, bijv. ten aanzien van de toelaatbare winst en van de "beschik king over dividenden in het buitenland. Van veel betekenis moeten dan ook de bezoeken worden geacht, die verschillende vooraan staande Amerikanen aan West-Europa brengen en waarbij terdege wordt nage gaan, welke landen de veiligste belegging vormen. Wel zijn de Amerikanen huiverig van de overmaat van staatsinmenging in ons bedrijfsleven en zijn ze bevreesd voor een nadelige invloed van het grote tekort in de Nederlandse staatskas, maar ander zijds zou juist een investering van Ameri kaans kapitaal dit tekort verminderen. Als de Amerikanen hier op hun kosten fabrie ken bouwen en inrichten, kan Nederland zich de kosten daarvan besparen, waardoor onze deviezenbehoefte belangrijk kleiner wordt en dus de betalingsbalans gunstiger. Nederland zou daardoor spoediger meer producten kunnen exporteren, hetgeen nog maals onze positie zou verbeteren. Men is thans bezig de voor- en nadelen hiervan tegen elkander af te wegen. Laten wij ho pen, dat de betrokken Amerikaanse en Ne derlandse zakenmensen spoedig een accoord met de regering zullen bereiken. Het zou van onberekenbare invloed kunnen zijn op onze economische positie. In sommige krin gen is men bang voor overheersing van het Amerikaanse kapitaal, doch deze overmacht bestaat thans, nu wij om credieten moeten bedelen, ook en in nog veel bezwaarlijker vorm. Daarom zouden wij rechtstreeks fi nanciële deelneming van Amerikaans kapi taal in het Nederlandse bedrijfsleven van harte toejuichen. Herdenking. Op 12 October zal in Rotter dam een herdenking worden gehouden van alle militairen uit de Stoottroepen, die in Nederland en Indië zijn gesneuveld. Zeg het met eieren. Ons land blijkt dit jaar reeds 90 millioen eieren te hebben geëx porteerd. In Memoriam. Te Alkmaar overleed op 49- jarige leeftijd de bekende schrijfster, Mevr. A. G. Valkhof fWijdom (pseudo niem: Anke Servaes). Ons aardse slijk. De totale geldcirculatie in ons land bedroeg op 30 Juni j.1., vol gens een berekening van de Nederlandse Bank, bijna 7 milliard. Dankbaarheid. Een delegatie van in de oor log ontsnapte Franse krijgsgevangenen arriveerde in Den Haag en bood de Mi nister van Oorlog een bronzen plaquette aan. Eigen fabrikaat. Deventer krijgt een fa briek van cellulose-producten, de eerste van die aard in Nederland. Onze KLM. Van de oprichting der KLM af, tot 1 Januai 1947, werden in het gaheel 1.419.222 passagiers vervoerd. De LAURA-rit. In Alphen aan de Rijn wil men jaarlijks een rijwielvierdaagse orga niseren, om liefhebbers van rijwiel-toe- risme gedurende vier dagen van de mooie omstreken van Leiden, Amsterdam Utrecht, Rotterdam en Alphen te laten genieten. Inkrimping ambtenarencorps. De werkelijke sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel, welke op 1 Januari 1946 nog 130.234 per sonen omvatte, is in de Begroting 1948 geraamd op 111.628 personen. Net als vroeger. Ter gelegenheid van de P. C. Hooft-herdenking zal het Gooise Kamermuziekgezelschap op 25 September in het Muiderslot een concert geven, ge heel in oude stijl, wat costuums betreft. Niet onrustbarend? Volgens de berekenin gen van minister Lieftinck bedraagt het tekort voor 1948 rond 1500 millioen gul den dat is per gezin omgerekend 750.—. Diamanten jubileum. De Nederlandse Ama teur Fotografen Vereniging, welke deze maand zestig jaar bestaat, zal dit jubi leum vieren met een grote internationale foto-tentoonstelling te Amsterdam. Staat van dienst. Dezer dagen, waarin Arn hem wederom de benarde Septemberda gen van 1944 gedenkt, keerde de KLM- Constellation „Arnhem" van haar hon derdste vlucht over de Atlantische Oceaan terug. lastingontduiking. Voorzorgsmaatregel. Over ongeveer drie a Vier weken zal wederom aardappelmeel in ons brood worden verwerkt. Nieuw bestrijdingsmiddel. De bekende bloe- men-bioloog, dr. E. de Mol uit Amster dam, heeft een nieuwe methode gevonden ter bestrijding van de narcisvlieg, die zich in de bollen vreten en ze zodoende vernietigen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3