Sociale verantwoor delijkheid. Er moet hard gewerkt worden* Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT ftboim. f 1.50 p. kwart. - Per post fl.75. UITGAVE z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 23e JAARGANG! - No. 76. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 10 OCTOBER 1P47. In het nog betrekkelijk korte tijdsbestek na de bevrijding hebben de sociale voorzie ningen voor het Nederlandse volk belang rijke uitbreiding ondergaan. Vooral het ka binet Beel heeft zich op dit terrein ver dienstelijk gemaakt en uit alles blijkt dat van deze Regering nog belangrijke sociale wetten verwacht kunnen worden. Als dan ook eenmaal de balans van dit eerste na oorlogse parlementaire kabinet wordt op gemaakt, zal haar sociale wetgeving zeker een van haar belangrijkste creditposten zijn. Als we de sociale verbeteringen, die de laatste 2 jaar tot stand kwamen, even de revue laten passeren, dan moeten we wij zen op de gewijzigde Kinderbijslagwet, waardoor de loontrekkenden. die hiervoor in aanmerking komen, kinderbijslag genie ten vanaf'het eerste kind, terwijl de kin derrijke gezinnen vanaf het vierde kind hun bijslag zagen verhoogd. Wijzen moeten we ook op het Consumentencrediet, dat voor mensen met lage inkomens een ware uit- komstris geworden in deze dure tijdde uit breiding van de vacanties voor practisch alle loontrekkenden: de verhoging van de loongrens der Invaliditeitswet, Ziektewet en Ziekenfondsenbesluit van 3000 tot 3750; de verlenging van de uitkeringsduur van het ziekengeld van een half jaar tot een jaar en tenslotte de inwerkingtreding van de Noodwet „Ouderdomsvoorziening" op 1 October j.1., waardoor aan ongeveer een half millioen Nederlanders, die een werk zaam leven achter zich hebben, een beschei den inkomen verzekerd wordt en de zwaar ste zorgen voor de „oude dag" zijn. weg genomen. Al deze sociale voorzieningen kosten echter geld, veel geld. Alleen de Noodwet „Ouder domsvoorziening" kost de Staat jaarlijks 150 a 200 millioen gulden. Ook de sociale lasten voor het bedrijfsleven1 zijn belangrijk gestegen. Oorzaken hiervan zijn o.a. de oprichting van pensioenfondsen, de wijziging van de kinderbijslagwet en de verhoging van de ziektewetpremie. Nu is het opmerkelijk dat deze verbetering van de sociale positie van ons volk plaats vind in een tijd dat we als volksgemeen schap op crediet leven. Jaarlijks sluit de "Staatsbegroting met een milliardentekort en de vraag rijst dan ook: „Kan dat zo doorgaan?" Sociale verbeteringen moeten op de duur economisch verantwoord kunnen worden, want anders komt het gehele stelsel der so ciale voorzieningen op los zand te staan. We moeten hier direct aan toevoegen, dat het milliarden-tekcrt slechts voor een zeer klein percentage te wijten is aan de uitga ven van het Departement van Sociale Za ken. De gevolgen van oorlog en bezetting, le jaarlijkse rente en aflossing van de ge weldige Nationale Schuld, de militaire uit gaven en de prijstoeslagen zijn de grote lekken in het gehavendé Schip van Staat. Dit alles wijst er op dat er betere econo mische voorwaarden moeten komen, om de reeds bereikte sociale positie van ons volk te handhaven, anders zal ook een progres sieve Regering een verdere uitbreiding van sociale voorzieningen moeten staken, ja zelfs wegens gebrek aan de nodige middelen tot afbraak van het reeds bereikte moeten overgaan. Dit nu zou en ramp voor het gehele volk zijn en moet dan ook voorkomen worden. Het kan voorkomen worden als elke Ne derlandse man en ook elke Nederlandse vrouw, in eigen kring, op eigen wijze en in het besef van zijn of haar sociale verant woordelijkheid wil meewerken de productie in belangrijke mate op te voeren. Opvoering der productie is de enige moge lijkheid om de sociale positie van ons volk 'veilig te stellen. Vóór de oorlog waren er andere factoren die in belangrijke mate mede de basis van onze sociale positie bepaalden. Toen be schikte ons volk, naast eigen arbeid, over andere belangrijke inkomstenbronnen, wij noemen slechts de Nederlandse Overzeese Gebiedsdèlen. Thans staan we echter voor het feit, dat we alleen door eigen voortbrenging de midde len verkrijgen kunnen om de reeds bereikte levensstandaard te handhaven. Slagen we er in deze voortbrenging te verhogen, dan zal dat zeker ook de sociale positie van alle landgenoten ten goede komen. Nu kan de productie met allerlei middelen omhoog gebracht worden. We horen in dit verband veel van „planning" en „efficiën- cy". Deze begrippen zijn voor sommigen een toverwoord, voor anderen een nachtmerrie. In de practijk van het bedrijfsleven komt het hierop neer dat de werkmethode die voor eèn bepaald bedrijf een nuttig effect ressorteert soms in andere bedrijven niet voldoet. Het zal dan ook steeds tot de taak der bedrijfsleiding blijven behoren zelf de geschikste mogelijkheden te zoeken om de productie op te voeren. Belangrijker dan planning, "efficiency, of welk productie-systeem dan ook, is het sociale verantwoordelijkheidsgevoel, waar mede elke werker bezield moet zijn. Een ieder behoort er van overtuigd te zijn dat een goed functionnerende samenleving noodzakelijk is voor een behoorlijke levens standaard en dat dit alleen verkregen kan worden door zelf zijn plicht te doen. Dit geldt evenzeer voor de directeur van een groot concern als voor een fabrieks- of landarbeider. Sociale verantwoordelijkheid, daar moeten de mensen van doordrongen worden. Het algemeen belang, het landsbelang, moet de drijfveer zijn bij de productie. Hoe meer ons volk er van overtuigd geraakt dat elk lid der maatschappij mede verantwoorde lijk is voor de sociale voorzieningen van zijn medemensen, hoe ruimer het inzicht veld wint dat het werk van elk individu noodzakelijk is om ons economsch bestel een gezonde basis te geven, des te beter zal de sociale positie van het gehele volk wor den. Alleen door werken, hard werken, kunnen de reeds bereikte sociale voorzieningen wor den behouden en uitgebreid. Daarom: opvoering van de productie in dienst van de gemeenschap en in de over tuiging dat men mede-verantwoordelijk is voor het sociale welzijn van anderen. Mèt die anderen-zal men dan ook zelf de vruchten plukken van een uitgebreid ver zekeringsstelsel, dat de nooddruft in ons volksbestaan uitsluit. In September, als In de koudste delen van Midden-Zweden reeds de tekenen van de naderende winter te bemer ken zijn, trekken de bos werkers weg uit de kleine dorpen. Dan begint de arbeid in de onafzienbare bossen, die omstreeks zeventig pet. van Zwedens rotsbodem bedekken, dan begint de taaie strijd met het hout, en met de bruisende rivieren, die de stammen naar de bewoonde wereld brengen. Negen maanden lang, van September tot in Mei, werken de mannen van plaatsen als Idre, Sarna en Alvdalen in de wouden, negen maanden lang worstelen zij in de sneeuw, die er in sommige gebieden zeven en meer maanden lang de bodem bedekt, negen maanden lang zorgen zij voor hout, één van de meest begeerde artikelen in deze na-ooilogse wereld. Zomers werken zij zo hard niet, de meeste mannen die in de kleine dorpen van Midden- Zweden wonen. Zij hebben als regel een be drijf met één koe, soms twee, zij verbou wen wat aardappelen en rogge en wat de kleine akkers opleveren, is hoofdzakelijk voor eigen gebruik in het gezin. Ne$p, in de zomer houden zij hun gemak. Ecu waar oerwoud. Maar die rusttijd hebben zij nodig, want in deze maanden trekken zij weg, naar de bossen, en wie in Zweden „bos" zegt, be doelt een werkelijk oerwoud, een wildernis van heuvels en dalen, waar mannetje aan mannetje de sparrebomen van vijftien, twintig meter hoogte groeien, en daaronder een woeste bodembegroeiïng van varens, bosbessen, moskussens, zoals ze in Neder land nooit te zien zijn, en daartussen overal kale rotsblokken, of mierenhopen, zoals wij ze in ons land nog nooit hebben waargeno men, zo hoog als een volwassen man. Door die bossen, die afgewisseld worden door steile, kale rotshellingen, een ander maal door moerassen (in Zweden gaat men nidt met spijkerlaaren de bergen in zoals in Zwitserland, maar met rubberlaarzen, van wege die moerassen), voeren smalle kron kelpaden, zij velgen de beken, die woest en onbekommerd neerstorten, cataracten en watervallen vormen, en die beken voegen zich samen tot rivieren, die steeds mach tiger stroomversnellingen krijgen, en wa tervallen over een front van enige tiental len meters, en hoog en gigantisch tussen het stuivende wielende water omhoogsprin- gende rotstoppen. In dat land, waarboven arenden schreeu wen, werken de boswerkers. Zij kappen tien tallen honderden stammen, elke stam krijgt een merk, elke onderneming die boswerkers uitzendt, heeft haar eigen merk en al die stammen worden in de rivier gesmetenhet water, onstuimig van de bergen stortend, zorgt voor goedkoop en doeltreffend trans port. Over geweldige afstanden glijden en drijven die stammen door Zweden: men realiseert zich niet altijd dat dit land zo groot is en dat er rivieren stromen, die tot de langsten van Europa behoren. Zwaar werk. Soms ontstaat er een opstopping in de ri vier, de boomstammen groeien tot bergen, het water wringt en stroomt en spat er tus sen door, een klein bergje zakt in, maar daarachter komen weer andere stammen. Dan krijgen de boswerkers het heel zwaar, de waterval moet vrij gemaakt worden, het hout moet verder, verder, want Zweden, de wereld wacht er op. Zwaar, zeer zwaar is deze winterarbeid in de Zweedse bossen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest brengt ter openbare kennis, dat de, Raad der gemeente Soqst in zijn vergadering van 6 October 1947 heeft be paald, dat een herziening vajn de voor deze gemeente gel dien die uitbreidings plannen wordt voorbereid. VOETBAL-PROGRAMMA. Na drie competitie-Zondagen komt er enige tekening iin de 4e Klasse K. van de K.N.V.B. Amsvorde, de leider in deze klassq. ver speelde een kostbaar punt tegen Zwalu wen Vooruit, daarentegen komt Barnie- veld geweldig opzetten en bracht Wou denberg een gevoelige 61 nederlaag toe. Die stand in de 4e Klasse K ziet er nu als volgt uit: S.E.C. 3 2 1 0 5 Amsvorde 3 2 1 0 5 Barnevield 3 2 1 0 4 Voorwaarts 3 1 2 0 4 En, Avant 3 1 1 1 3 Actif 3 1 1 1 3 V.V.O.G- 1 0 1 0 1 Zwaluwen Vooruit 3 0 1 2 1 Nijenrodies 2 0 0 2 0 Woudenberg 2 0 0 2 0 S.E.C. gaat a.s. Zondag op bezoek bij Actif en moet deze wedstrijd kunnen winnen. Toch moet deze tegenstander niet worden onderschat, want deze Hil- versumse ploeg kon op eigen terrein aar dig van zich af bijten en dat heeft SEC in vorige competities al eens aan de lijve ondervonden. S.E.C. 2 krijgt bezoek van Hilversum 4 en kan zich van de Zofndag geleden nederlaag herstellen. Voor de le Klasse A van de K.N.V.B, Afd. Utrecht krijgt B.D.C, a.s. Zondag' bezoek van H.D-S. uit Leersum. Ook de ze club won twee van de drie gespeelde competitiewedstrijden en wij achten bei de teams ongeveer van dezelfde kracht. Misschien dat het terreinvoordeel de ba lans ten gunste vajn B.D.C. kan doen overhellen; in ieder geval verwachten wij een spannende strijd. Het volledige programma voor de Soes- ter clubs ziet er als volgt uif: 2 uur S.E.C.ACTIF te Hilversum. 2.30 uur S.E.C. 2Hilversum 4 te Soest. 2 uur B.D.C.H.D.S. te Soest. 12 uur S-E.C. 3Allen Weerbaar te Soest 2 uur Zeist 4S.E.C. 4 te Zeist. Bisonpark. 12 uur Baarn 5B.D.C, 3 te Baarn. 2 uur H.V.C. 5B.D.C. 2 te Amersfoort (Birkhoven). DE SLEUTEL VAN DE SECRETAIRE. Dit wel zeer komische blijspel wordt zoals reeds aangekondigd, morgenavoind (Zaterdag) opgevoerd in de zaal van „Bos en Duin'' door de toneelvereniging der Buurtvereniging „Hees''. Ook ditmaal is de belangstelling weer groot, waarom het raadzaam zal zijn vroegtijdig aanwe zig te zijn. HANDWAGEN ONTVREEMD. Ten nadele van G. aan de Beetzlaan werd een handwagen ontvreemd, wejlke naast zijn woning een plaats had ge vonden. ONZE OUDSTE INWONER. Zondag a.s. (12 October) verjaart onze oudste inwoner, de heer H. Ebing, door vellen opa Ebing genoemd, wonende aap de Soesterbergsestraat 4. Hij telft dan niet minder dan 97 jaren. Opa Ebing is een der sterken, die zijtoi hoge leeftijd niet dankt aan een gemak kelijk leventje. In zijn jaren heeft hij hard en lang moeten werken en het heeft hem geen kwaad gedaan. (Spa geniet thans nog een goede gezond heid. Wel is zijn gezichtsvermogen niet meer zoals b.v. 25 jaar geleden, maar zijn gehoor, geheugen en lichamelijke! gesteldheid zijn opperbest. Hij is nog zeer levenslustig en geestig, maakt alleen zijn wandelingetje en gaat zo nodig nog alleen op reis. In de afgelopen zomer genoot hij o.m. nog van de bootreisjes naar Harderwijk, Alkmaar enz. We Weten niet of hij nog jeugdig va/n hart is en daardoor nog oog heeft voor het vrouwelijk schoon, maar we mogen wel verklappen, dat hij nog vaak een bezoekje aflegt bij een vriendin, iin de omgeving van het raadhuis, die 96 len tes telt en daardoor de oudste inwoon ster onzer gemeente is. We kunnen ons best indenken, dat beidei luidjes zich niet aangetrokken gevoellemi tot dat jonge goedje van b.v. zo om streeks de tachtig. Natuurlijk wordt de verjaring van opa - Het is een vreemde tijd met vreemde gebeurtenissen. Een keinjnis van me kreeg een procesver baal van de prijsbeheerslng, omdat hij drinkglazen 1 ceint per stuk te duur verkocht. Twee volwassen ambtemarein, met na tuurlijk even volwassen salarissen, waren enige ure(n bij hem bezig. Liete{n zich voorlichten in dit en namen gee/n gejnoer gen met dat. In het vuur van het onderzoek sneuvel de er wat glaswerk, maar dat was niet zo erg, dat kwam voor rekening van de winkelier. Het recht moet nu eenmaal zijn loop hebben en per slot waren de glazqn 1 cent te. duur, al was de overtreding ook te goeder trouw. Intussen is het prettig te weten, dat er zo over ons gewaakt wordt. Prijzen wor den vastgesteld en een uitgebreid corps controleurs zorgt letr voor, dat de win keliers zich er aan houden. Toen wij ieen poos geleden er mee in kennis werden gesteld, dat de tarieven van de P.U.E.M. mlet zo ongeveer 50 °/o werden verhoogd en dat deze verhoging was toegestaan door de prijsbeschikking onder No. zoveel, schrok ik even, maar ach, zo dacht ik, het zal wiel in orde zijn. Die stakkers in Utrecht mogen ook wel wat verdienen. Niet, dat ik hun tarieven zo erg goed koop vind, want de lage kilowatt-uur- prijzen zijn door het hoge vastrecht ei genlijk een beetje boerenbedrog. Zoals gezegd hadden we vrede mqf de verhoging, ook al» omdat w'e in dit op zicht niet zo erg veel keus hebbqn. In stilte hoopte ik, dat de P.U.E.M. dooi onze hoge betalingen gestimuleerd, wat moer en beter werk zou maken van onze straatverlichting, want die is toch altijd nog maar klungelig. Defecte lam pen worden erg traag verwisseld en qr zijn nog altijd een groot aantal onge bruikte lantaarns. Ben verdubbeling van het aantal lichtpunten Jn he,t dorp, de hoofdweg niet meegerekend, zou ons pas een werkelijke straatverlichting brem gen. Omdat we nu weer de winter ingaan met zon snertvenichting, heb ik geqn vre de meer met die prijsverhoging, voorat omdat mij nu blijkt, dat die verhoging niet zo erg noodzakelijk was. Met een ingehaald verliessaldo over vorige jaren van ruim f400.000.— en eem netto winst van meer dam f250.000.— over 1946, fesamen dus bijna f700.000.— kan men toch moeilijk zeggen, dat er aanleiding voor de prijsbeschikking be staat, om een zodanige prijsverhoging toe te staan. Ik krijg ZO het gevoelen, dat ook de P.U.E.M- bezig is de kippen, die da gouden eieren moeten lagge|n, af fle slach- ten. Die kippen zijn U en ik, die zich vroeg of laat tegön die afslachting zullen ver zetten door de schemerlampjes, stofzui gers, 'electr. fornuizen, comforen, straal- kachels en alles wat door electriciteitf gedreven wordt, op de zolder te depo neren. H. OEKMAN. Ebing Zondag feestelijk herdacht en we zijn er van overtuigt, dat velen hem op deze middag de hand zullen gaan drukken. Wij feliciteren hem thans reeds en wensen hem nog vele jaren toe in goede gezondheid. „GROTE VERWACHTINGEN''. Grote Verwachtingen'' (Great Expecta- tions), welke ongetwijfeld tót een van Dickcns' meesterwerken behoort, is door David Lean op geniale wijze verfilmd en wordt vanaf heden i,n „City"' ver toond. Lean heeft bij de verwerking van deze romantische stof, de Dickens-sfeer zo uitmuntend getroffen, dat de toe schouwer anno 1947 geboeid en vol aan dacht deze sublieme weergave volgt. Vermelden wij nog het ontroerende spel van Anthony Wager als d'e jonge Pip) en de buitengewoon treffende vertolking van de volwassen Pip door John Mills. VEROORDEELD. De Utr. Rechtbank veroordeelde de transportarbeider J. S. alhier wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel, de dood van mejuffrouw Th. v. d. V. ten gevolge hebbend, tot 2 maanden hech tenis. Genoemde juffrouw werd onlangs door verdachte met zijn vrachtauto in Eemmes overreden en op slag gedood. HELING. Wegens heling van fietswielen, van dief stal afkomstig» veroordeelde de Utr. Po litierechter de 32-jarige stratenkamor' H. K. alhier bij verstek tot 2 maan- il den gevangenisstraf.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1