Dc schijndode herleeft. Voorbeeld of waarschuwing. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE* DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No».79. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 21 OCTOBER 1947. Het moet de behoudzuchtigen onder ons goed doen. te kunnen consta teren, dat we zo langzamerhand weer terugkeren tot vóór-oorlogse verhou dingen. Het heeft lang geduurd, voordat de surrogaatkoffie werd ver vangen door echte de Belgische shag door Virginia, het Militaire Ge zag door een regering met ministers en Kamers, de Volkenbond in Genève door de UNO in Lake Succes. Maar zo langzamerhand kwam het ervan. De koffie en de tabak smaakt net weer als vroeger de discussies in de Tweede Kamer en de redevoe ringen in het paleis der Verenigde Volkeren wekken alweer dezelfde hoopgevende gevoelens bij de burger als vroeger toen er prompt een wereldoorlog kwam. Bij al die goede dingen uit het ver leden heeft er zich nu een nieuwe ge voegd de Komintern een her leving van de Komintern. Tot zij in 1943 op hoog bevel overleed, was de Komintern een internationale van de communistische partijen in verschillende landen. Ongeveer een vijftig a zestig lan den waren er bij aangesloten. De nieuwe telt er zestien, n.1. de satellieten van Mos kou en de partijen uit Italië en Frankrijk. Waarmee reeds veel is gezegd. Want een internationale politieke organisatie heeft in de eerste plaats ten doel, contact te vor men tussen de vaak ver uit elkaar gelegen landen, ervaringen uit te wisselen omtrent de practijk en z'n houding te bepalen te genover principiële vraagstukken. En in de wereld zijn meer landen met com munistische partijen dan alleen maar de bo vengenoemde zestien. Die buiten Europa zijn er helemaal niet in opgenomen, die van buiten Oost-Europa alleen maar de twee sterksten: Italië en Frankrijk. Er is nog iets, dat veel zegt: „de politiek van de communistische partijen zal worden gecoördineerd op de grondslag der vrije instemming." De onderdanigheid der com munisten kennende jegens Moskou, slechts overtroffen door die van wijlen de NSB-ers jegens Berlijn, hoeft men zich niet te veel illusies te vormen omtrent die Vrijwillig heid. De draadjes tussen de trekpoppen en Moskou worden alleen maar zichtbaarder. Kent U dat mopje uit Praag? Een der com munistische ministers loopt op een stralen de zomerdag met een parapluie op. „Maar Excellentie, het is toch prachtig weer", zegt een kennis. In Moskou regent het", antwoordt de Excellentie. Zo is het. Veel dingen, die op zichzelf goed zijn, zul len door de Komintern worden tegenge werkt, omdat ze niet in de politieke lijn van Moskou liggen. Men zal in West-Euro pa de landspolitiek laten gebruiken om die van de tegenspeler van de overzijde van de Oceaan te doorkruisen. Waar de communistische partijen een macht van betekenis zijn, zullen ze zich lenen tot een Russische inplaats van een nationale politiek. Zetbazen inplaats van eigen baas. Het West-Europa van na de oorlog zullen zij in een hoek dirigeren, als het recht heeft op een eigen plaats. Daarmede zullen zij zich schuldig maken aan precies dezelfde fout of moeten we zeggen misdaad? waaraan hun tegenpool zich schuldig maakt de tegenpool, die de wereld op wil han gen aan de geldzak van Amerika. Komende week zullen we zien, welke in- vlied de nieuwe Komintern heeft in haar beide West-Europese „gouwen". We zullen dan de volledige uitslagen weten van de gemeenteraadsverkiezingen in Italië en Frankrijk. En wij zullen weten, wat het diepste is dooi gevreten in deze beide lan den het rode- of het dollar-imperialisme. Zullen die stemmingen winst opleveren voor de partijen die hun land en daar mede West-Europa zichzelf willen laten blijven „Ons land staat er op het ogenblik zo voor, als Engeland een jaar geleden", aldus Mi nister Vos j.1. Vrijdag op een vergadering te Groningen. Hij stelde dat beminnelijk voor, alsof Engeland ons in economische bewustwording een jaar vooruit is. De Engelsen hebben de consequentie getrok ken van de ontwikkeling en besluiten nu tot een onbarmhartig programma van ver sobering, teneinde uitvoer en invoer met elkander in evenwicht te brengen. Geheel in overeenstemming met de feiten is dit niet, want Engeland heeft aanvankelijk zijn dollarcrediet in een veel te snel tempo uit geput en verkeert thans eenvoudig in de onmogelijkheid nog veel uit Amerika te ko pen zonder contante middelen. Wanneer men ons Engeland voorstelt als een voor beeld, dan zal dit dus moeten zijn als een schip op het zand, dat een baken in zee is en dus als een waarschuwing om bijtijds het roer om te gooien, indien wij in de zelfde richting mochten varen. Dit laatste nu is inderdaad het geval. Ook wij putten met grote snelheid onze credieten uit en Minister Vos gaf ronduit toe, dat hij hoop te, dat het plan Marshall (dat grote Ame rikaanse hulp belooft) werkelijkheid zal worden en tevens, dat hij erop vertrouwde, dat de credieten en andere middelen, die wij nog tot onze beschikking hebben, vol doende zullen zijn om de nationale huishou ding gaande te houden, totdat dit plan tot uitvoering komt. Gebeurt dit niet, dan ziet het er voor de naaste toekomst zeer som ber uit. De Minister zei dit alles op een zo opge wekte toon, dat de argeloze luisteraar er uit moest opmaken, dat alles nog wel reilen en zeilen zou en dat de toestand, waarin Engeland thans verkeert, min of meer een voorportaal tot een gelukkige socialistische staat is. Wat ons in feite boven het hoofd hangt, is echter een belangrijke daling van de levensstandaard, zo spoedig er voor ons levensonderhoud niet anders meer beschik baar is dan de waarde, die wij werkelijk voortbrengen. Hoe eerder dus alle uitgaven worden gekapt, die niet rechtstreeks pro ductief zijn, des te minder hevig zullen wij straks getroffen worden door een inkrim ping van de aankopen in het buitenland. Onlangs reeds heeft prof. Brouwers gezegd, dat zeer spoedig een urgentieplan uitge voerd zou moeten worden om een ramp te voorkomen. Hij zei daarbij, dat men er niet voor moet terugschrikken, nauwgezet te bepalen wat wel en wat niet gemaakt mag wo. den en zelfs voor moet schrijven, dat voor een bepaald bedrijf wel arbeidskrach ten en voor een ander geen of minder men sen beschikbaar gesteld zullen worden. Als wij dit alles in eenvoudige woorden vertalen, dan betekent dit het volgende: zeer binnenkort zal Nederland nog slechts kunnen betalen wat het strikt noodzakelijk nodig heeft. Om niet in een chaos te vallen zal het daarom nodig zijn alle aankopen van luxe artikelen achterwege te laten en bovendien in ons eigen land iedere pro ductie van dergelijke artikelen te schrap pen. Dat spaart geld en dat spaart arbeids krachten. Nu daalt op het ogenblik de koop kracht al zo sterk, dat voor luxe artikelen steeds minder plaats is. Uit de kringen van de handel vernamen wij, dat dergelijke ar tikelen door de winkeliers steeds minder' worden gekocht. De handelsmarge is be trekkelijk gering, zodat de winkelier reeds verlies leidt, wanneer hij met een gedeelte van zijn gekochte voorraad blijft zitten. Daarom koopt hij bij voorkeur de goederen, waarvan hij practisch gesproken zeker is ze binnen betrekkelijk korte tijd kwijt te zullen raken. Met luxe artikelen is dit niet het geval vandaar dat de handel hierin be langrijk achteruit is gegaan. Nu moet men onder luxe hier allerlei kleine gebruiksarti kelen verstaanzakkammetjes, vulpotloden, lederwaren, plastic-artikelen, aardewerk, enz. Wordt het dan niet hoog tijd, dat voor de vervaardiging van dergelijke voorwerpen belangrijk minder grondstoffen beschik baar worden gesteld? Voor de dringend noodzakelijke goederen zijn geen arbeiders en voldoende materialen te krijgen en bo vendien moeten wij met electriciteit uiterst zuinig zijn. Dan iJ^het toch dwaasheid een groot ge deelte van deze middelen te besteden aan de vervaardiging van voorwerpen, die heel goed gemist kunnen worden en die het pu bliek bij de stijgende kosteif van levens onderhoud steeds minder koopt. Hoe eerder men de bakens verzet, des te beter zal het voor ons land zijn. Het werkelijk nuttige moet geproduceerd worden, doch het be trekkelijk overbodige moet nagelaten wor den. Onze eigen waardevolle en internatio naal verkoopbare artikelen kunnen dan in grotere hoeveelheden worden voortge bracht, hetgeen enerzijds onze importen zal verkleinen en anderzijds onze export zal vergroten. Minister Vos vestigde er nog de aandacht op, dat bij toenemende interna tionale financiële moeilijkheden de export van luxe artikelen in de eerste plaats in het gedrang komt. Dit is zonder twijfel waar, doch als de regering dit zo goed inziet, waarom neemt zij dan niet aanstonds maat regelen om de productie over te schakelen van het overbodige naar het onmisbare. Wie een zware bui ziet aankomen, reeft de zeilen op tijd en het is de taak van de kapitein om daartoe order te geven. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen het volgende ter algemene ken- nis. Landbouwers, tuinders en veetelers, diie in aanmerking wensen te komen voor bonenstaken en boerengeriefhout, kwnjnien zich vóór 13 November 1947 opgeven door vóór gemelde datum een daartoe strekkend aanvraagformulier, dat vajnaf 20 October a.s. ter afhaling gereed ligt in de bodekamer van het gemeentehuis, in te vullen en in te leveren ten gemqan- tehuizie alhier. ONEERLIJK PERSONEEL. Toen de 23-jarige L. B. enige tijd als dienstbode werkzaam was in hotel „Duinhof' alhier, nam zij van de aldaar verblijvende gasten een hoeveelheid ci- garetten weg, alsmede een paar dames kousen. Dit was niet de eerste keer, dat zij der gelijke diefstallen beging; uit het straf register, dat dje Ufr. Politierechter, voor wie zij Vrijdag moest terecht staan, voor las, bleek, dat zij herhaalde malen van betrekking was veranderd en al eerder ontslag had gekregen wegens oneerlijk heid en omgang had met ongunstig be kend staande personen. De Officier van Justitie was van mening» dat aan de tegenwoordig veelvuldig voor komendie diefstallen door personeel paal en perk moet worden gesteld qn hij eis te tegen Mej. B. 6 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef* tijd van 3 jaar en onder toezichtstelljng van de R.K. Reclassering. Haar verdediger wees op het slechte mi lieu, waaruit dit meisje afkomstig is en meendje, dat zij alleen onder goede lei ding en ini een rustige omgeving haar vrijheid ten goede zou kunnen gebruiken- De uitspraak luidde conform de eis, echter werd de .voorwaardelijke gevange nisstraf vier maanden in plaats van de geëiste drie- A.R. KIESVERENIGING. Op Dinsdagavond 28 Oct. a.s. wordt er een openbare vergadering gehouden, uit gaande van de Anti-Rev. Kiesvereniging, Soestdijk, waarin als spreker zal optre den Prof. Diepenhorst uit Zeist, met 't onderwerp: „Rusland onderweg'*. Voor nadere gegevens verwijzejn wij naar de advertentie in ons blad van Vrij dag a.s. BILJARTEN. Nu de competitie van het District Eem- land drie weken lopende is, geven we hieronder dé standen weer, bijgewerkt tot en met 18 October. Ie Klasse: Leusderkwartier 1 3 gespelelftl, 18 punten. Vergulde Wag'efai 3 3 - 1(8. Ons Genoegen 1 3-16. Zonneheuvel 1 3-16. Gouden Ploeg 2 ^-10. Ons Genoegen 2 3-10. Metropolie 1 3-4. De Nieuwe Kei 1 3-4. 2e Klasse: Centraal 2 3 gespeeld, 18pun-. ten. Leusderkwartier 2 3-16. Vergulde Wagen 4 3-15. K.O.T- 1 3-14. Animo 1 3-13. Soestdijk 1 3-10. Metropole 2 3.8. De Nieuwe Kei 2 3-2. 3e Klasse: Vergulde Wagen 5 gesp'e|eld, 17 punten.Taveinu 1 3-16. Middelwijk 1 3-12. O.D.L* 1 3-12. Leusderkwartier 3 3-11. D.O.S- 1 2-8. Gouden Ploeg 3 2.8. Oosterpark 1 2-8. De Pauw 1 1-4. 4e Klasse: Centraal 3 3 gespeeld, 15 pun ten. Metropole 3 3-15. K.O-T. 2 3-15. Soestdijk 2 3-12. Tavenu 5 2-9. Animo 2 3-9. Ons Genoegen 3 3-9. Tavenu 2 2.8. Eemlust 1 2-6. 5e Klasse: De Pauw 2 3 gespeeld, 16 punten. Middelwijk 2 3-14. D.O-S. 2 3-11. O.D.L. 2 2-10. K.O.T. 3 3-10. Zonneheu. vel 2 3-13. Metropole 4 2-8. Soestdijk 3 2-8 Leusderkwartier 4 3-6. 6e Klasse: Centraal 4 3 gespeeld, 16 punten. Ons Genoegen 4 3-16. Ooster park 2 2-10. Vergulde Wagen 4 2-10. Tavenu 3 3-10. Animo 3 2-8. Eemlust 2 2-6. Zonneheuvel 3 3-4. PUZZLE-RIT M.C. „SOEST''. Tot sluiting van het seizoen heeft het bestuur van de motorclub „Soest'' Za terdagmiddag voor haar lieden een 100 K.M. lange puzzlierit georganiseerd. De tocht ging door de ttiooiste omgeving van Soest Met 68 strafpunteji wïs|t G. Wassenaar beslag op de eerste prijs, een fraaie wisselbeker, te leggefn. 2. H. v. Kooij, 85 strafp. 3. P. Fiool", 106 strafp. 4. Roes, 113 strafp. 5. A. van Kooij» 120 strafp. 6. J. Timmer, 134 strafp. De troostprijs viel ten deel aan A. Staleinr hoef. De voorzitter van de club, de heer P. Olyslager, reikte 's avonds in het club lokaal Zonneheuvel, im 'n gezellige bij eenkomst, de prijzen uit. FACy FAIR: WONDERLAND^ Inderdaad, het wonderland gaat komen in Soestdijk. Schrikt u niet lezer, wan neer u dit onder ogen krijgt. Ja, de won deren zijn de wereld nog niet uit. De katholieke verkenners ejn gidsen uit Soestdijk organiseren eejn mooie fancy fair, die ze betitelen met de wïjds/e naam „Wonderland''- Het belooft dan ook heel wonderlijk te worden. Wat het wonderlijke js, wordt natuurlijk geheim gehouden. Wanneer dit wonderlijke land zijn tenten in Soestdijk gaat opslaan, zult u ter zijner tijd in dit blad kunnen lezien. Het doel van dit wonderland is te ko men tot een eigen clubgebouw, dat zo broodnodig is. Helaas weer een slacht- Tot de dingen, die ik graag in de dag bladen liees, zijn de vergaderingen van de Gemeenteraad van Amsterdam. Voor al zijn ze interessant, wanneer, zoals een poosje geleden, de subsidies aan de diverse verenigingen behandeld worden. Je grijpt dan naar jie hoofd, als je leest, dat de gemeente Amsterdam, in eten po ging de Nederlandse opera op de beten te houden, een subsidie toekqnt van f 394.000.voor dit speelseizoen en het Amsterdamse Toneel het doceurfje van f 121.750.krijgt thuis bezorgd. Diver se kleinere verenigingen krijgen in evenredigheid allen een soortgelijke in jectie. Als gewoon burger komt het on willekeurig in je op, dat deze zaken toch schijnbaar niet veel levensvatbaarheid hebben en nog erger wordt dit gevoed, wanneer men weet, dat het Rijk er ge lijke bedragen aan toevoegt. Dat wordt dan voor de Nederlandse Opera b.v. bijna f800.000.— of per dag ruim f2000. Het kan schijnbaar niet op. Wat we daar nu in Soest mee fe maken hebben? Nou ja, misschien niet zo veel, maar ik heb me er in die dagen eqn beetje aan geërgerd- Die subsidie toewijzingen vielen ongeveer samen met een. paar lezingen, die wie ofver de radio te horen kregen over T.B.C.-bestrijding. Collectanten werden gesmeekt zich op te geven, want de T.B.C.-bestrijding was geen overheids taak, maar een taak, die het Volk zelf moest opbrengen. Herinnert u zich nog de advertentie in de Soester Courant, waarin voor de 2e maal moest worden verzocht om collec tanten, omdat amders de hele collecte niet kon doorgaan? En heeft u hef ook in de Soester Gourant gelezen, dat de collecte voor de Dierenbescherming in ons dorp meer opbracht dan de collecte voor Zonnegloren? Is het niet bescha mend? Is het ook niet beschamend, dat voor de bestrijding der T.B.C., de grootste vijand onzer vólksgezondheid, moet wor den gebedeld om aan geld te komejn voor de inrichting, terwijl de Gemeenteraad van Amsterdam met tonnen smijt voor „culturele'' verheffing? 'OEKMA'N. offer van de woningnood. U weet zeker, dat er voor een fancy fair heel wat nodig is. Mogen wij bij u aankloppen? Heel graag! Misschien hebt u nog iets te missen. Wanneer u een aardigheidje uit uw woning kunt missen is ons dat echt welkom. Kunt dat niet, dan zijn we ook heel blij mót een geldelijke bijdrage. Wanneer u hjele- maal niets hebt fe missen zijn we toch zo vrij u te verwachten op de sprookjes avonden van Wonderland. Eerdaags zullen geüniformeerde verken ners en gidsen bij u aanbellen, om hef door u be doiel de goed of geld in ont vangst te nemen. Indien u nog niet hebt kunnen besluiten, zullen ze met ple zier nog eens terug komen Reeds bij voorbaat onze oprechte dank voor uwe spontane medewerking. KABOUTER KERKCONCERT. Woensdag 29 October komt het kerk koor van de Ned. Herv. Kerk te Amers foort en 'n orkest onder leiding van Adr. C. Schuurman, organistcentor der St. Jo- riskerk, een concert geve® in de Oude Kerk te Soest, waarvan de gehele op brengst ten goede komt aan het Sana torium Zonnegloren. Medewerking hierbij verlenen: Irma Brester» Amersfoort, sopraan; Carel Wil link, Amsterdam, bas; Jan van den Berg, Amersfoort, orgel. Uitgevoerd zullen worden: Ps. 23 „Der Herr ist mein; Hirt'' van H. Schutz; Gamt- tate: „Jesu, meine Freude'' van D. Bux- tehude en cantate „Wachet auf, fuft uns die Stimme'' van J. S. Bach. Koor, orkest en solisten, tesamen 80 per sonen, geven dit concert geheel belange loos. WIELREN-SUCCESSEN. Zondag j.1. werden de sprintkampioen schappen van de Gooise Wielerclub „De Adelaar'' verreden. Kampioen van de A-klasse werd E. Grift» terwijl J. Schans die 2e prijs won. In de juniorenklasse werd K. Verschoor der de. Bij de rit om bet algemeen kampioen schap kreeg W. Grift op de laatste 50 M. kettingpech, waardoor hij reglemen tair verloor. GEVONDEN VOORWERPEN. Kilogewichf, Lipssleutel, dasspeld, por- temonnaie inh. fl.postduif zonder ring, kindertasje, zilveren kettinkje, ons pruimtabak, kerkboek, actefas met in houd, portemannaïe inh. f 3.rol kip pengaas, herenhandschoen (peau de Suède), witte haari, zilveren armband.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1