Moet de Jaarbeurs decentraliseren Plaatselijk nieuws. Hoe 't bij de buren gaat. Onze WeekspiegeL Mr. Milius, de directeur van de Jaarbeurs, heeft erover geklaagd, dat dit nationale instituut onvoldoende gelegenheid tot ont plooiing krijgt. Z.i. zijn grotere gebouwen dringend nodig, maar tot nu toe zijn alle plannen in die richting afgewezen. Voor andere, nog dringender bouwwerken, zijn de beschikbare materialen in de eerste plaats nodig. Mr. Milius meent, dat alle klachten over de overbelasting van de jaar beurs, zowel die afkomstig van de stand houders als van de bezoekers, terug kun nen worden gebracht tot het ruimtegebrek. De klachten van de bezoekers zijn, dat door de overmatige volte zaken-doen onmogelijk wordt; en eigenlijk komen de klachten van de standhouders op hetzelfde neer. Er ko men in verhouding tot de kopers te veel kijkers. Die kijkers stellen alle mogelijke vragen, kosten daardoor veel tijd en pro pagandamateriaal, maar eigenlijk hebben zij maar heel "weinig belang bij het ten toongestelde. Daardoor komen de werke lijke kopers in het gedrang, gelegenheid voor rustige besprekingen is er dan bijna niet. Het spreekt vanzelf, dat hiermee het ka rakter van de jaarbeurs wordt aangetast. Teveel beschouwt het grote publiek de jaar beurs als een tentoonstelling en het bezoek daaraan als een gezellig uitstapje. Men trekt er in groepen naar toe, zwerft van stand tot stand en valt tenslotte ergens op een caféstoel neer met doodmoede benen, zonder dat men de gehele jaarbeurs heeft kunnen bekijken. Nu spreekt het vanzelf, dat onder deze kijkers tal van toekomstige kopers zijn. Als straks vertegenwoordigers van de fabrikanten de verschillende onder nemers komen bezoeken, weten deze min of meer wat er te koop is en op die wijze vervult de jaarbeurs een belangrijke voor lichtende taak. Het jaarbeursbestuur ziet er daarom sterk tegenop het bezoek te be perken, want men weet, dat de voorlich tingstaak van de jaarbeurs misschien nog belangrijker is dan zijn directe verkoops- waarde. Toch zullen er maatregelen moeten worden genomen om aan de „overbevolking" van de jaarbeurs een einde te maken. Wij vra gen ons echter af of het jaarbeursbestuur wel op de goede weg is wanneer het de op lossing alleen zoekt in uitbreiding van ge bouwen. De beurs zal dan immers nog veel groter worden en daardoor waarschijnlijk nog meer bezoekers trekken. Nu heeft het bestuur zich een tegenstander betoond van streekbeurzenhet pleit zelfs voor maat regelen tot beperking van deze gewestelijke instellingen. Doch zou het niet veel logi scher zijn, indien de jaarbeurs een vorm van samenwerking met deze streekbeurzen in overweging nam? Zelfs wanneer binnen niet al te lange tijd materialen ter beschik king komen, zal het bouwen van nieuwe jaarbeurshallen toch enkele jaren vergen en een oplossing op korte termijn voor de overmatige volte kan langs deze weg dus niet gevonden worden. Wanneer men echter de beurs zou de-centraliseren, en in overleg met bestaande streekbeurzen kleinere beurzen in verschillende provincieplaatsen zou organiseren, zou dit zonder twijfel de centrale beurs ontlasten. Tal van bezoekers uit de provincie zouden kunnen volstaan met hetgeen de streekbeurzen hen te bieden hebben en vele aanbieders zouden, juist wanneer zij uitsluitend voor het binnenland werken, hun plaatsruimte op de centrale beurs kunnen opgeven of verminderen. Wanneer men nu voorts voor de jaarbeurs het instituut schiep van „begunstigers der jaarbeurs", dan zou men verder het bezoek althans gedurende een gedeelte van de duur in de hand hebben door aan deze begunsti gers voorrechten bij het bezoek te verlenen. Veronderstel, dat deze begunstigers voor hun lidmaatschap vrije toegang zouden krijgen en dat de jaarbeurs gedurende de eerste vier of vijf dagen uitsluitend voor genodigden en begunstigers geopend zou zijn, dan zouden de buitenlandse bezoekers (die als genodigden te beschouwen zijn) en de werkelijk belangstellenden, die begunsti ger zouden worden, ruimte en rust vinden voor het afdoen van hun zaken. Men moet nu eenmaal roeien met de riemen, die men heeft en deze middelen zijn voors hands nog zeer beperkt. Juist omdat ons het jaarbeurswezen zeer ter harte gaat, stellen wij bovengenoemde punten thans aam de orde. Langs de hier aangegeven weg kan, dunkt ons, zonder grote kosten en zonder tijdverlies een oplossing voor de moeilijkheden worden gevonden, die ieder der partijen ten volle zou bevredigen. KOOKCURSUS. Uitgaande van de Ned. Vrouwen Electr- Ver., afd. Scxest, zal op 28 en 30 Octo- bcr en 4 en 6 Nov. een kookcursus voor datmes worden gegeven. De cursus is ge hete! gratis. Men ziie de advertentie in dit nummer. NOG WAT TE GOED. Aan twee Hilversummers, A- v. L. en R- J-, die te veel spiritus hadden ge bruikt, werd door de politie gratis lo gies verleend. Toen later bleek, dat zij nog recht hadden op respectievelijk 4 om 6 dagen logies, heeft de politie hem de weg gewezen naar het hiervoor spe ciale hotel te Utrecht OPLICHTING. Mevr. D. alhier kocht van een handelaar een pan voor fó.50. Des avonds kwam de „goede ziel'' terug met d£ boodschap, dat hij een nog beter exemplaar voor het geld kon leveren, waarom mevrouw het geleverde exemplaar maar moest meegeven. De betere pan zou dan mor gen worden bezorgd. Het eerste had wel plaats, het tweede niet Gelukkig maar voor de handelaar, dat hij aan het op gegeven adres aan de Birktstraat niet te vinden was. De politie zou ongetwijfeld een woordje hebben meegesproken, voor al, omdat aan dit adres reeds veel ver zoeken om een betere pan waren gedaan. AANRIJDING. M. alhier werd in de avonduren op de Stadhouderslaan aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen* waardoor hij een hersenschudding bekwam en per ziekenauto naar zij'n woning moest wor den overgebracht. AUTO-ONGEVAL. Een haastige autobestuurder wilde op de Steenhoffstraat zes achter elkander rijdende militaire vrachtauto's voorbij rijden, toen deze zes wagens naar links moesten uithalen om een aldaar gepar keerde auto te passeren. Deze haastige man raakte nog meer in de knel, toen een! tegenligger naderde waarom hij een plaats zocht tussen de militaire auto's. Dit werd hem noodlottig èn een1 flinke beschadiging van zijn auto was het ge volg. OPGEPAST. Onbevoegden hebben1 dezer dagen in on ze gemeente met intekenlijsten gecollec teerd voor een kleuterschool'. Men verzoekt ons daarom1 de inwoners te ad viseren alleen gelden af te dragen, wan neer de lijsten zijn gewaarmerkt en b.v. van een politiestempel' zijn voorzien. BEKEURD. Bekeurd werden 4 automobilisten we gens fce snel rijden en 2 wielrijders, die het zonder licht meenden fe kunnen stellen. VERRASSEND RESULTAAT. Men deelt ons het navolgende mierde: In zijn vergadering van 6 October j.1. besloot de Raad onzer gemeente aan de Geref- Kerk in Soestdijk te verko pen het bouwterrein gelegen aan de 2wa- luwenweg hoek Alb. Hahnweg voor een te stichten gebouw voor jeugd- en Evajn,- gelisatiedienst. En dat het deze kerk ernst is met haar bouwplannen bewees zij vorige week. De in eigen kripg gehouden intekening voor dit doel leverde het verrassende re sultaat op van f8200. De door haar in Nov.-Dec. begonnen ac tie bracht het tot! dusver dus binnen de tijd van een jaar tot de som «van f 11.000.totaal. Wanneer zij doorgaat zal het inderdaad mogelijk worden, dat, wanneer ook an dere factoren medewerken, binnen af zienbare tijd deze plannen verwezenlijkt worden. Iets wat voor deze kerk, die zich zeer uitbreidt en op korten termijn over een 2e vergadergelegenhqid zal dienen ta beschikken, alleszins te hopen is. SOESTERBERG. PRIJZENCOMMISSIE. De prijzencommissïe doet mededeling dat klachten over vermeende prijsopdrij ving schriftelijk kunnen worden inge diend bij het gemeentehuis te Soest, al waar de commissie iedere Dinsdagavond tussen half acht ien acht uur zitting heeft. Klachten kunnen, ïn verband met de grote afstand van de inwoners uit Soesterberg ook bij de Hulpsecretarie;1 uitbreidt en op korte termijn over een diend- Op de valreep staande om Amerika voor korte tijd te verlaten, daar zijn aanwezig heid in België vereist werd, zei minister Spaak tot de hem ondervragende journa listen over de resultaten van de Veilig heidsraad en de vergaderingen der Ver. Naties te zijn teleurgesteld. Al zag hij nog niet dadelijk een breuk tus sen Oost en West, de toestand is toch van die aard, dat er een ongewenste spanning heerst, die de zo nodige vrede bedreigt. Ook was Spaak vóór afschaffing van het veto-recht; en de Sovjet-eis aan de Wes terse landen om een einde te maken aan wat svan Russische zijde „oorlogsdteiging in de pers" werd genoemd, noemde hij on mogelijk, daar dit in strijd zou komen met de vrijheid, de vrije meningsuiting, een der democratische beginselen. Daar ligt een der grote verschilpunten met wat de Sovjet „democratie" noemt. In de Sovjet-Unie is geen vrijheid, niet voor de enkele persoon, niet Voor de pers. Vandaar ook, dat Wisjinsky in de Veiligheidsraad durfde spreken van „Engelse en Ameri kaanse oorlogsmisdadigers". Dat was toen daar de Griekse kwestie weer ter sprake kwam. Het zit de Rus dwars, dat Engeland en Amerika door hulpverlening aan Griekenland de communistische invloed tegengaan. Men weet, dat de door de Veiligheidsraad in het begin des jaars benoemde grenscommissie, om de Griekse klachten te onderzoeken over de steunverlening aan de verzetsgroepen uit Albanië, Bulgarije, Joego Slavië, door deze landen werd tegengewerkt. In de Ver gadering der Ver. Naties werd nu een voor stel van de politieke commissie om een nieuwe commissie met het onderzoek te be lasten, aangenomen. Amerika had daartoe een resolutie ingediend, waarbij ook Rusland en Polen als lid werden genoemd. Daar hadden bei den geen zin in. Zij bedankten bij voorbaat. Ze zijn te nauw bij deze Balkanlanden be trokken. Maar de vergadering der Ver. Na ties stoorde zich daar niet aan, en benoem de met Amerika, Engeland, Frankrijk, China, Australië, Mexico, Brazilië, Pakistan en Nederland de twee onwillige leden Rus land en Polen. Een benoeming, die met 36 stemmen voor, 6 tegen (dit was de Sovjet- groep) en 10 onthoudingen geschiedde. Op het Amerikaanse voorstel was een Frans- Brits amendement ingediend en aangeno men, waardoor de schuldkwestie van Al banië, Joego Slavië en Bulgarije werd ge schrapt, en de drie buurlanden aangemaand niets te doen, dat de guerillastrijders zou kunnen steunen. Als tegenzet had de Sov jet een resolutie ingediend, waarbij de po litieke commissie der Ver. Naties zou moe ten uitspreken, dat alle schuld voor de on lusten op de Balkan aan Griekenland te wijten was. De So,vjet wilde echter meer. Zij vroeg, dat alle buitenlandse troepen uit Griekenland zouden worden teruggetrokken en dat de Amerikaanse hulpverlening aan Grieken land onder toezicht van een commissie zou worden gesteld. Maar de commissie, die over elk onderdeel afzonderlijk stemde, trapte er niet in. Wel viel het op, dat India, de nieuwe staat, zich ten aanzien van de schuldkwestie en het terugtrekken zich bij de zes Slavische lan den voegde. De gebetenheid van Wisjinsky op Engeland bleek uit de woorden, die deze sprak op een opmerking van Mc Neill toen deze de Komintern ter sprake bracht. „Daar hebt u een nachtmerrie van gekre gen," zei de Rus, „dat negen communisti sche partijen te Warschau hebben verga derd. Er is geen Komintern; die had meer leden dan negen. U schijnt last te hebben van hallucinaties. Waarom neemt u niet adreline tegen de zenuwen? Waar maakt u zich toch bang voor?" De geprikkeldheid van Wisjinsky is begrij pelijk. Er is wantrouwen tegen Rusland, doch dit is geen wonder. Nergens volgt het Russische communisme een open en eerlijke politiek. Het is overal spionnage. En niet alleen dat. Rusland heeft in de aankondi ging van de nieuwe Komintern, die nu „Kominform" heet, feitelijk Europa, China en Indonesië als terrein van werkzaamheid met Zuid-Amerika aangewezen. Dat is nu eens openlijk gezegd. „Bestrijding van het imperialisme" heet het, doch dit betekent: russificatie. Laat men het goed inzien. Het is een oorlogsverklaring aan de Ameri kaanse Staten, die zich met de overeen komst van Chapultepec en het verdrag van Petsopolis verenigden ter verdediging van het vaste land van Noord- en Zuid-Ameri ka. Uit dit gezichtspunt moet ook gezien worden de actie in Australië tegen het communisme. Eric Harrison, als leider der oppositie deed in het Huis van Afgevaardigden een felle aanval op de communisten, aandringend op hun verwijdering uit de openbare diensten en op een verbod van de communistische partij. Hij wilde dat de Regering haar standpunt ten aanzien van de nieuwe Ko mintern zou meedelen. De minister van binnenlandse zaken, Johnson, verklaarde, dat de communisten zowel tegen de La- bourpartij als tegen de oppositie te velde trokken en slechts één doel kenden: de vernietiging van alle regeringen der arbei dersbeweging. Volgens Menzies waren de communisten bezig in Amerika en Austra lië een „vijfde colonne" te vormen. Naast Australië is gekomen Brazilië en Chili. Brazilië, omdat het zijn president, Enrico Gaspar Dutra, door een artikel in het Rus sische blad „Izwestia" beledigd achtte, pro testeerde daartegen en overweegt zelfs, als het antwbord onbevredigend is, verbreking der diplomatieke betrekkingen met de Sov jet. Hiertoe is Chili overgegaan ten aanzien van Joego Slavië. Chili heeft twee diplomaten van Joego Slavië het land uitgezet, onder beschuldiging van betrokken te zijn bij een reusachtige communistische organisatie, waaruit de mijnwerkersstaking is voortge komen, die straks alle verkeer zal lam leg gen. De communistische partij eist van de regering dat de beschuldiging ter beoorde ling aan de V. N. zal worden voorgelegd. Nu heeft de Chileense regering de hand kunnen leggen op documenten, die gepubli ceerd zijn en waaruit de schuld van Joego Slavië naar voren springt. Hoge taal ge bruikte Joego Slavië toen het zei: „de Joego Slavische regering acht het nutteloos be trekkingen te onderhouden met een rege ring, die niet meer souverein over haar be trekkingen met andere landen beslist." Sterke woorden, doch Chili, niet uit het lood geslagen, antwoordde niet minder scherp met te zeg gen: „geen belangstelling voor het hand haven van betrekkingen met Joego Slavië te hebben. Chili heeft zich door het volgen van een duidelijke lijn in de internationale politiek een behoorlijke invloed in de wereld verzekerd, anders dan Joego Slavië, dat een satellietstaat van Moskou is." Grote woorden van vechtende schooljon gens', maar toch: de daad van Chili zal er toe leiden, volgens een hooggeplaatst Ar gentijn, dat Argentinië, Brazilië en Chili een overeenkomst zullen sluiten tot het ne men van positieve maatregelen tegen de communistische dreigingen in Latijns Ame rika, waarbij de regering van Uruquay zich dan aansluit, dat ook maatregelen neemt om krachtig tegen de „extremisten" op te treden en hun werk de kop in te drukken. Zo stelt zich de nieuwe wereld schrap tegen het woelen der Sovjets. Oud-minister James Byrnes, nu vrij man en dus in staat om rond en vrij zijn mening te zeggen, heeft nu reeds zijn „Gedenk schriften" utgegeven en daaraan toege voegd twee recepten. Zijn boek bestaat uit twee delen, en zal wel oorzaak worden, dat Byrnes op de lijst komt van Amerikaanse oorlogsophitsers. Byrnes komt tot geen andere conclusie, dan dat de Sovjets niet zullen rusten, totdat zij geheel Europa in hun macht hebben. Er is, zegt hij, slechts één omstandigheid, welke hun dit verhinderd: zij kunnen het niet. Daarom behoort naast geduldig be- leide, vastberadenheid voorop te gaan. De enige weg, zei Byrnes, is nu reeds Rusland te laten weten, dat iedere daad van aanval voor de Veiligheidsraad zal worden ge bracht en dat een Sovjet-veto tot gevolg zal hebben, dat de andere naties collectief zul len optreden om Rusland een halt toe te roepen. Dan zegt Byrnes, dat de Raad van Ministers de Grote Vijf moet ver dwijnen. Daarvoor moet komen een confe rentie van alle naties tot regeling van het Duitse probleem. Met Byrnes is er nog een Amerikaan in het geweer gekomen, namelijk Harrimarl, de Amerikaanse minister van handel, die vroe ger ambassadeur in Moskou was. Deze heeft een plan van „positieve actie" der Ver. Staten ontvouwd ter neutralisering der nieuwe communistische organisatie. Dit plan beoogt een uitbreiding van de econo mische en diplomatieke werkzaamheid der Ver. Staten, terwijl verder versterking van de defensie en uitbreiding van de propa ganda in Europa de grondspijlers van Har- rimans ideeën vormen. Economisch wereld herstel acht hij van het eerste belang voor de duurzaamheid van vrije regeringen en dan, op politiek en diplomatiek terrein „een even energieke als vruchtbare wedijver van grote en kleine staten in het bevorderen van de menselijke waardigheid en de men selijke rechten als waarmede zij, die de vrijheid van de mens willen ondermijnen, hun doelstellingen nastreven." De vrijheid van de mens, daar heeft Churchill het ook over gehad. In een rede, die op een gramofoonplaat was vastgelegd en in New-York tijdens een diner ter herdenking van de vroegere gou verneur van New-York, Alfred Smith, werd afgedraaid, heeft Churchill de hoorders een bemoedigend woord gegeven. Hij meende, dat door het feit, dat de Russen de wes telijke wereld aan één stuk door beledigen, het met de eventuele oorlogsdoeleinden der Sovjets zo'n vaart niet zou lopen. Indien de 14 zeer kundige leiders van het Kremlin op oorlog uit waren, zouden zij eerder de democratieën in slaap wiegen met een ge voel van schijnbare veiligheid, meende Churchill. Hij achtte het dan ook waar schijnlijker, dat de gedragslijn van heftige schimpscheuten, die de regering der Sovjet Unie en haar communistische aanhang over de wereld uitstorten, geen teken van kracht is, maar dient om de geblinddoekte massa van brave en goedige Russische bewoners in de mening te houden, dat de Sovjet hen beschermt. Mocht, zei Churchill, ten slotte een groot geschil rijzen, dat de vrijheid van de mens bedreigt, dan zou dezelfde so lidariteit en broederschap tussen Engeland en de Ver. Staten zich openbaren als waar mee nu de overwinning betaald werd op Duitsland, Italië en Japan. De held van de Waalbrug. Chief-Scout Lord Rowallan, legde bij het monument van Jan van Hoof te Nijmegen een bloedrode krans neer. Door de mist uit de brand. De Haarlemse brandweer zal in 't vervolg branden met watermist, die een grotere bluskracht heeft dan de onverdeelde straal, bestrij den. Nieuwe vinding. De fabriek „Gietart" te Hengelo is overgegaan tot de fabricage van een nieuw artikel, het z.g. vloeibare metaal-cement. Gevaarlijk goedje. Bij opruimingswerk zaamheden in het hartje van de stad Gro ningen kwam men tot de ontdekking, dat daar een partij van 600 kilo schokbuizen en ander ontstekingsmateriaal uit de eerste wereldoorlog lag opgeslagen. Medelijden. Te verwachten is, dat binnen kort, uit menslievende overwegingen, het uitwijzen van ongewenste Duitsers uit ons land gedurende de wintermaanden zal worden stopgezet. Het kan nog eenvoudiger Een nieuw artikel in de wet op de bijzondere rechts pleging heeft het mogelijk gemaakt, dat politieke delinquenten volgens een ver eenvoudigde procedure kunnen worden berecht. Heel verstandig. De boeren in de Wieringer- meer hebben zich met het standpunt der regering accoord verklaard, zodat de in zaai van wintertarwe doorgang zal vin den.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3