Europa... het wufte oudje. Ingezonden stukken. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1*50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG; - No. 81 Bureau: Van IVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 28 OCTOBER 1947. De positie van een jonge vrijster, om wier gunsten twee rivalen wedijveren, is, on danks de schijn van het tegendeel, niet be nijdenswaardig. Als het een fatsoenlijke maagd is, mag ze toch maar aan één haar hand en hart schenken. En de verstoten medeminnaar pleegt in zulke gevallen achter te blijven met een wrokkend gemoed. Soms gebeurt het zelfs, dat hij z'n vroegere liefde plus concurrent naar de keel vliegt en de „crime de passion" de misdaad uit hartstocht is geboren. En nu mag het wel een beetje een stoute beelspraak zijn, het bedaagde, slecht ter been zijnde oude tantetje Europa met een frisse, bloeiende deern te vergelijken, het is een feit, dat ons besje, onze oude, aftands geworden circusaccrobate op het slappe koord der wereldpolitiek, nog twee aanbid ders heeft. Twee aanbidders, die haar omzwermen met attenties och nee, niet met kleinodiën en sieraden, zoals in de dagen van weleer maar met meer materiële dingen, als brood op de plank en geld voor het huis houdboekje. Amerika komt eens praten over een dou ceurtje om de lastige crediteuren van de deur te houden Rusland presenteert graan aan West-Europa. _De conferentie van Parijs over het Plan- Marshall is klaargekomen met haar bespre kingen de kleine Komintern is het ook en doet den volke kond van haar plannen. De gemeenteraad in Rome moest worden gekozen. De arbeiders in Rome eten spag hetti met macaroni en macaroni met spag hetti. Een kost die slechts goed is om de sympathie met Moskou te voeden. Welnu, de Gasperi mag een deel van z'n oorlogsvloot houden Amerika schenkt het hem goedgunstig. Italiaanse koloniën? Koloniën kennen we niet meer ook niet van Italië. Maar wat vroeger Italiaanse ko loniën waren, mag van Amerika een, onder Italiaans beheer staand, mandaatsgebied worden van de VN. Mag dat van Amerika? Moskou kwispelt met een handelsverdrag voordelig voor Italië. Frankrijk sukkelt aan een ernstig brood tekort. De oogst was dit jaar bijzonder goed in de Sovjet-Unie. Leverde de Zwarte Aarde zoveel tarwe Truman doet een be roep op de Amerikaanse burgers, wat ma tiger te leven om het .stervende Europa" te redden van de hongerdood. Is het wonder, dat het oudje nu en dan eens een bevlieging krijgt van jeugdige wuftheid? En bij voorbeeld zelf ook eens wil vertellen, hoe het denkt een kwestie te regelen over een Overzees gebiedsdeel? Of dat het haar huishouding eens wil inrich ten op de manier, zoals die haar goed dunkt? Watblief? Is dat niet wuft? Is dat een heel natuurlijk recht van een op zichzelf levende oude dame, die graag goed met de buren wil blijven? U vergeet, dat de liefde voor Europa een alles omvattende liefde is zoals dat trouwens ook behoort, als je echt van iemand houdt. En je bent nu eenmaal een vurig minnaar of je bent het niet. Dus alles of niets geven, oude miss Europa niet je hand aan Uncle Sam en je hart aan Stalin of omgekeerd. Maar zelf begrijp je misschien ook wel, dat het je twee aanbidders niet te doen is om je mooie ogen, maar om je huis en je boe- deltje, dat altijd nog wel is te gebruiken. Voor zo gewiekst verslijten we je nog wel, want daarvoor heb je te lang rondgekeken in het rosse leven, dat we met een deftig woord internationale politiek noemen. Houd je maar haaks en good luck bij de komende „crime de passion"! VERKLARING. De Raad van Oud-Illegale Werkers te Soest meent er goed aan te doen, ten aanzien van een onjuistheid in het VER WEER van C. HAVER tegen de publica ties in de Soest Courant van 5 October 1947, een verklaring af te leggen, zonder in een beoordeling van het betreffende Verweer zelve te treden. 1. Ten aanzien van de eerste alinea van punt 2 van het Verweer verklaart de R.O.I.W., dat de toenmalige secretaris, de heer J. G. Dullaart, aan de heer C.>. Haver een uiteenzetting heeft gevraagd van bepaalde feiten, betrekking heb bende op de candidaatstelüng van C. Ha ver voor de tijdelijke gemeenteraad, aangezien de R.O.I.W. tegen de heer C. Haver en diens eventuele zïttinginieming in die tijdelijke gemeenteraad, wilde re- questreren bij de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. De R.O.- 1.W. achtte het nodig, daartoe vooraf een volledig inzicht in zaken te ve.rkrij- gen. Later is op verzoek van de P.O.D. dit rapport door de heer J. G. Dullaart overhandigd aan deze dienst. 2. De ondertekening van de aan het Ver weer van C. Haver gehechte Verklaring door een drietal leden van de Raad van Oud-Illegale Werkers is geschied vol gens hun persoonlijk inzicht en uit sluitend met het doel, bepaalde feiten naar voren te brengen, zoinder dat dit inhoudt een goedkeuring van het aan blijven van de heer C. Haver als hoofd redacteur van „De Soester". Het bestuur van de R.O.I.W., J. W. OOMS. voorzitter. J. POL, secretaris. J. VAN HOEFLAKEN, 2e secretaris. W. HOOGEBOOM, penningmeester. Dr. H. J. STROBAND, Alg. Adjunct. K. de HAAN, lid. F. RUITENBEEK, lid. Zeer geachte redactie. Zou ik langs deze weg er bij de auto riteiten de aandacht op mogen vestigen, dat dc rivier de Eem op verschrikkeiljïj- ke wijze wordt vervuild en een ondra gelijke stank verspreidt, zó erg, dat de visstand totaal uitsterft. Grote snoeken drijven dood op het vieze water. Ook de plantengroei sterft. Het water is blauw gekleurd en deaa kleur kleeft zich vast aan beschoeiingen en passerende vaartuigen. Bovendien le vert het een groot gevaar op voor hef vee» dat langs de rivier graast en aldaar ter plaatse gaat drinken. Ook loopt bij stijging van de waterstand het vervuilde water de polders in en besmet daar de sloten, waardoor ook in de polders het vee kan worden vergiftigd. De oorzaak van deze vervuiling moet, volgens infor matie gelegen zijn in het feit, dat een verffabriek te Amersfoort, gelegen aan de Eem, haar afvalstoffen in de rivier loost. Een streng onderzoek is m.ï. drin gend gewenst. Enige jaren geleden deed de eigénaar van Eet landgoed „Twickel" bij Delden de gemeente Enschede een proces aan wegens het lozen van afvalwater in de Twickelerbeek, waardoor de2le, beiek, die door het landgoed liep, werd vervuild. Deze gemeente moest niet alleein het toelaten van afvalwater in deze betek sta ken, maar werd bovendien veroordeeld in de kosten van het proces. Nu de Eem door het landgoed van de Gemeente Soest stroomt, is he/t dringend nodig de Gemeente Amersfoort te belet ten de rivier langer te vervuilen als bo ven omschreven. j Met dank voor de plaatsing. A. LANKAMP- EEN MES IN DE RUG. Nog maar nauwelijks waren de acties in Indonesië begonnen, of het Republi keinse propaganda-apparaat toonde zich in z'n al perfide leugenachtigheid. Be lachelijke verhaaltjes als die van Batal jons Nederlanders, met wapens en al overgelopen naar de T.N.I., zijin nog de minst erge. Dwaze berichten over de herovering van Modjokerto. Malajng en Medan, zullen ook geen der onzen in de war brengen. Ernstiger is een redie als die van Soietomo. Ernstig, niet omdat hij op ons van invloed zou kunnen zijin, maar om de zinloze haat, die er uit spreekt, geraffineerd genoeg weergegeven om sommige verblinden te kunnen drij ven tot daden, welke noodzakelijk tot hun eigen verderf moeten voeren. Dit soort republikeinse propaganda kon den wij, na de ervaringen van de laatste twee jaar, verwachten. Erger, veel erger in het mies in de rug van alle militairen hier fe lande, gestoten door onze eigen bevolkingsgroepen in Nederland. Van Communistische zijde kon moeilijk anders worden verwacht dan een fel afwijzende, onvaderlandse houding. Maar ook bereikte ons het bericht, dat ook een aantal niet-communistische ver enigingen in de A polio hal te Amsterdam een protestvergadering hebben gehouden. De Nederlandse Vrouwenbeweging, de Vereniging Nederland-Indonesië, de Al gemene Ned. Vredes-actie, die vereniging Kerk en Vrede, de vereniging „De oudie S.D.A.P.'', het Ned. Christ. Jongeren Gilde en de Christelijke Democratische Volks-Partij namen aan deze vergadering deel. De als Kamerlid afgetreden Heer Palar werd „luide toegejuicht'' en zei o.m. „doch wanneer hef overleg moet worden gepleegd met de Van Mook van het geweld, dan zeg ik: Merdeka''. Van Randwijk van „Vrij Nederland'' was van mening, dat „geen mens met gezond verstand kan geloven, dat men vrienden wint door doden''. Uit diverse maand-, week en dagbladen uit Nederland blijkt ons fewvolle, dat niemand, ik herhaal niemand, op de hoogte is, zelfs niet bij benadering, van de toestanden ini Indië. Onder niernajnd, het klinkt merkwaardig, te verstaan van uiterst rechts tot kleurloos links. Dit is niet te wijten aan de R.V.D., hoe wel mogelijk de verlichting van deze summier is. Om dit te staven willen wij alleen vermelden, dat wij herhaaldejlijk van intellectuelen vragen gesteld kregen, waarvan de beantwoording dagelijks fe vinden was iip de officiële voorlichting in de grote bladen. Het bleek, dat men deze voorlichting niet las, men las, wat hun richting als de juiste ziens wijze be schreef. Om kort ffe gaan, een Commu nist neemt alles voor waar aan, wat in zijn blad „De Waarheid'' gedrukt staat en weigert verder iets te slikken, Iemand die „Het Parool'' leest, zweert bij dit blad» de lezer van „Trouw'', „Elzevier" enz. ze reageren op overeienkomstigle wij- UITDRUKKINGEN UIT DIVERSE BLADEN. Op Sumatra werden door de Indone siërs hevige tegenaanvallen, op Medan ge meld. Ze hebben een deel der stad her overd. Het is in dat gebied, dat de Ne derlanders Japanners in de strijd hebben geworpen. Twee van hen zijn gevangen genomen. Opmars naar Djocja door T.R.I. gestuit- Salatinga door de T.R.L heroverd. De Nederlandse autoriteiten gebruiken omgekochte Indonesiërs om de eigendommen van Chinezen te vernielen waarvan zij de schuld aan de T.R.I. ge ven. Wanneer een blad zulke voorlichting de wereld in stuurt, naast de opzichtelijke tendentieuze leugens, waaraan een groot deel der Nederlandse Pers zich te bui ten gaat, wat, vragen wij ons af, moeten dan de Heren in Lake Succes, die zo juist het woord „Nefherlands-Ihdicn" op de kaart hebben gevonden, en vol zijn van het anti-koloniale-tijdperk-bewusf- zijn, wel denken van de Nederlandse politiek en gedragingen in Indonesië? Hiertegen kan de beste R.V.D. niet vech ten. Zijn dit de enorme voordelen., die we, sinds enkele jarqn herkregen, demo cratische persvrijheid, ons verschaft heeft? Persvrijheid, uitstekend, maar in handen van terzake op de hoogte zünde, eerlijke informators. Zijn deze voorwaar den aanwezig, dan onzerzijds geen be zwaar, dat alle misstanden aan de kaak worden gesteld. Terwijl wij hier dagelijks, bij iedere stap die wij in Republikeins gebied doen, de zegeningen van de „Merdeka'' ondervin den, durft in Nederland een spreker dit woord te« gebruiken met betrekking tot een man, die tot het uiterste hqeft ge tracht tot een vreemdzame oplossing te komen. Voor dis houding Is Dr. Van Mook door vrijwel iedereen verguist en niet begrepen. Maar mijnheer Palar weet een betere weg om uit de moeilijkheden te komen ien roept: „Merdeka''. De Heer van Randwijk zouden wij wil len uitnodigen met ons mee fe gaan naar Tjibadak en Soekaboemi om daar te zien en te horen hoe mqn vrienden wint. Ze ker niet door in de Apollbhal een bral lende redevoering te houde|n. Zeker niet door telegrammen te sturen en politieke weekbladen vol te kladderen, wint men de vriendschap van het volk, dat wij be vrijden van ieqn terreur, die iedere sol daat van de Koninklijke Landmacht van af de eerste dag heeft onderkend. Het lenige antwoord, dat de soldaten in Indië aan deze stokers kunnen geven is de daad. Hen daad, die er vanaf de eerste tot en met de -laatste dag der acties op gew richt zal zijn om aan de hélle wereld te tonen, dat wij gieen koloniale oorlog voeren, niet hef, verderf maar het welzijn) van dit volk beogen, terwijl' wij door een beheerst optreden, ondanks de do de kaméraden die wij betreurqn, dit volk tot onze vriendöni zullen maken. K. DE VRIES. Adjudant O.O.A., Legernummer 120919000» 5e Eskadron Pantserwagens, Re giment Huzaren van Boreel, te Padang (Sumatra). Burgeradres: Rembrandflaan 22, Soest. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 16 October 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Anthonie van Beek, van beroep consumptiehandclaar, wonen de te Soest, om een verlof B. ïft de voorlocaliteit van hef perceel Birk'tsfjraat 10a aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. AANRIJDING. Een achteruit rijdende vrachtauto, welke kwam gereden uit een der landwegen terzijde van dé Birktstraat, reed op deze straat een van de richting Amersfoort komende luxe auto in de flank. Dat de luxe auto schade opliep, laat zich denken. Terwijl de winkeljuffrouw met veel rus tige rust het pondje suiker stond toe te vouwen, hoorde ik nog juist de slot zin van haar verhaal. Zeven jaar zou het nog duren? Nog zeven lange jaren, dus tot 1954, zou het du ren voor de distributie van de baan zou zijn. Dat is, van 1940 af gerekend, 14 jaar, de zeven vetten en 7 magere jaren dus ineen gesmolten. Van de overgang van mager op vet heb ik niet veel gemerkt, maar we zullen maar aannemen, dat we nu aan de 7 vet te jaren gaan beginnen. Over wat we na 1954 zonder distributie- dienst krijgen, peinzen we nog maarmiief. Misschien wel weer een nieuwe distrï- butiedienst. Dus nog zeven jaar. Het was alsof ik een heftige knots op m'n hoofd had ge kregen en al heb ik, toen ik weer bij kennis was, mezelf wijs gemaakt, dat het wel kletspraat zal zijn geweest, is ter toch iets blijven hangen. U weet heft, geen rook zonder vuur. Als het nu toch waar is, dat we nu aan dc tweede serie van 7 jaren gaan beginnen, stel ik voor, dat we de zakén een beetje anders gaan doen dan tot nu toe. Laten we die 14 jaren nu éérlijk delen. Ik voel er n.1. veel voor, dat wij de eerstkomende 7 jaar niet meier voor hef loketje behoeven te staan met bet ge- gevoel, dat wij er zijn voor de ambtena ren, doch nu andersom. Ik kan me indenken, dat het niet mee valt een hele dag vriendelijk fe zijn tegén mensen, die aldoor maar te verzoeken hebben, maar laten de ambtenaren dan: minstens proberen, de mensein aam de andere kant van het loket niet heit ge voel te geven een „stelletje vervélende klieren" te zijn. En in de winter sturen we natuurlijk' geen oude mensen meier weg met da boodschap: komt u morgen maar eens terug-H. OEKMAN. JAARVERGADERING MANNENKOOR „APOLLO". Donderdag 23 October j.1. vond in de zaal „Gravemak«r" Scestdïffc de jaar vergadering plaats van het Mannenkoor „Apollo", welke goed was bezocht. Na de opening door de voorzitter, de heer E. van Eeden, bracht de secretaris de heer E. Kareisen, zijn jaarverslag uit» hetwelk hij had uitgebreid tot een ver slag over de laatste 25 jaren, zulks in verband met het kort geleden plaats ge had hebbend zilveren jubileum van het koor. De gebeurtenissen werden op smakelijke wijze opgesomd en uit dat verslag bleqk, dat het met Apollo steeds crescendo is gegaan. Het koor komt in haar prestaties op een zeer hoog peil en de a.s. uitvqerin- gen van deze winter beloven veel. Wij noemen in verband met die a.s. planjnejn een zaal- en een kerkconoert, terwijl te vens besloten werd in het voorjaar dgal te nemen aan een concours. De aftredende bestuursleden E. Karei sen» M. Rebel en J. Starink werden méf grote meerderheid van stemmen hérkozen. De vergadering had een zeer geanimejejrd verloop. De rondvraag bracht vele nieuwe ge zichtspunten, die allen behandeld werden* en op de meest prettige wijze verliepen de discussies. NOG GEEN KERSTMIS. Een kip en een konijn, toebehorende aan de aap de Plasweg wonende heer K.» werden door buurmans hond dood gebe ten. COLLECTE VOOR ZONNEGLOREN. De heer H. Oekman was er even naast, toen hij ons in oinze couraiqt van Dinsdag 21 October vertelde, dat door de weinige collectanten, die zich beschik baar hadden gesteld, de collecte voor Sanatorium ,>Zonnegioren" zelfs minder had opgebracht dan de collecte voor de Dierenbescherming. We hopen nu maar, dat de heer Oek- De collecte voor „Zonnegloren" moét immers nog worden gehouden qn Wied op a.s. Zaterdag: 1 November, man zich niet meer boos behoeft te maken en dat zich thans vele collec ten zullen melden, hetgeen men per soonlijk of schriftelijk kan doen aan het Sanatorium (Tel. 2444) of bij de heer Van Sloten, Nieuwe weg 84 (TeT. 2692). Aan dit laatste adres kunnen de col lectebussen Vrijdagavond tussen 5 en 7 uur worden afgehaald. GEVONDEN VOORWERPEN. Envelop met rijbewijs, wegenbelasting en nummerbewijs, rode lantaarn, bril m. hoorn montuur, witte zakdoek, slot met ketting, witte langharige hond méf brui ne vlekken, trouwring mét inscriptie R.V.D.B., zwarte porfemonnaie.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1