n «t n MMM De oorlogsindustrie onkwetsbaar» Als gegoten Voetbal. LEVENSVERZEKERINGEN gg LIJFRENTEN Plaatselijk nieuws. LENSSEN! ROB DE AVONTURIER hf 7SS Kerstgroet aan onze jongens in Indië. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. Als er ooit een derde wereldoorlog uitbreekt (en de vrees hiervoor is helaas niet ongegrond) dan zal zelfs de atoombom geen spoedig einde aan die strijd kunnen brengen. Want de eens zo kwetsbare industrie is in tal van landen bezig zich langzaam in te graven en daarmede verdwijnt een onafhankelijke oorlogsproductie, die geen vijand uit kan schakelen, vol ledig onder de grond. De dreigende Duitse invasie heeft het eerst Zweden op het idee gebracht, om fabrieken te bouwen in de rotsen. Onder steenmassa's van veertig meter dikte bevinden zich thans de geweldige werkruimten, waar duizenden arbeiders in een constante temperatuur op gewekt hun werkzaamheden verrichten. In twee jaar tijds zijn ontelbare met spring stof uitgeholde industriecomplexen met volledige installaties ingericht. Speciale voorzieningen zijn getroffen tegen vijande lijke aanvallen; bombardementen kunnen op de productie geen invloed uitoefenen; elk begin van brand kan door afsluiting van de luchttoevoer in de kiem gesmoord worden Hitier, die wel zichzelf een veilig onderko men bezorgde bij Berchtesgaden, kwam te- laat met de uitwerking van zijn plan voor een in de bergen uitgehouwen oorlogsin dustrie. Dank zij deze fout heeft de afge lopen wereldbrand niet langer behoeven te duren. Tegenwoordig zorgen de grote mo gendheden tijdig voor de onkwetsbaarheid van hun fabrieken. En we denken aan de Russische spooksteden in Siberië, waar nog steeds tanks, vliegtuigen, alle soorten ge schut en ontzaglijke voorraden munitie vandaan komen; aan de geheime stad Oak Ridge in Amerika, die op geen enkele kaart vermeld staat, omdat er de atoombommen gemaakt worden; we zagen de zeven on dergrondse electrische centrales, die China met behulp van buitenlandse ingenieurs uit of liever in de grond stampte. Boven op de bergen verraadden slechts onschul dige pagodes, waar de zig-zag tegen bom inslag beschermde schoorstenen aan de op pervlakte uitmonden. Alleen in Zweden is het geoorloofd een be zoek te brengen aan het inwendige. Omdat men daar geen sinistere bedoelingen koes tert en er alleen onder de grond blijft zit ten, omdat de onderhoudskosten en de ver warming er zoveel voordeliger zijn. Geen schilderwerk, geen reparaties, geen glas- kosten aan het gebouw. Een luchtverver singsinstallatie zorgt voor een gelijkmatige temperatuur 's zomers en 's winters. Geen teveel aan vocht, geen roest, geen lekkages, geen hinderlijke pilaren, wat wilt u nog meer? Zelfs het gezichtsvermogen van de arbeiders bleef bij het constante kunstlicht beter dan bij zonlicht. Ergens bij een boerderij stoppen zware vrachtwagens. Een muur schuift open. Langzaam rijden de auto's de bergen bin nen. De dubbele stalen bepantsering sluit hermetisch: gifgassen kunnen hier niet bin nendringen. Dan ligt een brede, electrisch verlichte tunnel voor ons. Maar we rijden niet rechtuit. Er zijn hoeken gemaakt, om eventpele radio-actieve stralen en andere gevaarlijke aanvallen de pas af te snijden. Minutenlang duurt de tocht tot de los- en laadplaatsen bereikt worden. Langs de hoge zoldering rollen machtige hijskranen en transportbanden. Complete tractors en landbouwmachines schuiven aan. Ertsen en steenkool glijden in onaf zienbare kokers omlaag, naar de nog on zichtbare machinekamers en ketelruimten. Met een lift suizen we naar beneden. Geluiddicht zijn de wanden van de kamers, waar onafgebroken de motoren daveren. Ergens op een noodschakelbord bevinden zich de signalen voor brand, luchtaanval en dergelijke. Eén druk op de knop en de luchtkanalen zijn gesloten; ontoegankelijk voor gas en met lood beschermd tegen ra dio-actieve delen van de atoombom. Vier entwintig uur kan de fabriek op volle ca paciteit doorwerken zonder luchtverversing. Inwendige branden kan men smoren binnen zes a acht minuten, zonder dat het vuur schade van betekenis kan aanrichten. In noodgevallen kunnen alle arbeiders in twee minuten de bergen uit. We rijden op een electrische lorrie, diep onder de grond. Groene lichten wijzen ons de weg door de onafzienbare lange tunnels. Hier maakt men slechts landbouwwerktui gen. Maar wat maakt men in Amerika en in Rusland zitten onze steunzolen, want zij wor den precies vervaardigd naar de gipsafdruk» die wij van uw voet ma ken. Steunzolen naar gipsafdruk, de enige juiste voetsteun. TELEFOON 2672 IAAN5TR.4/ BAARN B.D.C.—SOESTERBERG 1-2. De traditie getrouw heeft B.D.C. hejfj Zondag tegen Soesterberg niet kunnen, bolwerken. De felle N.O. wind deied veel afbreuk aan het spel en eiste van de spelers een bijzondere vaardigheid. Er werd erg onsamenhangend gespeeld en de hard werkende Soesfcerbiejrg-ploeg komt de kleine overwinning zeer zieker toe. B.D.C., dat eerst tegen de wind in spe|el- de nam reeds na vijf minuten spelein de leiding, toen de snelle linksbuiten zich handig vrij speelde en met een hard, diagonaal schot de doelman van Soes terberg het nakijken gaf. B.D.C- behiejld daarna het beste van 't spel, maar het goede schot ontbrak. Tegen het verstrijken van de eerste speelhelft kwam Soesterberg gevaarlijk opzetten. Een 6-tal hoekschoppen op het B.D.C.-doel leverde evenwel geien succes op en met 10 voor B.D.C. kwam de rust. Nu B.D.C. de harde wind mee kreeg, re kende een ieder op een grote overwin ning voor B.D.C., behalve Soesterberg, want na tien minuten wist de rechtsbin nen van Soesterberg de voorzet keurig in te schieten en daarmede de stand op 11 te brengen. De B.D.C.-achterhoedc stond soms raar te schutteren, waarvan Soesterberg han dig wist te profiteren, om reeds spoedig daarna opnieuw de B.D.C.-doelman het nakijken te geven. 12. Fel viel B.D.C. daarna aan. Er werd echter slecht rekening gehouden mief de wind» terwijl er te weinig werd gescho ten. De Soesterberg achterhoede nuöt do doelman aan het hoofd, goed bijgestaan door haar middenlinie, wisten stand te houden en onder geweldige spanning kwam het einde met een verdiende 12 nederlaag voor B.D.C. en de eerste ovier- w inning in deze competitie voor Soes terberg. ZWALUWEN VOORUIT—S.E.C. 1—1. Het heeft niet veel gescheeld, of S.E.C. had Zondag zijn eerste plaats van haat- afdeling verspeeld. Eerst in de laatste minuut van de wedstrijd tegen Zwalu wen Vooruit slaagde de linksbinnen et- in de gelijkmaker te scoren. Mede dank zij de nederlaag van Barneveld staat S.E.C. nu nog met een punt voorsprong op Amsvorde op de le plaats. S.E.C., dat eerst tegen de zware N.O. wind in speelde, werd al spoedig door Zwaluwen Vooruit in de verdediging ge drongen en moest met man en macht verdedigen om doelpunten te voorkomen. In de zeventiende minuut kopte de linksachter van S-E.C. de bal voor de voeten van de Z.V.-midvoor, die met een hard en onhoudbaar schot zijn club de leiding gaf. 10. Wel trachtte S.E.C. het spel te verplaat sen» maar de weinige aanvallen van SEC werden door de goed spelende Z.V.-ach- terhoede onverbiddelijk geretourneerd. Tot de rust hield de goed en hard wer kende SEC-verdediging stand, zodat met een 1—0 voorsprong voor Zwaluwen Vooruit van doel werd verwisseld. De tweede helft is 'n ware belegering van het Z.V.-doel geweest en het zou te eentonig worden deze aanvallen hier te beschrijven. Wat er ook werd gepro beerd en hoe de voorhoede ook werd omgezet, er was geen doorkomen aan, zelfs de ver opgedrongen S-E.C.-achter hoede probeerde met verre schoten hef doel der tegenpartij te vinden; het lukte echter niet. De doelverdediger der gastheren ver richtte wonderen, elke ingeschoten bal ving, stompte of ranselde hij er uit. De spelers van S.E.C. werden er moedie- loos onder en men verzoende zich al met een kleine nederlaag, toen «eieln mi nuut voor het einde een voorzet van rechts bij de ongedekt staande linksbin nen van S.E.C. belandde, die van dicht bij onder de vallende doelman door de gelijkmaker wist te scoren. 11. Direct daarop klonk het eindsignaal en had S.E.C. een moeilijk verkregen gelijk spel uit het vuur gesleept. Zoals uit deze uitslag blijkt, zat er nog niet veel schot in de voorhoede, terwijl ook de snelheid veel' te wensen overlfctf. De overige uitslagen waren: S.E.C. 2Zeist 3 3-3 Sperwer 2S.E.C. 3 13 Patria 3—S.E.C. 4 1-4 Baarn 5—B.D.C. 2 2—5 Agent v uitsluitend prima maatschappijen Ir. J, 8. F. Gijzen c.i. (Won. Bur. P. Man) Steenhoffstraat 9 Telefoon 2300 ERNSTIG MOTORONGELUK. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur had op de Soesterberfsestraat een ernstig motorongeluk plaats. Twee motorrijders, genaamd M. v. B. en J- S-, beiden alhier woonachtig, kwamen toen zij gelijktijdig een rechts van de weg rijdende handwagen wilde passeren, met vollle vaart met elkaar in botsing. Beiden sloegen van de motor ion kwa men met een hevige smak op het fciefon- dek terecht. M. v. B. werd met een beenbreuk, enige verwondingen en een zware hersenschud ding opgenomen en op dokters advies nahr het ziekenhuis „De Lichtenberg" té Amersfoort overgebracht. J. S. kwam er iets beter af: hij bekwam enige verwondingen en eiqn lichte hersen schudding en kon naar zijn woning wor den vervoerd. De motoren werden zwaar beschadigd. VERGADERING S.P.S.V. In een druk bezochte ledenvergadering van de Soester Politie Sportvereniging welke op Donderdagavond werd gehou den in café Verkerk, kwamen enige be langrijke gebeurtenissen aan de orde. Na behandeling van meerdere huishou delijke punten, kwam aan de orde de verkiezing van een nieuwe voorzitter, zulks in verband met hef bedanken van de huidige voorzitter, Inspecteur Voer man, wegens zijn benoeming tof hoofd inspecteur van Politie te Bloepnendaal. Na gehoudén stemming blehk, dat de meeste^, stemmen waren uitgebracht op de heer H. G. Scholtmeij-er, inspecteur van Politie alhier, die zijn benoe'mïng aanvaardde. In wel gekozen woorden richtte de scheidende voorzitter zich tot de ver gadering en zei, dat hij dankbaar was voor zijn benoeming naar Bloemendaal, doch dat het hem speet S.P.S.V., waar van hij veel hield en waarvan hij aan alle door S.P.S.V.. beoefende sporten deelnam, te moeten verlaten. Hij zou Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk echter altijd aan de tijd in Soest e,n vooral aan S.P.S.V. terugdenken. De nieuwe voorzitter richtte zich daarna tot de heer Voerman en deelde hem mede» dat S.P.S.V» hem met ingang van heden had benoemd' tot eae-Iid. Spreker overhandigde de heer Voerman daarna het bewijs van Ere-lidmaatschap in oor konde. Tevens werd hem namens S.P.S.V. een electrische bureaulamp met inscriptie aangeboden als blijvend aandenken. Zichtbaar bewogen dankte hierop de heer Voerman de leden voor het ge- bodene en zei van de lamp een dank baar gebruik te zullen maken. KORT OPONTHOUD. Elf haastige automobilisten, die de maxi mumsnelheid overtraden, werden even opgehouden voor het in ontvangst ne men van een procesverbaal. Hetzelfde lot ondergingen v 2 wielrijders en een wagenbestuurder, die hun ver lichting niet in orde hadden, alsmede 2 personen, die zich, gezete.n op een rij wiel» door een auto lieten voorttrekken. KERKCONCERT. Morgenavond zal in de Oudekerk te Soest een belangrijke uitvoering gegeven worden van Protestantse kerkmuziek, o.l.v. Adr. C. Schuurman, cantor-oirganisf van de St. Joriskerk te Amersfoort, met medewerking van Irma Brester, so praan, Carel Willink, bas en Jan vainl den Berg, orgel. Adr. C. Schuurman is een autoriteit op het gebied der kerkmuziek. Onlangs ontving hij de opdracht der Sy node, voor a.s. theologen cursussen te houden over dit onderwerp, om hen. die in de toekomst de kerkdiensten ta leiden hebben, in te wijden in de vele mogelijkheden en schoonheden, die de muziek voor de liturgie inhoudt. Prac- tisch verwezenlijkt hij zijn opvattingen in zijn werk met hef kerkkoor van de St. Joriskerk. Onder zijn leiding zullen drie cantates worden uitgevoerd, n.1. Psalm 23 van Heinr. Schütz, Jesu, meine Freude, van Buxtehude en Cantate no. 140 Wachet auf» ruft uns die Stimme, van J. S. Bach. Deze cantates werden in vroegere tijden in de morgendiensten uitgevoerd. Bacn b.v. schreef tot dat doel ongeveer 200 cantates. Meestal waren ze gebaseerd op een kerklied, zoals ook deze (no. 140) een uitvoerige bewerking is van Gez. 98 uit de Herv. nieuwe bundel. Dit lied bevat een toespeling op de ge lijkenis der vijf wijze en vijf dwaze maagden, die uitgingen de Bruidegom (Christus) tegemoet. In de eerste bewerking schildert Bach ons de oproep tot het tegemoet gaan van de Bruidegom, waarbij de sopranen de melodie zingen en de andere stemmen elkaar a.h.w. toeroepen om te ontwaken en mee te gaan. Bizonder schoon is daar in de uitwerking van het woordAlleluja. Daarop volgen een aria, waarin het ver langen der Bruid (de Kerk) naar de Bruidegom wordt getekend, in de verte herinnerend aan het bekende „Erbarmd Dich" uit de Matfheuspassion, als mid dengedeelte de tweede strophe van hef koraal, alleen door de tenoren gezongen met een zeer merkwaardige begeleiding, een recitatief, en een aria, waarin de vreugde over de vereniging klinkt. Tot slot de derde strophe. Deze zeldzaam mooie cantate met or kestbegeleiding zou alleen al een bezoek waard zijn. Soestenaren, verzuimt deze unieke kans niet om een prachtige kerk- muziekavond mee te maken! Meer dan 100 medewerkers geven gratis hun krachten, en de opbrengst is voor „Zonnegloren". U hoeft ditmaal niet ver van huis voor iets goéds. U vl Na een tocht van ongeveer een uur had de olifant het dorp bereikt, waar Robs vrienden gevangen gehouden werden. „We zijn net op tijd", riep Ama uit, „kijk, je vrienden zijn al aan de .totem paal gebonden. Wanneer de zon bijlna onder is, zouden de wilden hun gevan genen met vergiftigde pijlen gaan be schieten. Het zijn nog erg laag staande fnensen, waar we medelijden mee moe ten hebben." De hoofdman was inmiddels heel on derdanig naderbij gekomen. Hij wist, dat hij verkeerd gedaan had, en dat de grij ze meester in de tempel vertoornd op hem zou zijn. Op bevel van Ama werden de blanken onmiddellijk bevrijd en de bewoners bij een geroepen. Zij waarschuwde die men sen, om de blanken niet meetr aan te vallen of te dóden, anders zou haar grootvader toornig worden en hun dorp met zware ziekten teisteren. In de adverténtierubriek1 op de achterzij de van dit blad vindt u afgedrukt een zeer bijzondere Kerstgroet van de Soes- ter burgerij aan alle Soester militairen in Indië. Iets bijzonders is deze Kersfgro-et on getwijfeld, ten eerste door de riiooie in houd en ten tweede door het fraaie,, tot in de kleinste bijzonderheden afgewerkte ontwerp van onze bekende Soester calli- graaf, de heer D. Hornsveld, die, be scheiden als hij is, zijn naam niet ijl de tekening heeft vermeld. Deze Kerstgroet is ingesloten in de pak ketten, welke gezonden zijn aan alle, bij na 250 Soester jongens, die in Indië wer ken aan het herstel van recht en orde. Zoals wel algemeen bekend werd deze pakketten-actie ingezet door de Soester afdelingen van de Band Nederland-In - dië, Katholiek en Protestants Thuisfront eti Niwin, waaraan door de Soester bur gerij niet minder dan ruim f 2000.werd geofferd. Daar vele jongens ons blad regelmatig krijgen toegezonden, zullen wij de waar devolle inhoud van het pakket niet ver melden, maar wel wil het ons voorko men, dat deze Kerstgroet, welke onze jongens in de dagen van Kerstmis zo dicht bij huis zal brengen, voor hen een der aangenaamste geschenken zal zijn. Voor de samenstelling der pakketten moest zeer veel werk worden verzet en grote moeilijkheden overwonnen. Het ergste van alles is echter, dat mejf de verzending der pakketten ongeveer 'n derde deel van het totaalbedrag ge moeid zal zijn. Wel zijn hierover nog onderhandelingen gaande» maar het is niet uitgesloten, dat deze kosten een financieel tekort zullen veroorzaken. Om dit te verwachten tekort op te vangen, stelt het comité, mede op verzoek van velen, die deze Kerstgroet wensen te bezitten, exemplaren voor de burgerij beschikbaar tegen de prijs van 25 cent. Deze exemplaren, welke, in bruin ge drukt, op prima, glanzend crème carton, een voorname indruk maken, zullen in de eerste dagen door meerdere dames en heren te koop worden aangebodejn- Men vergete vooral niet, dat de baten ten goede komen aan onze wakkere Soes ter jongens in Indië. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 N.I.W.I.N.-KERSTPAKKETTENAC I IE. De N.I.W.I.N.-Kerstpakkettenactie is jnu afgesloten. In totaal werden reejds 350 etiketten opgezonden, terwijl vermoede lijk nog een kleine 50 stuks zullen volgein. Een mooi resultaat. Aan alle medewerkers em mediewerksfefrg hartelijk dank voor de 'activiteit. De N.LW.I.N. zit niet stik Binnenkort hoopt zij met nieuwe plannen te ko men voor een actie ten befhoevie van on ze jongens overzee. ST. NICOLAASFEEST7 De Soester Bestuurdersbond belegt voor de kinderen van zijn leden op Woeinsdag 10 December een Sint Nicolaasfeest. Het feest begint om 2 uur en vindt plaats in de grote zaal van het St. Jozephge- bouw aan de Steenhoffstraat. De leden van het N.V.V., die een af deling vormen, worden door hun afde- lingbestuurders bezocht. Zij kunnen dan hun kinderen van 4 tot en met IJ jaar voor dat feest opgeven-, respiectivelijk een bijdrage storten. Zij» die niet in afdelingsverband zijn op genomen» omdat zij met te weinig leden in Soest wonen, of tijdelijk bij een an dere plaatselijke afdeling zijn ingedeeld, kunnen op vertoon van de lidmaat schap van een bij het N.V.V. aangeslo ten vakbond, zich melden bij de secreta ris van de S B B., H- Swart, Braamweg 102, Soest. AANRIJDING. Door het wijfelen van een in de richting Amsterdam rijdende motorrijder, die eerst naar links en daarna weer naar rechts ging rijden, had op de Vredehof straat een aanrijding plaats tussen de door de motorrijder gebruikte motor en n in dezelfde richting rijdende luxe auto. Hoewel de motor danig werd gehavend, deden zich geen persoonlijk ongel ukken voor. BAARNSE WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING- Dezer dagen opende de B.W-S.K-, waar van ook meerdere Soester ingezetenen zijn, haar winterprogramma met een voordracht door Dr. J. J. Raïmond, di recteur van het Planetarium in Den Haag. Spreker gaf een overzicht van de di verse theoriën, die er ontwikkeld zijn over het ontstaan van ons zonnestelsel. Twee dingen die ons verbazen bij be- sdhouwing van het zonnestelsel zijtn ten eerste de grote leegte erin en ten tweede het isolement, waarin de zon en de andere sterren verkorten. Hef zonnestelsel kan menj zich deinkie© in een platte doos met een straal van 6 milliard k.m. Dit geldt echter niet voor de ko meten, die ver buiten de doos zwervien. De elliptische banen der planeten om de zon worden beheerst door bepaalde wet ten (Kepler) in verband met de attrac tie tussen zon en planeten. Belangrijk voor 'n planeet in zijn baan is de wet van behoud van impulsmoment. Dr. Raimond behandelt dan, aan de hand van een serie lantaarnplaatjes, cri- tisch de neveltheorie van Kant, Laplace,, Swedenborg, de planetesimaal-hypothese van Chamberïin en Moulton, de sigaar theorie van Jeans en de botsinghypothe se van Jeffreys. Tot besluit vestigt spr. de aandacht op het tijdperk van twee milliard jaar, dat niet alleen de ouderdom van de aard korst voorstelt (zoals o.a. uit radio-ac tieve verschijnselen blijkt), maar ook op duikt bij het aarde-maan probleem en bij het z.g. „vluchten" der spiraalnevels. UITSLAGEN DER BILJARTCOMPETITIE. De' uitslagen van de in de loop der vorige week gespeelde competitiewed strijden waren als volgt: Cadre klasse: N. Brabant 3N. Brabant 2 24 Tolsteeg 1—Noord-Brabant 1 51 Gouden PI.—Verg. Wagen 1 42 Verg. Wagen 2Centraal 1 42 le Klasse Libre. Gouden PI. 2De Nieuwe Kei 1 62 Ons Gen. 2Verg. Wagen 3 62 Metropole 1Ons Genoegen] 1 62 Leusderkwart. 1Zonneheuvel 1 62 2e Klasse Libre Vergulde Wagen 4Soestdijk' 1 62 Nieuwe Kei 2—Metropole 2 44 K.O.T. 1Centraal 2 4-4 Animo 1Lcusderkwartier 2 44 3e Klasse Libre: 'De Gouden Ploeg 3—De Pauw 1 80 O.D.L. 1Middelwijk 1 53 Vergulde Wagen 5Tavenu 1 80 D.O.S. 1Oosterpark 1 62 4e Klasse Libre Tavenu 2Metropole 3 44 Soestdijk 2Ons Genoegen 3 6 2 Eemlust 1Animo 2 26 K.O.T. 2—Tavenu 3 6—2 5e Klasse Libre: Leusderkwartier 4K.O.T. 3 62 Zonneheuvel 2Metropole 4 62 De Pauw 2Soestdijk 3 44 Middelwijk 2—O.D.L. 2 6—2 6e Klasse Libre: Oosterpark 2Eemlust 2 26 Animo 3Zonneheuvel 3 44 Vergulde Wagen 4Tavenu 4 44 Het competitieprogram van de N.B.B., district Eemland, vermeldt voor deze week de volgende wedstrijden: Cadre Klasse. Dinsd. Noord-Brabant 1-Noord-Br.b. 3. Donderd. Tolsteeg 2N. Brabant 2. Vrijd. Vergulde Wagen 1—Centraal' 1. le Klasse. Dinsd. Nieuwe Kei 1—Leusderkwart. 1. Dinsd. Ons. Gen. 2Metropole 1- Dinsd. Gouden Ploeg 2Verg. Wagen 3. Woensd. Zonneheuvel 1Ons. Gen. 1. 2e Klasse. Dinsd. Centraal 2Animo 1- Dinsd. Metropole 2Verg. Wagen 4. Woensd- Leusderk. 2De Nieuwe Kei 2. Donderd. Soestdijk 1K.O.T- 1. 3e Klasse. Dinsd. De Pauw 1Verg, Wagen 5. Woensd. Middelwijk 1Gouden Ploeg 3. Woensd. Oosterpark 1—Leusderkwart. 3. 4e Klasse. Dinsd.'Tavenu 3—Metropole 3. Woensd. Animo 3K.O.T. 2. Woensd. Ons. Gen. 3—Eemlust 1. Donderd. Centraal 3—Tavenu 2. 5e Klasse. Dinsd. D.O.S- 2—Leusderkwartier 4. Woensd. Metropole 4—Middelwijk 2. Woensd. Soestdijk 3—K.O.T. 3. Vrijd- O.D.L. 2—Zonneheuvel 2. 6e Klasse. Woensd. Eemlust 2—Ons Gen. 4. Woensd. Oosterpark 2—Animo 3. triest, het adriatische dantzig De haven van Triest was voor de eerste wereldoorlog de zeehaven van Oostenrijk- Hongarije. waarin destijds de tegenwoor dige landen Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Joego-Slavië verenigd waren. In 1918 viel deze staat uiteen en daarmee verdween de bestaansmogelijkheid van Triëst. Kort daarna maakte Italië zich van Triëst meester en trachtte de stad weer tot bloei te brengen, doch door de afsnij ding van zijn nauurlijke achterland kreeg Triëst als haven aan de Adriatische Zee nooit meer de betekenis, die het vroeger had. Op het ogenblik is de toestand ver warder dan ooit. Afgesneden van Italië, maar ook afgesneden van Oostenrijk en van Joego-Slavië zijn alle levensaderen afgebonden. Toch begint de vloot van Triëst weer te groeien. De „Lloyd Tries- tino", die voor de oorlog 75 schepen bezat met 620.000 ton, had na de oorlog nog maar 4 schepen met 34.000 ton over. Op het ogenblik zijn het weer 16 schepen met meer dan 130.000 ton. De moeilijkheden bij het passeren der grenzen waren van die aard geworden, dat Tsjechische artikelen voor het Oosten van de Middellandse Zee en verder naar Azië toe, die met verreweg de minste kosten over Triëst verzonden hadden kunnen worden, over Bremen en Hamburg werden verscheept, waarmee de handelsweg 4 maal zo lang werd. Thans heeft echter de militaire regering van

Soester Courant | 1947 | | pagina 2