W. N. NIEUWENHUIS Kerstgroet aan onze jongens in Indië. Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. st. nicolaasfeestT .aanrijding. ESPERANTO. In de advcrténtierubrieki op de achterzij de van dit blad vindt u afgedrukt een zeer bijzondere Kerstgroet van de Soes- ter burgerij aan alle Soester militairen in Indië. Iets bijzonders is deze Kerstgroet on getwijfeld, ten eerste door de mooie in houd en ten tweede door het fraaie, tof in de kleinste bijzonderheden afgewerkte ontwerp van onze bekende Soester calli- graaf, de heer D. Hornsveld, die, be scheiden als hij is, zijn naam niet in de tekening heeft vermeld. Deze Kerstgroet is ingesloten in de pak ketten, welke gezonden zijn aan alle, bij na 250 Soester jongens» die in Indië wer ken aan het herstel van recht en orde. Zoals wel algemeen bekend werd deze pakketten-actie ingezet door de Soestfier afdelingen van de Band Nederland-In- di<Katholiek en Protestants Thuisfront en Niwin, waaraan door de Soester bur gerij niet minder dan ruim f 2000.werd geofferd. Daar vele jongens ons blad regelmatig krijgen toegezonden, zullen wij de waar devolle inhoud van het pakket niet ver melden, maar sveï wil het ons voorko men, dat deze Kerstgroet, welke onze jongens in de dagen van Kerstmis zo dicht bij huis zal brengen, voor hen een der aangenaamste geschenken zal zijn. Voor de samenstelling der pakketten moest zeer veel werk worden verzet en grote moeilijkheden overwonnen. Het ergste van alles is echter, dat meit de verzending der pakketten ongeveer 'n derde deel van het totaalbedrag ge moeid zal zijn. Wel zijn hierover nog onderhandelingen gaande, maar het is niet uitgesloten, dat deze kosten een financieel tekort zullein veroorzaken. Om dit te verwachten tekort op te vangen, stelt het comité, mede op verzoek van velen, die deze Kerstgroet wensen te bezitten, exemplaren voor do burgerij beschikbaar tegen de prijs van 25 cent. Deze exemplaren, welke, in bruin ge drukt» op prima, glanzend crème carfon, een voorname indruk maken, zullen ini de eerste dagen door meerdere dames en heren te koop worden aangeboden. Men vergete vooral niet, dat de baten ten goede komen aan onze wakkere Soes ter jongens in Indië. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 N.I.W.I.N.-KERSTPAKKETTENAC I IE. De N.IAV.I.N.-Kerstpakkettenactie is nu afgesloten. In totaal werden reeds 550 etiketten opgezonden, terwijl vermoede lijk nog een kleine 50 stuks zullen volg.ctn. Een mooi resultaat. Aan alle medewerkers ein medewerksfeira hartelijk dank voor de 'activiteit. De N.LW.I N. zit niet stil- Binnenkort hoopt zij met nieuwe plannen te ko men voor een actie ten betfioevie van on ze jongens overzee. De Soester Bestuurdersbond belegt voor de kinderen van zijn leden op Woeinsdag 10 December een Sint Nicolaasfeest. Hef feest begint om 2 uur en vindt plaats in de grote zaal van het St. Jozephge- bouw aan de Sfeenhoffstraat. De leden van het N.V.V., die een af deling vormen, worden door hun afde- iingbestuurders bezocht. Zij kunnen dan hun kinderen van 4 tot en met 13 jaar voor dat feest opgeven, respiectivelijk een bijdrage storten. 2ij» die niet in afdelingsverband zijn op genomen» omdat zij met te weinig leden in Soest wonen, of tijdelijk bij een an dere plaatselijke afdeling zijn ingedeeld, kunnen op vertoon van de lidmaat schap van een bij het N.V.V. aangeslo ten vakbond, zich melden bij de secreta ris van de S.B.B., H- Swart, Braamweg 102, Soest. Door het wijfelen van een in de richting Amsterdam rijdende motorrijder, die eerst naar links en daarna weer naar rechts ging rijden, had op de Vredehof straat een aanrijding plaats tussen de door de motorrijder gebruikte motor en n in dezelfde richting rijdende luxe auto. Hoewel de motor danig werd gehavend, deden zich geen persoonlijk ongelukken voor. BAARNSE WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING- Dezer dagen opende de B.W.S.K., waar van ook meerdere Soester ingezetenen bd zijn, haar winterprogramma met een voordracht door Dr. J. J. Raimond, di recteur van het Planetarium in Den Haag. Spreker gaf een overzicht van de di verse thcoriën, die er ontwikkeld zijn over het ontstaan van ons zonnestelsel, 'wee dingen die ons verbazen bij be- 'Chouwing van het zonnestelsel zijln ten eerste de grote laegte erin en ten tweede het isolement, waarin de zon en de andere sterren verkenen. Het zonnestelsel) kan men| zich denken in eten platte doos met een straal van 6 milliard k.m. Dit geldt echter nief voor de ko meten, die ver buiten die doos zwervien. De elliptische banen der planeten om de zon worden beheerst door bepaalde wet ten (Kepler) in verband met de attrac tie tussen zon en planeten. Belangrijk voor 'n planeet in zïjin baan, is de wet van behoud van impulsmoment. Dr. Raimond behandelt dan, aan de hand van een serie lantaarnplaatjes, crï- tïsch de neveltheorie van Kant, Lapl'ace, Swedenborg, de planetesimaal-hypothe^e van Chamberlin en Moulton, de sigaar theorie van Jeans en de botsinghypothe se van Jeffreys. Tot besluit vestigt spr. de aandacht op het tijdperk van twee milliard jaar, dat niet alleen de ouderdom van de aard korst voorstelf (zoals o.a. uit radio-ac tieve verschijnselen blijkt), maar ook op duikt bij het aarde-maan probleem en bij het z.g. „vluchten" der spiraalnevels. UITSLAGEN DER BILJARTCOMPETITIE. De" uitslagen van de in de loop der vorige week gespeelde competitiewed strijden waren als volgt: Cadre klasse: N. Brabant 3N. Brabant 2 24 Tolsteeg 1Noord-Brabant 1 51 Gouden PL—Verg. Wagen 1 4—2 Verg. Wagen 2Centraal 1 42 le Klasse Libre. Gouden PI. 2De Nieuwe Kei l 62 Ons Gen. 2Verg. Wagen 3 62 Metropole 1—Ons Genoegen] 1 62 Leusderkwart 1Zonneheuvel 1 62 2e Klasse Libre: Vergulde Wagen 4Soestdijk 1 62 Nieuwe Kei 2Metropolje 2 44 K.O.T. 1Centraal 2 44 Animo 1Leusderkwartïer 2 44 3e Klasse Libre: - 'De Gouden Ploeg 3De Pauw 1 80 O.D.L. 1—Middelwijk 1 5—3 Vergulde Wagen 5Tavenu 1 80 D.O.S. 1Oosterpark 1 62 4e Klasse Libre Tavenu 2Metropole 3 44 Soestdijk 2Ons Genoegen 3 6 2 Eemlust 1Animo 2 26 K.O.T. 2—Tavenu 3 6-2 5e Klasse Libre: Leusderkwartier 4K.O.T. 3 62 Zonneheuvel 2Metropole 4 62 De Pauw 2Soestdijk 3 44 Middelwijk 2—O.D.L. 2 6—2 6e Klasse Libre: Oosterpark 2Eemlust 2 26 Animo 3Zonneheuvel 3 44 Vergulde Wagen 4Tavenu 4 44 Het competitieprogram van de N.B.B., district Eemland, vermeldt voor deze week de volgende wedstrijden: Cadre Klasse. Dinsd. Noord-Brabant 1-Noord-Br.b. 3. Donderd. Tolsteeg 2N. Brabant 2. Vrijd. Vergulde Wagen 1Centraal' 1. le Klasse. Dinsd. Nieuwe Kei 1Leusderkwart. 1. Dinsd. Ons. Gen. 2Metropole 1. Dinsd. Gouden Pioeg 2Verg. Wagen 3. Woensd. Zonneheuvel 1Ons. Gen. 1- 2e Klasse. Dinsd. Centraal 2Animo 1. Dinsd. Metropole 2—Verg. Wagei> 4. Woensd. Leusderk. 2De Nieuwe Kei 2. Donderd. Soestdijk 1K.O.T- 1. 3e Klasse. Dinsd. De Pauw 1Verg. Wagen 5. Woensd. Middelwijk 1Gouden Ploeg 3. Woensd. Oosterpark 1Leusderkwart. 3. 4e Klasse. Dinsd.'Tavenu 3—Metropole 3. Woensd. Animo 3K.O.T. 2. Woensd. Ons. Gen. 3—Eemlust 1. Donderd. Centraal 3—Tavenu 2. 5e Klasse. Dinsd. D.O.S- 2Leusderkwartier 4. Woensd. Metropole 4—Middelwijk 2. Woensd. Soestdijk 3K.O.T. 3i Vrijd. O.D.L. 2Zonneheuvel 2. np K c/, Woensd. Eemlust 2—Ons Gen. 4. Woensd. Oosterpark 2—Animo 3. TRIEST, HET ADRIATISCHE DANTZIG De haven van Triest was voor de eerste wereldoorlog de zeehaven van Oostenrijk- Hongarije, waarin destijds de tegenwoor dige landen Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Joego-Slavië verenigd waren. In 1918 viel deze staat uiteen en daarmee verdween de bestaansmogelijkheid van Triëst. Kort daarna maakte Italië zich van Triëst meester en trachtte de stad weer tot bloei te brengen, doch door de afsnij ding van zijn nauurlijke achterland kreeg Triëst als haven aan de Adriatische Zee nooit meer de betekenis, die het vroeger had. Op het ogenblik is de toestand ver warder dan ooit. Afgesneden van Italië, maar ook afgesneden van Oostenrijk en van Joego-Slavië zijn alle levensaderen afgebonden. Toch begint de vloot van Triëst weer te groeien. De „Lloyd Tries- tino", die voor de oorlog 75 schepen bezat met 620.000 ton, had na de oorlog nog maar 4 schepen met 34.000 ton over. Op het ogenblik zijn het weer 16 schepen met meer dan 130.000 ton. De moeilijkheden bij het passeren der grenzen waren van die aard geworden, dat Tsjechische artikelen voor het Oosten van de Middellandse Zee en verder naar Azië toe, die met verreweg de minste kosten over Triëst verzonden hadden kunnen worden, over Bremen en Hamburg werden verscheept, waarmee de handelsweg 4 maal zo lang werd. Thans heeft echter de militaire regering van Triëst aan Tsjecho-Slowakije een crediet van 200 millioen Lire ter beschikking ge- steld^ om het transitoverkeer over Triëst te betalen. Bovendien zullen 55.000 ton Amerikaanse kolen voor Oostenrijk, die oorspronkelijk over Bremen verzonden zouden weerden, langs Triëst worden aan gevoerd. De haven krijgt daardoor weer meer betekenis, maar de internationale moeilijkheden zullen niet worden opgelost, zolang alle omringende staten moeite doen de haven in hun bezit te krijgen ten nadele van de andere buren. Wanneer het ooit tot een uitbarsting in Oost-Europa komt, moet men vrezen, dat Triëst de fatale rol van Dantzig zal spelen als oorlogshaard tussen concurrerende staten. BETERE GEBRUIKSVOORWERPEN Onlangs is met regeringssteun en onder re- geringsoppertoezicht een instelling tot stand gekomen, die er naar streven zal betere en mooiere gebruiksvoorwerpen te doen produceren. Het is de Centrale Stich ting voor Toegepaste Kunst en Industriële Vormgeving. Deze Stichting, die te Am sterdam is gevestigd aan het Rokin 56 zal er voor zorgen, dat hetgeen onze industrie produceert, minder lelijk is en bovendien een vorm krijgt, die aan hogere practische eisen voldoet. Zo bijv. de vervaardiging van artikelen uit kunsthars (plastic) als kop jes, bekers en borden. Dit materiaal is zeer licht, goedkoop en onbreekbaar en wordt nu bovendien van dergelijke vormen gemaakt, dat alles gemakkelijk gestapeld kan wor den. Vooral voor kopjes is dit van belang, want zoals men weet, zijn de gewone mo dellen stenen kopjes altijd moeilijk te sta pelen. Het zal nog moeten blijken of de invloed van deze nieuwe stichting voldoen de groot is, doch wij hopen, dat zij ertoe zal bijdragen, dat de overvloed van „kitsch" uit onze winkelramen verdwijnt. 'T IS TOCH VOOR LIEFTINCK Het gebeurde vorige week Woensdag in een bloemenzaak te Meppel, aldus het N. v. h. N., dat aldaar een auto stopte en een heer de winkel binnentrad. De klant deed een bestelling, maakte even een praatje, waar bij de vrouw van de winkelier opmerkte, dat het zo kil was binnen. De klant zei: „Buiten is het lekker, gaat u een wandelingetje maken!" Mevrouw: „Dat kan er nog wel af, 't is toch allemaal voor Lieftinck!" Meneer glimlachte, wilde de winkel uit gaan, mompelde toen: „Neen, 't is toch te moqi" en kwam terug met een visite kaartje. „Maar er blijft nog wel wat over, me vrouwtje," zei hij en klopte haar op de schouder, waarna hij verdween. Het visitekaartje, thans rustend in de hand van het mevrouwtje, was van: „Minister Lieftinck!" HOE DE ENGELSEN HET DOEN In het meest democratische land van de wereld, Groot^Brittannië, heeft men zich thans verplicht gezien de persoonlijke vrij heid te beperken ter wille van vergroting der productie. Nu was dit geen nieuwig heid, want nog veel verder gaande maat regelen waren tijdens de oorlog genomen om de legers te kunnen voorzien van de no dige middelen. Vóór de oorlog had Enge land ongeveer 18 millioen personen, werk zaam in de industrie. Toen voor de oor logsvoering niet ginder dan 5 millioen mensen werden onttrokken aan alle moge lijke bedrijven, dreigde daardoor een ge weldig arbeidstekort in de fabrieken, maar door een gehele reeks van maatregelen is men er in geslaagd niet minder dan 17 mil lioen mensen in de nijverheid te werk te stellen. Daartoe werden in de eerste plaats alle mannen en vrouwen (behalve de kin deren en de oude mensen) geregistreerd en werd vastgesteld, wat hun beroep was, althans hun middel van bestaan en hun bruikbaarheid. Door middel van arbeids beurzen werden de geregistreerde arbeids krachten verdeeld over de plaatsen, waar zij nodig waren. Niemand had het recht de aangewezen plaats te weigeren, doch er be stond wel mogelijkheid van hoger beroep bij een onpartijdig lichaam. Tevens be stond er zowel verbod van ontslag als van ontslagname en alle mutaties werden ge controleerd. Er werd tegen deze gedwongen arbeid wel gemopperd, doch iedereen was zo van de noodzakelijkheid er van overtuigd, dat men er zich niet alleen in schikte, maar zelfs in overweldigende meerderheid uit zelf discipline strikt aan hield. Het spreekt vanzelf, dat men na de ineen- storting van het Duitse verzet met een ge voel van grote opluchting een einde aan deze maatregelen maakte. Doch nu de pro ductie weer moet worden opgevoerd om er de noodzakelijke aankopen in het buiten land mee te kunnen betalen, heeft men zich genoodzaakt gezien terug te grijpen naar de oorlogsregeling. Op korte termijn moe ten minstens 200.000 arbeiders méér ter beschikking van de industrie komen; zo veel mogelijk worden vrijwillige krachten aangeworven, vooral vrouwen in de textiel nijverheid, maar ook de arbeidsbureaux zijn weer ingeschakeld en opnieuw kan verplicht werk worden aangewezen. Deze verplichting geldt thans echter alleen voor mannen tussen 18 en 50 jaar en voor vrouwen zonder gezinsverplichtingen tussen 18 en 4Q jaar, voor zover zij geen werk hebben of geen beroep uitoefenen. Ook thans wordt er zwaar gemopperd, doch men tracht dit te ondervangen met propaganda voor hogere arbeidsproductiviteit. Als deze nl. slechts 10 pet. stijgt, zal het gehele arbeidstekort opgeheven zijn. Door harder te werken kunnen de Engelsen zich dus automatisch van de beperking van hun per soonlijke viijheid bevrijden. Het zal zeer belangwekkend zijn de resultaten van deze wedloop tussen plicht en vrijheidszin te volgen. OVER BIJEN EN SPRINKHANEN Enige weken geleden stond in een onzer weekbladen een artikel, waarin de volgende treffende vergelijking werd gemaakt: „We hebben in Nederland teveel sprinkhanen en te weinig werkbijen". Daarmee werd be doeld, dat wij teveel arbeidskrachten heb ben, die eigenlijk geen productief werk ver richten en te weinig, die in feite iets voort brengen. Dat komt door de overmaat van administratie, waaronder ons bedrijfsleven gebukt gaat. Al het invullen van formulie ren voor het aanvragen van grondstoffen, voor toewijzingen van deviezen, voor werk en overwerkvergunningen, al de admini stratie, verbonden aan de sociale wetten, al de correspondentie, die veroorzaakt wordt door de vakgroepen, vereisen een geweldige uitbreiding van de administratie ve afdelingen der bedrijven. Voegt men daar nog aan toe, dat voor het verwerken van de bedrijfsuitkomsten, voor opgaven aan de belastingdiensten, voor prijscalcu- laties, enz., enz. niet alleen vele leden van het eigen personeel nodig zijn, maar ook accountantsbureau's moeten worden inge schakeld, dan is het duidelijk, dat er een grote verschuiving plaats heeft van de pro ductieve naar de onproductieve arbeid. (Om nog niet te spreken van alle ambtenaren, die deze rapporten en verklaringen weer moeten verwerken). De gevolgen daarvan kan men aflezen in enkele cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs heeft gegeven over de arbeidsproductiviteit in de industrie. In het tweede kwartaal van dit jaar lijkt de productie op 89 procent van 1938 te zijn gekomen bij een personeelsbezetting van 117 procent. Hoewel dus veel meer perso neel in dienst is, wordt de vooroorlogse productie lang niet gehaald zodat de ge middelde arbeidsproductiviteit niet hoger komt dan 76 procent. Gelukkig is er wel een geleidelijke verbetering te constateren, want einde 1945 bedroegen deze percenta ges resp. 57.83 en 68 procent; doch aan de andere kant doet zich het minder bevredi gend verschijnsel voor, dat eind 1946, toen de productie reeds opgelopen was tot 88 pet., de personeelsbezetting gestegen was tot niet meer dan 111, hetgeen een gemid delde arbeidsproductiviteit gaf </an 79. In het daarop volgend haf 1 jaar is "us blijkens deze cijfers de personeelsbezetting wel toe genomen, doch de totale productie niet. Vandaar dan ook, dat in die periode de productiviteit per arbeidskracht gedaald is van 79 tot 76 pet. Hierin moeten wij overeenkomstig de bo venaangehaalde vergelijking een aangroei van een sprinkhanenleger en een verminde ring van de bijenzwerm zien. Dat dit een ongezonde ontwikkelingsgang is, behoeft geen nader betoog. Nu weten we wel, dat tal van administratieve werkzaamheden een blijvende vergroting hebben ondergaan. Met name de sociale voorzieningen zijn zo geworteld in de Nederlandse gemeenschap, dat een vermindering op dit punt een ach teruitgang zou zijn, doch algemeen is de indruk, dat de organisatie van het rege ringsapparaat tot leiding der productie, aangevuld door de bedrijfsorganisatie in de vorm van vakgroepen e.d. veel te ingewik keld is en daardoor met een maximum van arbeid eigenlijk maar een minimum van nut oplevert. Al te veel bureau's blijven ge handhaafd, omdat ze er nu eenmaal zijn en omdat men het personeel niet op straat wil zetten. Tegelijkertijd is er een grote vraag naar personeel voor de industrieën, doch zolang men „bureauwerk" kan doen, voelt men er meestal weinig voor in het bedrijfs leven terug te keren. De last, die daardoor op de schouders van de productieve onder nemingen wordt gelegd, gevoegd bij de last, die deze bedrijven reeds hebben te dra gen uit hoofde van de reeds opgesomde administratieve verplichtingen, maakt dat ons volk op het ogenblik te weinig goede ren voortbrengt voor zijn dagelijks onder houd. Wil men in ons land tot een grotere ont plooiing van economische kracht komen, dan is het om deze redenen in de eerste plaats noodzakelijk na te gaan op welke wijze al die administratiewerkzaamheden eenvoudiger kunnen worden verricht. Waar schijnlijk zal dit bovendien zeer ten goede komen aan de snelheid van werken, zodat niet alleen een arbeids- en geldbesparing wordt verkregen, maar ook de mogelijk heid om orders sneller te kunnen uitvoeren, waardoor onze uitvoerpositie belangrijk kan worden verbeterd. Over Boedapest is een Esperanto-spne- kende film vervaardigd en over de we deropbouw van ons land zijn eein drie tal films in Esperanto nagesynchroni seerd voor vertoning in het buitenland. In La Lagutia op de Canarische Eilanden), wordt aan de universiteit een Esperanto- cursus gegeven. Verplicht Esperanto-onderwïjs wordt ge geven aan de Hogere school voor kunst nijverheid te Gdynia (Polen), in de volksscholen te Kullaa (Finland) en St. Heddinge (Denemarken). In laatstge noemde plaats ter vervanging van Duits? De Bulgaarse posterijen hebben ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van Esperanto een postzegel met Esperati- to-tekst uitgegeven.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3